et Russische gevaar Smalle Einde Boerenleenbank te Ouddorp beraadt zich op bouw van nieuwe Banic weer open voor verkeer V.W. over de kop Plaatselijk nieuws „De Plaat" leert zwemmen Reacties op uitbrei ding Maasvlakte 'n Bijzondere dag Brulnisse in feesttooi Veilingberichten i^ Nog geen duidelijke uitspraak over bestemmingsplan Waterstanden Dinsdag 16 juü 1968 No. 3703 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag' en vrijdagavcmd Het merellied INGEZONDEN PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract spedaal tarief. TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonda TeL 2023 m Giro 167K10 Wanneer we dit onderwerp thans aan e orde stellen betekent dit, dat wij in- erdaad nog altijd de Sovjet-Unie be- -houwen als een levensgroot gevaar oor de vrijheid van de Westerse landen "et is nodig dit nog eens extra te accen- eren, want er lopen ook in Nederland eel wat mensen rond, die het daarmee iet eens zijn. Zij behoren tot allerlei oepen en partijen, maar ze zijn allen an mening, dat het met de dreiging uit et Oosten wel losloopt. Het gaat hier- ij niet alleen om de hele of halve ommunisten, maar ook om mensen, die 'et graag in een communistische maat- happij zouden willen leven, doch door un sociale instelling, n.l. anti-kapita- tisch van aard, de verhoudingen tus- n West en Oost nogal genuanceerd be- ijken. En voorts zijn er dan de paci sten, die de krijgsmacht willen af- -haüen, ook al blijft het Oosten tot de nden gewapend. Wij staan op het standpunt, dat in de uidige omstandigheden het gevaar uit et Oosten steeds groter wordt. Men ene niet, dat de Sovjet-Unie werke- 'k op de duur een vreedzame coëxis- ntie wenst met het vrije Westen. De oeleinden van het communisme zijn en lijven dezelfde: de gehele wereld ver veren voor deze ideologie. Het moge ms de schijn hebben, dat Moskou te eden is met de gebieden waarover het -chtstreeks of indirect de scepter aait, in ieder boek over het commu- 'sme kan men lezen, dat het grote ide- is en blijft de wereldrevolutie. Dat de Sovjet-Unie er niet aan denkt n echte vredespolitiek te voeren blijkt el uit de geweldige insparmingen, die j zich getroost om de bewapening eeds verder op te voeren. Daartegen- ver staat dan helaas het droeve feit, "t van Westerse zijde de organisatie 'e wij de N.A.V.O. noemen en die in 49 is opgericht om te dienen als ver- edigingsapparaat tegen het Oosten, in ite in een zeer deplorabele toestand rkeert. In de jongste Defensienota van -^e regering werd gesteld, dat op het enblik de Itrachtverhoudingen te land s volgt zijn: in de N.A.V.O.-centrale ctor in West-Europa staan paraat op- steld 5700 tanks, 2200 vuurmonden, 0 raketlanceerinrichtingen en 8100 ntservoertuigen; daartegenover staan raat in Oost-Duitsland, Polen, Tsje- o-Slowakije en in het westen van de vjet-Unie: 26000 tanks, 5000 vuur- onden, 500 raketlanceerinrichtingen en .400 pantservoertuigen. Men ziet het orme verschil. Met de luchtmachten het precies hetzelfde. Wat betreft de emacht mogen de verhoudingen gun- ■ger zijn, feit is, dat de S.-U. in snel mpo een enorme oorlogsvloot aan het uwen is en reeds nu in vele wereld- eën de Amerikanen hindert. De oorzaak van deze wanverhouding in de politiek van de regeringen der, "e landen. Zij worstelen permanent et parlementen, die doorlopend op mi- aire uitgaven beknibbelen. Wanneer een vergelijking gemaakt wordt tus- n de kosten, die in de Westelijke lan- n aan de defensie worden besteed en e in de communistische landen, dan reken deze cijfers boekdelen. We be- hikken over gegevens, uitgedrukt in rcentages van het bruto-nationaal odukt. In de vijftiger jaren, toen de mmunistische bedreiging meer tot de volking sprak dan nu men denke n de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije bedroeg dit percentage 7, waarbij dan g moet worden aangetekend, dat de erikanen toen nog onze kanonnen, ks, vliegtuigen etc. betaalden. Dit is der president Kennedy stopgezet, ar in plaats dat onze inspanning toen nam, gebeurde het omgekeerde: het erd 4"/o, wat het nu nog ongeveer is. 