(IL NEB OH- b enxin e Drinkwaterleiding gaat open waterwin-kanalen dichten let rassen- irobleem in Engeland l AUTOMOBILISTEN! MELISSE - NIEUWE TONGE if el kleden Meditatie ^S J. REUf elumr Sommelsdijk Drainage-sysieem kreeg de voorkeur F!: C, KORTEHEG s ZOON C. KIEVIT Zn. DE UGNIE'S MECHANISATIEBEDRIIF N.Y. Oe jaargang Vrijdag 10 mei 1968 No. 3685 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 2438 ♦♦♦♦♦♦J llllllllllllllllllllJ •iwe TonJ •c. T. in handweef en mach. smyma É^WONINGINRICHfïH^ Vul uw tank met voordeel komt direct naar U toe Wij voeren geen reclame maar geven wel korting; dus uw FLAKKEES GROOTSTE WITTE POMP j Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruitcentrale" Ds. en mevr. R®os in ziekenhuis na auto-ongeluk Werkloosheid op Flakkee dalende BOUWMATEKIALEN Dirksland Telef333 Zondagsdienst artsen Centrale Verwarming dealer voor onze Davlcl Browii tra®toren Importeur: TECHNO IMPORT N.V. PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Eedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sonunelsdijk TeL (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 2025 Giro 167830 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. houding a Restaura» Huis Zierikzet mil IG an te mei- Amerika is niet het enige land in de Lreld dat met rassenproblemen wor- Itelt. Deze gaan ook in Engeland een lol spelen. Dat is ten dele een gevolg Ijn de omstandigheid, dat dit land Ixoeger een wereldimperium heeft op- lebouwd, bestaande uit koloniën en lominions, waarin alle rassen waren Vertegenwoordigd. Dit Engelse wereld lijk is in de naoorlogse tijd uiteenge- fallen door de dekolonisatie, die als ten stormwind over de wereld ging. Al lie gebiedsdelen zijn onafhankelijk ge- borden. Doordat de burgers van de Ge- nenebest-landen het recht kregen zich I Engeland te vestigen ontstond er een Imvangrijke immigratie van diverse hiet-blanken, zoals Indiërs, negers etc, Lartegenover een nog veel grotere Imigratie stond van Engelsen naar Ca- ada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- ifrika en de Verenigde Staten met het levolg, dat naar verhouding het aantal liet-blanken steeds toenam. Daardoor Jïerd langzaam aan een probleem ge- Ichapen, dat thans in een nogal acuut Itadium schijnt te zijn getreden. Toch is het niet zo, dat dit niet- tlanke volksdeel een rassistisch gevaar GEBO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS wij V i of bent 11 deze op. ;eft als 1] urig zieke jaar ±j 's) (5-daagsi tie) maand) 1 jaar on. meer, schrijl erlaan MAZIN. !n. «874) i6i kkee: H 12 uur 11 artij tus! heren Joogenboo voor N« jvr. De K erste se' e«ze met fr heer Viss es gesni« het Fli 6—4, z» mg van enkel* mevr. H ipannend ikelijk 1 elijk te i voor te leze set o de tvve« m sterk jet werd gewon" iet 8—6' .j-en duW deze elden-Nt»! werd' 6—2,' iltaat en nu de hef 3 gew recht 2 gewonnl Barendre* spann» ant. OU betekenen. Het percentage bedraagt lechts 2»/o d.i. in totaal ongeveer ,100.000 van de 55 miljoen inwoners an het land. Het is dus lang niet van 0 grote betekenis als in de Verenigde itaten, waar het negerelement 10 be- Iraagt en in enige afzonderlijke staten elfs 50. Maar toch gaat een deel van Ie Engelsen zich er ongerust over ma- !en; In sommige bedrijfstakken is hun ercentage veel hoger. In Birmingham i.v. bestaat 5 »/o van het buspersoneel lit niet-blanken, in Londen 15 °/o en in Iradford zelfs 30 ".'o. In Yorkshire be- taat 90 "/o van de nachtploeg in de wol- ndustrie uit Indiërs en Pakistani. In de iekenbuizen bestaat een groot deel van Ie artsen en verpleegsters eveneens uit liet-blanken. Dr. L. de Jong wijst er an ook in „Vrij Nederland" op, dat nen een groot deel van de Engelse zie- lenhuizen zou moeten sluiten als men OU overgaan tot het terugzenden van leze mensen naar hun