2e Landvarkens-fokdag te Middeiharnis weer succesvol verlopen instructiebad Tsjecho- Slowakije Stapel ledikant Sommelsdijk Kampioensprijs naar J. KEUYELAAR MpAitnÜP moeilijkheden in Waterstanden F!;C. KORTEWEG a ZOON Vrijdag 26 juli 1968 No. 3706 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEaBJRDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsclag- en vrijdagavond BOUWMATERIALEN Dlrksland Telef333 2 boven elkaar ruimte besparend. I yfONINGINRICHTlH3- Parkeer- Sommelsdijk Gevaarlijke over steek bij Nieuwe Tonge Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" MIDDELHARNIS PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX B - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenüea: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdyk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL, ADVERTENTTKPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonds TeL 2023 Giro 167930 Momenteel zijn het de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, die in het cen trum van de wereldbelangstelling staan. Daar speelt zich thans een proces af, welks afloop van grote betekenis kan 2ijn voor de machtsverhoudingen in Europa. Er is kort geleden een veran dering van koers begonnen in de com munistische regering van dit land en dat heeft veel opzien gebaard vanwege de consequentie ervan niet alleen voor de binnenlandse, maar ook voor de bui tenlandse politiek van het land. Men weet, dat Tsjecho-Slowakije één van de landen van Midden-Europa is, die na de jongste wereldoorlog verdwe nen achter het IJzeren Gordijn. Deze in 1918 uit de oude Donau-monarchie Oos tenrijk - Hongarije mede ontstane re publiek, waarin Tsjechen en Slowaken samenwonen, heeft geen gelukkige ge schiedenis. Ze is onder leiding van Ma- zaryk en Benesj slechts korte tijd vol komen onafhankelijk geweest n.1. van 1918 tot 1938. In dit laatste jaar werd het land overweldigd door Hitler-Duits- land en heeft het gedurende zeven jaar gezucht onder de gesel van het natio- "aal-socialisme. In de loop van 1944 - 45 werd het Tsjecho-Slowaakse grond- ebied van het Oosten uit veroverd door ovjet-troepen. Dat is het begin ge weest van nieuwe ellende. De Amerika- en waren ook het land genaderd van- it het Westen, maar er was een af raak gemaakt met de Russische leger- eiding, dat ze niet verder dan Pilsen zouden gaan en dat het Sovjet-leger et land met de hoofdstad Praag zou evrijden. De bevolking is in meerder- eid altijd zeer links georiënteerd ge- eest en bij de verkiezingen in 1946 bleek dat bijna 40% communistisch had gestemd. Men wist toen blijkbaar nog niet goed wat communisme in de praktijk bete kent, evenmin als in Nederland, waar in hetzelfde jaar lOVo van de kiezers op de communistische lijst stemde! Geluk kig konden wij die fout herstellen en percentage al gauw terugbrengen tot 3 of 2, maar in Tsjecho-Slowakije ging dit niet zo gemakkelijk. Er kwam een regering van socialisten en commu- iisten en Benesj kwam terug als presi dent Maar hier bleek weer eens dat fie communisten in een regering op- ieemt het paard van Troje binnenhaalt. .n 1948 zagen ze kans door een straat- iwolutie geheel aan de macht te komen en Benesj stierf in hetzelfde jaar als een gebroken man. Zo had de communistische partij, ge holpen door de Sovjet-Unie, een om- venteling tot stand gebracht met be- lulp van leger en politie, waardoor het and werd veranderd in een zogenaamde iVolksdemocratie" van hetzelfde type