reportages! PREMIE SPAARPLAN Adj. Boere te Ouddorp begon aan nieuwe levensfase Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie SpaarpianI Nieuws Plaatselijk nïeiiws Financieel overzjcii De herberg „Het IJ" Voortaan niet marcheren maar schrijden |Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA S0MMELSDI,1K We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar- plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 guiden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 guiden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Basis voor persoonlijk bezit UIT Pe KERKEN VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 2 juli „Een overgaan naar een andere le vensfase", zo werd vrijdagmorgen liet afscheid van adjudant Boere uit de po litiedienst genoemd. In de raadzaal te Goedereede waren tal van collega's en hogere politiefunctionarissen bijeen om de adjudant een feestelijk afscheid te bereiden. Het is hen gelukt, de vele goede woorden, de enveloppes met in houd, de bloemstukken en de be noeming van opper thans adjudant van Heest tot groepscommandant heb ben daartoe bijgedragen. Uit de dossiers waren door burge meester Smith ettelijke gegevens ge haald. Dhr. Smith begreep daaruit dat adjudant Boere zijn carrière niet heeft gepresenteerd gekregen maar die in noeste vlijt heeft opgebouwd. Ook pi kante zaken werden van stal gehaald: „u behaalde wel het diploma korporaal kok maar het groot chauffeursdiploma of het diploma geoefend motor met zij span rijder zijn u ontgaan... maar daar voor waren de Ouddorpse wegen mis schien wat smal" zo zinspeelde dhr. Smith op de duik die adj. Boere eens met het politionele gerij in de sloot nam! Zeer waarderend sprak burg. Smith over het aandeel van de scheidende adju dant bij het opstellen van de pol. ver ordening na de gem. herindeling waar uit hem was gebleken dat adj. Boere beslist niet enkel een theoreticus was, in de confrontatie met moeilijkheden ging hij voorop, evenzeer had spr. waar dering voor de wijze waarop de adju dant soms met een paternalistische trek de mensen tegemoet kwam. Burg. Smith besloot met de hartelijke wens dat adjudant en mevr. Boere een gelukkige levensavond tegemoet mogen gaan, moge 's Heeren goedheid u daarin rijkelijk belichten. Gelukwensen. Een afscheidswoord werd gesproken door adjudant Fluit namens de dis- triktscommandant. „Vanaf dit tussen station kunt u nu terugzien, het waren ups en downs, de ups daar gleed je weer vanzelf af, de downs daar moest je weer tegenopklauteren Namens de groepscommandanten werd gesproken door adjudant Verbree uit 's- Gravendeel. „U hebt gesurveilleerd, ge patrouilleerd, gecorrigeerd maar nu gaat u schrijden" zo vatte dhr. Verbree sa men. „Boere was Boere, je kunt nu eenmaal niet in de huid van een ander kruipen. Spr. dacht dat het aanvaarden van het 3/3 deel van het leven voor adjudant Boere aanvankelijk wat moeilijk zou zijneen ding stond, vond adj. Ver bree vast: „Boere zal niet gaan boere..." Hij overhandigde de adjudant een enve loppe met inhoud terwijl mevr. Boere met een boeket bloemen werd bedacht. Gemis. „We zullen u zeker missen" verklaar de opper van Heest. „Wanneer we 's nachts bemodderd van de slikken terug kwamen of we hadden in zomerhuisjes of bunkers naar verdwenen minderjari ge meisjes gezocht, dan wist u met een kop koffie de wat sombere stemming weer op te heffen..." heriimerde zich de Opper. Hij overhandigde de adjudant namens de manschappen een platenbon terwijl mej. Westhoeve mevr. Boere bloemen aanbood. Tenslotte sprak de gemeentesecretaris dhr. Vogelaar die mede namens het ge meentepersoneel adj. Boere dankzegde Adjudant Boere met vrouw en zoon tijdens de afscheidsb\jeenkomst. voor de ondervonden samenwerking. Dhr. Vogelaar bood de adj. eveneens een attentie aan. Groot voorrecht. Adj. Boere beschouwde het' als een voorrecht te kunnen zeggen: „Ik heb het erop zitten, terwijl anderen op jon gere