Doorje^rih^ar^^ Het wapen met de drie gekroonde haringen H.M. de Koningin l(reeg Stellendamse garnalen A.A.v.(LWekke KLndehAo^(ife Kijkers en luisteraars Leerilng- verpleegster/verpleger Leerling- Ziekenverzorgster/ verzorger .BLOEIVIENDAAL" Is liet iets voor jou mnl. of vri. kracht BEKEI^DIVIAKING I Valcantie dagtociiten 1968 t systemisch insecticide en acaricide gezond gewas - rijke oogst Van Dij! Dordrecht 01850-35566 SANDOZ Verkrijgbaar bij: Flakkees Land- en Tuinbouwhuis Juiianaiaanl - Dirksland Telefoon 511 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 5 juli Dit is het wapen van Enkhuizen. Vanuit de jachthaven Nanema waren we met een lekker zuidwester bries vertrokken via Amsterdam naar Schel- lingwoude en met die pittige bries leek het of we 5 uren later op ons gemak in Enkhuizen zouden zijn. Doch de wind flauwde af. We doken in een nevel voorbij Marken, het kom pas stond voor me, je zag alleen lucht en water de motor werd aangezet, om dat de wind weg ging. Toen werd de horizon in het zuiden een paar uur later als maar donkerder, er kwam een flinke, bries doorzetten en met die wind begon het te rommelen in de verte. We streken de fok en alleen op motor en grootzeil stevenden we op Enkhui zen aan, maar het onweer haalde ons in, het.grootzeil werd gestreken, op de motor werden de laatste kilometers af gelegd en begeleid door zware donder slagen van het onweer en harde regen voeren we de volle buitenhaven van Enkhuizen binnen konden nog net een fijn plaatsje vinden om aan te leg gen, vlakbij twee oude zeilkennissen, die ons direct op de koffie nodigden, als we de boel geklaard zouden hebben. Meteen is het weer dan van streek na een onweer, maar het is niet slecht ver toeven in Enkhuizen. Goed we willen door naar Stavoren en dienen af te wachten tot de buiigheid wat uit de lucht is. Stavoren is en zo spreken zeilers en vissers met die zuidwester bries een kwade lagerwal. Je bekijkt, met dit ietwat gedwongen rusthouden, het stadje zelf dat ruim 10.100 inwoners heeft. Die buitenhaven waarin je ligt, moet je delen met de vissers, maar de vissers bebben maar een klein stukje gekregen. Er is een grote steiger voor de jachtjes en je betaalt per nacht 1,50 steigergeld. Die vissers zie je 's morgens binnen komen. Er is een vismijn, en het zijn voornamelijk Urker vissers. Je praat met hen over varen en vissen, blijf maar rustig liggen is hun advies, het is windkracht 5. Driftig komen al die vissersschepen en er zijn wat een mooie bij bin- nenstomen. Ze hebben vooral spiering en grote vissen, manden vol gaan naar de veiling. Er zijn er die met paling binnen komen, de kleine vetertjes noe men we ze, maar ook hele grote. Man den vol met sommige als polsen zulke dikke palingen, die naar de rokerijen gaan. Toen de Zuiderzee zijn afsluitdijk kreeg gingen alle vlaggen half stok, ten teken van sterven van de visserij. Maar de visserij bloeit hier, het kan een kleine hoop in het hart van de vis sers zijn in het Delta-gebied, dat zulk een wonder zich ook daar zal voltrek ken als de afsluiting daar een feit is. De visserij leeft nog hier, al zijn er weinig vissers in Enkhuizen zelve. Die gekroonde haringen wijzen op de ver bintenis van Enkhuizen en de zee. De geschiedenis verhaalt dat op 9 april 1355 graaf Willem V stadsrechten gaf aan Enkhuizen. Het moeten pittige zakenlieden zijn geweest al in vroegere jaren. Je had in die tijd al een hele serie steden die; handel dreven op de Oostzee; Kampen en Deventer, dan Stavoren maar Enk huizen streeft hen allen blijkbaar voor bij, in het midden van de zeventiende eeuw waren er hier niet minder dan 40.000 inwoners. En wat het merkwaardigste was, hier waren de meeste aandelen geplaatst voor de V.O.C, de Verenigde Ost-Indi- sche