De strijd om het Witte Huis Theunis Lugtenburg te Dirksland wordt op 16 juni a.s. 101 jaar Jachthaven van Middelharnis wordt door vuil verontreinigd ruider. Kruider I Meditatie F^t. KORTEWEG 8 ZOON SinaPKUMERS Sommelsdijk i ilr |40e jaargang Vrijdag 31 mei 1968 No. 3691 CHR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond BOUWMATERIALEN Dirksland Telef333 PINKSTERFEEST •ir Fruitmanden en Fruitbalües „De Fruitcentrale" Wilt U vliegeren ms^^ Pinksteren VOOR BETER X# in hout en staal Met of zonder kast KyïÖNINGINRICHTlHwJ Volgende week één krant Bus- en veerdiensten op 2e Pinksterdag Aluminium jaloezieën Laat deze nu plaatsen. Erkend Luxaflex dealer: Oostdijk 53^-61 SOMMELSDIJK PEINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties; Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk XeL (01870) 26 29, na 6 uvir 's avonds TeL 2025 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. leer oP am ko- te 7.30 mte al- logaard Oe Verenigde Staten van Noord- Amerika zijn tot dusver het machtigste van de wereld. Hoewel het land thans roet grote problemen worstelt: de Vietnam-oorlog, de financieel-economi sche toestand, de rassen-kwestie etc. ziet het er toch naar uit, dat het bin nen afzienbare tijd deze plaats zal moe ten afstaan aan Rusland of China. Zijn positie moge enigszins verzwakken, ook ir. de Westerse wereld moge de sympa- i'-jc voor dit land in bepaalde kringen tuinder worden, speciaal onder degenen die met min of meer rode denkbeelden zijn behept, niettemin is en blijft het v.rrlopig liet machtscentrum van de vr.:c Westerse wereld en hangt er ont- zaïiijk veel, ook voor Nederland, van af c; de Amerikanen hun leidende rol ef fectief kunnen blijven spelen. Een belangrijke factor daarbij is de persoon van de president en het beleid dat hij voert. Daarbij is het niet in de eerste plaats de vraag of de nieuwe president een republikein of een demo craat zal zijn, want dit speelt met name in de buitenlandse politiek die voor West-Europa het belangrijkste is niet zo'n grote rol, maar wel of de president, die in november gekozen zal worden en in januari zijn ambt zal aanvaarden, van zodanige allure zal zijn, dat hij kans ziet, de geweldige problemen waarvoor meii 's Ge'ret ds. J- het land staat nader tot een oplossing te brengen. Men weet, dat de V.S. niet zoals Nederland en de meeste andere landen een eenheidsstaat is, maar een federatie, een bond van vijftig half- onafhankelijke staten. Elk ervan heeft zijn eigen regering met aan het hoofd een zelfgekozen gouverneur en zijn eigen politieke partijen. De Unie, dus het hele land, heeft een federale rege ring, die de tegenpool is van de aparte staatsregeringen. Aan het hoofd ervan staat de president, die door het hele volk gekozen wordt. Hij is het symbool van de nationale eenheid en bezit een enorm groot politiek gezag. Zijn ambts periode duurt vier jaar en hij mag één maal herkozen worden. Sterft hij voor dat zijn ambtstermijn verstreken is, dan volgt de vice-president hem op; wan neer van de resterende termijn minder dan twee jaar overgebleven zijn, mag hij nog twee volle termijnen daarna als president fungeren, zodat de langste periode gedurende welke iemand pre sident van de Ver. Staten kan zijn, tien jaar bedraagt. De verkiezing geschiedt niet direct door de kiezers, maar via een tussenschakel. Elke staat vormt een kiesdistrict en daarin worden door de burgers een aantal z.g. kiesmannen ge kozen, dat afhankelijk is van het aantal inwoners van de staat. Samen vormen ze het college van kiesmannen, dat in totaal 550 leden telt. De volkrijkste staten hebben dus de grootste invloed op de