m BER PREMIE SPAARPLAN i reportages Langdurige discussie over onbewoonbaar-vericlaring De herberg „Het IJ" Bouwgrond in Den Bommel f57.60 per m^! Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! leerli Zie, Kioe Raad Middelharnis: Gemeente-ontvanger J. Jongejan eervol ontslag verleend Raad Oostflakkee: Duel Smeets-Mooyaart De brandweer VERVOLGVERHAAL Mijn vrouw en ik zijn aandeeiliouders gewordenI We doen mee aan liet Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 guiden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen ernog een aandeeltje voor... Basis voor persoonlijk bezit X Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA sommelsdije: aad Oos Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 11 juni insdag 11 J"^ met 'n mooie PLATI Onze succes. MUZIEKHAJ SPECIA KADE 7—9 Over het voorstel tot onbewoonhaar- verklaring van de woning Molendijk 86 te Nieuwe Tonge heeft de raad van Middelharnis die donderdagavond ver gaderde het wat druk gehad! Na een discussie in de openbare vergadering was er zelfs een besloten zitting nodig opdat alle details met name konden worden genoemd. Overigens werd het voorstel toch aangenomen, zij het met de stemmen van de heren Koppelaar, Grinwis, Drooger <sn Opstelten tegen. De woning is zo luidde het rap port van de Dir. van Gemeentewerken niet meer voor bewoning geschikt te maken, het zou technisch en econo misch niet verantwoord zijn deze wo ning in bewoonbare staat te brengen. Dhr. Drooger echter dacht daar an ders over. Hij verzekerde dat de wo ning zo niet voor een gezin maar toch zeker voor een echtpaar geschikt te maken zou zijn. Spr. meende te we ten dat de eigenaar nog met een as pirant koper onderhandelt die de wo ning na koop wil opknappen waarom dhr. Drooger zich tegen de onbewoon- verklaring keerde. Voor dhr. Mijs bleek het criterium of er voor de huidige bewoonster een wo ning disponibel is. „Wat het college met onbewoonbaar verklaring meent te bereiken" luidde de vraag van dhr. Opstelten, hij vond het onjuist tot onbewoonbaarverklaring over te gaan wanneer de eigenaar nog met een aspirant koper onderhandelt. Ook meende dhr. Opstelten te weten dat ook al heeft het gezin al lang om een woning gevraagd anderen toch nog zijn voorgegaan. Spr. kantte zich tegen het voorstel en vroeg het college het voorstel terug te nemen. Onteigening vond de heer Kieviet ac ceptabel in die gevallen dat de eige naar een exhorbitant hoge prijs voor een krotwoning vraagt waartegen dhr. Opstelten ageerde dat dat in dit geval niet van toepassing is. De voorz. locoburg. van Eek ver klaarde dat ook na een onbewoonbaar verklaring de gelegenheid tot het op knappen van de woning nog aanwezig is. De onderhavige woning betitelde dhr. van Eek als een „hopeloos ge val." Na op verlangen van dhr. Opstel ten in besloten vergadering bijeen te zijn geweest werd het voorstel in stemming gebracht. Vier stemden te gen. Bedankt Uit het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap was dhr. Grinwis gebleken dat de gemeente Voorburg als lid van dit Instituut heeft bedankt. „Burgemeester Hordijk deed voorkomen alsof het lidmaatschap verplicht is maar dat blijkt nu toch niet zo te zijn!" vergeleek dhr. Grinwis. „Wanneer je voor Stad en Land zou bedanken heb je toch weer een ander Instituut nodig" verklaarde de voorz. daarbij de wens van het college te kennen gevend het maar bij Stad en Landschap te houden. Havenreglement Het onderwerp havenreglement werd door de raad vastgesteld. Dit reglement treedt in de plaats van de in de poli tieverordeningen van de gemeenten Sommelsdijk en Stad aan 't Haring vliet voorkomende bepalingen en ver vangt het voor de haven van Middel harnis