Compagnie, die van een radja in midden Java in de 18de eeuw een deel van Java erfde, en die erfenis uitge breid met veroveringen, later aan de Staat der Nederlanden overdeed. Zo kwam de Staat der Nederlanden indertijd aan Oost-Indië via een Oost- Indische Compagnie, die als erfenis een groot brok Java van een Radja ver kreeg. Het is een mooi brok Nederland 20 km. hier vandaan ligt Hoorn, ook al een pittige stad viit onze geschiedenis. Hier werd Jan Pietersz Coen geboren, bekend om zijn verovering van Jacatra. Ik ga momenteel niet in op die ge schiedenis. Er is wat anders, dat ik naar voren wil halen. Wij zijn niet voor het eerst in Enkhuizen in deze Noord- Hollandse hoek van water, lucht, bloe men en zaadkultuur. Enkhuizen is sa men gegroeid uit twee dorpen. Elk dorp had zijn eigen kerk, je hebt de St. Pancras of Zuiderkerk en de Gomarus of Westerkerk. Ze zijn beiden uit de 15e eeuw, en de grootte laat zien dat er toen al een flinke stad was. Toen we de vorige keer hier waren hebben we deze kerken bezocht de Zuiderkerk heeft een carillon, klokken spel, van de beroemde klokkengieter Hemony. De Westerkerk heeft prachtig ge sneden kerkbanken en ook de preek stoel is met mooi snijwerk versierd. We hebben deze Kerken met de Koster samen bekeken. Nu is het zo, dat je een kerk van binnen in een half uur kunt bekijken, maar je kunt er ook wel eens een middagje aan besteden. Dan vertelt de koster veel meer uit de historie en we wisten dat aan de Westerkerk een Librye verbonden is. Dus of we die mochten zien. De koster haalde de sleutel en zei, dat het een gunst was. De boel was niet opgeruimd, er moest nodig eens een deskundige komen om die hele verza meling te ordenen. Hij was vroeger bakker geweest, had zich uit de zaken terug getrokken en, omdat niemand koster wilde worden had hij dit aan gepakt. De sleutel ging in het slot en we wa ren in het heilige der heiligen. Er ston den folianten met perkamenten banden. Mogen we je een goede raad geven zeiden we tot de koster, al die kostelijke perkamenten banden verharden en op het laatst breekt het perkament. Neem wat bijenwas en wrijf al die boekban den in. Het perkament en het leer zal je er dankbaar voor zijn. Mijn broer pikte er een boek uit. Hij gaf het me over en zei tot de koster. Weet je welk boek dat is? Neen zei de koster. Het is de beroemde vijf-talige bijbel van Plantijn in Antwerpen zo van om streeks 1580. Een zeer kostbaar werk. Hoe komen jullie hieraan! Ja zei de koster, bij de reformatie zijn de kloosters gesloten en vele boeken verbrand. Wat niet verbrand werd, is hier opgeslagen, in de Librye. Mogen we verder eens zoeken, zeiden we, hopende nog meer „vondsten" te doen. Maar er kwam niets voor de dag. Ja, zei de koster, wist U, dat hier in Noord Nederland de eerste hagepreken werden gehouden. Dat wisten we niet. Wel dat Enkhuizen een belangrijke havenstad was in die zeventiende eeuw. In de Oosterhaven kwamen de Oost- Indië-vaarders binnen. In de stad zie je nog de pakhuizen, en een van die pakhuizen is het Peperhuis, het museum van Zuiderzee-schepen. Enkhuizen is een deel van „Nederland boven het IJ". Dat brok Nederland, dat zo fel tegen de Spanjaarden vocht in het laatst van de zestiende eeuw. Het zou me niet verwonderen, als die haat tegen Spanje toen mede veroor zaakt werd, door de handelsbelangen, die deze scheepsvaarders met de zee en overzee hadden en door de Spanjaar den bedreigd werden. Maar er is een grappige en merk waardige noot. Deze stad die zich fel anti-spaans heeft getoond heeft als stadskleuren geel - rood. En dat zijn ook de kleuren van Spanje! Beste meisjes en jongens! Hier heb ik nóg een raadsel, dat al lang ligt te wachten. Het is ingezonden door Annie van Belzen, Arnemuiden. Het wordt dan het eerste raadsel voor de juli-maand. JULI-RAADSEL 1 1. Zoon van David. 