't gevolg daarvan is, dat SC/o van "e defensiebegroting bestaat uit ex- oitatiekosten en de resterende 20''/o nnen dus alleen voor vernieuwingen uitbreiding worden besteed. Deze atste cijfers zijn in de communistische ^den heel anders. Daar gaat slechts /o van de oorlogsbegroting op aan loitatiekosten en de resterende 65% rden voor investeringen gebruikt! De poting zelf omvat daar 12»/o van het taal. De conclusie moet dus zijn, dat t Westen vergeleken bij het Oosten eds meer achterop raakt. _-r is in menig Westeuropees land een begrijpelijke onverschilligheid ten op- We van de landsverdediging en een rt struisvogelpolitiek tegenover het mmunistische blok. Men wil blijkbaar .gevaren niet zien. Dit blijkt o.a. uit mieonderzoeken van de laatste tijd. de vraag of Nederland in de N.A. Y' moet blijven, antwoordde 85»/o ja. t viel erg mee, want als men de rode andere ultra-linkse elementen hoort, men bijna gaan denken, dat de rderheid van ons volk daartegen is. ze uitslag was dus zeer geruststel- d. Maar op de vraag of de defensie- gaven in ons land moeten worden noogd of verlaagd, antwoordde 65«/o: naagd! Dit klopt natuurlijk niet, want fi aan de N.A.V.O. meedoet moet zor- n voor een zo sterk mogelijke krijgs- ™t. Het blijkt steeds weer, dat de asverdediging door ons volk in feite aarloosd wordt en dat het parle- m er niet voldoende geld voor wil 'eren. Zodra het over onze defensie f worden velen erg optimistisch over 1 S^vaar van het communisme. De Kende pacifist prof. Röling heeft zelfs weerd, dat 'vrij van de communistische h\'" §*^^1 geen gevaar te duch- ■pt Grote groepen in onze po- =Ke partijen, de vakbeweging, velen ae universitaire wereld en het andere onderwijs, een deel van onze jeugd en andere groeperingen schijnen te geloven in langdurig vreedzaam samenleven van de communistische en de niet-commu- nistische wereld. Deze opvattingen hangen samen met de omstandigheid, dat zij die uitgespro ken linkse opvattingen hebben, zich vol ledig concentreren op de sociaal-econo mische sector van de maatschappij. Daaraan moeten de staatsuitgaven zeer speciaal worden besteed. Zij vergeten, dat wij aan een paradijselijke maat schappij, gesteld dat die te verwezen lijken ware, niets hebben wanneer die overweldigd wordt door de rode vloed uit het Oosten. Men kan wel aannemen, dat de bevolking van de landen achter het IJzeren Gordijn geen oorlog wil, maar daar storen de leidslieden zich niet aan. Hun ideaal: heel de wereld communistisch, wordt uitgevoerd zo dra ze er kans voor zien. Daarom gaan ze door met de stelselmatige opbouw en uitbouw van hun militaire apparaat. Ze besteden driemaal zoveel aan hun de fensie als het Westen en terwijl deze uitgaven in de N.A.V.O. worden be perkt, nemen ze in de Sovjet-Unie en haar satellieten voortdurend toe. Te recht schreef onlangs „Elsevlers Week blad" dan ook: „De communisten wor den ieder jaar sterker en wij ieder jaar zwakker". Dit komt b.v. ook tot uitdrukking in het feit, dat de Russische vloot nu ook al ongeveer zestig oorlogsschepen per manent heeft gestationeerd in de Mid dellandse Zee. Het Kremlin heeft dus deze zee en de landen erom heen, spe ciaal die in het Nabije Oosten, in haar directe belangstelling opgenomen. Op de Noordzee en de Atlantische Oceaan worden manoeuvres van N.A.V.O.