!en in H lieu I bruidsffoto's 100 GULDEN Vuil werpen niet gestraft, poldericeur al 16 jaar geleden opgeheven Regenval in liters Het orgel van de Ned. Herv. kerk te Ouddorp NISUWS De herberg „Het 11" Honden aan de lijn in Goedereede t Ook voor In buitje van 4 mm tot hemd toe riatl N 'S Werelds grootste helling groeit snel Kantongerecht Sommelsdijk FOTOGEAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK INGEZONDEN Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan liet Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,-per eclit- paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evl. te combineren) WEERPRAATJE UIT DE KEUKEN V VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 18 juni nsdaglSjuni Het werpen van afval in de watering „de Smalle Gooi" te Dirksland had verd. K. de J. voor de balie gebracht. Volgens het verbaal had verd. er een grote zak kranten en een oud bed in gegooid maar ter zitting bracht verd. een en ander tot een geringere omvang terug. Het waren kranten geweest die in 14 dagen waren verschenen, hij had ze voor de zwembadaktie bestemd. De kranten waren nat geworden en de J. had ze in de watering gemikt. „De rio lering is bij ons niet zo best en voor de vuilnisbelt moet ik naar Herkingen toe" Hoezeer de Off. Mr. Bos de handels wijze van verd. ook m,isprees, hij kon hem niet vervolgen omdat gebleken was dat de polderkeur op grond waarvan verd. is bekeurd al sinds 1952 niet meer bestaat! „De polderconcentratie die nu aan de orde is werd al in 1952 voorzten, toen al vond men het niet nodig de keur te verlengen" was ook de kanton rechter Mr. Naayen gebleken. Verheugd ging verd. heen -met de waarschuwing dat het werpen van vuil wel degelijk een strafbaar feit is maar dan volgens het polderreglement! Niet verzekerd Verd. A. A. de V. te Sommelsdijk was verbaliseerd omdat zijn auto niet verzekerd bleek te zijn. „Dat wist ik nietbeweerde verd. Get. P. Vr. te Middelhamis eerder verzekeringsagent verklaarde desge vraagd dat de Inspecteur van de Ver zekeringsmij waarvoor hij agent was verd. niet als verzekerde had geaccep teerd. Wel was het aanvrage formu lier ingevuld en volgens verd. zou get. Vr. hem hebben gezegd: „Je kunt rij den. Je bent verzekerd." Ondanks de ontkenning van verd. bleek het de Off. dat get. vóór of op 5 jan. verd. van de weigering van de verzekeringsmij. in kennis had gesteld. Op de vraag aan verd. of hij nu ver zekerd was gaf hij broimmend te ken nen dat dat het geval was; „Ik heb een mapje vol gehad Nadat Z.E. verd. had gelast de polis op te halen en aan hem te overleggen bleek het in orde. De eis luidde, een geldboete van f 100,10 dgn. met een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid van 3 maanden met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak conform. „Ik ga in hoger beroep", die V. heeft heel Flakkee al opgelicht" protesteerde verd. Naar links De niet verschenen verd. C. J. D. te Herkingen werd tenlaste gelegd rij dend op de Staakweg plotseling met zijn vrachtwagen naar links te zijn af geslagen op het moment dat hij werd ingehaald. De chauffeur van deze wagen, get. N. K. te Ouddorp verklaarde dat ze al ruim op de linkerhelft reed. Dat werd bevestigd door haar zuster get. G. K. die verklaarde dat ze al naast de auto reden. Eis en uitspraak f 50,5, dgn. De hond liep! Verd. J. P. T. moest zich verant woorden omdat hij zijn hond had laten loslopen in de Pieterstrat te Goede reede, wat krachtens de politie veror dening verboden is. „Hij zat op de stoep" verklaarde verdachte. „Om de deur te bewaken" begreep de Officier. Get. wmr. v. d. L. verzekerde dat de hond heus op vier poten had gelo pen en dat hij T. al enkele malen had