litgebreide accomodatie voor de „Jonkerstee" te Ouddorp rote deelname aan L.J.C. puzzelrit Goeree's visserijschool won met vlag en wimpel Nieuws 00 Raad Goedereede vergadert Plaatselijk nieuws Polder St.ndelfsland vergaderde Gepromoveerd tot A.N.W.B.-terrein j jaargang Dinsdag 28 mei 1968 No. 3690 PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Bedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 28, na 6 uur 's avonda TeL 2025 Giro 167830 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dhr. E. B. Klink, Middelharnis winnaar UIT VS KSmSN Boekbespreking Abonneert U op Eilanden-Nïeuws Ervaring „Ouddorp is bij uitstek het gebied oor recreatie", aldus biu-gemeester H. 1 Smith tijdens de ingebruil^name van Ie nieuwe recreatie- en bedieningsge jouwen op het recreatieterrein Jonker- Ite te Ouddoi^. jHet Jonkersteebos is eeuwen oud. Het leeft door de eeuwen heen haar dien- bewezen. Volgens de kronieken aren het in de 14e en 15e eeuw de Jesnorde en gebaarde jonkers, die er ■lil jachtgebied hadden en zich in Oud- pp kwamen verpozen. De Jonkerstee lis door wegen verbonden aan de Kla- Ibeek en de Kidderstee. j „Vandaag is de recreatie anders als ■en, maar haar functie is dezelfde ge leven. Men zoekt er rust en verstrooi- k maar tevens wil men zich thuis fcelen. Waterleiding, elektriciteit en ■lering zijn de eerste vereisten voor |ii gezonde rustperiode. Daarnaast zijn mogelijkheden geschapen voor de ikantie ganger, zoals een centrale Jasgelegenheid; een wasserette; een lachtige kamp winkel; een goede keu- Jen; recreatieruimte voor de jongelui Jet daarnaast een kantine voor de wat Jideren. De directie van Jonkerstee laten zien hoe het kan. Wij als Imeentebestuur willen dat terrein zien Seen voorbeeldbedrijf, |Eigenlijk zijn de voorzieningen maar Ét op tijd getroffen. Wij willen graag Jijzen op de noodzakelijkheid dat men öit oude land een eigentijdse gele- fenheid moet stichten voor de recrea- fcoekenden. Wanneer deze er niet is, lil men kunnen spreken over „oneven- Jithtigheid", en wij prijzen ons geluk- dat er meerdere van deze bedrijven Dhr. Tieleman, Ivoks, neemt de driehoek van burg. Smith in ontvangst. zijn, die kunnen wedijveren met de beste in den lande. We zullen rekening moeten houden met de eisen die de re creatie morgen aan ons stelt. Het bewijs daarvan is, dat de recreatie op Jonker stee vervierdubbeld is vergeleken met vorige jaren. In twee jaar zijn de nieu we eigenaren in staat geweest dit waar te maken", aldus burgemeester Smith, die als klap op de vuurpijl van deze feestelijke dag voor Ouddorp, de direc tie van Jonkerstee kon mededelen, dat haar het predicaat van de A.N.W.B. is toegekend en dat genoemde instantie daarmee heeft besloten het terrein op te nemen als Bondskampeerterrein, waar na burgemeester Smith aan dhr. P. L. A. Tieleman de zozeer bekende drie hoek namens de A.N.W.B. kon over handigen. Namens de V.V.V. Ouddorp sprak de heer J. C. Komtebedde. Hij noemde De Jonkerstee een prettig ontmoetingspunt en een ontspanningsoord voor de jeugd. Dhr. G. Lekkerkerker, leider van het recreatiecentrum Toppershoedje, wens te niet alleen de ondernemers, maar evenzeer de gasten geluk met de goede accomodatie van de Jonkerstee. „Het feit, dat er een kachel in de kantine aanwezig is, wijst er op, dat U niet al leen berekend