Naar welke school gaat uw dochter? j reportages! Serieus werk op E.H.B.O.-wedstrijil te Ouildorp Financieel overziclit Ds. L. Vroegindeweij over ,6oede Vrijdag' Nieuwe gemeentebelasting geen wezenlijke verlichting Burgerlijl(e Stand Dlir. T. Arensman pleit voor snelle bouw bejaardenwoningen in Stad Boekbespreking Ook voor t X FOTOGRAFIE t J. ZANDSTRA t SOMMELSDIJE Giessendam haalde de eerste plaats RAAD MIDDELHARNIS: De tol kwam weer ter sprake HAAL HENKES IN HUIS Plaatselijk Nieuws Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 9 april Lager huishoud- en nijverheids onderwijs (l.h.n.o.) Het komt nog altijd voor, dat ouders zich aan de schoolkeuze voor hun dochter minder gelegen laten liggen dan aan de keuze voor hun zoon. Zo kan het gebeuren, dat er vrij achteloos wordt gezegd, dat een meisje „maar naar de huislioudschool moet". In dat „maar" ligt een onderschatting beslo ten zowel van de betekenis van een weloverwogen schoolkeuze voor het meisje (dat evengoed als de jongen recht heeft op een goede opleiding en vorming!) als van de waarde van het schooltype, waarvoor men het kind be stemt. Op het eerste gezicht lijkt het mis schien, dat het eigenlijk niet nodig is over de huishoudschool veel te vertel len. Vele generaties vóór ons hebben immers al kook- en naaischolen ge kend; die zullen nu wat gemoderni seerd zijn en zo kan men zich van dit onderwijs wel een voorstelling maken... Als het alleen daérom zou gaan, wa ren we inderdaad gauw uitgepraat. De hedendaagse huishoudschool doet echter heel wat meer dan de meisjes huis houdelijke vaardigheden bijbrengen. Dat blijkt alleen al uit maar officiële naam: „school voor huishoud- en nij verheidsonderwijs" en het blijkt nog duidelijker als men ziet welke plaats deze school in de Mammoetwet heeft gekregen: ze behoort tot het lager be roepsonderwijs. Uit deze benaming is af te lezen, dat de school een voorbe reiding geeft op de uitoefening van een beroep. De bredere beroepsvoorbereiding op de school voor huishoud- en nijver heidsonderwijs is dan ook zeker zo be langrijk als de voorbereiding op de huishoudelijke taak. Kortheidshalve houden we het bü de bespreking van dit onderwijs nu maar bij de naam „huishoudschool" (daar is ook de land- bouwhuishoudschool mee bedoeld). Men moet echter bij deze in het spraakge bruik ingeburgerde naam steeds be denken, dat de oude vlag een nieuwe lading dekt. Er zijn dan ook scholen, die zich presenteren onder andere na men, zoals: nijverheidsschool, indus trie- of vakschool". Welke leerlingen? De school voor huishoud- en nijver heidsonderwijs is in eerste aanleg be stemd voor kinderen, die graag prak tisch bezig willen zijn. Het zijn de meisjes, die minder goed aarden in het theoretisch gerichte onderwijs, omdat hun belangstelling vooral concreet ge- richt is: de „doe-kinderen", zou men kunnen zeggen. Uit deze omschrijving moet u niet afleiden, dat er op een huishoudschool niet veel geleerd behoeft te worden. Leren en doen zijn echter op een zin volle wijze met elkaar verweven. Toelating Om tot de huishoudschool te worden toegelaten moet de leerlinge zes klassen van de lagere school hebben doorlo pen. Cursusduur Voor wie dit onderwijs van de laat ste tijd kende, kan het nuttig zijn te vermelden, dat er tot voor kort een zogenaamde „primaire opleiding" van 2 jaar bestond. Tal van meisjes bleven echter nog een derde jaar op school. In de nieuwe opzet volgens de Mammoet wet komt het begrip „primaire" oplei ding niet meer voor. De scholen voor huishoud- en