gewaarschuwd. „Die hond heeft al 12 jaar lang los gelopenprobeerde verd., waarna Z.E. hem erop wees dat i.v.m. de zich voorgedaan hebbende ongelukken de verbodsbepaling in steeds meer ge meenten van kracht wordt. Eis en uitspraak f 10,2 dgn.. Verd. W. M. te Middelhamis had op de kruising Hobbemastraat-Kon. Julia- naweg geen voorrang verleend aan een jongetje dat op de fiets naderde. Verd. verklaarde dat het donker was en het weer was ook slecht. Hij ver klaarde voor de streep te zijn gestopt; het jongetje had hij niet gezien en verd. meende dat hij zonder licht heeft gereden of achter een paar op de stoep pratende vrouwen is heengefietst. Eis en uitspraak f 20,2 dgn. Te hard Inplaats van de toegelaten 50 km had verd. Joh. de J. te Nieuwe Tonge op de Langeweg 75 km gereden. „Ik dacht dat de max. snelheid enkel 'gold als er werkzaamheden werden gepleegd" voerde verd. aan, hij meen de dat in de week-ends de snelheid onnodig werd opgehouden. „Als ze niet gedraaid staan hebt U er gevolg aan te geven" oordeelde Z.E. Eis en uitspraak f 40,4 dgn. De hoofduitvoerder G. J. H. te Goes had er op de Rijksweg bij den Bommel 105 km gereden terwijl 70 km werd ge boden. „En dat op één van de beruchtste kruispunten" verweet hem de kanton rechter. Eis en uitspraak f 100,—, 10 dagen met de waarschuwing aan de de laat ste tijd wat haastig gebakerde verd. dat de volgende keer aan zijn rijbewijs wordt getrokken. Een geldboete van f 30,3 dgn. werd geëist tegen de cafetariahouder W. P. N. te Ouddorp. Hij was verbali seerd toen hij om 23.20 zijn cafetaria nog open had. Verd. had gemeend dat zijn bedrijf ingevolge de nieuwe Horecawet bui ten die bepaling viel. Een „onzinnige, gevaarlijke, domme, gedachtenloze manier" van rijden werd verd. J. M. M. N. te Achthuizen verwe ten. Met hoge snelheid had hij op de Prov. weg buiten Oude Tonge nog vlak voor de kruising een auto ingehaald am vervolgens vlak voor die wagen af te remmen om linksaf te slaan. Dat linksaf slaan werd door de komst van een tegenligger verhinderd en de gepas seerde wagen was achter op verd. wa gen gereden. Verd. gaf een andere lezing van het geval maar de verklaring van get. B. V. d. V. te Middelhamis werd aan nemelijker geacht. Eis f 100,— of 10 dgn. Uitspraak f 80,—8 dgn. met een voorw. ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Zonder bouwvergunning Zonder daarvoor een schriftelijke ver gunning te hebben had verd. K. W. te Dirksland aan zijn woning aan de Noord Spuidijk een overkapping ge bouwd en een duivenhok vergroot. „Je mag bouwen wat je zelf wilt, de huizen worden toch afgebroken" zou de burg. tot verd. hebben gezegd maar de Off. noch Z.E. wensten dat helemaal te geloven. Hoop maar dat het gemeentebestuur met de hand over het hart strijkt an ders kun je het, nog afbreken ook!" gaf de Off. te kennen. Eis en uitspraak f 30,3 dgn. MIDDELHARNIS Kerknieuws Geref. Gemeente. Woensdag a.s., des avonds half acht uur hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan ds. P. Blok van Dirks land. 40-jarig bestaan. Op maandag 24 ju ni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de Geref. Gemeente alhier is geïnsti tueerd. Dit zal in een speciale kerk dienst worden herdacht, die geleid zal worden door de consulent ds. P. Blok te Dirksland. Geachte Redactie! Met grote belangstelling heb ik in uw blad van vrijdag 14 juni j.l., het artikeltje over het orgel in de Nederl. Herv. Kerk te Ouddorp, geplaatst in uw rubriek „Orgels in de Gouden Delta", gelezen. Dhr. Bas Wijnands organist te Oude Tonge, samensteller van de artikelen in bovengenoemd rubriek, geeft als orgeladviseur zijn visie over dit instrument, wat voor mij zeer in teressant is. Toen op woensdag 22 mei 