POUFF's De verjaardag van Koningin Juliana Mededeling ^n. Amerika mm en Europa Meditatie Parkeerverbod in Ring te Ouddorp HE Sommelsdijk J. KEUYELAflR C. KIEVIT Zn. jerschijntl jaargang Vrijdag 26 april 1968 No. 3681 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ^♦♦♦♦♦♦J oppervirki '-'3^'' tiÜ» oorlog door lans een p Amerikanen miljarden dollars aan e heuvels: larshall-hulp aan de zo zwaar geteis- worden on -''''e. vrii geworden bezette gebieden adeau gegeven zijn, waardoor het mo elijk bleek in een verrassend korte tijd e desastreuze gevolgen van de oor- )g met name op economisch gebied e boven te komen. Zonder die Ameri- aanse hulp zou het de vraag geweest ijn of deze landen de kracht gehad r' [n, lieisvi'^ echt iets voor moederdag. >NONINGrNRICHTlH». VOLHARDING BOUWMATEKIAOIN Dirksland Telef333 Orgetbespeling op Koninginnedag te Oude Tonge Zondagsdienst artsen Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruitcentraie" FLAKKEES NIEUWS anno 1868 Herkingen Centrale Verwarming ^">50^ p^jj^g HENDRIKSTHAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHABNIS pa.ann^B Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. aam. arms lak IN DE ipe verhouding van de Verenigde laten van Amerika tot de landen van Est-Kuropa, die lid zijn van de Noord- üantische Verdragsorganisatie, is niet ter wat ze geweest is. In de loop van laatste jaren heeft zich een ont- keling voltrokken, die naar onze ^ning zorg moet baren, omdat de ver- Indenheid van Amerika met Europa voornaamste pijler is, v^aarop de iiheid van het Westen rust. Helaas |kt het erop, dat beide partners zich leer en meer van elkaar afwenden, fetgeen op de duur tot catastrofale bvolgen zal kunnen leiden, fwij weten, dat de redding van West- Zuid-Europa uit de Idauwen van Btler-Duitsland menselijkerwijs gespro- fen te danken is geweest aan het mi- laire optreden van de Amerikanen en enorme financiële steun, die zij ga in. Engeland zou zonder de Ameri- lanse hulp wellicht op de duur niet i staat zijn geweest zijn onafhankelijk- iid te bewaren en daardoor ware de [vasie ook niet mogelijk geweest. Het de vraag of de Sovj et-Unie zonder geweldige toevloed van Amerikanse tapens etc. stand had kunnen houden, jonder overdrijving kan vastgesteld lorden, dat we onze vrijheid aan de nerikanen te danken hebben en dat Eldt niet alleen voor Nederland, maar MrDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 ok voor België, Denemarken, Noor- regen. Italië, Griekenland en niet te ergeten ook voor Frankrijk, waar zon- er de Amerikaanse interventie gene- lal De GauUe nimmer zijn presiden- .ële troon had kunnen beklimmen. Iworden 0| fatuur naar or in de riH diepte m Iren. De vo pt koellicha J groot deeli Iren en dit eraardse 1» ouden hebben er weer bovenop te let dit syst( lellichaam i en een ho( ber dag en geworai leel Berlijn in handen probeerde te ld zeewater Irgie daarvi Jndmolens Jl van het ji iting en wil Igieleverancii (Dl lek. Ids minder, etering, ing, Ing |n, )oht, ler, Er is echter nog meer. Toen na de lorlog bleek, dat Stalin vrijwel heel lidden-Europa in de wacht sleepte, rijgen en het gevaar voor West-Europa teeds groter werd, waren het de Ame- ikanen, die de oprichting van de I.A.V.O. mogelijk maakten, de organi- atie van vijftien landen, die zich in verenigd hebben om een halt toe e roepen aan de Russische opmars naar iet Westen. Inderdaad is dat. gelukt, naar dat is zeker, dat zonder de deel- 'AN TIJM 'aiie van Amerika van een N.A.V.O. !een sprake zou zijn geweest. J"^_ Alles bijeengenomen kunnen we vast- T/6j