Wisselbeker O.K.K.-inars bleef in Oude-Tonge Proeve van een r.k. politiek program Ulo-hoofd[v. d. Tol ziet de Mammoeth al kreupel gaan Stad en Lande van Scbouwen-Duive- land op excursie Plaatselijk nieuws Komt er een klokkenspel in Dirkslands gemeentetoren Groot animo voor jaarlijks wandelfestijn Antiek kanon op Vlaggetjesdag Lie jaargang Dinsdag 25 juni 1968 No. 3697 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voorstel tot wijziging van onderdelen PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sominelsdijk TeL (01870) 2628, na 6 uur 's avonds TèL 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In het r.k. dagblad „De Tfld" vonden we dezer dagen een groot artikel, ge schreven door de eveneens r.k. profes sor Steenkamp, hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Deze docent in het arbeidsrecht houdt zich ook graag met politiek bezig, spe ciaal wat de grote lijnen daarvan be treft. Ditmaal stelde hij de vraag aan de orde met welk politiek program he den ten dage een partij als de K.V.P. moet komen, speciaal als evangelische volkspartij. Omdat ook de A.R.P. deze laatste kwalificatie eveneens gaarne ge bruikt en omdat hier een algemeen po litiek vraagstuk ligt gezien de roep om meer duidelijkheid lijkt het ons nuttig de ideeën van genoemde hoogle raar door te geven. Hij vindt het niet erg wanneer de K.V.P. door haar program in het „mid den" zou terechtkomen. Een midden positie zou hij helemaal niet zo erg vin den. Maar het pogen om per se ten koste van alles de hele partijkudde bij een te willen houden vindt hij wel erg. Er moet positie gekozen worden en daarvoor moeten zo nodig offers wor den gebracht van kiezers en zetels. Hij gebruikt in dit verband een mooi beeld door te zeggen dat de K.V.P. niet de kat van Kinderdijk is. Men kent dat ver haal: bij de ramp van 1421 de Sint Elisabethsvloed dreef een baby in een wieg over de wateren met een kat erop die nu eens naar rechts en dan weer naar links sprong om de levende inhoud te redden. De schrijver verwerpt deze taktiek van beurtelings rechts en links. Men moet politieke kleur bekennen, desnoods met het risico aanhangers te verliezen. Hij wil een duidelijke opstel ling, maar acht het daarvoor niet nood zakelijk zich te laten inlijven bij een linkse óf een rechtse concentratie en evenmin dat een partij definitief zou moeten kiezen tussen twee alternatie ven. Onze lezers zullen begrijpen, dat wij dit niet met hem eens zijn. Hij constateert, dat het gezicht van een politieke partij grotendeels bepaald wordt door de visie op een aantal kern vraagstukken. Hij ziet er een tiental, die centraal staan, waarnaar een partij moet worden beoordeeld en waarom trent bij elke kabinetsformatie voor de komende jaren de partijen hun oordeel zullen moeten geven. Als nummer één van het program ziet hij het vraagstuk van de ontwik kelingslanden. Helaas geeft hij daarbij geen commentaar. Blijkbaar vindt hij dit punt, dat een onderdeel vormt van het buitenlands beleid, zo uitermate be langrijk, dat hij het als vanzelfsprekend de allerhoogste prioriteit geeft. We wil len hierop in een apart artikel nog wel eens nader ingaan. Als tweede punt stelt hij het pro bleem van Vrede en vrijheid, waaronder de vraagstukken vallen van de kernbe wapening en de N.A.V.O., het al of niet noodzakelijke van een dialoog met het communisme, ons standpunt inzake de dictatuur in Griekenland, Portugal en Cuba benevens onze houding inzake apartheid en rassendiscriminatie. Ten derde is er de kwestie van de verdere verwezenlijking van het vere nigd Europa, waarbij het