geldende afzonderlijke regle ment van politie. De inhoud van het nieuwe reglement kan zo zeggen b. en w. worden gezien als een ver lengstuk van de alg. politieverordening. De verordening bevat o.m. bepalingen m.b.t. de seinberichtgeving. De bestaan de seinverlichting op de sluizen is niet in overeenstemming met de algemeen geldende voorschriften voor de binnen landse havens. De raad stelde een cre- diet van f 2400,beschikbaar voor aan passing en vervanging van de bestaan de verlichting te Middelharnis en Stad aan 't Haringvliet. Begrafenisrechten De raad ging accoord met de ver hoging van de tarieven van begrafe nisrechten. Met de nieuwe tarievering is een jaaropbrengst van f 32000,te verwachten terwijl de uitgaven op f 65510,33 worden geraamd. Bij de „mededelingen" was het bericht van G.S. dat zij aceoord gaan met het raadsbesluit van 7 maart 1968 m.b.t. de wijziging van de Organisatie- en beheers- verordening van de Brandweer. Met 8 tegen 6 stemmen besloot de raad toen op voorstel van dhr. Opstelten aan de op 2 mei 1967 aangenomen verordening als overgangsbepaling te ver binden dat het korps en de spuit van Sommelsdijk blijven gehand haafd totdat op grond van de aan de raad te overleggen keu ringsrapporten door de Inspec teur van het Brandweerwezen een van de spuiten van Middelhar- nis-Sommelsdijk afgevoerd dient te worden waarna de raad zich nader op de opstelplaats van het materiaal kan beraden. Dhr. Koppelaar constateerde een dras tisch verhoging wat hem deed vragen of de nieuwe tarieven zijn gestaafd aan de normen in andere gemeenten of dat b. en w. de tarivering zelf hebben opgesteld. Het laatste bleek het geval; de voorz. verklaarde daarbij dat in 1966 de rech ten in alle kernen zijn gelijk gesteld welk besluit door G.S. met enige reser ve werd goedgekeurd omdat de kosten slechts voor de helft werden gedekt. „We zullen dit besluit moeten nemen om enigermate uit de kosten te komen" verklaarde de voorz. De raad 'ging ac coord. Kraan aan de aula Mevr. V. Groningen attendeerde pu bliekelijk op de waterkraan die aan de buitenzijde van de aula op de begraaf plaats is aangebracht. Zij meende dat weinigen daarvan op de hoogte zijn. Wijziging havengeldverordening Van de Koninklijke Schippers vereni ging „Sehuttevaer" afdeling Goeree en Overfiakkee, was eeiï verzoek ontvangen om de schutsluis voor schepen, die al leen met gelijk tij de sluis kunnen pas seren, ook buiten de normale tijden (van 6.00—22.00 uur) open te stellen. In een toelichting op het verzoek van de vereniging staat vermeld, dat voor genoemde categorie schepen het tijds- verlies bij opkomend water 3 4 uren en bij afgaand water 8 9 uren kan bedragen. De exploitatieresultaten zullen door deze wachttijden zeker ongunstig wor den beïnvloed. Aan de moeilijkheden, die voor de schippers van grotere sche pen voortvloeien uit het niet kunnen passeren van de sehutsluit tijdens de gewone openstellingstijden, kan zo me nen b. en w. mede in overleg met het betrokken sluispersoneel worden tegemoet gekomen. Van het sluispersoneel zullen dan tijdens de nachturen extra diensten gevraagd worden, welke volgens de rechtspositieregelingen beloond moeten worden. Rekening houdend met een gemiddel de duur van schuttingen bij gelijk getij en met een verantwoorde personeels bezetting, kunnen die kosten worden gesteld op f 30,per schutting. Deze extra kosten behoren naar het oordeel van het college door de scheepvaart ge dragen te worden. De sehippersvereni- ging heeft bij brief van 21 mei 1968 medegedeeld met de heffing van f 30,- per schip per schutting boven het nor male tarief in te stemmen. De heffingsverordening werd als volgt gewijzigd: Voor het schutten van een