[Het gezag in de crisis Echtpaar J. Smit-Schol te Middelharnis in het goud Caravan „op geniale wijze" aan het oog onttroicicen Plaatselijk nieuws Begrafenis ds. W. Brinkman Dinsdag 18 juni 1968 No. 3695 CHR. STREE3KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bijkantoor nadert voltooiing Antieic Icanon uit zee opgevist Zweefviieger landde in de Flaiciceese uien 18-jarige jongen door elec. stroom gedood Jongetje (5) door auto aangereden Geslaagden Clir. Uio Geslaagden Openb. Uio Uitslag gehouden verloting Kantongerecht Sommelsdijk pBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2025 Giro 167930 ABONiraiMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract Bpeciaal tariet Het moet voor ieder, die de gang van Lken in ons land en in het buiten- tad gadeslaat, duidelijk zijn, dat we Jians leven in een complete crisistoe- tand van het openbaar gezag. Dat is zeer ernstige mate openbaar geko- Imen bij <ie revlulitionaire woelingen i Parijs en m heel Frankrijk. Het gaat jerbij echter niet alleen om het over- „eids- of staatkundig gezag, maar over leen devaluatie van het gezag in het al- remeen: in de gezinnen, de scholen, de 'niversiteiten, de bedrijven etc. Dit verschijnsel, dat naar onze me- jig zeer bedenkelijke en onheilspel lende aspecten vertoont, is echt ken- lerkend voor onze tijd. Het hangt jtuuriyk samen met de algemene 'eestesgesteldheid van nu. Men houdt 'iet meer van vaste fundamenten. Ab- iute waarden worden meer en meer intkend en men leeft in de sfeer van iet relativisme. Alle normen op alle ;erreinen worden stelselmatig gekriti- leerd en de ene na de andere verdwijnt 1 de smeltkroes van het betrekkelijke. e theologie gaat hierop voorop: ook e Bijbelse normen, die de eeuwen oor als vaststaand hebben gegolden, rorden meer en meer gerelativeerd met .et gevolg, dat de basis van de enig 'oede levensbeschouwing wordt onder- "■aven, want wie de goddelijke nor- len vermenselijkt, dus betrekkelijk aakt, verliest alle vaste grond onder [de voeten. Dit geldt ook van het gezag. Het is niet gemakkelijk het begrip ;ezag te definiëren. Het heeft uiteraard 'eel te maken met macht, maar het is et precies hetzelfde. Iemand kan :ager zijn van het gezag, maar de laclit missen om het uit te oefenen. Jen kan het ook omschrijven als: het lewind over anderen, zoals een rege- .■ing over het volk, officieren over het leger, een burgemeester over de bur- :ers etc. Men kan het begrip „gezag" .iet best onderkennen als men het in jverband brengt met zijn correlaat d.w.z. iet begip waarop het betrokken is n.l. [gehoorzaamheid. Het uitoefenen van |gezag veronderstelt het recht om ge hoorzaamd te worden: de burgers aan Ie overheid, de kinderen aan de ouders [en onderwijzers, de soldaten aan hun leerderen, de arbeiders aan hun supe- ieuren enz. Onze diverse samenle- Ingsverbanden zoals de staat, het ge- n, de school, het bedrijf etc. kunnen leen goed functioneren, wanneer er [gezag bestaat. Ontbreekt dit, dan is er [sprake van anarchie en in zulk een si- uatie is normaal menselijk samenleven ibsoluut onmogelijk (zie Frankrijk). [Zonder gezag kan een staat, een gezin, [een school, een universiteit, een bedrijf et functioneren. Zo is dus het gezag [een integrerend deel van onze samen- [leving. Nu is het overwegend belang, hoe de oorsprong van het gezag zien: [vanwaar komt het en waarop berust et? Komt alle gezag onder mensen op [uit de mens zelf en berust het louter ip afspraken, op sociale contracten [(Rousseau) of is het van hogere af komst en aard? Hier lopen de meningen igrondig uiteen. Wie deze wereld en [de mensheid ziet in het licht van de •eligie, die een God predikt welke alles leschapen heeft en die over zijn schep- iing regeert en haar voert naar een be- ienuning, die gelooft, weet, op grond [van wat de Schrift hiervan zegt (Ro einen 13), dat Hem de allerhoogste vereiniteit toekomt en dat alle aards Sezag daarvan is afgeleid, zodat de ko- iiingen regeren bij de gratie Gods en iedereen die met