.K( 40 jaar ,pEilanden-nieuws" an Havenmeester P.i. den Rooyen gaat met pensioen ns! Adjudant Boere te Ouddorp krijgt „functioneel leeftijdsontslag" Vouwbedden De vervuiling van de jaciitiiaven nder lied op. ar- Oude Tonge 100 gulden gewonnen! F^CKORTEHECkZOON i J. KEUYELUnR be jaargang Vrijdag 14 juni 1968 No. 3694 eeni "kou CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond af J_4^ BOUWMATERIALEN Dirksland Telef333 voor Vaderdag, oj 'n vouwstoel Morgen, Zendings middag in Nieuwe Tonge Fruitmanden en Fruitbaltjes „De Fruitcentraie" PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ^°s°et meS9SSS&SSSSSSSSSSSSSSSeSSSSSS3 nylonsV 5^SN®3!^5Ï^ÏSS!iS3>SNS'S!SÏSvS!ö>S>S!SÏ2S£ïs£N&siN;^^ V preciest aat, i/n,| iypelt 5 878-465 lar met 878-612 I aardag luidwestó Putten t :n. volgt uil He in hl en kort ituatie ontval voorzittJ de hea heer dn ikteur ïi| mderwer} produkM aalvergm fiemaaltij issen dol ïlingen t( ie. Bezoe )unten o, )ostvoorr Borrel e Het Wi 60 (tf Deze maand is voor ons hlad een jubileum-maand Eilanden-nieuws be staat veertig jaar. Een jubileum, waard om te herdenken. De uitgeefster N.V. Eilanden-nieuws maakt er geen feest van, komt ook niet met een speciale jubileum-uitgave zoals bij de 25-jarige herdenking, en dat omreden een van de oprichters, de heer Maarten de Waal, enkele weken geleden plotseling is overleden. Toch willen wij het niet geheel ongemerkt laten voorbijgaan; in een of meer artikelen zullen wij de geschiedenis van Eilanden-nieuws in 't kort releveren. Het is een veelbewogen geschiedenis, want de instandhou ding van ons Christelijk Streekbald, dat de Reformatorische beginselen wil voorstaan, is met veel moeite en zorg en ook met veel geldelijke opofferin gen gepaard gegaan. Het is dan ook niet aan eigen kracht of doorzettingsver mogen te danken, dat Eilanéen-nieuws er nog mag zijn, want dan was het ons zeker vergaan als met zoveel andere bladen, die uit de rij zijn verdwenen. De Heere komt er alleen de ere van toe en wij kunnen er van zeggen: „hulpe van God verkregen hebbende, staan wij tot op deze dag." chtsmaa ■dering di ken. ervormde missie ii deze bi Igen. IKEN en Vrii Leidei tenhuis Zuidwoli Cmmeloo' erwijk 1 J. Tev( dam J ijgemaaltl Berg el en msterdan ;maakt) Velde /os te T< te Del de Vos EN ■rk te OU R. Kok M. By''? C. Ve' CN te poor jke. ilariiw Kok en Ittl' Apeldor" werkerfc juni neente a waargi van Aafl Het is nu veertig jaar geleden, per 1 juni 1928, dat „Eilanden-nieuws" voor het eerst verscheen. Uit het „Ten ge leide", waarin onze krant aan het pu bliek werd voorgesteld bleek, dat het ging om een blad te brengen, waarin de zuivere beginselen van Gods Woord zouden domineren. Er verschen in die tijd op Goeree-Overflakkee twee streek- bladen: „de Maas- Scheldebode" en „Onze Eilanden". Laatstgenoemd blad was liberaal en de A.R. Maas- Schel debode, bracht van de reformatorische beginselen niet meer dan een carica- tuur. De zuivere bevindelijke Gerefor meerde leer onzer Vaderen werd er bespottelijk in gemaakt. Daarin kon men niet berusten en door een zeven tal personen werd contact opgenomen, met de drukkerij Gebrs. de Waal te Middelharnis, om tot uitgifte van een nieuw streekblad te komen, waaraan de naam „Eilanden-nieuws" werd ge geven. De uitgifte ging met grote fi nanciële moeilijkheden gepaard, tussen de twee reeds genoemde bladen, moest Eilanden-nieuws zich een bestaansmo gelijkheid zien te verwerven. Boven dien bevonden wij ons toen midden in de crisisjaren, met zeer lage prijzen voor de landbouwproducten en een gro te werkloosheid; ofschoon het abonne mentsgeld laag was kon het bijna niet worden betaald en advertenties moesten tegen dumping-prijzen worden ge plaatst. Zo werd een tweetal jaren voorgetobd en ware het niet, dat