nij verheidsonderwijs hebben, voor zover ze tot het niveau van het lager be roepsonderwijs behoren, voortaan een cursusduur van drie jaar. Aard van het onderwijs In dit brug jaar worden vooral alge mene vakken gegeven en nog geen vak ken die op het beroep gericht zijn. Na het brugjaar kan een leerling, die bij nader inzien toch meer geschikt lijkt voor een ander schooltype, even tueel overstappen naar een andere school voor lager beroepsonderwijs (bij voorbeeld de school voor lager econo misch en administratief onderwijs, de school van de detailhandel of de tech nische school). In het tweede jaar ko men meer praktische vakken aan bod. In het derde jaar wordt het beroeps accent gelegd, b.v. op huishoudelijke vakken óf op naaldvakken óf op ver- koopkunde óf op kantoorvakken. Na dit derde jaar doen de leerlin gen een examen en krijgen ze (als de uitslag gunstig is) een diploma. Met dit diploma kunnen ze weer toegelaten worden tot het middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs. Wilt u nog meer van onze school we ten, dan zijn we gaarne bereid U even tuele verdere inlichtingen te verstrek ken. U bent dan van harte welkom! Mej. A. Flinterman Chr. Huishoudschool „Westvoom" Ouddorp. Inschrijving. Zie advertentie. Alle politieke gebeurtenissen van de afgelopen week op het internationale vlak hebben ook onze effektenbeurzen sterk beïnvloed. De situatie in Vietnam is wat minder uitzichtloos geworden. De mogelijkheid van vrede deed de beurs woensdag een stuk oplopen, waarbij b.v. Kon. Olie op 162,— kwam. Hierna kwam een reaktie, waar schijnlijk ook veroorzaakt door winst nemingen. De zinloze moord op Dr. Martin Luther King bracht vrijdag j.l. een koersreak- tie op de beurs. Toch konden alle internationals bo ven de slotkoers van vorige week uit komen. Kon. Olie kwam ex bonus op 159,60 tegen 156,— op 28 maart j.l. Philips deed het ook goed met een avance van 2,50. Het jaar 1968 zal voor Phüips aan merkelijk beter worden dan 1967. De mogelijkheid bestaat, dat de winst 20''/o hoger zal uitkomen. Hoogovens kon 1,bijboeken. Hier zit het slotdividend ad 2,80 nog in de koers en een bonus van 10°/o. Ook Unilever kon goed meekomen met een stijging van 2,40. De A.K.U. dochter American Enka zag over de eerste 12 weken de winst met BO'/o stijgen. A.K.U. reageerde hierop met een koersavance van 2, Ook Kon. Zout Organon pikte zijn graantje mee. Hier kon 2,20 worden bij geboekt. Lokale markt. De bepaald betere vooruitzichten in de conjunctuur komen duidelijk tot uit drukking in de dividendvoorstellen en jaarverslagen. Vele ondernemingen hebben het jaar 1967 goed afgesloten. Dividendverho gingen soms zelfs forse zijn geen zeld zaamheid. Dit wijst op vertrouwen in de toekomst. Vooral de dividendvoor stellen van DRU en Fokker waren bij zonder fraai. Maar er waren er nog meer die hun aandeelhouders verrasten; Van Nelle van lOVö naar 12''/o, Nilmij van 18% naar 20°/o, Hoogebosch schoenen van 12 "/o naar W/o. I. B. B. eveneens van 12"/o naar lé'/o en Buttinger van 16% naar 18%. Een mooi resultaat heeft in het afge lopen jaar Bührmann-Tetterode weten te behalen de winst steeg met 67% en uit die hogere winst wordt een onver anderd dividend van 20% voorgesteld, waarvan 5% in aandelen uit de agio- reseive. Aan de hand van de dividend verla gingen kwam Nieveldt Goudriaan met een forse verlaging van 8% naar 5%. Op het koersverloop had het nage noeg geen invloed. Hier spelen overna megeruchten een duidelijke rol. Op een forse verlaging van het divi dend