Ie a.R. is op de goede weg!" Dhr. L. Horseling 25 jaar bij P.T.T. Veriisslillielilesn gevaai" op ds wsg Plaatselillc nieuws Vader en zoon vrij ernstig gewond bij auto-ongelulije Goedereede Oestaaisde ouderavond 40e jaargang Dinsdag 9 april 1968 No. 3677 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VeTschijia tweemaal per weeki dinsdag- en vrijdagavond Burg. Schakel voor A.R. hulpcentrale Middelharnis PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Anti-Eevolutionair Flakkee heeft gis teravond een mooie en vooral ook in structieve avond gehad. De opkomst vvas zelfs groter als werd verwacht en de aandacht voor het boeiend betoog v;n hot Tweede Kamerlid voor de A.R. burg. Schakel van Noordeloos, gehou den voor de A.R. hulpcentrale te Mid- Iharnis was getuige een levendige ujgje groot. Over het onderwerp j.oliiiek in de stroombeweging" was j-j,) gezien haar actualiteit ook wel een en ander te zeggende inleider had naar hü verklaarde stof te over al ging het enkele jeugdige debaters nog nset ver genoeg zodat de voorz. dhr. J. J. C. Ia Fleur enkele malen de hamer rüosst hanteren. ;!ct eerst nam dhr. Schakel de z.g. ...iisicmmers bij de kop. Hij kon wel begrijpen dat een coalitie van chr. par tijen met de liberalen een zaak is die niet iedereen emotioneel gelijk verwerkt doch dhr. Schakel had de reactie van de spijtstemmers niettemin slecht kun nen plaatsen. Prof. Zijlstra stelde teneinde een ka binet te formeren een lijstje met actuele zalven samen dat hij aan de partijen sUiurde. Vier fracties hebben de vragen beantwoord; enkel de P.v.d.A. beant woordde met de wedervraag of Zijlstra met de P.v.d.A. in zee wilde gaan. „Als" spijtstemmer" kun je drs. Zijl- s'.ra daarom moeilijk in gebreke stellen." Ook noemde spr. het niet juist, een re geringscombinatie vooraf te verwerpen; hij meende het juister ze op hun daden te beoordelen. Afwijzen door de A.R. van het informatieresultaat vond dhr. Schakel dan ook „merkwaardig". Het was een eerste rimpeling van politiek leven na de verkiezing. Er deed zich al spoedig het verschijn sel van de christen-radicalen voor. Bij de K.V.P. leidde het tot het uittreden van de groep Aarden. Uit Chr. Hist. Unie en de A.R. zijn de meer radicaal ingestelde figuren niet uiUsetreden en spr. meende dat dat zich I niet zal voordoen. Hij geloofde dat bij hen de solidariteit met eigen partij sterker is dan het progressieve element dat zij graag in de politiek zien inge bracht. Hij geloofde dat alle illusies van den Uyl en van. Mierloo dan ook illusies zullen blijven. Burg Schakel stelde dat hij de chr. radicalen, gegeven hun solidariteit te genover de partij, ernstig wil nemen al wilde hij zich niet tot hen gerekend zien. Hij gunde iedere volwassene in de politiek zijn accent in te brengen. De wil daartoe laat een „politieke rijpheid" zien. Progressief - conservatief. „Critici wensen een duidelijker on derscheid in de partijen, in de vorm van een duidelijke afbakening tussen progressieven en conservatieven" voer de dhr. Schakel aan. Ten diepste was spr. ervan overtuigd dat langs die weg nooit een grotere duidelijkheid wordt bereikt. In het afgelopen jaar stonden er drie kabinetten op; kab. Marijnen, Cals en de Jong. Volgens het criterium progressief-conservatief zit het kab. Cals aan de progressieve kant en het kab. Marijnen meer aan de behoudende. Wanneer dat opging zouden de Rijks uitgaven onder Marijnen versoberd moeten zijn. Aan de hand van de mil joenennota toonde spr. aan dat de Staatsuitgaven niet afhankelijk zijn van „progressief - conservatief". In 1965 was het 17 miljard; in '66 