voortbestaan van het Franse Gaullisme een voorname rol speelt. Komend op binnenlands politiek ter rein noemt hij als vierde punt de her waardering van de inkomens- en ver mogensverhoudingen. Naar zijn mening valt op het ogenblik de aandacht te veel op de vermogensaanwasdeling en op de verbetering van de situatie van de werknemers alleen. Ook andere groe pen zullen in een inkomensbeleid aan dacht moeten hebben: landbouwers, kleine ondernemers en bepaalde vrije beroepen. Het vijfde pxmt is het woningbouw- oeleid, omdat met het voedsel, de kle ding en de gezondheid een goed onder dak tot de allereerste levensbehoeften behoort. Er moet prioriteit zijn voor de brede massa en bovendien een ruime krotopruiming. Vervolgens is er als zesde punt de problematiek van de werkgelegenheid, die sterk verband noudt met de economische groei. Met name bestrijding van de structurele werkloosheid vraagt thans de aandacht. Dit is een kwestie van lange termijn en van brede plaiming. Bij punt zeven komt prof. Steenkamp duidelijk in de lijn van de radicalen. Daar stelt hij namelijk, dat wij in de komende jaren veel sterker het accent zullen moeten leggen op de collectieve voorzieningen. Deze moeten beschouwd Worden als een onderdeel van de per soonlijke welvaart en van het persoon lijk welzijn. Wij zullen in toenemende roate te kiezen hebben tussen indivi duele welvaart en het welzijn van ons allen tezamen. Dat is alleen te bereiken uoor een vergroting van de collectieve voorzieningen ten koste van het achter blijven van individuele wensen. We zullen hebben te kiezen. Hier ligt de politieke brandstof voor de komende jaren. Met deze laatste uitspraak zijn We het hartgrondig eens, omdat we het, zoals onze lezers zullen weten, met deze Stelling van de prioriteit der collectieve Voorzieningen helemaal niet eens zijn. schrijver acht het intussen wel bo srijk de financiële consequenties er van onder het oeg te zien en daar zit iu juist de kern van dit probleem. Als punt acht noemt hij de onderwijs- cultuurpolitiek. Deze moet zoveel {"ogelijk gespreid worden. Daarbij zul len financiële drempels moeten verdwij- Het hoofd van de chr. ulo te Stellen- dam, dhr. A. H. v. d. Tol is bepaald geen bewonderaar van de Gaulle, maar met tenminste één uitspraak van de generaal kan hij het eens zijn: ge vraagd naar de oorzaak van het tu mult op de Sorborme antwoordt de GauUe: omdat er studenten opgaan die het niet kunnen! Dhr. v. d. Tol weet dat er veel vaderlandse en eilandelijke! scholen aan dit euvel mank gaan. De mammoethwet die straks van kracht wordt regelt het in theorie allemaal beter maar van de practische uitvoering heeft dhr. v. d. Tol weinig verwachting omdat meerdere hoofden der scholen er desondanks van uit zullen blijven gaan dat in de veelheid van onderdanen (leerlingen) des konings (schools)heer- lijkheid is. Dhr. v. d. Tol meent ette lijke manco's te mogen en te moeten! aanwijzen, te mogen, omdat nu al voor het derde achtereenvolgende jaar alle examencandidaten van zijn school slaagden en te moeten nu bepaalde onderdelen van de mammoethwet dreigen te falen omdat het ook bij hen, bij wie de uitvoering van de wet berust, niet helemaal klopt! De chr. ulo te Stellendam die in 1963 van start ging leverde in 1966 12 ge slaagden, in 1967 waren het er 10 en dit jaar zijn het er weer 16. Het suc ces verklaart dhr. v. d. Tol uit de se lectie die hij tijdens het eerste jaar toepast, in overleg met de leraren, de ouders en de leerlingen zelf worden de leerlingen geadviseerd of te blijven of een lagere of hogere vorm van on derwijs te gaan volgen