lUvrtDEn niEuws 568: De tachtigjarige ooriog begint VyTvW KutdeAfu^^e Wie is dit ventje ZEISS Naar twee soorten drinkmelk BUIJSSE 103 verschillende LEI CA producten Foto Zandstra - Sommeisdijk Zeeuwse wandelingen anders dan andere Het zure hoekje Laat u verjongen met een glas in de hand blad Vrijdag 10 mei 1968 No. 3685 CONSTANTE KWAUTEIT - 25 STUKS f 1^ iVlaak het U gemakkelijk Uiv Modehuis Zaterdag 11 mei a.s. bij FOTO ZANDSTRA, Sommeisdijk In samenwerking met de Nederlandse importeur vindt dan een demonstratie plaats van het meest perfecte en complete camera systeem ter wereld. Elke foto-enthousiast kan dan de camera's, alle optieken, dichtbij- a,pparatuur enz. zelf in de hand nemen. Ook de gehele dag dia projectie. ALLEEN ZATERDAG 11 MEI BIJ In verband met deze Leica demonstratiedag kunnen wij geen pasfoto's en portretten in onze studio maken. J. Keuvelaar Wie niet verder gestudeerd heeft zal meeste jaartallen van de lagere ooi wel vergeten hebben. Maar 1568 er wel een zijn dat nog in het ge- ugen is blijven hangen. Precies 4 uwen geleden begon er een oorlog die jaar geduurd heeft. We moeten daar 12 jaren van het Bestand aftrekken, ar dan blijven er nog 68 jaar oorlog eren over. Nu ging dat 400 jaar ge- 'en een beetje anders dan tegenwoor- g Er waren verscheidene jaren bij dat iowat niets gebeurde. Ook in de vsnin- voerde nien niet veel uit, dan be lt men de winterkwartieren. Een -terslaap was het niet, maar veel ac- iteit heerste er toch niet. gen beschouvsrt de slag bij Heiliger- op 23 mei als het begin van deze rlog. Maar eerst iets over de aan- ding. Het voorspel. De komst van Alva in 1567 bracht de rik er in. Geen wonder ook, niemand elde zich veilig, niemand was ook ilig. Wanneer de zeven-stuiverslieden een klacht tegen iemand indienden, ge- ond of totaal verzonnen, liep men de s de vrijheid of het leven te verlie- n. Het was deze gemene speurders om dagloon te doen. En de rechtbank nniste graag, vooral rijke mensen: bezittingen werden verbeurd ver aard, een welkome bron van inkom- n. Alva had een speciale rechtbank in leid, de Raad van Beroerten. Wie er or moest verschijnen, kon van te vo- thuis wel definitief afscheid nemen, t vonnis van de altijd slaperige en eestal slapende Hessels „naar de galg" rd in de meeste gevallen uitgevoerd. "jspraak kwam zelden voor. Enkele "enden hebben zo hun leven verlo- (men rekent 6 a 8000), de door het Ik gebruikte naam Bloedraad had dus el recht van bestaan. Landvoogdes Margaretha begreep wel t ze niets meer te zeggen had toen va kwam en ze vroeg ontslag. Hij acht 10.000 soldaten mee uit Spanje Italië, goed geoefend en prima ge- ciplineerd. „'t Zijn de moordenaars der zielen. Gespuis om te vullen de gracht". Prins Willem noemde ze „Spaans on- ierte". Ongedierte kan erg lastig zijn hij waagde het niet om het uit te eien: hij vluchtte naar Duitsland, naar Dillenburg. En met hem duizenden: ar Emden, Frankfort, Engeland, eral waar ze vrijheid van godsdienst nden krijgen. Het ging allereerst om de religie. De 'ns was toen nog Rooms, maar zei hij kan niet goedkeuren, dat vorsten er het geweten van hun onderdanen "len heersen en hun de vrijheid van loof ontnemen". Hij was erg vet- aagzaam, ook toen hij later Gerefer eerd werd. Altijd heeft hij een afkeer n geloofsvervolging gehad. Het ging ook om de privilegiën, bij- ndere voorrechten van personen en eden. Alva trok zich er weinig van n. Zijn grote baas in Madrid, Filips, d hem deze opdracht gegeven. Van 'er uit bestuurde hij als een spin in 'n web ons land. Hij kende het nau- elijks, verstond de taal niet en begreep enmin wat er onder de bevolking -fde. Yo el Rèy, ik de koning, had aar te bevelen. Niemand