19 miljard; in '67 21 miljard; in '68 23 mil jard. Enkel is hierin een regelmatige stij- Sing corresponderend met het Nat. in tomen te zien. In 1963 bedroeg het be lastingpercentage 27,6»/o, in 1964 28,7, '65 29,1; '66 29,2; '67 30,5; '68 31,4 en ook hier was weer een geleidelijke stijging 'e zien, „Een kind kan aanvoelen dat Mwel „progressief als conservatief" bei den tegen het plafond komen! toonde dhr. Schakel aan. Een andere lezing zegt dan weer dat het het belangrijkst is hoe dat percen tage verdeeld wordt maar de betrekke lijkheid daarvan kon ook weer- door hurg. Schakel worden aangetoond. ,.A1 zouden wij b.v. de successierech ten verdubbelen dan halen we uit die on nog eens 230 miljoen maar de wil om nog wat over te sparen voor de na bestaanden wordt daarmee gesmoord". 'i particulier bezit is naar spr. wist 55 a 60 miljard, wanneer daarover' ™n worden beschikt, dan nog m.aar |-3n „het bedrijf" 2 jaar en een kwar taal op gang worden gehouden." „De gedachte van de radicalen heeft p-et de praktijk niets te maken en ver steekt tegen de achtergrond van de Keële feiten" verklaarde dhr. Schakel. Scheiding der geesten. Ook wordt gedacht aan een „schei- ""ig der geesten". Uit de brokstukken de ontploffing van de partijen zoals Mierloo dat wenst zou dan een Jieuw bestel v/orden opgebouwd maar 5"rg. Schakel verwachtte dat het eer der een scheiding der belangen zou ^'orden waarmee de klassenstrijd zou *orden gerealiseerd. Juist de afwezig heid daarvan heeft eraan meegewerkt dat we een stuk sociale rust hebben die «hiek in de wereld is!" De christelijke politieke partijen zijn doordat ze in eigen ge- het geweest letii hari eren geroepen v/aren belangente tor ioniseren.die stabiliserende fac- ',en waren in Nederlands politieke be- fyt „We wensen daarom niet de vlag de scheiding te volgen, dan leggen we de bijl aan de wortel van de waar- lijke confessionele partij" waarschuwde spreker. Stembusaccoord. Niet primair om diepliggende prin cipiële bezwaren maar om practicale redenen verklaarde spr. zich tegen een stembusaccoord. Hij noemde het niet anders dan een tussenstation op weg naar de deconfessionalisering. „De A.R. is eigen zelfstandige poli tieke organisatie die op een gegeven moment haar dieper liggende impulsen en drijfveren moet vertalen in politieke verlangens, wat in het verkiezingspro gramma tot uiting komt" betoogde hij. Bij een stembusaccoord ga je niet met een eigen A.R. program de verkiezingen in maar je gaat in overleg met anderen een programma opstellen. „Zolang je zelfstandige politieke partij bent ga je je niet camoufleren in een gemeen schappelijk verhaal!" oordeelde spr. Ook sprak burg Schakel zich uit over het streven vereenvoudiging in de par tij-politieke kaders te brengen. Des te sterker de heren den Uyl en Mierloo de zaak becritiseren des te ze kerder is het voor spr. dat de A.R. op de goede weg is. De aanvankelijke bloei van de Boerenpartij wees aldus spr. terdege op een aanwezig onbehagen v/aarvan spr. in een niet onbetekenen de mavge van het kiezerscorps een ze ker labiliteit bemerkte. Aftasten. Er moet zo stelde hij afgelast en opgespoord wordeh wat het verbinden de is tussen de drie confessionele par tijen. Hij wilde daarmee niet de op richting van één grote christelijke partij forceren, maar evenmin was hij voor de mentaliteit die zegt zo maar door te gaan. Er moet een samenwerkingsver band komen uit de bereidheid wat nau wer met elkaar op te trekken. Er is daarmee een stuk vernieuwing in de politiek van enige omvang aan de gang. De progressieve concentratie ech ter vormt niet een voldoende