-sche- pen brutaalweg begeleid en gehinderd door Russische vlooteenheden. Alles wijst op een verhoogde militaire en maritieme activiteit van de Russen en daarom is het zeer te betreuren dat in de Westerse landen zo bitter weinig be grip bestaat voor de gevaren, die ons vanuit het Oosten steeds meer gaan be dreigen. Wie thans een rondgang over het dorp maakt en dat deden er zaterdag hon derden, komt telkens voor verrassingen te staan. Reedè aan de ingang van het dorp „t'enden de grint" voor de oude ren, rijdt men door een poort het dorp birmen. Maar de mooiste poort was voor ons toch wel de z.g. schelpenpoort bij de kruising Doipsweg - Molenweg. Reeds in het laatste van de vorige eeuw, bij de inhuldiging van burgemeester Elenbaas maakte men een „schelpenpoort", deze ging in de ramp verloren. Dhr. L. Becu heeft nu een nieuw ont werp gemaakt en het is een fantastisch werkstuk geworden. Met het wapen van Bruinisse, uitgevoerd in schelpen met daarnaast talrijke vogelfiguren en alle hier voorkomende schelpen zijn er in verwerkt. Natuurlijk de mossel, de oes ter, de krukel (aliekruik) de wilk (ulk) maar ook de Idapkont en de zeekatten- schelp. De laatste komt zoals men weet van de rug van de inktvlt. De molen aan het eind van de Molenstraat is een mooi stukje huisvlijt, de talrijke poorten wedijveren met elkaar, in verfijnde af werking. De heer H. Kok op de hoek van de Accialaan is een vindingrijk man, die er niet tegen op ziet tijd te be steden om iets moois te maken. En ieder is het er wel over eens dat hij „iets moois" gemaakt heeft van zijn geveltje. Iedereen op het eiland, die in de ge legenheid is te komen, mag een bezoek aan Bruinisse nu zeker niet verzuimen. CoöP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E, Afd. MIDDELHARNIS Aardappelveiling maandag 15 juli 1968. Eigenheimer 18,-----20,20; Bintje grove 28,90; Middel 17,— - 20,—; Lekkerlan- der 17,10 - 18,20; Drielingen 11,30; Doré middel 19,80 - 22,60; Drielingen 10,----- 10,30; Present 25,—; Kriel 4,25 - 5,10. Aanvoer 21.000 kg. BUIK VOL PITTEN PORTO Augusto Pereira Sampaio (48) is zaterdag met een ontstellende buikpijn opgenomen in het ziekenhuis van Porto (Portugal). Na de spoedope ratie vonden de chirurgen 3418 kerse- pitten en 374 olijfpitten in zijn inge wanden. Een merel zingt in de regen Een merel zingt in de wind. Waarom zou die merel toch zingen? Heeft hij plezier in de dingen? Wordt hij door iemand bemind? De zomer dreigt te verzinken In koude regen en wind. Geen mens die het weer kan bedwingen En tóch blijft die merel maar zingen Alsof hij 't verrukkelijk vindt. 't Is heerlijk dat lied van de merel. Met innige zuivere klank. Het kan ons zo'n vreugdgevoel geven Het lied wordt zo schaars in het leven, Het lied van aanbidding en dank. LANERTA. MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif vlucht van Angouleme: A. Schuurman 1, 2, 3, 10. C. Vroegindeweij 4. J. Vis van Heemst 5, 7. J. Jongejan 6, 8. H. de Vos 9. Uitslag ?t. Denis 29 - 6 - '68. H. de Vos 1, 3, 4, 6, 10, 12. H. Bienefelt 2, 17. M. de Blok 5. J. Jongejan 8. W. de Vos 7, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18. Uitslag St. Denis 13 - 7 - '68: W. de Vos 1, 7, 9. C. Vroegindeweij 2. M. de Blok 3, 5, 11. H. Bienefelt 4, 10. H. de Vos 6, 8. Uitslag vanuit Vilvoorde. Aankomst eerste duif 10.40.45 uur, laatste duif 11.35.23 uur. M. Kievit 1, 5, 6, 21, 61, 71, 