uitslag: New-York b.v. 15 maal zoveel als het dim bevolkte Nevada. Daardoor concentreert de verkiezings campagne zich op de dichtbevolkte ge- industrialiseerde staten zoals New-York Pennsylvania, Ohio, Illinois en Califor- nië. De kandidaten voor het president schap proberen dus vooral bij de kie zers van zulke staten in de gunst te ko men. In tegenstelling tot de presidenten van Europese republieken zoals West- Duitsland en Italië, die een minium aan invloed bezitten, heeft die van Amerika een formidabele macht. De hele uitvoe rende macht ligt volgens de grondwet in zijn handen. Misschien is het de meeste onzer lezers nooit opgevallen, dat we nimmer lezen van een Amerikaanse minister-president zoals die in de Euro- Pose landen bestaat, maar die is er niet. De president is n.l. tegelijk minister- ITesident, dus in werkelijkheid de re- Senngsleider. Hij heeft heel de uitvoe rende macht in handen, is de opperbe- 'olhebber van de gewapende macht !oger, vloot, luchtmacht heeft de ing van de buitenlandse zowel als 'an de binnenlandse politiek. De begro- ™g en de wetsvoorstellen bereidt hij feite uiteraard zijn medewerkers 'oor. Uiteindelijk kan hij over de laat- nadat ze geamendeerd zijn, zijn veto ««spreken Bovendien is hij ook nog de leider van zijn partij. De president is niet alleen de hoogste staatsrechte- Jlke figuur, maar ook de dominerende Witieke figuur. Voor alle beslissingen hij verantwoordelijk, niet de minis- die men kan beschouwen als zijn wsoonlijke adviseurs, maar niet aan "fi Congres (de volksvertegenwoordi' bestaande uit het Huis van Afge- pardigden en de Senaat) doch aan de «ezers, die hem in het Witte Huis, zijn esidentie in de hoofdstad van de fede- atie Washington, hebben gekozen. is zijn macht niet dictatoriaal, "'ant het Congres moet medewerking menen aan zijn politiek. Op de ver- ouding van president en Congres kun- '1 we hier niet in den brede ingaan. Veren. Staten zijn, evenals Enge rd, een land met een twee-partijen- ti, 1^^' Democratische Partij, die da- »rt uit 1828, en de Republikeinse, da- «end uit 1854. Deze beheersen het wWieke leven. Het verschil ertussen is *Mlijk aanwijsbaar. Beide hebben "Servatieve en progressieve vleugels. En als de dag van het Pinkster feest vervuld werd, waren zy al len eendrachteiyk by een. Handel. 2 1. Zonder het Pinksterfeest is de gouden keten der heilsfeiten niet compleet; en met het Pinksterfeest is de voltooiing bereikt van de heilsdaden. Het Pirik- sterfeest is van andere heilsfeiten daar in te onderscheiden, dat de andere fei ten zijn tot verlossing; dat deze daar door tot stand komt; maar het Pink sterfeest is de voleinding als voltooi ing; het is niet maar een gebeurtenis tot verlossing; het is in al vervulling de verlossing zelve. Hier was het nu om te doen. Daarop wees nu alles en daarheen bewoog zich alles. Men zou feitelijk kunnen zeggen, dat naar de idee geschouwd, Pinkster voorop gaat; dat het andere al wordt voorondersteld; of wilt ge dat zonder dit Pinksterfeit al het andere incom pleet, onvolledig, niet af, en ontoerei kend was. Hier hebben we in bijzonderen zin een werk van de Heiligen Geest. In het wezen Gods is deze aanbiddelijke derde Persoon wel in de orde der voorstelling de derde Persoon, maar die als Geest reeds in de Vader en de Zoon vooron dersteld is; gelijk Hij van hen uitgaat; een uitgang welke ormaogelijk ware in te denken, als Hij er reeds niet in was. Ja theologisch doorgedacht, zou omge keerd de Vader zonder die Geest niet als eeuwig functionerende, genererende Vader zijn te denken. Evenals de adem er niet is zonder het leven, maar ook dat leven niet leeft