EiiAnPEn - niEuws Suiker Unie beperict aantal laadplaatsen ZEISS Uitbreiding van de Maasvlakte De 125-jarige Z.L De landbouw in het jaar 2000 't Mooiste bruin De herberg „Het 11" Zeeuv/se wandelingen is Weer 20 havens voor levering van bieten gesloten Vrijdag 21 juni 1968 No. 3696 ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Levensfeest J. Keuveiaar beschermt legen zonnebrand Anjeractie 1968 Er zijn afkortingen, die we moeilijk thuis kunnen brengen. Vooral niet wan neer het militaire aangelegenheden be treft en dan soms met Engelse namen, zoals we die gedurende de jongste oor log nogal eens tegenkomen. Maar de drie letters die hierboven staan, weten de meesten wel te ontcijferen. Zeker in Zeeland, nog een echte landbouwpro- vincie, al probeert de industrie er ook een voet aan de grond te krijgen. Die afkorting heeft namelijk betrekking op de landbouw: Zeeuwse Landbouw Maatschapij. De oorspronkelijke naam was iets langer: „Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland." De oprichting. In 1843 werd deze Maatschappij opge richt. Als doel staat in art. 1 van de statuten: „De werkzaamheden dezer Maatschappij zullen een voortdurende strekking hebben om de landbouw en veeteelt in Zeeland aan te moedigen en te bevorderen. Dit doel zal men trach ten te bereiken, zowel door het ver spreiden van landhuishoudelijke ken nis, mededeling van door ondervinding beproefde en nuttig bevonden voorstel len, als door het toekennen van pre- mieën en beloningen aan landbouw kundige nijverheid en verdiensten. Dat is een hele mondvol. De Z.L.M, heeft ïich aan de statuten gehouden en is in de loop der jaren op allerlei gebied actief geweest. Vooral in het begin voelde men er weinig voor. De boerenbevolking ds over het algemeen nogal conservatief, kijkt liever eerst de kat eens uit de boom. In een jaarverslag van 1866 lees ik over Walcheren „dat vooral de Walcherse landman sterk gehecht is aan voorvaderlijke gebruiken en ge woonten en niet dan node gaat hij tot enige afwijking over." Tegenwoordig is dat veel veranderd en zijn de mees ten vooruitstrevend genoeg. Na een jaar waren er nog maar 700 leden. La ter kreeg men waardering voor het ve le en goede werk en telde men de leden bij duizenden. Dat is wel enigszins ver minderd toen hier ook confessionele organisaties ontstonden, zoals b.v. de Christelijke boeren- en tuindersbond (C.B.T.B.) Nu gaat men in juni het 125-jarig bestaan vieren. In de Wilhelminapol der wordt een grote land- en tuinbouw tentoonstelling gehouden, die op 20 en 21 juni door onze Koningin zal bezocht worden. De leden van ons vorstenhuis hebben wel meer zulke tentoonstellin gen bezocht. Zo b.v. in 1851 koning Willem I die te Goes en in 1921 de koninklijke familie die te Vlissingen. Vroeger werd op de jaarlijkse bijeen komsten altijd een tentoonstelling geor ganiseerd. De laatste tijd doet men dat niet elk jaar meer, wel wordt er tij dens die jaarvergaderingen (ieder jaar op een andere plaats) een rijtoer in de omgeving gemaakt. Het 50-jarig bestaan van de Z.L.M. heeft men niet gevierd. Dat was dus in 1893, aan het eind van de grote landbouwcrisis, die duurde van onge veer 1878 tot 1895. De oogsten van 1878 en '79 waren tegengevallen, er werd goedkoop Amerikaans graan in gevoerd, zodat de graanprijzen daalden en er grote armoede ontstond. Wie zou er zin in feestvieren hebben? Het 100-jarig bestaan (1943) kon niet gevierd worden, want een jaar te vo ren was de Z.L.M, ontbonden. Ze moest zich aansluiten bij de door de Duitsers ingestelde Landstand en dat weigerde men. In 1945 