ontzag hij. ok niet trouwe dienaren, Roomse ede- n, zoals b.v. Egmond, die eens een ar mooie overwinningen op Spanje's "and Frankrijk had behaald. Alva as nog maar kort in het land toen hij em en Hoome gevangen nam. Beiden 'dders in de orde van het Gulden Vlies, 'e alleen maar voor een rechtbank van 'esridders behoefden te verschijnen. Wat trok Alva er zich van aan! Niemand was veilig, alleen de vlucht kon redden. Met achterlating van alles wat men bezat. Dat werd verbeurd ver klaard. Slag by Heiligerlee. Vanuit Duitsland probeerde Prins Willem een eind aan deze terreur te maken. Het is hem niet gelukt, tenmin ste in het jaar 1568 niet. De bevrijdings- gedachte leefde nog niet onder het volk. De onderdrukking moest nog erger wor den. Veel belasting moest er betaald worden: de drie penningen van Alva. Wie niet onvoorwaardelijk de kerk ge hoorzaamde, verloor zijn leven. Ze bun gelden aan de galg, de brandstapels rookten dag op dag, het beulszwaard was nauwelijks schoon geveegd of werd op het schavot weer met onschuldig bloed besmeurd. Eerst in 1572 kwam er wat licht in de benauwende duisternis. Den Briel, Vlis- singen. Veere en vele andere steden ko zen de zijde van de Prins. Maar nu in 1568, moest de Prins nog haast alles alleen doen. Hij bracht een leger bijeen, voor een groot deel huur soldaten. Zijn broer Lodewijk trok er mee naar het noorden. De bedoeling was de stadhouder van de noordelijke gewesten Aremberg te verslaan. Bij Heiligerlee is het gelukt, op 23 mei, tussen 6 en 8 uur 's avonds. Het terrein dat Lodewijk van Nassau hier bij het klooster had betrokken, was gunstiger dan dat van zijn tegenstander. Aremberg kwam uit een bos, zag een mooie groene vlakte voor zich, die ech ter een verraderlijk moeras bleek te zijn Bovendien waren zijn soldaten ver moeid na een lange' tocht. Hij verwacht te hulp van Megen, de stadhouder van Gelderland, die een dag te laat kwam. Ook onderschatte hij de sterkte van het leger van Lodewijk. Deze had zijn sol daten niet breed, maar meer in de diep te opgesteld en een gedeelte had zich in greppels verborgen. De sterkte van de legers wordt ver schillend opgegeven, ze zal ongeveer 4 5000 man geweest zijn. Om 8 uur 's avonds was de strijd be slist. Aremberg vluchtte met zijn leger naai* de stad Groningen. Bij het sprin gen over een hek viel zijn reeds ge wonde paard en hij zelf stortte neer. Zo werd hij gevonden door de geuzensol- daat Maartens. Hij maakte zich bekend en bood een losgeld aan. Maar de sol daat sloeg de helm van zijn hoofd en doorstak hem. Jammer, graaf Lodewijk had hem graag levend in handen gehad om hem te kunnen gebruiken als uit- wisselings-object. Ook de jongere broei' van graaf Lo dewijk is in deze slag gesneuveld. „Graaf Adolf is gebleven In Friesland in de slag" zegt het Wilhelmus. De troepen van Aremberg vonden vei ligheid in de stad Groningen. Lodewijk wilde de stad belegeren. Zonder succes. Er kwam een nieuwe vijand. Alva ging zelf naar het noorden, nadat hij eerst Egmond en Hoome in Brussel had laten onthoofden (5 juni). Tegen deze vijand is Lodewijk niet op gewassen, te meei' daar hij niet op zijn soldaten kan rekenen, waarvan een ge deelte aan het muiten is. Bij Jemmingen (Jemgum) aan de Eems wordt hij be slissend verslagen (21 juli). Een poging van de Prins om met Alva slaags te raken mislukt, doordat Alva met zijn leger steeds terugtrekt om de strijd te ontwijken. De Prins heeft geen geld om zijn soldaten te betalen en moet zijn leger afdanken. Het eerste oorlogsjaar is slecht be- gormen. Middelburg L. van Wallenburg. cabailero Elke dag groeit het aantal artikelen oor huishoudelijk gebruik dat erop Wicht is de mens