vaartuig in zes maanden: oktober t.m. maart tussen 20.00 en 07.00 uur en april t.m. september tus sen 22.00 en 06.00 uur is naast het ge wone recht en onafhankelijk of voor het vaartuig al dan niet een abonne ment geldig is, een recht verschuldigd van f 30,00. Voor elke schutting in oktober t.m. maart na 8 uur 's avonds en in aprU t.m. september na 10 uur 's avonds geldt de extra heffing van f 30, Ook het geldende abonnementstarief door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht 7 „Ik heb dat ontdekt aan de wijze, waarop u mij de hand gaf. Maar even wel was ik er al van op de hoogte, dat u behalve uw gewone smidswerk, ook dolken, bijlen en lanspunten maakt voor de Vlaamse vrijheidsstrijders". „Heb je dat soms gehoord van de Groot-Provoost van Brabant?" wilde de smid weten. „Nee, ik weet het van De Zwijger". Verbluft keek Verhupt Frans aan. „Misschien kijk je er van op, meester Matthias ging Frans verder maar sinds twee jaar ben ik een boodschap per van Prins Willem van Oranje!" „Wat zeg je me nou? Jij? Frans Claes?" Matthias en Mieke keken hem zo ver baasd aan, dat hij moest lachen. „'t Is heus waar! Frans Claes, de va gebond, is één van de mannen, die hei melijk de bevelen van onze leiders aan de Vlaamse getrouwen overbrengen. Eén van de mannen, die door dorpen en steden trekken en geld verzamelen om soldaten te weiven voor het leger van de Geuzen. Ik weet wel, dat ik daardoor met het zwaard van Damocles boven het hoofd loop, maar dat deert me niet, ik heb er plezier in". Mieke vouwde haar handen samen en fluisterde: „Jij, Frans? Hoe is het mo gelijk?" „Ja Mieke, het is mogelijk. Weet je nog, dat je vanmorgen gezegd hebt dat ik niet meer de Frans was die jij vroe ger gekend hebt? Nou, feitelijk had je daar gelijk in, maar op een andere ma nier dan jij dacht. En wil je weten hoe dat zo gekomen is? Kijk hier dan!" Hij knoopte zijn wambuis los en haal de een klein leren zakje te voorschijn. Het hing aan een dun koord om zijn hals. „In dit zakje vertelde Frans zit as van mijn arme vader. Hij heeft op de brandstapel het leven gelaten voor zijn geloof. Ik heb de as van de brandstapel genomen. En toen heb ik twee eden gezworen: ik zou de dood van mijn vader wreken, en ik zou mijn le ven er voor over hebben, om mijn land te bevrijden van de Spaanse beulen. De eerste eed heb ik al ingelost. De schurk, die mijn vader heeft aangebracht, om zijn bezittingen te kunnen bemachtigen, heb ik met deze hand het leven beno men. Daarmee is mijn vader gewroken. En om mijn tweede eed te kunnen hou den, ben ik op een winteravond uit ons dorp weggegaan en zodoende heb ik mijn arme moeder achtergelaten". voor woonschepen werd verhoogd. Het bedroeg f 60,doch omdat de opper vlakte van woonschepen sterk uiteen kan lopen werd het juister geacht een abonnementstarief per m2 bovendeks gemeten oppervlakte op te nemen. Uit gaand van een reduktie van 25% wordt dit dan: 52 weken x (75''/o van 15 et 11,25 et) f 5,85 per m2. Aan het tarief voor de gewone vaar tuigen: 12 of 6 et. per m2 waterver plaatsing werd een minimum van f 2.- verbonden. Uitbreiding Chr. u.l.o. Een crediet van f 9400,werd be schikbaar gesteld aan het bestuur der ehr. ulo voor de aanschaf van diverse materialen. Eervol ontslag Aan de heer J. Jongejan, sinds 1944 gemeenteontvanger werd eervol ontslag verleend i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en w. spraken in het voorstel van „de uit stekende en uiterst accurate wijze waar op dhr. Jongejan zijn functie heeft ver vuld. Gunning Besloten werd de bouw van de bo venbouw van de nieuwe O.L. school te Sommelsdijk te gunnen aan fa. v. d. Put. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Heden dinsdagavond 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeen te alhier voor te gaan de heer J. Baayens, student aan de Theol. School te Rotterdam, wonende te Ridderkerk. Bedankt. Ds. C. Wisse te Elspeet, heeft voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier bedankt. Met grote reserve is de raad van Oostflakkee vrijdagavond accoord ge gaan met het voorstel van b. en w. de grondprijs voor gronden in het be stemmingsplan „den Bommel" te den Bommel vast te stellen op f 57,60 per m2! Een nauwkeurige grondprijsbere kening had deze forse prijs aangewezen. De voorzitter, burgemeester v. d. Harst had er weinig moeite mee de in dezen gereserveerde raad ervan te overtui gen dat ze geen andere keus heeft. Af wijzing van het voorstel zou tot gevolg hebben dat in den Bommel geen grond zou kunnen worden vetkocht. Toch zal getracht worden een deel van deze ho ge prijs veroorzakende nadelig saldo op de algemene dienst te verhalen waar door de prijs aanmerkelijk gunstiger zou komen te liggen. „Een verschrikkelijk groot bedrag" constateerde dhr. van Loon, hij wüde geïnformeerd worden over de grootte van het stuk grond. Door dhr. de Vin werd betoogd te gen het grote verschil dat er tussen de prijs in grond voor woningwet- en premiebouw en voor particuliere bouw bestaat. „Voor woningwet bouw kost de grond f 23,en voor particuliere bouw f 57,vergeleek hij. Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Ci. Even een briefl<aart]e aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alie mogelijl<heden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzel<erlngen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen.garantiel^redietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouv^fondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Het forse bedrag werd door de voor zitter verklaard door een geleden ren- teverlies en misrekeningen van geste gen prijzen. De f 23,voor de woning wetwoningen is een curve prijs waar van niet afgeweken mag worden. De prijs wordt berekend naar richtlijnen die niet openbaar zijn" verklaarde de voorz. „Het is absurd dat de particuliere bouwer 244% meer betaalt" veront waardigde zich dhr. de Vin. Als enige mogelijkheid die prijs te verminderen wees de voorz. aan een deel van het nadelige saldo ten laste te brengen van de algemene dienst. Overigens had de voorz. weinig hoop dat dat zou lukken: „we kunnen po gingen daartoe aanwenden maar het klimaat is daarvoor niet gunstig Het bevreemdde de heer Arensman dat in Oude Tonge met het plan „Ebbe en Vloed" wel met een schone lei kon worden begonnen terwijl er in den Bommel nog oude kosten tevoorschijn komen. Spr. begreep dat verschil niet omdat de gemeenten toch zijn samen gevoegd. „Zit er niet iets in van het verlies dat het grondbedrijf heeft gele deninformeerde dhr. Arensman voor zijn neus weg. De voorz. stelde daarop duidelijk dat het verlies in Oude Tonge het plan Oost had gegolden terwijl de grond- prijsberkeningen van Ebbe en Vloed zich naar eigen gegevens gedraagt. In den Bommel echter geldt het nog steeds hetzelfde uitbreidingsplan. G.S. stellen als eis dat elk plan zijn eigen kosten draagt. „Geen meter..." „We raken er geen meter van kwijt" verzekerde dhr. Winkels. „Als de par ticuliere sector zodanig wordt afge remd schept de gemeente in deze geen goed klimaat" vond hij. Dhr. Winkels drong er dan ook op aan te trachten een deel van het saldo op de alg. dienst te verhalen. Onder die voor waarden ging de raad met het voorstel accoord. Smeets-Mooijaart Voor een perceel grond aan de Ma riniersweg in Oude Tonge hadden zich twee kopers gemeld. De aannemer, dhr. Smeets had al geruime tijd geleden optie gevraagd op deze 'grond