iiAnoEn - niEuws pasfoto's I vooEipinksterweekencl 44.000 auto's over de Haringvlietbrug Raad Goedereede moest op eigen besluitvaardigheid gewezen worden Heetvandenaaid ORQelS in öe „qouóen öelta" Plaatselijk nieuws File van brug tot brug.... ydjes en Daijes Al een kast vol rapporten Examens muziekschool Zwembad-actie te Dirksland Goes, Groie Kerk Vrijdag 7 juni 1968 No. 3692 ;eur en AcciJH' Iers op L g over m van janU' orheen tiandel, tie zul- waren ^scad^ oor de me be- bijeen^ zijnde en. die ne ge- tiandel, kosten ni a.s., giro- ibijeen- ;t naar habnis Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJE Boekbespreking randerei Bedieningsgebouw Haringvlietbrug laandagavond 10.30 uur. De telefoon inkelt. „Hoe is de stand van zaken 10 het ogenblik," vraagt de directeur ijn hoofdbrugwachter KI. van Ree. ;Ve verkopen geen kaartje meer" is jjn antwoord. „Wat?, hoe is dat mo- jlijk", klinkt het aan de andere kant OT dé lijn. De heer Van Ree had ge- Ijlt. Er werd op dat moment geen aartje meer verkocht. Niet omdat er auto's meer waren. Nee, dat niet, luto's drie rijen dik, stonden er ach- jf het bedieningsgebouw, waarvan de ihaufteurs al met een knaak f 2,50) hun handen gereed zaten om het in wisselen voor het zeer begeerde be- alingsbewijs. Er had zich op dat mo- nent zo'n file gevormd dat de wagens de tol niet meer door konden rij- Icn, Het was één rij van de Haring- flietbrug tot aan de Barendrechts- irug. Het verkeer zat finaal vast en fan brug tot brug is een afstand van ingeveer 20 km. De Barendrechtsebrug rooide vanzelf weer roet in het toch al Insmakelijke eten. De eindeloze stroom van auto's en lussen werden door het regelmatig op- raan van de brug nog meer opgehou- Op een gegeven moment stond dus jles stil en konden de brugwachters iven adem halen. Ze verkochten van naandagmiddag 3 uur tot 's nachts 12 lur 10.400 kaartjes en van dit aantal [ingen er maar 1000 auto's richting hakkee, de 9.400 kwamen van de eilan- len en zochten ergens in Nederland li daar buiten hun woonplaats weer Nog nooit gebeurd „Dit is nog nooit gebeurt" zegt ons ie heer Van Ree. Zolang de brug be taal heeft men een dergelijke stroom m auto's en bussen niet verwerkt. iehalve de opstopping om 10.30 uur ;on het brugpersoneel het verkeer loed aan. Er is onnoemelijk gewerkt ioor deze mensen en ook door de poli- ie. Vier banen werden er bij de tol- luisjes benut om het verkeer af te weren van de eilanden en 1 baan werd T gebruikt voor het verkeer naar de lilanden. De automobilisten werkten )verigens aardig mee, door met gepast [eld te betalen. Maandagmiddag om 2 lur begon de uittocht en 12 uur 's Bchts was de stroom verwerkt. Nog inkele cijfers kregen we te horen: van- if vrijdagmiddag 3 uur tot aan maan- lagnacht 12 uur (het totale Pinkster- (eekend dus) passeerden 44.000 voer- nijen de Haringvlietbrug. Hierbij zijn liet de brommers en fietsen gerekend, ïant dit vervoer is vrij en wordt dus liet geteld. Van deze 44.000 voertuigen lingen er 24.000 richting Flakkee en RIJMEN VAN TIJMEN Op de eerste juni, Mocht er weer gevist. En dat was voor velen, Toch wel leuk beslist! Want een echte visser, Voelt zich erg onthand, Als hij niet mag toeven, Aan de waterkant. Als hij niet mag spreken, 't Hengelaarslatijn, Heel erg overdrijven. Ligt dan in hun lijn! Maar nu mag gelukkig Weer de hengel uit. 't Geen voor menig visje. Niet veel goeds beduidt. Want ze gaan om beurten, Allen aan de haak. 