leeftijd heengingen. Een en ander uit zijn loopbaan belichtend verklaarde hij vooral tegen de gem. herindeling te hebben aangekeken, aan de hand van cijfers illustreerde hij hoeveel werk dat had meegebracht. Moesten in 1965 nog slechts 13 rapporten voor de gemeente worden opgesteld, in 1966 waren het er al 89 en in 1967 maar Uefst 147! „De vorige burgemeester ging aan 't hollen en ik ben hem maar achterna gerend". De adjudant toonde zich bijzonder con tent met de benoeming in zijn plaats van adjudant van Heest die hij zeker in staat wist het begonnen werk af te ma ken. In een persoonlijk woord dankte hij de verschillende sprekers waarna met een heildronk de bijeenkomst werd besloten. MIDDELHARNIS Kerkdienst. A.s. dinsdag 2 juli hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. J. C. Weststrate van Meliskerke. MELISSANT Kerkdienst. Woensdag 3 juli 's avonds om 7.00 uur hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. alhier voor te gaan Ds. van Beek van Opheusden. OUDDORP Kerknieuws. Beroepen op de vrijdag avond j.l. gehouden ledenvergadering der Ger. Gem. alhier is een beroep uit gebracht op kand. A. M. de Boer uit Ridderkerk. Kerkdienst. A.s. donderdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds. van Kooten van Rotterdam. OOST-FLAKKEE Vrijstelling dienstplicht. De minis ter van defensie heeft vrijstelling van dienstplicht voor één jaar verleend aan: Antonie J. van Rossum te Ooltgens- plaat, wegens persoonlijke onmisbaar heid, aan Joharmes A. van Dravik te Achthuizen, wegens persoonlijke on misbaarheid en Johannes Tiggelman, Kastanjestraat 11 te Ooltgensplaat, we gens een bijzonder geval. Het verzoek Misschien Is het Premie Spaarplan ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen.garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. van Cornells van den Berge te Oude Tonge, wegens een bijzonder geval werd geweigerd. OOLTGENSPLAAT Examens. Te Utrecht slaagde voor het Staatsexamen Hoofdleidster kleu teronderwijs (acte B, mej. M. C. Kom- mers, leidster aan de Chr. ICleuter- school alhier. Eveneens te Utrecht slaagde voor het Staatsexamen kleu terleidster (acte A), mej. Willy Korte weg Cd., alhier en mej. Stijntje Kop penaal te Langstraat. Voor het examen Belastingrecht en Controletechniek van de Rijksaccoun- tantsdienst te Arnhem, slaagde de heer A. D. Kammeraad Azn., alhier. Aan de U.T.S. te Rotterdam slaagde voor het examen Werktuigbouwkunde, de heer C. Hokke Lzn., Oudelandsedijk 10, alhier. Cum Laude en veel prijzen voor V.D.I. Dirigent en leden van de muziek vereniging U.D.I. kwamen woensdag avond thuis van een concours te Bos koop met een stel rapporten die klon ken als een „zuivere fanfare klank". Op het Nationaal Zang- en Muziek concours, aldaar, behaalde U.D.I. een eerste prijs met 364 punten in de 2e afdeling fanfare, een directeurs prijs van f 50,omreden men het hoogste aantal punten van alle deelnemers had behaald, mocht men een grote beker in ontvangst nemen. Verder kreeg U.D.I. het predicaat Cum Laude (met lof) van de jury. Als verplicht werk werd „Avondschemering" van A. van Leest uitgevoerd en als vrij werk „In all simplicity" van Jack Harvey. De heer Leo Smeets schreef in zijn rapport: „zeer goede prestatie we hebben met genoegen geluisterd." Jury-lid A. M. van L«est uit Eindho ven schreef: „ale lof voor deze muzi kale prestaties. Heldere en zuivere fan fare klank. Ieder is voor z'n taak be rekend. Een zeldzame eenheid van al le blazers, waarvoor wij veel respect hebben, en dan de manier van mu siceren om de juiste sfeer te bereiken. Heren proficiat en hulde voor dit muzikaal gebeuren. Bravo! Cum Laude! De heer Albert v. d. Pijl uit Utrecht gewaagde van een prima vertolking onder een goede directie. Over het ge heel wordt er soepel en met vaardige voordracht gemusiceerd! Het stemmen- weefsel is keurig doorzichtig transpa rant (een echte fanfare-orkest klank kleur. Goede reproductie van de wer