kwam na de bevrijding de Z.L.M, weer terug. Ir. M. A. Geuze, die zelf een landbouwbedrijf heeft te Poortvliet, werd toen voorzitter. Sinds een paar jaar is het Ir. J. Prins. Activiteiten Wat de Z.L.M, in die jaren allemaal gedaan heeft is geweldig. Er zouden verscheidene artikelen nodig zijn om 3|les te beschrijven. Daarom moet ik Wer en daar een greep doen. Ongeveer een eeuw geleden was het met de verbouw van meekrap zo goed 3ls gedaan (ik heb hierover in januari wn paar stukjes geschreven). Wat ■noest hiervoor in de plaats komen? Suikerbieten, zeiden de meesten. In het jaarverslag van 1854 lees ik: „behoor lijk verbouwd, zuiver gewied en met Suano bemest, grenst haar opbrengst Mn het ongelooflijke." Maar op de jaarvergadering van 1882 zegt de voorzitter: „Toen de meekrap te niet ging werd niet in veehouding, maar in suikerpenen redding gezocht, en al is de suikerpeen op zichzelf niet te veroordelen, het verderfelijke voor schotstelsel en de uitgebreide teelt van ruim 6000 ha maken ze tot een vloek." (bij het sluiten van het contract werd soms een voorschot gegeven). U ziet, de meningen waren verdeeld. Zoals dat altijd het geval is als men experimen teert en nieuwe proeven neemt. Het kan dan vriezen of dooien. Afwachten maar. Geen enkele boer beschouwt de teelt van suikerbieten nog als een vloek! Integendeel. In Zeeland werd ook een suikerfabriek opgericht, n.l. in Sas van Gent. Men verbouwde te veel tarwe, de Zeeuwse tarwe had een goede naam. Maar als Amerika ze goedkoop invoert en de prijzen zakken, is de teelt niet lonend meer. Diezelfde voorzitter wilde meer veeteelt. „Trachten we uit de veestapel weg te halen, wat uit de ko- renzak niet komen wil," zei hij. „Had men de erwten en bonen het vorige jaar maar niet naar de markt, maar naar de stal gebracht." „Met guano bemest," las u hierboven. Met de inkoop hiervan heeft de Z.L.M, zich ook bemoeid, er werd soms slechte kwaliteit Peruaanse guano afgeleverd. Later kwamen chilisalpeter en andere kunstmeststoffen. Men behoefde het dus niet meer alleen met stalmest te doen, het braakland om de zoveel jaar kwam ook te vervallen. Vooral in de Wilhelminapolder wer den veel proeven genomen. In 1809 was dit gebied van 1600 ha ingepol derd, waardoor het eilandje Wolphaarts- dijk met Zuid-Beveland verbonden werd. Eerst genoemd Lodewijkspolder naar koning Lodewijk Napoleon, werd deze naam in 1815 veranderd in WU- helminapolder naar de gemalin van ko ning Willem I. Hier werd in samen werking met de Z.L.M, van alles ge probeerd: een draineersysteem, nieu we landbouwwerktuigen. Wat voldoen de uit de bus kwam, werd definitief ingevoerd. De Z.L.M, organiseerde In de winter avond-cursussen in land- en tuinbouw voor jonge boeren. In 1894 werd in Goes de Rijkslandbouwwinterschool opgericht, later door andere landbouw scholen gevolgd. In 1917 werd een pand op de Markt te Goes aangekocht, het volgend jaar uitgebreid met het gebouw er naast: het Landbouwhuis. Enkele jaren later werd hier een eigen boekhoudbureau opgericht. Toen was (sinds 1920) Mr. P. Dieleman voorzitter van de Z.L.M. Van geboorte een Zeeuw (uit Axel), be kwaam jurist, heeft hij zich op land- bouwaangelegenheden toegelegd. Zijn jaarlijkse redevoeringen trokken altijd grote aandacht. Tijdens de laatste oor log moest hij evenals de Z.L.M, wijken voor de Duitse bezetter. Middelburg. L. van Wallenburg. Boterbloemen en papavers Geur van rode en witte klavers Wuivend gras nog niet gemaaid Wind die door je haren waait. Wind die aanvaart langs de stromen Juichend opdruist in de bomen Blijde zon