hoger of lager gezag is Jekleed, dit uitoefent niet alleen krach tens menselijke verlening van bevoegd- leid, maar in principe als geworteld in Gods vól, zodat alleen reeds daarom leder mens gehouden is degenen die boven hem gesteld zijn te eren en te gehoorzamen. Het ontkennen van deze enig goede bron van alle gezag heeft tot gevolg, dat men het een ander fundament moet geven en het louter kan plaatsen in de Menselijke sfeer. Het overheidsgezag Kloet dan ontleend worden aan de wil fan de mens, hetgeen in de staat neer- somt op de volkswü. IMen spreekt daar om van het systeem van de volkssoe- rereiniteit, het principe van de Franse revolutie, dat diametraal staat tegen over het calvinistische beginsel van de soevereiniteit Gods. AUeen dit begin sel geeft voldoende waarborg voor een fichtige functionering van het over- neids- en ander gezag. Wanneer we nu de huidige situatie op het gebied van de gezagseerbiedi- S'ng en de handhaving ervan bezien, moeten we constateren, dat alle ge- ^a& op welk terrein ook, in een zeer ernstige en gevaarlijke crisis verkeert. gaat over de wereld en speciaal over onze zo geciviliseerde Westerse wereld een golf van anarchisme, dat alle gezag ontkent en met voeten treedt. Hoe men ook over de Franse president De Gaulle •"ipge denken onze lezers weten dat Wij allesbehalve tot zijn bewonderaars behoren het is wel gebleken uit de Sebeurtenissen van de laatste weken, de crisis in Frankrijk door het revolutionaire optreden van studenten arbeiders een onvoorstelbare chaos teeft veroorzaakt, die zelfs een semi- wctator als De GauUe niet heeft kun nen voorkomen. Ook ie studentenacti- Weiten in andere landen droegen dui delijk het kenmerk van verachting van 'et wettige ovei;Jieidsgezag. Het bezet ten van fabrieken en universiteiten is ^en vorm van revolutionair optreden, uat in een geordende maatschappij niet 'huis hoort. Wenst men veranderingen 5an te brengen op enigerlei gebied, dan is in landen met een parlementaire de mocratie de enige geëigende en toege stane weg, daartoe de volksvertegen woordiging. De gezagscrisis openbaart zich ech ter helaas niet alleen in het staatku- dig vlak, al is ze daar wel het meest evident. Er is geen enkel terrein meer dat er buiten valt. Wanneer studenten bezit nemen van de universiteiten en een deel van de professoren zelfs met hen blijkt te sympathiseren dan kun nen we toch wel spreken van een om gekeerde wereld. Wanneer arbeiders fabrieken gaan bezetten dan vergrijpen ze zich aan het eigendoms- en be- heersrecht van de eigenaars en bete kent dit een liquidatie van het gezag. Bij het onderwijs worden de gezags verhoudingen wellicht nog het best ge handhaafd, maar toch blijkt meer en meer dat de leerkrachten steeds meer water in de wijn moeten doen om draagelijke toestanden te handhaven. Het ouderlijk gezag bevindt zich even eens in de crisis. Er zijn gelukkig nog tal van gezinnen waarin de ouderlijke „macht" wordt erkend en gerespec teerd, maar de vrijheid en ongebonden heid van een steeds groter wordend deel van onze jeugd betekent een misken ning van het recht en de plicht der ouders om hun gezag op behoorlijke en verstandige wijze te handhaven. Wij willen geenszins het pleit voeren voor een universele gezagsuitoefening, die niets anders doet dan decreteren en een soort kadaverdiscipline eist. Ook dit werkt verkeerd. De diverse soorten gezagsdragers burgerlijke, militaire, sociale, onderwijs, ouderlijke etc. dienen rekening te houden met de veranderende maatschappelijke toe standen en verhoudingen en daarop hun wijze van gezagsuitoefening af te stem men, maar het gezag als zodanig dient onverkort te worden erkend als een blijvend en onmisbaar element in alle sectoren van het maatschappelijk le ven. De beste waarborg daarvoor is de fundering van dit gezag op Gods Woord. Dat het thans zo aangevochten en ge negeerd wordt is het gevolg van een steeds verder om zich heen grijpende verwerping van dit Woord en het hul digen van allerlei