Structuurschets Grevelingenbekken is gereed nm Gloednieuwe beton-mixer in wralc veranderd Salontafels Diploma-uitreiking Handels- F! C. KORTEHEG k ZOON Belangrijke functies voor diverse plaatsen op het eiland Sommelsdijk J. KEUVELIIAR 41e jaargang Vrijdag 28 juni 1968 No. 3698 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Watersport centrums Overnachtings- accomodatie Centrum voor dagrecreatie Natuurgebied Kanaal door Hals van Goeree Spoorweg Meerdere aspecten BRANDBLUSAPPARAATJES in hout - in marmer met stalen of houten poten y^ONINGINRICHTlH^- Zondagsdienst artsen BOUWMATERIALEN Dirksland Telef. 333 Betaling abonnementsgeld Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' MIDDELHARNIS PRINS HENDBIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonds TeL 20 23 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. e e in a o n a It i het te n Voor het Grevelingenbekken het buitendijkse gebied tussen de Brouwers- en de Grevellngendam Is door de Sticliting Recreatieplan Grevelingen een uitvoerige structuiu:schets opge steld welke schets aan de Prov. Staten van Zuid-Holland en Zeeland ter be oordeling is toegezonden. Het te vormen recreatiegebied zal vooral gevarieerd van opzet zün, dagtoerisme, weekend-, valfantiebezoek en watersport zullen er voldoende plaats hebben. Een aspect die de toekenning van de functie van groots recreatiegebied steimt is het feit dat het Grevelingenbekken centraal ligt voor een grote bevolking uit de Randstad, het Roergebied en België. De structuur- scliets bedoelt een planologische bege leiding te zijn b\j de realisering van de voorgestelde ontwikkelingen. De gemeenten Bruinisse, Brouwers haven, Den Osse, Scharendijke, Stel- lendam en Herkingen worden in het rapport aangemerkt als watersportcen trums van de eerste orde. Zonnemaire, Kabbelaarsbank, de Val en Battenoord, waar niet altijd liet volledige scala van optimale voorzieningen aanwezig zal zijn worden aangemerkt als watersport- centrums van de tweede orde. Van nog mindere orde qua accomodatie worden als watersport-steunpunten aangemerkt de Plaat van Oude Tonge, een punt aan de zuid- en noordzijde van de Brou- wersdam, Ouddorp-haven en twee pun ten op de slikken van Flakkee. De ha ven van Ouddorp dient als handelsha ven behouden te worden. De schets belicht eveneens de grote behoefte die aan overnachtingsaccomo- datie zal bestaan. De geconcentreerde vormen van accomodatie als hotels, motels en hotels zullen in het algemeen aansluiten bij de kernen, in het bijzon der bij de watersportcentra. Grote be hoefte zal ook bestaan aan terreinen voor tenten, caravans en kampeerhuis- jes. Als kanpeercentra van de eerste orde zijn plaatsen aangegeven op de mosselbanken ten oosten van Ouddorp- haven tussen het Oudeland en de Dam- menweg en op de slikken van Flakkee. Kampeercentra van de tweede orde zijn geprojecteerd bij Bruinisse, Zonne maire, Brouwershaven, Scharendijke en Herkingen. Deze zullen binnendijks moeten komen opdat de slechts geringe oppervlakte buitendijks land die be schikbaar zal komen geheel voor de dagrecreatie kan worden benut. Op nieuw gewonnen land zijn kampeercen tra van de tweede orde geprojecteerd op de mosselbanken bij Stellendam en op de slikken van Flakkee. Een kampeerterrein is aangegeven op de Kabbelaarsbank en bij Battenoord. De Plaat van Oude Tonge, de mos selbanken bij Stellendam, de Punt van Goeree, de Kabbelaarsbank en de Zoute Haard bij Ellemeet worden als centrums voor de dagrecreatie gezien. Ruime aandacht besteedt het rapport aan de vestiging van horecabedrijven en de mogelijkheid tot de bouw van zomer- woningen. Een ruime plaats wordt ook toebe dacht aan het „natuurgebied". Een deel van de slikken van Flakkee, het gebied voor de Kil bij Ouddorp en het „Dijk- water" bij Sirjansland zijn als natuur gebieden aangemerkt. Meer centraal ge legen zijn het de Hompelvoet, de Veer mansplaat