enige vrienden, die de noodzaak van princi piële voorlichting op grondslag van Gods Woord en de belijdenisschriften onzer vaderen inzagen, financiële steun hadden verleend, de uitgave had toen zeker moeten worden gestaakt. In 1930 werd de Naaml. Vennoot schap en Uitg. Mij. „Eilanden-nieuws" opgericht, waarvan de heer J. H. Kop pelaar, toen nog wonende te Zwijn- drecht, president-commissaris werd en de heer Th. de Waal tot directeur werd benoemd. In 1931 kwam de heer Kop pelaar naar Middelharnis, waar hij zich aan de drukkerij Gebrs. de Waal ver bond en daardoor tevens in de gele genheid was de uitgifte van het blad verder te helpen ontplooien. Voor een goed begrip wordt hier nog eens ge zegd, dat de N.V. „Eilanden-nieuws" los staat van drukkerij Gebrs. de Waal al wordt het blad daar vanzelfspre kend sinds de oprichting gedrukt. De eerste hoofdredacteur was de heer J. W. van Houdt, destijd hoofd der Chr. School te Herkingen. Bij zijn vertrek naar Rijssen werd de heer Th. de Waal hoofdredacteur. Wel bleef de heer Van Houdt, die een vruchtbare pen haid en ook meerdere boeken op zijn naam heeft staan, tot aan zijn dood toe een trouw artikelen-schrijver voor ons blad. Met ere vermelden wij hier ook de naam van de heer A. J. Kersten te Rotterdam, die, van het begin af, vele jaren de rubriek „Uit het Kijkvenster" verzorgde. Wegens gevorderde leeftijd moest hij een aan tal jaren terug dit werk neerleggen. Ook hij heeft veel aan de opbouw van Eilanden-nieuws bijgedragen, want de lezers mochten zijn zeer gevarieerde artikelen graag. Soms schreef hij voor de ouderen, dan weer voor de jeugd. De ene keer werd de blik naar 't ver leden gericht, dan weer op het heden en de toekomst. En wat kon hij ver tellen van het godvruchtig gezin, aan tafel geschaard rondom de Statenbij bel waaruit vader voorlas en dat dan samen werd gebeden en een psalm ge zongen. Het oude orgeltje deed nogal eens dienst, wat hoort men het thans weinig meer in de gezinnen! Wij willen hier nog enige medewer kers noemen, die bijna van begin af tot nu toe hun krachten aan „Eilan den-nieuws" hebben gegeven. In de eerste plaats „OOM KO", de vriend van de kinderen, die deze rubriek nog steeds met veel ambitie verzorgd. Het is een kinderrubriek, maar weinig oude ren slaan de leuke beantwording op al lerlei brieven over, omdat er zich al tijd wel een kleinkind of een ver fa milielid onder bevindt. Sedert 1931 met een korte onder breking is de heer A. van Eek, des tijds hoofd van de Chr. School te Stel- lendam. Hervormd medewerker aan ons blad. Hij verzorgt nog steeds de hoofdartikelen, die met graagte gele zen worden. Onze redactie heeft de heer Van Eek altijd grote vrijheid van schrijven gegeven, nimmer is hem be perking opgelegd al wordt over sommi ge problemen wel eens overleg ge pleegd. Zijn gedegen artikelen strek ken zich uit over vele terreinen; hij schrijft zowel over internationale als landelijke politiek, sociale en econo mische vraagstukken, kerkelijke en ook plaatselijke problemen, daar de heer Van Eek, al woont hij te Den Haag, nog altijd in hart en nieren een Flakkeeër is. Onze redaktie is deze medewerkers „van de oude garde" zeer dankbaar voor alles wat zij tot dusver voor ,~,Eilanden-nieuws" hebben gedaan en voegt er de wens aan toe, dat zij deze taak nog tot in lengte van jaren mogen vervullen. De samenwerking in de redaktie het is vanzelf ook gelijk alle mede werkers te vermelden is altijd voor treffelijk geweest. Zij behoren niet alle tot dezelfde kerk, of tot dezelfde poli tieke partij, wat niet verhindert dat er een zeer grote mate van overeen stemming bestaat inzake principiële en actuele k'westies, zodat er al die veer tig jaar een buitengewone harmonie is geweest in de opvattingen der