welk verzoek overigens door b. en w. niet was ingewilligd. Toen hij zekerheid had dat hij de twee woningen kon bouwen had hij weer optie op het be treffende perceel gevraagd doch de ambtenaar had hem geadviseerd een verzoek tot aankoop van de grond te doen om de administratie die aan in optie geven verbonden is te ontlopen. Dhr. Smeets was daarop ingegaan, doch juist twee dagen voor zijn verzoek b. en w bereikte was een verzoek van dhr. Mooijaart binnengekomen. B. en w. wisten er niet goed weg mee en lie ten de beslissing aan de raad. „Smeets" vond dhr. Timmerman. „Mooijaart" oordeelde dhr. Slis. „Smeets" sprak dhr. de Jonge. Grappig vond dhr. van Dam het dat b. en w. de raad schreven: „we richten ons in dezen naar uw oordeel". „Dat ben ik nog nooit overkomen, b. en w. zitten in de knoei maar ik zou hun het voorstel maar teruggeven an ders zitten wij als raad met de stuk ken!" „Daar ben ik nou ook verwonderd overgaf dhr. de Vin te kennen. „Er zit echter een addertje onder het gras, b. en w. weten er niet uit te komen en proberen zo hun handen in onschuld te wassen. Wij zitten hier om zakelijk te zijn en om recht te doen, de eerste gegadigde is Mooijaart" oor deelde dhr. de Vin. „Smeets is een kleinere aannemer, Mooijaart is van alles op de hoogte geweest -en heeft gauw even geprobeerd die grond nog te bemachtigen, 't is niet collegiaal" misprees dhr. van Loon. „Voor de gemeente als overheid is het zaak de burgers naar gelijke maatstaven te behandelenzo stel de de voorz. „Begrijpelijk dat dhr. Smeets als klein-aannemer er nog eens goed over nadacht en met aankoop wachtte tot hij volstrekte zekerheid had over de opdracht tot bouwen, hij is dan ook volkomen te goeder trouw." Bij stemming waren enkel de heren Slis en de Vin tegen verkoop aan dhr. Smeets. Verzoek van dhr. Bom afgemz, Door de heer P. Bom, ambtenaar va», de Burgerlijke Stand was d.d. aptj' een verzoek ingediend hem te benot men tot de eearstaangewezen en e& vervangende huwelij ksvoltrelikendj ambtenaar van de burg. stand. B. en w. wezen de raad erop dat 4^ huwelijksvoltrekkingen zijn geregeld J de Verordening regelende de verdeli» van de werkzaamheden tussen de ami. tenaren. Ook attenderen zij de raad 01 de mogelijkheid bij eerste klasse hi: weiijken voorkeur voor een ambtenaii| van de burg. stand uit te spreken. Wel. iswaar is de leges voor een eerste-klass( huwelijk enkel op vrijdag te slui.l ten wat hoger dan een huwelijltji een andere klasse doch die verhogijj is nooit een bezwaar gebleken. Dhr. Bom maakte in zijn verzotlj bezwaar tegen het feit dat voor mej. sen die niet in de eerste klasse huwa niet hetzelfde keuzerecht bestaat at' speciaal aan de eerste klasse is vet. bonden. Hij voerde daarbij aan jj lang niet alle bruidsparen die voorkeu hebben voor een bepaalde ambtenaa van de burg. stand op vrijdag kuniei trouwen. De raad heeft indertijd gekozen voorj het systeem volgens welke de ambte. naren elkaar bij toerbeurt opvolgej Dit systeem werkt bevredigend en en w. achten dan ook geen terraeii aanwezig de raad voor te stellen dil systeem te verlaten. Aan de hand vai een staatje toonden zij de raad dat U in de praktijk allemaal niet zo zwaai ligt als dhr. Bom dat voorstelt. „De uitgebreide toelichting is een be tere zaak waardig" commentarieerd! dhr. van Loon. „Geen interesse" gaf dhr. de Vin tt kennen. Dhr. van Dam verklaarde dhr. Be graag als eerste vervangende ambte naar te zien. De raad gaf aan het ver zoek geen gehoor. 