79; P. J. v. d. Slik 2, 4, 8, 13, 14, 19, 22, 26, 27, 35. A Peekstok 3, 9, 11, 24, 36, 37, 38, 39, 41, 42, 45. P. Mans 7, 29, 58, 65, 66, 72, 73; H. de Vos 10, 12, 69, 80, 81, 31. C. Vroeg indeweij 15, 16, 17, 34, 40, 51, §4, 60, 76, 83. W. de Vos 18, 20, 67, 68, 70. B. Schel- levis 23, 25, 43, 46, 47, 53. M. de Blok 28, 48, 49, 59, 77. M. I. Kalkman 30, 55. J. Jongejan 32, 33, 62. H. Bienefelt 44, 64.. J. Vis van Heemst 50, 52, 78, 82. C. Pol der 56, 57, 74, 75; J. Kastelein 63. HEHKINGEN A.s. zondag hoopt voor de Ger. Ge meente in beide diensten voor te gaan Ds. C. Molenaar uit Amsterdam-N. Wegens opheffing van de plaatse lijke vertegenwoordiging van de Emgo te Middelhamis per 1 juli j.l., wordt deze functie vanuit het kantoor te Mid delhamis waargenomen, alléén voor storingen «buiten de normale werktijd kan men zich vervoegen bij dhr. A. Ro bijn, St. Elisabethstraat 30. Kerkdienst. A.s. donderdag 18 juli hoopt des avonds om half acht voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. V. d, Noord van Capelle a. d. IJssel. Ongeluk. Dhr. C. Poortvliet had het ongeluk toen hij met zijn luxe auto in België in de bossen reed, wegens een achterklapband een nare manoeuvre te maken waardoor zijn wagen werd beschadigd, maar gelukkig de inzitten den met een weinig lichamelijk letsel het er goed hebben afgebracht. MELISSANT I Kerkdienst. Woensdagavond a.s. om half acht hoopt ds. Molenaar vobr de Ger. Gemeente alhier voor te gaan. NIEUWE TONGE ^-^ Kerkdienst. A.s. donderdagavond hoopt ds. F. Harinck voor de Ger. Ge meente om 7.30 uur voor te gaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerkdienst. A.s. donderdagavond zal voor de Geref Gemeente voor gaan Ds. M. Molenaar van Amsterdam. Aanvang 7.30 um-. Met het ingebruiknemen van het zwembad „De Singel" is tevens de nio- gelijkheid geopend om onder deskundi ge leiding zwemles te nemen. Vorig jaar al werden de eerste examens afgenomen en ook dit seizoen hebben vele meisjes en jongens de gelegenheid benut van de lessen gebruik te maken. Door de offi cials van de Kon. Ned. Zwembond, de heren J. van Bodegraven en W. A. Prins uit Middelhamis werden vrijdag avond de examens afgenomen, bestaan de uit de zwemproef (het eerste begin) waaraan door 19 kandidaten werd deel genomen; het geoefend zwemmen met 6 kandidaten en het Zwemvaardigheids diploma I, met ook 6 gegadigden. In het bijzijn van enkele bestuursleden van de Stichting deden de meisjes en jongens, de dames en heren hun best het begeer de diploma te bemachtigen. Er zat span ning in. Na afloop werd na een woord van welkom van de heer L. C. Dorsman, voorzitter van de Stichting door de heer Van Bodegraven de diploma's uitgereikt. Hierbij wees hij op het nut van het leren zwemmen, niet alleen als een aan gename bezigheid maar ook om anderen te helpen, de medemens die in nood kan verkeren en zelf niet bij machte is zich te redden. De heer Van Bodegraven zei ook dat het zwemmen aan bepaalde voorschriften is gebonden. Men moet aan bepaalde eisen voldoen en daarom moesten enkele kandidaten worden af gewezen die (tot op heden) nog niet voor een diploma in aanmerking kwamen. Hij raadde hun aan te blijven volhouden en volgend jaar weer aan het examen te gaan deelnemen. Ook waarschuwde spreker de geslaagden nu niet zomaar onbezonnen te gaan zwemmen en zich in zee te wagen, want heus met deze diploma's is een en ander niet verant woord, aldus de heer Van Bodegraven, die de geslaagden en de badmeesteres- lerares mej. Ria Tieleman gelukwenste met het behaalde resultaat. Geslaagden. Het bewijs-zwemproef werd behaald