1963 dit nieuwe orgel in gebruik werd geno men, hebben wij het tijdens deze inge bruikname beluisterd. Gezien, wat wij daar beluisterden en zagen, hebben wij in het toen nog bestaande streek- blad „Plakkeese Nieuwsbode" onze kri tiek op dit orgel niet „onder stoelen en banken gestoken." Wat blijkt nu? Dat de visie die dhr. Wijnands op een sumiere wijze over het orgel te Ouddorp geeft gelijkluidend is met de onze. Dhr. Wijnands heeft geconstateerd dat het „front" los opge steld staat, en dat het vanzelfsprekend loos is, dus geen geluid voortbrengt. Ook wij zagen in het front niets an ders als een „gordijn" van orgelpijpen, terwijl vele nog „overlengte" hebben. „Het eigenlijke instrument heeft geen orgelkas, maar is door een schutting omgeven" schrijft dhr. Wijnands. Ook dat werd door ons opgemerkt en te vens dat alles achter het „front" veel te diep was opgesteld met alle gevol gen van dien, vanzelfsprekend wat be treft de klankmenging en beoordeling. Het „speeltmg" is m.i. ook dhr. Wij nands beslist tegengevallen, gezien zijn laatste zinsnede. De opstelling van la den en pijpwerk, intonatie, fractuur enz. van dit in 1963 (N.B.!) gebouwde appa raat, doet ons denken aan de „orgel- bouwkundige" ideeën uit de vervalpe- riode." Ook deze opmerking klopt prima. Wij merkten in onze visie op dat het volle werk als een ondoorzichtige klank massa met bruut geweld de kerkruim te wordt ingeperst, dat de mixturen scherp w^aren, veel stemmen vlak en dood, dus karakterloos. Ook onze slot som was dat dit nieuwe orgel een ver gelijking heeft met de orgels die tus sen plm. 19001940 het dieptepunt in de orgelbouw, kenmerkte en dat het ons een raadsel was hoe een orgelbou wer in deze tijd van verantwoorde or gelbouw de moed heeft, een dergelijk instrument te bouwen en af te leveren, en dat voor een bedrag van f 70.000,Daarom was het artikeltje van dhr. Wijnands voor ons interes sant. Trouwens hetgeen hij heeft opge merkt is ons in de jaren na 1963 ook door verschillende orgelbouwers, die Ouddorp's orgel beluisterden en beke ken ook medegedeeld. Het geplaatste rapport van Feike Asma (die dit orgel „keurde") in de Flakkeese Nieuwsbode en „Eilanden-nieuws" van vrijdag 7 juni 1963 geeft ons nogmaals ernstig te denken. Het tekent ook nu weer schril af tegenover de bevindingen van dhr. Wijnands en anderen. Wat is echter het einde van Oud- dorps' „orgelhistorie"? Dat men on danks waarschuwingen een zeer dubi eus instrument heeft aangeschaft met een vermoedelijk zeer korte levensduur. Het gevolg is dat een dergelijke ge meente over 30 jaar weer een nieuw orgel moet aanschaffen, dus men blijft met een „altijd durend" orgelfonds zitten. Men moet ook hier leergeld ge ven. In Stad aan 't Haringvliet heeft men destijds ook niet naar deskundige voorlichting geluisterd, ja „achter de schermen" hoorde men zelfs wapen gekletter. Wat is echter het resultaat? Men zit daar nu al na enige jaren op de „puinhopen" van hun vermeende orgelbezit. Daarom kan men als kerk voogdij en kerkeraden niet zonder goe de adviezen zich zo maar in een orgel- avontuur storten, met het geld dat door de gemeente vaak met zorg en moeite voor een orgelfonds wordt bij eengebracht. Laat dit altijd voorop staan, dan zullen minder fouten wor den gemaakt die grote financiële ge volgen hebben. Middelhamis, Molenstraat 6 T. Stolk WESTKAPELLE Kerkdienst. Vrijdag 21 juni a.s. hoopt in de Geref. Gemeente alhier voor te gaan ds. J. C. Weststrate van Melis kerke. Aanvang 7 uur. Na de dienst volgt een manslidmatenvergadering. effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelllngs- fondsen. Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of Vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Hardinxveld en Zegveld G. Voordijk te Mastenbroek; Dinteloord J. Kruyt te Hillegersberg; Zwijndrecht C. Vos te Gouda; Monster W. Vroegin- deweij, te Katwijk... MiddeUiarnis J. F. Cazander te Scherpenzeel; Wezep J. Koele te Nijkerk; Krimpen a.d. Lek A. Boertje te Moercapelle; Blauwkapel J. V. Rootselaar te Bameveld. Aangenomen: naar Emmeloord J. Vroegindeweij te Maarssen; Oldebroek G. Voordijk te Mastenbroek; Valburg J. Vink te Besoyen. Bedankt: voor Capelle a.d. IJssel J. Koele te Nijkerk; Emst, Hardinxveld, Oud-Alblas, Schoonhoven en Zegveld G. Voordijk te Mastenbroek; Lienden J. Vroegindeweij te Maarssen; Krimpen a. d. Lek H. Binnenkamp te Vriezenveen; Benthuizen H. Bultman te Sommeldijk; Ede J. Jongérden te IJsselmuiden; Eem- nes J. Wisgerhof te Veenendaal; Wad- dinxveen J. Cazandei' te Scherpenzeel. Oud-Alblas: Wegens zijn benoeming als predikant! van de Herv. Geref. Jeugd- bonden, narai Ds. H. J. Smit afscheid van deze gemeente, met Matth. 28 20. Dussen: Na bevestiging door Ds. P. v. d. Berg te 's-Gravenhage met Jeremia 1 18, deed Ds. G. Smaling, gekomen van Schoonrewoerd, intrede alhier met 1 Sam. 3 10. 's-Gravenhage: De predikanten Ds. L. Lagerwey en C. Gull, hebben een brief verzonden aaa de Centrale kerkeraad, waarin zij protesteren tegen het laten preken in wijk 22 door pater S. Jelsma. Met deze brief hebben zich ook de pre dikanten P. V. d. Berg, H. Talsma, G. V. Haasen en F. Emous accoord ver klaard. Leiden: De Centrale kerkeraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de afd. der Geref. Bond, om in de a.s. vakature van Ds. H. Bouter, die naar Hilversum vertrekt, een Geref. Bonds predikant te beroepen. Huizen. De noodkerk (Zenderkerk) welke onlangs vervangen werd doof een definitief kerkgebouw, is voor f 20.000 verkocht aan de gemeente Ede. Breukelen. De Herv. Geref. Evangeli satie alhier heeft een nieuw gebouw in gebruik genomen, dat plaats biedt aan 200 personen, Oldebroek. Wegens vertrek naar el ders, nam Ds. A Noordegraaf afscheid van deze gemeente met 2 Cor. 13 13. Examens. Voot het kerkelijk kandi daatsexamen slaafden de heren G. Kunz te Delft, D. Nijenhuis te Putten, L. Westland te Huiien en Drs. J. Stelwa- gen te Utrecht. GEREÏ. KERKEN Beroepen: te Baarland, 's-Gravenpol- der. Bant (N.O.P,), Tzummarum, Wit- marsum en Schraard S. v. Ketel, kand. te Capelle a.d. IJssel; St. Anna Parochie (van onze weerkundige medewerker) De hoeveelheid regen, die er valt, wordt niet aangegeven in liters, maar met een lengtemaat, namelijk het aan tal millimeters (in Engeland inches duimen). „Eigenlijk vind ik dat toch gek", zei onlangs iemand, „want volgens een opgave kreeg ik een btii van 4 mm en toch was ik tot op mijn hemd toe nat en wat is nou vier millimeter", waarop hij duim en wijsvinger een kleine halve centimter van elkaar hield om de dikte te geven. Vier millimeter is niet veel, maar wel bij de regenval. Om een duidelijker beeld te krijgen van de hoeveelheid water moet men weten, dat 1 m.m. regenval overeen komt met 1 liter water op een vier kante meter. Dit betekent, dat wanneer men in een bui blijft staan, waaruit 4 mm regen valt, men hiervan zelf on geveer 2 liter water opvangt. Wie dit eens met een gieter wil proberen zal, als hij is gekleed in normale zomer kleding, ondervinden, dat hij tot op zijn huid toe nat wordt! Miljoen melkbussen De hoeveelheden water, die er zelfs bij een vrij simpel buitje al vallen, zijn, berekend over een dorp, stad of stadsdeel, al enorm groot. Nemen wij b.v. een stadswijk van ongeveer 2 bij 2 km 4 miljoen vierkante meter). Stel, dat in deze wijk tijdens een korte maar hevige bui in 10 minuten 10 mm regen valt (valt er meer dan 1 