30.000,— uit de hoiifpn Bij het verzoek van de nog in hel leven te roepen commissie bejaarden zorg haar voor de inrichting van he; dienstencentrum bij de bejaardemvo- ningen te Oude Tonge een bijdrage ui; de z-g. houtpot van f 30.000,te verlfr nen, gaf de voorz. desgevraagd een iii dere uitleg van het begrip „houtpot". De houtpot bleek te zijn ontstaan doordat de gemeente Oude Tonge ra de ramp de gelegenheid waarnam l(i woningen te bouwen. Het hout daarvooi werd door het Zweedse Roode Kniis gratis beschikbaar gesteld. Dat bete kende na aftrek van vervoerskostei e.d. een voordeel van circa 150.011 gulden. Het bedrag van het gesciion- ken hout drukte derhalve niet op 4 bouwkosten van de woningen doch de huur werd berekend alsof het hout was gekocht. Het zodanig gevormde bedrag maj enkel worden besteed aan het sociaal- culturele leven. Voor het zwembad t! Oude Tonge werd f 50.000,— bescliik- baar gesteld. De voorz. bestreed de me ning van dhr. de Jonge dat Oude Ton ge bevoorrecht zou zijn met de ver klaring dat dat dorp niet heeft mee gedeeld in de verdeling van uit het rampenfonds. De raad besloot de aanvrage te honoreren. Aanvullend crediit Een aanvullend crediet, groot f 21 37 werd beschikbaar gesteld voor inrichting van de gemeenschapszaal er de hoofdenkamers van het sctiolen- complex te den Bommel. De raad ging accoord met het voor stel de O.L. school in dit complex naam „Openbare Lagere School Prins Maurits" te geven. Nieuwe brandspuitn Vervan'ging van de afgekeurde brand weerspuiten van Ooltgensplaat en Oudf Tonge zal een bedrag van f 80,000.- vergen. Graag zouden b. en w. hebber. voorgesteld een crediet te veteren doel geen nieuwe uitgaven mogen wordeii gedaan waardoor het evenwicht in d( begroting verder zou worden verstooii (Vervolg op pagina ïl Zijn stem stokte, de aandoening werd hem te machtig. Verhupt drukte hem zwijgend de hand en Mieke mompelde: „Arme Frans, ar me jongen". „Van die dag af vertelde Frans verder zien de mensen mij in kroe gen en taveernen. Ik babbel met Spaan se soldaten en met de menseneters. We drinken met ze en we dobbelen. We doen of we dronken zijn, mijn makkers en ik, maar het is er allemaal om be gonnen, achter de geheimen van de vij and te komen. Ik ga zelfs om met zigeu nerinnen. O, daar zitten zulke trouwe harten onder en zij helpen mij vaak voortreffelijk. Ik weet wel dat ik daar mee mijn naam vergooi. Dat de mensen zeggen: Frans Claes is nauwelijks goed genoeg om opgehangen te worden. Maar dat deert mij niet. Zo wil ik het juist. Want nu zien de spionnen van de bloed- hertog mij aan voor een zatlap en een halve-gare". „Och Frans toch, jongen, wat een vreselijk leven leid jij!" zei Mieke. „Kom-kom, Mieke, dat went wel hoor. Ik weet de moed er nogal in te houden en God helpt me, daar ben ik zeker van. Maar ik mag mijn goede humeur niet verliezen". Oom en nicht waren diep onder de indruk van wat Frans hun verteld had. De smid stond zenuwachtig op zijn snor te bijten en Mieke had tranen in haar ogen. „Wat nou, Mieke? vroeg Frans lachend een bruid die schreit? Dat gaat niet hoor! Met tranen komen we niet verder. Begrijp me goed, ik ben niet naar Berchem gekomen om jullie medelijden op te wekken. Nee, nee, ik kom hier voor veel ernstiger zaken. Ik moet berichten van De Zwijger over brengen naar onze mensen in Antwer pen. Oranje wil, dat die stad in opstand zal komen tegen de Spanjaarden. Ik ben hier gekomen om jullie te vragen of we op de Berchemmers kunnen re kenen, als het zover is". „Op ons allen, geen enkele uitgezon derd! Ik sta je daar borg voor!" ver klaarde Verhupt. „Mooi zo! Ik had niet anders ver wacht! Houden jullie je dan gereed en kom te hulp als je in Antwerpen de noodklok hoort luiden!" „Maar zeg eens, Frans, hoe denk je de stad binnen te komen?" vroeg de smid. „Dat is nogal eenvoudig: natuurlijk door de poort". „Ja dat begrijp ik, maar heb je daar voor een gewaarmerkt