i reportages! Cl ME Gouddelvers waren eerste spijkerbroekendragers a )e NISUWS Financieel overziciit De lierberg „Het IJ" IMosseifeest Zieril(zee10en11iuli IMoeder en twee liinderen bij aanvaring verdronicen Plaatseiijli nieuws Vlot in wol? Of liever een col t Bestrijding van bioemen en planten tegen insecten en scliimmeis om ^dve UIT DE HERKeii „Klaaske 39 in tweeën gedeeld" NEDERLAND KATTENBURG 2W Lap zeildoek: Grondslag voor wereldconcern Ook voor FOTOGBAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK VERVOLGVERHAAL ffal ani Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarpian tot een maximum van f 100,-per echt- paar of f 50,- per persoon per jaar. ^OOI GOEDEREEDE Looi wij Bladz. 3 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 21 mei 21 NED. HERV. KERK Beroepen te Schelluinen E. Bakker te Tholen; Oud Alblas G. Voordijk te Mastenbroek; Valburg J. Vink te Be- soyen; Emmeloord J. Vroegindeweij te Maarssen; Capelle aan de IJssel J. Koe le te Nijkerk. Bedankt voor Huizen en Nieuw Lek- kerland B. Zaal te IJsselmuiden; Har- dinxveld E. Bakker te Tholen; Rijssen G. Voordijk te Mastenbroek; Gouderak J. Enkelaar te Sluipwijk; Haaf ten J. Vroegindeweij te Maarssen. Haaften: Wegens vertrek naar Huizen nam Ds. J. Koppenhol afscheid van deze gemeente met 2 Tim. 2 9. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithuizermeeden W. de Ruiter te Haikema - Opeinde; Huizen R. V. d. Berg te Bodegraven; Leeuwar den R. Brands te Oegstgeest; Blija, kand. T. Urban te Drachten; Diemen J. V. d. Staal te Amsterdam; DS. A. Fanoyt Op de leeftijd van 73 jaar overleed Ds. A. J. Fanoy em. pred. te Eindhoven. De overledene werd in Middelburg geboren en in 1918 predi kant te Oosterzee. In 1922 vertrok hij naar Ferwerd en van 1930 - 1960 stond hij te Eindhoven. Ds. A. H. Leyt Ten gevolge van een autoongeval, overleed in de leeftijd van 48 jaar Ds. A. H. Ley te Buitenpost. Ds. Ley werd op gevorderde leeftijd predi kant en stond van 1962 - 1966 te Ure terp en sindsdien te Buitenpost. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg C. J. Smelik te Bunschoten; Zaandam G. Mulders te Murmerwoude. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-W. B. Bij- leveld te Bussum en K. Velema te Leeuwarden; Nunspeet B. Bijleveld te Bussum en P. Ribbers te Enschede. Beroepen te Maassluis C. Verhage te 's-Gravenhage; Deventer A. Rebel te Groningen; Zwolle A. Plantinga te Ro zenburg; Nunspeet B. Bijleveld te Bus sum. Aang. naar Almelo J. Kievit te Hoo- geveen. Bedankt voor Enschede J. Westerink te Haamstede. Ds. P. Roos te Middelharnis, vertoeft nog steeds in het Holy ziekenhuis te Vlaardingen, ten gevolge van het hem overkomen auto-ongeval. Het is niet uitgesloten, dat hij één van zijn ogen zal moeten missen. Ook mevr. Roos wordt nog steeds verpleegd. Zij had een shock en een hersenschudding. In de leeftijd van 62 jaar overleed plotseling de echtgenote van Ds. G. Blom te Meerkerk, terwijl Ds. K. G. v. Smeden te Utrecht eveneens zijn echt genote moest missen. Zij werd 77 jaar. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ridderkerk J. Karens te Nieuwerkerk; Rotterdam-Zuid G. Schipaanboord te Apeldoorn. Bedankt voor: Rijssen J. Karens te Nieuwerkerk; Veenendaal P. Honkoop te Kampen; Rilland-Bath J. Weststrate te Meliskerke. OUD GEREF. GEMEENTEN Grafhorst: Wegens vertrek naar Sta- venisse, nam Ds. J. v. Prooyen afscheid van deze gemeente, met Openb. 21 6. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepbaar: Kandidaat J. de Groot te Veenendaal is beroepbaar gesteld. Op 2 mei j.l. vond op „Tjeerd Jacob Sate" te Akkrum (Fr.), één van de proefbedrijven van N.V. Mengvoeder U.T.