bij Carp waren we al voorbereid. Het ging van 17% naar 12V2%. Ook Homburg deed het nogal dras tisch 12% tegen 15% over 1966. Fusiegeruchten werden weer eens van stal gehaald voor de Centrale Suiker. Ook Erdal stond weer eens in de be langstelling. Dit in scherpe tegenstel ling tot Kemo, waarvan men maar moeilijk kan afkomen als gevolg van de teleurstellende gang van zaken over het afgelopen jaar. De aandelen N.V. Chemische Fabriek Naarden werden bij ruime omzetten te gen scherp oplopende noteringen uit de markt genomen. Hier ligt een verhoging van het di vidend in de lijn der verwachtingen. Nu de dank van de converteerbare Vette- winkel is verdwenen, zijn de aandelen fors hersteld. De Noteringen stegen van 252% tot 266V2%. Voor Wessanen blijkt nog steeds een duidelijke beleggings- vraag te bestaan. De aandelen worden tegen oplopende koersen mt de markt genomen. De vooruitzichten voor 1968 zijn redelijk. Bij Leeuwarder Papier was ondanks sterke verbetering van de omzet het resultaat iets lager. B.O.Z. verwacht verdere stijging van de bedrijfswinst. Bij Grasso steeg het geconsolideerd nettoresultaat door de gestegen verko pen. De grondslag werd gelegd voor verdere groei. Bij Rijn-Schelde wijkt de beschikba re winst weinig af ondanks een vrij forse daling van het exploitatieresul taat. Key en Kramer had een bijzonder gunstig jaar. De omzet steeg met 26%, waarbij de kosten naar verhouding minder stegen nam de winst met 40% toe. Voor het lopende jaar wordt een winst in dezelfde orde van grootte ver wacht. Bij Begeman is men voorzichtig op timistisch. Proost en Brand had een prima 1967. Het dividend kon belang rijk worden verhoogd. Bij de Nedap is de orderportefeuille in de eerste maanden van het lopende boekjaar in omvang gegroeid. De Ned. Aanneming Maatschappij bleek niet zo optimistisch. Een sterke concurrentie heeft de marges behoorlijk onder druk gezet en het is de vraag of de expansie van de Maatschappij in de afgelopen jaren onder deze omstandig heden wel kan worden voortgezet. Het al jaren lopend conflikt bij Lympf te Leeuwarden is thans in een nieuw stadium gekomen. De commissarissen hebben in verband met het bestaande verschil van mening besloten af te tre den. Tevoren zullen zij als commissa rissen benoemen dhr. W. A. de Jonge één van de drie vice-presidenten van Philips. In zijn wekelijks artikel in het Gere formeerd Weekblad, schrijft ds. L. Vroegindeweij te Delft het volgende over de „Goede Vrijdag": „Zo moet ik nog denken aan mijn jonge jaren en wat daarin eens gebeur de. Ik ben, moet u weten, 5 jaar bij mijn grootouders geweest en in de laat ste week voor Pasen op die Goede Vrij dag vroeg ik mijn grootvader of ik op die vrijdag mocht gaan fietsen, op die sterfdag des Heeren, een dagje uit b.v. Maar mijn kind, zei hij, op die dag, een zeer grote dag, die ik voor mij zeer groot houd, laten .we dat niet doen. Laten we toch 's Heeren dood gedenken in ernst en weten, wat de Heere voor ons gedaan heeft. Ik heb het nooit meer gevraagd en ik heb van dit ogenblik aangevoeld van hoe grote betekenis de Goede Vrijdag en hoe deze dag het waard is niet om als een algemeen er kende christelijke feestdag in de wereld doorgebracht te worden, maar wel om in ernst en stilheid heel hoog gehouden te worden". Om Pasen te kunnen vieren moeten wij eigenlijk eerst Goede Vrijdag heb ben leren verstaan. Dat was in de dagen van Jezus' omwandeling op aarde het gebrek van b.v. de Emmaüsgangers. Zij verstonden Goede Vrijdag niet. Zij had den gehoopt, dat