m i „Geen Maasvlakte langs Voorne's kust Middelharnis krijgt de burge meester die ze zich wenst De vervuiling van Middeiiiarnis' jaclitliaven Plaatselijii nieuws Naambord als „iieriienningstelien" voor Zeelandbrug w 'm Dag. bestuur wer(d motie aangeboden Burg. Joh. van Es uit Oud-Alblas per 1 juli benoemd Dinsdag 11 juni 1968 No. 3693 CHR, STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Sarsltaire stop. Auto in de haven! tichting Zuid-Hollands Landschap: GOEDEREEDE PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds TeL 2023 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tariet GEZONDEN Geachte Redactie, In Eilanden-nieuws van 31 mei 1968 een mooie foto van de jachtha- en van Middelhamis, erg vervuild, at wil zeggen: de liaven, niet de foto. Mag ik met betrekking tot het on- erschrift een paar zaken recht zetten. Er staat; „dat de rommel niet enkel 't Middelharnis, maar voor een goed eel ook uit Sommelsdijk komt." Die zin moet luiden: „dat de rommel oor het allergrootste deel afkomstig van de bewoners van het Menheerse andpad. Die gooien in de haven alles at ze Icwijt willen wezen." De Sommelsdijkse haven loopt vanaf e Gasfabriek over Middelhamis grond- d. (We spreken nog even in oude rmen). Het vroegere gemeentebestuur van ommelsdijk heeft veel moeite gedaan m aan de vervuiling een einde te ma- en. Vooral wethouder Dijkers heeft icti daar herhaaldelijk voor ingezet, 'aar over de bewoners van het Zand- ad ten oosten van de Gasfabriek had ij niets te zeggen. Dat zou een zaak ijn geweest van de heer Hordijk, die irgemeester was van de twee gemeen- :n. De rommel komt niet uit Som- elsdijk, maar uit Middelharnis! En dan schrijft Eilanden-nieuws ver- er: „Nog beter ware het als de po- 'tie forse bekeuringen uit deelde." Dat is gemakkelijk gezegd, maar oeilijk gedaan. Als regel kan gezegd worden, dat we veel van de politie verwachten en te eel van de politie vergen. De politie vaak de zondebok: die moet naar dit ijken en dat voorkomen! Hoe kan een olitieman nu verhinderen, dat er vuil de haven gegooid wordt?! Moeten de haven soms permanent bewaken? De bewoners van het Zandpad moe- en zelf zo wijs zijn om te weten, dat r een gemeentelijke vuilnisophaaldienst om „de rommel" in de „Sommels- "kse haven" te gooien. Ik hoop dat deze korte rectificatie i gevolg mag hebben, dat er einde- "k een einde komt aan de vervuiling van de „Sommelsdijkse haven." Dat is niet een zaak van het gemeentebestuur, want dat kan zoveel verordeningen ma ken als het wil, maar het helpt allemaal niets. Ook geen zaak van de politie, want die is niet alziende en niet alom tegenwoordig. Het is een zaak van de mensen, die aan de haven wonen. Van de Menheersenaars, die tot goede bur gers moeten worden opgevoed. Een moeilijke zaak, inderdaad! Met dank voor de plaatsing. Jan Knape Mzn., Oud gem. secretaris van Sommelsdijk. SOMMELSDIJK „'t Is een duur plasje geweest", vindt Adrie Dirkx uit Oude Ton- ge nadat vrijdagavond zijn nog nieuwe Fiat 850 in de Sommels dijkse haven dook terwijl hij zelf een plasje pleegde in het daar staande urinoir. De hand rem was niet voldoende aange trokken. Om 4.00 's nachts had een takelwagen de auto op het droge. Daarvoor hadden twee mannen in een bootje de plaats aangewezen waar de auto die aanvankelijk was blijven drijven lag. Dhr. A. Faasse verklaarde zich daarna „voor drie geeltjes" bereid de haven in te duiken om een ketting te bevestigen. Toen de wagen eenmaal op het droge stond bleek hij ook door het trekken zwaar beschadigd. Commentaar