CAMERA'S I !eiiwedstrijil op het Haringvliet Dirl(sianil wil iiaar entree verfraaien Nieuws Plechtige dodenherdenking te Sommelsdijk „Betoog van een bezorgd man" Koninklijke onder- sclieiding voor kantonnier Boom Plaatselijk nieuws Metselaar maakt val van 7 meter Ooitgensplaat herdacht zijn gevallenen Vermist meisje terecht Oe jaargang Dinsdag 7 mei 1968 No. 3684 PEINS HENDRIKSTEAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHAENIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Grote belangstelling voor Jeugdconcours te Mellssant AMRO BANK vestigt zich in voormalig Raadhuis Ouddorp Ledenvergadering Het Groene Kruis Ook voor t FOTOGRAFIE J. ZANEISTRA I SOMMELSDIJK Brommers botsten Personenauto totaS-loss Dhr. J. Boeter club kampioen „Zwarte Pion'' UIT OE KERKSM Auto over de Icop i^^^mm^m 1 Op initiatief van het comité Nationale Dodenherdenking heeft zaterdagavond i in Sommelsdijk weer de jaarlijkse dodenherdenking plaats gehad. Op de stille I begraafplaats werd door tientallen deelnemers aan de stille omgang een ere- saluut gebracht aan hen die in de oorlogsjaren voor onze vrijheid het leven lieten. Door loco-burgemeester van Eek werd een krans gelegd bij het monu ment, voorstellende een vliegtuigvleugel van de R.A.F. Bij de graven van de I Engelse oorlogsvliegers werden bloemen gelegd. Nadat door een ensemble van „Sempre Crescendo" koraalmuziek was gespeeld werd de plechtige bijeen- komst besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus, tij dens het zingen waarvan de grote waarde van de verworven vrijheid ten hoog ste werd ervaren. De foto toont de aankomst van de stoet bij het kerkhof, voorafgegaan door een tamboer met omfloerste trom. A.s. zaterdag zullen de Watersport- ereniging „Haringvliet" te Hellevoet- luis en de Watersportvereniging „Fla- uee" te Middelharnis gezamelijk een peningstocht houden van het zeilsei- :oen 1968. Aan deze openingstocht is len wedstrijd verbonden. Het vertrek is bepaald op 10 uur za- erdagmorgen vanuit Hellevoetsluis. De üclit gaat dan naar Middelharnis, ver- jder langs Tien Gemeten, tot nabij de paringvlietbrug. Daar wordt de ton ge- 'ond en keert men terug naar Middel- larnis, wat het eindpunt van de wed- iStrijd zal zijn. De jachten uit Middelharnis zullen 'ermoedelijk om 8 uur van het haven- oofd vertrekken. Tot kwart over negen loopt de eb. Gaat men om 10 uur van ellevoetsluis vandaan dan heeft men [ruimschoots de tijd om bij de ton nabij de Haringvlietbrug te komen. Daar is pet ongeveer kwart over drie hoog wa ter en treedt de eb in. Met die ebstroom zullen de jachten terug gaan naar Mid delharnis en verwacht wordt dat tussen uur en 5 uur de jachten allen in de haven van Middelharnis binnen zijn. Precies is dat niet op te geven; met flinke wind zijn de jachten veel eerder bij de ton nabij de Haringvlietbrug en zullen ze tegen stroom in trachten al een voorsprong te verkrijgen om eerder m Middelharnis te zijn. Het aantal deelnemende jachten wordt momenteel geschat tussen de 35 en 40 stuks. Bijna alle jachteigenaren in Mid delharnis hebben zich voor die tocht in laten schrijven. Na afloop zal een groot zeilersdiner gehouden worden in hotel Jacobi. Aan de deelnemers kunnen pas op zaterdagmorgen, afhankelijk van weer en wind, precies opgegeven worden, Welke route gevaren zal worden. Wie ae vloot wil zien passeren zal tussen 11 en 