t 9 lis de a.R.P. links of rechts? Verhoging zwakke schakel in zeewering moet wachten De Pinkster- drukte Meditatie Rookstandaards vertrekt naar israël J. KEUYELUiR ns Sommelsdijk Mr. den Hollander wil eerst het papier zien FüC.KDRTEHEGkZOON Dokter Ouderkerk in de sloot I 40e jaargang Vrijdag 7 juni 1968 No. 3692 '♦♦♦♦J INIS PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonds TeL 20 2S Giro 167930 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verachijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond X met ld kan )f gaat kopen 3553 29 OO „Als de dauw" voor Vayderdag, of 'n haardbankje Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" Ti Mkmu r^^eSTHOOfO M..|>W BOUWMATERIALEN Dirksland Telef. 333 Wijziging en betaling abonnementsgeld Ziekenhuis te Dirksland Sedert enkele jaren gaat door de Ne derlandse politiek een algemene roep om meer duidelijkheid. Dat is geen wonder. Wie zich voor de zaken van het publieke leven interesseert komt steeds meer voor de allesbeheersende vraag te staan wat we nu eigenlijk hebben aan onze vijf grote partijen. Wat de kleine betreft, weten we het wel De S.G.P., het G.P.V., de B.P., de CP.N., de P.S.P., de P.P.R. en D66 zijn homogene groepen d.w.z. ze zijn één in politieke denkwijze. Maar de par tijen, die krachtens hun getalsterkte aan de regering kunnen deelnemen en dit sedert tientallen jaren ook doen, mun ten niet lilt in duidelijkheid wat hun principes en praktische politiek betreft, hoewel er ongetwijfeld gradueel ver schil bestaat in de mate van ondui delijkheid. Gemeten met de historische maat staf links-rechts, die betrekking heeft op de „ideologische" grondslagen zijn de A.R.P., de C.H.U. en de K.V.P. uit gesproken rechts de z.g. christelijke partijen terwijl de P.v.d.A. en de V.V.D. geprononceerd linkse partijen zijn d.w.z. zich niet baseren op reli gieuze beginselen. We zeggen beslist niet, dat deze tegenstelling, voorheen I OERO ZANDPAD 32 MIDDELHARMS aangeduid als'de antithese, verouderd is of verdwenen, maar ze speelt in de ^praktische politiek al geruime tijd een izeer ondergeschikte rol. In de naoor- politiek overheerst duidelijk de inieuwe rechts-links-tegenstelling n.l. |die op maatschappelijk gebied, waar- ibij bepaalde opvattingen omtrent het jvoeren van het sociaal-economisch-fi- inancieel beleid de doorslag geven. Het zijn de controversen op dit gebied, die thans domineren, ook al poogt men dit jmet name in de confessionele partijen ;Stelselmatig te camoufleren. Voor wie !genoeg politieke kennis en feeling heeft lom door diverse rookgordijnen heen te [kijken is het duidelijk, dat hier de ikern ligt van de controversen, die thans Ihet optreden van de grote partijen be- ieersen, ook al worden deze tegen- itellingen terwille van een krampach- [tig vasthouden aan de eenheid der par tijen zoveel mogelijk verdoezeld en ge bagatelliseerd. Er is daardoor een crisis [ontstaan in ons partijstelsel, die als igevolg heeft, dat er een steeds meer igroeiend onbehagen is over de gedrags lijn, die deze partijen volgen, waar- |door velen nog slechts met tegenzin ;emmen op hxm traditionele partij of [deze in arren moede verlaten. Er zijn daardoor binnen deze par- pijen stromingen of groepen ontstaan, ier optreden is terug brengen tot de 'echts-links-verhoudingen in nieuwe tijl. In de P.v.d.A. zijn duidelijk drie [stromingen: de groep-Vondeling, die [een gematigde politiek voorstaat, een oep-Den Uyl die het socialisme prog- atisch beoefent en de groep-Lam- ers van Nieuw-Links, die er radicale lenkbeelden op na houdt. In de V.V.D. ijn ook nuanceringen: de jonge libe- alen willen op het gebied van de col lectieve voorzieningen verder gaan dan Ie anderen. Bij de C.H.U. is hetzelfde sval. In de K.V..P zijn de tegenstel lingen wel het sterkst. Ze hebben on langs geleid tot het uittreden van een 'ietal Kamerleden uit de fractie de [roep-Aarden die zich de „politieke «rtij radicalen" noemen (de P.P.R) nder leiding van de oud-minister Bo- !aers. In de K.V.P, zijn echter velen