Die lange, lange oorlogsmaanden van 1944 en 1945 SALARIS NUTSSPaflRBnNK bruidsfoto's j Door de bril van Han en Rien Boonnsma NUTSSPAARBAMK ONTVANG UW De toekomst van d boeren en tuinders De verhoging van de electriciteits tarieven Een mooi gazon is een sieraad van de tuin I via de Hoofdkantoor Voorstraat 36 Middelharnis Bijkantoor Langeweg 15 Ooltgensplaat INGEZONDEN Drie gelukkige winnaars in de grote l\/lobil Altijd Prijs Aktie Nog tien-duizenden guldens te winnen Ook voor t FOTOGRAFIE I J. ZANDSTRA X SOMMELSDUE Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 10 mei i II Het burgemeestersambt was in die maanden van 1944 en 1945 niet gemak kelijk. De bevolking van Nederland verwachtte van hun burgemeesters, dat zij de Duitse bezetters naar hun ge wenst handje konden zetten; dat zij, de Duitsers konden vertellen, hoe zij de Nederlanders nu het beste verder konden leven. Wij waren na 14 mei 1940 geworden, wat zo kernachtig gezegd wordt als we op school leren over de veroveringen van de Romeinen van andere gebieden, in Europa, Afrika of het Heilige Land; wingewest, met vooral de nadruk op dat naargeestige eerste lid van dat woord win, in de betekenis van uit winnen, uitbuiten, enz. enz. De burgemeesters, de overheid ston den voor de problemen te trachten af en toe soulaas te verkrijgen. Men heeft, vooral na de oorlog, vele biorgemees- ters te veel toegeeflijkheid verweten. Mogen we het anders zeggen: de druk van, vooral de fanatieke nazi's was zo sterk op de wijze, waarop ons land ge regeerd moest worden door de Duitse bezetters, dat tegen nazi's niet op te tornen was. Alleen, wanneer er een Duitse commandant was met meer men selijkheid, konden nederlandse autori teiten iets en soms zelfs veel bereiken. Dit alles kwam naar voren, toen ik met de waarnemend burgemeester van Hellevoetsluis Van Kralingen, een oude vriend uit de sport het probleem be sprak om de zieke patient naar Maas- oord te brengen. „Ik zou je graag hel pen" zei Van Kralingen, „maar ik heb niets hier. Geen auto. Hellevoetsluis is klein, berooid. Er zijn veel Duitsers, zij hebben auto's, vrij kapotte schoenen. Weet jij een oplossing". Een oplossing! Je staat er opeens voor welke oplossing. „Kijk eens. Van Kra lingen, uit Zeeland hebben ze deze mein naar Dirksland gebracht en gevraagd, zorgen jullie voor doortransport naar Maasoord. Uit Dirksland hebben ze hem naar Middelharnis doorgestuurd en ge zegd, zie verder met de patient te ko men. Nu zouden wij kunnen zeggen, a.u.b. Hellevoetsluis, Middelharnis geeft de patient over aan Hellevoetsluis, zor gen jullie nu voor doortransport naar Maasoord. Wees zorgzaam voor hem. Het is een goede Nederlander. Ik zal mijn vriend Marinus vertellen hoe de zaken er voor staan, we brengen hem bij de luchtverdedigingspost. En dan het beste". Dat was net niet de oplossing, die Van Kralingen zich dacht. Wij hoorden vliegtuigen boven Hellevoetsluis brom men, ze kwamen lager vliegen, dan twee zware klappen, blijkbaar inslagen van gevallen bommen. Er kwam geen lucht alarm, Hellevoetsluis was dus niet ge troffen. Van Kralingen vond opeens een mo gelijke oplossing. „Ik zal mijn jas even aanschieten zei hij hoopvol, „er is hier een man, die nog een koetsje heeft. En een paard. Als we die eens opzochten en vroegen jullie naar Maasoord te brengen. Wat denk je hiervan". Dat was helemaal niet zo gek. We gingen vriendschappelijk pratend naar die man toe, die direct bereid was het paard in te spannen en de nachtelijke tocht naar Maasoord te ondernemen. Het koetsje reed voor. Zo'n heerlijk, ouderwets dokterskoetsje waarmee in vroegere jaren de arts langs zijn pa- tienten reed. We vertelden Jan, dat we per paard-en-wagen verder zouden rij den. De brancard, waarop hij lag, kon niet in het wagentje. We zouden hem gewoon als lopende patient willen be handelen. We kenden elkander nu. Dan de vraag, die van het meeste belang was „Jan, zou je zó mee kunnen gaan, of moeten we je boeien Jan gaf het enige juiste antwoord. „Je -kunt me niet vertrouwen, wanneer ik een aanval krijg, dan