land van her- ;omst. Een groot deel van de Engelsen blijft Ie niet-blanken beschouwen als mensen an een ander ras en een andere cul- uur, als vreemde elementen, die men lever kwijt wil al zijn ze ook zo lang- ;amerhand ten dele onmisbaar gewor- len. Nu was inderdaad de toevloed teeds groter geworden en de regering s dan ook sedert een aantal jaren de Delating gaan afremmen. In 1963 was iet toegestane quotum nog 30.000, maar 1 1967 bedroeg het nog slechts 5.000. len paar maanden geleden werden loor het bewind in de Afrikaanse staat Cenya de Indiërs uit dat land gezet. )aar India ze zelf niet wilde toelaten 'anwege de toch al schrikbarende over- )evolking, wilden velen naar Enge- and, maar de regering sloot voor hen Ie deur. Er wordt steeds meer gediscrimineerd net name in de gebieden, waar ze be- rekkelijk sterk vertegenwoordigd zijn. >e niet-blanken moeten zeer hoge hu- en betalen en kunnen niet zo gemak- elijk een betrekking vinden. De En- lelse regering is het hiermee niet eens in heeft dat verboden in de „Race Re- ations Bill" (wet op de rassenbetrek- dngen). Zij stelt alle vormen van ras- endiscriminatie strafbaar. Maar heel feel Engelsen zijn het hiermee heie naal niet eens en als hun woordvoerder s gaan optreden het conservatieve par- ementslid Powell, een vooraanstaand nan in zijn partij, die lid was van het schaduw-kabinet der conservatie ven het kabinet dat gereed staat bij len conflict het bewind van de Labour 'artij van Wilson over te nemen een lan met grote aanhang en oratorisch alent. Deze hield onlangs een redevoe- 'ing naar aanleiding van de wet op de assendiscriminatie in het Lagerhuis en ei daarin o.a.: „Wij moeten wel knet- ergek zijn als we nog langer kleur ingen-immigranten in ons land toela- en" Hij meende, dat in Engeland an- ers op de duur Amerikaanse toestan- |en gaan ontstaan en dat er over twin- ]S jaar wel 3.500.000 immigranten in ïngeland zullen zijn. Hij vond de toe zong „waanzin" en zijn betoog kwam „IK LEEF EN GIJ ZULT LEVEN" Johannes 14 19 (gedeelteiyk) Deze woorden zijn eenmaal gesproken door de Middelaar en Zaligmaker tot Zijne discipelen. Het was in de staat Zijner vernedering juist voor Zijn ver smade, vervloekte en smartelijke dood, dat Christus dit onderwijs gaf aan de Zijnen, die nog zo weinig verstonden van de lijdensweg, die hun Meester, tot hun behoudenis zou gaan. Hier spreekt de Borg en Zaligmaker van de opstanding uit het graf tot recht- vaardigmaking van al de gegevene des Vaders. Met Goede Vrijdag is weer her dacht, hoe dat Jezus dood is geweest en Zijn Lichaam drie dagen heeft gerust in een nieuw graf, waarin nog nooit iemand gelegen had. Op de eerste dag der week is Hij als de Leeuw uit de stam van Juda, als de overwinnende en betalende Borg uit het graf herrezen. Dit tekstwoord spreekt dan ook van het leven uit de dood. De dood welke heerst en heersen zal over alle mensen. Wat mens leeft er die de slaap des doods niet eens zal slapen? Door de val in Adam, door de zonde die in de we reld gekomen is, heeft elk mens zich losgescheurd van God, Zijn Schepper, in Wie al het leven is. Immers de be zoldiging der zonde is de dood. Dage lijks zien we Gods Woord bevestigd, waar de zeis des doods zo wel het oude gras als het jonge gras afsnijdt. De dood is niet alleen de Uchame- lijke dood, het scheiden van ziel en lichaam, waaraan we allen onderwor pen zijn, maar ook de geestelijke dood, de doodstaat van een mens d.w.z. dood in zonden en misdaden ook naar de ziel. De Heere Jezus heeft deze dood over wonnen door Zijn sterven, daarom zegt Hij: IK leef! Christus heeft Zichzelf gesteld in de plaats van de Zijnen, die van wege de gerechtigheid Gods des doods schuldig zijn, liggend onder het vonnis des doods. Daarom moest ook de Zoon van God de dood in. Hij moest