bent op massa-recreatie". De vele genodigden hebben zich lange tijd verpoosd in de nieuwe bedrijfsge bouwen in het recreatiegebied Jonker stee. Dit als een voorproefje van het aanstaande zomerseizoen. lEen volle fles jenever" heeft de deel- 'Oers aan de zaterdagmiddag gehou- puzzelrit lelijk parten gespeeld. ieentwintig van de zeventig deelne- fts moesten mede omdat ze niet Kn volle maar bij een eerder opge- 5?en lege fles afsloegen worden 'iskwalificeerd. Vanaf hotel „de Gou- 1 Leeuw" te Goedereede voerde de via Goeree-havenhoofd, Stellendam Ouddorp naar het eindpunt bij hotel wslioek te Ouddorp. De afstand be- Mg 50 km. Winnaar zoek. jfinnaar bleek dhr. E. B. Klink te 'tóelharnis met als kaartlezer, dhr. J. r. Hij had slechts 22 strafpunten hij al zo hoog had gevonden dat hij stloop van de rit direct huiswaarts gegaan! Hij had maar acht stem- en aantekeningen terwijl de deel- '-formulieren er aan 32 ruimte bo- Later op de avond kon de wissel- *r aan dhr. Klink worden aange- <len. '■J. Buijs, Melissant werd tweede en '™ng eveneens een beker; J. Kievit, "'aan 't Haringvliet werd derde, een "wnschaal; D. Vogelaar te Stad aan Haringvliet werd 4e en kreeg een "'e sigarettenkoker; vijfde werd dhr. d. Vlugt te Stellendam die vorig jf de wisselbeker won. heren J. van der Vlugt, Stad aan ingvliet; L. Mijs Stad aan 't Ha- iet en B. C. van Es, Nieuwe Ton- DIRKSLAND Geslaagd voor kraamverpleging. Na Sfhouden cursus in het ziekenhuis te island zijn de volgende dames ge- '6d voor de aantekening „Kraam- leging": Zr. J. C. de Bakker te Jimelsdijk; Zr. C. A. Mosselman te ""huizen; Zr. D. A. Wisse te 's-Heer "ndskerke. ge, kregen voor hun goede plaats op de ranglijst waardevolle artikelen voor hun wagens. INGEZONDEN: STAD AAN 'X HARINGVLIET JUBILEUM JUFFR. VAN NIEROP Op 1 juni a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat Mej. Pietje v. Nierop als hand- werkonderwijzeres aan de O.L. School is verbonden. Tevens zal deze datum het einde be tekenen van haar lange loopbaan. Wie zal deze vrouw op Stad niet kennen? Hoevelen hebben hun eerste lessen in breien, naaien, borduren enz. niet als jong meisje van haar gehad. Vol liefde en geduld heeft zij steeds getracht de toekomstige huisvrouw in dit opzicht de eerste beginselen bij te brengen. Nu zij haar werk gaat beëindigen heeft de oudercommissie van onze school besloten juffr. v. Nierop een re ceptie aan te bieden, mede namens de bevolking in het Trefpunt op vrijdag 31 mei a.s. 's avonds om half 8. Allen die van hun belangstelling blijk willen ge ven zijn van harte welkom. Wij reke nen op zeer velen. Het komt niet elke dag voor dat een 50 jarig jubileum de aandacht vraagt. De trouw en liefde die zij in zo'n lange tijd aan de dag heeft gelegd verdient zeker aller aandacht. Zeker zal zij na 1 juni haar werk missen Werk dat zij graag deed en in de laatste 23 jaar samen met mevr. Tanis veel heeft bijgedragen tot heil van. naald en schaar. Moge het juffr. v. Nierop gegeven zijn nog vele jaren in de dorpsgemeenschap door te brengen in goede gezondheid en met de vele goede herinneringen aan haar werk. Namens de oudercommissie, J. V. Nieuwenhuijzen. Capaciteit van recreatiecentra dient te worden opgevoerd De raad van Goedereede zal a.s. don derdagavond, half acht, weer vergade ren. Een der voorstellen