aan welk ad vies veelal gehoor wordt gegeven. Dhr. V. d. Tol heeft daarmee al jaren het bestaan van een brugklas uitgevoerd! Hij ontkent de wel eens gehoorde te genwerping als zou hij jaarlijks een aantal derde-klassers niet tot de exa menklas toelaten, dat komt slechts hoogst sporadisch voor. Begeleiding bij studie O.m. schrijft de mammoethwet een „begeleiding bij studie" voor, „maar" zo zegt dhr. v. d. Tol „een goed leraar heeft dat altijd al gedaan en een minder goede doet dat ook met de mammoethwet niet!" Wat hij daarom temeer mist is een selectie bij de le raren omdat hij het bedenkelijk vindt dat niet geselecteerde mensen de mens heid selecteren; Dhr. v. d. Tol zou dan ook verlangen dat de onderwijzers al tijdens of voor hun studie een psycho technisch onderzoek wordt afgenomen Aan de hand van de uitkomst daarvan kan worden nagegaan of de candidaat al of niet voor onderwijzer geschikt is. Nog al te veel onderwijzers en school hoofden geven blijk van een om „goed" onderwijzer of schoolhoofd te zijn minder goede mentaliteit waar om dhr. V. d. Tol van hen een ver keerde interpretatie van de mammoeth wet verwacht. „Niet het systeem, maar de persoon die het systeem hanteert maakt het al of niet slagen van de mammoethwet uit" is zijn stelling. Voorstel aan hoofdbestuur Via de afdelingsvergadering zal dhr. V. d. Tol aan het Hoofdbestuur een voorstel richten m.b.t. de regeling dat voortaan de m.a.v.o. (ulo) leraren hun eigen leerlingen gaan examineren. Het examen wordt wel bijgewoond door een gecommitteerde die echter niet examineert. Wel heeft hijinvloed op de bepaling van het cijfer. Terwille van de zuiverheid, wil dhr. v. d. Tol liever dat de eigen leraar en de gecom mitteerde elk SO'/o van het examen voor hun rekening nemen. Daartoe strekkende voorstellen zal hij het Hoofdbestuur doen toekomen. Blijft voor dhr. v. d. Tol dan nog het be zwaar dat de gecommitteerden geen „deskundigen" zijn. Als voorbeeld noem hij dat een predikant die vroeger wei eens Engels heeft gehad capabel wordt geacht het examen „Engels" te beoordelen. Dat de gecommitteerden „deskundigen" zouden zijn vindt dhr. V. d. Tol een verkrachting van de waarheid. De geslaagden Met zijn leraren heeft dhr. v. d. Tol weer 16 candidaten met succes naar het eindexmen geleid. De geslaagden zijn: Nelly Bezuijen, Ineke Grinwis, Ria, Corry, Hetty en Jarmy Tanis, Gre ta Hoek, Hans Mierop en Ko v. d. Wende uit Ouddorp. Elly de Ronde uit Goedereede. Wim van Huijzen, Henk Koese, Adri Kreeft en Clara van Oost- tenbrugge uit Stellendam en Dini van Nieuwaal uit Melissant. „Is het thans, nu de gemeentetoren gerestaureerd wordt niet een ge schikte gelegenheid daarin een klokkenspel aan te brengen?" zo vragen b. en w. van Dirksland aan de raad die a.s. vrijdagavond vergadert. B. en w. denken met name aan een klokkenspel met 18 klokken, te bedienen met een electromagnetisch band-speelwerk. „Behalve de begeleiding van de uur, halfuur en kwartierslagen van het torenuurwerk met gedeelten van bekende melodieën, kunnen daarmee ook bij andere gelegenheden als nat. feestdagen passende melodieën ten gehore worden gebracht" zo lichten b. en w. hun voorstel toe. De kosten t 20.750,denken b. en w. te kunnen financieren uit het fonds dorpsverfraaiing, welk fonds voor ieder dorp aanwezig is. Het is gevormd door in het vastgestelde bedrag per m2 te verkopen bouwgrond een klein bedrag ten gunste van dit fonds te calculeren. Het fonds voor het dorp Dirksland zal dit jaar ruim f 25000,— bevatten. B. en w. stellen de raad voor van dit fonds een bedrag van f 20750,voor de