sterven, waar de toorn Gods tegen de zonde zo groot is dat Hij die (eer dat Hij die ongestraft liet blijven) aan Zijn beminde Zoon met de kruisdood gestraft heeft. Toen Christus aan al de eisen had voldaan en de dadelijke en lijdelijke ge hoorzaamheid had volbracht, kon Hij van de dood niet meer gehouden wor den en ook niet meer van het graf. De schuld is betaald, ja de dood verslonden tot eeuwige overwinning. In dat leven van de opgestane Midde laar ligt nu het leven van al Gods kin deren. Daarom: IK leef en gij zult leven. Want in Christus wordt nu de dode zondaar gemaakt en dat door Zijn Woord en Geest. Doden zullen horen de stem van de Zoon van God en die ge hoord zullen hebben zullen leven. In het uur van het welbehagen gaat hij hen voorbij en roept Leef in uwen bloede, ja leef, opwekkende uit de gees telijke doodstaat. Overgezet door waar achtige wedergeboorte uit de dood van Adam in de Levensgemeenschap van de Levensvorst. Niet een mens van nature heeft besef van de geestelijke doodstaat, tenzij door de wedergeboorte, de opwekking uit de doden, de ogen daarvoor geopend wor den. Dan leren we ons kennen in de macht des doods gevangen door de zonde om eigen schuld. Al onze werken, zelfs on ze beste verrichtingen, kunnen onze on vruchtbare akker des harten, niet vruchtbaar maken. Niets wat in ons is noch wat in de wereld is kan ons het leven schenken en we kunnen het leven in eigen hand niet meer vinden, alleen doodschuldig. Dat zal naar het leven doen zoeken met een innerlijke droef heid naar God. Zeker zal ook de smart over de zonde gekend worden, het ver liezen van alle waarde en rechten inge leefd, het mishagen van zichzelf en God rechtvaardigen. Zij die de dood in zich zelf vinden en het leven missen worden door Hem, buiten Wie geen leven is, toegeroepen: IK leef! Gelukkig zij die leren sterven aan al wat buiten God en Christus is, met zich zelf de dood in, opdat zij buiten zich zelf het leven zoeken, want Christus zegt: IK leef en gij zult leven. Meliskerke Ds. J. C. Weststrate. hierop neer, 'dat men ze maar zo spoe dig mogelijk uit Engeland moest ver wijderen. De conservatieve partijleider Heath vond dit veel te ver gaan en ontsloeg Powell als lid van het schaduwkabinet. De hele fractie was het daarmee eens, maar de redevoering van Powell werd door duizenden Engelsen toegejuicht en op zijn ontslag volgden scherpe re acties van het publiek. Er werd zelfs in de Londense haven een sympathie staking te zijnen gunste gehouden. De rode havenarbeiders bleken het op dit punt eens te zijn met Powell en niet met hun leider Wüson. Men ziet dus, dat een groot deel van de Engelsen, zelfs onder de socialisten, niet vrij is van opvattingen, die ingaan tegen de gelijkstelling van alle rassen op elk ge bied. Zo ziet men, dat het rassenprobleem nog altijd een grote rol speelt in de wereld van nu. In het nationaal-socia- lisme van Hitler heeft de rassenhaat zich UI zijn meest kwaadaardige vorm vertoond door zijn fanatiek anti-semi- tisme, waardoor 5 a 6 miljoen Joden de dood werden ingedreven. Maar ge heel uitgestorven is ze nog niet. Nu is het wel zo, dat men goed onderscheid moet maken tussen de echte rassen haat tegenover Joden, negers en andere gekleurde volken èn de minder ern stige anti-gevoelens, die het gevolg zijn van allerlei sociale, economische en culturele verschillen tussen de rassen. Er spelen ook sentimenten in van psy chologische aard. We moeten niet ver geten, dat niet alleen de huidskleur een soort barrière kan vormen tussen be paalde volksgroepen, naaar ook hun wijze van leven en hun temperament. Er zullen weinig blanken zijn, die mid den in de negerwijk van een Ameri kaanse grote stad zullen gaan wonen. Ze behoeven daarom nog geen neger- haters te zijn, maar de mentaliteits- en andere verschillen