het leven gemak kelijker of aangenamer te maken. Een Jeine greep uit de nieuwigheden, die nans voornamelijk in de Ver. Sta- aan het publiek worden aange- loden: Voor de man of vrouw, die nogal ens vergeet de knop van de wekker te drukken of uit te halen waarop ie wekker het signaal; Opstaan! be- p V te geven: een elektrisch uur- erk, dat eenmaal op het verlangde w afgesteld elke dag op dat tijdstip -W sonoor geluid doet horen zonder ™|e manipulatie. Een seheercream die, wanneer zij uit e tube komt, binnen vijf seconden een wiperatuur bereikt van 65.5 gr. C en et scheren aldus vergemakkelijkt en 5,^^'^genaamd. Fabrikant is een we- eiabekende fabriek van scheermesjes, nans ook reeds in Groot-Brittanië op e markt. Een speciaal bereide bacon, die in een gewone tafeltoaster kan worden omgezet is de vooral in de Angelsaksi sche landen zo 'geliefde ochtendversna pering. (DIA) In vele tuinen ziet men de rhododen drons en azalea's een armetierig be staan leiden. Anderen ziet men wan hopige pogingen doen om hun heide tuintje niet te laten overwoekeren door planten die het kennelijk beter doen dan de heide zelf. Niet zelden worden deze moeilijkhe den veroorzaakt door het feit dat men voorbijgaat aan de speciale eisen die bovengenoemde planten stellen, name lijk een lage pH oftewel zure grond. Daarom is het van belang dat men zich voor het inplanten overtuigt dat de grond werkelijk geschikt is dat wil zeg gen voldoende zuur is. Bevat de grond te veel kalk dan zal men noodgedwongen zure grond van el ders moeten aanvoeren oftewel de aan wezige grond extra verzuren met zwa vel. Het is zeker van belang hiervoor eerst een deskundige te raadplegen. Ook melk met laag vetpercentage De Minister van Landbouw en Visse rij en de Staatssecretaris' van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn gaarne bereid er aan mede te werken, dat in het verband van het nog te vormen ge meenschappelijk melkbeleid van de Europese Economische Gemeenschap, twee soorten drinkmelk in consumptie worden gebracht: melk met een vetge halte van 3,5 procent en gedeeltelijk af geroomde melk met tenminste 1,5 en ten hoogste 1,8 procent vet. Dit blijkt uit het antwoord van mi nister Lardinois en staatssecretaris Kruisinga op de desbetreffende schrif telijke vragen van het lid van de Twee de Kamer, de heer Lamberts. Weliswaar zijn er thans ook keuze mogelijkheden, n.l. op drie procent vet gestandaardiseerde melk op 2 juni a.s. wordt dat 3,2 procent en de tap- temelk en karnemelk, maar het gemeen schappelijk melkbeleid in de E.E.G. ont wikkelt zich in een andere richting en voorziet in nog ruimere keuze mogelijk heden. De bewindslieden herinneren er aan, dat de Commissie der Europese Ge meenschappen een voorstel bij de E.E. G. - Ministerraad heeft ingediend met aanvullende voorschriften voor een ge- meenschappeUjke ordening op het ge bied van de consumptie-melk in de Ge meenschap. In dit voorstel, dat per 1 april 1969 in werking zou moeten tre den, heeft de Commissie o.a. voorzien dat in de Gemeenschap naast consump- tiemelk met een vetgehalte van 3,5»/o gedeeltelijk afgeroomde melk met een vetgehalte van tenminste l,5''/o en ten hoogste l,8''/o voor menselijke consump tie beschikbaar zal worden gesteld. Minister Lardinois en staatssecretaris Kruisinga achten het echter niet ge wenst thans reeds in het nationale be leid vooruit te lopen op de beslissingen die in E.E.G.