mm per minuut dan is het een wolk breukachtige regen). In deze wijk van 4 miljoen vierkante meter viel dan in deze 10 minuten 40 miljoen liter wa ter, hetgeen overeenkomt met de in houd van een miljoen melkbussen van elk 40 liter. Niemand zal zich dan nog verwonderen, dat geen riolering deze hoeveelheid water zo snel kan verwerken en dat de straten daardoor blank komen te staan. In zeer zware buien kan binnen een uur wel 50 mm worden gemeten, o» 31 juU 1951 kreeg b.v. Boskoop bij; nen drie uren 105 mm neerslag, waar! door vele hulzen en kelders vol, res! pectievelijk in het water kwamen t» staan. Daarom is niet alleen de hoeveel. heid van belang, maar ook de tijjs! duur, waarin deze hoeveelheid wata valt. Dit geldt ook voor het karakter vai een zomer. Groot was het verschil tussen sen tember 1957 met in De Büt 209 mj regenval in 120 uren tegen slechts j mm regenval in 1959 in 5 uren. Zo ook tussen de record natte december va» 1966 met in De Bilt 190 mm reg€nvs''«r-- tt a in 146 uren (normaal 58 uren) tegen ij K*^"^^*^"^^^ mm neerslag in december 1963 in q B«'<^ gevend va_ uren. Kt werk van d Ook in Midden en Zuid Europa val.^' "'^j ^/^^p len in de zomer soms grote hoeveel. K™*"^ - - heden regen, maar meestal tijdens tro pische buien. Er kan b.v. in Locarno Nice of Venetië 60 tot 80 mm regen' vallen in één nacht maar dan schijnt 's morgens de zon weer. lEr zijn ^dingsmiddag jiieuwe Tong %beze,t gebleve Ue Z.W. deel Augustus 40 wen Het is dikwijls het grote aantal re- genuren, dat het weer in ons land zo onaangenaam maakt. Normaal geeg b.v. juni in De Büt 32 uren regen jaii 36 en augustus 40 uren. Viel deze re gen achter elkaar, dan waren wij e; binnen twee dagen vanaf. Nu bedraaj het aantal regendagen met O.i niiii neerslag of meer 16 tot 20. Gemiddeld over heel Nederland gt ven de drie zomenmaanden 220 nuj regen. Wanneer wij weten, dat eüe millimeter een liter op een vierkante meter betekent, en dat Nederland een oppervlakte heeft van bijna 33.00) vierkante kilometer dan zal na enij rekenen blijken, dat wij in de zomer vele miljoenen liters hemelwater krij gen. W. de Ruiter' te Harkema;; Amsterdam F. Veenhuizen te O verveen; Maassluis P. Wulf raat te Amsterdam; Dordrecht H. Bavinck te Heemstede. Bedankt: voor Dordrecht J. Baum- falk te Groningen; Hardegarijp J. Favel tJe Zwijndrecht; Rhoon J. Nierop te Nij- kerk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Tweetal te Groningen C, Smelik te Bunschoten en B. v. Zuylekom te Hoog vliet. Beroepen: te Berkum J. Goedhart te Drachten; Axel A. Veefkind te Hoog vliet. Aangenomen: naar Ferwerd R. Urban, kand. te Drachten; Waardhuizen R. Wigboldus te Delfzijl. Bedankt: voor Avereest,Blija, Exloër- mond, Haalewijk, Hoek, Kantens, Kom merzijl, Kornhom, Oosterwolde, Smilde, Veenhuizen en Zuidwold, kand. R. Ur ban te Drachten. Baflo. Wegens vertrek naar Krimpen a.d. IJssel nam Ds. A. Hordijk afscheid van deze gemeente met Handel. 2 45. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Schiedam C. den Hertog te Harderwijk en C. Verhage te Den Haag. Beroepen: te Veenendaal G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Bediankt: voor Nunspeet B. Bijleveld te Rijssen; Zwolle J. Plantinga te Ro zenburg;; Maassluis C. Verhage te Den Haag; IJmuiden C. Bos te Zuidland. Sneek. Wegens vertrek naar Amster dam nam Ds. J. P. v. d. Boomgaard af scheid van deze gemeente met Handel. 