Tentoonstelling van aquarellen »t Ie positie van Tsjecho- Slowaicije I Kruidler telMelissant, Herkingen en Dirksland TUFTO Amro-Bank opende nieuw kantoor te Ouddorp k" Meditatie F^C. KORTEWEG s ZOON IC ET J. KEUYELAAR Sommelsdijk Vestiging met perspectieven voor de toekomst De herberg „Het IJ" ►♦♦^iMoe jaargang Vrijdag 17 mei 1968 No. 3687 -a.i CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEETJWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Id- 1 Laat deze nu plaatsen. 1 Erkend Luxaflex dealer: I Oostdijk 53r-61 I SOMMELSDIJK Zondagsdienst artsen slaapkamerkleedjes en W.C. kleedjes GRUTTER JOPPE VOOR DE RADBO Herkingen BOUWMATERIAUIN Dirksland Telef. 333 Ons nieuwe vervolgverliaaS FroStmaitden en Fruitbakjes f,Ue Fruitcentraie" PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Iledactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk TeL (01870) 2629, na 6 uur 's avonds TeL 20 25 -^ Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij eontract speciaal tarief. Enige op kor- **^**t 145- lakkee [et toe- ifan de de I Volks- (let uit- is door len Zn., lad der lestelde [e-Ton- tot en fretarie afde- <kee, Harst. tlakkee let toe- ran de Over- ishuis- de aeente 3830, len aan ckee, Harst. De laatste tijd lezen we in de bladen Lgi over de republiek Tsjechoslowa- lijke in verband met de verhouding van |at land tot de Sovjet-Unie. Over 't llgemeen weet men liier niet zo erg leel van deze middeneuropese staat. Bmdat ze sedert 1948 achter het IJze len Gordijn irgt is het niet direct een xk bezocht toeristenland en van- age de taal lokt het ook niet erg aan. [iet schijnt echter, dat er een kans is Ip enige verandering in de positie van Kit land als Russische satellietstaat, L-aardoor wellicht het Westen er meer loegang kan krijgen en de contacten Loter zullen worden. Het lijkt ons wel pttig één en ander over de proble men, waarmee men er worstelt, mede ie delen. I Het land ligt in het hart van Europa, Eet is omsloten door West- en Oost- Buitsland, Polen, Rusland (slechts 75 km), Hongarije en Oostenrijk. De hoofd- fetad is Praag. Het is ongeveer vier maal zo groot als Nederland en telt ruim GBHO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS 14 miljoen inwoners. Landbouw en in dustrie zijn de hoofdmiddelen van be staan. De bevolking is wat samenstel- j betreft nogal gevarieerd: 70 "k zijn Tsjechen, 20 "/o Slowaken hetgeen ook in de naam tot uitdrukking komt - voorts een klein getal Polen en een gering aantal Joden, het overblijfsel van de Hitler-vervolgingen in de oorlog. Beide hoofdvolken behoren tot het Sla vische ras. De Tsjechen zijn niet al leen het talrijkst, maar cultureel ook het hoogstaande deel. Zij zijn van alle Slavische volken eigenlijk het verst vooruit in ontwikkeling en prestaties. Hun economie is meer industrieel be paald, die van de Slowaken meer agra risch. De eersten zijn altijd meer op het Westen georiënteerd geweest, de laatsten niet. Tsjechoslowakije bestaat als onaf hankelijke staat pas sedert 1918. Vóór die tijd vormden Bohemen het Tsjechi sche gebied en Slowakije een deel van de Gostenrijks-Hongaarse monar chie en werden ze dus door de keizers vanuit Weenen geregeerd. Toen dit gro- rijk in het laatste jaar van de eer ste wereldoorlog ineenstortte, viel het uit elkaar in een viertal nieuwe lan den, de huidige staten Oostenrijk, Hon garije, Joego-Slavië en Tsjechoslowa kije, alle republieken. Het land bestaat dus als staat nog slechts 50 jaar, maar het heeft een zeer bewogen geschiedenis gehad. De twee mannen, die het gesticht hebben, wa ren Mazarijk, die de eerste president werd en de bekende Benesj de eerste minister van Buitenlandse Zaken. De staat was zeer democratisch ingericht; socialisten vormden de sterkste par tij, maar er is ook altijd een flinke communistische groep geweest. Behal ve de