ichtergebleven, die even radicaal zijn, naar menen, dat ze in de partij moe- «n blijven om deze in linkse richting stuwen. De partij, die naar onze mening het Heest besmet is met de zogenaamde irogressieve of radicale ideeën is de IR.P. Dit blijkt telkens weer op duide- ijke wijze: in het dagblad „Trouw", 'P centrale partij vergaderingen zoals inlangs het convent en ook in de Tvjee- te Kamer. Men kan uit het positie tiezen van de A.R. Kamerfractie bij liverse gelegenheden duidelijk consta- «en, dat zij moeite heft om af en toe net de mede door haar steun tot stand sekomen regering-De Jong mee te 'aan. Van de vier partijen waarop üt kabinet steunt is de A.R.P. de Sroep, die het gemakkelijkst „uit de loot zal vallen." En deze mogelijkheid igt zonder enige twijfel in het sociaal- ''conomisch-financiële vlak, dus op de «rreinen, waarop de tegenstelling ra- 'icaal-behoudend of anders gezegd pro- Jressief-conservatief zich het eerst en let meest openbaart. Vrijwel de enige 'an de Kamerleden, die zich als niet- adicaal doen kennen, is de heer Scha- ■el- De hele rest loopt volgzaam ach- 6r de radicale fractieleider Biesheuvel an. ,0p het zaterdag 25 mei gehouden -entralen Convent te Utrecht zei deze ieltde heer Schakel, dat de A.R.P. een ■^ciologisch geschakeerd gezelschap 'ernit. Vermoedelijk heeft hij daarmee |edoeld, dat deze partij, wat haar aan- betreft, uit verschillende sociale sen van de bevolking is opgebouwd. 'derdaad is dit zo, maar dat heeft ze i^ween met vrijwel alle partijen. De *er Schakel bedoelde er waarschijnlijk "ee te zeggen, dat daardoor het ver- Wl van mtzicht geboren wordt op „IJc zal Israël zijn als de dauw". (Hosea 14 6a) Het is een liefelijk beeld dat de pro feet hier gebruikt, om de verkwikken de en verlevendigende genade des Hei ligen Geestes te tekenen. Vooral gezien in het licht van het Oosterse klimaat, is dit beeld van dui delijke welsprekendheid. Het land kon getroffen worden door versmachting, ■wanneer de hemel zich toesloot, zodat regen noch dauw nederdaalde. Lang zaam maar zeker ging alls dan ver schroeien en verdorren. Alles scheen aangeraakt te zijn door de adem des doods. Weldra leek het, of niets hetzelve meer uit de boeien kon verlossen, tot dattotdat in een diep stille nacht de milde dauw nederdaalt, de verdor- ring wijkt en een nieuw leven ont kiemt, zodat de natuur als opnieuw herrezen lijkt Het is de overwinning van de dauw des hemels over de macht des doods. Zowel de trotse eik als het kleine grassprietje profiteren beiden van de ze parelende dauw. Gelijkt de kerk des Heeren niet dik wijls op een land zonder water? David klaagt tenminste: O, Heer, mijn ziel en lichaam hijgen en dorsten naar U in een land. Dat dor en mat van droogte brandt, waar nie mand lafenis kan krijgen. Bij een kerk, zonder de dauw des Geestes, kan naar de vorm nog wel alles in orde zijn. De Bijbel wordt er gelezen, maar men wordt er noch door ontdekt, noch door vertroost. Het wondt noch het heelt. De hemel verkwikt niet en de hel verschrikt niet. Er wordt wel gebeden, maar het hart keert ledig terug van de troon der ge nade. Er wordt uiterlijk wel in de we gen des Heeren gewandeld, maar de ware lust ontbreekt. Er wordt wel ge zegd, een zondaar te zijn, maar deze belijdenis wordt niet besproeid met de hete tranen van een sohuldverslagen hart. En nutot zo'n volk komt de Heere met Zijn wondere belofte: „Ik zal Israël zijn als de dauw". Wij zoeken het zo graag bij onszelf. Maar het baat niet, al spitten we nog zo diep in de dorre grond. Deze blijtt er even droog door. De regen des le vens komt niet uit de diepte, maar van de hoogte. De bron van de krachts- en levensvernieuwing, is niet in onszelf, maar in de Heere te vinden. En wan neer deze genade nederdaalt op het verschrompelde hart, dan begint daar van binnen opnieuw het leven te ritse len. Dan buigen zich opnieuw de stram me knieën. Dan wordt het oog weer vochtig. Dan fluisteren de verstomde lippen opnieuw de naam van de he melse Bruidegom. De dauw der genade