2 42. Prof. J. J. V. d. Schuit t- In de leeftijd van 85 jaar overleed te Utrecht Prof. J. J. v. d. Schuit, em. Hoogleraar der Chr. Geref. Kerken. Met hem is de laatste vooraanstaande figuur van de vorige generatie weggevallen. Als kind heeft hij 1892 nog meegemaakt, het jaar waar in de gescheiden kerken zich verenig den met de kerk der Doleantie, op een enkele uitzondering na n.l. de predikan ten J. Wisse en P. v. Lingen. In 1900 ging de jonge v. d. Schuit studeren aan de toenmalige opleidingsschool der Chr. Geref. Kerken te Rijswijk. In 1907 werd hij predikant te Kampen. In 1914 ver trok hij naar Amsterdam en in 1922 werd hij tot Hoogleraar te Apeldoorn be noemd. Dit ambt bekleedde hij tot 1953. Van 1932-1956 was hij hoofdredakteur van „De Wekker", het officiële orgaan van deze kerken. Veel heeft de overle dene ook geijverd voor de I.C.C.C, ter wijl hij een verklaard tegenstander van de Wereldraad van kerken was. Verle den jaar mocht hij, ofschoon toen al ziek, zijn 60-jarig ambtsjubileum ge denken. Tot kort daarvoor ging hij nog geregeld voor in de kerkdiensten. Met hem is een rechtlijnig figuur uit deze kerken verdwenen, die op tientallen predikanten zijn stempel heeft gednikt. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Kootwijk A. Kok te Poortvliet. Bedankt: voor Middelhamis, en K.- Beijerland C. Wisse te Elspeet; Oostka- pelle F. Harinck te Benthuizen. Hellevoetsluis. Deze gemeente is van de classis Middelhamis overgegaan naar de classis Rotterdam, na goedkeuring daartoe door de particuliere sjoiode van het Westen. GER. GEMEENTEN IN NEDERLMD Beroepen: te Arnemuiden en Elspeet J. Pannekoek te Terneuzen. VeenendaaL Wegens vertrek naar Gouda nam. Ds. F. Mallan afscheid van deze gemeente met Psalm 79 9. De 380 meter lange en 80 meter brede mammoet-helling, die scheepsbouwer C, Verolme door Aanneming Mij. Dirk Verstoep Nederland N.V. 's-Gravenhage op het eiland Rozenburg laat bouwen, groeit voorspoedig. Er kunnen schepen tot 400.000 t.d.w. op worden gebouwd. Sinds het slaan van de eerste paal op 5 decembei' 1967 zijn reeds 5000 van de nodige 5200 palen naar een diepte van 25 meter beneden het werfterrein ge heid. Alle heipalen-fabrikanten in Neder land tezamen konden onmogelijk dit ge weldige aantal palen binnen de door Verolme verlangde tijd leveren. In de randstad Holland zou dan voor andere bouwobjekten geen paal meer te leveren zijn geweest! Om die reden verrees er op de werf van Verolme een komplete heipalenfabriek. Het diepste punt van de helling is gelegen op 7,50 meter beneden-, het hoogste punt ligt op 7,00 meter boven terreinhoogte. Het betondek waarop de gigantische schepen komen te rusten is 2,50 meter dik. Ook het betonstorten verloopt volgens plan er is 8 maan den voor de bouw uitgetrokken van de 3800 meter is al 200 meter gereed gekomen. rmeente de bi ■ette sprak in <ns uit dat d ■ekken tot ere .chting van Zij ginds in de dingsveld we X J. R- 'ocm \n,gsbond, nada '\sproken door ,rg van St. M< jcker te Zwol „Het u Ds. Verkade irak herinnerc itaat der rech >chts had gedi ■rdoemeUjk A< ich Hij toonc ensenkinderen. dus ds. ander," waaro m het welbehi eere Zelf, he ader in de Z< eeft een welbt lens, daarom Zijn liefde Is het voor forden?" zo ste 'm gaan er ben zonder H 1 waarom kom iren?" Omdat til vergaren ter n zal naar bhagen des Hee ikkiglijk voor stelde ds. ing niet tevergf :elbehagen gaa i zondaar tracl èantwoorden. slukkigUjk zal ikel voor de lor hen aan left toebetrouv lijke ■wraarden jrtrapt. Ds. h achten en een 'jn müde reger il neerstorten. Mocht Hij o aar zending b troom Zijns euwig welbehai ade. w door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht 9 „Ik kan die kerel herkennen aan zijn kleren zei Lopez hoewel ik hem niet van dichtbij heb gezien". Frans hoorde hem dat zeggen, maar zonder dat had hij dit toch wel begre pen. Daarom had hij zijn wambuis en zijn hoed al verstopt tussen een paar le ge tonnen. De hele schare feestgangers, mannen en vrouwen, jong