zonder te ademen; zo ook hier, de Geest als de adem des Almachtigen moet er zijn, zal die God des Levens leven hebben in zichzelf; kortom wat derde heet, is in de eerste al voorondersteld. En zo nu ook in de goddelijke econo mie of huishouding der drie Personen; wat ieder van hen naar goddelijk idee te doen heeft, en zooals een ieder hun ner daarnaar ook werkt, de derde Per soon is niet afgescheiden te denken van de twee andere. De twee andere Per sonen doen hun werk altijd in saamho righeid met de Heiligen Geest, en de Heilige Geest zet altijd de kroon op het werk des Vaders en des Zoons; Hij is er de voltooier van. Alle dingen zijn uit de Vader, door de Zoon en in de Heilige Geest. Reeds in de natuur van het wezen des Wezens Gods, zo ook in de werken der schep ping, en eveneens alzo in die der gena de. Het is het bijzondere werk des Hei ligen Geestes om al wat de Vader en de Zoon doet en werkt, tot de eeuwigen God Zelf op te leiden in de Geest, dat is door Zijn werking en in Zijn gemeen schap keren alle dingen tot God weder. Zo is het de Heilige Geest die het genadewerk in onze harten toepast, maar ook opeist en opheft tot God, dat alles Hem glorie brenge; niet alleen in dankende aanbidding voor de ontvan gen verlossing, maar bepaald opdat die verlossing zelf aan haar bedoeling be antwoorde, van tot Gods glorie zich te ontplooien; de werking, de functione ring der verlossing is door de Heilige Geest. Hij past niet slechts toe tot ons be zitten; maar Hij doet dat bezit geen ijdel, ledig bezit zijn, maar een levendig bezit; zodat niet alleen wij zelf er wat aan hebben, maar ook God Zelf er wat aan heeft. Hij is dus de completering maar ook de activering en functionering van va der en Zoon. Dat wil voor ons onder werp nu zeggen, dat Hij op al hetgeen Vader en zoon tot onze verlossing ge daan hebben nu de kroon zet, door het ons mede te delen, en door die verlos sing daarin te vervullen, dat zij als ver lossing verlost- en opheft tot God; dat Christus m.a.w. een gestalte ontvangt in de gemeente. Men zou het ook aldus kunnen zeg gen: dat er een gemeente ontstaat, en dat deze gemeente haar geestelijk bezit en betekenis nu ook beleeft. Zonder de Heilige Geest ware de Drie-eeiiheid Zelf niet „af" en zonder de Heilige Geest en diens bijzondere werking waren de wer ken Gods ook niet compleet, noch in de natuur, noch in de genade. De hof des Heeren moet geplant, maar ook vruch ten voortbrengen en ook doonvaaid, op dat de specerijen mogen uitvloeien. Zo zit Pinkster in Pasen en Kerst nacht al in; zo is Pinkster de comple tering der heilsfeiten; zo is Pinkster de verlossing zelve in alle ontplooiing en vervulling. En zo geschiedde het, dat de dag van het Pinksterfeest, vervuld werd. Vervuld de profetie, vervuld de dag, vervuld het huis, vervuld de jongeren, 't Is zo echt het vervuUingsfeest. Want waar de Heere inkomt daar wordt het vol; dan eerst, maar dan ook goed vol. Het is met het Pinksterfeest in de ziel al juist zo. Er is geen volle voldoening dan tenzij Hij met zichzelf de ziel ver vult. Er kan alreeds velerlei ook aan genaams van de Heere ervaren en ge noten zijn; en toch blijft er nog een verborgen ledigheid over, zolang de Heere niet Zichzelf door Zichzelf weg schenkt. We hebben in het Paradijs God Zelf en diens gemeenschap verloren; zo is de ware vrede en zaligheid eerst dan we dergekeerd als de Heere weer ingeko men is om woning bij ons te maken. Dat is het volle doel der waarachtige bekering van Gods zijde ook. Het kan Goede Vrijdag, zelfs Pasen van binnen zijn geweest, maar zonder Pinkster is het niet compleet niet „af". Dat wil zeg gen: we