ds die in Polen, Oost-Duitsland, Hon garije, Roemenië en Boelgarije. Sedert dien heeft het land evenals deze andere ie rol moeten spelen van Russische sa- lelliet. Het is echter bekend, dat deze Oost- europese landen, wat hun bevolking be treft, zeker niet In meerderheid com- nunistisch zijn. Ze zijn met geweld Mmmunistisch gemaakt en ze worden net de bekende methoden communis tisch gehouden. De Sovjet-Unie heeft groot belang bij, dat zij aan haar «westgrenzen een reeks satellietstaten cnder haar toezicht heeft, waardoor de nvloed van het Moskouse communisme ■eikt tot aan de Elbe in Duitsland. Er s dus voor de Russen alles aan gele en om de regering in deze landen com- iiunistisch te houden en pro-Russisch. Nu doen zich echter de laatste tijd «rschijnselen voor, die de Russen met rote zorg vervullen. Afgezien van Joe- "o-Slavië, welks heerser Tito, hoewel :ok communist zijnde, nimmer aan de eiband van Moskou heeft gelopen, pro- peren de Russen uiteraard al deze sa- ellieten in hun spoor te houden. Met xoemenië is dit mislukt. Dit land heeft iog v?el een communistische regering, naar deze trekt zich van Moskou niet .'eel meer aan. En nu zijn er vele teke- len die erop wijzen dat ook Tsjecho- -lowakije gaat proberen zich aan de «.ussische greep te onttrekken. Er is dus een proces aan de gang in -ost-Europa, waarin ook het Westen ;eer geïnteresseerd moet zijn. Vanwege e gebeurtenissen in Praag belegden de vussen haastig een conferentie in War- chau, waar de laatste trouwe dienaren /an Moskou n.l. Gomulka van Polen, Vvalter Ulbricht van Oost-Duitsland en anos Kadar van Hongarije met hen amenkwamen. Op die topconferentie "i^erd de situatie besproken. Wanneer 'sjecho-Slowakije evenals Joego-Sla- ne an Roemenië zich zou onttrekken an de Sovjet-voogdij, dan betekende "Voor Moskou een levensgrote be- reiging, omdat dan de meest vooruit- eschoven voorpost van het communis me in Midden-Europa waardeloos zou 'orden. Begin juni was er een verga- ermg in Praag geweest van het cen- ale comité der communistische partij -n daar had de nieuwe richting een .oot succes geboekt. Er werd n.l. een inde gemgakt aan de macht van oud- resident Novotny. Aan hem en zes van SJ} i^aaste medewerkers werd het par- 3udmaatscap ontnomen. Men zou de eranderingen een soort liberalisatie unnen noemen. Zo woedt er al enkele maanden in het land een felle strijd tussen de communisten van de Russi sche koers en die van de nationale lijn, de eerste aangewakkerd door de rode radiozenders van Oost-Duitsland, Boe dapest, Warschau en Moskou. Van bin nen en van buiten heeft de „liberale" regering van Dubcek het zwaar te ver duren. Een deel van de communisten is voorstander van de „Russische" lijn en wil trouw blijven aan Moskou. Maar een ander deel en vanzelfsprekend ook alle niet-communisten hopen op libera lisatie van het bewind d.w.z. het ver lenen van meer vrijheid van handelen, spreken en schrijven. Het bewind van Dubcek komt daaraan tot op zekere hoogte tegemoet, maar wordt daarom door allen die de radicale lijn van het communisme voorstaan, heftig aange vallen. Wat zich momenteel in Tsjecho-Slo wakije afspeelt, is in wezen een poging van het communistisch bewind om zich los te maken van de Moskouse voogdij en de soevereiniteit van het eigen land te verdedigen tegen elke inmenging, speciaal uiteraard die van het Kremlin. Wij in West-Europa en ook de rest van de vrije wereld kunnen deze ontwikke ling positief