splitsing in Tsjechen en Slowaken vormden de 3 mUjoen z.g. Sudeten- Duitsers aan de grenzen een bron van moeilijkheden. Toen Hitler in Duits land aan het bewind kwam werd de positie zeer precair. Hy wilde deze Duitsers bij het „Reich" inlijven en deed dit ook in 1938. In maart 1939 lijfde Hitler heel het land in bij zijn nieuwe Duitse Rijk. Benesj moest in ballingschap. Gedurende de oorlog zuch ten de Tsjechen onder een wreed Duits regiem: men denke aan de beruchte Heydrich en de massamoord in Lidice. Na zes jaar door de Duitsers te zijn getiranniseerd geraakte het land in 1945 in de macht van de Sovjet-Unie, welks troepen naar het Westen opruk ten. De Amerikanen kwamen wel van de andere kant, maar er was afgespro ken, dat de Russen het land zouden bezetten. Zo kwam het geheel in de machtssfeer van de Sovjets. Benesj teerde wel terug en werd weer presi dent, maar de communistische party werd de machtigste en al in 1946 was praktisch de macht in haar handen. In 1948 werd deze door een staatsgreep geheel geusurpeerd en vanaf dat mo ment wordt Tsjechoslowakije integraal- communistisch geregeerd als satelliet van de S.U. President Benesj stierf ?nige tijd later als een gebroken man. De minister van Buitenlandse Zaken «fan Mazarijk, zoon van de eerste pre sident, pleegde zelfmoord of is in die dagen door communisten vermoord. Het land was nu en is nog steeds een zg. volksdemocratie. De economie werd °P communistische basis georganiseerd «1 gepoogd werd de bevolking geestelijk "gelijk te schakelen." Het rode bewind had een sterke positie, hetgeen ook in J956 bleek, toen in Hongarije en Polen revoluties uitbraken tegen de Sovjet overheersing helaas mislukten deze maar in dit land was geen noemens waardige onrust. De laatste tijd zijn er symptomen te oespeuren, dat er in de verschillende ^osteuropese satellietlanden van de ^ov]et-Unie een ontwikkeling aan de sang is, die vanuit het oogpunt van de wijheid gunstige aspecten vertoont. Het communistische systeem is, zoals ^'j;^^ weet, een dwangsysteem op alle u f^- P^ hele economie is in zulke anden in al haar sectoren gereglemen teerd en gepland, maar ook geestelijk DE DIENENDE CHRISTUS Daarna goot Hg water in het bek ken en begon de voeten der dis cipelen te wassen en af te drogen met de linnen doek, waarmede Hy omgord Wias. (Joh. 13 5). De discipelen hebben het voorrecht genoten om drie jaren met Christus te mogen wandelen. Ze aanschouwden van zeer nabij de wondermacht van de Zone Gods en genoten het onderwijs van de grote Leraar der gerechtigheid. Eindelijk is het ogenblik aangebroken, dat Christus van hen zal scheiden om heen te gaan naar de hemel der heer lijkheid. Jezus is met Zijn discipelen naar Jeruzalem gegaan om met hen het pascha te houden. Christus heeft na het houden van het pascha het heilig avondmaal ingesteld. In de paaszaal is iets gebeurd dat onze bijzondere aandacht waardig is. Chris tus heeft tot verwondering van al Zijn discipelen de voeten van Zijn jongeren gewassen. Velen hebben gezocht naar een bijzondere aanleidende oorzaak dat Jezus Zijn discipelen de voeten gewas sen heeft. Alle gedachten hieromtrent zijn gissingen. Christus heeft in de voet wassing zijn discipelen een les geleerd. Immers, het menselijk hart is niet ge richt om te dienen en de minste te zijn, maar om te heersen. Hoogmoed en zelf verbeelding behoeven we niet te leren, ootmoed en nederigheid zijn vruchten van Gods Geest. Jezus is met Zijn discipelen in de paaszaal. Plotseling staat Christus op van de f eestdis om Zijn discipelen te onderwijzen, niet met een symbolisch voorbeeld maar met een daad. Wie beschrijft de verbazing van de discipelen, als ze zien, dat Jezus Zijn opperklëed aflegt, een wasbekken neemt en een linnen doek. In het Oosten was het de gewoonte om vóór de maaltijd de voeten te was sen. Het