itellen, dat de landen van vrij Europa illeen al uit erkentelijkheid voor zoveel wip de vriendschap met Amerika in tand zouden moeten houden, maar bo- rendien met het oog op de dreigingen ran het wereldcommunisme uit het Oos- en hoge prijs moeten blijven stellen ip de verbondenheid met het machtig- te land van de wereld. En hieraan !aat nu juist één en ander ontbreken. Ir zijn symptomen te bespeuren van «n vervreemding, die als zij doorzet, rnstige gevolgen kan hebben voor de :racht der vrije wereld. De kwestie-Vietnam speelt hierin ook een rol, zij het niet een zo overwegen de als velen voorgeven. Het is een feit, dat in alle democratische landen van ïuropa een deel van de bevolking kri- iek heeft op het optreden van de V.S. n Zuidoost-Azië. Dit zijn communis ten, die uiteraard vóór Noord-Vietnam zijn; pacifisten, die tegen de oorlog als zodanig zijn, maar vreemd genoeg steeds eenzijdig protesteren tegen de Amerikanen en nimmer tegen de ware agressor Ho Tsji Min; en voorts een Syoep, die ook in de grote partijen te vinden is, die radicaal wil heten en door zijn antipathie tegen het „kapitalis tische" Amerika zich laat verleiden Praktisch de communistische agressie te steunen. Men vergisse zich echter •liet in de verhoudingen. Uit een en quête bleek kort geleden, dat zeker van de Nederlanders de schuld Van de oorlog in Vietnam niet bij de Amerikanen maar bij de communisten Opdot gij moogt •wandelen waardig de Heere, tot alle behaaglijkheid, in alle goede werken vrucht dra gende, en wassende in de kennis Gods. (Kol. 1 10). „Alzo wij van uw geloof in Christus Jezus 'gehoord hebben en van de lief de die gij hebt tot alle heidenen", zo be gint Paulus deze brief aan de gemeen te te Kolosse. Wat een goed getuigenis! Een band aan de Heere en dan vanzelf ook een band aan elkaar. Twee dingen die de welstand van de gemeente bepalen. Als de omgang met de Heere kwijnt, ver welkt ook de omgang met elkaar; want het laatste moet uit het eerste leven. De Apostel wenst dat zij zo zouden blijven wandelen en bidt daarvoor tot God. Zo wandelen, dat wil zeggen: het moest niet een stemming zijn voor een ogenblik maar het moest zijn het vol hardend leven der gemeente, steeds op nieuw, zy moesten steeds voortgaan te vragen waarmee zij Gode behagen konden. Zouden wij ooit genoeg zulk Eén kunnen beminnen, die zichzelf ge geven heeft voor onze zonden? In De welke wij de verlossing hebben door Zijn bloed, namelijk de vergeving der zonden (vs. 14). Die het strenge recht Gods verheerlijkt door te doen en te lijden wat geen mens ooit vermocht. Die zo diep gebogen heeft onder de sla gen van een vertoornd God, zodat Hij de Vademaam niet meer kon noemen, roepende; „Mijn God, Mijn God, waar om hebt Gij Mij verlaten." Die daarna uit de dood is opgewekt tot onze recht- vaardigmaking en als Koning zit in de troon Zijns Vaders om Zijn strijdende kerk een plaats te bereiden. Hoe zullen wij zulk Eén genoeg kun nen beminnen en behagen? Willen wij niet verflauwen dan moet ons leven een dankzegging zijn, hetwelk zich ont plooit in „vrucht dragende in alle goe de werken". Daar wordt God in ver heerlijkt. De bijbel spreekt veel meer over wat het geloof doet dan over wat het ge loof is. Het gaat om het „bevindelijk" leven met God. Door Gods Geest tot de kennis van onszelf gebracht, krijgen we al meer en meer de noodzakelijk heid van Jezus Christus in het oog. In het steeds armer worden in onszelf, komt er plaats voor het werk van de Borg, en in het reikhalzen, uitzien en vluchten tot Hem, komt er hoop in het hart dat Hij ons gedenkt en