is aanvaar ding van de nota inzake het toerisme. B. en w. geven te kennen dat in deze nota een zeer belangrijk onderdeel van het Gemeentelijk beleid aan de orde wordt gesteld, een onderdeel, dat nog in volle ontwikkeling is en derhalve de voortdurende begeleiding en regule ring van een gemeentebestuur behoeft. De eindconclusie van de nota luidt, dat weliswaar thans nog een redelijk evenwicht bestaat tussen de omvang van het verblijf stoerisme en de opna me capaciteit van de recreatie gebie den, bij de huidige ontsluitingstoestand daarvan, maar dat dit evenwicht reeds dreigt te worden verstoord door het dagbezoek, terwijl daarenboven hettoe- ristenbezoek naar verwachting binnen enkele jaren een zo grote omvang zal aannemen dat de thans beschikbare capaciteit van de recreatie gebieden ten enenmale onvoldoende zal zijn om deze stroom op te vangen. Ter opvoering van de capaciteit die nen zo zegt de nota het Noord zeestrand en de Punt beter ontsloten te worden. Het is dringend geweest die maatregelen te treffen om de stroom van dagbezoekers op zodanige wijze naar deze gebieden te leiden dat de rust in de woon- en verblijfgebieden zo min mogelijk wordt verstoord. Voorts dient aandacht te worden ge schonken aan de jaarlijkse groei van het logiesapparaat en aan de bezet tingsgraad daarvan, alsmede de om vang van het dagbezoek. Ook wordt het gewenst geacht de economische mogelijkheid die de zeer sterk toene mende toeristische bedrijvigheid in Goedereede met zich zal brengen in een zo vroeg mogelijk stadium onder de aandacht van de betrokkenen, in het bijzonder de middenstand te brengen. MIDDELHARNIS Uitslag P.V. de Reisduif 25 mei van uit Quievrain. Los 6.10 uur. Aankomst eerste duif 8.20.52. Laatste duif 9.16.01. H. de Vos 1, 2, 6, 12, 18, 19, 31, 38, 39, 42. W. de Vos 3, 5, 7, 8, 11, 21, 27, 30, 43. P. V. d. Slik 4, 23. C. Vroegin- deweij 9, 16, 17, 24, 25, 33, 44. A. Schuur man 10, 20, 32, 45, 47, 48, 49, 15, 29, 51. H. Bienefelt 13, 37, 50, 54. B. Schelle- vis 14, 46. J. Vis van Heemst 22, 52, 53. C. Polder 26, 40, 41. M. de Blok 34, 35, 36, 28. DIRKSLAND Inleveren vakantiebonnen. Voor de bouwvakken kunnen vakantiebonnen ingeleverd worden zaterdag 1 juni van 1012 uur, maandag 3 juni van 69 uur, zaterdag 8 juni van 1012 uur bij P.V. T. Knöps, Bosdreef 36 Dirksland. Duivensport. Wedvlucht vanaf Quie vrain. Eerste duif 8.26, laatste 9.05. 153 km, 227 duiven, 6.10 uur gelost. L. Arensman 1 ,2, 8, 15, 22, 23, 25, 27, 29, 30, 43, 50. B. Leijdens 3, 10, 12, 18, 26, 32, 38. Comb. v. d .Groef-Knops 4, 6, 7, 9, 33, 39, 45, 55. A. Mans 5, 20, 28, 53. KL Wolfert 11. J. Roodzand 13, 16. Comb, de ong-Leune 14. Joh. Wol fert 17, 24, 36, 44, 51. M. Nachtegaal 19. D. Hameete 21, 47. H. Klink 31. Comb. Kastelein-Kamp 34, 35, 37, 57. W. Nieuwland 40, 41, 54. C. Vermeulen 42. A. de Vogel 46, 52. M. v. d. Baan 48. Joh. Doom 49, 56. MELISSANT Kerkdienst. Donderdag 30 mei, 's- avonds 7 uur zal in de Geref. Gem. in Nederland voorgaan ds. J. Pannekoek. Kerkdienst. Donderdagavond om half acht hoopt voor de Ger. Gem .al hier voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland, dus niet woensdagavond zo als in de Saambinder stond vermeld. OOLTGENSPLAAT Oude auto's tasten landschapschoon aan Voo^ichtig met afval'. In hotel „Hobbel" kwamen vrijdag morgen bijeen