de Heere Jezus het kruis van Israël zou wegnemen. Dat had Hij niet gedaan. Integendeel, er was nog een kruis bijgekomen, het kruis waaraan Jezus stierf. Welgelukzalig is de mens, die met zijn hart en met toe passing op zichzelf Goede Vrijdag mag verstaan. De Emmaüsgangers echter kenden de Gekruisigde niet. Zij hebben Jezus vroeger wel enigermate gekend, maar Jezus aan het kruis kennen zij niet, van Hem begrijpen zij niets meer. Welgelukzalig is de mens, die in de stille week nog stil wordt van verwon dering. Het kan allemaal zo vanzelf sprekend worden, wat ons over de liefde Gods en over het lijden van Christus wordt gepredikt. Wij zijn er niet verbijsterd door, dat niet, wij zijn er dikwijls ook niet verwonderd over en niet stil van. Het is alsof het zo hoort. En waarom zullen we dan zoveel aan dacht geven aan de Goede Vrijdag? Zeker, het is goed om die dag in ere te houden, och ja, waarom niet. Doch verder is het al zo lang geleden, dat men er ook niet meer zo nadrukkelijk bij stilstaat. Het kan echter pas recht Pasen voor ons worden als het eerst Goede Vrijdag is geweest. Op Goede Vrijdag is de zonde verzoend, is de schuld betaald, is de dood overwonnen, is de gemeenschap met God hersteld. De Paasmorgen heeft dat aan het licht gebracht. Wat is die mens gelukkig, die alles heeft verlaten om Jezus te volgen, want het lijden en sterven van Goede Vrijdag komt niet zonder meer alle mensen ten goede. Daar zijn twee we gen. De ene moordenaar ontving de zegen van Goede Vrijdag, de andere niet. Dat hangt van onze zelfverlooche ning af, van het mishagen aan onszelf en dat wij ons voor God verootmoedi gen. Voorts hangt het er van af, dat wij Jezus kiezen. Daarom bidt de zoe kende mens: „Hoe raak ik nog mijzel- ve kwijt. Om Jezus voor een eeuwig heid. Recht hartelijk te kiezen". „De kroon des levens", 32 medi taties door ds. E. R. D.amsté, Em. pred. te IJsselstein. Uitgave W. A. de Groot te Goudriaan. Prijs 4,95 Ter gelegenheid van het emeritaat v. ds. Damsté wegens 40 volbrachte dienst jaren in de Ned. Herv. Kerk, zien deze 32 meditaties het licht. Het zijn korte, maar pittige Schriftoverdenkingen, waarvan er ook gericht zijn op het ker kelijk jaar, zoals Pasen en Pinksteren. De titel is gekozen naar de laatste me ditatie over Openbaringen 2 10 b, waar Christus aan de gemeente van Smyrna de belofte geeft: „Ik zal u geven de kroon des levens". Het boekje is opge dragen aan zijn vrouw en kinderen en trouwe gemeenteleden, die. hem steun den naast God, in het moeilijke werk van herder en leraar. Ds. E. R. Damsté geboren in 1903 werd kandidaat in Groningen in 1925; hulp prediker te Zlerikzee 1 jan. 1926; bij de Ver. V. Gemeente Belangen te Zwolle 1926; predikant te Huisduinen 4 sept. 1927; Rensdorp 1932, Sluipwijk 1935, Stavenisse 1941, Groot Ammers 1946; IJsselstein 1949 tot zijn emeritaat. Wij bevelen deze meditaties gaarne en van harte ter lezing aan. Over de nieuwe gemeentebelasting lazen wij de volgende driestar in „Ne derlandse Gedachten": De grondbelasting en de personele be lasting zullen nu dan toch verdwijnen evenals een aantal gemeentelijke hef fingen: straatbelasting, vermakelijk- heidsbelasting en de baatbelasting. Op zichzelf is dat een goede zaak. Ver ouderde en niet te vergeten niet recht vaardig werkende belastingen moeten worden opgeruimd. Ook de efficiency spreekt een woordje mee: perceptie kosten kunnen praktisch gesproken al leen tegen worden gegaan als de be lastingheffing zelf verdwijnt. In zoverre is het wetsontwerp dat