paspoort?" „Waar heb ik dat voor nodig?" „Wel man, om binnen te komen. Sinds enkele dagen laten de Spanjaarden al leen die mensen de stad binnen, die een gewaarmerkt paspoort hebben. Dat zijn natuurlijk alleen lui, die ze goed ken nen!" „Dat wist ik niet!" zei Frans. De verslagenheid stond op zijn gezicht te lezen. „Toen ik uit Arnhem ging vertelde hij was daarvan nog niets bekend. Als ik het geweten had zou ik mijn maatregelen genomen hebben. Onder weg ben ik er ook niet achtergekomen, omdat ik 's nachts reis en dan uiteraard niemand spreek!" „'t Is zoals ik je zeg Frans, sinds vijf dagen is de stad gesloten". „Dan hebben de menseneters er be paald lucht van gekregen, dat Prins Willem een boodschapper naar Antwer pen heeft gestuurd". „'t Is vast om jou te doen, Frans mengde Mieke zich in het gesprek En wat moet je nu beginnen, jongen, als je geen paspoort hebt?" Er klonk duidelijk angst in haar stem. „Wat ik beginnen moet, Mieke, weet ik niet. Maar dit weet ik wel, dat ik in Antwerpen moet komen, hoe dan ook. 't Zou heus de eerste keer niet zijn, dat ik de Spanjaarden te pakken neem". „Maar je stelt je aan grote gevaren bloot, Frans", zuchtte Mieke. „Daar is niets aan te doen. Dat brengt mijn werk mee. Ik behoef jullie zeker niet te zeggen, dat je me niet gesproken hebt. Jullie weten niets van me en ik blijf voor jullie de vagebond Frans Claes, net als voor de anderen". „Zeker, daar kun je gerust op zijn zei Verhupt maar Mieke en ik be kijken je nu toch wel met andere ogen. Overigens verzeker ik je, dat er in ons dorp niet één spion of verrader is". „En die monnik dan?" vroeg Frans. „O, je bedoelt vader Ignatius? z?' Mieke och, dat is een bedelmonnik uit Ghistelles „Ja, ja, dat vertelt hij, Mieke, wie kent hem? Hij was mij wat al nieuwsgierig. Hij zat mij honderd-uit te vragen. Ik vertrouw hem niet en daar om heb ik een slaappoeder in zijn wij» gedaan. Als hij werkelijk een spion ii kan hij voorlopig geen kwaad meer doen en als hij wakker wordt, lioop al in Antwerpen te zitten. Maar kom, 1* moet weg, anders kom ik er nooit". De smid drukte Frans de hand en zet „Ik hoop, dat je geluk hebt met je wers jongen". Ook Mieke stak hem de hand toe. „Moge God je beschermen, Frans", zei ze zacht. Verhupt verliet het schuurtje, offl i' zien of alles veilig was. Enkele ogenblikken later kwam terug. „Er is niemand te zien, je kunt gai Frans", zei hij. Frans drukte beiden nogmaals hand en toen sloop hij de tuin door, velden in en was spoedig uit het ff' zicht verdwenen. (Wordt vervoli In het ZWE kunnen won voor de ople ging A, die 1 Bezoldiging, reiskosten ov (Aanvangssal ning; a.o.w.- ver). Gedurei male salaris Sollicitanten of INAS-dipl te hebben ge leeftijd van 1 Zij, die aan 1 nen eventuei leerling-verp Sollicitaties t die bereid is strekken, (tel (Vervolg aarom werd l chten tot de M Zaken en fh ijdrage uit he t volgend jaa an twee branc angen. Aanïkooi Van mej. M. i Moureau c. ikele percelen ;len in het bei in," groot 11. an f 24840,—. Dhr. de Jong iserveerd, hij baringen 1 open. Zijn vra srmijn een bes sn gegeven ei i in de prijs De voorz. we it er grond n ng van de bes inkort ter vis i.De eerste j£ >uwd" vreesde ..Het blijft V »P", beloofde ledingen bleke -drag te zijn 1] Exploitatie- Pe exploitati( »nen in de gei vaststelling 5or dhr. J. V |ng" bevende !f. wie stelt f wil het vo we het al J te kennen. ..Wij hebben •nd waarom w elichting duid 't gaat!" ant-v "e verordenin voorz. de IPe grond te '^r stroppen op blindvaren °d- Gemeentei enkele mode de meest *t!" De raac Qemng vast. De Delegi Frede raad gmg de bevoeg ;t fort Prins doeleinden i Dit geldt ni staurant, de^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2