eens ver lossen zal. In het dal van ootmoed be reiken de wateren des heils onze ziel en blijft het vruchtdragen niet achter. Goede werken doen wij niet meer om onze zaligheid te verdienen (wat zou den wij verdienen, onze beste werken zijn met zonde bevlekt) maar omdat wij niet anders meer kunnen. Zijn liefde heeft ons aangeraakt. De schepter wordt ons toegereikt, en zullen wij Hem dan niet wederliefhebben? Dege ne die deze liefde ervaart kan niet an ders dan verlangen met het beeld Gods verzadigd te worden. Gods deugden in ons geopenbaard zijn als spiegels welke de glans Zijner deugden in ons weer kaatsen. Dan wordt ook ons leven een spie gel, waarin God Zijn beeld ziet zoals de goudsmid in het gesmolten en ge reinigde goud. Ja, 't is waar, daar gaat het vuur aan vooraf. En in die smeltkroes den ken wij soms dat alles verbrand. Gods werk en ons werk. Maar juist in die geestelijke afbraak leren wij eigen krachten te verachten. Wat vallen wij onszelf tegen en worden wij beschaamd vanwege al onze zonden! Maar ze wor^ den wij ook teruggeworpen op de Rots steen Christus, die overblijft als wij geen helper of vriend meer overhouden. Dan moeten onze zonden nog meewer ken om ons van onze hoogten af te stoten. Maar als ons levensschip door de golven van ontdekking en tegen spoed te pletter loopt op Gods on kreukbaar recht, dan vangt die grote Redder van schipbreukelingen ons op en bezorgt ons een warm tehuis en nieuwe kleren, waarmee wij niet be schaamd zullen staan voor 's Heeren aangezicht. Kom dan moede strijder! Houdt in uw smart het oog op God gericht! Laat ons hier voortgaan die strijd te strijden; er is straks een eeuwigheid om te rusten! En zegt het eens, zijt gij ooit ge oefend en gewassen in de kennis van God toen u alles voor de wind liep? Waar hebt gij het meest op God ge steund? Waar was Hij het dichtst bij u? Waar was de wereld met al haar inhoud u het minst waard? Was het niet toen het vuur en de hagel de toe vlucht uwer leugens wegnam en gij berooid en ellendig aanklopte aan de deur van deze VRIEND? Ach, het is u tot een gedurige smart, dat gij Hem zo weinig navolgt; maar bedenkt tot uw vertroosting, dat wij een eeuwig verbond der genade met God hebben! Hij heeft ons niet lief om onze deug den en Hij verwerpt ons niet om onze zonden! Dit geve ons kracht om wakende op Hem te wachten. Ik weet, ik moet volkomen zijn. Zal God mij niet vervloeken. En laat dus af om in de schijn nog heil bij 't stof te zoeken. Ik weiet in mij is niets dan nacht. Van binnen is het duister. Maar buiten mij staat hemelpracht. De zon in al haar luister. Wat ik bezit, wat mij verbeidt. De stof van mij verblijden. De ZON van mijn gerechtigheid. Is Christus in Zijn lijden. L. Huisman. zoekt, waar ze naar onze mening ook inderdaad ligt. Het anti-amerikanisme tiert vooral welig in bovengenoemde kringen. De grote meerderheid van de Nederlanders blijkt heus niet anti- amerikaans te zijn. In landen met een heel sterke socia listische inslag zoals de Scandinavische is de anti-stemming veel groter. Noor wegen en Denemarken wilden wel gaarne bevrijd w^orden.door de Ameri kanen, maar velen in die landen zijn zo verblind door hun anti-kapitalisti sche instelling, dat ze er geen bezwaar in zien als Amerika in Vietnam de ne derlaag lijdt. Wat Frankrijk betreft, men weet dat zolang De Gaulle daar de lakens uitdeelt, er een felle anti-ameri- kaanse politiek zal worden gevoerd, ge ïnspireerd door de sterke rancune-ge- voelens van de president. Nederland maakt gelukkig een gun stige, uitzondering, wat de verhouding tot de