aankoop van een uit 18 klokken bestaand klokkenspel te voteren. nen, omdat het hier gaat om investering in het belangrijkste produktiemiddel dat we hebben: de mensen. De schrijver ziet echter o.i. over het hoofd dat finan ciële drempels nu eenmaal ormiisbaar zijn wil de hele culturele politiek op de duur niet onmogelijk worden. Bij punt negen denkt de schrijver aan de democratisering over de gehele linie, dus in het openbare leven, het bedrijfs leven, het onderwijs etc. De burgers moeten niet het gevoel hebben gere geerd te worden door autoritair gezag of een anonieme macht. Dan zal men de overheid ook niet zien als een natuur lijke vijand. Als laatste punt noemt hij voor de komende jaren de vernieuwing van on ze democratische staatsvorm. Hierom trent treedt de schrijver niet in bijzon derheden, maar we moeten hier denken aan verbeteringen in ons parlementair systeem en alles wat daarmee samen hangt. Prof. Steenkamp heeft met de opsom ming van deze tien punten inderdaad een groot deel van de voornaamste as pecten van ons politieke leven opge somd. Het viel ons echter op dat hij het probleem van het gezag niet ge noemd heeft. Dat is toch wel heel in het bijzonder thans van actuele betekenis. We weten wel, dat dit primair van ze delijke aard is, maar het is niet te ont kennen dat de overheid er op haar ter rein eveneens mee te maken heeft. In elk geval heeft hij een proeve gegeven van een summiere opsomming der voor naamste problemen die in een moderne staat aan de orde zijn. Het is nodig om trent al deze vraagstukken een stand punt te bepalen en in de eerste plaats geldt dit wel voor politieke partijen. De K.V.P. kan wellicht haar winst doen met deze proeve. Zij verkeert in een zeer precaire situatie vanwege haar veelkleurigheid en het opstellen van een nieuw program kan wellicht bijdragen tot oplossing van bepaalde moeilijk heden. DIRKSLAND Geslaagd. Voor de akte A ICleuter- leidster is geslaagd Ada van Dalen en voor akte B hoofdleidster Sjaan van Lenten. Op het commando „voorwaartsmars!" zetten zich zaterdagmiddag op het kaaiplein in Oude Tonge de voeten van de 561 deelnemers aan de 10e O.K.K. wandelmars in beweging, op naar de 5, 10, 15 of 20 kilometers. Het commando kwam van wethouder A. de Vos die tevoren in een openingswoord namens het gemeentebestuur het bestuur van O.K.K. prees voor haar activiteiten waar door ook de jeugd op een gezonde manier wordt beziggehouden. De wissel beker bleef in Oude Tonge, leerlingen van de chr. school o.l.v. dhr. van Eek hadden van de onpartijdige jury de beste beoordeling gekregen. Een voorsprong van 0,06 pnt. op de wandelsportver. „Beijerland" was goed voor de trofee. Voorafgegaan door de drumband be gonnen de wandelaars welgemoed aan hun etappe, de jongste wanddelaar die de 5 k.m. volmaakte was een vierjarige kleuter. De wandelaars werden begun stigd door ideaal wandelweer, ze had den noch kou noch warmte te duchten en ook de regen liet het gelukkige af weten. Door een 26-tal groepen werd deelgenomen o.m. door het Roode Kjuis te Ouddorp, de gym. ver. Middelhar- nis-Sommelsdijk, de wandelsportver. „Beijerland", de gym. ver. O.K.K. te Oude Tonge, de gymver. S.S.S. te Nieuwe Tonge, Kwiek te Melissant, de chr. school te Oude Tonge en de open bare school te Ooltgensplaat, D.O.S. te Ooltgensplaat en DOTO te Stad aan 't Haringvliet, de wandelsportver. Mar griet te Rotterdam en „Sjaloom" te Middelharnis. De pnjzen 's Avonds werden in café Sport door dhr. D. van Es de prijzen bekend ge maakt. In de categorie wandelsportver- werd „Beijerland" Ie met 7,94 punten. 