2. Paulus wordt wel genoemd de heiden-3. Koning van Juda; werd melaats. 4. Naam die betekent: God is mijn hulp. 5. Tovenaar in Samaria (Handel.). 6. Zoon van Jakob. 7. Man van Bathse- ba. 8. Purperverkoopster, wier hart door God werd geopend. 9. Plaats in Noord- Brabant. 10. Moeder van Ahazia, ko ning van Juda. 11. Beroep van Paulus, naast zijn apostelschap. 12. Welk stadje in Zeeland riep twee keren om een Oranje? 13. Tweede vrouw van Ahas- veros. 14. Vrouw van Jakob. 15. Eerste vrouw van Ahasveros, die weggezonden werd. 16. Bekende naam in Nederland, in verband met het Koningshuis. 17. Vrouw van Jakob; een andere dan in nummer 14. 18. Knecht van Elisa. 19. Zoon van Rembrandt. 20. Boek van Mozes. 21. Een metaal. 22. Men zal haar heten, omdat zij uit de man genomen is (Gen.). 23. Eiland in de At lantische Oceaan, op de grens van de Noordelijke IJszee. Zijn deze woorden goed, dan vormen de beginletters de woorden, die de Heere Jezus sprak tot Saul, op de weg naar Damaskus. OPLOSSINGEN V D E f e z E R U Z e f a T O E E n d 0 R N O D a g 0 N E O K o s a M S I E 1 i h U L M II. Een, nu. Ik, kom, zijt, al, luiheid, uw, en, een, neemt, neig. Ik, een, uw, want, hoort, als, rijken, twist, ga, er, vertrouw, een, nu. En Ik zal u een nieuw hart geven. HL IV sin p a L 1 u j e r I c h 0 boetpsalm ILIPPENSEN elimElech p a r N a c h h o S e a s E m N L evitlcus O rpa O thniël F unon H osea U ria T erach T ubal-Kaïn E nos N afthali F iUppus E va E zau S imeon T ola BRIEVEN Sjako F. Middelburg. Gaat het rug- zwemmen al wat beter? Al doende leert men, moet je maar denken. Dat was een hele reis: vier uren in de trein zitten! Werden jullie dat niet moe? Het reisje in de kabelbaan duurde niet zo lang, en het was misschien minstens zo mooi! Henk G. Krabbendijke. Ja, Bath is een mooi plaatsje. Velen kennen het niet; zij rennen maar door op de rijks weg, maar je moet de hoofdweg eens laten liggen! Bij Borssele en Baarland heb je ook een mooi gezicht op de Schelde. Nu zal je al volop bonen kun nen plukken,denk ik. Maarten J. Serooskerke. De oplossin gen waren nu niet bepaald om ze zo maar op te schrijven; je moest er echt wel naar zoeken, maar dat moet ook. Je schreef dat het goed ging op school, dus zal ik maar denken, dat je naar de volgende klas bent overgegaan. Het zou mij tenminste erg tegenvallen, als dat niet zo was. Ad R. Creil. Je wist niet zoveel te schrijven, maar ik weet toch, dat je keelontsteking hebt gehad; dat je twee baarzen en een paling hebt gevangen; dat je al gezwommen had, en dat je drie dagen naar „De duiventil" moest. Dat vind ik nogal veel voor een brief. Over die duiventil kan je in de volgen de brief wel iets vertellen. Jan G. Krabbendijke. Gelukkig dat vader om het inzenden dacht. Vaders en moeders zijn wel attent; als die mee deden, kwam er nooit één te laat. Ik heb ook al meegevaren op de dubbel dekker. Wanneer zat jij er op? Bij mij was het derde pinksterdag. Henk Q. Tholen. Ik merk, dat jij een ondeugend broertje hebt: wie scheurt nu de eerste oplossing kapot, om de snippers daarna in de vuilnisemmer te werpen! Misschien is Arjaan nog klein, maar anders moet je zeggen: als hij dat nog eens doet, dat hij later niet mee mag doen, hoor! Dacht je, dat je met dat treintje moest spelen? Je zou het zeggen, hè? Jan de B. Geldermalsen. Nu je dat prachtige boek hetb over het zoet wateraquarium, zal je je hart wel kun nen ophalen. Wat zal jij veel te weten komen over de wonderen in de natuur! Er is altijd iets nieuws te zien, als je oplettend bent. Je tekeningen zijn erg duidelijk. Tekenen is voor jou een mooi vak. Corrie G. Krabbendijke. Je zal mis schien nu wel in Veenendaal zijn, als je dit