houden jullie me niet in bedwang. Je kunt me beter boeien". Hij stak bereidwillig zijn armen naar ons uit, om zijn polsen te laten boeien. Dat is voor een mens een heel moei lijk moment, in vrede een ander mens dat te moeten doen, daarom zochten we een andere oplossing. „Jan, we ziülen het zo doen, we binden touwen om je polsen, krijg je een aanval, dan trekken we de touwen aan. Je bent nu vrijer in je bewegingen, in je zitten. Zullen we dit doen". Hij liet zijn polsen zo boeien, dat met een lus de boei aangetrokken kon wor den. Hij kwam van de brancard, liep als vrij man mee naaf het dokterskoets je. We legden een lus om de benen, al lemaal in zijn, en in onze veiligheid. In het dokterskoetsje zat hij naast Marinus. Tegenover hem zat ik. De tou wen lagen losjes naast me, doch zo, dat ik direct kon aantrekken. In de nacht reden we langs het kanaal Een goed paard, een goede koetsier. We passeerden de Duitse posten bij Nieu- wersluis, reden naar Spijkenisse. Jan's gedachten gingen naar Schouwen terug, hij vertelde over zijn werk, zijn familie. Na een poosje zei hij opeens tot Marinus „Dominee, wat heb je zondag slecht gepreekt". „Zo, wat was er niet naar je zin", vroeg Marinus. Jan vertelde, welke tekst behandeld was en waarmede hij het niet eens was. Marinus ging er op door. Het theolo gisch debat was verward en ik ver trouwde de toestand van Jan niet erg. Zei daarom: „Jan, je moet je niet zo inspannen, je moet rustig zijn. Zou je niet willen proberen wat te rusten". „Ja dokter", was zijn antwoord, „U hebt gelijk". We kwamen bij de Spijkenisse brug. Een berucht verkeerspunt. Men kon die niet passeren zonder een speciale Aus- weis - paspoort. Mensen, die uit Rot terdam kwamen moesten een paspoor tje voor de brug hebben, zij, die naar Rotterdam wilden gaan, hadden even eens een brug-paspoortje nodig. Men sen uit de stad gingen familieleden op zoeken om hen te vragen om levens middelen voor henzelf, hun kinderen. De nood in de steden was groot. Men liep vanuit de steden met kinderwa gens, waarin ruilobjecten waren naar de plattelandsmensen, om stadse kost baarheden te ruilen voor tarwe, vlees, bonen. Doch de brug van Spijkenisse was be rucht. Daar nam men alles af, wie met levensmiddelen naar Rotterdam wilde gaan. De Duitse wacht zag ons met het koetsje aankomen. Ik deed de Rode Kruis band om mijn arm, meldde me bij de post met de papieren, een patient voor Maasoord. We mochten doorgaan. Doch de soldaat op de brug wilde controle. Hij rukte het deurtje van het koetsje open, greep meteen naar het koffertje van Jan. Deze zag, wat er ge beurde, vloog overeind en riep ziedend van woede: „Wou jij nog het koffertje stelen van een arme zieke, rotmof". De soldaat schrok, liet het koffertje staan, „Durchfahren" zei hij. Zo, op het eerste gezicht lijkt het of Jan gelijk heeft. Ik wil dat niet overnemen. De soldaat had de plicht om koffertjes te controleren en of hij het koffertje had willen stelen is nog een tweede vraag. Maar de wacht van Spijkenisse was be rucht Tegen zes uur in de morgen kwamen we met ochtendgloren in Maasoord. We meldden ons bij de administratie. Jan ging met een zuster mee. Een handdruk, een wens uit het hart, Beterschap. Beterschap is niet gekomen. Na de oorlog heeft de familie van Jan me op gezocht, vroeg, hoe de reis was geweest en vertelde, dat een maand na zijn aan komst patiënten van Maasoord door Duitsers afgevoerd zijn. Ze hadden be richt gekregen dat Jan gestorven was. Wisten niets verder. Vroegen nadrukke lijk, of hij ziek was binnengebracht, ziek in de betekenis van een andere menselijke kwaal, dan waarvoor wij hem wegbrachten. Noch Marinus, noch ik hadden iets wat zou duiden op licha melijke kwaal kunnen ontdekken. Ma rinus was direct om zes uur met het wagentje terug gereden. Tegen zeven uur waren we met alle formaliteiten en gesprekken klaar. Ik vroeg, of ik ergens wat kon slapen. Ik was nu 24 uur in touw geweest en ik moest door naar Rotterdam. Slaap plaats was er. Boven op zolder lagen matrassen op de grond. Er werd nog al eens gebruik