2e werd de afdeling Ouddorp van het Roode Kruis met 7,25 pnt. In de cate gorie gym. verenigingen werd de ver. van Middelharnis-Sommelsdijk Ie met 7,60 punten. Kwiek te Melissant 2e met 7,04 en DOTO te Stad aan 't Haring vliet 3e met 6,66 punten. In de categorie scholen werd de Chr. School te Oude Tonge Ie en 2e met 8 en 7,30 punten. De groep van dhr. van Eek had de hoogste waardering gekregen. De scho lieren hadden nog energie te over om daarover een luid hoera aan te heffen! Bezoek aan historische gebouwen op ons eiland Zaterdag" j.l. maakten ongeveer 60 personen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland een excursie naar Goeree-Overflakkee. De leden van deze vereniging stellen zich ten doel het instandhouden van historische gebouwen, deze te bezoeken en de opgedane kennis, bij eventuele restauratie in practijk te brengen. Van zelf werden op ons eiland enkele oude en interessante gebouwen bezocht. Eerst werd Oude Tonge aangedaan, waar men in de mooie gerestaureerde hervormde kerk door koster W. Koert werd ont vangen. De organist Bas Wijnands be speelde het orgel. Om kwart voor elf arriveerde het gezelschap te Ooltgens plaat voor een bezoek aan het prach tige raadhuis. Ter begroeting was wethouder Adr. de Vos en de heren J. L. Vetter (gem. secretaris) en M. Goudkamp (dir. Tech nische dienst) aanwezig. Burgemeester W. M. van der Harst was door een vergadering verhinderd tegenwoordig te zijn. De heer De Vos nam de honeurs waar en vertelde het een en ander van de geschiedenis van Ooltgensplaat en meer speciaal van het raadhuis. Spre kende over de samenvoeging merkte de heer De Vos terloops op „voor mij is het nog steeds geen verbetering", welke uitspraak (mogelijk bij insiders) hilariteit veroorzaakte. De voorzitter van de vereniging dr. Wesendorp Boerma uit Zierikzee dank te voor de hartelijke ontvangst en bood de heer De Vos als geschenk een afdruk van het stadszegel van Zierikzee aan. Dit zegel was 500 jaar geleden al in gebruik. Op het Fort „Prins Frederik" werd gepauseerd en koffie gedronken, waarna naar Goedereede werd gereden voor een bezoek aan het stadje met z'n monumentale dom. MIDDELHARNIS Herdenking 40-jarig bestaan Gereformeerde Gemeente In een speciale kerkdienst, geleid door de consulent ds. P. Blok van Dirksland is maandagavond herdacht, dat 40 jaar geleden de Ger. Gemeente al hier werd geïnstititueerd. De tekst was Ps. 77 20 en 21. Mede aanwezig was de vorige predikant ds. G. Mouw uit Oudemirdum, en verder ds. J. Karens uit Nieuwerkerk. Ds. G. Zwerus uit Slikkerveer, als eerste predikant dezer gemeente en de 80-jarige ds. A. de Blois uit Dordrecht, die 40 jaar geleden de gemeente institueerde, w^aren bei den door ziekte verhinderd. In ons e.k. nummer volgt het verslag. MIDDELHARNIS Bromfietser in de sloot De 25-jarige T. B. uit Mddelhamis is zaterdagavond in de Staverseweg na het bezoeken van een voetbal wedstrijd kopje onder in de sloot terecht gekomen. De politie heeft de bemodderde drenkeling thuis gebracht. DIRKSLAND Botsing door slip Doordat hij te hard door de bocht bij de watertoren ging raakte zondag middag dhr. R. J. L. v. A. uit Utrecht in een slip. Zijn wagen mepte tegen de achterkant van de naderende wagen van dhr. C. Vroegop uit Dirksland. Beide wagens liepen schade op. Goede opbrengst Roode Kruis col lecte. Het bestuur van de afd. Dirks land CS. van het Ned. Roode Kruis deelt met blijdschap mede, dat de op brengst van de jaarlijkse koUekte heeft bedragen, totaal 2509,95 te weten: Dirksland 1794,66, Melissant 440,29 en Herkingen 275, MELISSANT Geslaagd. Op 22 juni behaalde