EiiAnoEn niEuws Achter Wie is dit meisje? Plaatselijk nieuws BUIJSSE De nieuwe aanpaic van de aardappel moeiieid de grenspaal QeBROkenheiö ORCjelS in óe ,,Qouóen óelta" Zang- en Orgelavond Middelharnis, Chr. Gerei, kerk 3e blad Vrijdag 21 juni 1968 No. 3696 ,,4, Voor ''V Baby SIMCA1301/1501 U(v Modehuis Ooltgensplaat Auto verdringt paard De regeringscrisis in België behoort ^ger tot het verleden, maar de tegen- jjellingen, waarmede onze Zuiderbu ren nog altijd worstelen, zijn gebleven. Premier Eyskens moge dan een op lossing hebben gevonden om het land bestuurbaar te maken, de oplossing heeft hij niet kunnen bereiken. In dit opzicht is hij zo ver gekomen als ex- premier Van den Boeynants die als informateur het compromis tussen de Christelijke volkspartij (CVP-rooms- katholieke partij) en de socialistische partij heeft helpen voorbereiden. De vorige regering, onder leiding van Van den Boeynants, bestond uit rooms katholieken en liberalen. Nu zijn de CVP en de socialisten het eens gewor den over een regeringsprogram, maar bet knelpunt, waar om het vorige ka binet vier maanden geleden heeft ge meend te moeten heengaan, ligt nog even groot in het hart van het land, dat Brussel heet, zonder dat er in we zen iets aan gedaan is. Geen oplossing mogelijk De tweetaligheid van België zal ook wel nimmer worden opgelost, zolang POEDER - CRÈME - OLIE - ZEEP Vlamingen en Walen te zamen het Belgische volk vormen. En Brussel is nog altijd het centrum, waar de twee talen als het ware in alle hevigheid op elkaar botsen. Want men moet niet ge ring denken over de moeilijkheden, die de taalkwestie in België schept. Het is een splijtzwam, die in alles door dringt. Van den Boeynants is erover ge struikeld, toen het probleem zich le vensgroot voordeed aan de universiteit van Leuven, waar de Vlaamse studen ten eisten, dat de Franstalige afdeling elders zou worden ondergebracht. De relletjes, die toen ontstonden waren de aanleiding, dat het kabinet aftrad en vervroegde verkiezingen werden ge houden. Brussel zit nog met het probleem, zoals het gehele land er telkens mee wordt geconfronteerd. De politici blij ven het vraagstuk meetorsen in hun dagelijkse arbeid, binnen en buiten de Kamer van volksvertegenwoordigers, want ook in de politieke partijen speelt de tweetalligheid telkens parten. Drievoudig probleem Eigenlijk kan men spreken van een drievoudig probleem, n.l. dat van de Vlamingen, de Walen en de Brusse laars, die in alle partijen zijn verte genwoordigd. Wanneer men dit in ogen schouw neemt, behoeft men zich er niet over te verbazen, dat de „taai- knoop" onontwarbaar is. De Vlamingen laten zich gelden en willen uitbreiding van „hun" taalge bied in de hoofdstad, maar dat willen de Fransen eveneens, die de „Vlaamse uitbreiding" vrezen en zich er met hand en tand tegen verzetten. Dan zijn er nog de Brusselaars, beter gezegd de Fransprekende inwoners van de hoofdstad, die betogen, dat Brussel door Brusselaars dient te worden ge regeerd. Van den Boeynants heeft het als in formateur gezocht in een drie partijen- regering van rooms-katholieken, socia listen en liberalen. De socialisten dach ten (en denken) er echter niet over om een coalitie aan te gaan met de libe ralen, zoals laatstgenoemden bij ons zich tot voor kort steeds hebben uit gesproken tegen een kabinet, waarin zij naast socialisten zouden moeten zit ten. Maar zowel socialisten als libe ralen in België hadden ook in eigen kring hun moeilijkheden, doordat de Brusselaars in deze partijen een vrij sterke oppositie voerden tegen de plan nen-Van den Boeynants. Afschaffing van de zgn. onderwijs wet blijft nog immer de wens van de Brusselaars, die in dit stuk wetgeving, waarvan men destijds dacht dat zij de oplossing zou brengen voor de taal kwestie, zien als een belemmering voor hun streven om Brussel een Fransta lige stad te maken. Compromis als noodoplossing De Belgen vinden het compromis, dat nu gesloten Is, in wezen eigenlijk een nood-oplossing. Er zijn