V.S. betreft. De grote meerder heid van ons volk betreurt de geweldi ge moeilijkheden, waarin dit land is verzeild geraakt: de oorlog in Vietnam, het rassenprobleem, de gevaarlijke fi nanciële en economische situatie etc. Wij doen niet zoals de Fransen, die dit alles met leedvermaak aanzien en zoals De Gaulle, die zelfs poogt de V.S. in nog groter moeilijkheden te brengen. Het is daardoor niet te verwonderen, dat de Amerikanen losser zijn gaan staan van Europa. Zij verlangen terecht, dat West-Europa zelf zo langzamer hand zijn eigen defensie tegen het Oos ten op peil brengt, zodat de bijdrage van de V.S. kan verminderen. Zij zijn ontstemd, dat de Europeanen hen in Vietnam alleen laten staan in de strijd tegen het opdringend communisme. Er wordt beweerd, dat president Johnson lang niet zoveel belangstelling heeft voor Europa als Eisenhower en Ken nedy hadden. Ten opzichte van Europa kan men niet spreken van een nieuw isolationisme, want de V.S. houden nog steeds troepen in West-Duitsland, maar dat de wederzijdse verhoudingen ver slappen, is ongetwijfeld merkbaar. De Amerikanen verwijten de Europanen dat ze zich niet aaneensluiten om ster ker te staan tegenover de rode mach ten. Ze bundelen hun krachten niet voldoende en laten de strijd tegen het opdringend communisme teveel over aan hen. Zo is het geen wonder, dat de be langstelling van de Amerikanen voor Europa zienderogen vermindert. Frank rijk neemt een compleet vijandige hou ding tegen hen aan en daarom wordt dat land in feite door de V.S. gene geerd. Engeland is zo zwak, dat het als bouwgenoot van Amerika weinig of niets meer waard is. Sedert Berlijn niet meer zo wordt bedreigd, menen de Ame rikanen zich ook niet meer zo druk te hoeven maken inzake West-Duitsland. De anti-amerikaanse houding van de Scandinavische landen zet er ook veel kwaad bloed. En zo kunnen we door gaan. Amerika heeft in de veertiger jaren West-Europa gered, eerst uit de klauwen van Hitler en later uit die van Stalin en nu het zelf in allerlei na righeden zit, is er in Europa niet al leen medeleven, maar integendeel veel kritiek en worden er zelfs anti-Ameri kaanse betogingen gehouden. Het is derhalve helemaal niet te verwonde ren, dat dit alles kwaad bloed zet en we moeten er maar niet vreemd van opkijken als het isolationisme weer sterk veld gaat winnen. We vinden deze ont wikkeling zeer bedenkelijk. Ze kan nergens anders toe leiden dan tot een verdere verzwakking van het Westen tegenover het opdringend communisme. Op Koninginnedag 30 april a.s. zal er in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge een orgelbespeling worden gegeven. Dit concert op het Frobenius-orgel zal gegeven worden door Tyn van Eyk, or ganist van de Sacramentskerk te Breda. Tyn van Eyk is tevens leraar aan het Brabants conservatorium en als clave- cinist werkzaam bij het Brabants orkest De concertgever heeft een programma samengesteld uit muziek van J. P. Smeelinck; L. N. Clèrambault; Pachel- bel; Bach; Cesai^ Franck en Benjamin Brittin. Programma's a 1,25, tevens bewijs van toegang aan de kerk verkrijgbaar. Aanvang van dit Koninginnedag- concert is 8 uur n.m. ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS Van zaterdag 27 april v.m. 12 uur t.m. maandag 29 april v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter Wieringa, tel. 2090, Middelharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter EIvé tel. 01877- 262, Dirksland. Flakkee-'Oost: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. A. H. Stolk, telef. 01877-500, b.g.g. 767, Dirksland. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Wagner, tel. 01877-281, Dirksland. THODEN Zondagsdienst artsen. Zondag 28 apr. hebben voor de gemeente Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500, Sint Philipsland. Speciaal in het opmaken van B. V. d. Veer Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS g I.v.m. Koninginnedag op a.s. g g dinsdag zal ons blad „Eilanden- 1 nieuws" volgende week een dag 1 eerder en wel op maandag 29 M ,('3 spril verschijnen. s Correspondenten en bezorgers ge- s lieven hiervan goede nota te ne- s men. (De redactie) g B. en w. van Goederede hebben be sloten i.v.m. de aanleg van het par keerterrein voor de Ring te Ouddorp en de toeleidende viregen een parkeer verbod in te stellen. Het verbod geldt voor de volgende wegen: Hofdijkseweg, vanaf de Broekweg tot de Raadhuisstraat; Molenblok, vanaf de Duinkerkerweg; Dorpsweg, vanaf de Duinkerkerweg tot de Weststraat; Weststraat, vanaf de Dorpsweg tot de Raadhuisstraat; Hazersweg, vanaf de Achterweg tot de Weststraat; Stationsweg, vanaf de Broekweg tot de Raadhuisstraat, met uitzondering van de parkeerhavens, gelegen aan de Zuid zijde van deze weg; de Raadhuisstraat; Boompjes en Hoenderdijk. De raad stelde in de gisteravond ge houden vergadering een crediet van f 3200,beschikbaar voor het aanschaf fen van de nodige verkeersborden. Dirksland, 28 AprU. Reeds heeft men een aanvang gemaakt, met het verbou wen van het oude schooUokaal alhier, dat tot weeshuis zal ingerigt worden. Spoedig hoopt men hier in 't bezit te zijn van het zoo noodige gebouw, tot welker iru'ichting elk als om strijd zich 'beijverd heeft, door 't geven van vele en groote geldelijke giften bij te dragen, 30 April. Op Dinsdag, den 12 Mei a.s. zal op dit eiland de verkiezing plaats hebben van twee leden voor de provinciale staten van Zuid-Holland. De beide aftredende leden, de HH D, van Weel Czn. en Mr. P. C. A. M. van Weel te Dirksland en de heer Mr. J. E. van den Broek, kantonrechter te Som melsdijk, hebben zich kandidaat gesteld. Goedereede. Weldra zal in deze ge meente de nieuw te bouwen bewaar school in gereedheid zijn. Deze inrich ting, die ten sieraad voor het eiland verstrekt, voorziet in eene sinds lang gevoelde behoefte. Sommelsdijk 29 April. Op Maandag a.s. zal alhier in de bewaarschool een concert gegeven worden door den heer C. Schagen, muzijkmeester, met mede werking van zijne élèves. Men prijst zeer de pogingen van den meester en de zich meer en meer ontwikkelende liefhebberij voor de muzijk in deze en omliggende gemeenten. Onze Koningin viert op 30 april a.s. haar 59ste verjaardag. Wellicht ver staan wij het beter dan ons voorge slacht wat Mozes in Psalm 90 zegt: „Wij vliegen daarhenen". Dat doen wij nu, letterlijk en figuurlijk. Onze voorouders reisden met de trekschuit. Wij doen het per vliegmachine, en nog komen wij tijd te kort. Het leven krijgt zo'n ontzaglijke vaart, dat het nauwelijks meer bij te houden is. Wanneer op dinsdag 30 april a.s. de vlaggen wapperen van torens openbare gebouwen, huizen en schepen, wanneer alom in Nederland klein en groot Oran je draagt en vrolijk het feestmuziek klinkt, dan openbaart zich in dat alles de blijdschap van het Nederlandse volk over de verjaardag van onze Vorstin, Koningin Juliana. 