ken. Inzonderheid werd de dirigent, de heer R. van Putten Pzn. gecomplimen teerd door de jury met de mooie be haalde succes. Het concours werd uit geschreven door het Algemeen Mannen koor „Die Gouwe Sanghers" te Bos koop. WIE TROUWT HOEFT NIET IN DIENST Een ware stormloop op de stadhui zen van steden in de Bondsrepubliek door de rijpere jeugd is het gevolg van het besluit van de regering in Bonn dat alle huisvaders van militaire dienst worden uitgezonderd. Tot dusver wer den slechts gehuwde mannen die ten minste twee kinderen hadden vrijge steld van militaire dienstplicht. Zoals uit de bewoordingen van de decreet blijkt geeft liet vaderschap alleen geen recht op vrijstelling. De partners moe ten officieel in de echt verbonden zijn. De maatregel was mogelijk omdat zich thans de gevolgen doen gevoelen van de zeer grote stijging van het geboortecij fer vlak na de oorlog. (DIA) NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen H. C. Bult man te Sommelsdijk; Den Bommel, Me lissant, Nieuwpoort, Zalk, Langerak en Schelluinen kand. G. v. d. End te Koot- wijkerbroek. Bedankt voor Huizen J. Bos te Lun- teren, Goudswaard J. Kruyt te HiUi- gersberg; Arnemuiden en Haaf ten J. Koele te Nijkerk. Langerak: Wegens vertrek naar Ree- wijk, nam Ds. C. Snoei afscheid van deze gemeente met 1 Petr. 5 1-11. I.v.m. zijn verklaring ter Synode vóór de beproeving der nieuwe gezan genbundel te zijn, heeft Ds. J. H. v. d. Bank te Wilnis in het Geref. Weekblad een nadere toelichting gegeven. Hij stelt hierin uitdrukkelijk vast, dat hij deze beproeving niet wil doen plaatsvinden in de kerkdiensten. Hier houde men zich aan 't zingen der psalmen. Hij wil de gezangen slechts laten zingen op ver gaderingen, in de huiselijke kring e.d. opdat t.z.t. een meer gedegen oordeel over de inhoud gegeven kan worden. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft J. J. Lammers te Stadskanaal. Aang. naar Aalten J. Tevel te Zwijn- drecht. Amersfoort: De kerkeraad heeft be sloten dat in de periode van 23 juni t.m. 25 augustus, een der kerkgebouwen om de beurt 's morgens of 's avonds ge sloten zal zijn, op de zondag. Als rede nen hiervoor gelden de volgende motie ven, a. Door de vakanties is op be paalde zondagen wel het derde deel van de gemeente niet aanwezig, wegens uit- stedigheid. b. Het aantal zitplaatsen, overtreft het aantal kerkgangers toch al met ongeveer duizend, c. Door het grote aantal vakatures in de Geref. Kerken (282) en wegens vakanties van tal van predikanten in het buitenland, is het uiterst moeilijk, een gastpredikant te krijgen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Groningen-Z. B. v. Luy- tekom te Bergentheim. Bedankt voor Zutphen B. de Vos te Ten Boer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam C. Verhage te 's Gravenhage-C. Het blijkt, dat het beroepingswerk voor de kleinere gemeentes steeds moei lijker wordt i.v.m. de verhoging der om slagen. Zulks werd ter classisvergade- ring van de classis Haarlem opgemerkt. Een instructie van de kerk van Zut phen, waarin uitgesproken wordt dat de kerk voorlichting heeft te geven i.v.m. de gezinsvorming, werd op de classis Apeldoorn niet aanvaard. Nu ook gezangen in de Chr. Geref. Ker ken? De particuliere Synode van 't westen besloot de instructie van de kerk van Amsterdam-Z., welke over genomen was door de classis Amster dam en waarin de wenselijkheid werd uitgesproken dat er naast de bestaande „enige gezangen" ook meerdere berijm de Schriftgedeelten in de dienst gezon gen moeten kunnen worden, door te zenden aan de e.k. Generale Synode. Deze week werden in de Chr. Geref. kerken beroepbaar gesteld de volgende kandidaten: D. Beekhuis te Eemdijk; J. V. Dijken te Biezelinge; W. C. Moerdijk te Apeldoorn; J. Starreveld te 's Gra- venhage; B. Witzeer te Apeldoorn; H. Wubs te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland-Bath; Rotterdam Z.; Rijssen; Zoetermeer; Arnhem; Beek bergen; Capelle