re- daktieleden. De verklaring daarvan moet worden gezocht, dat allen uit gaan van de beginselen die in de Hei lige Schrift zijn gefundeerd en in de Belijdenis der Vaderen zijn vastgelegd. En ook daarin, dat „Eilanden-nieuws" een Interkerkelijk en interpolitiek blad is, dat als Christelijk Streekblr^d op Gereformeerde grondslag in dienst wil staan van de gehele gereformeerde ge zindheid, zoals Groen van Prinsterer die verstond. Dankbaar zijn wij aan allen, die in de afgelopen veertig jaar hun krach ten aan „Eilanden-nieuws" hebben ge schonken, ok aan al het drukkerij- en kantoorpersoneel die zich voor een op tijd verschijnen en voor een goede ad ministratieve verzorging volledig heb ben ingezet. Met eerbied gedenken wij aan hen, die de belangen van ons blad voorstonden en ons door de dood zijn ontvallen. In een volgend artikel ho pen wij daar nader op terug te komen. ©insdag liet dhr. J. J. DAMBRUIN zijn brommer bijvullen, opende het MOBIL-FICHE en won, na de vele guldens en tientjes, die reeds waren uitgekeerd, de eerste f 100,Gefeliciteerd en dank voor het gebakje voor het garagepersoneel. Eerlijk, ze zitten er in; zelfs nog van 1000 gulden. Wie zal de volgende gelukkige zijn? TANK MOBILBENZINE MOBILSTATION „DE RONDE BOOM" MEER KILOMETERS S. v. d. VALK. P.S. We hebben een handig brandblusapparaatje, in uw auto te bevesti gen, voor slechts f 12,95. Het kan uw leven redden of U kunt het leven van een ander redden. Doen Bovenstaande opname kan als „zeer zeldzaam" worden be schouwd, niet vanwege fototechnische kwaliteiten maar gewoon omdat adjudant Boere lacht!! Kordaat, brommend, m,aar zoals de foto laat zien ook nog wel eens lachend is hij zijn politie loopbaan doorgestapt, op weg naar de finish die hij op 28 juni a.s. hoopt te bereiken. Dan steekt hij zich voorgoed in de bur gerkleding. Waarschijnlijk zal hem in het geboortedorp van mevr. Boere een woning worden toegewezen maar zo waarschuwt hij: „Daar mag je niet over schrijven!" „Daar mag je niet over schrijven!" was het stereotype ver maan van Ouddorps adjudant wanneer v.'e hem naar allerhan de gebeurtenissen vroegen. Door de soms grote reserve die ad judant Boere tegenover persmensen in acht heeft genomen ble ven berichten uit de krant met de publicatie waarvan de be trokkenen zeker niet gelukkig zouden zijn geweest! Voor ons soms minder plezierig, des te prettiger voor de delinquenten die adjudant Boere in zijn loopbaan onder vier ogen heeft gehad. De details bleven dan ook onbereikbaar voor de buitenwereld. Enerzijds als een streng politieman, anderzijds als een bemid delaar in kwalijke zaken wist hij veelal orde op zaken te stel len. De adjudant heeft zonder dat de buitenwereld daarvan afweet veel verdienstelijk werk gedaan, ook dat werk dat slechts zijdelings met de politionele taak te maken heeft. Steeds heeft hij een hoge opvatting van zijn taak gedemonstreerd. Waarschijnlijk op 28 juni zal hij afscheid nemen om van een welverdiend pensioen te gaan genieten. Die dag wordt extra feestelijk omdat de enige zoon van de fam. Boere voor het eerst, na 15 jaar in Canada te zijn geweest, ook aanwezig zal zijn. Dhr. Boere werd in Naarden geboren. Van 1929 tot 1940 was hij korporaal bij de politietroepen om in 1940 bij de Rijksveldwacht te worden geplaatst. Toen die werd op geheven stapt dhr. Boere over naar de Marechaussee. Na de bevrijding werd hij als Rijks politieman in Ouddorp gestationeerd. Na anderhalf jaar werd hij op eigen verzoek naar Middelharnis overgeplaatst om in 1960 op 1 juni tot groeps commandant te Ouddorp te worden be noemd wat tevens een bevordering tot adjunt met zich bracht. Daarmee was dhr. Boere opgeklommen tot de hoogst bereikbare rang. Piefer Johannis den Rooijen, haven- ''l'^ester, sluiswachter, inarktmeester, "Ulpioeger