aan 's hemels trant Dat is feest in 't polderland! Dat is feest, is vreugd, is zegen Voor de mens die langs de wegen Van de wijde polder dwaalt Wetend dat het al verhaalt Van de liefde en trouw des Heeren Die de Lente weer deed keren. Die ons na een donk're tijd Met veel vrolijkheid verblijdt. Hem te prijzen allermeest Dat is 't schoonste levensfeest! Lanerta. Als onderdeel van de nieuwe opzet van de bietenontvangst in het kader van de Suiker Unie zullen dit jaar wederom verschillende laadplaatsen worden op geheven. Volgens het Maandblad Suiker Unie, beschikte de organisatie het afge lopen seizoen over 113 ontvangstplaat- sen, n.l. 6 op de fabrieksterreinen, 75 laadplaatsen van de Suiker Unie, 20 van Beta en 12 van Covas. Al een aanzien lijke vennindering bij vroeger verge leken. De rationalisatie is echter nog niet voltooid. Aanvankelijk had men het voornemen tot sluiting van 33 laad plaatsen over te gaan (28 van de Suiker Unie en 5 van Beta), maar tegen deze plannen rezen nog al wat bezwaren, hetgeen heeft geleid tot een herziening van het aanvankelijk plan. Het aantal sluitingen zal nu beperkt blijven tot 20. Bij de verschillende plannen is ook overleg gepleegd, of rekening gehouden, met de organisatie van de buitendienst van de C.S.M. Hieronder volgt een op somming van laadplaatsen die zullen worden gesloten en die voor zelfaanvoer blijven opengesteld. Volgend jaar nog meer. i In Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge sloten de laadplaatsen Hoofdplaat, Em- mahaven en Axelse Sassing. Hier blij ven over: het fabrieksterrein te Sas van Gent en de laadplaatsen Breskens en Walsoorden. Op laatstgenoemde laad plaats wordt een Rüpro geplaatst, waar door alle bieten in Zeeuwsch-Vlaande ren mechanisch bemonsterd zullen wor den. Op Noord-Beveland worden gesloten Geersdijk, terwijl Colijnsplaat dit jaar nog in bedrijf zal blijven, maar volgend jaar zal worden gesloten. Dan blijven alleen Kamperland en Kortgene nog over. Op Zuid-Beveland worden Kruiningen Lewedorp en Nieuwdorp gesloten. Ge opend blijven: Goes, 's Heer Arends kerke, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Borssele, Driewegen, Oudelande, Baar- land, Kwadendamme, Nisse, Bosseweg en Wemeldinge. Over de laadplaatsen Wemeldinge, Goes en Oudelande zal volgend jaar een beslissing worden ge nomen. Op Tholen zal dit jaar geen sluiting plaats vinden, zodat Strienham, Stave- nisse en Öud-Vossemeer open blijven. Op St. Annaland zal de organisatie van de ontvangst worden gewijzigd. Voor de komende campagne zal de ontvangst op Tholen waarschijnlijk zo worden gere geld, dat de Suiker Unie bieten zal ont vangen op Oud-Vossemeer en de C.S.M, te Scherpenisse. Sluiting op Flakkee. Op Goeree-Overflakkee zullen Mid- delharnis-dorp. Herkingen, Stellendam en Ooltgensplaat worden gesloten. De verlading van de hardeweg-bieten ge schiedt op de Rijkshaven te Middelhar- nis. In de komende campagne zal hier tevens gelegenheid zijn voor zelfaanvoer met kip- en zelflossende wagens. Deze bieten worden met een transporteur model Noord-Beveland in het schip geladen. Door de grotere aanvoer zal de weegbrug van de Suiker Unie worden uitgebreid. Behalve de Rijkshaven blij ven voor zelfaanvoer opengesteld de ha vens te Den Bommel, Dirksland, Oud- dorp en Oude-Tonge. Op Voorne-Putten wordt alleen Zuid- land gesloten. In de Hoeksche Waard wordt Numans- dorp gesloten, dat was nog de enige haven in deze streek waarvan bieten per schip werden vervoerd. Op Walcheren is enkel Middelburg voor levering opengesteld. Op Sehouwen-Dulveland enkel