en oud stond weldra in afwachting van de ondervraging. Frans in zijn schuilhoek kneep hem als een ouwe dief. Natuurlijk zou Lopez zijn man niet vinden en dan was het zeker, dat hij zijn volk onder het po dium zou laten zoeken. „Dan ben ik het haasje dacht Frans en wacht mij de galg". Door een scheur in de draperie be spiedde hij wat er op het pleintje ge beurde. Hij zag hoe de mensen één voor één naar Lopez gingen... toen opeens zijn oog viel op de trouwjas van Pieter, die op een barik lag vlak bij de tribune der muzikanten. O, als hij die jas te pakken kon krijgen. Hij gluurde nog eens goed en zag, dat Zanna, het meisje dat hij 's morgens een zoen gegeven had het dichtst bij hem stond. Hij kon haar met zijn hand bereiken. En terwijl hij tegen haar been tikte, zei hij fluiste rend: „Geef me zonder dat iemand het ziet, de jas van Pieter op de bank ach ter je!" Zanna snapte het dadelijk. Voorzich tig stak ze haar hand uit, greep de jas en wierp die achter haar brede rokken op de grond. Frans trok de jas onmiddellijk ondei' het podium. Ziezo, hij was gered. Ten minste als hij de jas kon aantrekken. Dit viel niet mee, maar met veel ge- wurm gelukte het toch eindelijk. En geen minuut te vroeg, want Lopez on derwierp juist Mieke aan een verhoor. „Zo, zo, dus jij bent de bruid?" hoor de hij hem vragen. „Ja messire, ik ben Mieke Mathijssen, de nicht van Matthias Verhupt, de sche pen. Ik ben vandaag getrouwd met Pieter Roosebeke, die ook in Berchem woont". „Jij hebt ook niemand gezien?" „Nee, niemand, messire". „En je bruidegom, waar is die?" „O, die is het paard..." Maar verder kwam zij niet, want in eens klonk een vrolijke stem: „Zeg Mieke, het wordt tijd om te gaan denk ik!" Frans had zich, gehuld in Pieters jas, tussen de gasten heen gedrongen en trad nu ineens alsof hij van niets wist, naar voren. Onmiddellijk begon Lopez hem te on dervragen. „Ben jij de bruidegom, Pie ter Roosebeke?" „Ja zeker, dat is duidelijk genoeg te zien, zou ik denken. Wat wilt u van me?" „Ik ben het hoofd van de politie in dit distrikt, Mateo Lopez, laat mij je hu- welijks-certificaat maar eens zien!" Nu schrok Frans, want hij wist van het ding niets af. „Certificaat?" vroeg hij, om tijd te winnen. „Doe nu maar niet zo onnozel alsof je niet weet wat dat is!" blafte Lopez. Frans wist wel terdege wat een hu- welijks-certificaat was, maar hij wist natuurlijk niet, waar Pieter dat stuk gelaten had. Met open mond bleef hij Lopez aan staren. „Hoe is het, krijg ik het haast? t vroeg Lopez Je bent toch zeker niet zonder toestemming getrouwd?" Frans wist eerlijk niet wat hij begin nen moest, maar gelukkig kwam Mieke hem te hulp. „Maar Pieter toch zei ze verlegen tegen Frans je hebt het toch van morgen direkt in je zak gestoken, weet je dat niet meer?" „Da's waar ook, goed dat je het zegt, Mieke!" riep hij vrolijk en meteen be gon hij zijn zakken te doorzoeken en weldra haalde hij het voor de dag. Met het gezicht van een domme boeren jongen, overhandigde hij het stuk aan Lopez. Deze laa halfluid ^^oor: Pieter Roosebeke van Berchem is toe gestaan een huwelijk aan te gaan met Mieke Mathijssen uit dezelfde gemeen te. Dit certificaat zal hen dienen als paspoort, om zich binnen Antwerpen te begeven, waar genoemde Pieter Roose beke een herberg bezit genaamd „Het IJ", om zich daar te vestigen. „Dit is in orde", zei Lopez, het pa pier aan Frans teruggevend. „Zeg oom zei Fians toen waar om worden wij eigenlijk ondervraagd, wat is er gebeurd?" Verhupt vertelde frans wat er aan de hand was. „Bedoelt u soms een man met een grijze wambuis en een lakense muts met een fazanteveer er op?" vroeg hij toen aan Lopez. „Heb jij hem gezien?" „Ja, aan de buitenkant van