nu twee mi nisters van onderwijs, een Vlaming en een Waal, twee ministers van cultuur, twee ministers voor de economische ont wikkeling van beide landsdelen, Vlaan deren en Wallonië en voor de Vlaams- Waalse betrekkingen. Zo blijft dus het land worstelen met het probleem. De paritaire samenstelling van het kabi- net-Eyskens, waarvoor zelfs het aantal ministersposten werd vergroot, wijst er op, dat deze nieuwe regering zelf ook geen andere mogelijkheid zag dan een noodoplossing. Of zij een grondwetswij ziging er door zal kunnen slepen, waar voor zij een tweederde meerderheid nodig heeft, is nog de vraag. Evenals het te bezien staat, of het kabinet- Eyskens in staat zal zijn om „een nieu we basis te leggen voor de samenwer king tussen Vlamingen, Walen en Brusselaars." Laten wij het met de Belgen hopen, want in deze woelige tijd is rust wel nodig in een land, dat om een netelige kwestie al zoveel onrust heeft gekend. ---------O--------- Maak een proefrit bij: Voor Goeree en Overflakkee: GARAGE VISSER v/h NIEUWAAL Ds. V. d. Poelstr. 1 Den Bommel Telef. (01871) 336 Graag zullen we weer van onze lezers vernemen wie dit meisje is. Ze was 'oen we haar fotografeerden juist bezig aan een ijsje; het eten en misschien ook het snoepefi heeft haar te zien aan de gezonde toet geen kwaad ge daan. Horen we van U wie het meisje is? Het ventje uit de vorige krant bleek de kleine Peter Vervloet, hij woont 5an de Achterdijk te Stad aan 't Haringvliet. De ouders van Peter hebben de originele foto thuis gestuurd gekregen. MIDDELHARNIS Zaterdag 29 juni hoopt het Chr. Gem. Koor „Sursum Corda" een zangavond te geven in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Uitgevoerd worden wer ken van Heinrich Schutz en Teleman. Dirigente Siegriet Hölzerkopf. De koor begeleiding berust bij Arie J. Keijzer die ook enige werken ten gehore zal brengen. Het belooft weer een mooie avond te worden. Aanvang 8 uur. STELLEND AM Concours-successen. De muziekver eniging „De Hoop" (dir. H. L. Willem- sen) nam j.l. zaterdag deel aan het Nationaal Federatief concours uitge schreven door de muziekvereniging „Nieuw Leven" te Angerlo (Gld.). Zij kwam uit in de afdeling Uitmuntend heid met verplicht nummer „Concer touverture van Joh. F. Pada en als keuzenummer „The Young in the Heart" van Eric Ball. Voor het ver plichte nummer verwierf zij 52V2 punt en voor het keuzewerk 50 punten, in totaal dus IO2V2 punt, waarmede een mooie Ie prijs behaald werd. De jury bestaande uit de heren Piet van Mever, Henk van Lijnschoten en Piet Stalmeyer kende voor de diverse rubrieken de volgende cijfers toe: voor het verplicht werk: Zuiverheid 8V2, Klankgehalte 9, Dynamiek 9, Techniek 9, Samenspel 8, Opvatting en tempo 9. Voor het keuzewerk voor de diverse rubrieken respectievelijk 8, 8V2, 8V2, 9, 8 en 8. Voor muzikanten en dirigent een succes om met genoegen op terug te zien. Het Chr. Kinderkoor „Zangvogeltjes" en het Chr. Jeugdkoor „Klimop" (dir. C. C. van de Heuvel) namen j.l. za terdag deel aan het Nationaal Jeugd- concours uitgeschreven door de Ring Rotterdam van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen in zaal „Tivoli" te Arnhem. Beide koren verwierven met 312 punten een Ie prijs, Voor de begeleiding zorgde mej. Jan- ny van de Heuvel. Dank zij een bezoek o.a. aan Ouwehands Dierenpark werd het verdere gedeelte van de dag op prettige wijze doorgebracht. Opbrengst collecte. Vorige week werd weer d^ jaarlijkse 2-Sanatoriacol- lecte gehouden ten bate van de Sana toria „Sonnevanck" en „Zomiegloren". Deze bracht het mooie bedrag op van f 253,46. Hartelijk dank aan allen, die hun steentje hieraan bijdroegen en de collectanten, die meehielpen om dit be drag in te zamelen. Avondconcert. De muziekvereniging „De Hoop" alhier hoopt op zaterdag 22 juni een avondconcert te geven in de muziektent op het Raadhuisplein met medewerking van muziekvereni ging „Concordia" te Ouddorp, muziek vereniging „Apollo" uit Nieuwe Ton- ge, muziekver. „E.M.M, te