omlijnde en concrete basis voor een continu goed beleid; evenmin als dat met een rechtse radicale concentratie het geval zou zijn! Het enige dat een begin van zakelijke inhoud heeft is het beraad van de Achttien en spr. adviseerde de kiesvere nigingen met elkaar daarover te discus siëren of hun richtlijnen voldoende grond bieden om op verder te gaan. Voor zich geloofde de spr. dat zij op een goed spoor zitten! Discussie. Er ontspon zich een levendige dis cussie. Er kwam een vraag over het stembus accoord. „Je moet toch na de verkiezingen met anderen een rege ringsprogram opstellen. Waarom kan dat niet te voren?" werd gevraagd. „Je weet na de verkiezingen de on derlinge krachtverhouding" was daar op het antwoord van burg. Schakel. De burger gaat naar de stembus om zich uit te spreken over de hofdrich- ting waarin de politiek zich moet be geven! Dat dhr. Schakel de spijtstemmers" niet zag weglopen stemde dhr. Witvliet tot vreugde, anderzijds was hij o.m. door de leuzen van de studenten, de demonstraties e.d. wat ongerust gewor den. „Ik dacht dat wij in een demo cratisch land genoeg hadden aan het parlement;' is er een wettig recht tot demonstreren en op die manier zijn denkbeelden uit te dvagen" vroeg hij. „Radicaal" vroeg spr. hoe hij tegen over een critische jongere het „eigen" van een christelijke partij kon tonen. „Studenten uiten zich door de hele wereld inclusief Spanje en achter het IJzeren Gordijn non conformis tisch" antwoordde burg. Schakel. Spr. Zaterdag 13 april herdenkt dhr. L. Horseling,/ postkantoorhouder te Nieu we Tonge, het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de P.T.T. Hij begon als hulpbesteller in Middelharnis. Lang zamerhand is hij opgeklommen en kwam in 1946 als besteller in vaste dienst. Van besteller Ie klas C werd hij employe 2e klas en is sinds een paar jaar postkantoorhouder, waarvoor hij thans z),in vaste aanstelling heeft ge kregen. Sinds tien jaar heeft hij in ver schillende gemeenten op en buiten het eiland de diensten vv^aargenomen als postkantoorhouder. Mettertijd zal hij zich in Nieuwe Tonge vestigen in het gebouw van de P.T.T. Dhr. Horseling is sinds zijn prille jeugd muzikant geweest bij de Konink lijke Fanfare Sempre Crescendo en is thans dirigent van de fanfare ApoUo te Nieuwe Tonge. Hij is voorzitter van de federatie van de P.v.d.A. op het eiland. Hij is voorzitter van de afdeling van de Ambtenarenbond Goeree-West-Flakkee Hij is bevelvoerder van de P.T.T.- brandweer en bestuurslid van de P.T.T. -personeelsvereniging. Hij heeft in de voorgaande jaren in tens meegewerkt aan de revue's van Sempre Crescendo en leidde een eigen Revue orkest. De receptie zal worden gehouden in het verenigingsgebouw De Jeugdhaven te Middelharnis op zaterdag 13 april van 15 tot 17 en van 19 tot 21 uur. kan dat wel hebben temeer omdat de historie bewijst dat de koorts t.z.t. overgaan. Een definitie is dan ook dat een student iemand is die een ruit in gooit bij het bedrijf waar hij later com missaris hoopt te worden." Over de „demonstraties" wees spr. erop geen principieel fundamenteel on derscheid te zien tussen propaganda d.m.v demonstratie, pers en radie en T.V. De monstreren mits binnen de grenzen van orde en regelmaat is een niet bij voorbaat verwerpen zaak. „Hoe vond dhr. Schakel dan de hou ding van de Overheid die toestemming geeft tot het houden van demonstraties Vv^aarin „Johnson moordenaar" wordt genoemd. Die leuze veroordeelde spr. sterk. Ze worden ook niet getolei-eerd en er is tegen opgetreden!" „Slechts f 25,boete!" repliceerde vraagsteller. Dhr. Schakel: „U mag de recht spraak niet in het politieke vlak trek ken!" Die hoogleraren stippelen een leuze uit waarmee ze net niet met het strafrecht in aanmerking komen. Als voorbeeld stelde sp.