-verband nog moeten wor den getroffen. In verband hiermede heeft de Regering besloten, in afwach ting van de totstandkoming van een gemeenschappelijk consumptiemelkbe- leld, thans, zoals inmiddels bekend, te moeten volstaan met een eerste stap in de richting van een dergelijk beleid door per 2 juni 1968 het vetgehalte van de consumptiemelk in Nederland te verhogen van 3''/o tot 3,2%. NATTTURLIJK BU MIDDELHARMS ONKRUIDEN EN SCHIMMELZIEK- TEN IN DE TUIN ledere tuinbezitter heeft bewust of onbewust het verlangen in zich om iets moois te maken van zijn tuin. Dit lukt echter niet altijd. Soms speelt het onliruid parten. Door het toepas sen van onkruidbestrijdingsmiddelen en het geven van een extra stikstofbemes ting kunnen de onkruiden tot het mini male worden teruggedrongen. Moeilijker wordt het wanneer zich bepaalde schimmelziekten aandienen in de tmn en wel speciaal het gazon. Wan neer u op slecht groeiende plekken een netwerk van schimmeldraden ziet al of niet vergezeld van grotere of kleine re paddestoelen dan is het toch wel nuttig om deskundige hulp in te roepen. Het beste kan men dan een plag uit steken 30 cm lang, 20 cm breed en 5 cm dik en deze met een begeleidend briefje zenden aan de Plantenziektenkundige Dienst, Geertjesweg 15 te Wageningen. Hier gaat men na welke schimmel in 't spel is en welke maatregelen men het beste kan nemen om de schimmel te vernietigen. Beste meisjes en jongens! Het kan niet uitblijven, dat de één de raadsels wat moeilijk vindt, en de ander juist het omgekeerde ervan denkt Jullie weten allemaal, dat de huisgeno ten mee mogen helpen, als het wat zwaar is, maar altijd eerst zelf proberen. Nu komt er een echt gemakkelijk raadsel. Dat mag ook wel zo nu en dan. Het werd ingezonden door Marietje MaJjaars, Aiaigtekerke. MEIRAADSEL 2 1. Wie wordt de apostel der heidenen genoemd? 2. Plaats waar Salomo woon de. 3. Zoon van Jakob. 4, Man uit Syrië, die door Elisa genezen werd. 5. Klein zoon van Isaï. 6. Oom van Ester. 7. Krijgsoverste van Saul; later door Joab gedood. 8. Eerste man van Bathseba. 9. Petrus betekent 10. Vader van Ezau. 11. Richter, die te Samir woonde. 12. Grootmoeder van Jakob. Als deze woorden goed zijn, dan vor men de beginletters de naam van de nu jongste telg van het Oranjehuis. BRIEVEN Gerrie K. Middelhamis. Ik hoop dat het zes mei goed verlopen is. Als ik het cijfer op je rapport zie voor dat vak, dan heb ik er goede moed op. Ik snap goed, dat je ouders blij waren met die behaalde cijfers. Misschien is er nu een pak van je hart sinds de zesde. Ja, op je verjaardag ben je wel een beetje ver wend. Louis R. Crell. Die verzen uit dat heel oude psalmboek ken ik heel goed. Jaren lang heb ik die gezongen in de kerk en thuis. Vind je ze niet mooi? Sindsdien zijn er meerdere berijmingen gekomen. Als ik kom, dan kan ik het beeldje met de steigerende paardjes ook zien. Ik weet nu alvast wanneer het 't beste gelegen valt. En nu maar moed houden op 22 mei! Daar ben je zó, als je ge zond mag blijven. Janniie L. Meliskerke. In je brief gaat het wel over tegengestelde dingen, over een bruiloft en over een begrafenis. Zo gaat het in het leven: droefheid en blijdschap wisselen elkander af. Het is een roepstem voor ons allemaal, maar in zonderheid voor de klasgenoten van het meisje. Wat is haar leven kort ge weest! Mochten wij maar bereid zijn als de dood ons ook zal oproepen. Hen;k P. Vlaardingen. Neen, ik ben niet met de extra-trein meegeweest. Hoe is het gegaan met de mapjes foto's? Was Jan zo wild op zijn verjaardag? Hij zal het zo fijn gevonden hebben om jarig te zijn, denk ik. Ben jij dat ook? Zou het nog doorgaan naar Driebergen? Het is daar een mooie, gezonde streek. Ad R. Creil. Vond je het niet een beetje griezelig om voor het eerst in die tent te slapen? Jullie waren toch wel niet dadelijk in slaap, denk ik. En nu weer de avonturen met het vlot. Al is het water niet diep, toch moeten jullie voorzichtig zijn, hoor! Zijn