wassen van de voeten van de gasten was het werk van de slaven en de dienstknechten. Ontroerend tafereel, Jezus buigt Zich neder, bevochtigd de voeten van Zijn discipelen, reinigt ze en droogt ze daarna af. Het is een openba ring van Christus' dienende liefde, die wij niet kunnen verklaren en nog min der doorgronden. Hij, de Koning van Zijn Kerk, legt Zijn klederen af om de vuile voeten van GalUese vissers te wassen. Christus heeft ook de voeten van de verrader Judas gewassen, de voeten die straks naar de Farizeërs zouden lopen om Hem te verraden. Deze handeling van Jezus was een ernstige waarschuwing aan het adres van Judas. Werd zijn hart gebroken door de dienende liefde van Christus? Neen, juist het tegendeel, de duivel was in het hart van Judas, die hem de raad gaf om Jezus te verraden. Hij beant woordde Christus' liefde met haat en verachting. De voetwassing is voor de discipelen en voor ons een zeer grote les. Weet u waar de voetwassing een schoon sym bool van is? Van Jezus' vrijwillige ver nedering. Christus legde Zijn opperklëed af om Zijn discipelen te reinigen. Wat heeft Jezus afgelegd toen Hy op aarde kwam? Zijn koninklijke macht en hemelse heerlijkheid. Hij heeft de gestaltenis van een dienstknecht aangenomen en is de mensen gelijk geworden. Dat heeft Christus vrij willig gedaan uit onbegrij pelijke liefde voor arme verloren zon daren. De Zone Gods omgordde Zichzelf om de voeten van Zijn discipelen te wassen. Alzo heeft Hij Zich in veel hogere en heerlijker wijze aangegord ten strijde om Zijn volk te verlossen uit de macht van de vorst der duisternis. Christus heeft het meegemaakt dat de ganse hel- lemacht tegen Hem streed. In Gethse- mané en op Golgotha was de strijd te gen de duivel en zijn trawanten gewel dig zwaar. Maar Christus is als over winnaar uit het strijdperk te voorschijn getreden en Hij heeft over al Zijn vij anden getriomfeerd. Christus deed in de paaszaal het werk van de slaaf maar Hij was en bleef de Koning van Zijn Kerk. Wat was de prediking van de voet wassing voor de discipelen? Jezus wilde daarmede Zijn jongeren leren, dat Hij alleen hen kon reinigen van schuld en zonde. Hun voeten waren vuil, maar hun ziel was eveneens onrein. Wij zijn allen onrein door onze zonde en schuld. Christus is gewillig ja zelfs bereidwil lig om ons, arme schuldige zondaren te reinigen en te heiligen. Helaas, wij wil len van nature niet door Christus ge reinigd worden en verachten de wate ren van Siloam die zachtjes vloeien. De eeuwige Zone Gods, die het waar dig is om gediend te worden, dient Zijn discipelen en zondaren. Christus heeft eens gezegd: „Ik ben niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen en Mijn ziel te ge ven tot een rantsoen voor velen". Zalig de ziel die door Christus be diend wordt. Dan ontvangen we Jezus' zalige gemeenschap en zoete nabijheid en mogen we de vruchten van Zijn zoen- en kruisverdiensten voor eigen hart genieten. Wat zijn we gelukkig als we de die nende Christus nodig hebben. Dan wordt de Heere Jezus ons dierbaar in al Zijn graveerselen en het wordt beleefd: „Hij moet wassen en ik minder worden" Dat is een stervend leven. Middelburg Ds. G. A. Zijderveld s Aluminium jaloezieën zitten deze volken in een dwangbuis, niet alleen in politiek opzicht maar op elk terrein. Het leven in een commu nistische dictatuurstaat moet voor vrij- heidlievende mensen een permanente geestelijke marteling zijn. We behoe ven over dat systeem hier niet uit te weiden. Zelfs de rode kameraden zijn niet veilig voor elkaar. Een groep, die enigszins afwijkt, wordt even goed ge liquideerd als mensen uit de z.g. bour geoisie. Dat is in Tsjecho-Slowakije in de communistische periode ook geble ken. Achter het IJzeren Gordijn schijnt nu een ontwikkeling in meer democratische richting gaande te zijn, ook onder een deel van