12 uur zaterdagmorgen op het ha venhoofd te Middelharnis de wedstrijd kunnen aanschouwen en de aankomst van de eerste deelnemers kan, met een goede bries, al verwacht worden om half vier. Het is het plan, dat de jach ten na afloop gezamenlijk opvaren naar fle ligplaats van de jachten van de wa tersportvereniging „Flakkee" aan het Vmgerling. OUDDORP - Kerkdienst. A.s. donderdagavond 7.30 "ur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds. A. F. Honkoop van Moerkapelle. De belangstelling van de jeugd voor het jeugdconcours, dat zaterdag a.s. te Melissant wordt gehouden, is groter dan ooit. Mocht, in tegenstelling tot andere concoursen, van jaar tot jaar het aantal deelnemers toenemen even eens is een stijging te bespeuren in de kwaliteit van de uit te voeren num mers. Dit jaar kwamen 100 aanmeldingen binnen, een aantal dat zelfs door de organiserende commissie niet werd verwacht. In 1964, toen het concours in deze vorm voor het eerst plaats vond, kwa men een dertigtal deelnemers voor het voetlicht. De commissie acht het verheugend dat de muziekbeoefening op het eiland dermate toeneemt. Uit de uitslagen van deze concoursen blijkt wel dat de jeugd ook nog een andere belangstelling heeft dan t.v. kijken. Het programma van zaterdag toont een grote verscheidenheid, zowel in in strumenten als in nummers. De „oudste" deelneemster is 16 jaar terwijl de jongste „kunstenares" slechts 8 lentes telt. In verbandmet het grote aantal in schrijvingen begint, het concours reeds om 1.00 uur. Gedacht wordt dat het programma rond 10.00 afgewerkt zal zijn. Van 5.00 tot 6.00 uur is een pauze gepland. De, jury, die voor de reusachtige taak staat het uitgevoerde werk te beoor delen, bestaat uit de heren D. Klip te Gouda en L. Smeets te 's Gravenhage. Verwacht wordt dat de belangstel ling voor dit Flakkeese muziekevene ment zeer groot zal zijn. HoU. My van Landbouw: Op de a.s. maandag 13 mei, 's avonds 7.00 uur, in hotel Spee te houden verga dering van de afd. Overflakkee en Goe- ree en West Flakkee van de HoU. My zal een bezorgd man aan het woord komen. Ir. D. S. Tuynman, secretaris van het hoofdbestuur houdt dan een „Betoog van een bezorgd man". De agenda vermeldt voorts verkiezing be stuursleden wegens periodieke aftre ding van de heren C. Stehouwer en P. Noordermeer; beiden herkiesbaar. Per 15 mei a.s. zal de Amro Bank haar kantoor in het voormalige raad huis gaan betrekken. De openings ce remonie zal op die datum om 15.00 uur plaats vinden. De bank- die reeds een uitgebreide relatiekring te Ouddorp heeft, onder gaat daar een dermate grote groei, dat zij het tegenover haar cliënten en de vele toeristen van belang achtte om in het centrum van de gemeente een „verkooppunt" te vestigen. Daartoe werd enige maanden gele den het vroegere gemeentehuis aange kocht, dat inmiddels tot bankkantoor wordt verbouwd. In dit kantoor zullen in het vervolg alle bankzaken behandeld kunnen wor den zoals spaargelden, effecten aan- en verkopen, kredieten, assurantiën, huurkoopfinancieringen etc. Daarnaast v/ordt aan cliënten de gelegenheid ge boden hun waardepapieren, sieraden e.d. veilig in de brand- en inbraak vrije kluis van de Bank op te bergen. Als extra service aan de middenstand, zal in het kantoor een z.g: nachtkluis ge plaatst worden, waardoor men op elk gewenst monaent, derhalve ook buiten de kantooruren, zijn