Biezelinge; 's Graven- hage-Z.; 's Gravenpolder; Kruiningen; Paterson (U.S.A.); Ridderkerk; St. An- naland en Wolphaartsdijk, kand A. M. de Boer te Ridderkerk. Curatorium: Het Curatorium heeft tot de Theol. studie aan de Theol. School te Rotterdam toegelaten, de heren A. Bac te Moerkapelle en H. Hofman te Beek bergen. Aan student J. Mijnders te De Meem, werd preekconsent verleend. Een derde jaars student werd een her-examen op gelegd en in verband daarmede werd zijn preekconsent voor drie maanden ingetrokken. De heren J. Baayens te Ridderkerk, A. M. den Boer te Ridder kerk en A. Snoep te Utrecht, werden beroepbaar gesteld. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Arnemuiden en Elspeet J. Pannekoek te Terneuzen. Hoogovens stond deze week *el hei meest in de belangstelling door de sj taculaire uitbreidingsplannen. Hoewel misschien door de omstanrt' heden gedwongen duiden deze pigJ^' toch wel op vertrouwen in eigen h* nen. Het feit, dat de investerinstï" hoefte, die tot en met 1973 ca is „T liard zal bedragen voor een groot? deelte intern kan worden gefinanciM moet voor de „belegger" als een pluspunt worden gezien. De aangekondigde converteerbat, obligatielening van 40 millioen zal Europa ongetvvdjfeld zonder pijn plaatst kunnen worden. Verwacht nt worden, dat in het prospektus de ciif»! voor het tweede kwartaal gepubliceei zullen worden. Het vertrouwen in Hoogovens werd gemanifesteerd in p.. koersstijging tot 120, Naast Hoogovens Itwam ook Koi Zout in het nieuws met de mededelt dat op korte termijn het prospelttus voor de uitgifte van eveneens een Euro dollar lening groot 20 millioen worji verwacht. Hierop werd echter negi gereageerd. De Koers ging terus m.- 176,—. Dit houdt waarschijnlijk verband me het rendement op de aandelen dat als gevolg van het hoge koersniveau b^ langrijk lager ligt dan dat op de conva. tibles. Onder de overige internationals hebben Olies het niet slecht gedaan. De binnen- en buitenlandse kooplust weij o.a. in de hand gewerkt door de vu wachting dat de NAM weldra nadeté mededeling zal verstrekken omtrent j[ tot nu toe bereikte resultaten bij hel boren op het Noordzeeplat. Lokale markt. De concentratie tendens zet zich on- verminderd voort. De grote verrassiij was deze week wel het bericht van de voorgenomen fusie tussen NDSM en Verolme. Er zal een bod van 100% vol gen op de aandelen INTDSM. Het zou ons niet verbazen indien et in de naaste toekomst een verdere con centratie in de scheepsbouw zou opt» den. Op 1/3 van de uitstaande aandelen van Figee machinefabriek zal een 1 worden uitgebracht van 165%. Sterk in de belangstelling stond bieraandeel Drie Hoefijzers dat nu een koers van 136,per aandeel vai 20,is aangeland. De overname-ge ruchten houden nog steeds aan. De gro te vraag is wie er uiteindelijk met concern zal gaan strijken. Zal het Hei- neken zijn of uiteindelijk toch nog tal Belgische concern Stella Artois, die don de recente overname van de Dommela Brouwerij reeds vaste voet in Nederlani hseft gekregen. Bij Utermöhlen was de winst belan[ rijk lager doordat de hogere kosten slechts ten dele konden worden doort»- rekend. In het lopende jaar is de omzel echter niet onbelangrijk toegenomen, Bij Mees bouvsmaaterialen kwamen al afdelingen tot redelijk goede resultatet, met uitzondering van de steenfabriek, Hierdoor werd een nadelige invloed uit geoefend op het nettoresultaat. Gezien de te verwachten ontwikkeliis van het Noorden ziet Mees voor de komst goede mogelijkheden. Bij de Springstoffenfabriek was dt gang van zaken redelijk. Ook voor 1981 verwacht men bevredigende resultatei Bij de Riva nam de omzet in 1967 tot met 4 millioen, naar hoeveelheid ech ter bleef de afzetgroei achter bij het landelijk gemiddelde. Dit jaar verwachl men een verdere omzetstijging. Lucas Bols is vol vertrouwen. De on- zetstijging in de afgelopen maandene boven het algemeen peil in Nederland Bij de V.N.U. is men gematigd opti