de communisten. Vroeger was er het Stalinisme, ook in Tsjecho-Slo wakije, en dat heeft er veel slachtoffers gemaakt. In de Sovjet-Unie zelf is men sedert de dood van Stalin in 1953 een iets gematigder richting ingeslagen, maar men houdt In Moskou natuurlijk nog steeds krampachtig vast aan het systeem van verbonden volksdemocra- tiën. Zo heeft de S.U. kans gezien een heel systeem van satellietlanden in Midden-Europa te scheppen, waardoor zij een enorme bedreiging vormt voor het vrije Westen. Tot voor kort kon vanuit Moskou de leiding over dat he le complex goed in de hand gehouden worden, maar meer en meer blijkt dat deze situatie uit de hand gaat lopen. Het communisme evolueert er zijn al diverse stromingen in en wat voor al een grote rol speelt is de vrijheids drang, die de mens nu eenmaal is aan geboren. In 1956 hadden opstanden plaats in Polen en Hongarije, die bloe dig werden neergeslagen, maar de vraag is of Moskou zoiets zal kunnen herhalen als het nodig zou zijn. In Roemenië hebben de gematigde com munisten, die nu het bewind in han den hebben, zich onafhankelijker ge maakt van Moskou en dit berust daar blijkbaar in. De rode leider Kadar in Hongarije moet ook zeer soepel optre den, daar hij anders een nieuwe op stand te vrezen heeft. In Polen zouden velen ook graag een eind maken aan de Russische voogdij, want het grootste deel van de bevolking daar is altijd anti-Russisch geweest, maar Gomulka, een rasechte en fanatieke communist, houdt de teugels strak. Oost-Duitsland moet met straf geweld eronder gehou den worden. En nu kraakt het in Tsjecho-Slowakije. Het is duidelijk, dat de huidige regering daar de kant van de vrijheid uit wU en los van Moskou wil komen om zich meer te gaan oriën teren op het Westen. De grote vraag is, tot hoever zij daarmee kan en durft te gaan. In elk geval ziet het ernaar uit, dat het Sovjet-satellietensysteem op verschillende punten in beweging is en deze ontwikkeling is in hoge ma te interessant en belangrijk, omdat zij ook van grote betekenis kan zijn voor West-Europa. Onder auspiciën van de Culturele Raad van Zuid-Holland is een collectie aquarellen samengesteld, die in de ko mende weken in Melissiant, Dirkslard en Herkingen tentoongesteld zullen worden. Deze tentoonstelling wil de be zoeker in contact brengen met één van de moeilijkste technieken in de beel dende kimst: het tekenen met water verf. Deze techniek, waarbij de voorstelling direct met waterverf op het papier wordt gebracht, zonder dat deze vooraf is getekend, vereist een grote vakken nis van de kunstenaar. Dat hierbij geen verdoezelingen van techniek kunnen worden toegepast, zonder dat de be schouwer dit opvalt, zal een ieder dui delijk zijn. Bij de opzet van de tentoonstelling zijn de samenstellers er van uitgegaan, dat tien kunstenaars met een zo groot mogelijk aantal werken dienden te worden gepresenteerd opdat een goede indruk gegeven kon worden van het werk van deze kunstenaars. De keuze was gericht op die kunste naars, die, zo niet uitsluitend, zeer veel aquarelleren. Een bepaalde staalkaart van stijlen en opvattingen valt te on derkennen, voort gekomen uit het ver langen om de totale collectie een zo groot mogelijke eenheid te geven. Een keuze is gemaakt uit het werk van de volgende kunstenaars: R. Bierman, P. van Boxel, B. Buys, K. Franse, J. Goedhart, J. Groen, D. van Gulik, Th. Heynes, H. Royaards en R. van der Steene. In totaal zullen 43 werken worden tentoongesteld. Het merendeel van de tentoongestelde werken is te koop. Bij aankoop van een kunstwerk door een particulier wordt Van zaterdag 18 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 20 mei v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter v. d. Peppel, tel. 2117, Middelhamis. Dirksland-HerkinffsnMelissant: Dienst heeft dokter Elvé tel. 01877- 262, Dirksland. Flak/cee-Oost; Dienst heeft dokter Bouman, telef. 