Den Bom mel en muziekver. „U.D.I." uit Oolt- gensplaat. Het concert begint om 7 uur. Vooraf zal een muzikale rondgang plaatsvinden met medewerking van „Apollo" uit Nieuwe Tonge en „De Hoop" alhier met hun drumbands. OOLTGENSPLAAT Hervormd Amersfoort op bezoek Jaarlijks maken een deel meeleven de hervormden van Wijk IV uit Amersfoort een bustocht door ons land. Onverminderd is dat ieder jaar een succes, niet alleen voor de deelne- mers(sters) maar ook voor de organi satoren, die gezien de belangstelling eer van hun werk hebben. Dit jaar werd er een z.g.n. „Brug- gentocht" georganiseerd, waarbij zo veel mogelijk bruggen moesten worden gepasseerd. Tijdens deze unieke tocht werd ook Ooltgensplaat aangedaan. In overleg met ds. J. van der Velden werd er een vriendschappelijk bezoek aan ds. en mevrouw Vermaat gebracht, die met enkele leden van de kerkeraad de twee bussen met ongeveer 100 personen te 10.30 uur op het Fort „Prins Fre- derik" opwachtte. Na een harelijk be groeting werd in de „Don-Jon" de koffie gebruikt en het Fort bezichtigd Hierna ging het naar de Hervormde Kerk, waarover ds. Vermaat het een en ander vertelde, speciaal over de prach tige preekstoel en de ouderlingenban- ken. Ds. vond het fijn dat hij nu de Amersfoorters eens kon ontvangen, als tegenprestatie voor de gulle ontvangst die hij als vicaris, in de tijd dat hii kandidaat was, te Amersfoort mocht ondervinden. Met mooie herinneringen en veel dank voor de gastvrijheid ver liet de groep Ooltgensplaat. De tocht werd vervolgd via Schou- wen-Duiveland-Goes-Bergen op Zoom naar de Wouwse Plantage. Te Brede werd gedineerd. Geslaagd. Mej. M. A. van Gurp Jac.d., laborante in het ziekenhuis „Eu- dokia" te Rotterdam, slaagde aan de Medische faculteit van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam voor het exa men medisch-leerling analyste. THOLEN Benoeming. Mevrouw Vijfwinkel is benoemd tot tijdelijk kleuterleidster aan de Chr. kleuterschool te St. Anna-, land. NATUURLIJK BU MIDDELHARNIS Nieuwe zaëk in meubelen en woningtextiel geopend Aan de Molendijk, waarvan de laat ste jaren vele winkels zijn verdwenen door het uitvoeren van het sanerings plan, is toch weer een nieuwe zaak verrezen. In het pand no. 15, voorheen eigendom van bakker J. C. de Ruiter, heeft de firma J. van Drongelen en Zn. een nieuwe winkel geopend in meube len, woningtextiel en keramiek. De officiële opening werd verricht door burgemeester W. M. van der Harst, die een sleutel kreeg aangeboden van de bijna 2-jarige Jan van Drongelen, klein zoon van de ondernemer. Het was dinsdagmiddag 2.30 uur toen de bur gemeester de deur opende onder toe zicht van familie en belangstellenden en niet te vergeten de kinderen van de beide kleuterscholen, die allen een leuke verrassing voor hun belangstel ling mochten meenemen. In zijn toespraak kwam de burge meester terug op de sanering van de Molendijk, vroeger de winkelstraat bij uitstek. Nadat bakker De Ruiter een nieuw bedrijf in gebruik had genomen, werd deze zaak aan de Molendijk ook gesaneerd. Nadat ik de laatste tijd in de andere gemeenten op Oostflakkee enkele winkels heb mogen openen, al dus de heer Van der Harst ben ik blij ook te Ooltgensplaat weer een bedrijf in gebruik te stellen en dit bedrijf is nu gevestigd in het gesaneerde pand. Er zijn de laatste tijd uit het dorp enkele meubelzaken vertrokken en nu hebben we er weer zo'n zaak bij. Als in 1970 de verbinding met Brabant tot stand zal zijn gekomen komt Ooltgens plaat in het hart van een cirkel te lig gen en voor de middenstand zag spre ker hiervan enig profijt. De burgemees ter wenste de familie Van Drongelen veel geluk met hun nieuwe onder neming. De belangstellenden sloten zich hierbij aan en feliciteerden de on dernemers met deze nieuwe aanwinst. Hierna was er gelegenheid de zaak te bezichtigen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Men vindt er meubels, vloerbedekking, kleden, stof fering (gordijnen) en ander textiel. Eén hoek is