leest. Of nee, de krant zal daar niet komen, denk ik. Het is mooi wer ken in de bakkerij en in de winkel. Maar een uitstapje naar Rhenen zal zeker wel naar je zin zijn. Daar is het mooier dan in jouw dorp. Van del phinium heb ik wel gehoord. Het is een andere naam voor ridderspoor. Er zijn veel variaties van. Zij worden een meter hoog en bloeien van juni tot ok tober. Naar de datum van mijn ver jaardag moet je maar eens raden. Louis R. Creil. Van jullie naar Em- men Is niet zo ver, maar vanuit Flak- kee is het een hele reis. Daarom ko men de mensen uit deze streek daar haast nooit, en ook niet in Koevor- den. Gelukkig dat de ziekte geen zes weken duurde, zoals de dokter jullie wou wijs maken. Het kon dus niet an ders dan meevallen. Nellie L. Emmeloord. Dat was wel leuk voor je, nu je zus drie weken weer bij jullie woonde. Waar moest haar man die herhaling doen? Kan jij zo goed marcheren? Heeft de avond vierdaagse al plaats gehad? Het is een zeer gezonde sport en het kost je niets, Jacobien de J. Middelburg. Het is een heel verhaal geworden over dieren en dat is aardig. Ik hoor graag dat kin deren van dieren houden. Die kinderen laten de beesten met rust en zorgen er voor. Sommige kinderen vertellen al leen over een hond en een kat, maar bij jou gaat het over duiven, poesen, zwa nen, eenden, gupjes, zwaarddragers en Het zeebanket dat de vissers van Stellendam aan wal brengen is zelfs tot paleis Soestdijk doorgedrongen! Op de dag dat H.M. een défilé afnam van een grote groep bejaarden was daarbij ook een groep uit Stellendam vertegenwoor digd. Aan dhr. Klaas van Wezel was de eer aan de Koningin een kistje met eerste kwaliteit garnalen te overhan digen. De foto laat de aanbieding door dhr. v. Wezel zien, in tegenwoordigheid van burgemeester Smith en mevr. A. de Blok-Melissant, lid van de Roode Kruis colonne die de bejaarden-reis organiseerde. over jonge merels! Als je die allemaal bij elkander zag, was het artis in 't klein. Piet van K. Ouddorp. Toen je schreef stond je nog voor de examens. Die zijn nu achter de rug. Ik hoop, dat je naar de laatste klas bent overgegaan. Je was voor de praktijk niet bang, maar hoe is het met de theorie verlopen? Ada van 't L. Krabbendijke. Een lan ge brief, in een paar etappes. Je moest wel ophouden met schrijven, als er rondom je zo gewauweld wordt. In je brief lees ik niets over examens en re petities en zo, dus neem ik aan, dat je daar niet bang voor was. Leintje M. Serooskerke. In Tilburg ben ik meer dan eens geweest; ook in het dierenpark daar. In de Efteling heb ik nog nooit een stap gezet: grote mensen geloven niet meer aan sprook jes. Jammer dat je naar school moest toen je nichtje bij jullie was. Stieny F. Middelburg. Het is een lange brief geworden. Als ik alles goed heb begrepen, ben je nu van de lagere school af, en start je na de vakantie op de h.a.v.o., als je het mag beleven. Dat zal een grote verandering geven. Ina en S. Nw. «n St. Joosland. Ja, ik heb de bloembollen in Lisse wel eens gezien. Nu behoef je niet meer naar Lisse te gaan, want overal in Zeeland staan ook bloembollen. Vroeger ging dat niet, werd er gezegd. Hoeveel veu lentjes hebben jullie nu? Het paard heeft een mooie naam, zeg! Ineke Z. Krabbendijke. Wat heeft je moeder prachtige geschenken gekre gen! Ik ben wel eens bij „Den Inkel" geweest, maar ik weet niet wat er zoal te koop is. Ik zag het maar van de buitenkant. Ben je blij, dat de lagere school nu tot het verleden behoort? Allemaal de hartelijke groeten van Oom Ko. Op 1 jui waren bij de Dienst Luister en ICijkgelden 2.657.533 televisietoestel len aangegeven tegen 2.643.913 op 1 juni j.l. Het aantal geregistreerde radiotoe stellen bedroeg op 1 juli 2.812.381 tegen 2.819.121 op 1 juni j.l. SCHEERMES OP