humanistische en in wezen anearchistische theorieën. GOEREE - HAVENHOOFD Het nieuwe bijkantoor van de Coöp. Raiffeisenbank „Stellendam en Goede- reede" nadert haar voltooiing. Op vrij dag 28 juni 's middags om 3.00 uur zal het gebouw door dhr. E. A. Snijder, in zijn functie van voorzitter van de Visserij vereniging te Goedereede wor den geopend. Om 3.45 uur wordt in ho tel „de Gouden Leeuw" te Goederee de gerecipieerd. Door de kotter O.D. 10 van dhr. J. Molensteeg te Ouddorp is vorige week een uit 1662 daterende koperen kanon opgevist. Dhr. Molensteeg heeft zijn vangst verzekerd, het zal op de kunst veiling te Londen worden verkocht. In alle rust wiedde vrijdagmiddag dhr. C. Verweij uit Nieuwe Tonge zijn perceel uien achter de Gen. Snijder straat in Nieuwe Tonge totdat hij even opkeek en daarbij de schrik van z'n leven kreeg toen een zweefvliegtuig met indrukwekkende spanwijdte op hem afkoerste. „Ik dacht aan geen uien meer, en kel nog maar aan me zelf," vertelde dhr. Verweij later. Hij had niet voor zijn leven hoeven te lopen want op enkele tientallen meters voor hem zet te de piloot zijn toestel onbeschadigd aan de grond. De piloot bleek de 22- jarige Duitser H. Klein die, in het ka der van de Europese kampioenschap pen uit Veldert (Did.) was komen zwe ven om naar Koxyde in België te gaan. HiJ moest bij Nieuwe Tonge landen wegens gebrek aan thermiek. Hij had de kust willen bereiken omdat hij daar wel voldoende thermiek aanwezig achtte. Het toestelletje werd 's avonds gedemonteerd weer naar Duitsland gebracht. De 18-jarige H. v. d. Leer uit Rot terdam is zondagmorgen in Oude Ton ge door de electrische stroom getrof fen en op slag gedood. Hij was met zijn vader en een vriend aan het werk aan een in aanbouw zijnd zomerhuisje op de camping. Toen hij de boortol pak te die hij juist aangesloten had werd hij geëlectrocuteerd, wat precies de oor zaak was wordt door de politie onder zocht. MIDDELHARNIS De 5-jarige Marinus Verweij, wo nend in de Wilgenlaan is zaterdagmor gen ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen nadat hij in de Rottenburg- seweg door een auto, bestuurd door dhr. D. Vroegindew^eij was aangereden. Het ventje liep plotseling vanuit een doorlaatplaats voor voetgangers de rij weg op. Dhr. Vroegindeweij remde krachtig doch hij kon de kleuter niet meer ontwijken. MIDDELHARNIS Geslaagd met Middenstand: Pit Groenendijk uit Sommelsdijk (met M). Henk Huizer uit Herkingen (met M.) Nelleke Jongeling uit Den Bom mel (met M.) Nellie van Kempen uit Ooltgensplaat (met M.) Gijs van der Laan uit Sommelsdijk (met M.) Corrie Melissant uit Herkingen. Theo v. d. Doel uit Sommelsdijk (met M.) Ellen Groeneveld uit Middelharnis. Joop Pip ping uit Ooltgensplaat. Marleen Struik uit Herkingen. Matty Struik liit Dirks- land. Bep Wilstra uit Middelharnis. Jan Sturris uit Ooltgensplaat. Aad Tanis uit Sommelsdijk (met M.) Katy van Ok- kenburg uit Nieuwe Tonge. Voor het diploma B slaagden: Fredy den Braber te Middelharnis. Willem Vogel te Oude Tonge. Voor het diploma A: (Hahèel of Wis kunde): Ma Driece te Sommelsdijk, Jan van Putten te Dirksland; Johny Aarden en Arie Noordijk te Middelharnis. Voor het diploma A met Mldenstand: Ma Dubbeld, Marie van Oudenaren, Addie Kievit en Willem Roos te Mid delharnis; Annie Kastelein en Rie de Ruiter te Sommelsdijk; Angelien Acke te Stad aan 't Haringvliet; Tonny Bak ker en Cock Goedegebuur te Melissant. DIRKSLAND In de gehouden verloting ten bate van de muz. ver. „Amicitia" zijn op de volgende nummers de prijzen gevallen: No. 2615 koelkast, 2091, vulpen set, 1826 radio, 1481 zaklantaarn, 2914 droog- kap, 2114 binnenband, 1779 raamventila- tor, 1630 vulpen set, 1134 koffiemolen, 2751 buitenband. De prijzen kunnen op zaterdag 22 juni worden afgehaald aan het Ver. Gebouw „Animo", Secr. Rooijlaan, Dirksland sav. 6 uur. DIRKSLAND Huwelijksbevestiging. A.s. donder dag 2.30 uur zal D.V. in de Ger. Gem. een huwelijk kerkelijk worden beves tigd door ds. P. Blok. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer C. Matsinger is geslaagd voor onder wijzer aan de kweekschool „De Drie star" te Gouda. HERKINGEN De eerste. Door P. Hogerwerf zijn de eerste nieuwe aardappelen uit zijn tuintje gerooid, ze waren best van smaak. MELISSANT Beroepen. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen kand. G. van der End te Kootwijkerbroek. Hij ontving ook een beroep naar Den Bommel. OUDDORP Geslaagd. Mej. Ineke Reinhoud slaagde te Delft voor het diploma be diende dames-kappersvak. -^ Brandje. Donderdagmiddag raakte achter de drogerij van de CAAGO de begroeiing van een hoogte in brand, waarschijnlijk tengevolge van het non chalant wegwerpen van een brandend peukje. Nadat enkele mannen te vergeefs haden getracht het vuur te blussen had de gealarmeerde brand weer het in een uurtje onder de knie. NIEUWE TONGE Kerkdienst. Vrijdagavond 21 juni hoopt om half acht voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. Karens van Nieuwerkerk. OUDE TONGE Brand. Donderdagavond ongeveer 6 uur loeide de brandsiren, er was brand uitgebroken bij de garage van dhr. J. Nijsse aan de Oostdijk. De brandweer was spoedig ter plaatse en ging in korte tijd de brand te lijf met drie stralen. Na een uur was de brand be dwongen. Geslaagd. De heer A. L. van Noord heeft vrijdag 14 juni j.l. aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam met goed gevolg het Doctoraal examen in de Economische Wetenschappen afge legd. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlucht Orleans d.d. 9-6-'68. Gelost 5.30 uur. Ie duif 11-16-40. Af stand 457 km. Jac. Visser 1, 3, Trommel-Visser 2, 12, 27. J. Boom 4, 21, 23, 28. P. J. Huijze 5, 7, 8, 9, 15, 16, 18. K. Sturris 10, 11, 20, 26. L. J. Visser 13, 25, 32, 33. Jac. Mackloet 6, 22, 30, 31. J. de Vos 14, 17, 19, 28. A. de Gans 24. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde op 17 juni mej. D. Arensman Joh.d. voor haar Mulo diploma B. DEN BOMMEL Beroepen. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen kand. G. van der End te Kootwijkerbroek. Hij ontving ook een beroep naar Melissant. OOLTGENSPLAAT Heel Asperen betoonde deelneming en belangstelling Alle bewoners van het dorp Asperen, die daartoe in de gelegenheid waren, waren maandagmiddag naar de be graafplaats gekomen om afscheid te nemen van ds. Willem Brinkman, de hervormde predikant, die 21 jaren in hun midden als herder en leraar heeft gearbeid en die vorige week donderdag op 47-jarige leeftijd in het Streekzie- kenhui? te Gorinchem overleed. De grote hervormde kerk kon de schare niet bevatten. Op de kansel -waar van de overledene al die jaren het Woord heeft verkondigd stond nu zijn broer, ds. A. J. Brinkman van Utrecht die de rouwdienst leidde. Hij bepaalde zijn gehoor bij Psalm 31 16 „Mijn tijden zijn in Uw hand." De tekst waaruit ds. W. Brinkman in zijn enkele dagen van ziek zijn kracht en steun mocht ervaren. Namens Gemeente, classis en ring Ds. H. van Dijk van Leerdam was de enige spreker. Hij bracht de gevoe lens van deelneming over namens de gemeente, classis en ring. Mevrouw Brinlsman, haar twee zoons en de ver dere familie wenste hij Gods nabijheid toe in dit smartelijk verscheiden. Op de begraafplaats was er een af zienbare schare belangstellenden. De politie zorgde dat het geheel een orde lijk verloop had. Vóór de rouwdienst was er gelegen heid om in het Veren, gebouw „Sa lem" afscheid te nemen van ds. Brinli- man. Ook hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. De gemeente v&n Asperen sloeg een laatste blik in de kist, waarin hun predikant met zijn toga was gelegd. Onder de aanwezigen v^raren ook veel collega's, o.a. ds. J. van Drenth te Ede, voorheen predikant te Ooltgensplaat, de geboorteplaats van ds. Brinkman. Tijdens de gelegenheid tot condoleren j.l. zaterdagavond; kwamen meer dan 300 personen hun deelneming betuigen. Uit alles blijkt, welke igrote plaats de overledene te Asperen en ook daar buiten heeft ingenomen. Zowel de heer als mevrouw Smit