beoordelen, maar we zullen toch steeds moeten bedenken, dat uit eindelijk ook in Tsjecho-Slowakije een éénpartij regering blijft bestaan. Het communisme is en blijft de enig gelden de officiële ideologie van de staat in al zijn facetten. Door deze ideologische as pecten heen speelt echter een andere factor, die minstens even belangwek kend is n.l. die van het Russische natio nalisme en imperialisme. Het commu nisme dient als dekmantel om zuiver imperialistische bedoelingen en hande lingen te verdoezelen. De Sovjet-Unie zal vanzelfsprekend, zolang zij daar kans voor ziet proberen zich tegen het vrije Westen veilig te stellen, niet al leen met een formidabele eigen krijgs macht, maar ook met een zo breed mo gelijke bufferzone aan haar westgrens. Daarin is zij in 1945 schitterend ge slaagd door de onbegrijpelijke domhe den van de Amerikanen bij de vaststel ling der zonegrenzen. Elke verzwakking van deze positie zal zij met straffe hand pogen te verhinderen. GERO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS Negentig volwassen dieren en 60 big gen hebben elkaar woensdag op de te Middeiharnis gehouden landvarkensfok- dag weer eens kunnen ontmoeten. Ce allerbeste die ter keuring werd aange boden bleek de sterzeug van de heer M. Troost te Goedereede. Het was 's morgens burgemeester Joh. van Es te Middeiharnis die de voor de varkensfokkers zo bijzonder interessant te dag opende. Burgemeester van Es zei blij te zijn, dat juist ir. M. M. Veldman als deskun dige tegenwoordig was, na een even deskundige jury. „Zijn deskundigheid is me bekend van andere fokdagen in mijn vorige gemeente", aldus de burgemees ter, die de fokkers er op wees, dat alleen een kwaUteitsprodukt de markt kan veroveren, zoals ook is gebleken bij de melkproductie. „Ik hoop, dat U de beste produkten zult kunnen leveren, waardoor U een conciffrerende positie inneemt op de wereldmarkt" zo zei burg. v. Es. De jury heeft het exterieur van de varkens b.eoordeeld. Het ging in hoofd zaak om de ham en de karbonaden. In moeilijker gevallen werd gelet op de vorm van de dieren, alsmede de verzor ging. De prijzen: De heer M. Troost te Goedereede zag zijri zeug, minstens één maal gebigd, tot kampioen gekroond. Hij ontving de wis- selbeker. Bovendien werd zijn zeug met biggen de beste, waarvoor hij eveneens een wisselbeker mee kon nemen. Dhr. A. Akershoek te Ouddorp had de beste beer. Bovendien werd deze beer kampioen waarvoor hij een prijs in ont vangst kon nemen. Tevoren waren er loten verkocht on der de varkenshouders. Ook niet-var- kenshouders hadden loten gekocht. Me vrouw A. van der Linde-van Wijk, Oos terweg 73 in Ouddorp, kreeg de eerste prijs: een vleesvarken. Zij kon kiezen tussen 250,en het prachtige dier. Zij koos het geld. Verdere prijzen waren; een transistor- De Sterzeug van dhr. M. Troost te Goedereede werd kampioen van de fokdag. De jury heeft verklaard, dat de kwaliteit van het aangevoerde materiaal beter was dan die van vorig jaar. Ir. Veldman verheugde zich over de meerdere aanvoer van eigen gefokt materiaal, dat de ver wachting voor de toekomst hoopvol doet zün. radio; een gazonmaaier; een mixer, een autoped en een stalbezem. De prijzen zijn ondertussen thuis bezorgd. „MAAR WIE ZIJT GIJ?" „Maar de boze geest antwoordde: Jezus ken ik en van Paulus weet ik, maar wie zflt gö?" Handelingen 19 15. De apostel Paulus werkt met veel ze gen te Efeze! De Heere doet door zijn handen, ongewone krachten. Onder