Me juffrouw J. Nagtegaal te Melissant, in dienst van de Stichting Gezinsverzor ging „West-Flakkee" te Dirksland, het getuigschrift voor gezinsverzorgsters. Haar opleiding ontving zij aan de Christelijke Opleidingsschool voor ge zinsverzorgsters, gevestigd te Dordrecht. HERKINGEN Als onderwijzer aan de Chr. School op Ger. Grondslag alhier is met in gang van 1 september benoemd de heer O. Muizelaar te Oudemirdum. Personeel en leerlingen der chr. school op Ger. Grondslag maakten j.l. vrijdag een busreisje naar Arnhem en omstreken. Het Leeuwenpark werd ook bezocht waar men de Koning der die ren van nabij kon waarnemen, verder werden de speeltuin bezocht, dieren tuin en werd een boottochtje over de Rijn gemaakt. Opgewekt'en behouden keerden allen weer naar huis. In verband met het bedanken van de heer v. d. Ochtend als koster-tuin man der Herv. Kerk, wordt per 1 sep tember a.s. een nieuwe gegadigde ge vraagd, voor deze betrekking. Opgave kan geschieden bij één der kerkvoog den. De zoon van dhr. Almekinders had het ongeluk met de luxe auto van zijn vader j.l. zaterdagavond in de „Nol" in de sloot te rijden, de auto werd van achter en van voren totaal vernield. Met een kraanwagen van de fa. de Lig- nie is de wagen vervoerd naar de ga rage Klem. De bestuurder en de mede inzittende brachten het er goed af. STELLENDAM Garnalen voor de Koningin J.l. dinsdag 18 juni zijn de bejaar den van Stellendam een dag uit ge weest onder leiding van het Roode Kruis Korps. Gereden werd met twee Zowel individueel als in groeps verband werd gewandeld. In de groep vooraan zijn bekende gezich ten te zien! „Meester" van Eek met de gewonnen beker. Links twee drie touringcars van fa. Buijsse. Er werd in Huis ter Heide 10.30 uur koffie gedronken, waarna het paleis Soestdijk om daar deel te nemen aan het défilé dat Koningin Juliana daar aan een duizend tal bejaarden afnam. Ook een delegatie van Stellendam n.l. de be jaarde Klaas V. Wezel. Burg. Smit en mevr. A. de Blok-Melissant werden ontvangen en boden een mooi kistje garnalen aan. Na het défilé werd er door Hilversum langs de studio's ge reden en werd er om 2 uur in Hil versum een diner gebruikt. Op de terug weg werd er nog éénmaal gestopt, waarna de terugreis werd aanvaard. Om 8 uur kwamen ze zeer voldaan weer op Stellendam aan. Reisje. A.s. donderdag hopen de kin deren van de kleuterschool die dit jaar van school gaan een dag naar de Rotterdamse diergaarde Blij dorp te gaan. Ie prijs. De Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" alhier onder leiding van dir. C. C. v. d. Heuvel heeft za terdag j.l. een Ie prijs met 325 pun ten behaald op het gehouden Nationaal Zang- en Muziekconcours te Boskoop. Zij zongen in de afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren. OUDDORP Afscheid adjudant Boere Het afscheid van adjudant Boere te Ouddorp, i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is bepaald op a.s. vrijdagmorgen om 10.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis te Goedereede. Het uit 1662 daterende kanon dat en kele weken geleden door de O.D. 10 werd opgevist zal waarschijnlijk op 6 juli, op de te Stellendam te houden Vlaggetjesdag tentoongesteld worden. 's Morgens zal door de Commissaris der Koningin de nieuwe vismijn wor den geopend. Ook de vlootschouw die daarna wordt gehouden zal weer impo sant zijn. De dag wordt verder gevuld met demonstraties, te geven door de leerlingen van de visserij school. Het staat nog niet definitief vast of er ook vers aangevoerde vis gebakken zal worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1