en ex-wachtmeester der re- ^^ne Rijkspolitie, wonerui te Oude '^onge, zal op 26 juni a.s. bij het be- Jeiïcen van de pensioengeirechtigde leef- 'yd op de meeste eervolle wijze uit de ^^'neentedienst worden ontslagen. Zes ^dertig jaar lang heeft hij dan de ^wisdeuren bediend, jaren waarin hij ptder de schippers een goede bekende '5 geworden. Het werk dat dhr. den Rooijen met veel genoegen heeft gedaan is van va der op zoon gegaan. Ruim 100 jaar ge leden was het Bastiaan den Rooijen die gekomen van „de Willemstad" in Oude Tonge tot havenmester werd benoemd. Hij was trouwens de eerste van Rooijen die zich in Oude Tonge vestigde. Grootvader van Rooijen was helaas geen lang leven beschoren en na zijn dood was het oma den Rooijen die het werk van haar man voortzette. Haar zoon Kees nam later het werk van haar over om het in 1917 aan zijn broer Willem (de vader van de thans scheidende havenmeester) over te geven. In 1932 werd vader Wil lem opgevolgd door zijn zoon Pieter Johannis die daarmee een periode van acht jaar op de binnenscheepvaart af sloot. Alweer staat een van Rooijen gereed om het werk over te nemen. Het is broer Kees die al geruime tijd in ge meente-dienst werkzaam is. Na Kees zal het met de traditie gebeurd zijn. De enige mannelijke nazaat en stamhouder is de kleine Pieter Willem, het zoon tje van de enige zoon van de schei dende P. J. den Rooijen, dhr. Willem den Rooijen, luitenant ter Zee, wo nend te Katwijk. Al die jaren heeft dhr. den Rooijen vlakbij de keersluis gewoond en ook wanneer hij pensioengenietend is zal hij daar nog geruime tijd blijven wo nen. Vertellend over allerlei beleve nissen in de voorbije jaren staan hem de rampdagen nog het duidelijkst voor de geest. Dhr. van Rooijen zag al gauw dat er een ramp stond te gebeuren waarom hij naar het dorp fietste om alarm te slaan. De keersluizen die hij al zoveel jaren had bediend waren volstrekt machteloos tegen de water massa's die de dijken beukten. De ernst van de situatie drong ondanks de waarschuwing van dhr. den Rooijen aanvankelijk maar langzaam door. Ge grepen door de ellende die hij in de volgende dagen zag heeft hij weken gekend waarin hij nauwelijks eten of drinken kon. Mevrouw den Rooijen herinnert aan de oorlogsjaren toen in het voorjaar van 1945 de duitsers de keerslms-deu- ren lieten springen. Zes jaar lang heb ben ze in die tijd hun huisje niet kun nen bewonen. Met goede en kwade herinneringen begint dhr. den Rooijen aan zijn pensioen aan de vooravond van een totale metamorphose van Oude Tonges haven. ...„gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren". „God vordert dat bij ons vergeving zal zijn voor degenen die tegen ons misdoen, en wel een vergeving zonder enige bepaling. Dit is een genade die Hij in Zijn heiligen werkt, daar een hoge prijs op stelt en op velerlei wijze openbaart, zodat Hij die onder de uit- nemendste van onze begaafdheden re kent; ja, die een van de beminnelijkste en prijzisnswaardigste hoedanigheden is, die bij iemand gevonden wordt." Dr. JOHN OWEN NAAR DE MtDDELHRRNIS-TEL: 2328 OOLTGENSPLAAT Ned. Bond van Plattelandsvrouwen: Geslaagde streekdag van de af delingen Hoekse Waard en Goeree-Overflakkee Begunstigd door prachtig zomerweer werd dinsdag 11 juni een streekdag gehouden te Ooltgensplaat van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Hoekse Waard en Goeree-Over flakkee. Per bus, auto en fiets kwamen de dames naar De Plaat waar te 10 uur in de grote zaal van Hotel „Hob bel" de begroeting plaats vond. De presidente mevrouw H. A. van Nieuwenhuijzen-Notenboom uit Oolt gensplaat sprak een hartelijk 'wel komstwoord tot de 138 bezoeksters, spe ciaal tot burgemeester en mevrouw Van der Harst, die als gasten tegen- ■woordig