'eestelijke ingebruikname icholencomplex in Den Bommel us Plaatselijk nieuws Grutter Gerrit Joppe (83) voor de radio Polder Goeree bestrijdt ratten a f250,— per jaar! ouw. Meditatie V Eindelijk een eind aan jarenlange misère Sieraad voor Den Bommel Nog 3 gruttersbedrijven in Nederland )A.Twee ïdaal en loppelen egelaar. O watt >t. 2.595.- jaargang Dinsdag 21 mei 1968 No. 3688 beleid. lationaal 6.25.00, CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond lemelvaartsdag Dijkgraaf Akershoek over smaSie uitwijkstroken „Er zijn meer kleine dan grote auto's!" rijdag 17 mej J PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds TeL 20 25 ~- Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het wereldproces met zijn getuigen (Handelingen 1 8b, 9) Ipe Heere Christus werd opgenomen 1 de hemel door de heerlijkheid v&n L Vader. Want de wolk waarover ^cas schrijft, is het bewijs van Gods ïsentie, van Zijn tegenwoordigheid heerlijkheid. Het wereldproces, dat de dag van Christus' hemelvaart be nt en waarin de apostelen als getui- van God en Zijn Christus zullen Itreden, zal gevoerd worden vanuit de Imel, het nieuwe werkcentrum van verheerlijkte Christus. En nu moe- .1 wü er wel aan denken, dat ook de Kistelen met krachten geladen wor- zy zullen immers ontvangen de acht van God, de Heilige Geest, voor vervulling van de wereldmissie, j nu voor hen ligt. Dat betekent, dat ^t de getuigenverklaring der aposte- omtrent Gods daden tn Christus' uis, opstanding en hemelvaart, mee komen, dé kracht van de Heilige feest. Zijn kracht zal werken in wat de lostelen verkondigen. Want de aposte- zijn slechts mensen, alleen oog- en Irgetuigen om op menselijke wijze te Ituigen. Maar nu wordt hun getuige- I geladen met de kracht van de Hei fee Geest, die immers de wereld over- ugen zal van zonde, gerechtigheid en irdeel. Maar nu wordt ook ieders „ja" en ieders „neen" aan het licht ge bracht, nu wordt ook het bewijsmate riaal bijeengebracht voor de dag des oordeels. Als Petrus de eerste Pinkster- preek gehouden heeft, dan zijn er drie duizend die geloven, terwijl anderen spotten. Dat is de kracht van de Hei lige Geest, die hart en mond openbreekt in een jubelend „ja" of in een verbeten „neen." En in de hemel worden de boeken Gods, de boeken des Verbonds, volgeschreven met het bewijsmateriaal, dat dienen moet voor de vierschaar van God. Denk één moment hier God de Heilige Geest weg, die met het we reldgetuigenis omtrent Jezus Christus meekomt, en de wereldmissie houdt op. Maar zie nu God, de Heilige Geest en zijn betekenis in de wereldmissie van het Evangelie van Christus, en gij ziet, dat de prediking sinds de Pinksterdag niet meer onderbroken is, en dat de Heilige Geest een bedding gegraven heeft voor het getuigenis der kerk, dat wel veel tegenstand ontmoet, maar dat niet tot zwijgen te brengen is. Het is de goddelijke kracht, waardoor het ge tuigenis voleindigd wordt, waardoor al ler dossiers er zijn, en ieder mens op de dag van het gericht present is. Zo al leen houden wij moed, nu een verval sing van het wereldgetuigenis de kerk. bedreigt. Want nu is het God in Chris tus Jezus, die ons doet volharden tot het einde, om getuigenis te geven van de feiten, van wat God gedaan heeft in Jezus Christus. God, de Heilige Geest, wordt immers niet moede nog mat? Uit het dagboek „Gedenkt en gelooft." Ds. E. T. V. d. Bom. OUDDORP Roode Kruis en E.H.B.O. A.s. vrij dagavond hoopt zr. V. d. Starre haar lessen weer te hervatten. Verder be spreking oefenschema 1968 en het vast stellen van de examen-datum van de E.H.B.O. cursus. Niemand verzuime deze avond te komen. OUDE TONGE Oefening. Vrijdagavond ongeveer 7.15 uur ging de brandsirene op Den Bommel, de brandweer rukte uit en was spoedig ter plaatse. Bij de aan komst bij de brand bleek dat er een grote oefening gaande was, met drie spuiten uit Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge. De oefening is zeer ge slaagd. H. Doop. Op 2 juni a.s. (Eerste Pink sterdag) is er gelegenheid tot bedie ning van