kunnen reeds iets gesmaakt en geproefd hebben van de verzoenende kracht van het Borgbloed, ja enige toe- ëigening zelfs kennen van de Christus tot rechtvaardiging; en dat toch de ziel nog niet durft te zeggen: de Heere Zelf is de mijne en ik de Zijne, een Drieë- nig God is het deel mijns bekers. Het is zulk een grote, begeerlijke en uit genade verkrijgbare zaak, om door de Zoon tot de Vader te worden geleid! En dat is de volle zaak eerst, en een bijzonder werk des Heiligen Geest in de toepassing, uitvoering en functionering der heilsweldaden Christi. Zulk een zaak is het Pinksterfeest der ziel te noemen. En dat geschiedde in het wezen der zaak daar nu op de Pinksterdag in Je ruzalem, met betrekking tot de ganse kerk als kerk. Met de heiligen te samen, als de Una Sancta (de ééne heilige kerk). Eerst met al de heiligen (tesamen) is te verstaan den vollen rijkdom van de heilgoederen Christi (Eefeze 3 18). Wijlen Prof. G. Wisse. I-----------O------------ Bij de Republikeinen is de eerste wat groter dan bij de Democraten. De presidenten van de laatste dertig jaren zijn geweest: Roosevelt 1933 - 1945 Truman 1945 - 1952, Eisenhower 1952 - 1960, John Kennedy 1960-1963 en Johnson 1963 tot heden. Deze laatste wenst geen herverkiezing, ofschoon dit mogelijk zou zijn, omdat hij in 1963 Kennedy na diens vermoording tussen tijds moest opvolgen. Daardoor is het noodzakelijk, dat er andere kandidaten, zowel van de Democraten, waartoe Johnson behoort, als van de Republi keinen naar voren kwamen. Momen teel zijn er vijf prorhinenten, die zich in de verkiezingsstrijd geworpen heb benen die thans vechten voor de kandi datuur van him partij, van wie er uit eindelijk twee over enkele maanden te genover elkaar zullen staan in de strijd om het presidentschap. Twee van hen zijn Republikein: Nixon en Rockefeller en drie Democraat: Humphrey, Robert Kennedy en Mac Carthy. Richard Nixon, 55 jaar, was destijds de vice-president van Eisenhower ge durende acht jaar. Hij houdt van een harde lijn tegenover het communisme. In 1960 was hij kandidaat tegenover Kennedy, maar verloor met een klein aantal stemmen. Nelson Rockefeller is de tegenkandi daat van Nixon als republikein; hij is 59 jaar en de zoon van de beroemde multi-miljonair John D. Rockefeller. Hij is thans gouverneur van de staat New- York. Door een echtscheiding verloor hij veel sympathie, maar hij wist zijn gouverneurschap te behouden. Hubert Humphrey, de huidige vice- president, probeert de kandidaat van de Democraten te worden. Hij is 56 jaar en geen miljonair. Voorheen was hij pro fessor en burgemeester. Een knap rede naar. Zijn grote tegenstander en rivaal bij de kandidaatstelling zal zijn: Robert Kennedy, 42 jaar, broer van de vermoorde president Kennedy en diens oud-minister van Justitie. Hij komt uit een miljonairsgezin en be schikt over vele miljoenen van zijn familie voor het voeren van propagan da. Een zeer eerzuchtig en heerszuchtig man. Niet sympathiek, maar energiek en geslepen. Ofschoon partijgenoot, heeft hij veel kritiek op de Vietnampolitiek van president Johnson. Eugene Mac Carthy, 51 jaar en pro fessor, tevens senator. Hij is tegen de Vietnamese oorlog. Het ontbreekt hem aan geld om de miljonairs afdoende te bestrijden in de strijd om de kandida tuur. Wij kunnen moeilijk voorspellen wie de verkiezingen binnen de twee partij en en in het land zal wirmen. Wij zou den het liefst Nixon als republikein en Humphry als democraat tegenover el kaar stellen. Wie president wordt, zou uiteindelijk, naar we menen, praktisch niet veel verschil maken. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS Dat kan! Komt a.s. zaterdag bij me tanken en neemt een vlieger mee. Voelt U zich er te oud voor? Dan is het een prachtcadeautje voor uw kind, nichtje of neefje, buurjongetje of buurmeisje of wie dan ook. Maar ze moeten de vlieger dan ook nog even zelf maken. U krijgt afgepast vliegerpapier, 2 bamboestokjes, zakje lijm en draad voor geraamte en schering. Plus nog een handleiding. Een aardige tijd passering voor de jongelui. Ik heb er veel, maar de voorraad is uiteraard niet onbeperkt. En: U weet het (en zo niet, ervaar het proefondervindelijk): MET MOBIL MEER KILOMETERS MOBILSTATION „DE RONDE BOOM" S. v. d. Valk. Op 16 juni .a.s. hoopt de heer Theunis Lugtenburg te Dirksland de respec tabele leeftijd van 101 jaar te hebben bereikt. Dhr. Lugtenburg verkeert nog in een prima gezondheid en demonstreert nog elke dag een gezonde eetlust. Hij is ook nog helder van geest en interesseert zich nog terdege voor de din gen die rondom hem gebeuren, steevast wordt elke dag de krant uitvoerig doorgenomen. Vanuit het paviljoen waar hij wordt verzorgd brengt hij nog dikwijls een be zoekje aan zijn kinderen. Zonder hulp beklimt hij dan de trappen naar de verdieping van de bejaardenflat v-^aar zijn zoon concierge is. Ook maakt hij wel eens een autoritje in de omgeving waar hij geboren en getogen is. Gaarne wensen we dhr. Lugtenburg geluk met het bereiken van deze uitzon derlijk hoge leeftijd. Mogen hem nog meerdere gezonde jaren geschonken worden. 'T^ - NAAR DE MI0DELHRPNIS-TEL:Z3Z8 I Niet in helder water maar in een mis selijk nuakende bry rusten de sierlijke jachten in de jachthaven van Middel harnis. De jachteigenaren die hun kost bare bezit door een dergelijke troep be smeurd zien raken daardoor minder overtuigd van de aantrekkelijkheid van hun haven die qua accomodatie toch haar vooraanstaande plaats in de rü van jachthavens zeker verdient. Geërgerd wordt erop gewezen dat de rommel niet enkel uit Middelharnis maar voor een goed deel ook uit Som melsdijk komt. In de haven van Som melsdijk en de vaart naar Middelharnis wordt letterlijk alles „gedropt" wat men kwijt wil. Er drijven complete fauteuils, tafels, stoelen tot en met onttakelde kippenhokken toe om van het kleinere huishoudvuil nog niet te spreken. De oplossing voor de verontreiniging van de jachthaven is ook met weinig financiële middelen te bereiken. Wanneer bij de Wilhelminabrug of op enige afstand daarvoor om de omwo nenden dat ongerief te besparen, een forse balk dwars in de vaart wordt ge legd dan zal al het vuil vanuit Som melsdijk zich achter die balk ophopen. De balk zou dan wanneer gespuid wordt kunnen worden gelicht, waarbij het vuil naar het Haringvliet afdrijft. Nog beter ware het als de politie forse bekeuringen uitdeelde. Hopenlijk wil de gemeenteraad die a.s. donderdag verga dert deze gang van zaken bespreken en maatregelen nemen, opdat de ongetwij feld prachtige jachthaven van deze for midabele schoonheidsfout wordt verlost. I.v.m. tweede Pinksterdag zal het ons onmogelijk zijn volgende week een dinsdagnummer te brengen. Ons blad zal a.s. week derhalve maar eenmaal verschijnen en wel op vrijdag 7 juni. Directie Eilanden-nieuws. Op 2e Pinksterdag zal de R.T.M, de autobusdiensten en de veerdienst Zij- pe-Anna Jacobapolder v.v. uitvoeren als op zondagen. De veerdienst Helle- voetsluis-Middelhranis v.v. wordt even eens uitgevoerd als op zondagen van juni t.m. augustus. OUDDORP Bouwvakarbeiders. Er is vanaf za terdag 1 juni t.m. woensdag 8 juni ge legenheid om u boekje met vakantie bonnen in te leveren bij P.V. Joh. Ha- meeteman, Oosterweg 41, Ouddorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1