kasgelden op een voudige wijze bij de bank kan deponeren. Met de dagelijkse leiding zijn belast de heren W. A. en H. de Bakker te Ouddorp, die per 1 april j.l. in vaste dienst van de Amro traden. De direc teur van het kantoor is de heer J. de Snayer, als zodanig werkzaam bij de Amro Bank te Middelharnis, waaron der de vestiging Ouddorp zal ressorte ren. Met de aankoop van bovengenoemd pand heeft de Amro Bank o.i. een goe de greep gedaan, terwijl ook voor de gemeente Ouddorp de aanwezigheid van een moderne handelsbank als een be langrijke aanwinst kan worden be schouwd. Uiteindelijk heeft het raadhuis van Ouddorp toch een wardige bestemming gekregen. ---------O— OUDDORP Vrijdagavond j.l. hield de Z.H. Ver eniging „Het Groene Kruis", in het ver. gebouw aan de Kolfweg, haar algeme ne ledenvergadering. De voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom, w^aama de secretaris het verslag over het jaar 1967 voorlas. Door ziekte heeft de voorz. geruime tijd zijn werkzaamheden voor de ver eniging moeten staken. Ledental: Op 1 januari 1967 waren er 589 leden. Op 31 december 1967 waren dit er 607, zodat er 18 leden toijkwamen. Zuigelingenzorg: In het wijkgebouw werd eenmaal per 14 dagen zitting ge houden. De leiding hiervan berust bij dr. Voogd en zr. van Wijk verleende assistentie en verrichtte huisbezoeken. Aan de moedercursus werden door 14 aanstaande moeders deelgenomen. Kleuterzorg: Het kleuterbureau onder leiding van dr. Voogd, bijgestaan door Zr. van Wijk hield in het wijkgebouv/ 12 zittingen. Huisbezoeken waren er 47. Ook werd een kleutercursus gege ven door mej. ICrikke. Magazijn: Uit het magazijn dat be heerd wordt en schoongehouden door mevr. J. v. d. Berge-v. d. Doel werden 317 artikelen uitgeleend. 't Wijkverpleging: Totaal werden er voor de wijkverpleging 1689 bezoeken gedaan door zr. van Wijk. Bij inentin gen was de zuster behulpzaam. Tij dens vakanties en vrije dagen werd de dienst waargenomen door de wijkzuster van het Wit-Gele-Kruis. Het totaal aantal bezoeken door zuster van Wijk gedaan in 1967 was: Zuigelingen 430, Kleuterzorg 47, T.B.C. 7, Wijkverple ging 1689, Totaal 1778. Het Groene- Kruins neemt in onze gemeente een be- langrijke plaats in. Bestuursverkiezing: De aftredenden dhr. Jac. Jonker en T. v. Noord en mevr. M. Wielaart werden allen her kozen. Wanneer de raad van de gemeente Dirksland a.s. woensdagavond verga dert zal zij worden voorgesteld tot aan koop van het hoekperceel Schelpenpad- Boomvlietstraat, met als" opstallen een woning en twaalf garages. De aankoop is dienend om in de nabije toekomst verbetering te kunnen brengen in- de thans niet zo fraaie entree tot het dorp. Tot dat doel zijn reeds de krotwo- ,ningen aan de z.g. Glazenstraat aange kocht. De taxatie-waarde van de aan te kopen woning met opstallen bedraagt 40.000,—. De eigenaren, de heren Knops, Gestel en van Eek zijn niet bereid gebleken deze prijs te volgen en blijven bij hun vraagprijs van 47.000,—. B. W. ad viseren de raad tot aankoop voor dit bedrag. MIDDELHARNIS Op de kruising Chr. de Vrieslaan- Zandpad botsten zaterdag twee brom mers op elkaar. K. P. uit Middelhar nis reed van af het Zandpad links langs de vluchtheuvel, hij botste op de naderende C. van Nimwegen uit Sommelsdijk. P. werd per brancard naar huis ver voerd, hij heeft een hersenschudding en verwondingen aan het gezicht. Oorzaak