scheidene zieken worden door hem ge nezen en boze geesten varen uit, zodat zwak- en krankzinnigen weer normaal en wel bij hun verstand worden. Sommigen zien dit met leedwezen aan. Onder hen zijn de zeven zonen van Sceva, een Joods priester, die kwakzal ver van beroep zijn en een aantal ver meende genezingen op hun naam heb ben staan. Ze staan bekend als duive- lenbanners, hypnotiseurs. Nu Paulus echter in de stad is, blijft hun spreekuur onbezet. Wat zij met al hun vreemde kunsten en strijkages niet vermogen, bereikt deze man door het uitspreken van een enkele naam. Hun macht en inkomsten zijn weg! Dan steken zij de hoofden bijeen. Mis schien is vader ook wel op de conferen tie aanwezig. Ze herinneren zich, van collega's uit het Joodse land gehoord te hebben, van deze Jezus van Nazareth. Een Godslasteraar, eigenlijk zelf een duivel in mensengedaante, die door Be- ëlzebul, de overste der duivelen, de bo ze geesten uitgeworpen heeft. Welnu, ze zijn niet bang. Zij zullen het óók proberen. Zij zullen die naam noemen! Jezus! En dan zal hetzelfde ge beuren, wat door het woord van Paulus geschiedt. De duivel zal ook hen ter wille zijn, als ze de naam van Jezus noemen. Daardoor bereiken ze twee din gen. Hun inkomsten zullen weer vloeien en Paulus zal gebrandmerkt worden als een valse profeet en duivelenaanbidder. Zo zal de ware Joodse godsdienst door hen gediend worden en zij zelf zullen er aan verdienen! De Heere blaast in dit alles. Ze gaan naar een bezetene. Ze zullen hem gene zen. „In de Naam van Jezus, die Paulus predikt, ga uit boze geest!" Het resultaat? De boze geest ant woordt: Jezus ken ik en van Paulus weet ik, maar wie zijt gij?" De bezetene bespringt hen, krabt en bijt en rukt hen de kleren aan flarden, zodat zij naakt moeten vluchten. Wat een les! God laat niet met Zich spotten en gebruikt zelfs de satan, om u de waarheid te zeggen, wanneer we werkzaam zijn in het koninkrijk Gods om er zelf beter van te worden. Wan neer we spreken over- en arbeiden in geestelijke zaken en werkzaamheden en we doen dat niet uit volle overtuiging van onze ziel, dan mogen we een tijd wat schijnen, een tijd vooraan staan, een tijd aangemerkt worden als een schij nend licht, maar het ogenblik komt, dat we door de Heere ontmaskerd worden. De profeet Ezechiël ziet iemand, die door de grote massa „Jaazanja" genoemd wordt. God zal naar hem luisteren, maar die profeet buigt zich in de bin nenkamer voor de afgoden en zijn ziel is vervuld van bijgeloof. Durft gij de dichter na te zeggen: Mijn hart, o God, Die alles ziet, ver oordeelt mij in 't naad-ren niet? Niet een iegelijk die zegt: Heere, Heere. We moeten everunin, zoals de zonen van Sceva, spreken over Jezus, die door een ander gepredikt wordt, maar deze Jezus moet door ons persoonlijk gekend worden als onze Borg en Zaligmaker. De Heere Jezus Zelf zegt: Wij spreken wat wij weten en verkondigen, hetgeen vstj gezien hebben. Dan leren we, evenals Hij, als macht- hebbende en niet als de Schriftgeleerden die wel een keurig betoog in elkander konden zetten, een tekst uitpluizen, ten einde toe, maar waar geest en Leven ontbraken. Jezus ken ik! Satan weet, dat Hij be staat. Hij kent Zijn macht en kracht. De duivelen geloven ook en zij sidde ren. Ze sidderen, omdat zij de macht kennen van Hem, Die eenswezens is met de Vader en de grote overwinning bevochten heeft op satan, aan Golgo tha's kruis en in Jozef van Arimathea's graf, waaruit Hij opstond