Brou wershaven en Zierikzee ((voor zelfaan voer). In het Land van Heusden en Altena worden Dussen en Drongelen gesloten. BRÜXENGKAZEN by de speciaalzaak Zamdipad S2 - Mlddeltaarnls Limburg. In Limburg worden gesloten de laad plaatsen voor koopbieten: Swalmen, Roermond, Maasbracht en Reuver. Deze bieten werden tot nu toe op de Covas- laadplaatsen afzonderlijk ontvangen, maar ze zullen nu op dezelfde plaatsen worden ontvangen waar de Covasbieten worden verladen. Te Roermond en te Maasbracht zullen schoningsapparaten worden geplaatst zoals reeds te Cuyk in gebruik is. De Covas zal Maastricht en Swalmen sluiten. In de Noord-Oostpolder zullen naar alle waarschijnlijkheid gesloten worden: F 1, Rampsol zelfaanvoer en Emmeloord. Bezwaren. Tegen het sluiten van diverse havens rezen bij de landbouwers nogal bezwa ren. Met name tegen de sluiting van de haven te Ooltgensplaat werd op de Kringvergadering protest aangetekend. In deze haven werd vorig jaar nog bijna 10 miljoen kg. bieten geladen van meer dan 100 klanten. De haven is gemakkelijk te bereiken en ligt in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek te Dinteloord. De schippers hebben niets met de Volkeraksluizen te maken, wat dikwijls veel oponthoud geeft. De vaart Ooltgensplaat-Dinteloord (vluchthaven) is maar een klein halfuur en dikwijls bij slecht weer ((als van an dere havens niet kan worden gevaren) was hier wel een mogelijkheid de fa briek te bereiken. Nu moeten de land bouwers 10 a 15 km naar de dichtstbij zijnde haven hun bieten gaan vervoeren, met een gevaarlijke kruising bij de Schaapsweg (vooral bij mist). De pro testen leverden geen resultaat; het is kosten besparend, werd er geantwoord. INGEZONDEN Geachte Redactie, In uw blad d.d. 11 juni 1968 trof ik een artikeltje aan onder de kop: Stich ting Z. Hollands Landschap: Gem. Maasvlakte langs Voorne's kust! Het zou me genoegen doen onderstaand commentaar te plaatsen, waarvoor har telijk dank. Na lezing van dit artikel besloot ik het in dit voorjaar aan de raden der gemeenten in Rijnmond aangeboden rapport, „Verkenning van de ontwikkelings mogelijkheden voor zeehavens in het Deltagebied," nogmaals ter hand te ne men. In de meeste gemeenten is dit rapport in discussie geweest, de reac ties waren zowel positief als negatief. De motie die aan het Dag. Bestuur der Stichting werd aangeboden behelsde zonder meer een krachtig protest tegen de uitbreiding der Maasvlakte. Beho rende tot de fractie van de P.v.d.A. die positief gereageerd heeft op di+ rapport kom ik tot de conclusie dat dit zeer voorbarig is. Dit rapport met de zeer lange naam is, zoals uit de naam blijkt niet meer en niet minder een Verkenning naar de mogelijkheden. De materie die daarin genoemd wordt grijpt direct en indirect in het leven van de mensen op Voome en Putten en waarschijnlijk ook in een groot deel van Nederland, m.n. het Deltagebied. Dit ingrijpen zal echter eerst plaats vinden zodra er beleidsbeslissingen genomen worden op welk niveau dan ook. Het rapport dat gebaseerd is op cijfermateriaal en publikaties uit vroe gere rapporten zijn herberekend op re centere gegevens. Niemand is in staat in het economische en industriële kof fiedik te kijken en niemand kan met 100°/o juiste gegevens voor de dag ko men, maar ook niemand kan beweren dat ze onjuist zijn. Het belangrijkste is de samenstelling van het Overleg or gaan, n.l. de provincies Z. Holland, Zeeland, N. Brabant, Openbaar Lichaam Rijnmond, Rotterdam en advieseur van Rijkswaterstaat. Deze gecoördineerde L^RVOL OVERHAAL door P. de Zeeuw J.Czn. NV. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht En terwijl Verhupt bezig was het le- J'en van hen allen te redden, zei Lopez 'egen Frans en Mieke: „Instappen, ™oruit, we moeten direkt weg. Die ™echt kan niet mee, want hij staat niet °P jullie paspoort vermeld. Opschieten ik heb geen tijd te verliezen!" "y gaf aan zijn mannen eên paai' or ders en toen sprong hij in het wagentje. Waarin Mieke en Frans al hadden plaats toornen. Toen Pieter dit zag hief hij zijn armen wn hemel en jammerde: „O! O!" «Houd je bek, lummel! riep Lopez, lerwijl hij zweep en leidsel pakte "obeer een paspoort te krijgen en kom "is dan maar achterna!" «y gaf het paard een tik met de J™eep. Het dier trok aan en begon te raven en weldra stoof het wagentje net dorpsplein af. Daar reden Lopez, de ^"M van politie, lytieke, de bruid en de "Mdschapper van Willem van Oranje p' 2"n drieën naar Antwerpen. L^n Pieter, de ongelukkige bruidegom, het nakijken ER KOMEN MOEILIJKHEDEN Het werd geen prettig reisje naar Antwerpen. Lopez had al zijn aandacht nodig voor het paard, dat hij onophoudelijk tot meer spoed aanspoorde, zodat het dier, met schuim en zweet overdekt, langs de weg galoppeerde. Hij had geen ogenblik gelegenheid zich met het bruidspaar te bemoeien. Mieke en Frans wisselden ook zo ,goed als geen woord met elkaar. Daarvoor waren ze veel te verbouwe reerd. Hotsend en schokkend reed het wagentje langs de ongelijke weg en ge heel door elkaar geschud kwamen ze eindelijk bij de Mechelse poort aan. Lopez sprong onmiddellijk van de bok en informeerde bij de commandant van de wacht naar een kerel met een grijs hoed. Maar niemand had zo'n man ge- wambuis en een fazanteveer op zijn zien. Dit deed Lopez genoegen, want nu was hij er van overtuigd, dat hij de ke rel vóór was. Hij vertelde aan de com mandant wat er aan de hand was en zond een bode naar de officier die aan het hoofd van de politiemacht stond, om hem met het signalement op de hoogte te brengen. Nog altijd zaten Frans en Mieke op het wagentje te wachten op orders van Lopez. Opeens kreeg hij hen in het oog. „Jullie kunnen wel doorrijden zei hij ik blijf hier. Commandant, deze mensen hebben een geldig paspoort, je kunt ze doorlaten!" Onder de zwaargewelfde Mechelse poort reden de jongelui daarop Ant werpen binnen. Frans liet het paard stapvoets lopen en keek Mieke eens aan. „Nou da's een mooie geschiedenis, vind je niet?" vroeg hij. „Ik vind het vreselijk zuchtte Mieke Ik had wel gehoopt in Antwerpen te komen, maar dat ik er op deze manier zou ko men, had ik niet kunnen denken". „En wat moeten we nu beginnen? vroeg Frans Zeg maar eens, wat jij beginnen wil. Door een wonderlijke sa menloop van omstandigheden ben ik op het ogenblik Pieter Roosebeke en ben jij mijn vrouw Mieke. Gelukkig dat de, poorten nu gesloten zijn en dat er nie mand binnen kan komen, die Pieter kent. Zouden er in Antwerpen mensen zijn die hem kennen, wat denk je?" „Dat weet ik niet, Frans; maar ik vind het verschrikkelijk". „Kom, kom, er zijn wel erger dingen, Mieke". „Maar die arme Pieter is toch maar alleen in Berchem achtergebleven, ver geet dat niet". „Pieter, Pieter, tob daarover nu maar niet hoor. Ze zullen hem in Berchem heus niet in de steek laten. Ik zou zeg gen, dat wij op 't ogenblik genoeg met onszelf te stellen hebben". „De jongen moet wel wanhopig zijn hield Mieke vol Stel je toch eens even in zijn plaats, Frans". „Ik ben immers in zijn plaats?" „Hè Frans, heb je nou nog zin om grappen te maken? Hoe is 't mogelijk". „Hoor eens hier Mieke, wat schieten we er mee op, als wij zuur