het dorp heb ik zo iemand gezien, hij ging de holle weg in, links van het dorp". „Weet je het zeker?" vroeg Lopez op gewonden. „Zeker, zeker? Ik weet vanzelfspre kend niet of dat de man was, die u zoekt, 't kan ook best een gewone boer zijn, maar ik weet zeker, dat hij die weg genomen heeft". „Dat moet hij dan zijn, wambuis, muts met een veer, ja dat klopt". „Ziet u nu wel senor, dat de man hier niet voorbij gekomen is?" riep Verhupt. Lopez ging daar niet op in. Hij vroeg, waar die weg heenliep, en toen hij ver nam dat die weg uitliep op de grote weg naar Antwerpen, werd hij zenuw achtig. Nu zou het nog best kunnen gebeuren dat de vent Antwerpen be reikte voordat hij hem kon arresteren. In dat geval was de kans op de pre mie en de bevordering verkeken. Hij moest hem dus met de meeste spoed achterna. Wacht eens even! Die jong getrouwde lui gingen naai* Antwerpen en hij had hen over een paard horen praten. Mooi, hij was er! Hij zou mee rijden en als ze dan het paard tot spoed aanzetten, zou hij die spion wellicht nog kunnen vatten voor hij Antwerpen had bereikt. Onmiddellijk deelde hij Frans mee, wat hij van plan was. „Maar senor Lopez, dat... dat kan niet, er is geen plaats. We hebben veel bagage en onze knecht..." „Onzin! Allemaal onzin, ik rijd mee en wees dankbaar, dat jullie ook mee- mogen. Als je veel praatjes maakt, ga ik alleen. Zorg dat de wagen direkt ge reed is, wij vertrekken onmiddellijk". Mieke, Frans en Verhupt keken el kaar met ontstelde gezichten aan. Wat een vreselijke toestand. Ze voelden dat bezwaren maken niet zou helpen, 't Zou misschien de verdenking bij Lopez opwekken en dat mocht vooral niet Frans had zich er tot nu toe handig weten uit te draaien, maar nu kon he' wel eens mislopen. Om de narigheid een beetje groter te maken, kwam juist oP dit ogenblik Pieter Roosebeke, de brui degom, aan, met het versierde wagentje. „Ziezo, alles is klaar!" riep hij vrolijlj terwijl hij de teugels op de rug van het paard gooide en naar Mieke toekwaffl; Zijn mond viel open van schrik toen hij Frans zag staan in zijn trouwjas naast Mieke en tegenover de politiechef. N"? voor Pieter zijn mond kon opendoen, vroeg Lopez: „Wie is dat?" „O, dat is mijn knecht. Jan Coster, een jongen hier uit het dorp!" zei Frans onmiddellijk. Pieter was zó verbaasd, dat hij noS niets kon zeggen, en dat redde het Ie' ven van al die mensen. Want nu WS' Verhupt de situatie te redden. „Zeg Jan vroeg hij wat heb fi met het hoofdstel van het paard gedaan, jongen?" Meteen greep hij Pieter bij de arm nam hem mee naar het wagentje, waar hij hem toebeet: „Zwijgen! Geen woor» zeggen of wij zijn allemaal verloren..' De brandstapel en de pijnbank!" (Wordt vervolgii „En het Woo ïtal der discii Jeruzalem ze( ;r priesteren lam" las ds. hgen 6 7. „- Jt het Woord eerklinkt tot Het overwe dat het Woor )rgen maar d lard in de Bij ogen wij dat laien en naspr ,Mi} laat in ij God is en 5. verklaarde iijk ook een c. jn eniggeborei in daad, die ordt gepredikt. aus Christus, inder worden. )or dat Woor aar zo st larmee nog ni als dwaze - ze achter ïhriften ginge de doodstee s wij al kenn iristus?" stel •aag. Als het oei en wasdo land gereed lan tempels e leriei godsdiei IJ staan al t 'n de satan, aarachtig ook, wasdom van aande ds. De vijand kaï «Aouden; oo iraken et des te gro 9sdom werd plaats van pordenaars iesters en Ov, ■'S- „Priesters ws gelovigen ogde ds. Als it het Woord Afrika en rt." Sions K voort op igenis. Gezoni en 3. in Ko „Vite heid -- opschrift Tukker gek 'er waar in i - hij de onb( zondvloed st wr-' en zijne rmhartigheid «t. In de ark schaduwing vi Jl de wereld -^ Het T. iüier in

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2