als de grote Levensvorst. „Van Paulus weet ik" ja, satan weet, dat deze man hem éénmaal, ondanks al zijn vroomheid toebehoorde. Hij weet, dat hij zijn greep op hem heeft moeten loslaten, omdat Christus Zich aan hem openbaarde en deze Paulus nu getuigen mag: „Waartoe ik (n.l. tot eeuwig be houd) van Christus gegrepen ben". De macht van Christus en de zeker heid van de redding van Paulus, zijn hem bekend. Hij weet, dat hij op het machtwoord van het geloof, moet wij ken. Hij weet het, dat hij nóg zo woe den mag, maar dat Christus als de ko ning der kerk, die Kerk bij de verwor ven verlossing, beschut en bewaard. Hij weet het, dat hij niet verder kan gaan, als de Heere hem toelaat. Hij gaat rond als een briesende leeuw, zoe kende wie hij zou „mogen" verslinden. Niet wie hij „wil", maar wie hij „mag". Het gebeurt alleen onder de toelating Gods. Wat een troost voor benauwde zielen, die door Christus worden toege fluisterd: Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet zou ophouden. „Maar wie zijt gij?" Satan lacht om wat vermeende vroomheid. Hij lacht om de mens, die in zijn eigen waan denkt, dat hij het persoonlijk geloof niet nodig heeft en redeneert: Wij zijn mensen en dus zondaars. Christus is voor de zon daren gekomen. De verzoening is op Golgotha tot stand gebracht en dus ook voor mij. Ik ben Gods kind. Per soonlijke zondekennis. Christuskennis en verlossing is niet nodig. Ik kan zeg gen tot satan: Ga uit in de naam van Jezus, die Paulus predikte, mijn vrome vader kende en mijn moeder bezat. De duivel lacht daarom en zegt u vandaag de waarheid. „Maar vide zijt gij?" We zullen met zo'n beredeneerd en gestolen geloof ont nuchterd en bedrogen uitkomen. We zullen in een jammerstaat vallen, waar in we hulpeloos sterven. „Maar gij, wie zijt gij?" Deze spot tende vraag van satan plaatse ons voor de werkelijkheid. Hij brenge ons tot zelfonderzoek. Mag ik met enig recht een kind des Heeren heten. Ben ik Zijn eigendom of ach, ben ik het niet? Gelukkig de mens, die al zijn ver meende godsdienst uit handen geeft en zich in het dodelijkst gevaar, onder de bespringing en aanvechting van satan, als een gans hulpeloze tot de Heere wendt. Want die allen maar ook die alleen wil Hij ten redder zijn. In zulke harten, wil Hij zijn genade storten, Ziüke benauwden, wil Hij in de ruimte stellen. Zulke zondaren, maar nu in de beleving der ziel, wil Hij Zijn gerechtigheid deelachtig maken. En komt dan satan met zijn spotvraag weer tot het hart, dan mag door Gods genade het antwoord gegeven worden: Ik was een gebondene van u, o vorst der duis ternis, maar de Heere heeft mijn ban den los gemaakt. Nu weet ik, dat Pau lus' Borg, ook de mijne is geworden en dat ik Hem toebehoor in leven en in sterven! Dan zal die Christus aan onze zijde komen staan en het zeggen: De Heere schelde u, de Heere schelde u, gij satan. Is deze Mij niet als een vuurbrand uit het vuur genüct? Dirksland. C. J. Kesting. De raad van Middeiharnis zal don- derdaig 1 aug. a.s. 