waren. Na de koffie vertelde de burgemeester het een en ander over de Deltawerken, waarmede deze streek en ook Flakkee elke dag wordt gecon fronteerd. Zijn verhaal werd verdui delijkt met foto's. De burgervader had een aandachtig gehoor en werd na af loop vanzelf hartelijk bedankt voor zijn aandeel aan deze dag. De lunch werd gebruikt op 't Fort „Prins Frederik" (prima verzorgd door de exploitant van de „Don-Jon", de familie PoU), waarna in de middag uren o.l.v. de heer W. Wessels van de Stichting Recreatie en Maatschappelijk werk vanwege de Ned. Herv. Kerk (Toppershoedje te Ouddorp) volksdans werd gehouden. Na de thee was er een letterspel o.l.v mej. Van Messel uit Goedereede. Van zelf werden de spelen in de openlucht gehouden, waarvoor het Fort zich bij uitstek leent. Om 4 uur nam. sloot me vrouw Koert-Hameete uit Stad aan 't Haringvliet deze zeer geslaagde streek dag. We attenderen nogmaals op de Zen dingsmiddag die morgen, zaterdag om 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Nieu we Tonge zal worden gehouden. Ds. J. P. Verkade, hervormd predi kant te Nieuwe Tonge, zal spreken over: Het vsrelbehagen des Heeren; ds. J. Catsburg uit St. Maartensdijk over: Wasdom des Woords en ds. W. L. Tukker uit Zwolle over: Uit gron deloze barmhartigheid behouden. De heer J. R. van Beek uit Zeist zal een slotwoord spreken. 1 GEZXtO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS In ons nummer van j.l. dinsdag stond op de voorpagina een ingezonden stuk afgedrukt van dhr. J. Knape, m.b.t. de vervuiling van de jachthaven van Mid delharnis. Waar werd geschreven: „De bewoners van het Zandpad moeten zelf zo wijs zijn om te weten, dat er een gemeen telijke vuilnisophaaldienst is om „de rommel" in de „Sommelsdijkse haven" te gooien, had moeten staan: De bewoners van het Zandpad moe ten zelf zo wijs zijn om te weten, dat er een gemeentelijke vuilnisophaal dienst is, die haar werk goed doet en dat het niet nodig is om „de rom mel" in de „Sommelsdijkse haven" te gooien. Deze vergissing onzerzijds werd door dhr. S. de Valk serieus opgevat wat hem tot het volgende schrijven inspireerde: Maar beste Jan, als dat zo is dan ver andert er nog niets. Of nu de bewoners van het Zandpad de rommel in de ha ven gooien of de vuilnisophaaldienst doet dat. Ik geloof niet dat dat een verbetering is. Het lijkt me beter, dat de Zandpadbewoners de rommel in de afvalbakken doen en dat daarna de vuilnisophaaldienst deze bakken ledigt en de rommel op de gemeentelijke vuil nisbelt brengt. Lijkt U dat ook niet een betere oplossing? Ook de oud wethouder, dhr. J. H. Dijkers klom in de pen, hij schreef: „Toen ik nog wethouder was is de riolering van het Spui vanaf de Mid- delharnisse haven naar de haven van Sommelsdijk verlegd. Dat gebeurde door het gem. bestuur van Middelharnis zon der enige aanvraag bij of contact met het gera. bestuur van Sommelsdijk. „Nu wil men aan de Middelhamisse kant een balk leggen om het vuil dat met een Westenwind naar Middelharnis drijft tegen te houden. Als dat ge beurt, zal ik de gemeenteraad vragen ook bij Holland-Zeeland zo'n balk te leggen opdat de haven van Sommels dijk voortaan bij Oostenwind gevrij waard wordt van het vuil van Middel harnis. Die balk blijve daar totdat de voornamelijk Middelhamisse bewoners van het Zandpad beter hun humani taire beginselen t.o.v. de oppervlakte water verontreiniging in de praktijk gaan brengen. Hen dat bij te brengen lijkt mij een schone taak voor het dag. bestuur der gemeente. J. H. Dijkers. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS OUDE TONGE Kerkdienst. Dinsdagavond 18 juni hoopt om half acht voor de Gerefor meerde Gemeente alhier voor te gaan ds. Hakkenberg van Dordrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1