nog onbekend. Nog is de oorzaak niet bekend van de valpartij die dhr. L. Peeman, Secr. Nijghstraat, j.l. 29 april maakte. Hij kwam met zijn brommer in de Schoolstraat te vallen en werd met een schedelbasis- fractuur in het ziekenhuis opgenomen. SOMIMELSDIJK De metselaar Han Mackloet uit Som melsdijk heeft vrijdag een val van 7 meter gemaakt. Hij werd voor onder zoek van rugklachten in het ziekenhuis opgenomen. Dhr. Mackloet, eerder werkzaam bij de Fa. Keizer, thans in dienst van Aannemingsbedrijf H. en Jac. Mackloet te Nieuwe Tongff maakte een misstap toen hij op een steiger aan de Voorstraat te Sommelsdijk een krui wagen geladen met stenen verreed. DEN .BOMMEL Een Morris 850 heeft zaterdagavond een voortijdig einde gevonden tegen een van de bomen langs de Schaapsweg bij Den Bommel. De inzittenden, vier jongelui uit Abbehbroek en Spijkenis- se kwamen er vrij goed af; één van hen werd door zijn ouders ter observatie in het Zuider ziekenhuis te Rotterdam gebracht. MIDDELHARNIS „Levensgevaarlijk agressief"; zo werd vrijdagavond de kampioen dammer van de „Zwarte Pion", dhr. J. Boeter uit Sommelsdijk getypeerd. Agressief zo vertelde dhr. de Jager die hem de trofee overhandigde als hij op het schaakbord plotseling verlies krijgt waarna hij zich veelal met succes met al z'n stukken op zijn tegenstan der werpt." Joost Boeter, voorz. van de Zwarte Pion is thans voor de tweede keer ook clubkampioen. In een 35-jarige schaak- carrière heeft hij zich steeds in de kopgroep weten te handhaven w^at door dhr. de Jager tertcht met een harte lijke gelukwens werd beloond. Ook de „Ome-Toon trofee" kreeg thans, aan het eind van de wintercom petitie een nieuwe bestemming. Win naar werd S. G. Doedens uit Oude Tonge. Uit handen van dhr. Boeter mocht hij de trofee in ontvangst ne men nadat deze een jaar in bezit was geweest van Maart Breen te Ouddorp. Dhr. Boeter betreurde het dat in het afgelopen seizoen de deelname minder was geweest, waarom hij de leden tot nog meer propaganda voor de Ver. op wekte. Het tweede tiental promoveert naar de 2e klasse van de Rotterdamse Schaakbond; het 1ste tiental kon zich in de eerste klasse handhaven. De eindstanden: Afd. I: 1 J. Boeter, 2 G. de Jager, 3 J. J. de Jager, 4 W. Peeman, 5 R. Wol- thers, 6 P. Lesuis, 7 A. de Waal, 8 C. Poortvliet, 9 J. Baas, 10 A. Visser, 11 Markwat, 12 J. Littel. Afd. II: 1 M. L. de Waal, 2 C. Vis, 3 H. Zout, 4 H. V. d. Ardenne, 5 H. M. Beyer, 6 H. Koese, 7 M. van Bracht, 8 R. V. Lint, 9 J. Keuvelaar, 10 A. van Loon, 11 J. Noordijk, 12 M. J. Moer land, 13 K. Bakelaar, 14 B. v. d. Tol. Jeugdschaken: 1 J. G. Doedens, 2 H. Koese, 3 T. Grinwis, 4 A. de Waal, 5 M. Breen, 6 J. A. Breen, 7 K. Kreeft. De gezellige avond werd besloten met een pilsje, aangeboden door Ome Toon i.v.m. zijn Koninklijke Onder scheiding. Op sobere maar plechtige wijze heeft Ooitgensplaat zaterdagavond zijn ge vallenen uit de oorlog 1940-1945 her dacht. Bij het monument aan de Kerk- singel hadden zich een grote groep in woners verzameld die na het luiden van de klok om twee minuten voor acht enkele ogenblikken stilte in acht na men. Toen de klok om acht uur opnieuw ging luiden legden de welpen van de „L. Bazerque-groep" van de Padvinders één voor één een bouquet bloemen bij het monument. Na het leggen brachten zij de Padvindersgroet. Ingezetenen volgden en herdachten de