01871-269, Stad aan 't Haringvliet en dokter Kramers, tel. 01873-201, Oolt- gensplaat. DIENST WIJKVEBPLEEGSTER Melissant-Dirïcsland-Herlcinöcn: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. van Noord, telef. 01876-224, Herkingen. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Levy, telef. 2897, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 19 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. PhUips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458 Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, St. Phi- lipsland. door het rijk een subsidie van asVo verleend. De tentoonstelling zal worden gehou den in de drie dorpen: MeUssant, Her- l-lngen en Dirksland en wel: te Melissant (in „Melishof") op 22, 23, 24 en 25 mei a.s.; te Herkingen (in „Ons Huis") op 28, 29 en 30 mei a.s.; te Dirksland (in „De Schakel") op 5, 6, 7 en 8 juni a.s. De tentoonstelling is geopend van 's avonds 7.00 tot 10.00 uur en bovendien op de zaterdagen van 2.00 uur tot 5.00 uur 's middags. De officiële opening zal plaats heb ben te Melissant op 22 mei 's avonds te 7.30 uur en zal worden verricht door de Edelachtbare Heer H. Bos, burge meester van Dirksland. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. yiONINGINRICHTlH^ Maandagmiddag zal via Hilversum II door de N.R.U. in het programma „Zoeklicht op Nederland" een interview worden uitgezonden met de oud-grutter G. Joppe te Sommelsdijk. Tijd van uit zending is tussen half vier en vier uur. De thans 83 jarige heer Joppe beëindig de zijn bedrijf in oktober 1963. VOOR BETER 4, ■-*■ NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z328 Toegewezen. De bijna afgewerkte acht nieuwe woonhuizen aan de Fort straat zijn aan de volgende personen toegewezen: Jb. de Geus, J. de Jong, J. H. Kalle, J. Kamerling, A. Looij, Joh. Melissant Johz. en C. Verspeten. De toewijzing van nog één woning is nog in beraad. Benoemd. De heer E. M. Bakker onderwijzer aan de Chr. School op ger. grondslag alhier is in gelijke be trekking benoemd aan een Chr. School, uitgaande van de Ger. Gemeente te Middelburg, met ingang van 1 septem ber a.s. „Moeder Amro-Bank heeft een mooie dochter" werd woensdagmiddag terecht geconstateerd bü de opening van de Amro-Bank in het vroegere gemeente huis te Ouddorp. Door burgemeester H. J. Smith werd de Bank officieel geo pend voor welke daad de Bank hem beloonde met een cheque van duizend gxdden te besteden aan een door de Burgemeester zelf aan te wijzen maat schappelijk, cultureel of sociaal doel. Vergezeld van vele goede wensen, prachtige bloemstukken en een reeks van felicitaties kon de B,ank officieel een aanvang nemen met haar streven ook in Ouddorp de grootst mogelijke service te verlenen. Op de dienstverlening werd ook door burgemeester Smith in zijn openings speech gezinspeeld. De vestiging van de Bank in het vroegere gemeentehuis had niet enkel de instemming van het gemeentebestuur, ook de bevolking is er bijzonder verheugd mee zo ver klaarde de burgemeester omdat ze met lede ogen had moeten aanzien dat het gebouw waar vroeger het hart van de gemeenschap klopte er met geblin deerde vensters bijstond. Spr. herinnerde dat het gebouw in 1904 was gesticht uit een samenwerking van gemeentebestuur en de besturen van de vijf polders, beide besturen had den in het gemeentehuis hun vergade ringen zodat de burgemeester terecht kon stellen dat Ouddorps bestuurlijke hart er lang klopte. In „besturen" zag spr. een ruime mate van dienstverlenen welk aspect hij in het Bankwezen te rugvond. Burg. Smith vond het pret tig dat in hetzelfde gebouw weer de burgers zullen worden geholpen bij be leggingen, aanvragen van credieten enz. Een en ander samenvattend constateer de dhr. Smith dat in het gebouw het dienstverlenende hart toch weer