gemaakt om er de nacht door te brengen. Een kwartier later sliep ik als een roos. Tegen negen uur werd ik opeens wakker, hoorde roepen in de gang: „Wie mee wil naar Rotterdam moet zich op de binnenplaats melden, over een kwar tier gaan we weg". Dat was een meevaller. Ik stond di rect op. Ik weet niet meer of ik van de zusters een boterham verkreeg of wat afnam van mijn eigen voorraadje droog brood. Maar een kwartier later stond ik in de bagageruimte van de vracht auto en was kwart voor tien in Rotter dam. Over de rivier stapte ik uit en liep naar Brocades en Stheeman. Ik had al vast uren wandelen gewonnen met die autotocht. Het zal tegen half elf zijn geweest dat ik me daar meldde. Legde mijn Rode Kruis-legitimatie over, gaf de brieven van de doktoren. Er ontspon zich het volgende gesprek: Ze hadden begrepen, dat Flakkee ge neesmiddelen nodig had. Dr. Arends had al in een hele tijd niets gekregen. Dat kwam ook, omdat de mogelijkheden voor verzending en dan betrouwbare verzending niet zo groot waren. Maar ze wilden gaarne voldoen aan die vraag. Maar of de mensen op Flakkee dachten, dat ook zij „geneesmiddelen" nodig had den, als aardappelen en tarwe en olie. Of hieraan iets te doen was! Ik luisterde, toen kwam een gedachte bij me op en stelde ik voor: „De doktoren zijn veel te bescheiden geweest met hun aanvragen. Het is he lemaal niet zeker, of ik in de eerstko mende maanden nog een keer hier kan komen. Als jullie nu eens driemaal zo veel geven, als de doktoren vragen en nog meer, wat nodig zou kunnen zijn. Dr. Arends heeft me een keer als vriend in vertrouwen gezegd, als hier een epidemie uitbreekt dan weten wij niet, hoe we dit moeten bestrijden. Maak daarom een groot pakket klaar voor de doktoren. Wat de rekening be treft. Geven jullie een vooroorlogse prijzen-factuur. Ik zal de doktoren vra gen om jullie aardappelen en tarwe en wat ook terug te zenden. Alles dan te gen vooroorlogse prijzen. De doktoren moeten hun patiënten zeggen: we heb ben dat van Brocades en Stheeman los- gekregen, omdat wij hun personeel van aardappelen zullen voorzien. Dus: „aardappelen voor die mensen". Op dat voorstel werd ingegaan. Ik' zou nu, van Brocades en Stheeman bij de Oostzeedijk vandaan, de tocht gaan maken door de stad met de flessen koolzaadolie, brieven en pakketjes langs de onbekende familieleden van hen, die het zo dringend gevraagd hadden. Ik liep eerst in de richting Schiedam, toen kris-kras door de stad. Op een bankje in het park at ik om half één een paar sneden droog brood van mijn voorraad, ging toen naar de Oostzeedijk terug. De pakketjes lagen netjes klaar, met de brieven. Men had getelefoneerd met de artsen. Het was allemaal voor elkander. De doktoren hebben zich royaal aan deze afspraak gehouden. Zo, het was nu in de middag. Opdracht nr. twee was volbracht. Ik kon naar Hellevoetsluis gaan wandelen. Eerst nog even naar Rotterdam-Zuid. Hellevoetsluis was niet te halen. Ik had een brief voor een logeeradres in Poortugaal. Het was even over zes uur, dat ik er aankwam. Stelde me voor, noemde de naam van de afzender, werd direct welkom geheten, kon mee-eten mijn gastheer was tuinder, en er waren aardappelen en groente en zelfs vlees op tafel. Was gast, ik kon logeren. Maar tijdens de maaltijd werd ik spier-wit, mijn gastvrouw zag het: Wat is er, vroeg zij". Ik heb in 36 uren maar 2 uur gesla pen. Vanaf vanmorgen kwart voor tien tot nu toe heb ik alsmaar gewandeld. Ik ben oververmoeid. „Ik zal je de logeerkamer wijzen. Slaap lekker uit, morgen kan je naar Hellevoetsluis doorgaan". In een ruk sliep ik door tot acht uur van de volgende morgen. Een nieuwe dag brak aan, met nieuwe problemen. Ik moest thuiskomen. (Wordt vervolgd) Geachte redactie, Na de verhoging van een deel der wa terleiding-tarieven per 1 april j.l. heeft de EMGO bekend gemaakt dat de ta rieven voor electriciteit per 1 mei zijn vastgesteld volgens landelijke richtlij nen. Gaan wij uit van een gemiddeld verbruik van 100 kw. per jaar zal dat A. J. van Tilburg Eindhoven f. 1.000,- J. G. Rijnhart Bussumf. 