mistisch. Eind 1968 zal het nieUwe be drijf in Haarlem in gebruik worden gfr nomen. Berkel Patent doet ook betere zalieii. Vooral het Amerikaanse bedrijf werlt zeer gunstig. De in de laatste jaren ont wikkelde nieuwe produkten komen nt over de aanloopmoeilijkheden heen. Op de vergadering van Aniem werd meegedeeld, dat de kaspositie nog bod op de aandelen Maintz toelaat. Mei heeft in dit bedrijf al een belang vai 49»/o. Het bestuur van Rohte en Jiskool is zeer tevreden over de gang van za ken. Houthandel Wim Post verwacht een gelijke winst voor 1968. Op het Emissiefront is men behoorlijk aktief. Behalve de reeds genoemde emissies van Hoogovens en KZO komt ook Pak hoed-Holding met een uitgifte van millioen 7"/o 20 jarige obligaties tegen de koers van 99V2''/o, Verder is er een 7,5 millioen 7'/i 30 jarige obligaties ten laste van Ven- niging voor Prot. Chr. Ziekenverplegü! voor Dordrecht en omstreken. De uitgiftekoers is lOC/o. door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht 13 „Ik wist niet wat ik beleefde zei Frans, even van zijn gans opkijkend toen ik hoorde dat ik herbergier was geworden". „U moet denken ging Mieke verder, omdat zij Frans wilde in lichten als ik zeg, dat oudoom Van Hooi hem de herberg heeft vermaakt, dan is dat niet juist. De man had geen testament gemaakt en omdat Pieter zijn naaste bloedverwant was, verviel de herberg aan hem". „Ja juist, zo is het", beaamde Frans, terwijl hij Lopez de schotel met gans presenteerde. „Dan ben je wel heel onverwachts herbergier geworden", lachte Lopez. „Zoals u zegt, senor, het is iets heel nieuws voor mij". „Maar wat voor werk had je dan eerder?" Frans wist er niets van en zei daar om: „Kijk senor, Mieke deed het huis houden voor haar oom, de schepen Ver- hupt, en „En Pieter had een kruidenierswinkel", vulde Mieke dadelijk aan. „Wilt u nog een stukje gans, senor?" vroeg Frans ter afleiding. „Graag. Ik moet zeggen, die vogel is voortreffelijk gebraden. Als jullie me altijd zulke maaltijden voorzet, behoef ik me niet te beklagen". „Weest u niet bang, senor, wij zijn van plan alle wensen van onze gasten te voorkomen". „Dat is verstandig, Roosebeke. Ik wens je veel succes met je zaak". „Och, in 't begin zal 't wel wat moei lijk zijn, maar we zullen ons best doen, senor". Nu meende Mieke, dat het juiste ogenblik was aangebroken, om een stek te steken voor Pieters komst naar Ant werpen. „Jammer, dat we onze knecht niet uit Berchem hebben kunnen mee nemen, senor zei ze we hadden er zo op gehoopt". „O juist, die Jan Coster, bedoel je". „Maar toen u hem niet wilde laten meekomen..." ging Mieke voort. „Maar mevrouw Roosebeke, dat kon ik niet. De voorschriften zijn uiterst streng en zijn naam stond niet op jullie paspoort. Waarom heb je die er niet laten opzetten?" „We meenden... we dachten... 't Is onze knecht en hij hoort bij ons..." „O nee, zo gaat dat niet. Jullie pas poort geldt voor twee en dan kunnen daarop geen drie personen binnenko men, dat is duidelijk". „Och senor, wij komen van een dorp en weten van al die dingen niets af". Mieke zweeg even en toen dacht ze haar slag te kunnen slaan. Aarzelend vroeg ze: „Kunt u ons geen paspoort /oor hem geven, senor, wij kunnen hem dit dan toezenden en..." Ze bleef midden in de zin steken, want Frans trapte haar op de voet. Met verbazing keek ze hem aan. Maar Lopez antwoordde al: „Het spijt mij, mevrouw maar het uitgeven van paspoorten be hoort niet tot mijn bevoegdheid. Daarvoor moet u zijn bij de Provoost van Antwerpen. Wanneer u een ver zoekschrift schrijft, zal ik dat zelf over brengen en ik twijfel niet of u zult het direkt ontvangen". Nog vóór Mieke dit aanbod dankbaar kon aanvaarden, nam Frans het woord. Hij zei, dat hij die jongen voorlopig nog best missen kon, omdat hij hier Michel en zijn vrouw had. Zij hadden hem al gevraagd te mogen blijven. Zij konden dus Coster altijd nog laten komen, als ze hem nodig mochten hebben. „De vrouw van Michel