zijn te groot om zich in zo'n vreemd milieu thuis te gevoelen. Een zekere apartheid, die men zich in allerlei gradaties kan denken, is nu eeimiaal eigen aan allerlei groepen. Hoe groter het mentaliteitsverschil is, des te sterker zullen de wederzijdse ver houdingen worden belast. In vorige eeuwen bestonden er over de gekleurde volken, met name over de negers en Indianen allerlei wonderlijke theorieën, die alle resulteerden in de mening dat deze rassen sterk minder waardig waren ten opzichte van het blanke ras. Vandaar dat men het blijk baar normaal vond in Amerika de In dianen voor het overgrote deel en in Australië de daar wonende negers ge heel te mogen uitroeien. De slavenhan del in Afrika en Amerika was daar ook een uitvloeisel van. Tegenwoordig be staan dit soort methoden gelukkig niet meer. Het probleem spitst zich nu meer toe op de vraag of de negers volkomen geïntegreerd mogen en moeten worden in een blanke maatschappij, m.a.w. of een integrale of getemperde apartheid al dan niet zedelijk geoorloofd is. Daar over bestaat nog altijd verschil van mening met name in Zuid-Afrika en de Verenigde Staten en blijkbaar ook onder een deel van de Engelsen. Alles bijeengenomen is het een zeer gecompli ceerd vraagstuk en het laat zich aan zien, dat het laatste woord hierover voorlopig nog niet gesproken zal wor den. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS NIEUWE TOERKALENDER N.R.T.U. De Nederlandse Rijwiel Toer Unie blijkt de interne bestuursmoeilijkheden weer te boven te zijn. Er worden door de verschillende fietsclubs weer grote aktiviteiten ontwikkeld. In de Toerka- lender 1968 van de N.R.T.U. (verkrijg baar bij het secretariaat van deze fede ratie, V. d. Palmstraat 68, Voorburg) staat een groot aantal georganiseerde toertochten voor fietsers vermeld. Aan deze kalender ontlenen wij een citaat uit een brief van een Friese huismoe der: „ledere dag sta ik klaar voor m'n gezin, iedere dag moet ik in huis zijn om het gezin te verzorgen, maar één maal per week moet ik eruit. Ik pak dan de fiets en geniet van de vele mooie tochten en doe weer kracht op voor de nieuwe week". Eenmaal in het bestaan van de Drink waterleiding te Middelharnis hebben de watergebruikers gedacht dat de kraan inplaats van fris, schoon water nu eens erwtensoep gaf! Het was nog voor de oorlog toen het toen nog enige wa- terwinkanaal nabij het pompstation wat al te nauwgezet van plantengroei was geschoond waarna in een warme zo- "ner tengevolge van de vele zonneschijn ie algen zo welig tierden dat on danks het filteren het drinkwater cr groen van werd! Ter bestrijding van M algen werd toen kopersulfaat te y.aat genomen! Geen nood dat deze minder smakelij ke gebeurtenis zich nog eens zal her halen, de plantengroei werd weer her steld en in de kanalen werden meerdere soorten zoet-water vissen uitgezet die de algenstand binnen redelijke perken houden. Toch gaan binnen niet al te Een deel van een der drie kanalen in Goerees duingebied. lange tijd de 3 waterwinkanalen met een gezamelijke lengte van 3 km dicht om door een drainage-systeem te wor den vervangen. Tot dit besluit kwam het bestuur na dat het voor de keus kwam te staan óf een drainage-systeem aan te leggen óf de filtercapaciteit te vergroten. Mede omdat op enkele uitzonderingen na alle Nederlandse Waterleidingbedrij ven .1.1 .