1.000,- L. A. VoeseneK Breda f. 100,- Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Vooral in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al te veel gazons waaraan te weinig aandacht wordt be steed. Er zijn mensen die denken dat een gazon weinig onderhoud vraagt. Deze mening is beslist onjuist. Het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zéér hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden, om de vruchtbaarheid te her stellen, dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon wel zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Fisons Greenkeeper, een mengsel van organi sche en anorganische voedingsstoffen, waaraan bovendien een selectief on kruidbestrijdingsmiddel is toe gevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Het voordeel van dit meststoffen- mengsel is niet alleen twee handelingen in één, maar door de organische delen wordt een langzamere, maar veel regel matigere toevoer van voedingsstoffen verkregen. Door een langzame, regelmatige toe voer „drijft" men het gras niet de grond uit. Hierdoor hebben de kleine, fijne grassoorten ook een kans te groei en en deze fijne grassoorten maken het gazon juist zo mooi. HOEVEEL CALORIEëN VERBRUIKT EEN FIETSER? Velen die graag wat kilo's van hun lichaamsgewicht willen wegwerken vra gen zich af in welke mate de fiets hier bij behulpzaam kan zijn. Daar hoeft nauwelijks over gepraat te worden. Iedereen weet dat veel en vooral regel matig fietsen een probaat middel is te gen de zo gevreesde gewichtstoename. Maar hoeveel calorieën verbruikt de fietser met zijn aktiviteiten op de pe dalen? Deskundigen hebben uitgere kend dat bij langzaam fietsen vóór de wind per minuut 4 calorieën worden verbruikt; fietst men tegen de wind in dan worden dat er 6 en gaat men flink doortrappen dan betekent dat een ver bruik van 8 calorieën per minuut. Ter vergelijking: met wandelen worden per minuut 1,5 calorieën verbruikt. een verhoging betekenen voor de kleine verbruikers van IS'/o. Voor de 2e groep bij een gemiddeld verbruik van 850 kw. per jaar wordt dit een verhoging van 6%, behoudens zij die een vastrecht en meterhuur ver schuldigd waren minder dan 10,72 per 2 maanden. Voor hen wordt de verho ging meer naar gelang zij minder be taalden aan vastrecht. Voor de 3e groep bij een gemiddeld verbruik van 2000 kw. per jaar wordt dit een verhoging van 4Vo behoudens vorig vastrechtbedrag. groep 1 groep 2 groep 3 oud tarief: 0,46 0,155 0,112 nieuw tarief: 0,54 0,164 0,116 ver hoging: 8 et. 0.9 et. 0.4 et. Is deze wijze van tariefstelling nu verantwoord? Om dit na te gaan volgen hier enige gegevens van exploitatie van het bedrijf. Verbruik: Ontvangsten: kostprq's aantal Kw. per Kw. 1956: 6.489.906 800.427,16 12.33 et 1966: 22.000.000 2500.000,— 11.36 et 1968: 25.000.000 2850.000,— 11.40 et Uit deze gegevens blijkt dat de pro- ductieprijs is gedaald van 12.33 et. naar 11.40 cent per Kw., en dat in dezelfde periode het tarief voor de kleinste ver bruikers steeg van 0,37 naar 0,54 of maar liefst met 0,17 per Kw. De Directeur-Generaal voor de Ener gievoorziening moge dan wel met in stemming kennis genomen en goedkeu ring hebben verleend aan deze nieuwe tarieven, de kleine verbruikers zullen wel moeilijk kunnen begrijpen waarom zij 5 X de kostprijs en een belangrijk deel van de verbruikers dit beneden kostprijs geleverd krijgen. Naar onze mening behoeven er geen overwegende bezwaren te bestaan dat er een mogelijkheid aanwezig is en be nut wordt om beneden kostprijs te leve ren aan de grotere verbruikers, wat ons betreft moge dit nog lager worden, maar voor de kleine verbruikers diene de grens naar boven geblokkeerd te worden op b.v. 0,20 per kw. Wij hebben ons door verschillende gemeenteraadsleden laten vertellen dat zij van deze tariefsverhogingen niet op de hoogte waren, misschien geldt dit ook wel voor een deel van de bestuur ders van de nutsbedrijven. Op hen doen wij een beroep om zich in te zet ten voor tariefswijziging ten bate van de kleine verbruikers en ter verbete ring van