Bestuur en Ingelanden van St. Adolfsland. De opkomst was niet groot, 24 per sonen, het bestuur was voltallig. De voorz. drs. K. C. van Kempen, heette allen welkom en wees op het vroege uur van deze vergadering wat ook was gedaan om de melkboertjes, die 's mid dags na 4 uur onrustig worden te ge rieven. Het bestuur zal alles overwegen of voortaan 's morgens, 's middags of 's avonds te kunnen vergaderen. Het jaar 1967 was voor de Polder niet spectaculair. Na vele jaren was er nu dan enig overschot. Dit kwam door 2 redenen: Gunstige regenval waardoor weinig maaluren en een voordelige op lossing i.v.b. met ziekengeld. Het werk van bestuur en personeel is in 't Pol derbelang goed verlopen, de medewer king der ingelanden is minimaal; 138 x moest een extra waarschuwing worden verzonden. Eén letter De notulen van de vergadering van 22-12-'67 werden door secr. Sprong ge- De leerlingen van de visserijschool te Ouddorp hebben zaterdag de mededin gers naar de prachtige wisselbelter op de in Scheveningen gehouden wedstrij den ver achter zich gelaten! Met glans „sloegen" ze de scholen uit Schevenin gen, Katwijk en IJmuiden terwijl ze nog geen enkele wedstrijdervaring hadden. Goerees visserijschool heeft zaterdag haar kvi^aliteit en daarmee haar waarde duidelijk bewezen. Met de G.O. 27 werd zaterdagmorgen vanuit de Deltahaven naar Schevenin gen gevaren waar om 10 uur de wed strijden begonnen. In de roeiwedstrijd over 350 meter ze gevierde de Goereese ploeg met een voorsprong van 7 seconden op IJmuiden die hun boot dicht op de hielen zat. Eveneens eerste werd de groep in het onderdeel visfileren. De opdracht was per man binnen 15 minuten 10 schollen panklaar te maken. Ook in het onderdeel „boeten" werd ze eerste, alleen bij het „schiemannen" het leggen van een korte splits, een oogsplits en een dubbele schildknoop kwam ze op de 2e plaats terecht. Een totale voorsprong van Id ij na honderd punten was ruim voldoende voor het verkrijgen van de wisselbeker. Het succes was derhalve groot. Gaar ne een compliment aan de dir. der school, dhr. Troost en zijn leraren voor hun aandeel in de kwalitatieve opbouw van de toekomstige bemanningen. OUDDORP Inlevering zegelboekjes. Bouwvak arbeiders, de zegelboekjes kunnen in geleverd worden op zaterdag 1 juni in het ver. gebouw van 2 tot 5.30 uur n.m. en op 4 en 5 juni aan huis van 7 "iot 9 uur bij J. L. Meijer, Oosterweg 63, Ouddorp Z.H. NIEUWE TONGE Kerkdienst. D.V. donderdag 30 mei hoopt des avonds 7.30 uur voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. Hon- koop van Moerkapelle. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Heden dinsdagavond te 7.30 uur .zal voor de Geref. Gemeente voorgaan ds. D. Hakkenberg van Dord recht. Geslaagd voor Kynoloog. De heer D. C. Birkhoff, graan- en veevoeder handelaar te Oostvoorne, (zoon van de heer J. C. Birkhoff, alhier) slaagde te 's-Gravenhage voor het examen kyno loog, een interessant woord, dat alleen maar aanduidt, dat de titelhouder in algemene zin een hondenkenner is. Maar aan dat „honderikenner" zit nog heel wat vast. De kynoloog krijgt een gedegen cursus in de algemene dieren- zorg, die uniek is in Europa. Deze cursus wordt alleen nog maar in Ne derland' gegeven en trekt daarom zelfs belangstelling van het buitenland, met name van Engeland. Het is een cur