't Wordt in '68, Stellig weer wel raak. Schone pinksterdagen. Drukte van belang. Lange rijen auto's; 't Kwam maar niet op gang. Wegen zijn nog heel niet Grondig aangepast. Vele buitenlanders. Zijn weer onze gast. Pleinen, viaducten, Klaverbladen, ach Alles onvoldoende pat blijkt dag aan dag. 't Is niet bij te houden, Al dat snelverkeer, Ook al is men daaglijks. Hiervoor in de weer. Hoe al die problemen. Kenen opgelost, Is iets wat zeer velen, I'agelijks moeite kost. wie had kunnen dromen, Dat het zó zou gaan? Holland heeft nog nodig, Menig autobaan. Fransen aan 't kalmeren. Nu, het werd ook tijd. ™t men daar „presteerde", ™as geen kleinigheid. Ja, die Franse furie, Ze v.-as heus niet mis, ^raag niet, wat ze hierdoor, Nu gewonnen is! Er is véél ontredderd, nog bleef de Gaulle, Zal men veel hervormen, Op de hogeschool? *^ranse revolutie, "T Maar in het klein. ^la zo bleek het toch wel, '1 Parijs te zijn. «hter kwam de valbijl, Ktmaal niet van pas, ,Jfaag niet wie z'n hoofd dan, Éérst gevallen was! TIJMEN Zeeland en 20.000 van Zeeland en Flak kee naar richting Rotterdam, etc. Het verschil van 4000 moet mogelijk gezocht worden in het feit, dat bij de terug tocht vanuit Zeeland een gedeelte de weg Goes-Bergen op Zoom heeft ge nomen, of het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder (waar met twee veerboten werd gevaren) heeft gebruikt, terwijl het niet is uitgesloten dat een gedeelte pas op dinsdagmorgen naar huis is gegaan. Want bij de brug was het veel druk ker dan normaal op dinsdagen. Langzaam verkeersweg Bij de kruising Schaapsweg werd als overal op de route het verkeer door de politie geregeld. Bij de Schaapsweg was het hoofdzakelijk wachtmeester Van Damme uit Den Bommel die hier de stroom in „goede banen" leidde. Het liep gesnieerd en het was een impo nerend gezicht om vanaf de vluchtheu- vels of langs de weg het gekrioel in ogenschouw te nemen. Veel auto's maak ten gebruik van de langzaamverkeers weg, hetzij vanaf Achthuizen of vanaf de Schaapsweg. Via de Plaatse-Lange- weg (die nog altijd veel te smal is) reed men dan richting Haringvliet brug en de chauffeurs die deze route volgend hadden veel voor op hun col lega's die de hoofdweg bleven volgen. Ook de bussen van de R.T.M, volg den deze route en op het tijdschema, dat vanzelf niet kon worden aange houden, verleende de chauffeurs hun passagiers nog een service door deze weg te kiezen, waardoor het tijdverlies toch nog kon worden beperkt. De R.T.M, heeft het dit weekend ook druk gehad. Een dienst van maandagavond werd met zeven volle volgbussen naar Rotterdam gereden. Geen ongelukken Zover we weten zijn er op het hier boven genoemde traject geen ongeluk ken gebeurd, wat zeer zeker als een unicum kan worden aangemerkt. Hard kon er vanzelf niet worden gereden, behalve door die ambulance-wagen uit Middelburg, die met z'n blauw-zwaai- licht met een behoorlijke gang zich over de linkerweghelft een weg baan de naar Rotterdam. Deze noodzakelij ke rij-route vergde voor de chauffeur wel de nodige oplettendheid en in spanning. Daar er geen ongelukken zijn gebeurt mogen we aannemen dat het echtpaar op een brommer, die bij de kruising Schaapsweg verkeerd reed en inplaats van links het fietspad te ne men rechtsaf sloeg de verkeersweg op, het er goed heeft afgebracht. Ze reden tegen het verkeer in en het is ons nog een