-. de theorie Scha kel die zegt: „Een mens moet 50 van zijn inkomen aan-T;ijn gezin beste den en 50 °/o aan ontwikkelingshulp. Die dat niet doet is volgens de the orie Schakel een dief ten nadele van de ontwikkelingshulp, maar hij mag niet kortweg als dief worden bestem peld; zo is Johnson enkel volgens een bepaalde theorie „moordenaar". Spre kend over het wezenlijke van de chris telijke pol. partij is dat je met elkander elkaar tot een hand en een voet bent waardoor je vorm geeft aan de chris telijke politiek. Ook het partij begin sel spreekt hierin duidelijke taal. Een indringende vraag van dhr. Jongs- ma resulteerde in een getuigenis van dhr. Jongsma dat hij zich hecht aan een beginselvol optredende A.R. partij die zich aan het waarachtig Evangelie conformeert. Aan het woordje „radicaal" had hij lak; Groen van Prinsterer heeft het nooit gebezigd. Met Toxopeus was dhr. Jongsma het wel eens dat de P.v.d.A. zelf ook niet weer waar ze „morgen" heengaat. Een e.v. samenwerking met de P.v. d.A. zou dhr. Jongsma dan ook niet kunnen aanvaarden, dit zei hij n.a.v. een hoofdartikel in Ned. Gedachten waarin Mr. Biesheuvel de P.v.d.A. raadde zich niet zodanig in een pro gressieve concentratie te isoleren dat daardoor samenwerking in een kabinet met partijen buiten deze concentratie in ernstige mate in het gedrang zou komen of ü;imogelijk zou worden. Dhr. Schakel verklaarde daarop een en ander nader omdat hij meende dat dhr. Jongsma niet voldoende rede lijkheid had betracht. De V.V.D. werkt niet samen met de P.v.d.A. of omge keerd de P.v.d.A. met de V.V.D. Den Uyl wenst niet samen te gaan met de K.V.P. van Schmelzer; Mr. Biesheuvel distilleert daaruit de mogelijkheid dat de P.v.d.A. met de overige kleinere partij en een soort monsterverbond aan gaat en hij vraagt zich zo dacht dhr. Schakel terecht af waa;- zodoende de regeerbaarheid van het Vaderland blijft. Spr. herinnerde dhr. Jongsma eraan dat dhr. Biesheuvel er wel dege lijk blijk van had gegeven niet enkel een kabinet met de P.v.d.A. te willen; als formateur zette hij een formatie van de confessionele partijen met de V.V.D. op potenSpr. waa.'schuwde ervoor zich als A.R. en evenals dhr. Jongsma enkel aan de liberalen vast te klampen; hij zou dat vals vinden. Dhr. Jongsma wilde zich daarente gen vooral niet in de liberale hoek la ten drukken. ,,Ik heb Kuyper zelf ge hoord en ik zal tot de laatste snik A.R. blijven," Ik vond het verdacht dat Biesheuvel voor de regeerbaarheid van ons land bij de P.v.d.A. terecht kwam; verklaarde hij. „Stem dhr. Schakel maar" adviseer de dhr. Jongsma tenslotte... VRIJDAG 12 APRIL (Goede Vrijdag) MIDDELHARNIS Her-v. Kerk 7.30 uur ds. K. Schipper Chr. Ger. Kerk 7.30 uUr ds. P. Roos Ger. Gem. 7.30 uur lezen Buitengew. Wijkgem. 19.30 uur ds. H. D. v. Hoogstraaten. Heilig Avondmaal. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 7.30 uur ds. H. C. Bultman Rem. Kerk 10 uur ds. L. Schenck. DIRKSLAND Herv. Kerk 7 uur ds. L. J. Geluk. HERKINGEN Herv. Kerk 7 uur ds. H. Kraaij. MELISSANT Herv. Kerk 7 uur dhr. A. Terlouw. STELLENDAM Herv. Kerk 7.30 uur ds. M. A. Jansens. GOEDEREEDE Herv. Kerk 7.30 uur ds. D. C. van Wijnen. OUDDORP He-v. Kerk 7 uur lezen. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 7.30 uur ds. J. P. Verkade. OUDE TONGE Herv. Kerk 7.30 uur ds. W. van Gorsel. STAD AAN 'T HARINGVLIET Herv. Kerk 7.30 uur ds. H. Jongebreur. Ger. Kerk 8 uur ds. H. de Valk Ger. Gem. 7.30 uu- lezen. DEN BOMMEL Herv. Kerk 7.30 uur ds. H. Goedhart te Rotterdam Ger. Kerk 7.30 uur ds. Steunenberg van Rotterdam. OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 7.30 u. ds. P. Vermaat Ger. Kerk 7.30 uur ds. A. W. Meeder Ger. Gem. 7.30 uur lezen Oud Ger. Gem. 7 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 6 uur ds. P. Vermaat. CONCERT DOOR CAROLINE KAART EN FËIKE ASMA IN DE NED. HERV. KERK TE OUD-BEIJERLAND Onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum wordt op zaterdag 20 april a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Oud- Beijerland een orgelconcert gegeven door Feike Asma. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door de zangeres Caroline Kaart. Zowel voor zang als orgel wordt een programm.a uitgevoerd van bekende en gevraagde werken. Met begeleiding van Feike Asma zingt Caroline Kaart liederen van Bach, Handel (Largo) Mozart en Franck. Voor orgel wordt achtereenvolgens uitgevoerd: Uitgebreid voorspel en ko raal Ps. 138, Feike Asma; Koraalvoor- spel „AUein Gott in der Höh sei Ehr" en Toccata en Fuga in d., J. S. Bach; Concerto in c, G. F. Handel. Besloten wordt met Finale Gezang 166, Jan Zwart. Aanvang 's avonds om 8 uur. MIDDELHARNIS SCHAAKVERENIGING „DE ZWARTE PION" Uitslagen d.d. 5 april Ie afdeling: A. V. d. Waal C. Littel 2e Afdeling: R. V. Lint M. V. d. Waal K. Bakelaar M. v. Bracht C. Vis M. Moerland H. V. Ardenne J. Noordijk H. Meijer H. de Zout Rotterdamse Schaakbond: De zwarte Pion 1 Unilever 1 1—0 0—1 0—1 1-0 0—1 0—1 4—6 HERKINGEN Huisvuil. Inplaats van op maandag 15 april zal het huisvuil op dinsdag 16 april opgehaald worden. Kerkdienst. A.s. donderdag des sav. hall acht hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan student den Boer uit .Ridderkerk. Woning verkocht. De woning Nieuw- straat 4, eigenaar J. Hendrikse, heeft deze onderhands verkocht aan ae heer M. Bazen. Opbrengst. De verkoopavond gehou den door de M.V. der Ger. Gemeente ',.3eft ten bate van de.uitwendige zen ding opgebracht f 200,met nog en kele giften van f 25,— en f 2,50. Gift. Bij de Ger. Gemeente is een gift ingekomen van f 25,als bijdrage voor de aanschaffing van een vlieg tuig, ten gerieve van de uitwendige zending (ds. Kuijt)' daar de vorige is verongelukt. De collecte voor de zitplaatsen heeft in de Ger. Gemeente opgebracht f 174,50. MELISSANT Huisvuil. Inplaats van op maandag 15 april zal het huisvuil op dinsdag 16 april opgehaald worden STELLENDAM Ouderavond. A.s. woensdagavand 10 april om half acht in het ver. gebouw „De Rank" zal er ouderavond gehouden worden van de kleuterschool. Ds. Jan sens zal een kort openingswoord spre ken, daarna zal dhr. J. Groeneveld, hoofd van de B.L.O. school te Middel harnis spreken over de school en het werk daarvan. Per post. De krant wordt in het ver volg per post bezorgd. Degenen die abonnee willen worden kunnen zich opgeven bij de agent J. v. Heest, Del tastraat 2. U kunt ook daar uw adver tenties opgeven. OUDDORP Bejaarden-reis uitgesteld. De be jaarden-reis die aanvankelijk eind mei zou worden gehouden is tot vermoede lijk 24 aug. uitgesteld. Bij nadere in formatie is n.l. gebleken dat eind mei een minder gunstige tijd is omdat dan alle schoolreisjes worden gemaakt. De oudjes gunnen de jeugd hun vreugd maar van rustig met elkaar eten en koffie drinken zal niets komenVan daar het uitstel. OOLTGENSPLAAT Zitting gem. ontvanger. De gemeen te ontvanger houdt te Ooltgensplaat inplaats van op vrijdag, zitting op don derdag 11 april van 2 tot 3 uur n.m. HERKINGEN J.l. vrijdagavond hield de Chr. School- ver. op Ger. grondslag