de leefbaarheid in de flakkee- se gemeenschap. Met dank voor de plaatsing. J. v. d. Slik Middelharnis, 6 mei 1968. ONTSPARING BIJ DE R.P.S. IN APRIL Bij de Rijkspostspaarbank is in april 1968 3,1 min. gulden meer opgenomen dan ingelegd; in april 1967 bedroeg de ontsparing 5,4 min. gulden. In de afgelopen maand werd inge legd 118,4 min. gulden (1967: 104,7 min.) en opgenomen 121,5 min. (1967: 110,1 min.). Het inleggerstegoed bedroeg uit. april 4949,0 min. gulden (april 1967: 4524,4 min.). TAND - TRANSPLANTATIE Een tandarts in het Turkse Bursa heeft kennelijk gemeend temidden van de' steeds veelvuldiger voorkomende transplantaties van allerlei organen niet met de handen in de schoot te mogen blijven zitten. Hij verrichtte vorige week de eerste transplantatie van een tand in Turkije, waarbij een tand van een jong meisje in de kaak van een 24- jarige huisvrouw werd gezet. INGEZONDEN: Als 't idee van Dr. Mansholt juist is en het moet zo ga' Dan is 't met de land- en tuinbouw voor veel mensen naar de ma" Voor bedrijven zo hij noemde heeft een partikulier geen gf 't Worden dan dus Staatsbedrijven zoals Rusland ons vermei Mogelijk komt dan in een kleistreek wel een Directeur van 't Zan' En een onderbaas uit weiland op het Zeeuwse akkerland Jonge boeren gaan dan worden Ie of 2e of 3e kneck En van ondernemer worden komt dan ook nooit iets tereclt Ambtenaar kan men ze noemen met een korte arbeidslij^ Veel vakantie, hoge lonen, want 't model bedrijf ged| Weg zijn alle idealen en 't gevoel van eigen baas Wie zich dan nog uit zou sloven is toch wel een grote dwaas Boerderijen nu de sieraad van het mooie platte lani Hebben dan maar weinig waarde dus verwaarloosd of verbrani Slechts een tiental hier op Walcheren zal dan wel voldoende ziii En op 3500 meter zal je naaste buurman i Benelux en E.E.G. zijn vaak de leuzen van de Maar het gaat er veel op lijken wij betalen het gel Jaren is dat zaakje al bezig wat kost dat in Brussel wel! En voor ons als boeren blijft er amper botten onder 't vel! Met miljoenen wordt gesmeten gooi maar raak naar links en rechts En als er wordt ingekrompen doet men dat meest averechts De belastingheffing is toch hoog en drukt ontzettend zwaar Bij 't ontvangen van zo'n blauwtje wordt je soms onwel of naar 't Jaar dat nu weer is verstreken was een rijk gezegend i Maar de prijzen van de piepers blijven steeds nog zakken maar In de grote steden geeft men 8 keer meer dan aan de boer Hoe bestaat het zou men zeggen, want het wordt hier beestenvoeri 't Streven van veel grote heren, is naar 't aardse paradijs Minder werken, meer genieten 't v/ord een afgezaagde wiji Geef de boeren en de tuinders, een gezond en goed advies Geef zoveel als mogelijk vrijheid samenwerken wordt devies. Investeer niet meer dan nodig koop slechts wat rendabel is Wees niet bang om hard te werken of 't raakt met je vrijheid mis Want de leus van Democratie wordt soms nogal veel misbruikt 't Wordt soms zelf zo straf gebakken dat 't naar Communisme ruik' Als je 's avonds nog wat tijd hebt, lees dan ook nog wat lectuur Zoek dan ook wat nieuws te krijgen van achter de Berlijnse muur En waardeer dan dat het hier nog in ons land zo slecht niet is Zoek het niet in grote kringen 't lijkt meer dan het is gewis Lees het boek van Richard Wurmbrand, want wat daarin staat is waar Lees geen leugens en geen rotzo want dat is een groot gevaar Houdt dus medelotgenoten 't oog gericht op 't levensdoel; Ploeg en zaai en oogst met vrede wees attent, hou 't hoofd dus koel Maar de leiders ons gegeven, moeten echte mannen zij"' Geen fantasten of profeten want hun invloed is niet klei" In de oorlog was het boeren geef ons brood en ook wat sp En 't parool was lieve boeren, men vloog ons haast om de nek. Nu er alles wel genoeg is ja soms wel wat veel te veei Hangt ons armetierig zootje, vele keren uit de keel Mijne brave medemensen! strijdt dus moedig voor 't bestaan, Bidt en werk, dus niet versagen, zonder boeren zal 't nooit gaa". Walcherse boer K.K. J.M.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6