en andere kleine platen. De opstellers van het rapport achten het gewenst de nu op sommige al droogge vallen platen al aan de gang zijnde na tuurlijke ontwikkelingsprocessen hun gang te laten gaan waarna later zal blijken welke delen van het centrale eilandengebied tot de meest waardevol le natuurgebieden zijn ontwikkeld. Een kanaal door de Hals van Goeree, bij Stellendam, wordt voor de ontslui ting te water gewenst geacht. Via het zuiderdiep en het Halskanaal bedraagt de afstand van Hellevoetsluis naar het Grevelingenbekken plm. 8 kilometer, via de Volkerak- en de sluis te Bruinis se bedraagt die afstand plm. 53 km. Het Halskanaal kon ook dienst doen bij de waterlozing van "het Grevelingenbekken naar het Haringvliet wanneer dat door e.v. verlanding van het zeegat buiten Brouwershaven via het lozingswerk in de Brouwersdam niet mogelijk zou zijn. Ter ontsluiting van het Grevelingen bekken wordt een rail-verbinding even zeer gewenst geacht. De spoorlijn loopt momenteel nog in een grote boog om de Grevelingen heen, de nieuwe spoorlijn kon grotendeels parallel lopen met de aan te leggen Middenweg. Een aanslui ting via Ooltgensplaat aan het Noord- Brabantse spoorwegnet zou een directe verbinding in Oostelijke richting kim.- nen geven. In het rapport worden meerdere as pecten genoemd die de toekenning van de functie van belangrijk recreatiege bied aan het Grevelingenbekken steu nen, o.m. worden genoemd: Het Grevelingenbekken ligt op een zodanige afstand van de grote be volkingscentra dat gebruik als dag- recreatiegebied mogelijk is (afstand Rotterdam plm. 40 km, afstand van Den Haag plm. 50 km. ■jV Voor week-end en vakantiebezoek - ligt het Grevelingenbekken centraal voor een grote bevolking. Afstand tot het Roergebied en Keulen plm. 250 km, Eindhoven 120 km, Antwerpen 80 km, Brussel 130 km. -jür Het Grevelingenbekken sluit aan bij reeds bestaande recreatiegebieden, doch zal een geheel ander karakter hebben en dus een waardevolle aan vulling tot een gevarieerd recreatie gebied betekenen. iV Het Grevelingenbekken ligt zover van alle grote industriële en urbane ontwikkelingen af, dat men zich wer kelijk buiten zal kurmen voelen. De andere belangrijke functie van het Grevelingenbekken de water huishoudkundige functie laat een zodanig waterpeil toe dat een inde ling in water en land kan ontstaan die een zeer gevarieerd natuur- en recreatiegebied oplevert. voor Auto, boot, caravan, camping, enz. Rijkskeurmerk nr. 432, handig formaat (25 cm) met ophangbeugel en zelf tappende schroeven. Prijs 12,95. Ende prijzenslag is nog steeds aan de gang. Tank MOBIL en U neemt een gratis kans op een prijs mee. MOBIL MEER KILOMETERS. Controleer het! MOBILSTATION DE RONDE BOOM Garage Knöps, Sommelsdyk. Van zaterdag 29 juni v.m. 12 uur t.m. maandag 1 juli v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter J. Dogterom, tel, 2121, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Meiissant: Dienst heeft dokter B. Elvé, telef. 01877-262, Dirksland. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter P. C. J. Voogd, tel. 01874-259, Oude Tonge en dokter P. J. H. Kramers, tel. 01873-201, Oolt gensplaat. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Difksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. H. Stolk, Dirksland, tel. 500, b.g.g. 767. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heef Zr. Vrij, den Bommel, Achthuizen, Stad tel. 01871-312. aan 't Haringvliet, ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Levy, telef. 2897, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 30 ju- nu hebben voor de gemeenten Poort- vli°t, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Phiiipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Phiiipsland. ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS De derde DAF beton-mixer die de betonmortelcentrale „Grevelingen" te Middelharnis j.l. maandag in gebruik nam kwam woensdagmiddag al aan een j vroegtijdig einde. Nabij de boerderij van de fam. Koert aan de Oudelandsedijk naar Stad aan 't Haringvliet raakte de wagen die met vijf ton betonmortel was geladen bij het passeren van een tegen- i ligger in de berm. De chauffeur, de 23 jarige C. van Felius uit Zonnemaire die sinds maandag bij het bedrijf in dienst j was, kon de wagen niet meer op de weg krijgen, mogelijk omdat het wegdek wat hoger dan de berm ligt. De wagen reed van de dijk en kwam op de kop in de sloot terecht. Een groot Het zal moeilijk zijn uit het wrak een cabine te herkennen. De wa gen ligt hier nog op de kop. wonder is het dat de chauffeur onge deerd het wrak kon verlaten. In de wo ning van de fam. Koert werd hij weer wat op verhaal gebracht. De brandweer van Middelharnis aanvankelijk onbereikbaar werd te hulp geroepen om de betonmortel uit de mixer te spuiten. De kraanwagen van garage van Rumpt zette daarna de to taal vernielde wagen weer op de wielen. Vrijdag was de wagen van de fabriek gehaald, hij kostte plm. 70.000,gulden. Woensdagavond had in de aula van het Rijksatheneum de uitreiking plaats van de diploma's 3 jarige Handels avondschool. De directeur der school, dhr. Götz kon tot veler genoegen mede delen dat dit jaar ook met de vqf jarige opleiding wordt gestart zodat de ge slaagden hun opleiding kunnen verlen gen. Na een felicitatiewoord van dhr. Götz bracht dhr. P. D. Sieling de gelukwen sen van de kamer van koophandel over. „Als je wat bereiken wilt moet er wat gedaan worden" was ook dhr. Sieling bekend. Dhr. Sieling overhandigde de beste leerling, mej. J. J. v. d. Have te Oos- terland een prachtig boek. Mr. L. J. den Hollander, sprekend na mens de Stichting tot Bevordering van het Handelsonderwijs accentueerde dat de leerlingen van de H.A.S. niet tot le ren verplicht zijn geweest maar zich uit vrije wil wilden ontplooien. „Jullie zijn daarom van de beste soort die op het eiland woont", prees hij. Het waardevolle van de opleiding vond mr. den Hollander dat samen aan een be paalde taak kan worden gewerkt, spr. vond het temeer waardevol omdat het waar is dat de welvaart van een land afhankelijk is van de prestaties van de jeugd. U als postabonnee bespaart uzelf 60 cent aan incassokosten als U het abonnementsgeld over het derde kwartaal NU voldoet. Gireer 3,25 op postrekening 167930 t.n.v. „Eilanden-nieuws" te Middelharnis. U bespaart uzelf 60 cent en onze administratie veel onnodig werk. Mogen wij op uw medewerking rekenen? Speciaal in het opmaken van B. v. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 VOOR BETER f^ 1^^ -----NAAR DE MIDDELHRRNI5-TEL:Z328 I Doe er wat mee. I Namens de gecommitteerden sprak de heer Keuker. „Doe wat met je diploma, je weet nu in welke richting je talenten gaan...", adviseerde hij de geslaagden. „Meerdere kennis en vaardigheid des geestes geeft een verhoogd gevoel van eigenwaarde en kan in de sleur die ook de huisvrouw in haar beroep zegt I te hebben veel ontspanning en ver rijking geven. De geslaagden zijn: De dames: A. K. Aleman; K. A. Ale- man; L. L. v. d. Klooster; C. Pijl; K. I Westhoeve en P. W. Westhoeve en dhr. I P. Sperling te Ouddorp. Mej. N. V. d. Wende te Goedereede. De dames: A. M. Human; M. Joppe; N. V. Nimwegen en C. Wildenboer te Som melsdijk. De dames: H. J. Dijkgraaf; L. I Hartens veld; M. J. Kern; H. Knöps; C. P. Nagtegaal; J. Roos; J. Vroegindeweij I en W. J. V. d. Weide en dhr. M. Jor- I daan; J. C. Visser en A. Vroegindeweij I te Middelharnis. Mej. J. E. van Alphen en dhr. J. G. Dekker te Nieuwe Tonge. De dames: S. J. Groenendijk en J. C. van Zielst te Oude Tonge. De dames: G. den Braber en P. B. M. Meinster en dhr. G. Bogerman te Den I Bommel. Mej. J. J. v. d. Have te Oos- terland (Z.) dhr. M. K. v. d. Linde te Nieuwerkerk (Z.). I Afgewezen 3 kandidaten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1