't Is echter alles geen goud wat er blinkt. Zien wij iets dieper in de volks- ziel, dan bemerken wij dat het inner lijk van ons volksleven op elk gebied voos en slecht is. De vooruitgang in de cultuur en de techniek gaat gepaard' met een morele verwording op allerlei terrein des le vens. En men vindt het niet eens erg meer ook. Wij leven in een tijd, waarin de meest veriÉijnde „beschaving" en de meest verfijnde bestialiteit elkaar de hand reiken. Ook in ons staatkundig leven hebben wij te maken met de duistere machten, die de massa niet ziet, maar die de hele structuur van het staatkundig en natio nale leven ernstig ondermijnen. Nederland is een van de weinige lan den ter wereld, dat zich systematisch van een republiek tot een koninkrijk heeft ontwikkeld. Nauw verweven met de dynastie der Oranjevorsten, kwam uit de Republiek der Verenigde Neder landen het koninkrijk der Nederlanden voort. In het boek der Psalmen treffen wij tal van wat men noemt „koningspsal men" aan. In die psalmen straalt steeds weer door een gedachte, welke wij ge heel en al kunnen onderschrijven: de verbondenheid van de koning met zijn volk. Wij zingen zo dikwijls met Psalm 89: En onze Koning is van Israels God gegeven. Dat geldt evenzeer ten aan zien van onze Vorstin. Voor ons is onze Vorstin, zoals ook in de officiële stuk ken vermeld staat: Juliana, bij de gra tie Gods, koningin der Nederlanden. Onze Koningin heeft de warme sym pathie van ons volk verkregen, niet het minst door de eenvoud, waarmede zij zich onder ons beweegt. Wij hebben haar bij tal van gelegenheden leren kennen in haar diep-menselijke belang stelling en spontane hartelijkheid. Tel kens weer blijkt hoe intens Koningin Juliana medeleeft met hetgeen zich af speelt, niet alleen in het Koninkrijk der Nederlanden, maar in heel de we reld. Haar medeleven met de armoede in de onderontwikkelde landen, haar begroeting van vluchtelingen, die door oorlogen en revoluties ontheemden zijn geworden, de wijze waarop zij de gere-i patrieerden heeft ontvangen, het spreekt alles van warme mensenliefde en van de hoge opvatting welke zij van haar taak heeft. Men beschouwt tegenwoordig dat de functie van het koningschap voorname lijk is het symbool van de nationale eenheid. Dat is een veel te beperkte voorstelling van zaken. Het instituut van het koningschap in ons constitutio neel bestel heeft dezelfde waarde en be tekenis als de Engelse monarchie en is mitsdien bijzonder zinvol. De regering is niet de Ministerraad, maar de konin gin en de ministers, dat is de regering. De koningin is wel is waar onschend baar, maar zij heeft ten alle tijde het recht om geraadpleegd te worden over de gang van 's lands zaken, het recht om te bemoedigen, maar ook het recht om te waarschuwen. H.M. de Koningin maakt van deze prerogratieven in 's lands belang dan ook een regelmatig gebruik. Geeft dit alles genoegzaam reden on ze Koningin te eren, daarnaast zien wij in het bezit van deze Oranjevorstin de gunst van onze God, bij Wiens gratie zij mag regeren. Naast de gelukwensen aan de 59-jari- ge Koningin paren wij de bede dat God haar bekrachtigen moge tot haar ver antwoordelijke taak. U, Neerlands Koningin, bij 's AUerhoogsten gratie. Buigt steeds ootmoedig neer voor d' aller Heren Heer, U zeeg'ne God! Zijn gunst, Zijn Vree daal op uw natie Op U en op Uw Huis in rijke mate neer. Ooltgensplaat, 26 april 1968. De Secretaris van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland, P. BOM. 55 jaar getrouwd. Dinsdag 30 aprU hoopt het echtpaar J. Kievit-de Geus, wonende Adoptieplein 18 de dag te ge denken dat zij 55 jaar in de echt zijn verbonden. Beiden maken het nog re delijk wel, zij wensen met hun kin deren en verdere familie deze dag in hun eigen woning in alle bescheiden heid te herdenken. We wensen hun nog menig jaar toe. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1