van dhr. Dirkx: „Ik had het voordeliger in m'n broek kunnen doen!" NIEUWE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan om half 8 student Boogaard. MELISSANT Kerkdienst. Zaterdagavond half 8 hoopt student van Stuyvenberg voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. Op de excursiedag naar Goeree- ^erflakkee van de begunstigers van '6 Stichting „Zuid-Hollands Land- cliap" j.j, zaterdag viel de regen overvloedig dat een deelneemster «opperde: „Zuid-Hollands Landschap, lijlct wel een Waterschap!" Overigens 'fmocfit het barre weer de stemming j'6t te beïnvloeden, strijdbaar toonden '6 ïeden zich tegen de plannen tot uit leiding van de Maasvlakte. In de zaal van hotel „Hobbel" te Wtgensplaat werd de bijeenkomst ge- 'Pend door Mr. M. C. Bloemers te Rot- Wam. In zijn openingswoord stelde w. Bloemers de vraag hoe zich tegen lie Veranderingen op te stellen cen- ^'sal. „Er zal" verwachtte hij 6el Verloren gaan waarom wij de nood- moeten inzien met meer kracht en 'Mere middelen eraan te werken om nze omgeving een nieuwe vorm te ;even." nWat wij als ongerept en statisch be- «nouwen is echter al eeuwen lang "or de mensenhand beïnvloed, het "Ddschap hield echter haar evenwich- 86 structuur doch nu worden de in- ^6pen zo snel en drastisch gepleegd at er onherstelbare schade wordt aan- I richt die het landschap ieder natuur- ,f karakter ontneemt" betoogde Mr. nemers. Verweer groeit I jlst stemde Mr. Bloemers hoopvol het besef zich daartegen teweer stellen groeiende is. „Om een nog gere graad van welvaart te bereiken Wlen we actief en wel overigen noorlijk vorm moeten geven aan de Belangstelling in de regen voor het gemeentehuis te Ooltgensplaat physieke omgeving waarin wij leven, een vorm die nieuw creatief bedacht moet worden en die zo goed mogelijk aan de behoeften moet zijn aangepast." Voorhoede gevecht Mr. Bloemers achtte derhalve voor hoedegevechten (niet langer achterhoe degevechten) nodig om de aanschuiven de, overweldigende massa's tegen te houden. Spr. doelde daarbij o.m. op de uitbreidingsplannen van de Maasvlakte in de richting van Voome. „De situatie is thans vaak tamelijk ontmoedigend doch wij hopen dat op langere termijn de idealen die we hebben tot verwezen lijking zullen komen" zo besloot Mr. Bloemers zijn beschouwing. JWotie Staande de vergadering werd het dagelijks bestuur een motie aangebo den van de volgende inhoud: De begunstigers iian de Stichting Het Zuid Hollands Landschap, ver zoeken het dagelijks bestuur van de Stichting zich met kracht te verzet ten tegen iedere uitbreiding van de Maasvlakte vóór de kust van Oost- Daarmee kreeg het dag. bestuur man daat in naam van de Stichting met kracht tegen de voorgenomen uitbrei ding te protesteren. MIDDELHARNIS Motorrijder in ziekenhuis. De mo torrijder J. Driesse uit Middelhamis, ■werkzaam op een drukkerij te Weesp, botste vrijdagavond op de autoweg na bij Bodegraven achter op een waar schijnlijk stilstaande vrachtwagen. Dhr. Driesse werd aan zijn gezicht ge wond, hij werd in het ziekenhuis te Woerden opgenomen. Uitslag P.V. de Reisduif vanuit Or- leons. Los 5.30 uur. Aankomst eerste duif 11.27.42. Laatste duif 13.20.53. F. Mans 1. J. Jongejan 2. A. Schuur man 3, 4, 6, 10, 24, 33, 34. J. Vis van Heemst 5, 14, 15, 17, 21, 32, 36. P. v. d. Slik 7, 18, 25, 30, 44. W. de Vos 8, 12, 26, 27, 29, 31, 45. H. Bienefelt 9, 13, 16. M. de Blok 11, 28, 39. C. Vroegindeweij 19, 22, 23. C. Polder 20, 46. J. Kastelein 35. B. Schellevis 38, 43. H. de Vos 40, 41, 42, 37. I DIRKSLAND „Amicitia". De muziekver. „Amici- tia" heeft zaterdag deelgenomen aan het Fed. concours te Kloetinge. Ze kwam uit in de afd. Uitmuntendheid en behaalde 107 van de max. 120 te behalen punten. Eerste prijs met lof voor Apollo Op het Federatief Concours dat j.l. zaterdag in Kloetinge werd gehouden heeft de Kon. Fanfare „Apollo" een eerste prijs behaald, met lof! Het was de 16e maal dat „ApoUo" in de vaan delafdeling uitkwam en voor de acht ste maal behaalde ze zaterdag de hoog ste prijs! Voor het eerste nummer wer den 58 en voor het keuze nummer 59 punten toegekend; „Apollo" behaalde derhalve 117 punten van een maxi mum te behalen aantal van 120. Ze zal derhalve volgend jaar weer kunnen deelnemen aan het in Arnhem te hou den Topconcours waarop ook al vier maal een eerste prijs is verdiend. En thousiaste supporters in Goeree brach ten zaterdag spontaan een bedrag van totaal f 60,— bij elkaar, een voorbeeld dat zo hoopt „Apollo" navolging krijgt! OUDDORP Bloedafname. A.s. vrijdagavond hoopt de afd. Ouddorp haar jaarlijkse bloed- plasma avond te houden. Er zijn voor deze avond 482 donors opgeroepen, die op deze avond weer een halve liter van hun bloed zullen afstaan voor het Ned. Roode Kruis. Zij die zich nog niet hebben opge geven kunnen zich a.s. vrijdagavond tussen 6.00 en 9.00 uur melden in het verenigingsgebouw. Om deze avond zo vlot mogelijk te laten verlopen, en om het wachten zo veel mogelijk te voorkomen, wordt er aan de donors verzocht zich zo stipt mogelijk aan de tijd te houden. Collecte. In de week van 10 tot 15 juni wordt in onze gemeente de jaar lijkse collecte gehouden voor de sana toria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". OUDE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond 12 juni om half acht hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. Op woensdag a.s. hoopt de Vrou wenver. Weest een Zegen in het ver. gebouw aan de Kolfweg te vergaderen des nam. 7.45 uur. Inleiding door mevr. V. Loon-Hogeweg, vrije bijdrage door mevr.-Abresch-HoUeman/ Kerkelijke bevestiging en inzege ning van het huwelijk is aangevraagd in de Ned. Herv. Kerk door Adrianus Pieter Oomens en Lijntje Pieternella Knops op 21 juni a.s. en tegen 28 juni a.s. door Leendert Wielhouwer en Maar tje Maria Kik, beiden te bevestigen door ds. W. van Gorsel. De afd. Roode ICruis hoopt op vrijdag 21 juni a.s. in het Wit-Gele Kruis ge bouw alhier, bloedtransfusie te hou den. De gehouden huis aan huis collecte voor het Roode Kruis heeft in de ge meente opgebracht de som van f 662,01. GeuondleTi voorwerpen: 1 groene shawl (met andere kleuren); klapper pistool (rood heft); sleutelring met zak mes, sleutel en nagelknipper; au toped (groen); sleutel G.M. no. 9284); wind- jack donkergrijs/groen; brillenkoker oranje/groen plastic; nylon jack blauw; damesportemonnee inhoud f 1,70; por temonnee beige inhoudende vier kwart jes; een sleutel van bromfiets. Verloren voorwerpen: een halsketting double gouden hanger met steen; he ren portefeuille; wieldop sier; heren portemonnee inhoudende ongeveer f 20; kinderfietsje sport blauw model jon gens; transistor radio bruine hoes; groen jack met vlekken; damesrijwiel merk Phoenix (rood/wit; armband zilver, 6 bedeltjes; vierwielig kinderwagentje blauw; rijbewijs B.E.; grijze dames por temonnee met knip inhoudende biljet van f 10,-; zwart kinder jack; gouden kettinkje; gympakje (zwart) met hand doek. Inlichtingen bij de rijkspolitie alhier. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Donderdag 13 juni a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. P. Blok te Dirksland. Geslaagd. Mej. Willy Legierse Ad. slaagde aan de Dr. Mr. W. v. d. Berg- stichting te Noordwijk voor haar eind diploma Zwakzinnigen verpleging. Spreekbeurt ds. Hegger. Wij herin neren onze lezers nog aan de spreek beurt van ds. H. J. Hegger op woens dag 12 juni des nam. 7.30 uur in de Hervormde Kerk, alhier. Zijn onder werp zal zijn: „Mijn weg naar het Licht". De toegang is vrij. Bejaardenmiddag. Woensdag 12 ju ni des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden worden. Deze vergadering is bedoeld als jaarvergadering, waarop het programma is afgestemd. Eerste prijs voor „Advendo". Het Gemengd koor „Advendo", directeur de heer C. C. v. d. Heuvel, nam deel aan een tweedaags concours, uitgeschre ven door de Gemengde Zangvereniging „Zang Veredelt" te Cuijk (N. Br.). „Ad vendo" kwam uit in de afdeling Uit muntendheid en behaalde een eerste prijs met 330 punten. Het verplichte werk was „Als het licht wordt" van H. Andriessen en het vrije werk" „Sanc- tus" van Palestrina. De jury bestond uit de heren L. Smeets te 's Graven- hage; G. Boer te Landsmeer en J. Nollen te Breda. Streekdag Bond van Plattelands vrouwen. Vandaag (dinsdag) werd er door de afdelingen Goeree-Overflakkee en De Hoekse Waard van de Bond van Plattelandsvrouw^en een streekdag ge houden te Ooltgensplaat. Om 10 uur werd in Hotel „Hobbel" verzameld en na de koffie werd door burgemeester W. M. V. d. Harst verteld over de streek, etc. 's Middags werd op het Fort „Prins Frederik" de lunch ge bruikt en de dag verder met sport en spel doorgemaakt. Een verslag volgt in het vrijdagnummer. OOSTFLAKKEE Met auto over de kop geslagen De 65-jarige M. C. van N. uit de buurtschap Langstraat is maandag morgen op de kruising Reedijk-Provin ciale weg onder Heinenoord met zijn personenauto over de kop geslagen. Dhr. van N. werd met verwoningen aan het hoofd naar het Ikazia zieken huis vervoerd. Het ongeluk gebeurde toen dhr. v. N. komend uit de richting Oud-Beijerland bij het kruispunt via de rijstrook voor het linksaf slaande verkeer probeerde een in dezelfde rich ting rijdende vrachtauto in te' halen. Hij kon echter niet meer tijdig voor deze wagen komen, raakte in de mid denberm en sloeg voor de vrachtwagen langs over de kop. SOMMELSDIJK Bedankt. Ds. H. C. Bultman, Herv. predikant alhier heft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep door de Herv. Gem. van Benthuizen. o>s2^2^C^.5v>.;K>^o^^Ni^.iN^^3^^>^3^ï^^^ A.s. dinsdag 18 juni herdenkt het echtpaar M. Klijn-van Dam, wonend aan de Julianaweg te Ouddorp de diamanten bruiloft. Bij de gouden bruiloft kon nog geschreven worden dat dhr. en mevr. Klijn goed gezond waren, voor de bruidegom met zijn 83 jaren geldt dat nog. Mevrouw Klijn is sinds bijna drie jaar bed legerig tengevolge van de rheu- ma. Haar goede humeur heeft er niet onder geleden en de dank baarheid dat ze dit zeldzaam voorkomende huwelijksjubileum mogen bereiken is er niet min der om. Gaarne wensen wij hen een goede dag en nog vele ge lukkige jaren toe. 5v^Sï:^S\5ï^5\5s^^S^5s5SïS!SsSv5SvSï^ï^SïSöï BORSSELE Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente alhier hoopt woensdag 12 juni a.s. voor te gaan ds. J. C. Weststrate van Meliskerke. Aanvang 7.30 uur. Het bijna 1500 inwoners tellende dorpje Oud-Alblas in de Alblasser- waard is er heus niet gelukkig mee dat burgemeester, tevens gemeentesec retaris Joh. van Es haar gaat verlaten. Per 1 juli a.s. is burgemeester van Es benoemd tot eerste