voelen zich gelukkig met hun keurige woning aan de Steeneweg te Middel harnis. Voor de heer Smit echter, die bijna zijn leven lang een schip onder zijn voeden heeft gevoeld zou die Stee neweg eigenlijk best een haven met schepen mogen zijn! Met weemoed denkt dit echtpaar dat a.s. vrijdag de gouden bruiloft viert terug aaan de lange, arme maar gelukkige jaren dat ze aan de Sasdijk woonden, een periode waaraan een schilderij van de inmid dels afgebroken huisjes nog dagelijks herinnnert. Johannes Smith (78) en Petronella Schol (71) die op 21 juni 1918 de langste dag en de kortste nacht, herin nert zich de bruidegom in het hu welijk traden, zijn ook op hun gou den huwelijksdag nog bijzonder vitaal. Vanaf zijn 14e heeft dhr. Smit ge varen, bij gebrek aan plaatsingsmoge- lykheid op de Middelharnisse sloepen trok hij naar Maassluis vanwaar hij twaalf jaar lang uitvoer. Daarna voer hij twee jaar op de Middelharnisse boot en twintig jaar op het beurtschip van Gerrit Zoon uit Sommelsdijk. Daarna werd het weer tot aan zijn 65e de Middelharnisse boot. Over die lange zeereizen op de Maas- sluise loggers kan dhr. Smit boeiend vertellen; „eenmaal" zo herinnert hij zich „w^as de zegen te groot en verloren we de hele vleet met vis, ook spoelde eens 80 ton haring van dek en Trots toont dhr. Smit de miniatuur sloepe die hij al op zijn 14e kreeg en al die tijd zorgvuldig heeft bewaard. kreeg hij een klap van het roer. Al die avonturen is hij heelhuids te boven ge komen en zijn vrouw en 8 kinderen hebben nooit tevergeefs op hem behoe ven te wachten. Zeventien jaar wonen ze nu aan de Steeneweg; hun huisje is afgebroken maarde herinneringen hebben ze meegenomen. Ze woonden vlak bij het water en alle kinderen zijn er één tot maar liefst elf maal toe op hun beurt uitegehaald moeten worden! Ook die herinneringen zullen vrijdag in „Jeugdhaven" waar het feest gevierd wordt zeker de ronde doen. We wensen het gouden paar een prettige dag en nog vele goede jaren toe. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Te 's Gravenhage slaag den voor het examen Gemeente Admi nistratie I (G.A. I), de heren C. A, P. M. Loose, adjunct commies A ter ge meentesecretarie van Oostflakkee en L. van Dam Jzn., adjunct commies op het Stadhuis te Rotterdam. Kerkdienst. Woensdag 19 juni a.s. des nam. 7.15 uur zal voor de Oud Ger. Gem. voorgaan ds. W. Kamp te Utrecht. Vrijdagmorgen werd door het Kan tongerecht aan verd. J. C. ten C. te Rotterdam ten laste gelegd op zijn ter- reintje aan de Oudelandseweg, in het landelijk deel van die gemeente, een vanaf de openbare weg zichtbare cara van te hebben geplaatst. Als gemachtigde verscheen de jonge mr. J. M. den Hollander die de passa ge uit de tenlaste legging die zegt dat verd. de caravan daar heeft gehad interpreteerde als zou verd. daarmee bewust hebben gehandeld. Gem. wilde juist aantonen dat van een „bewust handelen" door verd. die van het ver bod op de hoogte was, geen sprake is geweest. „De caravan is daar zonder opdracht door dhr. T. uit Ouddorp op eigen initiaief neergezet" voerde gem. aan. Verd. ten C. heeft, zoals hij in vorige jaren placht te doen, aan T. -geen opdracht tot plaatsing gegeven." „Is de situatie inmiddels veranderd?" informeerde de Off. „En dat nog wel op geniale wijze" gaf gem. te kennen daarbij een foto als hierbij afgedrukt overhandigend. Door pakken stro is de caravan aan het oog onttrokken. „Als er nog graantjes inzitten kan hij in augustus oogsten" schatte Mr. Naaijen. De Off. concluderend dat verd, van de gang van zaken op de hoogte is gew^eest vond hem derhalve strafbaar; de hele ratio van de strafvervolging vond de Off. thans aanzienlijk minder be langrijk. Hij eiste een geldboete van f 10,—. Op de vraag van Mr. den Holland der welk belang verd. gehad zou kun nen hebben de caravan tegen de uit drukkelijke mededeling in vond de kan tonrechter ook dat verd. dhr. Tanis had dienen te waarschuwen. Uitspraak f 10,—.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1