deze materie re gelt een goede zaak. Voor het allergrootste deel komt de opbrengst van de bovengenoemde hef fingen aan de gemeentelijke schatkist ten goede. Hierin moet worden voor zien. Dat doet het wetsontwerp. Daar enboven geeft het ontwerp aan de ge meenten een extra soelaas ter verster king van hun gemeentelijke middelen. Als bron van dit gemeentelijk inkomen wordt het onroerend goed aangewezen. De eigenaren uitgezonderd die van landbouwgronden en de huurders zullen niet onaanzienlijk meer lasten moeten opbrengen. Elke gemeente krijgt de bevoegdheid naar eigen inzicht de nieuwe belasting heffing te gebruiken binnen door de wet gestelde normen. Hierin schuilt een goede gedachte. Meer dan voorheen zullen de gemeen tebesturen zorgvuldiger de baten en de lasten gaan afwegen waardoor de eigen zelfstandigheid wat meer tot haar recht kan komen. Méér voorzieningen gro tere belastingdruk! Er is ook een ge vaar. Het zou n.l. kunnen zijn dat een ongelijke heffing in de verschillende gemeenten plaats vindt. Wij geloven daar overigens niet in omdat de „vrije zoom" zeer beperkt is gehouden. De vooroorlogse verschillen tussen rijke en arme gemeenten zullen niet kunnen groeien. Ons bezwaar is wel dat dit „nieuwe" soelaas geen wezenlijke ver lichting zal betekenen. De toenemende lasten bijv. die uit de algemene bijstandswet zullen het bijzonder moeilijk maken om de ver leiding te weerstaan de nieuwe op brengsten toch te gebruiken om tekor ten op te vangen. Gezien de financiële nood bij t^l van gemeenten zal de extra bate uit dit wetsontwerp vrij spoedig zijn verbruikt. Dit is een zwak punt in deze voorspelde regeling, aldus besluit dit blad. MIDDELHAPJSriS Burg. Stand over de maand mrt. 1968 Ingekomen: Gretha Hoek te Sommels- dijk van Oostflakkee; Johanna Pipping te Sommelsdijk van Oostflakkee; Arij Gijsbert Goudswaard te Sommelsdijk van Zuid-Beijerland; Maatje Johanna Polderman te Sommelsdijk van Mid delburg; Maria Wühelmina Ekkebus te Sommelsdijk van Middelburg; Jacobus Alburg te Sommelsdijk van Zierikzee; Cornelia Struijk te Sommelsdijk van Dirksland; Johannes Hendrikus Ver- nooij te Sommelsdijk van Maassluis; Evert Jan Keij te Sommelsdijk van Maassluis; Nicolaas Gijtenbeek te Som melsdijk van Maassluis; Arie Monster te Sommelsdijk van Maassluis; Marten Antonie Vroegindeweij te Stad aan 't Haringvliet van Ommen; Reinier de Waal en gezin te Sommelsdijk van Stellendam; Hendrikus Arend Stemer- ding te Middelharnis van Haarlem mermeer; Johanna Kamerling te Mid delharnis van Oostflakkee; Marinus Mellaard te Sommelsdijk van Vlaar- dingen; Dimmen Bruggeman te Mid delharnis van Stellendam. Vertrokken: Jacob Deurloo van Mid delharnis naar Gouda; Adriaantje van Gurp van Stad aan 't Haringvliet naar Duitsland; Laurina Maliepaard geb. Arensman van Stad aan 't Haringvliet naar Ermelo; Jan Breeman van Som melsdijk naar Hilversum; Leendert Bom van Sommelsdijk naar Spijkenis- se; Jannetje Adriaantje Vroegindeweij van Middelharnis naar Maassluis; Jacob Troost van Middelharnis naar Maas sluis; Dirkje Benjamin van Winden van Nieuwe Tonge naar Rotterdam; Anton Hendricus Mijs van Sommels dijk naar Utrecht; Klara Konings van Middelharnis naar Vlaardingen; Jacob de Bruyn van Stad aan 't Haringvliet naar Baam; Cornelia Jannetje van Nim- wegen van Sommelsdijk naar Rotter dam; Willem de Boed van Stad aan 't Haringvliet naar Rotterdam; Johan na van der Leek van Stad aan 't Ha ringvliet naar Valkenisse; Richard Wol- ters van Sommelsdijk naar den Hel der. Overlijden: Neeltje Schol te Som melsdijk, oud 93 jaar. Marinus van der Sluijs te Sommelsdijk, oud 78 jaar. Dina Cornelia Pas, geb. Schellevis te Sommelsdijk, oud 96 jaar. Hester van Driel, geb. But te Sommelsdijk, oud 83 jaar. Arend Boeter, te Middelharnis, oud 65 jaar. Frans Lokker, te Sommels dijk, oud 92 jaar. Maatje Hendrina Adriaantje' Holleman, te Stad aan 't Haringvliet, oud 82 jaar. Jan Vijfhui- zen, te Sommelsdijk, oud 74 jaar. Ma ria Adriana den Eerzamen, geb. Bom, te Sommelsdijk, oud 76 jaar. Geboren: Abraham Stoutjesdijk te Middelharnis. Hendrik Peter de Vlugt te Sommelsdijk. Lientje Kieviet te Som melsdijk. Adrianus Hendrik Gertjan Nelis te Sommelsdijk. Arendje Adri aantje Soldaat te Middelharnis. Eliza beth Adriana Vroegindeweij te Som melsdijk. Willem Chiel Schouwstra, te Middelharnis. Anteunis Adrianus Cor nells Faasse te Middelharnis. Adriaan Roelof van Lier te Sommelsdijk. Johan nes den Boer te Sommelsdijk. Pieter Johannes Wijnmaalen te Middelharnis. Alexander Cornells van Oost te Mid delharnis. Abraham Johannes Matthijs Geluk te Middelharnis. Pietertje Bie- ver te Sommelsdijk. Johannes Chris- toffel van Dijk te Middelharnis. Klaas je Hendrika van Schouwen te Nieuwe Tonge. Trijntje Adriana de Groot te Middelharnis. Adrianus Marinus Leen dert Arensman te Stad aan 't Haring vliet. Arie Jacob Jordaan te Middel harnis, Margaretha Groen te Middel harnis. Huwelijken: C. W. van der Boom, oud 23 jaar en J. J. Smelt, oud 25 jaar. j C. van der Mast, oud 25 jaar en J. Troost, oud 28 jaar, J, Troost, oud 27 jaar en J. A Vroegindew^eij, oud 19 jaar. D. Bruggeman, oud 20 jaar en M. de Mooij, oud 19 jaar. W. J. van Meij, oud 19 jaar en G. van Gurp, oud 18 jaar. Op de zaterdagmiddag te Ouddorp gehouden vriendschappelijke E.H.B.O. wedstrijd, waaraan door 11 ploegen werd deelgenomsn, werd een eerbaar huisvader als slachtoffer gekozen. De goed man was met trapleer en al tijdens de schoonmaak waarbij hij zijn vrouw assisteerde tegen de grond gegaan en een fles had een lelijke bloe dende wond veroorzaakt; het bleek een slagaderlijke bloeding. In haar schrik was de vrouw achteruit gesprongen en zij werd aangetroffen met hevige pijn in de rechter onderarm, ze was erg overstuur en kreeg een flauwte, mid den tussien de schoonmaakattributen.... Nadat de elf ploegen „aan het werk" waren geweest bleek dat de een be ter raad had geweten dan de ander. Door het grote aantal deelnemers moes ten de ploegen in twee „boxen" wor den verdeeld. De uitslag was als volgt: Totaal waren voor de ploeg 400 en voor de leider 90 punten te behalen. Box 1: Giessendam 1 Ouddorp 3 Dirksland Ouddorp 2 Middelharnis 2 Puttershoek Box 2: Hardinxveld Middelharnis 1 Giessendam 2 Middelharnis 3 Ouddorp 1 Beslissings wedstriji Voor de definitieve uitslag hadden de beste partijen uit elke box nog eeiu tegen elkaar te kampen waartoe ze eec nieuwe opdracht hadden uit te voeren Tengevolge van een ontploffing, gj] volgd door brand, waren er twee slacht offers met brandwonden, schaafwoti- den, een open breuk aan het linker. been en nog meer narigheden. Voor deze opgave was voor de ploeg punten te behalen en voor de leiden 80 punten. De leiders prijzen gingen naar de leiders van Giessendam ej Middelharnis. De tweede leiderspriji zen naar de leiding van Dirksland Hardinxveld. Giessendam 1 Hardinxveld Middelharnis 1 Ouddorp 3 284 76 267 63 256 69 247 61 174 52 141 48 272 66 253 68 223 60 220 57 205 59 256 57 Ie prijs 244 53 2e prijs 259 69 3e prijs 219 60 4e prijs Naar districtwedstriji Het