raadsel hoe het is terecht ge komen. Zoals gezegd stonden er overal langs de weg veel kijkers, die, toen het donker werd bovendien nog konden ge nieten van de lichtbundels die als één streep de weg tot een sprookje maakte. Keuze uit het werk van een man in verzet, Henk van Randwykf, Uitgave Het Wereldvenster, Baam. Na het geweldige boek „In de scha duw van gisteren" geeft „Heet van de naald" weer een voortreffelijk beeld van de kordate mens Henk van Rand wijk en zijn visie op de oorlog, de be zetting en zijn verzet en een bijzonder instructieve visie op de problemen die Nederland in 1945 in Indonesië kreeg. Het boek bevat een aantal artikelen die van Randwijk bij de mijlpalen van de geschiedenis, de vaderlandse en de in ternationale heeft geschreven. Van Randwijk noemt de dingen bij hun naam. Schrijvend over de Indone sische kwestie wil hij niet weten van „politionele akties". Hij spreekt over „de oorlog" die Nederland tegen de vol ken van Java en Sumatra begon. Bij zonder instructief schrijft hij over het accoord van Linggadjati; over de kwes tie Nieuw Guinea, over Sjahrir en Su- bandrio. De samenstellers beëindigen het boek met het hoofdstuk „Tweemaal oorlog, niets geleerd" waarin van Randwijk be- treuii; dat het na twee wereldoorlogen niet is gelukt een menselijker, vreed zamer en zindelijker wereld te maken. Hij stierf op 13 mei 1966. „Heet van de naald een bundeling van artike len die hij voor verschillende bladen schreef geeft een eerlijk getuigenis in die zaken die zijn leven hebben be heerst. Een leerzaam boek voor hen die zich uitgebreid wensen te oriënteren omtrent de gebeurtenissen vanaf 1945 tot 1966. „Het duurt zo lang voor je die plan nen gerealiseerd ziet!" Kort en goed was dat gisteravond het repliek van Goerees gemeenteraad op de door Stad- en Landschap opgestelde structurele stu die m.b.t. het toerisme. De voorzitter, burg. Smith had weinig moeite de aan vankelijk wat gereserveerde raad van de waarde van de studie te overtui gen. Zo ook van de snelle besluitvaar digheid van de raad aan wie een e.v. minder snelle gang van zaken zeker niet te wijten is Na de „volledige instemming" van dhr. D. Sandifort volgde een critische beschouwing door dhr. G. Tanis. „Ik vrees dat het nog lang plannen zullen blijven" gaf hij te kennen. „We hebben als raad steeds onze goedkeuring aan diverse plannen gehecht maar uitvoe ring daarvan duurt zo lang, ik vind het maar bedenkelijk dat zoveel instanties een vinger in de pap hebben," ver klaarde dhr. Tanis. Met het vooruit zicht op over twee jaar 20.000 vaste bezoekers en evenzovele dagjes mensen wilde hij de meeste spoed be trachten. Als voorbeeld van de trage gang van zaken noemde hij de nieuw aan te leggen weg door het Oude- Nieuwland. 's Is te merken Voor mevr. Grinwis was het interes sant te weten welke voorzieningen het college meent te moeten treffen om de duizenden gasten bij slecht weer ont spanning te bieden. „We kunnen in het dorp de rust wel wUlen handhaven m.aar we zullen zeker merken dat ze er zijn!" Ook dhr. J. Santifort uitte zijn be zorgdheid over het z.i. niet tijdig ge reed zijn van de wegen en dhr. Visser vond dat de nota maar w^einig nieuw^s biedt. „We hebben al een kast vol rap porten maar we moeten het van de daden hebben" vond hij. Dat de recreatie aan de middenstand ten goede zal komen geloofde ook dhr. Kr. Grinwis wel, voor de landbouwers vreesde