gesneuvelde inwoners door het plaatsen van een kelk met crysanten en andere bloemen. En kele ogenblikken werd het drukke le ven stilgezet en werden de aanwezigen geplaatst voor het monument, dat als opschrift draagt „Gedenkt Uw Vrijheid en hen die daarvoor hun leven gaven". Opdat wij niet vergeten!!! NED. HERV. KERK Beroepen te Lienden S. Verploegh te Leerdam. Blauwkapel J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Gouderak J. Enkelaar te Sluipwijk. Nunspeet C. Vos te Gouda. Giessendam J. Koele te Nij- kerk. Bedankt voor Waddinxveen E. Bak ker te Tholen. Genderen G. Voordijk te Mastenbroek. Langerak H. v. Am- stel te Neerlangbroek. Capelle aan de IJssel en Kampen K. Schipper te Mid delharnis. Oud Alblas L. Blok te Rid derkerk. Benthuizen G. v. Estrik te Genemuiden. Bleskensgraaf J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel. Nieuw Beij er- land en Zalk A. Boertje te Moercapelle. Aarigenomen naar Dordrecht K. Schip per te Middelharnis. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Krabbendijke en Een W. V. d. Kerk, kandidaat te Amsterdam. Gerbesklooster, Grootegast, Holwerd, Leek, Loppersum en Ulrum L. Brandts, laatstelijk Vrijgemaakt predikant te Oegstgeest. Aangencmien naar Bussum F. Vroom te Amsterdam. Bakkeveen J. Korteweg, kandidaat te Leeuwarden. Bedonfct voor Zuidbroek kand. J. Korteweg te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Rijnsburg T. Bosma te Waardhuizen. Sliedrecht H. de Jong te Wageningen.' Avereest-Komhorn en Niezijl R. Urban, kand. te Drachten. Loosdrecht J. Verhoef te Vroomshoop. Aangenomen naar Rijnsburg T. Bos ma te Waardhuizen. Bedankt voor Rotterdam T. Bosma te Waardhuizen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen G. Bijkerk te Oud Beijerland en C. v. d. Weele te Huizen. Maassluis G. Blom te Meer kerk en C. Verhage te 's Gravenhage. Beroepen te Alphen aan de Rijn M. Tanis te Barendreeht. Ds. W. V. Heest te Broek op Langen- dijk is naar een geslaagde .maagope ratie naar huis mogen terug keren. Ds. V. Heest hoopt binnenkort naar Indonesië te vertrekken. GEREF. GEMEENTEN Beroepen' te Borssele H. Ligtenbèrg te Genemuiden. Groningen en Rilland Bath J. Weststrate te Meliskerke. Vee- nendaal P. Honkoop te Kampen. Bedankt voor H. I. Ambacht J. West strate te Meliskerke. Mijdrecht C. Ha- rinck te Utrecht. Rotterdam-Zuidwijk A. Hoogerland te Werkendam. Ds. G. Zwerus te Slikkerveer is ernstig ziek en in een ziekenhuis op genomen. VARIA Uit een besluit van de Synode van Dordrecht anno 1599. „sullende voortaan geen idioten meer tot het ministerie (de dienst van predi kanten) toelaten." Ds. Groenenberg te kent hierbij in de Utrechtse Kerkbode aan: „Misschien bevreemdt u dit be sluit. Stonden er toen zoveel idioten op de kansel? Misschien denkt u wel bij u zelf: er glippen er telkens kennelijk nog door te mazen van het net. Maar u vergist zich het woord „idioot", be tekent oorspronkelijk niet anders dan onkundig. En men bedoelde met on kundig, dat zij geen Hebreeuws of Grieks kenden. Zulke mannen waren b.v. de bekende hagepredikers als Jan Arends, de mandenmaker, Moruys, de timmerman en Erasmus, de wever. De latere synode van Dordrecht (1618) besloot het ambt wederom open te stel len voor mannen met „Singuliere ga ven." Er was toen weer een enorm ge brek aan predikanten. KERKNIEUWS Chr. Ger. Gemeente Rotterdam- Zuid, ging over naar