geheel was een leerzame wed strijd en er is ook weer gebleken dat er op het gebied van de E.H.B.O, nog veel te leren valt. Op 20 april zal de afd. Ouddorp ét Kring Flakkee vertegenwoordigen op de distriktswedstrijd welke in Ter Aar gehouden zal worden. Belanghebbenden die deze wedstrijd bij willen wonen kunnen zich in ver binding stellen met dhr. A. Hoek Oos terweg 34 te Ouddorp of tel. 01878- 378 dhr. J. M. v. Dam om zodende liet vervoer gemeenschappelijk te regelen. Bij het voorstel tot aankoop van het pand Nieuwstraat 16 te Stad aan 't Haringvliet in de j.l. donderdagavond gehouden raadsvergadering heeft dhr. T. Arensman voor de zoveelste maal weer eens gewezen op de behoef te aan bejaardenwoningen in Stad aan 't Haringvliet. De aankoop betrof de laatste van een rij woningen die door de gemeente t.b.v. de realisering van het uitbreidingsplan, plan „Dorp" werden aangekocht. De prijs bedroeg f 19.180.-. De door afbraak van het pand vrijko mende grond zal de bestem,ming van parkeerterrein krijgen. „Aan parkeerterrein hebben w^e in Stad geen behoefte, wel aan een goede plaats zoals deze voor de bouw van bejaardenwoningen" gaf dhr. Arensman te kennen. Dhr. Arensman wist dat in Stad meerdere ouden van dagen in een te grote woning wonen die voor jon gere en grotere gezinnen beschikbaar zouden komen als er bejaardenwonin gen konden worden aangeboden. „Die grond zou daarmee een nuttige bestem ming krijgen" vond dhr. Arensman. „Zelfs in Stad zal het aantal auto's toenemen en we moeten daarom elke kans om in een dorpscentrum grond voor parkeerruimte te krijgen aangrij pen" was daarentegen de mening van dhr. Kieviet. Voor dhr. Opstelten was het een MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bije«n/camst Volksonderwijs. Op vrijdag 19 april om 8 uur zal voor de afdeling Volksonderwijs de directeur van de Rijks Kweekschool te Middel burg, de heer M. C. Hage, met een aan tal leerlingen van zijn school, een avond verzorgen. Hierbij zal worden gesproken over: Verlenging van de leertijd. Waarom eigenlijk? Jeugd contra volwassenen. Een omgekeerde paedagogie; Demo cratie in de wereld van het onderwijs. Democratie en onbestuurbaarheid door verdeeldheid. Over al deze onderwerpen wordt ver zocht vragen te stellen. De toegang is vrij. De bijeenkomst wordt gehouden in Hotel Spee te Som melsdijk. OOSTFLAKKEE Regeling ophalen huisvuil met de feestdagen. Op Goede Vrijdag zal de ophaaldienst normaal worden uitge voerd. Op dinsdag 16 april zal het huis vuil worden opgehaald in Oude Tonge en Den Bommel. Op woensdag 17 april de dorpen wel ke normaal op dinsdag worden ver zorgd. In verband met Koninginnedag (dins dag 30 april) zal op woensdag 1 mei het vuil worden opgehaald in de dor pen welke normaal op dinsdag worden verzorgd. ST. ANNALAND Burg. Stand over de maand mrt. 1968 Geboren: Abraham Cornells, zoon van Pieter Abraham Snoep en Janne tje Scherpenisse. Huwelijken: Cornells Jacobus Gaa- keer, oud 23 jaar en Sara Jannetje An na Scherpenisse, oud 18 jaar. Overlijden: te Bergen op Zoom: Wil lem Jacobus Hage, oud 18 jaar, onge huwd. Marina Hage, oud 78 jaar, echt genote van Marinus Moerland, te Hee renveen: Johanna Willemina van Ves- sem, oud 75 jaar, gehuwd geweest met Abraham Theunisse. Johannes Theodorus Maria Akkermans, oud 59 jaar, echtgenoot van Jozina Carolina Maria van 't Westeinde. Ingekomen: Christiaan Otten, van Hen gelo. Cornells J. Gaakeer van Stave nisse. Vertrokken: Martinus Willemsen en gezin naar Avereest. Adriana van He- mert w.v. van