sus, waarvoor een staatexamen wordt afgenomen. De cursus die 1 jaar duurt wordt te 's-Gravenhage gegeven en bestaat uit de onderdelen: huid, ske let, voeding, vitamine-kalkvoorziening en fokken. Aan een kwaal van een hond doet de kynoloog niets, dat is voor de dierenarts. De kynoloog is er eigenlijk om er voor te zorgen dat hon den niet allerlei ziekten krijgen, waar bij voeding en verzorging een grote rol spelen. Tegen voeding en verzorging wordt veel gezondigd. Een hond valt NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven, Emst en Oldebroek G. Voordijk te Mastenbroek. Lienden J. Vroegindeweij te Maarssen. Kampen en Melissant E. Bakker te Tholen. Rijssen H. Goedhart te Rotter dam. Bedankt voor Schoonhoven E. Bak ker te Tholen. Hardinxveld J. Koele te Nijkerk. Yersefce. Alhier is een afdeling op gericht van de Geref. Bond. Schoonrewoerd. Wegens vertrek naar Dussen, nam ds. F. Smaling af scheid van deze gemeente met een pre diking over Filip. 3 12. Huizen: Na bevestiging door ds. L. Zwanenburg aldaar met 2 Tim. 4 2, deed ds. J. Koppenhol, gekomen van Haaften, intrede met 2 Korinthe 3 6. Ds. G. Boer te Katwijk, die in zijn openingsrede op de j.l. gehouden alg. vergadering van de Geref. Bond, fel ageerde tegen de voorgenomen veran deringen betreffende de kleine gemeen tes in de provincie Zuid Holland, is niet te verwennen met afval en etens resten, dat is volkomen fout. Een hond is geen afvaleter. In feite is een hond een vleeseter. Bij de heer Birkhoff kwamen allerlei mensen met vragen over dieren omdat hij voeder verkoopt. Dit heeft er toe geleid een cursus te gaan volgen, waardoor hij nu een „vraagbaak" is geworden voor vele hondenbezitters. De cursus kweekt ook liefde voor de dieren. Men gaat een hond anders benaderen en de heer Birkhoff kan nu zelfs de kwaadste hond op z'n gemak stellen. Ze zijn alle maal lief, zegt hij. uitgenodigd tot een gesprek met het moderamen van de P.K.V. in Zuid Holland. Onder bepaalde voorwaarden heeft hij deze uitnodiging aanvaard. Inmiddels is van zijn hand een brochu re verschenen, waarin hij zijn bewe ringen, die van de zijde van de P.K.V. zo fel zijn aangevallen, met de stuk ken aantoont en van nader commen taar voorzien heeft. GEREF. KERKEN Scheveningen. In de vacature van ds. P. de Kleer, die onlangs naar Mon ster vertrok, zal niet worden voorzien. De financiële omstandigheden nopen daartoe. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Loosdrecht J. Ver- hoeff te Vroomshoop. Nigtevecht. Na bevestiging door ds. J. V. d. Wielen, deed ds. A. Kamer, ge komen van Hijken, intrede alhier met Matth. 18 15—20. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer A. Rebel te Groningen. Nunspeet B. Bijleveld te Bussum. Aangenomen naar Almelo J. Kievit te Hoogeveen. Bedankt voor Enschede J. Westerink te Haamstede. De classis te Leiden heeft de heer W. J. Buys te Leiden beroepbaar ge steld, na gehouden examen overeenkom stig artike 8 D.K.O. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Emmeloord P. Blok te Dirksland. GEREF. GEMEENTEN in NED. Beroepen te Dordrecht, Rotterdam, Rijssen, Scherpenzeel, Veenendaal en Vlaardingen J. de Groot, kand. te Vee nendaal. lezen, en na verandering van 1 letter goedgekeurd en ondertekend. Mededeling werd gedaan, dat een lening groot f 60,000,— in 1930 gesloten door de Weipolder in 1970 zal zijn af gelost. De commissie die de rekeningen over 1967 had nagezien, C. J. Oostdijk en A. C. V. Peperstraten rapporteerde schrif telijk, alles in orde bevonden te hebben. Als commissie voor 1968 werd benoemd: Joh. Breeman en A. J. v. Oosterom, res. Jac. van Nieuwenhuijzen. Grillige grens Hierna werden alle rekeningen van de gewone dienst en van de kapitaal- dienst hoofdstuksgewijze behandeld en behoudens enkele vragen en opmerkin gen, goedgekeurd. Na de pauze waarin consumptie en presentiegeld werd verstrekt, kwam een voorstel van het bestuur om 1100 m2 grond (waarvoor thans een wate ring zijn weg vindt) van de heer Joh. Breeman over te nemen voor 70 cent per m2. Zonder enig bezwaar werd hier toe besloten. Vervolgens werd besloten een grilli ge grens tussen het eigendom van St. Adolfsland en mej. Goekoop recht te trekken, zonder dat een der partijen hierdoor schade lijdt, waarom dit kos teloos kan geschieden. Grote Gat in Rondvraag. Op een vraag van J. W. Korteweg of op het kruispunt aan de Dorpsweg nog een verbreding aan de W. zijde wordt aangebracht, antwoordde de voorz. dat de Dijkring dit heeft be keken, doch oordeelde het niet nodig. De heer Joh. Breeman vroeg betuining van zijn land omdat de stroom van het Grote Gat het gedurig bekabbelt en afknabbelt. Volgens de keur van de Polder zal hij dit vermoedelijk zelf moeten doen. Velen spraken verder nog over het aan tasten van het Landschapsschoon door het plaatsen van oude auto's en busjes in het land als schuilgelegenheid. Er zal weinig aan te doen zijn, wel als ze in de sloten terechtkomen. H. J. V. Oorschot besprak een nala tigheid van de Gem. bij het schoon houden van een sloot. Ruimt de rommel op! Tenslotte werd dóór bestuur en vele ingelanden gesproken over het vrij al gemeen voorkomend euvel van het niet opruimen van allerlei afval zoals bus sen en flessen afkomstig van sproei- materiaal, alsook papieren en plastic- zakken van kunstmest. Bij ontdekte overtreding zal streng worden opgetreden, terwijl de voorz. ook de pers verzocht zijn waarschu wingen dikwijls te herhalen. Hierna sluiting. „De schildknaap van de Kluize naar", door J. H. Veenkamp. Uitgeverij ..De Vuurbaak", Groningen. Dit boek brengt ons terug in zeer op merkelijke historie in het midden van de 15e eeuw. Er was toen een wrede oorlog gaande tussen Jacoba van Beie ren en haar neef, Filips van Bourgondië Vanuit Frankrijk trekt de hertog op met een goed toegerust leger, doel van de veldtocht is de bischopsstad Utrecht,, maar eerst moet Amersfoort vallen! Maar Amersfoort rekent op de aanval en geeft de stad niet over. Godfried de Kluizenaar heeft de lei ding; iiij was tevoren ingelicht door het vatten van twee spionnen. De kluize naar heeft een jonge vriend, Jeroen, die hem overal ter zijde staat en mede een belangrijke rol speelt in de ontzetting van de stad. Het is een stuk prachtige historie, boeiend verteld, een boek, dat spannend is van begin tot eind. Het is goede lec tuur voor onze jeugd, een écht jongens boek! Maar ouderen zullen er ook van genieten. Keurig uitgevoerde band en stofomslag met de illustraties van Jaap Kramer. Winkelprijs 8,90 voor leden van de Vereniging van Vrienden van „De Vuurbaak" 7,25. Zeer aanbevolen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1