kijken? We moeten de dingen eenvoudig nemen zo als ze zijn. Niemand kan er iets aan doen. Of had je liever gehad, dat ik me aan Lopez bekend gemaakt had?" „Dat had er nog net bij gekund. Het zou je dood geweest zijn". „De mijne zeker, maar jullie waren er allemaal aangegaan en wat zou er van de boodschap van De Zwijger terecht gekomen zijn? Geen spaan!" „Mensen, mensen, wat een toestand!" „Verlies nou de moed niet, Mieke. Dit duurt hoogstens een paar dagen. We moeten nu zo gauw mogelijk voor Pie ter een paspoort zien te krijgen". „Dat kan immers niet. Pieter is al in de stad!" „Nou ja, dan vragen we een paspoort aan voor Jan Coster, onze knecht, die we op bevel van Lopez achter moesten laten". „En als dat lukt zou Pieter knecht worden in zijn eigen herberg en jij zou baas zijn in de herberg, die hij geërfd heeft, 'n Mooie boel zou dat zijn". „Dat geef ik toe, maar voorlopig zou dat toch best zo kunnen". „En dan zou jij moeten doorgaan voor mijn man?" „Ja, voor de buitenwacht moeten we Mogelijk zullen de boeren hun gewassen birmen halen door machines te ge bruiken uitgevoerd met elektrische ogen en zelfdenkende tastapparaten. De ze zullen het fruit plukken, sorteren en direct verpakken. Een helicopter zal de „containers" met de producten rechtstreeks naar de afnemers of veiling brengen. Mogelijk zal de grond op een totaal andere wijze bewerkt worden. De beno digde kracht voor de grondbewerking ontvangt deze op een vleugel lijkende machine van de tractor. De grote werkbreedte beperkt het in elkaar rijden van de grond tot een minimum. De vleugels worden opgenomen voor trans port en opslag. aanpak kan leiden tot reële afweging van belangen die broodnodig zijn om de optimale kansen te benutten. Dat het niet meer is als een Verken ning is zonder meer duidelijk, de tal rijke zaken hebben een gedegen onder zoek nodig, alvorens men een beslissing neemt. Enige pnten zal ik noemen: 1. De huidige werkeloosheid, contai ners, de noodzakelijke herstructue- ring van de werkgelegenheid. 2. De dynamische ontwikkeling van bepaalde bedrijfstakken. 3. Veel strengere selectie bij uitgifte van terrein aan diep vaarwater. De door de 2e Nota Ruimte Ordening gestelde eisen t.a.o. recreatie gebieden, de soc. econ. rentabiliteit daarvan is moeilijk in getallen uit te drukken, de steeds hogere eisen die de mens in de toekomst gaat stellen aan zijn leefmi lieu. Ondanks deze nader te onderzoeken problemen lees ik in Bijlage 1 blz. 49 „De wenselijkheid van een voortgaande economische groei is evident, zowel voor de wereld als voor ons eigen land. Voor een groeiende bevolking kan slechts volledige werkgelegenheid, teza men met toeneming individuele en col lectieve welvaart worden gerealiseerd wanneer het nationaal product voortdu rend stijgt. De nota van de Minister van Ecom. Zaken van sept. 1966 spreekt die zelfde taal. Dat dit alles ten koste zal gaan van recreatieve gebieden zou ik niet graag ontkennen, maar is Voorne nu zo be langrijk als recreatiegebied? Is Flakkee geen mooi stuk natuur, voor de rust zoekende mens? Schouwen en N. Bra bant niet te vergeten, wat betekenen afstanden in deze tijd? Men spreekt dikwijls over de geva ren der Chemische fabrieken, ik heb helaas geen cijfers maar het zou me niet verbazen als het dodental van on gelukken t.a.v. recreatie vele malen hoger liggen als arbeidsongevallen. Geachte Redactie, ik hoop niet de indruk gewekt te hebben, recreatie te veroordelen, deze is broodnodig maar hoofdstuk bladzijde 45 Conclusie no. 4 luidt: Het Deltagebied is van nature bij uitstek geschikt voor