ZAK Hebt u last van wat de Amerikanen noemen de „vijf-uur's schaduw", d.w.z. het verschijnsel dat, nadat u zich 's morgens hebt geschoren tegen de avond de baard al weer goed zichtbaar door komt? Bij vrijwel alle mannen met een nogal forse haarogroei komt dit voor. Wanneer zij na kantoortijd nog een of andere bijeenkomst moeten bezoeken vinden zij de indruk van onverzorgd heid die samengaat met het verschijnen van stoppels op hun wangen niet be paald prettig. Zij kunnen zich van het overtollige haar ontdoen door bijv. een elektrisch scheermes in een la van hun bureau op kantoor te bewaren. Maar het is ook mogelijk zich overal elders, bijv. in de auto, te scheren met behulp van een eenvoudig apparaatje van Ja panse makelij. Het heeft de vorm en grootte van een vulpen. Schroeft men de dop eraf dan is het mogelijk de kop van de vulpen door een eenvoudige handbeweging te brengen in een stand loodrecht op de houder van de vulpen. In de kop die roteert bevindt zich een mesje bewogen door een batterijtje, dat goed is voor ongeveer vijftien maal droogscheren. De afgeschoren haren verdwijnen in de houder van de vulpen, Uw scheermes op zak! (DIA) Prot. Christeiyk Psych. Ziekenhuis Den Haag - Loosduinen Even buiten Den Haag aan de rand van de dui nen ligt ons psychiatrisch ziekenhuis, waar 750 patiënten worden verpleegd. bij dit boeiende werk te worden betrokken? Daarvoor heb je nodig ■A- HARTELIJKHEID en VAKBEKWAAMHEID. Het eerste moet je meebrengen, het tweede kun je verwerven als of in onze opleidingen voor de officiële diploma's ziekenverpleging B (vooropleiding: bij voorkeur MULO, INAS of daarmee gelijk te stellen oplei ding) en ziekenverzorging (vooropleiding: enkele jaren voortgezet onderwijs). De praktische en theoretische scholing wordt voorafgegaan door een introductiecursus. Op 19 augustus a.s. begint weer zo'n cursus. Vraag nadere informatie bij het hoofd perso neelszaken, Monsterseweg 93, Den Haag (telef. 070 - 68 72 70). Op het kantoor van één onzer relaties te Acht- huizen is plaats voor een bij voorkeur met diploma Mulo of Handels avondschool en typen. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk zo spoedig mogelijk aan Accountantskantoor WELLEWEERD Kastanjelaan 44 te Middelhamis. De besturen van: a. de polder Dirksland ca. b. de polder Kraaijenisse c. de polder Nieuw-Kraaijer d. de polder Oost-Kraaijer e. het waterschap De Gemene Uitwatering van Dirksland maken bekend, dat aan de heer M. Rooij, op zijn verzoek, met ingang van 1 juli 1968 eervol ontslag is verleend als secretaris-penningmeester. Met ingang van diezelfde datum is tot zijn op volger benoemd de heer J. van Dijke. Woon- tevens kantooradres: Plein 3 te Melissant. Kantoonxren: Dinsdag t.m. vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur. Telefoonnummer: 01877 - 843 (de aansluiting komt echter eerst ongeveer half juli tot stand). 1. DEN HAAG en X f WASSENAAR per pers. 14,— 4 18 juli, 2 augper kind 9,50 I 2. ALKMAAR per pers. 15,— f 19, 26 juli per kind 11,— 3. SCHIPHOL en T AMSTERDAM per pers. 15,50 f X 16, 24 juU, 3 augper kind 12,— f 4. ARNHEM en f DE POSBANK per pers. 15,— 17, 23 juU per kind 11,— I 5. HARDERWIJK en t HOGE VELUWE per pers. 15,25 Z 9, 19, 23 juli per kind 11.— X 6. NIJMEGEN, t BERG en DAL per pers. 14,50 11, 17, 24, 31 juli, 7 aug. per kind 10,50 5 7. VALKENBURG per pers. 16,50 t 10, 20, 25, 27 juli per kind 11,50 8. DE EFTELING per pers. 14,— 5 18, 30 juU per kind 9,50 T 9. GIETHOORN per pers. 16,50 Z 19, 24 juli per kind 12,— 5 10. WALCHEREN per pers. 13,— 11, 25 juU per kind 9,— J 11. NAMEN, DINANT per pers. 17,— I 16, 26 juU per kind f 12,— 12. BRUGGE, GENT per pers. 12,— l 20 juli per kind 8,— Eicatin

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6