door Aart Kroon; Bert van Dam W.zn.; Bia Vermaat Pd.; Grietje Vos; Ria van Ree; Annemarie van Putten Jd.; Jaap Buth; Willy van der Welle W.Ad.; Tre- sia van der Welle W.Ad.; Leen Bom L. zn.; Ada Pipping Pd.; Tiny van der Ham; Bas de Vos C.zn.; Linda de Rui ter en Jan van de Tonnekreek. Afgewe zen 4. Het diploma geoefend zwemmen ver kreeg Ab van Dam A.zn.; Hans de Vos J.zn.; Cocky Mooijaart; Coby van Oos tende; Janny Donkersloot Hd. en Aat Kromdijk A.zn. Afgewezen: geen. Het Zwemvaardigheidsdiploma I werd behaald door Wout Hobbel; Daan Kag- cheUand en Krijn Buth. Afgewezen 3. ft?.. Een overigens nog niet door het gemeentebestuur van Goedereede vast gesteld bestemmingsplan houdt reke ning met de mogelijkheid van de aan leg van een weg op de plaats waar thans het Bankgebouw van de Coöp. Boerenleenbank staat. Het gebouw dient derhalve wanneer het tot vast stelling van dit bestemmingsplan en dit onderdeel komt voor die weg plaats te maken. Al geruime tijd be raadt het bestuur van de Bank zich op een nieuwbouwplan. Genoemd bestuur heeft thans bij de gemeenteraad op een spoedige uitspraak aangedrongen opdat de plannen voortgang kunnen hebben. In afwachting daarvan is door architect Koole te Middelhamis inmiddels een schetsplan opgesteld, zoals de foto dat laat zien. De nieuwbouw is gedacht op het perceel gelegen achter het huidige Bankgebouw. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Woensdag 17 juli des n.m. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds. J. van Vliet te Aagtekerke (Z.). Woning verkocht. Dhr. W. Buth heeft zijn woning Molendijk 49 onderhands verkocht aan de heer C. Buscop J.zn., Esdoomstraat 36, alhier. Kerkelflke huweiyksbevestiging. Donderdag 18 juli a.s. des nam. 2.45 uur zal in de Hervormde Kerk de huwe lijksbevestiging plaats hebben van dhr. J. van der Vlugt te Stellendam en mej. S. G. A. van Rossum, alhier, door de weleerw. heer ds. J. van Drenth te Ede. OUDDORP „Het Smalle Einde", de nauwe ver bindingsweg vanaf de Provinciale weg naar de Hazersweg te Ouddorp is niet langer een smal einde al zal de naam zeker blijven voortbestaan. In opdracht van de polder Goeree heeft het aan nemingsbedrijf. Fa. Van Herk er in korte tijd een prachtige weg van gemaakt, berekend op de functie van het door laten van de stroom auto's op weg naar het natuurreservaat „de Punt" en re creatie-gebieden ten westen van de ge meente. Ook voor eigen ingezetenen is het een grote verbetering omdat de smalle, hellende weg met aan weers zijden flinke sloten met het teglenwoor- dige zware gerij moeilijk te berijden was. Fa. Van Herk heeft de duur van het werk uitstekend gepland; zoals de pol der dat had gevraagd, zo is het ook gebeurd, juist voor in Ouddorp de grote stroom toeristen zou aankomen is de weg gereed. De rijbaan is van voldoen de breedte terwijl ook de bermen soms 2 3 meter breed zijn. Doordat laag hakhout is verdwenen en de bochten wat vloeiender zijn gemaakt is het ook uit verkeers-technisch oogpunt een welkome verbetering. SINT ANNALAND Geslaagd. Aan de U.T.S. Antonie Keldermanschool te Bergen op Zoom is geslaagd voor werktuigbouwkunde dhr. M. Rijnberg te Sint-Annaland. Aan de technische school te Bergen op Zoom is geslaagd voor schilderen Rien Gunst en voor autoherstellen J. Heijboer, beiden uit St. Armaland. Aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes werd het einddiploma voor afdeling weg- en wa terbouw behaald door Huib van Dijke uit Sint-Annaland. Het vakdiploma op de slagersvakschool te Goes werd be haald door Theo Fase uit Sint Armaland Bevorderd. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg werden bevorderd van klas 2 naar klas 3 Han van Popering en van klas 3 naar klas 4 Koosje Moer land, beiden uit St. Annaland. Aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes werden bevorderd van 3b naar 4b C. van Dijke, terwijl Tom Moerland werd bevorderd van 3a naar 4a. Theo Moer land en W. van Vossen ging van 3a naar 4a, allen uit St. Annaland. Toegelaten. Maarten Leune en Leen Paape, beiden uit St. Annaland zijn toe gelaten tot de Rijks Hogere Burger school in Bergen op Zoom. Ouddorp Dinsdag 16 juli Woensdag 17 juli Donderdag 18 juli Vrijdag 19 juli hoog 7.24 19.45 8.04 20.27 8.52 21.18 9.49 22.17 laag 0.50 13.19 1.39 14.08 2.32 15.04 3.27 16.02 Te Battenoord valt hoog water plm. 3 kwartier later; in Middelhamis plm. een uur later dan in Ouddorp. Geachte Redactie, Naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in uw blad van 21 juni 1968 be treffende het onderwerp: „Uitbreiding der Maasvlakte" ontving ik nogal wat schriftelijke en enige telefonische reac ties. Het merendeel vroeg mij, indien de Maasvlakte uitgebreid wordt, andere al ternatieven te stellen. Het is me onmo gelijk deze mensen persoonlijk te schrij ven, ik vraag U beleefd plaatsing in uw blad, hopende hiermede deze mensen te vreden te stellen. Tot de twee anonieme briefschrijvers alleen dit, indien u te laf bent uw naam en adres onder uw bele digend gekrabbel te zetten is er voor mij geen enkele reden hierop in te gaan, dergelijke kladjes zijn mij geen weer woord waard. Wat betreft de mensen die het met me eens waren, zij zullen wellicht dit ook onderschrijven, tot mijn tegenspelers het volgende: De laatste jaren is de belangstelling voor de recreatie in de vrije natuur enorm toegenomen. De toename van vrije tijd, de toename van particuliere vervoermiddelen en de verstedelijking zijn hiervan de oorzaken. Deze factoren zullen in de toekomst zeker nog toene men. Daarbij is het een feit dat de op pervlakte aan natuurgebied in Nederl. beperkt is. De Rijksdienst voor het Na tionale Plan vermeldde in 1963 in zijn publikatie „Recreatieruimte in Neder land", dat er 330.000 ha beschikbaar is zijnde 300 m^ per hoofd ten tijde van de invintarisatie in 1958. Deze gebieden zijn echter zeer ongelijk verdeeld, het Westen heeft een dichte bevolking met weinig natuurgebied het hoorde het om gekeerde, men komt aan cijfers als Drenthe met 967 m^ en Z.-HoUand met 41 m'' per hoofd van de bevolking. Nog sprekender zijn de cijfers voor de grote agglomeraties in het Westen, Rot terdam komt met 4 m^ uit de bus, gere kend van een straal van 10 kilometer vanuit de woonkern. Hieruit vloeit een tweeledige taak voort, het beschermen van oude en het scheppen van nieuwe gebieden. De bescherming van de be staande die zowel van natuurweten schappelijk als van recreatief belang zijn is een taak voor provincies en ge meenten. Te denken valt aan planologische maatregelen o.a. Het geven van de be stemming natuurgebied in streekplan nen en bestemmingsplannen op basis van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vaststellen van gebruiksvoorschriften, verplicht stellen van aanlegvergunnin gen voor werken, die geen bouwvergun ning behoeven, is zeker de belangrijkste mogelijkheid. Daarnaast kunnen ongewenste ontwik kelingen in de recreatiegebieden worden tegengegaan, de provinciale verordenin gen op het gebied van ontgrondingen, opslagplaatsen etc. De bescherming van de natuurgebieden wordt in Nederland ook nagestreefd langs privaatrechtelijke weg, ik noem hier de aankoop door de Vereniging tot behoud der Natuurmonumenten. Dit