hij nadelen en het was voor hem nog de vröag of er geen bedrijven zullen moeten worden ontruimd. Hij vroeg de voorz. te waken tegen een verdergaande ontheiliging van de zon dag. Niet erg overtuigd bleek dhr. Komte- bedde van de bewering dat in Zeeland binnen vier weken na een genomen besluit met de bouw werd begonnen. Als het wel waar zou zijn wilde hij het graag ten voorbeeld stellen. Eensgezindheid „Het duizelt je van de cijfers" gaf dhr. Snijder te kennen. Hij begreep dat er veel werk verzfet zal moeten worden om de vreemdelingenstroom in een goede bedding te leiden, eens gezindheid en doortastendheid vond hij derhalve een eerste vereiste. De voorz. de vragen beantwoordend kon best begrijpen dat de nota voor dhr. Visser, als voorz. van de Streek VW, weinig nieuws biedt, ze is echter nodig om voor het gemeentebestuur het inzicht te verscherpen en ter verkrij ging van steun en hulp bij de uitvoering van de noodzakelijke werken. „Mis schien zijn deze zaken wat laat aange pakt maar dat geldt zeker niet voor de raad van Goedereede nieuwe stijl" ver zekerde de voorz. Hij hoefde ten be wijze de raad slechts te herinneren aan de votering van een crediet van bijna een miljoen voor de aanleg van een weg van de Prov. weg naar het strand. Echter is de gemeente steeds gebonden aan een toewijzing door de Overheid van contingenten leningen. Waar daar op niet behoeft te worden gesteund worden de besluiten sneller gereali seerd, o.a. het parkeerterrein en de containers op de recreatieterreinen" wees de voorz. aan. Wegen De voorz. maakte het voornemen van RWS bekend vanaf „De Druif" tot aan „de Punt" in Ouddorp de parallelweg van de Dammenweg aan te leggen, voor namelijk aanvankelijk voor aanvoer van eigen materialen, later voor alge meen gebruik. M.b.t. de nieuwe weg door het Oude-Nieuwland lichtte de voorz. de raad in over de enorme stu dies die RWS maakt over mogelijke zandverplaatsingen waarom zij met de aanleg van een nieuwe weg nabij de duinen alle voorzichtigheid in acht nemen. „Als we die weg nu aanleggen en er moet over tien jaar een kunstmatig duin overheen dan hoeft u als gemeen te niet om vergoeding aan te kloppen" wordt door RWS verklaard. De vraag van mevr. Grinwis beant woordend verklaarde de voorz. dat het een moeilijke zaak is te constateren waar de belangstelling naar uitgaat. Overigens heeft de WV recreatiecom missie een veelzijdig programma opge steld. Dhr. Grinwis gaf hij toe dat mis schien de landbouw wat gronden moet afstaan. Daarentegen benutten anderen de recreatie om het inkomen te ver sterken. Dhr. Komtebedde gaf daarop te ken nen eraan mee te vnllen werken dat de landbouwers inderdaad die gelegen heid krijgen! „De bevolking kent haar belangen en weet zich voortreffelijk aan te pas sen!" zo besloot de voorz. de discussie. De nota werd met alg. stemmen aan vaard. MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif vanuit Pnt. St. Maxence. Aankomst eerste duif 11.11.21 uur. Laatste duif 11.44 uur. C. Polder 1, 24, 28. H. de Vos 2, 5, 6, 22. W. de Vos 3, 9, 12, 14, 15, 17, 34, 35. B. Schellevis 4, 27, 31. P. J. v. d. Slik 7, 25, 26. H. Bienefelt 8, 19, 36. C. Vroeg- indeweij 10, 11, 16, 21, 23, 30. A. Schuur man 13. M. de Blok 18, 20. J. Vis van Heemst 29, 32, 33, 37. SOMMELSDIJK-MIDDELHANIS Zaterdag 1 juni werden in het Sibe lius huis "weer de examens afgenomen voor de landelijke