lijkt me best voor de keuken", eindigde hij zijn re laas. „Deze gans heeft zij tenminste ver rukkelijk gebraden", zei Lopez. „Vindt u dat ook, senor? vroeg Frans vriendelijk En Michel is best voor het andere werk. Op die manier kunnen we het loon voor Coster nog uitsparen". „Gelijk heb je!" meende Lopez. Zodra het maal was afgelopen, vroeg Frans of hij zich met Mieke mocht te rugtrekken. „Natuurlijk, natuurlijk, ik ga zelf ook mijn kamer opzoeken. Ik heb een zware dag gehad en de volgende dagen zullen ook wel druk zijn". Gertrude had een brandend olielamp je gereed gezet en na de aanwezigen goedenacht gewenst te hebben, gingen Frans en Mieke naar hun kamer. Nauwelijks waren ze uit het gezicht verdwenen of Lopez, Michel en Ger trude hoorden duidelijk het geluid van een zoen. Lachend keken ze elkaar aan. Maar ze wisten niet, dat Frans de rug van zijn hand had geliust. DE EERSTE NACHT Nog maar nauwelijks waren Frans en Mieke hun slaapkamer ingegaan en had Frans de deur stevig gegrendeld, of hij kreeg de wind van voren. „Zeg Frans, waarom -wil jij geen pas voor Pieter aanvragen?" vroeg Mieke scherp. „Omdat ik er jouw en mijn hals niet aan wil wagen. We hebben nu helaas Lopez als kostganger gekregen en daar door zou de aanwezigheid van Pieter ons in groot gevaar kunnen brengen". „Maar hij zou toch alleen gewoon on ze knecht zijn?" „Zeker, dat zou hij, maar zondei' kwaad te willen spreken van je man, Mieke, geloof ik niet, dat hij zo bij zonder snugger is. Hij kan heel gemak kelijk een domheid begaan en dan han gen we. Je hebt het vanavond al gezien. Tweemaal zat ik in grote moeilijkheden. Gelukkig was jij slim genoeg me te red den. Maar je behoeft slechts één onge lukkig woord te zeggen, of één sekonde je aandacht te verliezen, of we zijn er bij. Geloof me, Mieke, we spelen op 't ogenblik een heel gevaarlijk spel. Voor jou ben ik niet bang, maar voor Pieter wel Mieke gaf geen antwoord, alleen zuchtte ze maar eens. Ze voelde best dat Frans gelijk had en dat Pieter onmoge lijk zo'n moeilijke rol zou kimnen spe len. „Ik heb met je te doen, Mieke begon Frans weer als ik niet in Ber chem gekomen was, zou al deze ellende jou bespaard gebleven zijn. Ik heb van je trouwdag een ongeluksdag gemaakt. Je gaat nu in deze sombere kamer sla pen en je weet, dat je door gevaren om ringd bent. Och, och, was ik maar niet in Berchem gekomen!" In een trieste houding liep hij een paar malen de kamer op en neer. Dit maakte zo'n indruk op Mieke, dat ze totaal van gevoelen veranderde. „Hoor eens, Frans zei ze opgewekt nu moet jij niet in de put gaan zitten. Vanmiddag heb je zelf gezegd, dat dit nergens toe dient. Ik had het me van daag heel anders voorgesteld, dat spreekt, en ik had niet kunnen denkff dat ik in zulke -vreemde avonturen te- trokken zou worden. Maar nu het een maal zo is, beloof ik je, dat ik alles za doen, om te helpen, om jou Frans, oit De Zwijger, en om ons arme Vlaande ren!" Met ontroering keek Frans haar Wat een meisje was die Mieke! „Ik heb angst om jou, Mieke! -^^ hij om de gevaren, waaraan jÜ bent blootgesteld". „Maar jij deelt toch die gevaren. „Zeker, maar daaraan ben ik gewoo» Vrijwillig heb ik dit leven gekozen^ nooit heb ik me iets aangetrokken v»^ de risico's die ik liep. Maar nu is anders. Nu ben jij er bij betrokken dat is het, wat mij angstig maakt"- Hij zuchtte en -viel op een stoel n» Met een tedere blik keek Mieke op n" neer. Toen legde zij haar hand op schouder en zei: „Frans, vnl je a^' blieft niet meer zó spreken? Op manier verniel je je opgewektheid en) vertrouwen, die juist je kracht zÜF!'.j. Door een samenloop van omstandig» den sta ik nu naast je en wü helpen zoveel ik kan en geen stw» blok voor je zijn. Versta je dat, Fran_ En opgewekter ging ze voort: - Frans, ik wil dit gezicht van jou meer zien. Het staat je niet. JU^jji gewoon Frans niet meer, als je zo P (Wordt vet 1)0^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2