den Boogaard naar Ze venhuizen. Marinus Giljam naar Hil versum. Jan van den Boogaart en ge zin naar Rotterdam. Neem van dit bericht s.v.p. goede nota. Kantoren geslofisn. Op Goede Vrij dag zijn de kantoren van de Techni sche dienst, de gemeente-secretarie en de gemeente-ontvanger de gehele dag gesloten. vraag of het wel juist is dat de ge meente met dergelijke aankopen blijft doorgaan en of het niet wenselijlc is zich daarin wat te matigen. „Eerst de woning kopen en daarna over de bestemming van de grond pra ten" stelde dhr. van Rumpt voor. De voorz. weth. van Eek verklaarde dat in de loop van het jaar het uit breidingsplan „Dorp" opnieuw ter tafel komt, e.v. wijzigingen kunnen dan wor den aangebracht. Er liggen al twee aanvragen van middenstanders. Omdat hij liever geen „braaklig gende ruines in de gemeente wilde zien vroeg dhr. Koppelaar het college niet te lang te wachten met het aan de raad voorleggen van de bestemming. De Bruj Bij de ingekomen stukken was een nota van de directeur van de N.V, Brugverbinding Haringvliet betreffen de de opbrengst bruggelden. Dhr. Opstelten zich bewust van de verplichtingen die de gemeenten op zich hebben genomen wilde daarm niet zover gaan als de heer Kroon in de raad van Oostflakkee, wel wilde Mj de afgevaardigden in het bestuur der N.V. op het hart drukken alle moeite te doen de tarieven daar de ai>- brengst boven de raming uitgaat! verlagen en de norm van afschrijving te veranderen omdat de brug anders al over 10 jaar voor de helft is afge schreven. Onderwijs In de Groen van Prinstererschool te Middelharnis is bij de uitbreiding met een verdieping een constructiefout ge maakt, waardoor er gevaar bestaat dat het betonplafond neerstort. Roestvor- mig van het bewapeningsstaal is daar van de oorzaak. De raad voteerde een bedrag van f 3000,voor de onder steuning van dat plafond met ijzeren balken. Verbetering verkeerssituatit Ter verbetering van de verkeerssi tuatie Steneweg, Rottenburgseweg, Mo lenweg, Boomgaardweg dient een ge; deelte van de Steneweg, gelegen nabij genoemde wegen te worden verbreed I Van dhr. B. C. ten Braak werd een oppervlakte grond a 170 m2 aangekocht die deze grond onder bepaalde voor waarden aan de gemeente om niet wi' overdragen. „De aankoop" is mede dienstig ter verwezenlijking van het bestemmingsplan Rottenburgseweg A. Verhuur t.b.v. B.B. De raad ging accoord met de ver huur van de oude kleuterschool te Sommelsdijk aan de BB voor opslag van materialen voor de prijs van f 40,- per maand. „Het is met pijn in het hart dat üt iets voor de B.B. afsta, een groot deel van het daaraan besteedde geld is nut teloos" vond mevr. van Groningen. Dhr. Grinwis was het bekend dat de B.B. de school inmiddels al in gebrutt heeft waarop de voorz. moest beken nen dat het college inderdaad voorba rig is geweest, de B.B. zat echter moei lijk omdat het pand dat ze voorheen i" gebruik had is verkocht. Grondaankoof Volgens het plan Rottenburgsweg A kunt d dient in de toekomst het kruispunt Lan-B n bekij geweg-Koningin Julianaweg te Middel harnis een andere vorm te krijgen. De Koningin Julianaweg is breder gedacht terwijl de wég verdeeld wordt door een z.g. verkeersdruppel of groenstrook- Om tot uitvoering van dat plan te k"' pien was het nodig dat de gemeente over een aldaar gelegen perceel grono beschikt. Van de Burgelijke InstellinS voor Soc. Belangen werd het perceel waarop de beide Maycretewoninge" hebben gestaan aangekocht voor f W," per m2.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2