's avonds om 7 uur onder voorzitterschap van burg. van Es, in openbare vergadering by eenkomen. O.m. zal worden behandeld het voor stel tot verhoging van de tarieven voor het gebruik van het instructiebad te Middeiharnis. Over 1967 bedroeg het na delig exploitatie-saldo 34156,82, wat zo zegt het prae advies in grote mate een gevolg is van het feit dat alle in de gemeente gevestigde lagere scho len gratis van het bad gebruik maken. Het aantal lesuren voor 601 leerlingen wordt op 24040 berekend en wanneer per uur 0,80 et. voor leszwemmen kon worden berekend, dan zou dat een ont vangst van ruim 19.000 gulden geven. Overigens wordt daartoe nog niet voorgesteld, wel wordt de raad gevraagd de entree- en lesgelden te verhogen, voor personen beneden de leeftijd van 16 jaar entree 0,45 (was 0,40) en zwem les 0,90 (was 0,80) voor ouderen dan 16 jaar 0,95 zwembad (was 0,85) en 1,80 zwemles, (was 1,70). I.v.m. de Wet Voortgezet Onderwijs zullen de Openbare, de Bijz. ULO en de V.G.L.O. voortaan voor het gebruik van het bad moeten gaan betalen. Voor scholen zonder gemeentelijke instructeur werd het bedrag per jaar op 950,(met één klokuur per week) gesteld en met gebruik van de diensten van de gem. instructeur 1300,per jaar met een wekelijks klokuur. Nog zal een nadelig exploitatiesaldo blijven bestaan maar B. W. menen dat dit met de verhoging tot een aan vaardbaar bedrag wordt teruggebracht. Door het raadslid dhr. D. Hoogzand zijn enkele schriftelijke vragen gesteld o.m. naar aanleiding van de parkeer- gewoonten in de Azaleastraat e.a. te Sommelsdijk. Op de vraag of het colle ge het raadzaam acht daar tegenmaat regelen te nemen antwoorden B. W. dat het hen bekend is dat op vele pun ten in de gemeente het parkeren van auto's op de straat voor het rijdend VOOR BETER I 4, t^^^ I 'r^^^^^^iümip Pit NAAR DE Ouddorp Vrijdag 26 juli: Zaterdag 27 juli: Zondag 28 juli: Maandag 29 juli: Dinsdag 30 juH hoog 3.35 16.01 4.15 16.38 4.50 17.13 5.25 17.48 6.02 18.26 laag 9.12 21.34 9.46 22.10 10.21 22.47 10.57 23.22 11.36 Te Battenoord valt hoog water plm. 3 kwartier later; in Middeiharnis plm. een uur later dan in Ouddorp. MIDDELHflRNtS-TEL:Z3Z8 verkeer moeilijkheden oplevert. Op kor te termijn is er echter geen oplossing voor te vinden. Het instellen van par keerverboden kan alleen plaats hebben als in de nabijheid andere parkeergele genheid aanwezig is. Het instellen van een parkeerverbod voor één zijde van de straat kan ook slechts in bepaalde gevallen een verbetering teweeg bren gen. B. en W. zeggen toe zich op deze zaak te beraden. Vermoedelijk zal voor lopig een parkeerverbod voor één zijde van de straat worden ingesteld. Vervolgens vraagt dhr. Hoogzand of B. W. zich al hebben beraden op de oversteeksituatie van de Langeweg bij Nieuwe Tonge. „Wanneer zo zegt de vraagsteller het ongunstige weer zich binnenkort laat gelden, is het toch voor vele mensen, met name de scho lieren een hachelijke zaak daar veilig te kunnen oversteken. B. en W. verklaren over deze zaak zich al in sept. 1967 met het college van G.S. te hebben verstaan. De enige af doende oplossing zou een ongelijkvloer se kruising zijn, wat op korte termijn niet te verwezenlijken is. Gevraagd naar een voorlopige oplossing van de moei lijkheden, e.v. door instelling van een maximum snelheid, hebben G.S, tel' plaatse een onderzoek doen instellen. Het bleek dat 85% van de weggebrui kers daar met een verantwoorde snel heid (70 a 75 km per uur) rijdt. Ook de verkeersintensiviteit ter plaat se is niet groot ca. gemiddeld 2800 voertuigen per werkdag. Ook het zicht werd voldoende geacht, waarom G.S. geen aanleiding aanwezig vonden de- Min. te verzoeken een maximum snel heid vast te stellen. „Daar het treffen van maatregelen op de Langeweg niet tot onze competentie behoort, kunnen wij geen andere stappen ondernemen" zo besluiten B. W. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1