-DELFIA, de uitreiking plaats van de Hoofdprijs van de Melkkoek 2V2 Prijsvraag, welke UTD de afgelopen winter heeft gehouden en die voor alle Nederlandse veehouders openstond. Als Hoofdprijs was uitgeloofd de Keurstamboekkoe IClaaske 39 van het FH-veeslag. Zij is afkomstig van het Groningse fokbedrijf van de heren J. Dijkstra en Zoon te Enumatil. De opgave van de Melkkoek 2V2 Prijsvraag was, aan de hand van een aantal ter zake dienende gegevens melk gift en vetgehalte over de toen lopende, vierde lactatie-periode van Klaaske 39 te ramen. De opbrengst bleek te zijn 5831 kg melk met een vetpercentage van 4.73. Het eigenaardige feit deed zich voor, dat er onder de ruim 7300 inzendingen er twee waren, die beide voor de Eerste prijs in aanmerking kwamen. Volgens het reglement is daarom de waarde van Klaaske 39 onder beide winnaars ver deeld. Heerlijk warme vesten en truien, voor de kille voorjaars- avonden.Zoals deze'cashmere' van Braemar, van zachte Schotse Hoogland wol. Of liever een wat forsere met een col? U teht maar voor het kiezen. Bij Nederland Kattenburg. Van een lichter-dan-licht light-weight zomerkostuum, tot een wat zwaarder kostuum van wol. Komt u eens langs dezer dagen. Nu is onze collectie nog overrompelend groot... MQFuvtJWNaen MIDDELHARNIS Westdijk 39-41 Als we een karakteristiek zouden moeten geven over de afgelopen beurs- week dan zouden we deze het best kunnen betitelen als prijshoudend. Alleen Unilever en Hoogovens moes ten een veer laten. Bij Unilever was men kennelijk reeds te ver vooruit gelopen op de zeer fraaie winstcijfers over het eerste kwartaal. Voorts zette de mededelingen in de onlangs gehouden jaarvergadering, dat voorlopig niet op een bonus-uitkering behoeft te worden gerekend een domper op de koers- vreugde. Daarnaast lijkt Unilever weinig kans van slagen ie hebben met het uitge brachte bod op de aandelen Smith en Nephew rekening houdend met f 2,17 slotdividend kwam de koers ongeveer f 1,40 lager uit. Het succesvolle aandeel van de in ternationale was ongetwijfeld de K.Z.O. met een koersavance van f 4,50. Dit is wel verklaarbaar aangezien de koers bij de stijgingen van de laatste weken wel was achter gebleven. A.K.U. kon het slotdividend geheel inhalen. In de jaarvergadering werd de algemene verwachting uitgesproken, dat de mnst over het lopende jaar weer het peil van 1966 zal kunnen bereiken hetgeen een stijging inhoudt van meer dan 40»/o. De winststijging van Philips ad 25% over het eerste kwartaal heeft per sal do slechts geleid tot een avance van enkele guldens. Kennelijk was men de laatste welsen hierop al vooruit 'ge lopen. Lokade markt. De meest op de voorgrond tredende koersontwikkeling is wel die van Cen trale Suiker geweest. Met name de verklaring van het bestuur dat een omvangrijke post eenmalige winst dit jaar verantwoord zal worden trok sterk de aandacht daar dit duidelijke pers- pektieven voor aandeelhouders biedt. Het gaat hier immers om een bedrag van minstens f 8V2 miljoen, terwijl in het afgelopen boekjaar een winst werd verantwoord van f 3.13 miljoen. Een en ander lokte de nodige koop lust uit waardoor de koers uiteindelijk steeg van 425% naar 472 "/o ex. 18 "/o dividend. In scherpe tegenstelling tot Albert Heyn is het prijsverloop van de Claims Billiton geweest na een inzet van f 13,60 volgde op de laatste beursdag een dieptepunt van f 8,Hetgeen dus een verschil uitmaakt van niet minder dan f 5,50. Na de claim druk voorbij is heeft zich inmiddels een fors herstel ontwikkeld. De mededelingen in de onlangs ge houden vergadering geven er dan ook alle aanleiding toe. Inmiddels is de claimhandel in Nillmij begonnen. Ook hier beweegt de claim- waarde zich onder de theoretische waarde. Zeer teleurstellend waren de half jaarcijfers van Scholten Honig. De winstdaling