die bijen van jullie, of heeft een iemker die gebracht? Je kan niet begrijpen, dat er zoveel van die diertjes in een korf kunnen. Lenie D. Zoutelande. Toen het bij jullie zulk mooi weer was, profiteerden de mensen in Middelhamis er ook van:, hemelsbreed liggen die twee plaatsen niet zo ver van elkaar. Was het zee water nog maar negen graden? Neen, dan is het niet goed om te zwemmen. Het water is niet zo vlug aangepast aan de hogere temperaturen. Nellie S. Nieuwe Tonge. Al zie ik je cijfers van het rapport niet, ik weet toch, dat ze goed zijn. Dat is dus dik in orde. Je hele brief stond in het te ken van het oranjefeest. Je hebt wel geen prijs geworaien, maar je zal toch wel genoten hebben, denk ik. Jeannet S. Krabbendyke. Van die twee vijven moet je nog eens, voor de overgang, zessen maken, hoor! Met een beetje goede wil en oplettendheid kan dat best. Een fietstocht door Zuid-Beve land is heel mooi; vooral als de bomen in bloei staan. En bloeiende bomen zijn er wat bij jullie! Het zingen kon ge lukkig toch doorgaan voor het ge meentehuis. Ria de V. Vrouwenpolder. Heb je al jonge eendjes gezien? Dat is erg vroeg, vind ik. Of komt dat wel meer voor op het laatst van april? En nu je poesie- versje: Voor Ria. Wil je, als de andre nichten, ook een versje uit de krant? 'k Ben niet sterk in versjes-dichten, maar je dóét wat voor een klant! Nu staat hier het.krantgedichtje zwart op wit in 't albumboek. En ik zie aan jouw gezichtje: jij vindt 't fijn, dat raar bezoek. Mei 1968. - Oom Ko. Sj.ako F. Middelburg. Hartelijk wel kom in ons midden! En ook hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Het is De foto van vorige week is nauwkeu rig bestudeerd! Een groot aantal lezers heeft ons het genoegen gedaan te reage ren. Het meisje heet Nelleke Bosland en woont op de Molenblok 14 te Oud- dorp. Alleen mevr. Kievit uit Stellen- dam dacht daar anders over, zij meende Anneke Koese van de Geldersedijk te Dirksland te herkennen. Nu wij zulke aardige reacties ontvan gen zullen we de kinderserie graag voortzetten. Leuk is het dat ooms en tantes uit andere dorpen ook even de pen ter hand nemen. Ook Nellekes tan te uit Oude Tonge deed een berichtje. Er waren uitgebreide brieven bij: „het paard is van dhr. Tom" werd geschre ven, terwijl de ander meende dat het van dhr. Troost is. Ook wordt verteld dat de schuur van dhr. L. P. Akershoek is en dat de planken waar Ouddorp het voorlopig nog mee moet doen voor het te bouwen winkelcentrum zijn. Nelleke is dus opgespoord maar wie is nou dit vriendelijke kereltje met de half afgelikte lolly in de hand? Wij hebben geen idee; weet u het? Graag een berichtje aan de redactie zodat we de ouders de originele foto kunnen toe sturen. wel enkele dagen te laat, maar dat hin dert niet. Ik kwam voor het eerst in jullie stad toen ik veertien jaar was. Sindsdien is er veel veranderd, maar dat is overal zo. Hoe is de reis naar Zuid-Limburg verlopen? Daar heb ik ook wel eens gekeken; het is een mooi land. Janneke V. Middelhamis. Ook harte lijk welkom, Janneke! Ik hoop dat je net zo getrouw zal mogen meedoen als tante Anja, die toen nog Aria schreef inJiaar brieven. Je hebt de raadsels ook al opgelost. Dat is flink! Over je tante mag je ook wel iets schrijven, hoor! Ik weet graag wat van mijn vroegere nichtjes en neefjes, al zijn die nu moe der en vader. Kees V. O^ostdijk. Dat is de derde nieuweling deze week! Welkom, Kees! Dat was bijna met lof op het verkeers- examen, zeg! Daar heb je dan wel flink je best op gedaan. Als je dat ook zo doet bij het raadselen, zal ik geen kla gen over je hebben. Gaat het op school ook goed? Je had nu fijn de tijd om te schrijven; zo'n vrije dag