ingericht voor keramiek (kop en schotels, etc). De totale oppervlak te is ongeveer 40 m2. De bouw is keu rig verzorgd, met boven de winkel een woning. Er is een open etalage; de verlich ting bestaat uit schijnwerpers en t.l. Vele mooie bloemstukken waren tus sen de goederen opgesteld. Boven wer den de genodigden consumpties aan geboden en werden nog goede wensen uitgesproken door aannemers en za kenrelaties. Burgemeester en mevrouw Van der Harst kregen enkele cadeaus aangeboden. De bouw werd verricht door de firma Dorsman en Van der Welle, Timmerwerk; P. Kamp, smids- werk; M. Kreeft en Zn., schilderwerk en W. Overbeeke, electriciteit. Door de heer J. van Drongelen Jr. werd voor het interieur zelf veel timmerwerk, etc. verricht. De ondernemer bezit ook een kruidenierszaak, als vanouds gevestigd op Molendijk no. 19. ST. ANNALAND Lijstcollecte A.V.O. De te St. Anna- land gehouden lijstcollecte ten bate van de A.V.O. (Nederlandse Vereniging So ciale Zorg voor Minder Validen) heeft netto f 253,30 opgebracht. (In 1967 was de netto-opbrengst iets hoger, namelijk f 280,15).. Mogelijk het gevolg van het feit, dat er die week niet minder dan drie lijstcollectes gehouden werden! Nieuwe leidster. Als leidster (derde leerkracht) aan de Christelijke Kleuter school te St. Annaland is met ingang van 1 augustus a.s. benoemd mejuf frouw D. J. Nortier uit Stavenisse. Als 2e leidster, in de vacature L. Koeman, werd benoemd mej. D. M. de Groen uit Poortvliet m.i.v. 1 aug. 1968. ?S!S!SSSS5SSS?5!Sa?SÖ5S53!S5SS5S5S5S®S®S!^^ De Lente gaat voorbij gelijk een schone droom Pas stond daar nog in volle glorie de kastanjeboom. De lichte kaarsen bloeiend naar de hemel opgeheven De bomen, struiken bloeiden fel, maar ach het is maar even. Een tuin in volle bloei, een sterke wind steekt op Daar ligt een tak, geknakt, een roos nog in de knop. We staan verbijstert vaak bij de gebrokenheid Van jonge levens in de lentetijd. In heel de schepping trilt een onbewust verlangen Bevrijd te zijn van de vergan'klijkheid waarin het zit gevangen. En al het schepsel zucht naar het volmaakte leven Waarin gebrokenheid voorgoed is opgeheven. Lanerta. Het orgel van de chr. Geref. Kerk te Middelharnis werd in 1963 door de fa. Leeflang gebouwd volgens het mechanische sleeplade systeem. (Deze orgelbouwer was voorheen te Middelharnis gevestigd, maar heeft mo menteel zijn bedrijf in Apeldoorn). Het instrument heeft twee manualen en een vrij pedaal, met de volgende dispositie: Hoofdwerk. Rugwerk. Pedaal. Prestant 8 (C-F gecomb.) Holpijp 8 Subbas 16 Bourdon 8 Prestant 4 Prestant 8 Spitsgamba 8 Roerfluit 4 Gedekt 8 Octaaf 4 Vlakfluit 2 Octaaf 4 Gedekte fluit 4 Quintfluit 1 1/3 Octaaf 2 Sesquialter 1-2 st. Mixtuur 5 sterk Dulciaan 8 Trompet 8 Koppelingen, (als treden uitgevoerd): Rugwerk-Hoofdwerk. Rugwerk- Pedaal. Rugwerk-Hoofdwerk-Pedaal. Tremulant voor het rugwerk. Omvang van de manualen: C - g 3, omvang van het pedaal: C - f 1. Alle werken zijn in zelfstandige, vrijstaande kassen geplaatst. (Mahonie) Het „werken-opbouw principe" is in het vlakke front duidelijk waar neembaar. Mede ter versiering van de ruimte boven de frontpijpen, werd in alle kassen een met rood jute bespannen raamwerk achter de pijpen, in het bovendeel van de kas, geplaatst. Bas Wijnands. Vanaf de eerste vondst van aardap pelmoeheid in ons land in 1941 zijn maatrgelen getroffen om uitbreiding van deze plaag te voorkomen, aldus Ir. M. J. Hij ink van de Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, on langs voor de microfoon. Enerzijds om de aardappelteelt te beschermen, an derzijds om exportbelangen veilig te stellen. Verschillende landen hadden immers reeds jaren geleden de eis ge steld, dat bepaald plantaardig import materiaal (o.a. bloembollen, boomkwe kerijgewassen, vaste planten), waarmee aardappelmoeheid zou kunnen worden verspreid, vrij van het aardappelcys- tenaaltje moet zijn. In 1949 werden daarom wettelijke voorschriften van kracht, o.a. inhouden de dat slechts