breidt zich le- vendwekend uit over geheel ons mens zijn. Over ons denken, spreken en doen En hoe ontvankelijker we zijn, des te meer genade wordt er in uitgestort. Hoe dieper de behoefte, hoe rijker de zegen. Hoe inniger de begeerte, hoe voller de vervulling ervan. „Ik zal Is raël zijn als de dauw." Die dauw is een stille kracht, die zich in het nach telijk donker als een waas op het aard rijk legt. Geruisloos doet hij zijn geze gend werk en hoort hem niet komen en men ziet hem niet naderen. Plotse ling wordt men zich zijn aanwezigheid bewust. Die stille werkzaamheid is het kenmerk van de genade-arbeid des Geestes. Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden, spreekt de Heere. Een woord uit een preek, een opge vangen gebed, een psalm, misschien door een kind gezongen, kan door de Heere gebruikt worden, om het daar van binnen zo geheel anders te maken. Dan zinken wij met een verbrijzelde ziel neder voor Gods aangezicht, dan vloeit de eerste traan des berouws, dan breekt een stille glimlach zich baan. Dan fluistert de ziel: God is goed! „Ik zal Israël zijn als de dauw". Er ligt in dit woord ook een belofte van dagelijkse bediening uit Zijn volheid van genade voor genade. Want zoals het veld het dagelijks nodig heeft om be vochtigd te worden met de dauw des hemels, wil het alles geuren en kleu ren, groeien en bloeien, zo heeft ook de kerk dagelijks Gods genade nodig om vruchten voort te brengen van geloof en bekering. Daarvoor zorgt nu God Zelf. Telkens nieuwe genade, nieuw geloof, nieuwe troost, nieuwe vrede. De kerk leeft uit genade, die in de hemel, in Christus, besloten ligt. Zijn genade is altijd weer nieuw... als de dauw. Er is niets zo teder als de dauw. Eén ruwe beweging en de parelende dauwdruppel heeft het blad verlaten. Zo is het ook met de genade des Hei ligen Geestes. Daarom maant ons de Schrift, die Geest niet te bedroeven. Dan wijkt Hij en wordt Zijn verkwik kende nabijheid niet langer gevoeld. De Heilige Geest, de Pinkstergeest, is zo teder, zo teder als de dauw. Dat we veel mogen bidden om Zijn gezegende indaling en werking. Dat we óók bid-; den, om die werking bij de voortduur te mogen ondervinden. Och dat ik klaar en onderscheiden zag, Hoe 'k mij naar Uw bevelen moet gedragen. Dirksland. C. J. Kesting. .YfONINGINRICHTlH^ het gebied van de praktische politiek, speciaal de controverse behoudenvoor- uitstrevend (om deze gemakshalve maar zo te noemen, hoewel de zaak zelf veel genuanceerder ligt). Het bleek inder daad op het convent duidelijk, dat de twee hoofdstromingen in onze prakti sche politiek in de A.R.P. aanwezig zijn. Het leek er veel op, dat de radicale stroming zelfs de boventoon voerde. Volgens „De Rotterdammer" hadden de radicalen naar verhouding opzettelijk meer sprekers bij de discussies in het vuur gebracht dan de anderen, waar door het moest lijken, dat deze vleugel sterker is dan ze in feite is. Het is nu eenmaal het kenmerk van al wat radi caal is, op welk gebied ook, dat de aan hangers van deze stroming veel fana tieker zijn dan degenen, die er meer gematigde opvattingen op na houden, hetgeen tot uitdrukking komt in hun publieke optreden. Ze treden brutaler, aanmatigender op, meer dynamisch, waardoor onwillekeurig een indruk wordt gevestigd van een proportionele getalsterkte, die niet in overeenstem ming is met de werkelijkheid. Zij wa ren op het convent duidelijk in de meer derheid, maar de 'grote vraag is of de ze verhouding onder de leden en de kiezers van de partij ook zo is. Opinie onderzoeken hebben uitgewezen dat dit geenszins het geval is. Wij vinden het al lang een zeer droe vige zaak, dat de vroeger zo principi ële A.R.P. thans door de groep der ra dicalen, die in het partijbestuur en in de fractie de boventoon voert, op deze wijze een kant uitgedreven wordt, die èn voor deze partij èn voor onze lands- politiek niet minder dan funest is. Het instituut, dat hiervan de grootste schuld draagt, is de Vrije Universiteit, waar het krioelt van de progressieve profes soren en