haar jaarlijkse ouderavond in „Ons Huis". Ds. P. Blok opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 119 1, las een gedeelte voor uit Ps. 119 en ging voor in gebed, waarna hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette en de ouders wees op de verantwoordelijkheid, op de toekomst van hun zaad en op de erfenis ons door de vaderen nagelaten, maar ook op de strijd die er te wachten is, in verband met de gestelde eisen van overheids wege, doorbraak op het gebied van het onderwijs, mammoetwet enz. waarna hij een korte uiteenzetting deed naar aan leiding van een gedeelte uit Ps. 119, „Welgelukzalig die Zijn Getuigenissen onderhouden, dat het een zaak van ons hart mocht zijn of worden om niet te luisteren naar het betoveren door de Overheid en het lieflijk gefluit van sa menbundelen maar het „Let op uw Saek". Hierna volgde een les met de zesde klas die enige liederen liet horen, en Twee grillige strepen op de Prov. weg bij Goedereede markeren de plaats waar zaterdagmorgen een personen auto met hoge snelheid van de weg raakte. De nog vrijwel nieuwe V.W. 1600 moet in de losse grond ettelijke malen over de kop zijn gegaan voor hij 55 meter verder onder aan de Wes- terloodijk totaal vernield tot stilstand kwam. De bestuurder, dhr. v. d. G. uit Rotterdam en zijn zesjarige zoon John, waren uit de wagen geslingerd. Het zoontje was in een sloot terecht geko men en zou verdronken zijn als voor bijkomende automobilisten hem niet di rect hadden gevonden. Ook dhr. v. d. G. was vrij ernstig gewond en beiden werden per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk gebeurde plm. half elf. Dhr. V. d. G. had toen hij bij zijn va kantie verblijf in Ouddorp arriveerde ontdekt dat de sleutel nog in Rotter dam lag. Samen met zijn zoon wilde hij hem ophalen. De snelle rit eindigde al in Goedereede; terwijl hij een flauwe bocht sneed naderde over de oprit naar de Westerloodijk een tegenligger. Dhr. V. d. G. maakte daarop een te plotse linge manoeuvre naar rechts met het fatale gevolg. Een vermoeide chauffeur betekent een gevaar op de weg. Wij kunnen rustig aannemen, dat bij een belangrijk aan tal verkeersongevallen vermoeidheid van de chauffeur een rol heeft ge speeld. Dat wij daar weinig van lezen komt omdat in veel gevallen vermoeid heid niet gemakkelijk aantoonbaar is. Het ongeval wordt dan uitsluitend toe geschreven aan een fout van de be stuurder bij de toepassing van de ver keersregels, zoals het niet voorrang verlenen, het rijden met te grote snel heid, een verkeerde inhaalmanoeuvre, slippen en dergelijke ongevalsoorza ken. Hoewel de directe oorzaak van het ongeval dan inderdaad kan worden gevonden in een fout van de bestuur de-, heeft in een aantal gevallen (over) vermoeidheid van de bestuurder een min of meer belangrijke rol gespeeld bij het ontstaan van het ongeval. Het is immers algemeen bekend, dat door vermoeidheid en geestelijke en licha melijke prestaties van de mens afne men. Heel veel mensen weten niet, dat de Rijtijdenwet iedere bestuurde- van een motorrijtuig verbiedt zijn voertuig in een staat van oververmoeidheid te be sturen. Hoewel dat verbod moeilijk op zijn naleving is te controleren en de niet-beroeps-chauffeur er in de prak tijk dan ook weinig van merkt, doet iedere automobilist er verstandig aan dit verbod dat in het belang van hemzelf en zijn medeweggebruikers is goed in gedachten te houden en er naar te handelen. Vooral vakantiegangers, handelsrei zigers en in het algemeen zakenlieden die lange en vermoeiende dagen ma ken, bezondigen zich dikwijls bewust of onbewust aan overtreding