over het eerste kwartaal ad 12 Vo kwam als een volslagen verras sing, daar men in de laatst gehouden aandeelhouders-vergadering nogal op timistisch was. Het is niet onmogelijk, dat er een dividend verlaging uit de bus komt. Onder de uitgeversaandelen moest Elsevier flink terrein prijs geven. An derzijds werd Kluwer gekenmerkt door een willige stemming. Een zware koersval onderging Hol- landsch constructie, waaraan de divi dendverlaging waarschijnlijk niet vreemd is. Enkele grepen uit de jaarverslagen: Amsterdamse Rijtuig: door gestegen exploitatiekosten een lagere winst divi dend verlaagd van 7% tot 5% voor 1968 worden betere resultaten verwacht. Bührmann-Tetterode: een nettowinst stijging van eVa'/o bij een omzetstijging van 4.9%. Voor 1968 worden betere re sultaten verwacht. De Meteoor: resultaten in het afgelo pen jaar aanzienlijk verbeterd, voor het lopende jaar wordt met een verde re verbetering van de resultaten- en verhoging van het dividend rekening gehouden. Wim H. MüUer, praktisch onveran derde winst. Men verwacht geen be langrijke 'afwijking in het lopende jaar. Chemische Fabriek Naarden: winst stijging van 10%. Men ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Nutricia: verbetering van de resul taten en voortgaande groei. Schuitema: forse stijging van de om zet en verdubbeling van de winst. Men verwacht dat de resultaten over 1968 niet achter zullen blijven. Texoprint: de resultaten zijn in 1967 belangrijk verbeterd. Men verwacht voor het lopende jaar weer een rede lijk resultaat. V.R.G. papier:. Dividend verhoogd van 18% naar 20%. Ook voor het lopende jaar worden gunstige resultaten ver wacht. Obligatie markt. De uitgiftekoers van de 6%% obliga tierekening Wereldbank en Europee- sche Investeringsbank zijn beide vast gesteld op 98V2%. Aangekondigd is een emissie van f 5 miljoen 5V2% 30-jarige obligaties ten laste van de Stichting De Losser-Hof gevestigd te Losser. MELISSANT Kerkdienst. Voor de Ger. Gemeente hoopt a.s. zaterdagavond om 7 uur voor te gaEin ds. van Kooten van Rotterdam. AMSTERDAM, mei/juni 1968. Ons land dat generaties lang de schaarse vrije tijd uitzat met opgerolde hemds mouwen en bloemetjesjurken, heeft een steeds grotere belangstelling voor de specifieke vrijetijdsldeding. Tot voor kort accentueerde de Nederlander de uren na zijn arbeid door Ideren uit te trekken hij knoopte zijn vest los deed zijn stropdas af, rolde op het strand zijn broekspijpen omhoog maar nu zijn zee van vrije tijd steeds groter wordt neemt hij daar geen ge noegen meer mee. In 1967 besteedden de twieners in Nederland aan schoeisel en kleding een bedrag van 246 miljoen gulden op een totale uitgave van 2115 miljoen gulden. Uit vergelijkingen met bestedingen in voorgaande jaren is gebleken dat een steeds groter deel van de kledingaan- kopen wordt uitgegeven aan specifie ke vrijetijds-kleding. Het bedrag dat hiervoor besteed werd in 1967 wordt geschat op 140 miljoen gulden. Vrijetijdskleding Wat is vrijetijdskleding eigenlijk? De oudste jurk heet nu „shift", de ka potte oude broek Is door de „blue jeans" vervangen en in het makkelijk zittende colbert zien we leren elleboog stukken. De spijkerbroek oftewel blue jeans is een van de eerste officiële vrijetijdskledingstukken die via Ameri can shops en later de hobbij- en kamp- kledingzaken vanuit „Western U.S.A." de rest van de wereld, waaronder ook Nederland hebben veroverd. Het zijn anders dan vaak wordt gedacht niet de cowboys geweest die het eerst de vele, nauwsluitende, sterke broeken om de smalle heupen droegen, maar goudzoekers. Lap zeildoek Toen de 20-jarige Levi Strauss in het begin van 1848 zijn Europees va derland voorgoed de rug toekeerde en in zee ging met het avontuur, had