andere docenten. Het gevolg is, dat men politiek steeds meer de linkse kant uitgaat. Uit alles blijkt dat de kopstukken veel liever zouden sa- men'werken met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. in een regering. Ze zouden dan wellicht de ultra-radicale groep Nieuw Links in de P.v.d.A. nog wel op de koop toenemen. Op het convent bleek ook, dat de radicalen voorkeur hadden Van zaterdag 8 juni v.m. 12 uur t.m. maandag 10 juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Baker,, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. FZa/c/cee-Oosf; Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bom mel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. A. H. Stolk Dirks land, tel. 500, b.g.g. 767. Wit-Gele Kruis Achthuizen: Dienst heeft Zr. Vrij, Den Bommel, Achthuizen, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871-312. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 9 ju ni hebben voor de gemeenten Poort- vliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, Sint Philipsland en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677- 500, St. Philipsland. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS voor de groep-Aarden, die zich meer en meer ontpopt als een soort rode ka tholieken. We zullen er dus rekening mee moeten houden, dat de A.R.P., die ongetwijfeld in meerderheid rechts is, door het brutaal optreden van de radi cale minderheid en de slappe houding van de rechts georiënteerden, er wel eens de oorzaak van zou kunnen zijn, dat we in de naaste toekomst weer kabinetten krijgen, die we evenals dat van Cals gerust als rood kunnen be stempelen. Rijkswaterstaat zal zoals ze zich had voorgenomen het komend najaar nog niet kunnen beginnen met het op Deltahoogte brengen van een stukje kust van 700 meter ter hoogte van de Groeneweg te Ouddorp, een werk dat zo'n 3,5 miljoen zal gaan kosten. Het is de advocaat, mr. L. J. den Hollan der te Middelharnis die als een van de 33 grondbezitters het been stijf houdt, ook al werd hem in de vergadering van hoofdingelanden van het Waterschap de Polder Goeree" een weinig sociaal gedrag verweten en al betitelt de Dijk graaf dhr. L. P. Akershoek zijn grond als „een waardeloze duinstrook van 23 are." In een interview, gepubliceerd in „het Dagblad Kennemerland" moet mr. den Hollander gezegd hebben: „Ik trap er niet meer in." Als Rijks- w^aterstaat zo hoognodig daar de zee- virering moet versterken, dan zullen ze toch eerst op de normale, wette lijke manier, de grond moeten ver werven. Ik begin er niet aan om eerst de grond ter beschikking te stellen en dan te gaan praten over de prijs. Dat heb ik één keer gedaan en ik heb mijn leergeld betaald." Normale stormpjes De heer Bouw, hoofd van de dienst- kring Goeree-Overflakkee van de R.W.S. te Middelharnis die tegenover dhr. Akershoek zou hebben verklaard dat er geen enkele vrees behoeft te be staan zegt in het interview: „Normale stormpjes kunnen er geen kwaad. Maar de deltawerken worden niet gemaakt voor normale stormpjes". Een keten is nu eenmaal zo sterk als zijn zwakste schakel." Het stuk land, waarop Rijkswater staat het duin wil verzwaren, door er zand uit de Grevelingen in te spui ten, w^as eigendom van 33 verschillen de grondeigenaren. „De grond van 32 eigenaren hebben we al lang in eigen dom", zegt de heer Bouw. De drie ëndertigste eigenaar, de advocaat uit Middelharnis weigert. De kavels 19, 20, 22 en 23 zijn z'n eigendom. Ze vormen een lange strook duin en een paar klei ne, geïsoleerde stukjes. Maar de strook vormt de laatste scheiding tussen ai de andere kavels en het duin. Het is duingrond, waar volgens wettelijke voorschriften geen mens een spade in mag zetten. Er is geen huis of tuin- woninkje in te vinden. Er staan al leen maar struiken en er ligt zand. Hij beroept zich op een „zand- en grintarrest". Daarvan lean hier, vol gens ons, geen sprake zijn. Dat zand heeft helemaal geen waarde. Het ligt in beschermd duingebied. Daar mag je geen schep insteken." Mr. den Hollander zegt: „In 1954, kort na de ramp dus heeft waterstaat ons ook gevraagd om de grond alvast In het rechthoekige kadertje het gebied waar het om gaat. ter beschikking te stellen en later de financiële afwikkeling te laten plaats hebben. Daar was, in die verwarring misschien wel aanleiding toe. Met die bereidwilligheid zijn heel wat mensen de mist in gegaan. Toen waterstaat de grond eenmaal had, heeft financiële afwikkeling jarenlang op zich laten wachten. Daarmee heb ik eens en voor al geleerd, dit niet weer te doen." Onteigening R.W.S. is voornemens een onteigenings procedure te beginnen die na taxa tie door deskundigen door de Arron dissementsrechtbank in Rotterdam zal worden afgehandeld. Daarmee zal ge ruime tijd heengaan MIDDELHARNIS VOOR BETER 4, NAAR DE Vriendelijk verzoeken wij onze abonnees die normaliter het abonnementseld per giro of via de Bank voldoen het verschul digde bedrag voor het volgende kwartaal (het derde) zo mogelijk voor 1 juli op onze girorekening 167930 over te maken. Het abonnementsgeld voor „Ei- landen-nieuws" moest met ingang van juli met het geringe bedrag van f 0,25 per kwartaal worden verhoogd, waarmee het kwartaal bedrag op f 3,25 is 'gekomen. Zij, wier abonnementsgeld per automatische giro wordt overge maakt gelieven het Girokantoor tijdig van deze wijziging in ken nis te stellen. Met vriendelijk dank. Administratie „Eilanden-nieuws" De heer M. A. Levy, sinds eind 1966 dierenarts te Middelharnis heeft zijn praktijk per 1 juli a.s. overgedaan aan de heer Minderhoud te Olst. Middelhar nis wordt dhr. Minderhoud's eerste zelf standige praktijk. De heer Levy zal waarschijnlijk in de loop van juli met zijn gezin naar zijn geboorteland Israël vertrekken waar hij een nieuwe praktijk zal be ginnen. Hij kwam ruim 8 jaar geleden naar Nederland waar hij in Utrecht voor dierenarts studeerde. MIDDELHARNIS Toezegging van beroep. Door de ker- keraad der Herv. Gemeente is een toe zegging van beroep uitgebracht op ds. J. T. Cazander te Scherpenzeel. Collecte. In de week van 10 tot 15 juni wordt in onze gemeente de jaar lijkse collecte gehouden voor de sana toria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Geslaagd voor het diploma ziekenverpleging Zr. T. Kardux te Middelharnis; Zr. C. M. Schol te Hilversum; Zr. A. v. d. Sluijs te Herkingen; Zr. J. Voogd te Ouddorp. MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 OUDDORP Op weg naar Vlaardingen is zater dagmiddag dokter Ouderkerk uit Oud dorp in de Tweede Staverseweg onder Sommelsdijk met een door hem bij taxi-bedrijf Akershoek gehuurde Peu geot in de sloot geraakt. De wagen moet op de met keislag verharde weg zijn geslipt, hij kwam in de sloot te recht en botste tegen een dam. De wa gen werd onherstelbaar vernield. De dokter liep slechts een lichte verwon ding op. Het bezoek aan ons land moge dan volgens de pers minder groot geweest zijn dan vorig jaar, voor Schouwen Duiveland geldt dit zeker niet. Het begon al vrijdagavond toen de R.T.M, bus, die normaal om half tien te Bruinisse moest arriveren, ruim een uur vertraging had omdat de stroom van auto's van Barendrecht af eigen lijk een file vormde, op weg naar de duinstreken van Ouddorp en Schou wen. Het was ook te merken aan de veer pont Zijpe Anna Jacobapolder waar zich zaterdagmorgen aan de St. Phi- lipslandse kant een file vormde van ruim 1 km, die ondanks het feit dat twee ponten zonder onderbreking af en aan voerden, niet zo maar was weg te werken. Voor de veerpont vormde zich een file van ruim een km en ook op de Grevelingendam vormde zich een fUe van een dubbelij rij, namelijk daar waar het verkeer zich moest invoegen op de weg (voorrangsweg) naar Oude Tonge. Ook de cijfers van de automatische verkeersteller illustreerden hoe druk het was. Vrijdag 31 mei passeerden hier 7513 auto's, zaterdag 1 juni 8944, zon dag 2 juni (eerste Pinksterdag) 8090 en maandag 3 juni 2e Pinksterdag 14383, het record van vorig jaar met ruim 500 auto's overtreffend;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1