amateurdiploma's, gitaar, banjo, accordeon en melodica. Het was de vierde keer dat de mu ziekschool Goeree-Overflakkee deze examens organiseerde en ook deze keer slaagden weer alle deelnemers. De leerlingen werden geëxamineerd op gehoor, toonladders en drieklanken, muziektheorei en prima vista spel. Te vens hadden zij een aantal etuden en voordracht stukken moeten instuderen waaruit door de examinatoren de he ren de Ruiter uit Kaatsheuvel en An gelier uit Den Haag een keus werd ge maakt. De Kon. Nederl. Toonkunstenaars Vereniging overweegd het organiseren van examens voor pianisten; wanneer dit gerealiseerd zal worden, zal de Mu ziekschool ook deze tak van musiceren in het examenprogramma opnemen zo dat alle piano-leerlingen van Flakkee die hiervoor belangstelling hebben dicht bij huis examen kunnen doen, na door hun leraar of lerares hiervoor te zijn opgeleid. Geslaagden: Gitaar elementair: Nella de Vlugt, en Magda Nipius, Sommelsdijk. Mar- tien Sevenhuizen, Middelharnis, Magda de Boer, Den Bommel. Gitaar A: Adri Troost, Sommelsdijk, Maaike Hartman en Beb Vroegin- deweij, Middelharnis. Accordeon Elementair: Sjef Schille- mans, Den Bommel. Accordeon A: Mieke v. d. Berge, Mid delharnis, Bram Munters, Den Bommel, Jaap Mackloet, Stad aan 't Haringvliet, Atie Breur, Sommels dijk. Accordeon B: Lenie Vijfhuizen en Marjo Buscop, Sommelsdijk, Lia de Bakker, Den Bommel. Accordeon C: Joke Höhle, Nieuwe Tonge, Lia van Zoest en Jan Ni pius, Sommelsdijk. Accordeon D: Joke van Rosum, Oolt- gensplaat, Lia de Lignie, Sommels dijk. Accordeon E: Lia de Lignie, Sommels dijk. Banjo Elementair: Marga Smit, Me lissant. Melodica A: EUe van Nieuwenhuizen Stad aan 't Haringvliet, Addy Me lissant, Den Bommel. OUDDORP Kerkdienst. A.s. dinsdagavond half 8 hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. J. van Vliet van Aagte kerke. Aan de inwoners van Dirksland <en omgeving. Zoals u allen bekend is wordt er een grote bazar gehouden voor het te bou wen zwembad op 13, 14, 15 juni a.s. We zijn er van overtuigd dat dit een algemeen belang is. Het bazar-comité is nu in volle actie en we hopen op de medewerking van heel de bevolking. Het comité heeft reeds 2 avonden een ophaaldienst gehouden om goede ren af te halen voor dit doel. Er wa ren verschillende mensen afwezig en ook zijn er nog enkele vergeten. Willen deze zo goed zijn, als ze nog wat kunnen of willen missen, dit aan een van onderstaande adressen op te geven of af te geven. Het bazar-comité met hun medewerksters en -werkers zullen er dan zorg voor dragen dat alles een goede bestemming krijgt. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Ook hebben we toezegging gehad waar een cake kan worden afgehaald. Mogen wij nog een beroep doen op de dames, die ons de vorige bazar van cake voorzagen, zodat we weer een stukje cake bij de koffie in de consumptietent kunnen ser veren. Ook daarvoor bij voorbaat onze hartelijke dank. Laten we allen onze volle mede werking geven om de bazar goed te doen slagen, het is voor een algemeen belang. De middenstand van Dirksland nam het initiatief en met het bazar- comité, met hun werksters en werkers hopen wij het samen tot een goed ein de te brengen. Met dank voor de plaatsing. Het bazar-comité, M. Goudzwaard, voorz., Pr. B.laan 39 A. Stolk, secr.. Wilhelminalaan 12. H. Braber, penningm., Winterstr. 