de te ver wachten Zeehavenontwikkeling, en dat vind ik een juiste conclusie. MIDDELHARNIS t.b.v. het „Prins Bernhardfonds" zal ook dit jaar de Anjeractie worden ge houden. I.v.m. daarmee vindt de bus collecte plaats te Middelhamis en Som- melsdijk op vrijdag 5 en zaterdag 6 juli a.s.; tet Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet op vrijdag en zater dag 29 juni a.s. De zuivere opbrengst komt ten goede aan het cultureel werk in de Provin cie Zuid Holland. Ook in deze ge meente is voor dat werk meermalen subsidie verleend. Geeft met milde hand. Wil men zijn welvaart behouden en vergroten zal men ook de middelen moeten creëren die dat mogelijk ma ken, vandaar dat ik de stemmen van protest uitermate voorbarig vindt. Geachte Redactie, het zijn maar en kele aspecten, de materie is zo uitge breid, heeft nog veel studie en onder zoek nodig, niettegenstaande acht ik het ter verduidelijking van de problematiek van Rijnmond een bijdrage. U nogmaals dankend voor de plaat sing. Hoogachtend, G. V. Rossum Raadslid voor de P.v.d.A. Spijkenisse die schijn natuurlijk bewaren". „Ik vind het ontzettend!" „Dat vind ik ook, maar ga nu niet in de put zitten. Dat is het slechtste wat je doen kunt, want daardoor zou je domheden kunnen uithalen. Ik heb me ook nooit laten neerslaan door de moei lijkheden waarvoor ik kwam te staan. Als ik dat gedaan had, was ik er allang niet meer geweest. Je weet, Mieke, wat ik in Antwerpen kom doen. Ik hoop, dat de stad over veertien dagen in de han den van de Prins is. En als dat zo is, komt alles in orde. Dan wordt Pieter weer Roosebeke en baas van de her berg „Het IJ" en dan ben jij zijn vrouw en Frans Claes wordt dan weer de va gebond, die hij al jaren geweest is. Heus, geloof me, over veertien dagen is Antwerpen van de Prins". Frans was er diep in zijn hart nog niet zo zeker van, maar hij zei dit slechts om Mieke ge rust te stellen en om haar moed te ge ven. Het paard sukkelde onder dit gepraat langzaam door, en Frans begon in de gaten te krijgen dat de mensen bleven stilstaan, om naar dit vreemde span te kijken. „Zeg Mieke, we kunnen zo niet de hele nacht blijven doorrijden, hoor zei hij lachend Weet jij soms waar onze herberg staat? Ik heb er geen flauw benul van". „Ja zeker, op de U-kade, hoek Schut terstraat". „Mooi, die weet ik wel te vinden. Vooruit beestje, we zijn er zo!" Opeens kreeg Frans een schok. „Mieke, wat moeten we beginnen? Die herberg zal vast gesloten zijn, heb jij soms de sleutel? Ik vrees, dat Pieter die nog heeft". „Maak je maar geen zorg, Frans. Pieter heeft in Antwerpen een getrouwde knecht gehuurd, die met zijn vrouw alles in orde zou brengen". „Maar als ze Pieter kennen, dan zien ze dadelijk..." „Ze kennen Pietei' niet, Frans. Buur man Lansaert heeft dat opgeknapt. Hij heeft een brief geschreven en de sleu tels gestuurd. Namens Pieter heeft hij hen als knecht en meid aangenomen". Eindelijk hadden ze de herberg be reikt. Ze was inderdaad niet gesloten. In de deur stond een man van omtrent veertig jaar en naast hem stond een vrouw van dezelfde leeftijd. De man stapte op het wagentje toe en zei vrolijk: „Welkom welkom mijnheer Roosebeke, en u ook vrouw Roosebeke! Ik ben Michel Praet, de knecht, en dit is mijn vrouw. Gertrude heet ze. We hebben bericht gekregen van de mole naar en alles goed schoongemaakt". „Gelukkig, dat is dan in orde!" zei Frans. Meteen sprong hij van het wagentje en hielp daarna Mieke om er uit te komen, door haar in zijn armen te ne men en op straat te zetten. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5