hij zich automatisch ingelijfd bij het dui zendkoppig leger van zoekers die droomden van een mUjoenenschat. Spectaculaire bodemvondsten hadden de goudkoorts in de gehele wereld hoog opgezweept, de gloeiende woestenij van Californië was opeens een visioen dat de honderdduizenden aanzoog. Levi Strauss was een van hen. Hij enterde de nieuwe wereld in de hoop zijn han den te kunnen vullen met stofgoud, maar hij vond het goud in de stof. In zijn bagage had hij een lap zeildoek: ogenschijnlijk nutteloze ballast, die pas zijn waarde bewees, toen Strauss in aanralcing kwam met de gouddelvers. Hun rauwe monnikenwerk in de 'groe ven vroeg om ijzersterke kleren, die nie mand tot dan toe had kunnen leveren. Op dat moment greep Strauss zijn kans; hij nam een meesterkleermaker in de arm en liet uit het zeUdoek twee broeken maken: de eerste van de ruim 250 miljoen. Het succes kreeg daarna een sneeuwbaleffect. Er kwamen tien twintig bestellingen. Iedereen wilde een broek van Levi, „a pair of Levi's"; na een paar maanden moest Strauss al naar een groter pand verhuizen, hij kon zijn eerste spaarcenten naar zijn ouders in New York sturen, zijn voor naam werd een familiair begrip voor kwaliteitskleding. Levi's had voorgoed burgerrechten gekregen. Eerste spijkerbroek In de zestiger jaren van de vorige eeuw bezorgde een goudzoeker uit Ne vada, genaamd Alkali Ike, de inspira tie voor een belangrijke verandering In de broeken. Alkali had de hard nekkige gewoonte bij het zoeken naar goud, stukken steen bij wijze van mon ster in zijn zakken te dragen, waar de ze van uitscheurden. Een kleermaker in Virginia City die het herhaaldelijk re- door P. de Zeeuw J.G.zn. N.V. Uitgeverij „De Banier" - Utrecht Eén der gasten riep nu de waard weg en de monnik ging rustig door met zijn maaltijd. Maar opeens ging hij rechtop zitten en staarde strak naar buiten. Er was een man langs het raam gekomen, die voor de deur van de herberg bleef staan. Het was niet de verwachte neef, want toen die man enkele ogenblikken later naar binnen stapte, nam de mon nik hem nauwkeurig op en boog zich toen weer over zijn bord. De man, die was binnengekomen, maakte de indruk een marskramer te zijn. Hy was armoedig gekleed, had een dikkestok in de hand en droeg een mars op zijn rug, zoals rondtrekkende kooplui in die tijd hadden, om hun wa ren in te vervoeren. Nadat hij de ge lagkamer eens had rondgekeken, nam hij plaats bij een tafeltje, dat voor het raam stond, liet zijn mars van de rug glijden en vroeg de waard een kroes bruin bier. Het bleek, dat de marskra mer een nieuwsgierig mens was. Trees- je, die hem zijn bier bracht, werd over stelpt met vragen. „Is er wat gaande in Berchem? vroeg hij ik zie hier zoveel fraai ge klede mensen". „Ja zeker, het is vandaag de trouw dag van Mieke Matthtjssen", antwoord de Trees je. „Ach zo, een bruiloft, da's mooi, da's prettig. En vertel me eens, is de brui-/ degom een dorpsgenoot? En die gasten, horen die ook hier thuis in Berchem?" „Ja, ja, het zijn allemaal Berchem- mers hoor!" „En wat ik nog vragen wou; is hier soms vanmorgen een reiziger geweest of langs gekomen, die op weg was naar Antwerpen?" „Ik heb niemand gezien! verzeker de Treesje maar waarom vraag je me dat?" „Och, dat zit zoi gisteren heb ik in de Lier een andere kramer ontmoet. Als die nu hier langs gekomen is, ga ik niet dezelfde kant op, want dan verkoop ik niks, begrijp je?" „O, is het 'm dat. Nu, dan kun je ge rust zijn hoor, er is hier geen koopman geweest". Treesje wilde weggaan, maar de marskramer had blijkbaar nog meer op zijn hart. „Wat is dat voor een monnik, die daai^ zit?" „Dat zie je toch? Dat is een kapucijner". „Ja, ja, nou je 't zegt. Maar wat doet die kerel hier?" „Dat kun je ook zien: hij eet brood en ham en hij drinkt er een kroes water bij". „Och meisje zei de marskramer je begrijpt me niet. Ik bedoel: wat doet' die kerel hier in Berchem?" „Geld ophalen, denk ik. 