de H. Doop in de Ned. Herv. Kerk. Aangifte voor 26 mei a.s. bij uw wijkouderling of aan de pastorie. OOSTFLAKKEE Ophalen huisvuil i.v.m. de feestdagen In verband met de feestdagen is de volgende regeling voor het ophalen van huisvuil getroffen: te Oude Tonge en Den Bommel zal op woensdag 22 mei inplaats van op donderdag 23 mei (He melvaartsdag) worden opgehaald. Ove rigens ongewijzigd. Te Oude Tonge en Den Bommel zal op dinsdag 4 juni in- n r Lang heeft Den Bommel erop ge- 'acht maar eindelijk heeft ze het dan ich maar gekregen. De officiële inge- niikname van het prachtige scholen- Dmplex waarin de openbare- en de igere christelijke school onder één dak ijn gehuisvest werd door burg. W. M. ■d. Harst van Oostflakkee terecht „de fsluiting van een jarenlange misère ge- oemd. Gisteren, maandag, zongen de ommelse schoolkinderen een feestlied n spralien de ouderen feestelqke woor- fn. dat allemaal ter gelegenheid van e ook al feestel\jke ingebruikname van at gebouw waar Den Bommel bqzon- er trots op is. Dat het ontstellend veel moeite heeft ekost tot dit fraaie resultaat te komen 'erd toegelicht door burg. v. d. Harst, adat hij na met zijn echtgenote, de Mde wethouders en een groot aantal enodigden te zijn toegezongen de eur ontsloten had. In de prachtige aula reeg men 's burgemeesters relaas te oren Dat de scholen, daterend uit 1881 en TO vooral na de ruïneuze rampda- '1 aan vernieuwing toe waren was oor vrijwel ieder duidelijk geweest, der ffld des tij ds had eraan geknaagd, ze aaden oorlogs- en rampinundatie mee- emaakt wat eraan had meegewerkt ok de vochtigheidsgraad dermate hoog e doen zijn dat verblijf in de school raadelijk was voor de gezondheid. Te- ■•urstellend was het te weten dat bij het umsterie van Onderwijs de mentaliteit eerste van: „wat zit, dat zit!" Een grondig onderzoek in 1963 leerde lat ook een ingrijpende verbouwing *en deugdelijke school meer zou ge- 6n en er werd een gezamelijk offensief "wetend tegen de ambtelijke barières j'e zich tegen nieuwbouw verzetten. Op Departementale instanties werd een ombardement van rapporten en brie- en losgelaten en de burg. dankte de nspecteur, dhr. Molenaar (thans door j^?"tie verhinderd) voor zijn „vuur- wing" in dezen. „Er werd mee be- 'Y dat het Ministerie anders ging 'WKen over art. 200 van de Grondwet zegt dat het Ondervwjs een voor- ,^fP is van aanhotidende zorg van de egering", nadat zo meende de burg. ze aanvankelijk gedacht hadden dat ^^'i voorwerp was dat zomaar aan- ™°"den kon worden. «adat op 23 febr. 1965 de scholen- uw op de urgentielijst was geplaatst rak er weef een periode van „het stel len van nadere eisen" aan. Spr. herin nerde zich de ontstemming die was ge groeid en die zich ontlaadde in het pu bliceren van ingezonden stukken die hun effect niet hadden gemist! Kort daarna werd de Rijksgoedkeuring ver leend en nu het complex was voltooid, wenste de burgemeester een hartelijlr dankwoord te spreken aan allen die daaraan in welke hoedanigheid ook hadden meegewerkt. Over de naam geving zal de raad nog hebben te be slissen, dhr. v. d. Harst verklaarde de suggestie van dhr. Smit, de O.L. school „Prins Maurits" te noemen, bijzonder charmant. Over de naam van de chris telijke school wilde hij zich nog niet uitlaten, wel zal die zich door de woorden „van" of „voor" met de naam van de Openbare school laten binden! De opening. De ondertekening van een Oorkonde waarin de overdracht van vier lokalen stond beschreven, door zowel de bur gemeester als de secr. van het bestuur van de Chr. school, dhr. Jongeling vormde een deel van de openingsplech tigheid. Die werd gecomplotteerd door de onthulling van een bronzen spreuk, opgehangen in de gang, waarop een ge dicht van Virginie Leveling: Wat in de kinderjaren het harte boeit en tooit Blijft eeuwig in 't geheugen en men vergeet het nooit. Sieraad voor Den Bommel. „De nieuwe school is een lust voor het oog en een sieraad voor Den Bom mel" vond dhr. Jongeling die woorden van dank en waardering sprak tot gem. bestuur; inzonderheid