van dat verbod. Zij realiseren zich niet welke risico's zij daardoor lopen. Dikwijls loopt het goed af, maar het kan ook anders gaan, vooral als men in een soort van chronische vermoeidheids- toestand verkeert. daarna een aardrijkskundeles die tot alle tevredenheid werd gevolgd en bleek dat Meester Human zijn leerlingen het goed had ingeprent, waarna Meester Kruidenier de blokfluit liet horen met de triangel, hetgeen een aardig samen spel bleek. Na de pauze kwam dhr. van Hoorn, hoofd der Chr. U.L.O. uit Mid delharnis aan het woord, die een uit eenzetting gaf over de toekomstige Mammoetwet die per 1 aug. a.s. in wer king zal treden, waarin verschillende typen scholen naar voren werden ge bracht, o.m. Brugklas, Mavo 3, Havo, Lyceum, Universiteit, Gymnasium, op zeer duidelijke wijze werd één en ander belicht, en in een korte pauze konden vragenstellers hun vragen kenbaar ma ken, die door de spreker op zakelijke wijze werden beantwoord. Hierna werd door de voorzitter, dhr. van Hoorn har telijk dank gezegd voor zijn adviezen en beantwoording der vraagstellers, alsmede ouders, bestuur en personeel, schoolschoonhoudsters, waarna dhr. van Hoorn deze ouderavond sloot met het doen zingen van Ps. 147 en dankgebed. Het was een leerzame avond en een goede opkomst. Beroepschauffeurs zijn bovendien onderworpen aan de in het Rijtijden besluit opgenomen dienst- en rusttij denbepalingen. Zij moeten de door hen gemaakte tijden naar waarheid in het voor hen verplichte werkboekje in vullen. Blijven doorrijden terwijl men vermoeid is, is bijzonder gevaarlijk en daarom verboden. Vermoeidheid vormt voor iedere automobilist een dreigend gevaar ,een gevaar waarmee door ve len helaas te weinig rekening wordt gehouden. De vrachtwaen in het verkeer PUNTEN VAN BELANG Inhalen eist afstand. Kruip niet te dicht achter een vracht wagen als u wilt gaan inhalen. De vrachtwagenchauffeur kan u dan niet zien. De kans dat hij ook gaat inhalen is niet denkbeeldig. Begin uw inhaalmanoeuvre op flin ke afstand. De vrachtwagenchauffeur vóór u kan dan in zijn spiegel zien dat u er aan komt. Geef ze de ruimte. Ook vrachtwagens moeten een zoda nige afstand houden dat andere auto's kunnen invoegen. (Buiten de bebouwde kom is 50 me ter zelfs verplicht). Snijden levensgevaarlijk. Een vrachtwagen „snijden" is levens gevaarlijk. U dwingt de chauffeur op zijn rem te gaan staan. Voor hem le vert dat extra problemen op: verhoog de slipkans; de lading kan gaan schui ven. Veel veiliger. Probeer als bestuurder van een per sonenauto nooit met alle geweld vanaf een invoegstrook nog vóór een vracht wagen op de autosnelweg te komen. U kunt er niet op rekenen üat die vracht wagen voor u opzij gaat. Laat hem voorgaan. Veel veiliger... Vrachtwagens in de stad. Wees als bestuurder van een vracht auto bijzonder oplettend bij het afslaan in verband met de mogelijkheid dat fietsers en bromfietsers zich klem rij den. Neem bij het wegrijden maatrege len om te voorkomen dat spelende kinderen onder de vrachtauto raken. Spiegels. Wie goed en veilig wil rijden, kijkt heel veel in de buitenspiegels. Zorg dat ze goed staan om een maximaal zicht naar achteren en langs de wagen te geven. Houd ze schoon en blijf niet rijden met verweerde of gebarsten spiegels. STAVENISSE - Waarnemend burgemeester. In ver- I band met het vertrek van burgemeester A. Sluijmers wordt deze functie nu I waargenomen door de eerste wethouder dhr. C. J. Moerland. I SCHERPENISSE Collecte. De te Scherpenisse gehou den collecte voor het Astmafonds heeft I 193,58 opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1