werk verdient krachtige ondersteuning van Provincies en Gemeenten. Vermel ding verdient ook de activiteit der Rijksoverheid, die tot uiting komt in de groeiende lijst van natuurreservaten, t.n.v. het Ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk. De nodige aandacht dient zeer zeker te worden besteed aan het scheppen van nieuwe gebieden, ik verwijs in dit ver band dat reeds in de dertiger jaren het Amsterdamse Bos werd gecreëerd. In de door de regering vastgestelde structuurschets wordt rekening gehou den met totstandkoming van 11 derge lijke elementen van formaat voor de dagrecreatie, waarvan er 9 zijn gedacht in de Randstad. De financiering daarvan buiten be schouwing gelaten, er zal meer moeten worden teruggegrepen op de Wet Ge meenschappelijke regelingen. Ook bui ten de grote agglomeraties moet er naar worden gestreefd nieuwe gebieden tot stand te brengen. De landschapsverzor ging die door Staatsbosbeheer bij ruil verkaveling en wegenplannen wordt verzorgd richt zich steeds meer tot een herstructurering van het landschap. Dat het hierbij er om gaat ons land leefbaar te houden in een situatie met 20 mil- lioen inwoners, waarvan 19 millioen in een stedelijk niveau is een duidelijke zaak. Ik ben mij bewust de knuppel in het hoenderhok te gooien als ik stel dat de daarvoor in aanmerking komende landbouwgronden een recreatieve be stemming moeten krijgen, hier ligt een taak voor de ruilverkavelingcommissies. De inspraak van provinciale en gemeen tebesturen in deze projecten is nood zakelijk. Ten einde planmatig handelen rnoge- lijk te maken en verschillende plannen op hun urgentie te toetsen is het zonder meer duidelijk dat er provinciale en ge meentelijke recreatieplannen worden opgesteld. Dat voor dit alles een dikke 2 miljard nodig is staat vast, gemeen te en provincies hebben hierin grote verantwoordelijkheid. Geachte redactie, ik heb met opzet de Maasvlakte buiten beschouwing gelaten, alleen met het doel mijn geachte brief schrijvers te antwoorden betreffende mijn mening over recreatie. Dat ik bij enkele groepen weerstanden heb opge wekt daar ben ik mij van bewust, maar welk probleem men ook aansnijdt die zullen er altijd wel blijven. De sportieve briefschrijvers dank ik voor hun brie ven. U, geachte redactie, dankend voor de plaatsing: Hoogachtend, G. V. Rossimi, raadslid te Spijkenisse. OUDDORP Zondagmiddag sloeg op de Oosterweg een V.W. personenwagen over de kop. De bestuurder, een 18 jarige jongeman uit Dordt die zijn rijbewijs pas 3 maan den bezit, verklaarde zijn wagen wat te „schichtig", door de bocht te hebben gehaald. De wagen werd flink bescha digd; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. RIJMEN VAN TIJMEN Vier en twintig juli, Wordt 't een zwijneboel. Maar 't is in Meneerse, Voor het goede doel! Want ten tweedenmale, 't Zwijn in 't middelpunt. Nu, dat is die dieren. Hartelijk gegund, 'n Landvarkensfokdag, Moet er soms ook zijn. En we kunnen leren, Van zo'n edel zwijn. Want ze komen nu eens, Netjes voor de dag. Met gekrulde staarten, 't Zwijn heeft daarvan slag. En ze worden grondig. Goed- of afgekeurd. Alle zwijnen komen. Beurtelings aan de beurt. Nieuwe burgemeester. Geeft het startsein hoor. Alle varkens hebben Zoiets ook wel door. En dan volgt de keuring. Van het varkenslijf. Het duurt haast drie uren. Edel tijdverdrijf! Dan nog een verloting. Prijzen uitgereikt. Zodat een en ander. Echt de moeite blijkt. Klokslag drie uur sluiting. Varkens, o zo moe. Gaan net als de mensen. Blij naar huis weer toe.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1