B. en W. en de architect, dhr. Kuyper uit Den Haag. Spr. verwachtte dat het gebouw zal bij dragen tot het geven van nog beter on derwijs waaraan spr. de hoop verbond dat Gods zegen er op zal rusten. Ook de hoofdaannemer, dhr. v. d. Welle hield een rede in majeur! Hij toonde zich erkentelijk voor de ontvan gen opdracht, het mooie ontwerp van de architect en de ijver van de onder aannemers. Ook de Tech. Dienst inzon derheid dhr. Bakker (die vreesde er een hartkwaal aan over te houden) werden door dhr. v. d. Welle dank gezegd. Mede namens de onderaannemers bood hij het in de aula aanwezige po dium, compleet met vloerbedekking aan. Dhr. Smit, hoofd van de O.L. school sprak zijn gelukwensen en woorden van dank mede namens de ouder-commis- sie en de afd. van de Ver. Volksonder wijs. Hij verklaarde het eer> genot te vinden straks in de nieuwe school te mogen werken. Dhr. Smit bood aan B. W. en de architect om zijn waar dering te onderstrepen een herinne ringstegel aan. Zo lang als de oude. De architect, dhr. Kuyper bleek door' de bouwjaren van de oude scholen te zijn aangesproken waaruit hij conclu deerde dat de opening van een school lang geen dagelijkse gebeurtenis is! Spr. hoopte dat de nieuwe school zeker zo lang als de oude zal meegaan! Wijzend op het vrij unieke feit dat twee scholen onder één dak zijn gehuisvest toonde spr. gelijk een voordeel daarvan aan, waren ze afzonderlijk gebouwd dan zou de bouw van een gemeenschapsruimte (aula) onmogelijk zijn geweest. Namens het Hoofdbestuur van de Ver. Volksonderwijs werd het woord ge voerd door dhr. Vis (Schouwen-Duive- land). Spr. vond de samenwerking van Chr. en Openbaar Onderwijs bijzonder verheugend in een tijd waarin de woor den schaalvergroting en scholengemeen schappen veel worden gehoord. Voor de bibliotheek bood hij dhr. Smit het jeugdboek: „de Zevensprong" aan. plaats van maandag 3 juni (2e Pink sterdag) worden opgehaald en te Oolt gensplaat en Achthuizen zal op woens dag 5 juni inplaats van op dinsdag 4 juni de ophaaldienst langs komen. Ove rigens ongewijzigd. Geen spreekuur burgemeester. Op vrijdag 7 juni a.s. is burgemeester W. M. van der Harst verhinderd zijn we kelijks spreekuur te Ooltgensplaat en Oude Tonge te houden. Haven Oude Tonge gestremd. In- verband met reparatie aan de binnen- sluis van de haven te Oude Tonge is de scheepvaart van 3 tot en met 10 ju ni a.s. geheel gestremd. DONDERDAG 23 MEI (Hemelvaartsdag) MIDDELHARNIS Herv. Kerk 10 uur ds. K. Schipper Chr. Ger. Kerk 6.30 uur ds. Tanis van Barendrecht Ger. Gem. 10 uur lezen Buiteng Wijkgem. i.m. 10.30 uur ds. H. D. v. Hoogstraten. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur ds. H. C. Bultman. DIRKSLAND Herv. Kerk 10 uur ds. L. J. Geluk. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur ds. H. Kraaij. MELISSANT Herv. Kerk 10 uur dhr. A. Terlouw Ger. Kerk 10.30 uur ds. H. de Valk. STELLENDAM Herv. Kerk 10 uur ds. M. A. Jansens. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP Herv. Kerk 7 uur lezen Doopsgez. Gem. 7 uur ds. J. Smink Sr. uit Zwolle. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. J. P. Verkade. OUDE TONGE Herv. Kerk 10 uur ds. W. van Gorsel. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 10 uur ds. H. Jongebreur. Ex tra collecte noodl. kerken en personen Ger. Kerk 9 uur ds. H. de Valk Ger. Gem. 9.30 uur lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 10 uur ds. H. N. van Hensbergen Ger. Kerk 10 uur ds. Steunenerg te Rotterdam. 'OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u. ds. P. Vermaat Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. W. Meeder Ger. Gem. 9.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 9.45 uur lez&n. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 uur lezen. Boot afhouden. Ook dhr. Goudkamp, dir. van Gem. werken toonde zich gelukkig met de bereikte nieuwbouw. Hij had na de ramp de scholen in een treurige toe stand aangetroffen en steeds als er klachten kwamen had hij moeten pro beren „de boot af te houden". Met waardering sprak dhr. Goudkamp over de lankmoedigheid van de onderwijzers en de vakkennis van de architect en de" bouwers. De aanwezige raadsleden van wie dhr. de Vin eens de kosten van de gem. Kweekplaats becritiseerde wees hij op de aanleg van de fraaie tuin! Klein critiekje. Naast veel lof had dhr. Doedens, spre kend als voorzitter van de ouderraad, één klein critiekje, n.l. over de leer middelenkamer die hij te klein van op zet vond. Overigens had spr. voor B. W., bouwers en architect alle lof. De aannemers. De aannemers zijn: Hoofdaannemer Fa. v. d. Welle, Den Bommel; onder aannemers: Fa. Roos, timmerwerk; Fa. de Jong, Middelharnis, loodgieter; Fa. Witvliet, Middelharnis, smidswerk; Fa. Schippers, electriciteit; Fa. Bakker, schilderswerk; Fa. Meinster-v. d. Welle, vloerbedekking, vitrage. Na beëindiging van het officiële ge deelte werd de school door de genodig den uitvoerig bekeken. Onder hen wa ren dhr. en mevr. Meulendijk die ge durende bijna 40 jaar het onderwijs te Den Bommel hebben gediend. De Chr. School zal haar school laus. vrijdag officieel in gebruik nemen. De heer Jongeling tekent de oorkonde. De heer Gerrit Joppe te Sommelsdijk, beter bekend onder de naam „de grut ter Joppe", is maandagmiddag voor de radio geweest, in het programma „Zoeklicht op Nederland", waarbij de N.R.U. een interview met hem heeft uitgezonden, wiaarin hy vertelde hoe de grutten werden bereid. Het grutters- wezen is een heel oud beroep en vol gens de heer Joppe zyn er thans nog slechts drie gruttersbedrijven in Neder land. Wij nemen het vraaggesprek van de N.R.U. met de heer Joppe tn zijn geheel over, omdat daardoor een stuk geschiedenis van een van de oudste be drijven op Goeree-Overflakkee bewaard blgft. Meneer Joppe, mag ik eerst even we ten hoe oud U bent? Ik ben 83 jaar. En hoe lang bent U nu grutter ge weest? Ik ben grutter geweest tot 1914. Maar U bent het daarna toch wel altijd gebleven? Ja, in een zeker opzicht wel, je ver kocht grutten, maar je was geen z.g. fabrikant meer van grutten. Hoe ging dat nu vroeger met zo'n grutterij in zijn werk? Wij kregen vanuit Rusland de boek weit. Dan ging deze boven in een grote bak en als dan de zaak goed droog was, dat de broei er uit was, dan gingen we de grutten breken. Dat gebeurde in de grutmolen met stenen, die over elkander maalden en dan kwam ze op een bak met 7 zeven er in. Uit die bak kregen wij al acht soorten, n.l. zeven soorten grutten en meel en tenslotte de af val, die nog in de boekweit zat en die er niet allemaal was uit te halen. Die afval kwam in een vergaarbak. Wat deden de mensen er dan thuis mee? Thuis? Gruttepap koken en brij! Dat is er nu een beetje uit hé, op 't ogenblik? en in hoofdzaak werd het ge reed gemaakt met karnemelk, want toen was zoete ro.elk te duur voor een heleboel' mensen. Met die kar nemelk werd van de grutten brij gekookt. Het werd gegeten met stroop, en meestal met een stroop- saus met een stukje boter er door. Is de grutterij zoals wij die nu ken nen tot de ondergang gedoemd, of' niet? Nou, eigenlijk niet. Hoeveel grutterijen zijn er nog in Nederland? Volgens mij zijn er nog drie. Maar uw bijnaam hier in Sommels dijk? Dat is „de Grutter!" Als u nu weer eens terugkwam, zou, u dan weer grutter willen worden? Nee, in geen geval. (Interviewer lachend): En waarom niet? Het was voor onze begrippen en voor onze werkdagen die wij hadden, lang niet efficiënt genoeg, want je zat altijd stik onder het stof en je kon je 's avonds van het meel niet gewas sen krijgen! Maar je kunt er wel een behoorlijke leeftijd bij halen? Ja, 't schijnt van wel. Maar dan moet j,e ook een gezond corpus hebben! En veel zwemmen! De aantrekkelijke m,ogelijkheden die de Wet financiering Wegen ter verbe tering van wegen met een royale sub sidie biedt, worden ook door de Pol der Goeree graag te baat genomen. Tijdens de gisteravond in Goeree ge houden bijeenkomst besloot de Verenig de Vergadering tot verbetering van de Kraaijenissedijk; volgens de door de Heide Mij