't Is een be delmonnik uit het klooster van Ghis- telles. Hij zit hier zijn ontbijt te ge bruiken". „Ken je hem? Is hij hier al vaker ge weest om geld op te halen?" „Zover ik weet niet; ik heb hem ten minste nog nooit gezien". „Zo, en hoe lang zit hij daar al?" „'n Half uur denk ik". „En waar gaat-ie dan heen?" Nu werd het Treesje toch te machtig. „Hoor eens, koopman zei ze snib big ik weet er niks van en het kan mij ook niks schelen. Als je nog meer weten wilt, moet je het hem zelf maar gaan vragen, adju!" Min of meer kwaad liep ze weg en dacht: die vent is zo nieuwsgierig als een oud wijf. Als Treesje intussen geweten had, wie haar zo uithoorde, zou ze wel wat voor zichtiger zijn geweest. Die zogenaamde marskramer was niemand anders dan Mateo Lopez, het hoofd van de dis- triktspolitie. Spionnen hadden Noircar- mer er van op de hoogte gebracht, dat Willem van Oranje, die toen in Arn hem zijn hoofdkwartier had, een geheiin agent had uitgezonden, die op weg was naar Antwerpen. Deze boodschapper zou instrukties bij zich hebben voor de bevolking, die tot opstand neigde. Het was Noircarmes er alles aan gelegen deze man te pakken te krijgen. Daarom had hij Mateo Lopez opdracht gegeven, de man te vangen. Tot nog toe was de bode aan alle nasporingen ontsnapt en, hij moest zich nu in de buurt van Ant werpen bevinden. Daarom werden de poorten bewaakt en mocht er niemand zonder geldig paspoort de stad in. De gehele politiemacht was gealarmeerd en Mateo Lopez had zichzelf ingezet, om deze boodschapper in handen te krij gen. Er was aan de gevangenneming van deze bode een geldprijs en een pro motie verbonden en beide had Lopez hard nodig. In de loop der jaren had hij een serie blunders geslagen, die hem niet in achting van zijn meerderen had doen rijzen. Dit zaakje leek hem een prachtgelegenheid, om weer bij zijn meerderen in de gunst te komen. Daar om had hij het plan opgevat, zelf de gezochte man te gaan zoeken. Nu was het jammer, dat het signalement van de bode niet voldoende bekend was. Men zei, dat hij als Spaans soldaat was vermomd. Anderen meenden, dat hy er bij liep als een zigeuner, terwijl nog anderen meenden te weten, dat hij ge kleed ging als een Vlaamse boer. De veronderstelling lag voor de hand, dat hy telkens van vermomming wisselde. pareren ervan beu was, greep op een dag een hamer en enige koperen kllnk- nagels en klonk de gerafelde zak op de broeknaad vast. Toen bleek dat Alka li's pantalon hierdoor niet kapot te krij gen was, nam Levi Strauss het idee over en bracht de kleermaker ertoe patent aan te vragen op het versterken van Levi's werkkleding met koperen klinknagels op alle „spannings"-pun ten. Het patent werd in 1873 gegeven en tot op het moment dat het afliep, waren Levi's broeken de eni'ge die met klinlmagels waren versterkt. Gfrootste Anno 1968, honderd en achttien jaar na de simpele vondst van een goud zoeker, is Levi's werelds grootste fa brikant op het gebied van werk- en vryetydskleding. Voortdurend wordt het assortiment aangevuld, uitgebreid en verbeterd. Nieuwe stoffen en des sins worden regelmatig gelanceerd en gepropageerd. Naast de spykerbroek nog altyd de meest verkochte pantalon op dit ondermaanse, biedt het bedryf nu een keus uit jackets, overhemden, plooi- vaste pantalons, „Slimfits" en bermuda- shorts, vervaardigd uit o.a. katoen, lin nen, suède, cowhide, kunst- en ge mengde vezels. Erfenis Aan het hoofd van de Levi's organi satie met hoofdkantoren in San Fran cisco en fabrieken in o.a. Californië, Texas, New