is wel heerlijk, hè? Stieny F. Middelburg. Jij bent num mer vier als nieuweling. Over de ope ning van jullie nieuwe school zal er wel iets in de krant komen, denk ik. En hoe ging het bij het wedstrijdzwem- men? En in Zuid-Limburg? Je hebt volgende keer heel wat te schrijven, als je gezond mag zijn. En nu je versje: Voor Stienie. S teeds je best doen bij het leren. T rek geen boos gezicht er bij. I eder sommetje proberen E n schuif 't boek niet gauw op zij. N aarstig zijn bij wat je doet I s een plicht, voor ieder goed. E n na 't zure komt het zoet. Mei 1968. Oom Ko. Alie N. Melissant. Jammer dat je het inzenden vergeten hebt de vorige keer. Mijn schuld was het niet, want ik heb het duidelijk laten weten. Heb je dat moeilijke tweede raadsel gezien bij de hè? Het is alles maar een weet. oplossingen? Toen was het gemakkelijk, Jian D. Stad aan 't Haringvliet. Het gaat met moeder maar zachtjesaan vooruit, merk ik. Het is nogal hard aan gekomen. Ik hoop dat ze mag blijven winnen wat haar beterschap betreft. Gelukkig dat opa ook weer binten mag komen. Neen, wij zijn deze keer ook niet geweest. Joost V. Oostdijk. Nu en dan een heerlijk buitje regen is voor de gewas sen heilzaam. In deze tijd zie je het bij de dag dan groeien. Ik denk, dat jij wel veel van tuinieren zal afweten, als je het zo vaak doet. Als er geregeld vrije dagen komen, heb je een mooie gele genheid om te leren en te w^erken. Rien M. Middelharnis. Je hebt goed je best gedaan, op het briefje en op de raadsels. Jij wil zeker graag gauw een prijs hebben! Je ging naar je broer, schreef je. Wie is dat en waar woont hij? Daar kun je nog wel iets over mee delen een volgende keer. Beijke den B. Herkingen. Als jij dit leest, zal Aja ook wel thuis zijn. Fijn, dat ze het goed naar hun zin hebben. Maar wat moet Lenie veel examens doen! Ik hoop dat alles naar wens ver loopt. Hebben jullie wel eens meer zo veel lammeren gehad? Ik weet niet meer hoeveel het vorig jaar was. Dat zal je wel geschreven hebben, denk ik. Allemaal de hartelijke groeten en tot volgende week, hoopt jullie OOM KO. Reeds jaren zijn er voor de dames ook in elke stad en dorpje, dat zich respecteert schoonheidsinstituten, waar mevrouw zich eens per week of per maand kan laten verzorgen en een ver jongingskuur kan ondergaan. Dit is voor u natuurlijk geen nieuvirtje. Wel een nieuwtje is waarschijnlijk, dat er in Zwitserland nu ook dergelijke in stellingen zijn voor mannen! De heren der schepping kunnen zich hier laten masseren, hun huid schoon laten maken e.d. Een bijzondere attrac tie is, dat er bij de meeste schoon heidsinstituten-voor-mannen behalve een „behandelkamer" ook een bar aan wezig is(DIA) BRILLENGI..AZEN by de speciaalzaak Zandpaa 32 - MMdeibaniis MEER ONDERZOEK IN PARTICULIERE TUINEN De belangstelling voor het grondon derzoek op de bemestingstoestand van particuliere tuinen neemt de laatste ja ren geleidelijk toe. Momenteel worden jaarlijks ruim 3000 tuinen op de be mestingstoestand onderzocht door het B.L.G.G. te Oosterbeek. Opvallend daarbij zijn de grote verschillen in be mestingstoestand. Dit geldt niet alleen ten aanzien van de kalk, fosfaat en kalitoestand maar vooral ook met betrekking tot de mag- nesiatoestand. De oorzaak is vooral gelegen in het feit dat voorheen wel bemest werd maar dan zeer eenzijdig met één of meer van bovengenoemde meststoffen. Niet zelden wordt er teveel van be paalde meststoffen gegeven, wat weer extra tekorten bij andere meststoffen tot gevolg kan hebben. Na grondonderzoek en een goede op volging van het bemestingsadvies wordt het evenwicht in de bemestingstoestand weer hersteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5