éénmaal in de drie jaar aardappelen op dezelfde grond moch ten worden geteeld. Sindsdien heeft het onderzoek op het terrein van de aard appelmoeheid evenwel niet stilge staan. Daaruit zijn de laatste jaren nieuwe mogelij Idieden binnen bereik van de praktijk gekomen, waardoor betere bestrijding plaats kan vinden, zonder de aardappelteelt verder te be perken. In de eerste plaats zijn er bij na tien jaar geleden de eerste resisten te aardappelrassen gekweekt. Het aard- appelcystenaaltje kan hierop niet le ven, waardoor de besmetting van de grond snel daalt. Daarnaast is ont smetting van de grond tot de prak tische mogelijkheden gaan behoren. Door van resistente rassen en grond- ontsmetting in een bepaald patroon gebruik te maken is zoals bekend vanaf dit teelt jaar toegestaan eens in de twee jaar aardappelen op dezelfde grond te telen. Dit geldt evenwel slechts voor land- en tuinbouwgrond; in tui nen blijft de bestaande regeling de komende jaren van kracht, te weten dat hoogstens éénmaal in de drie jaar aardappelen op dezelfde grond mogen worden geteeld en wel op ten hoog ste 1/3 deel van de tuin. Naast deze nieuwe mogelijkheid blijft zols even eens bekend de 1 op 3 regeling met vatbare rassen voorlopig bestaan. In principe kan iedere land- en tuin bouwer dus van de nieuwe 1 op 2 mo gelijkheid gebruik maken. In de resis tente rassen is evenwel nog niet zo veel keuze, dat alle behoeften daarmee worden gedekt. De meeste rassen zijn fabrieksaardappelrassen. In de con sumptierassen is de keuze nog zeer be perkt. Daarom zal niet overal in ge lijke mate van resistente rassen gebruik kunnen worden gemaakt. Aan de grondontsmetting zijn ook beperkingen verbonden. Zo kunnen zware gronden dikwijls moeilijk worden ontsmet. Voor het verkrijgen van een goede ontsmet ting moet de grond namelijk normaal vochtig en fijn zijn, derhalve zonder grove kluiten. Dit is niet altijd even gemakkelijk te bereiken. Verder zijn de kosten van ontsmetting van land bouwgrond vrij hoog, te weten 400 a 500 gulden per ha. De economie gaat bij vergelijking met deze nieuwe mo gelijkheid met de 1 op 3 regeling een I belangrijke rol spelen. I Binnenkort zullen er publikaties van de Plantenziektenkundige Dienst very schijnen, waarin uitvoerig wordt in- gegaan op alle bijzonderheden van de I nieuwe 1 op 2 mogelijkheid (zowel op vrije als besmette grond). Andere on- I derdelen van de nieuwe aanpak van de aardappelmoeheidbestrijding, waaron- I der 1 op 4 inplaats van 1 op 3 met 1 vatbare rassen, die hoogstwaarschijn lijk 1 januari 1973 zullen ingaan, wor den naar verwacht in de loop van deze zomer bekend gemaakt, opdat de praktijk zich hierop tijdig kan instel len. Tevens zal worden vermeld, waar men zonodig nog uitvoeriger inlichtin gen kan verltrijgen. Ook de aardappel- moeheidsmaatregelen in verband met j de teelt van voortplantingsmateriaal I van bloembollen, boomkwekerij gewas sen, vaste planten, e.a. komen dan aan bod. Aan een Amerikaanse snelbuffet was de hongerige Johnny neergestreken om gauw even een warm worstje op te peuzelen. Gretig zette hij de tanden in het gebraden vleesgerecht, maar tijdens het haastige kauwen met een gebit, waaraan de tandarts reeds een groot deel van zijn originaliteit had ontno men, voelde hij iets hards in het voed sel. Hij produceerde de onverteerbare brok zo decent mogelijk te voorschijn en constateerde, dat een profielloos stuk autoband tussen het gemalen vlees verzeild was geraakt. „Wat betekent dat?" vroeg een hevig verontwaardig de Johnny aan de met spoed ontbo den waard. Deze moest de diagnose van zijn klant wel als de juiste er kennen, omdat het worstinsluipsel nog triomfantelijk de naam van de ban denfabrikant vermelde. De restaurateur bleef echter stoïcijns kalm en meende, dat er geen enkele aanleiding voor paniek bestond. „Me neer wist toch evengoed, dat het paard hoe langer hoe meer door de auto wordt verdrongen." (Ford Wereld)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9