Mexico, Tenessee, Virgi nia, Missisippi, Arkansas en Georgia, maar ook in het Canadese Alberta en Ontario staat momenteel Walter A. Haas, een achterkleinzoon van de com- pagnog van Levi, dhr. Haas; Strauss zelf stierf kinderloos. Met zyn ruim 12.500 medewerkers, waarmede Levi Strauss Co de 254e plaats op de 500 be drijven tellende lyst van Amerika's be langrijkste werkgevers inneemt, be heert hy de kostbare erfenis, die Levi Strauss by zyn dood in 1902 heeft na gelaten. De tijd is weer aangebroken dat men de bestrijding van onze sierplanten te gen insekten en schimmels ter hand moet nemen. Want rupsen, luizen, wantsen en thrips kunnen door vreten en zuigen de sierplanten in het volle seizoen (mei-aug.) ernstig beschadigen en door het overbrengen van ziekten doen afsterven. Daarnaast bestaan er vele schimmels die de plant ziek kun nen maken (o.a. roetdauw en vooral het wit op rozen, begonia's enz.) Tegen schimmelziekten moet zoveel mogeiyk voorbehoedend worden opgetreden d.w.z. vóór dat infectie plaats vindt. Voor de bestryding van bovenge noemde insekten en schimmels, kan men gebruik maken van een zeer prakti sche methode nml. de Orga-Fleur Super spuitbus. De plant wordt tydens het spuiten met een fyn laagje werkzame stof be dekt. Deze doodt zuigende en vretende insekten en schimmelsporen. Voor het gebruik de spuitbus goed schudden en tydens het spuiten rechtop houden op een afstand van 30 cm van de te bespuiten plant. By schimmelziekten preventief één maal per 14 dagen spuiten. Het is nood zakelijk dat steeds wordt gewezen op het grote belang van tydige bestry ding. Met de bestrijding van Orga-Fleur Super heeft men een direkte veilige methode, het gehele jaar door houdt men hiermede de planten vrij van on gedierte en daardoor in onbelemmerde groei. De visserijvereniging heeft bekend gemaakt, dat het mosselfeest te Zierik- zee op 10 en 11 juli a.s. gehouden zal worden. Dit feest, met een rondvaart over de Oosterschelde, trekt altyd een groot aantal toeristen. Ook mosselkot ters uit andere plaatsen zullen aan de rondvaart deelnemen. Spaarvormen (evt. te combineren); hypotheekaflossjngen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen garantiekredl^taflossingen Nadere inliclitingen bij Spaarbanken J ERI Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken' f Postkantoren. Banken, Borgstellings! rnffll fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfomi, sen. Spaarkassen, Levensverzekering, maatschappijen, assurantie-lussenper. sonen en de Sociale Ver?eker!ngsbank. Of vraag per briefkaart aan Premis Spaarpian. Postbus 51, Den Haag, vrij. blijvend de brochure over dit national) plan. Een dramatisch aanvaring op het M landsch Diep ten zuiden van Numm dorp, heeft in de nacht van donderit op vrijdag, drie levens geëist. Slué offers waren de 35-jarige scUppu vrouw Maria Aarnoudse-Geluk en hi zoontjes de drie-jarige Anthonie e«« zes-jarige Pieter uit Goes. Schipper Jan Cornelis Aarnoudse(i! uit Goes, Icwam met zyn 520 ton iiï tende schip „Luctor et Emergo" oi kwart over een tussen de haven vi Willemstad en de voorhaven van Volkeraksluizen, in aanvaring met zaïi schip „Dintel". Dit 1200 ton meteni schip van de Rotterdamse firma ft terwyk, voer in de richting van i Dordtse Kil. Het voorschip van de „Luctor" zoii onmiddeliyk. Schipper Aarnoudse ta! direct aan de alarmbel, waarop ziji knecht die te bed lag, direct in li water sprong. Met een reddingsliji werd hy aan boord van de „Dintei gehaald. De schippersvrouw en de deren, die in het vooronder sliepe: zyn er niet in geslaagd tijdig nas boven te komen. Terwyi het schip uit Goes zinkeni was, werd het van achteren ook mi aangevaren door het Belgische schil „Kirina". De „Luctor" schoof als tó ware tegen de „Dintel" aan, waard» de ongelukkige schipper zo over U stappen. Kort daarop verdween schip in de diepte. De slachtoffers zijn gevonden. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Dinsdagavond a.s. o» 7.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeenti alhier voor te gaan ds. L. Huisman vai Vlaardingen. SOiyiMELSDIJK Beroex>en. Ds. H. C. Bultman, Hen'. predikant alhier, heeft een beroep vangen naar de Herv. Gemeente vsi Benthuizen. Wflziging ophalen huisvtiU, van donderdag 23 mei 1968 (Hemel; vaartsdag) en maandag 3 juni (Tweede Pinksterdag) wordt het huiS' vuil in de woonkern Ouddorp haald respectieveiyk op vrydag 24 itio 1968 en dinsdag 4 juni 1968. Eén ding stond vast: de kerel was op weg naar Antwerpen. Uit de weinige berichten die omtrent de boodschapper waren binnengekomen, viel op te ma ken dat hij vanuit het zuiden Antwer pen zou trachten te bereiken en in dat geval zou hy dus zyn weg moeten ne men door Berchem. Daór had men dus de meeste kans hem te pakken. Op de ze manier had Lopez geredeneerd en daarom had hy zich als marskramer vermomd en zün mannen, de „mensen- vleeseters", in een bebost terrein langs de weg verstopt. Ze moesten zich daar gereed houden om op het eerste sein te hulp te snellen. Toen hy dit geregeld had, was hij naar de herberg gegaan om de weg in het oog te houden. Terwijl de marskramer Treesje was lastig gevallen met zyn vragen, had de monnik Cornil weer aangeklampt. „Zeg, myn zoon vroeg hij ken jij die marskramer soms, die zopas is binnengekomen? Hy is nu met Treesje aan het praten". „Nee zei Cornil ik heb die vent nooit gezien". „Wat vreemd! Dergeiyke kooplui hebben doorgaans een vast gebied, waar ze hun negotie drijven en de mensen kennen die lui in de regel allemaal". „Ja, dat is ook zo gaf Cornil toe ik ken verscheidene van die lui, maar die daar zit is mij totaal onbekend". „Zo, zo, nu goed. Och, wil je me nog wat kaas brengen tot besluit van myn die maaltyd?" Cornil voldeed direkt aan dit verzoek Terwijl Lopez met kleine slokjes va» zyn bier genoot, loerde hy af en to' naar de monnik en de monnik deed het zelfde ten opzichte van de marslcraniet Dat duurde zo een hele poos. Toen mompelde de monnik: „WacW^ijn vac eens, die man heeft een bekend geziff ik heb dat gezicht eerder gezin. nee, ik kan my niet vergissen... d neus... die ogen...! Neen maar, ik tJ^" er... het is senor Mateo Lopez!" Op het pleintje voor de herberg haj zich intussen een groot aantal menssi verzameld, die de tocht naar het iw' van de bruid wilde meemaken. Da'' zou de gebruikeiyke aubade worden ge^ bracht. De muzikanten waren al yef^ schenen: twee violisten, een fluittist een man met een tamboerijn. De gasten in de gelagkamer werde» gewaarschuwd, dat het tyd was om' vertrekken. Ze stonden direkt op verlieten de gelagkamer, waar toen leen de mormik en de marskramer achterbleven- De laatste had er over zitten denize» Ui as vier a's wel :er, dacl )ar de k iringend ij moet mis geer an acht, 'm best( jn werk sn aan !lf onze En hy it gesch liddag, ij deed and. Een e er op. Het rest de gev „Daar van vo van acl 'eze zate warte kt en van i m of die monnik wel een echte montitf was. Hy beweerde, dat hy in het kloo ter te Ghistelles woonde en op bede' tocht was, maar was dit wel echt waai' Het kon natuurhjk zo zyn, maar w^ was evengoed mogehjk, dat in die ruio_ pels de boodschapper van De Zwij verborgen was. aarop 'erkjasje ^n rywie e tondel, m ons dl sltuig Totesten !>aar Rav Of het ondeuze eggen, atie! De »aar ook at wéét laar om eden wi; at van 'lakten d "ijn arm «i alleei™ eerde dil ■■i, en to flens" Vat allee 'atiënt En dar meuken. Dat wal ^anvankf nc

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2