=inds jaren her van de verou derde open water-winning afstapten werd voor het drainage systeem geko zen. De drainagebuizen zijn van poreuze beton met een diameter van 30 cm, ze worden op de plaats van de kanalen in de wand daarvan ingegraven. De drain- buizen leveren eenzelfde capaciteit als de open kanalen maar de filters zullen minder zwaar worden belast. In het eerste filter, het z.g. groffilter worden ijzer en mangaandeeltjes verwrijderd door ze met zuurstof in aanraking te brengen, ook worden door dit filter e.v. vaste bestanddelen tegengehouden. Het tweede filter, een zandfilter, houdt de bacterieën tegen die ook in het water uit de drain-buizen nog zullen voorko men, omdat daarmee toch boven-grond- water wordt gewormen. Anders is het met de waterwinning uit de vijf nieuwe bronnen welk water i.v.m. de grote diepte vanwaar het opgepompt wordt bacterie-vrij is, daarvoor is een speciale reiniger aangeschaft. De kanalen gaan dus ma verloop van tijd dicht, aan de dichting van de eerste zal spoedig worden begonnen. Menig wild konijntje heeft er het leven in verloren, daarmee een bron van bac terieën vormend. Het drinkwater kan er alleen maar frisser op worden! MIDDELHARNIS Ds. P. Roos, Chr. Geref. predikant te Middelharnis is woensdagavond met zijn echtgenote na een auto-ongeval in het Holy-ziekenhuis te Vlaardingen op genomen. De beide kinderen, Wllma (3) en de 4 mnd. oude Carlien bleven vrij wel ongedeerd, zij konden al donder dag naar Middelharnis worden ge bracht. Ds. Roos werd donderdag ge opereerd aan een oog waarin glas was gedrongen. Mevr. Roos heeft schaaf- en snijwonden en een hersenschudding. Het ongeluk gebeurde woensdagavond plm. kwart over negen op een kruising nabij Maasland, dichtbij Maassluis. Door een automobilist werd aan ds. Roos," die op de voorrangsweg reed geen voorrang verleend. De bestuurder van deze wagen liep slechts een ge kneusd been op. Beide wagens werden zwaar bescha digd. De maand april heeft ten opzichte van de maand maart op Flakkee een sterke daling laten zien. Eind april waren bij het Arbeidsbureau nog 238 werkloze mannen geregistreerd tegen 359 in maart! Ook de aanvragen waren van 34 tot 22 teruggelopen. Flakkee telde eind april nog 16 geregistreerde werkloze vrou'wen, terwijl er 29 aan vragen zijn. Van zaterdag 11 mei v.m. 12 uur t.m. maandag 13 mei v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Bakker, telef. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Boot, tel. 01877- 227, Dirksland. Flakkee-Oost: Dienst heeft dokter de Jager, telef. 01875-301, Nieuwe Tonge en dokter Buth, tel. 01871-306, Den Bommel. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Stolk, tel. 01877-500 of 767. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 12 mei hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Kugel, tel. 01662-40, Poortvliet en dok ter Vermet, tel. 01676-415, Nieuw Vos semeer. VOORBETER 4, .'^^^^^^luHUP nr NAAR DE MIDDELHnRNrSrTEL:2328 DRS. AARDEN OP DE FIETS Drs. J. M. Aarden de fractie-voorzit ter van de uit de K.V.P. getreden radi calen in de Tweede Kamer is het enige Kamerlid, dat met de fiets naar Het Binnenhof komt. Aarden zet hiermee de traditie voort van de voormalige C.H.U. -leider Tilanus, die ook steeds op de fiets naar de Kamerbijeenkomsten kwam. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 ZOMERMODE VOOR FIETSTERS In de zomermode voor dit jaar neemt de bermudashort voor dames een be langrijke plaats in waarbij naast de ge wone bermuda ook de „pofbroek"-ber- muda is geïntroduceerd. Deze als spe ciale dracht voor de fietsende vrouw die aantrekkelijk, doelmatig en prak tisch gekleed wil gaan. Het verheugt ons U ervan in kennis te stellen dat wij 1 februariweg 7-9, Herkingen, tel. (01876) 267 en 297 hebben aangesteld als voor het eiland Goeree - Overflakkee. De Lignie N.V. zal U gaarne alle inlichtingen verstrekken over onze nieuwe modellen van David Brown tractoren, die U ook in haar show room kunt bezichtigen en zij zal zich gaarne belasten met de service aan bestaande gebruikers. Vari een prima service-verzorging en onderdelenvoorziening kunt U ver zekerd zijn. Grootlnandelsgebouw Weena 713, Rotterdam, Tel. 11.95.80

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1