Geref. Ge meenten. De Classis Rotterdam der Geref. Ge meenten, heeft in haar vergadering van 22 april j.l. besloten, de Chr. Gerefor meerde Gemeente Rotterdam-Z. met haar predikant ds. H. van Kooten, in het kerkverband der Gereformeerde Gemeenten op te nemen. Omdat er reeds een Gereformeerde Gemeente Roterdam-Zuid is, zal de aanduiding zijn Gereformeerde Gemeente Rotter dam-Zuid, Putselaan. Kantonnier A. J. Boom te Melissant is vorige week Koninklijk onderschei den i.v.m. zijn 40-jarig dienstverband bij de Prov. Waterstaat. Dhr. Boom ontving de bronzen eremedaille uit han den van de hoofddirecteur in Z. Hol land, dhr. Kleyn, tijdens een gehouden receptie in het Provinciehuis te Den Haag. In het nieuwe onderkomen voor de Prov. Waterstaat, het vroegere ge meentehuis te Sommelsdijk, werd met de Flakkeese staf en collega's gerecipi eerd. Dhr. Boom trad in 1928 toen de Prov. Waterstaat haar werkzaamheden op ons eiland begon in dienst, nadat hij tevo ren soortgelijk werk had gedaan in dienst van een van de polders. Gedurende die 40 jaren heeft de heer Boom een respectabel aantal kilome ters gefietst, dagelijks inspecteert hij per fiets de weg vanaf de stee van van Oostenbrugge in de Fortuinweg tot aan Sommelsdijk. Hij is dan ook langs deze weg een niet weg te denken ver schijning die we van harte geluk wen sen met de ontvangen Koninklijke waardering. MIDDELHARNIS Ds. Schipper nam beroeip naar Dordrecht aan Ds. K. J. Schipper, sinds 26 jan. 1964 Herv. predikant te Middelharnis heeft het 7e op hem uitgebrachte beroep naar Dordrecht aangenomen. Herv. Dordrecht telt 9 predikanten waarvan slechts twee ds. Hovius, v.h. te Oud dorp en de door ds. Schipper te ver vullen plaats de Geref. - Bonds signatuur dragen. DIRKSLAND N.C,V.B. bijeenkomst. A.s. donder dag 9 mei houdt de Ned. Chr. Vrouwen bond haar maandelijkse bijeenkomst in het Verenigingsgebouw „Onder de Wiek". Aanvang 19.30 uur. Tot het bijwonen van deze vergade ring worden ook de bejaarden uitgeno digd. Ds. van Gorsel van Oude Tonge zal een meditatie houden, terwijl mevr. de Groot-Enzerink uit Maasland zal de clameren. Bejaarden die afgehaald wen sen te worden kunnen zich opgeven bij mevr. Brinkman, Bosdreef 40, Tel. 356. OUDDORP Zaterdagavond, kort voor twaalf uur, belandde een Fiat 600 met hoge snel heid in de tuin van de fam. C. van 't Geloof aan de Oosterweg. De wagen, bestuurd door C. A. M. uit Melissant werd zwaar beschadigd. Hij en zij ka meraad en twee 16-jarige meisjes uit Ouddorp werden slechts licht verwond. OUDE TONGE De 18-jarige mej. L. K. uit Oude Tonge die sinds zondagavond spoorloos was is inmiddels gevonden. Depolitie in Bloemendaal trof haar daar maan dagnacht op straat aan en nam haar mee naar het bureau. Kerkdienst. A.s. donderdagavond om 7.00 uur hoopt ds. J. Karens van Nieu- werkerk voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan. STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst. De astma-collecte heeft opgebracht 347,78. Allen die hieraan meegewerkt hebben zeggen wij hartelijk dank. Vakantiebonnen inleveren. Gelegen heid tot het inleveren van vakantie bonnen voor de zomerinwisseling voor de landbouw staat open a.s. woensdag avond 9 mei van 7 tot 9 uur bij de penningm. van het N.C.A.B. dhr. A. Wesdijk, Burgem. Sterkstraat 12. Alle bonnen inleveren!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1