opgemaakte begroting gaat dat f 207.000.kosten waarvan slechts 10 "/o voor rekening van de Polder komt. De nodige middelen ter voor financiering werden beschikbaar ge steld. Over de afstand van 2800 mtr. zullen om de 200 meter wisselplaatsen worden aangelegd. De weg wordt 3,50 meter breed. Voorspoedig jaar De dijkgraaf dhr. L. P. Akershoek, aan het begin van het nieuwe begro tingsjaar een blik terugwerpend, kon gewagen van een voorspoedig jaar, waarin de Polder Goeree van grote rampen en dientengevogle van hoge uit gaven verschoond bleef. „Toch is het wat de waterkeringen betreft nog net als vroeger, zolang de duinen nog niet op Deltahoogte zijnzo luwde de Dijkgraaf een al te groot optimisme, kennelijk doelend op de situatie bij het Flauwe werk die hij in de vorige vergadering „zorgwekkend" noemde. Voorts deelde dhr. Akershoek mee dat de nieuwe fairbank aan de Delta- haven dit jaar niet voor het wegen van suikerbieten zal worden gebruikt. De weegbrug werd enkele jaren gele den door de Generale Dijkagie in overleg met Rijkswaterstaat ge bouwd en in afwachting van de uit kering van- een vergoeding krachtens ex art. 8 van de Deltawet, ook voor gefinancierd. Nog is de financiële re geling niet afgewikkeld. Na een goed jaar praktijk ervaring met de nieuwe concentratie te hebben verzekerde dhr. Akershoek dat het sa menvoegen der polders in deze tijd van stroomversnellingen haar waar de al heeft bewezen. Hij vroeg de Ver gadering alle mogelijke steun bij ver dere besluitvormingen. Sluitende begroting De sluitende begroting 1968 werd z.h.s. vastgesteld. Enige bevreemding verwekte de (ge ringe) post a f 250; voor de rattenbe- strijding welke post in 1967 nog f 500,- had bedragen. Daarbij werd door de heer Visser geattendeerd op het feit dat al op Schouwen muskus-ratten zijn gesignaleerd. „Op zo'n invasie hebben we niet ge rekend" verklaarde de Dijkgraaf, „'t kost bij ons heel wat minder als bij de buren (Dijkring Flakkee.) Verkoop gronden Een gedeelte van de buitendijk van de Eendrachtspolder bij Stellendam werd aan het Rijk verkocht, i.v.m. de aanleg van de Dammenweg. De scha deloosstelling werd bepaald op f 6378,50. T.b.v. de verbetering van de' zee wering werd aan het Rijk een gedeelte van de Groenedijk en de Noordweg te Ouddorp verkocht voor een totaalprijs van f 1185,50. Ook een viertal (ver pachte) percelen duingrond o.m. ver pacht aan dhr. Campfens te Middel harnis werden voor dit doel ver kocht voor f 15312,50. T.b.v. de aanleg van het 'rijwielpad door de duinen werd aan de Provincie een perceel bos-hakhout en duinen, groot 0.37.25 ha verkocht a f 1,50 per m2. Het totaal van de verkoopsommen werd geleend aan het Alg. beheer voor de financiering van de inrichting van het Polderhuis. Rondvraag Na afhandeling van de agenda-punten bleek er nog voldoende stof voor een interessante soms zelfs amusante rond vraag. Zo wilde dhr. C. Breen graag wis selplaatsen zien aangebracht in de Lan geweg te Ouddorp, thans de Vrijheids- weg. „Ik kwam daar pas in conflict met de vuilniswagen" maakte hij bekend. De raad van de burgemeester om maar een kleinere auto te kopen had dhr. Breen nog maar niet opgevolgd „Met Rijkswaterstaat, Prov. Water staat en allerlei „hotepetoten" zullen we de wegen op de kop onder de loupe nemen" beloofde de Dijkgraaf. De wisselplaatsen op weg naar „de Punt" te Ouddorp vond dhr. ICl. Meijer naar hij verklaarde wel wat kort. „Ochsuste de Dijkgraaf, er zijn meer kleine als grote auto's, je moet niet zoveel wolven op de weg zien „Ik zie geen wolven maar soms wel natte teer op de weg!" bracht dhr. L. Visser in het midden. „Vorig jaar reed ik in de Koolweg en mijn spoor werd wel een meter breed!" Desgevraagd antwoordde de Dijk- 'graaf dat het de taak van de Polder is dan zand te strooien. Dhr. Visser begreep wel waarom dat niet direct was gedaan terwijl toch dhr. Akershoek aan die weg woont..." die rijdt door de Oude-Nieuwlandse- Langeweg" had men hem verzekerd, zekerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1