is gaan kloppen wat hij mede i.v.m. de toe komst die Ouddorp als badplaats te wachten staat bijzonder toejuichte. Als blijk van instemming overhandigde de burgemeester aan dhr. L. van Putten, districtsdirecteur van het district Dord recht namens het gemeentebestuur de Nationale driekleur. De opening werd daarop gesymboliseerd door het hijsen van de vlag waarbij de burgemeester de wens uitsprak dat alle handelingen die voortaan in de Bank worden verricht door deze vlag gedekt zullen kunnen worden. We doen ons best! „Daar zullen we zeker erg ons best voor doen" beloofde dhr. van Putten, de woorden van de burgemeester be antwoordend. Ook dhr. van Putten ver klaarde zich bijzonder ingenomen met het waardige gebouw, hij hoopte dat het een blijvend symbool zal zijn en blijven van de plaats die de Amro Bank in Ouddorp tracht in te nemen. Spr. ver klaarde dat het initiatief voor de ves tiging was uitgegaan van dhr. W. de Bakker die als accountant een kantoor van de Bank in zijn eigen woning be heerde. Het idee was juist gekomen zo verklaarde dhr. v. Putten op het moment dat het hele Nederlandse Bank wezen verkeerde in een soort revolutie om zo goed en zoveel mogelijk diensten te verlenen. Ook de overweging dat Ouddorp een perspectiefvolle toekomst tegemoet gaat was een van de overwe gingen die tot de vestiging hebben ge leid. Woorden van dank richtte dhr. van Putten tot de directeur van de Am ro Bank te Middelharnis en thans ook te Ouddorp, dhr. J. de Snaaijer. Voorts werden door hem de vakmensen die het kantoor in korte tijd hadden gereed ge maakt hartelijk bedankt. Mooie geste. Tot grote verrassing van burgemees ter Smith en de genodigden deed dhr. van Putten mededeling van de toeken ning van een bedrag aan de gemeen schap wat liij aan burgemeester Smith als cheque aanbood. Het bleek een be drag van 1000,te vertegenwoordi- Het moment waarop dhr. van Putten (rechts) de cheque aan burgemeester Smith overhandigt. gen die door de burgemeester van een door hemzelf te bepalen doel kan wor den besteed. „Ik ben er sprakeloos van" verklaarde burg. Smith om er aan toe te voegen: „De prijs van het gebouw is toch niet te laag geweest...?" „U moest het hier gelijk maar rente dragend maken" adviseerde dhr. van Putten welke raad de burgemeester door het openen van een rekening prompt opvolgde. Na een heildronk, uitgebracht op ge meente en Bank werden nog felicitatie- woorden gesproken door dtir. J. Kom- tebedde namens de V.V.V., een verte genwoordiger van de Posterijen, dhr. Joh. Koek, namens de Middenstandver. en dhr. Karsbergen. In dit nummer begirmen wij met ons nieuwe vervolgverhaal getiteld: Het verhaal is van de bekende schrijver P. de Zeeuw J.Gzn. en zal onze lezers en lezeressen ze ker boeien. Het speelt in 1572, in het laatst van de geweldige strijd van de 80-jarige oorlog, toen vele steden zich van het Spaanse juk afschudden. Er was in die tijd ook een „ondergrondse", met goede vaderlanders, die goed en bloed veil hadden voor de goede zaak. Een van die jonge mannen was Frans Claes, die meewerkte aan de bevrijding van Antwerpen. Dit gaat met veel avonturen gepaard; het boek begint dan ook al direct met een spannende belevenis. Frans komt n.l. te Berchem, een plaatsje vlak voor Antwerpen, als onverwachte bruiloftsgast op de trouwdag van Mieke Mathijs- sen met Pieter Roosebeke en hiJ gaat er nota bene met de bruid van door! Maar hij komt op die manier in Antwerpen en betrekt met de onthutste bruid de her berg „Het IJ", van waaruit hij zijn ondergronds werk voortzet. Later bleek dat Mieke niet „echt" getrouwd was en werd zij toch nog de vrouw van Frans. Heeft het vorige verhaal onze abonnees geboeid, wij twijfelen niet of deze geschiedenis zal van begin tot eind onze lezers ge spannen bezig houden. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1