5. Mevr. J. Hagens-Knops, Straatdljk. Mevr. R. Poortvliet-Witvliet, Kaai 23. OUDE TONGE Muziekvereniging Vooruit. Als voor zitter van de muziekvereniging is be noemd de heer Wijnhoff te Oude Tonge. Er is een comité opgericht uit de ge meente met het doel de muziekver eniging uit te breiden o.a. door werving leden, vergroting van de drumband en door oprichting van een majoretten- korps. Het comité bestaat uit de he ren P. Brinkman, C. de Koning, J. Buscop, M. A. Kortijn, mevr. Wijn hoff en mevr. de Korte. Inleveren vakantiebonnen. Vrijdag 7 juni van 7 tot 9 uur inleveren vakan tiebonnen bij de heer J. Both Emma- straat 37 Oude Tonge. Voor de bouw vakken eveneens van 7 tot 9 uur bij de heer P. J. PoUemans Bernhardstraat 5 Oude Tonge. Ongeluk. J.l. vrijdagavond kwam de heer D. de Berg op de Solex van zijn werk. Bij het oversteken van de weg Oudelandsedij k-Provinciale weg kwam hij in botsing met een personenauto. De heer de Berg moest met een gebroken been en inwendige bloedingen naar het ziekenhuis te Dirksland worden ver voerd. De Solex werd zwaar bescha digd en van^ de personenauto is de voorruit vermeld. „De Groote of de Maria-Magdalena Kerk, staat aan de Zuidzijde van de Stad. Het is een overheerlijk Gebouw, een Kruiskerk, welker gelyke in Zeeland niet gevonden wordt." Zo schreef „Zyner Excellenties (is Jan van Borssele) zeer onderdaanigen en zeer verpligten dienaar": Isaak Tirion, in de „Beschrijving van Zee land, deel 17." (Oorspronkelijke uitgave: 1753 en heruitgave: Europese Bibliotheek Zaltbommel). In 1505 was deze indrukwekkende Kerk, die als Kruisbasiliek in laat gotische stijl gebouwd is, voltooid. Dat in 1529 door „Mr. Coenraat uit Antwerpen" het orgel verplaatst en hersteld werd, bewijst wel dat de Magdalena-Kerk reeds vroeg in het bezit van een orgel was. Later schijnt dit instrument verkeerd behandeld te zijn want, omstreeks 1600 verhelpt „Mr. Nicolaas" de door een weinig bonafide orgelmaker toegebrachte schade. „Maar, wanneer in den jaare 1618, in 't Dak brand ontstaan zijnde, dat van het Choor en de Wandelkerk verteerd, en de Preekkerk alleen, door de wakkerheid der Burgeren, behouden werdt, heeft men, bij de verbou wing, op die plaats een fraai Toorentje gemaakt. Dit heeft een schoon Uurwerk en een Klokkespel, en van boven eene langwerpige spits." Bij deze brand ging ook het orgel verloren. Het Kerkgebouw werd van 16191621 hersteld en de orgelbouwer Willem Diaken, uit Haarlem, kreeg in 1641 opdracht voor de bouw van een nieuw orgel en een orgelgalerij. Deze orgelmaker voltooide zijn opdracht binnen twee jaar (16411643.) De luiken die hij aan weerszijde van de kassen voor het Hoofdwerk en het Rugwerk bevestigde, werden door de kunstschilder Bisschop uit Dordrecht, beschilderd. Mogelijk heeft dit orgel de volgende dispositie gehad: Hoofdwerk: Prestant (Als blokwerk met Bourdon 16-Prestant 8-Octaaf 4-Mixtuur-en scherp.) verder: Holpijp B-Octaaf 4-Fluit 4-Quint 3-Octaaf 2-Sexquialter-Trompet 8- en Vox Humana 8. Rugwerk: Prestant 8- Quintadeen 8-Holpijp 8-Octaaf 4-Fluit 4-Quint 3-Octaaf 2-Fluit 2-Sexquialter-Mixtuur-Scherp-en Tolkaan 4. In 1711 bouwde de Goese orgelmaker Jacob Cool het instrument rigourous om en in 1736 werd boven de orgelkas, die vrijwel ongewijzigd bleef, een barokke overhuiving gemaakt: de zo bekende „Turkse Kap." Het Zeeuws Genootschap Der Wetenschappen te Middelburg, bezit een uit de tweede helft van de 18e eeuw daterende tekening, door een