burger van de qua inwonertal ruim acht maal grotere ge meente Middelhamis. Het bericht van de benoeming heeft tranen gekost, ge lukkig niet van burg. of mevr. van Es maar van de beide zoons Cornells (U) en Gerrit-Anne (9) omdat ze hun dorpje gaan verlaten. De tranen wa ren spoedig gedroogd toen weth. van Eek, weth. Kleingeld en de gemeente secretaris vrijdagavond vertelden van de (schone) jachthaven, het zwembad en straks de sporthal! In de 4'/2 jaar dat de thans 37-jari- ge burgemeester van Es eerste burger van Oud-Alblas was heeft hij daar veel werk verzet. Daarvoor was hij acht jaar hoofd van een Chr. Lagere School in Polsbroek in welke functie hij zich ook voor de gehele dorpsgemeenschap verdienstelijk maakte. De liefde voor het gemeenschapswerk groeide en dhr. van Es kreeg van „iemand" de raad zich op het ambt van burgemeester voor te bereiden. Hij begon een studie van het Staatsrecht en al vrij spoedig was de burgemeestersbenoeming daar. Burgemeester van Es is lid van de A.R. voor welke partij hij een jaar zit ting had in de gemeenteraad van Pols broek. Op politiek, cultureel en ook kerkelijk terrein bekleedt hij een reeks van functies. Burg. van Es is Ned. Herv. (Geref. Bond). Hij is o.m. hoofd bestuurslid van het Ned. Bijbelgenoot schap, voorz. van de afd. Zuid Hol land van het Bijbelgenootschap, voorz. van de Prov. Herv. Jeugdraad, be stuurslid van de Landelijke Herv. Jeugdraad, hij is voorz. van het Jeugd Rode-Kruis in Oud-Alblas en de ge hele Alblasserwaard, heeft zitting in tal van Commissies en besturen, kort om, hij heeft zich doen kennen als een die de gemeenschap samenbond waar dit mogelijk en gewenst was. Noch burg. noch mevr. van Es ken nen de gemeente Middelhamis, al zijn ze er wel enkele malen geweest. Ook hebben zij er geen enkel familielid zo als de familienaam dat zou doen vermoeden. Zowel burg. als mevr. van Es zijn in de Alblasserwaard geboren. A.s. donderdag zullen zij hun nieuwe gemeente en de ambtswoning bezoeken. Ongetwijfeld zullen de energieke bur gemeester, zijn charmante en syma- thieke echtgenote en de beide jongens het in „groot" Middelharnis goed naar hun zin hebben. Commentaar Vanuit de gemeente Middelhamis is in de vacante periode o.m. van ker kelijke met name Ned. Herv. zijde en door de in meerderheid rechtse ge meenteraad invloed op de benoeming uitgeoefend. Wij mogen de Comm. der Koningin, Mr. Klaassesz hartelijk dank baar zijn dat hij ondanks de aandrang van andere zijde een candidaat als burgemeester van Es aan H.M. de Ko ningin heeft willen voordragen. In Middelhamis vragen vele problemen de aandacht, we mogen erop vertrou wen dat burg. van Es zich bij de be nadering daarvan door God en Zijn Woord zal laten leiden. Evenzeer mo gen wij dan vertrouwen dat het Mid delharnis dan wel zal gaan. Dezer dagen zijn bij de Zeelandbrug de officiële naamborden geplaatst, één aan de Noordbevelandse zijde en één aan de Schouwense kant. De borden geven, behalve de naam, het merkbeeld van de brug te zien. Dit embleem, dat de grote lengte van de brug (de lang ste van Europa) suggereert, komt ook voor op alle van de NaVa Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij uitgaande stukken en wordt tot eind augustus voorts gebruikt als bijzondere stem- pelvlag op alle poststukken, die in de postkantoren te Middelburg en Goes door de stempelmachines worden ver- ■werkt. De Zeelandbrug is de enige brug in Nederland, die over speciaal „herken ningsteken" beschikt. SI]

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1