onbekend meester gemaakt van het Kerkinterieur te Goes, waarop het orgel duidelijk is afgebeeld. De dispositie van het orgel, zoals die geworden was na ombouw door Jacob Cool (1711) vinden we onder andere vermeld in „Disposities der merkwenz." van Joachim Hess: (geschreven in 1774). „Het orgel in de Groote Kerk (te Goes) met twee handklavieren en een Vrij Pedaal, heeft 28 stemmen. Manuaal 13 stemmen. (Hoofdwerk.): Quintadeen 16-Prestant 8-Quinta- deen 8-Holpijp 8-Octaav 4-Holfluit 4-Octaav 2-Quintfluit 3-Nazat 3-Mix- tuur-Comet-Trompet 8-Vox Humana 8. Rugpositief 9 stemmen. Holpijp 8-Prestant 4-Holfluit 4-Octaav 2-Gems- hoorn 2-Quint 1 1/3-Mixtuur-Sexquialtera-en Cromhoorn 8. Pedaal 6 stemmen. Bourdon 16-Prestant 8-Holpijp 8-Quintfluit 3-Trompet 8-Tolkaan 4. Verder tremulant - Nagtegaal en Lier. Als bouwjaar noemt Hess: Ao. 1710 den 5 september. Verder noemt Hess de Tolkaan 4 als tongwerk, wat blijkt uit de plaats in de dispositie-opgave en verder uit paragraaf 58 van „Luister v/h. Or gel" door hem geschreven in 1772. Ter vergelijking met het vorige, volgt nu een dispositeopgave van ruim 100 jaar later. (Deze is overgenomen uit de „Verzameling van disposities der verschillende orgels in Nederland" door M. H. van 't Kruijs, uitge geven in 1885). „Het orgel in de Hervormde Kerk te Goes is in 1770 door J. Cool, uit Goes, geleverd en heeft 28 sprekende stemmen, twee klavieren, vrij pedaal. Hoofdmanuaal. Prestant 8. - Bourdon 16 (disc.) - Holpijp 8 - Quintadena 8 - Octaaf 4 - Fluit 4 - Quint 3 - Octaaf 2 - Mixtuur 3, 6 st. - Cornet 5 st. - Sexquialter 2 st. - Trompet 8 - Vox Humana 8. Rugwerk: Prestant 4 - Holpijp 8 - Viola dl Gamba 8 - Fluit 4 - Octaaf 2 - Woudfluit 2 - Mixtuur 3, 5 st. - Sexquialter 3 st. - en Dulciaan 8. Pedaal. Prestant 8 - Bourdon 16 - Holpijp 8 - Octaaf 4 - Octaaf 2 - Trompet 8. Stomme registers: Twee koppelingen, Ventiel, Tremulant. Opvallend is ook de vergissing betreffend het bouwjaar. Van 1898 - 1903 werd de Maria-Magdalena Kerk gedeeltelijk gerestau reerd, terwijl van 1922 - 1931 de restauratie grondig herhaald werd. Na de werkzaamheden aan het Kerkgebouw, werd het orgel onder han den genomen door A. J. S. Dekker te Goes. De tractuur werd pneu matisch, waarbij de volgende registers werden gedisponeerd: Manuaal 1. (C - f3). Prestant 16 - Bourdon 16 - Prestant 8 - Bourdon 8 - Octaaf 4 - Fluit 4 - Harm. Fluit 4 - Octaaf 2 - Cornet - Mixtuur - Trompet 8 - Clarion 4. Manuaal 2. (in zwelkast) Bourdon 16 - Vioolprestant 8 - Holpijp 8 - Echofluit 8 - Gamba 8 - Ce- leaste 8 - Octaaffluit 4 - Aeoline 4 - Hobo 8. Pedaal. C - dl. Contrabas 16 - Subbas 16 - Octaafbas 8 - Cello 8 - Octaaf 4 - Bazuin 16 - Tuba 8. Kopelingen: 2-1. P-1. P-2. Super 1. Super 2-1. Sub. 2-1. Tremulant. Zweitrede, Crescendotrede, Trede, „Tongwerken af". Vrije en vaste combinatie. Er bleef weinig „Orgel" over. Het enige wat nog aan het instrument dat in 1643 door Willem Diaken opgeleverd werd herinnert, is een schamel beetje pijpwerk en de kassen (met de luiken) van het Hoofdwerk en het Rugwerk. Gelukkig zal de Maria-Magdalena Kerk van Goes over niet al te lange tijd, weer een goed orgel bezitten: in de loop van 1969 wordt een nieuw twee klaviers orgel met vrij pedaal in de historische kas gebouwd. Dit instrument wordt door de Deense orgelbouwer Marcussen geleverd. Bas Wijnands.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5