EIIAHDEn - niEUWS Record-warm in maart ZEISS Door de bril van Han en Rien Boomsma Diijes en Daijes DRir GIN 3e blad Vrijdag 5 april 1968 No. 3676 WEERPRAATJE Moeten we het straks bezuren? J. Keuvelaar UTD introduceert Gouden Halster Wedstrijd 1968 Nederlands bedrijfje groeide in vijf jaar naar de top Middelharnls N.C.V.B. afd. Dirksland Nieuwe opleiding tot verpleegkundige in de maatscliappelijke gezondheidszorg Ruilof van Putten naar ploegkampioen- scliap in Rhodesië Boekbespreking Vrijdag 29 maart 1968. Een historische dag en tegelijk een hoogtijdag voor de recordjagers. Naar ons land stroomt met een zwak ke stroming uit het zuiden luoht van subtropische origine, die zo droog is (midden op de dag een gemiddelde vochtigheid van iets meer dan 50 °/o), dat er op laag en middelbaar niveau geen wolkje te bekennen is. De üard- jes cirri, die zioh in de hogere niveaus manifesteren, verdwijnen in de loop van de middag. Bij deze samenloop van meterolo- gische omstandigheden Nederland bevindt zich tussen een hogedrukge- bied boven Zuid-Oost-Europa en een over het westelijk del van de Britse eilanden naderbij komende trogstorinig loopt de temperatuur op met de re gelmaat van een klok. In de ochtend doen ook de kuststations mee: Vlissin- gen brengt het tot 19. Den Helder tot 20 graden, maar dan is het daar door een zwak zeebriesje stoppen geblazen. De zeebries oefent geen invloed uit in het binnenland, waardoor de tem- peratuurstijiging in die contreien door gaat tot rond drie uur 's middags op verscheidene plaatsen 24 graden be reikt wordt, een hogere waarde dan de tot voor dat moment in die streken gel dende recordtemperatuur voor maart (23 gr. C). De Bilt doet aan dit feest mee en verder Amsterdam, Den Haag, Leeuwarden, Deelen, Enschede en Eind hoven. Twee stations presteren zelfs het landelijke warmterecord van maart aan de kant te zetten: het zijn de vlieg velden Volkei en Soesterberg, waar uitersten van 24.9 bereikt worden. Dat is hoger dan het einde 1953 op naam van Blerick staande, landelijke maart- record van 24,5 gr. C. Het uitzonderlijike karakter van de warmte van eind maart blijkt ook nog uit het volgende. Tot dusverre was het deze eeuw nooit BRILLENGLAZEN by de speciaalzaak Zandpad 33 - MlddelhanUs RIJMEN VAN TIJMEN Het werd volop zomer. En dat liefst in maart. Het was enkele dagen, Echt de moeite waard. Kachel ging vervelen. Haarden doofden uit. En het was een voordeel, 't Kost geen rooie duit. Optimisten dachten. Dat 't zo blijven zal. Pessimisten vonden Het een vreemd geval. Maat dit schone voorjaar, Lokte velen aan. Om er met elkander, Eens op uit te gaan. Men kon echt genieten, Van het mooie weer. Misschien vallen straks nog Witte vlokken neer. Veel te smalle bruggen. Niets voor het verkeer. Weg met deze bouwsels. Zó kon het weleer. Toen was alles anders. Men reed niet zo druk. Afgekeurde bruggen. Worden 't stuk vooi' stuk. Nieuwbouw of verbreden, Hoort er heden bij. Maar dat is zeer zeker. Ook een heel karwei. Er moet met die bruggen. Nog heel wat gedaan, Wil het in de toekomst, Nog een beetje gaan. 't Gaat een massa kosten. Maar het is ook plicht. Opdat niet meer schade, Nog wordt aangericht. Minder ongelukken. Op een brede brug. En ook de verkeersstroom Gaat bijzonder vlug. Strakjes al examen. Alles is zo vroeg. Velen hebben nu al Aan hun werk genoeg. Blokken, zweten, trainen. Puffen tot en met. En op school natuurlijk, Extra opgelet. Er moet door zeer velen, Heel veel ingehaald. In de vroege lente, Niet zo leuk bepaald. In de hoger sferen. Maakt men nu al klaar. Wat er opgediend wordt, Dit examenjaar. Zware kost voor velen. Onverteerbaar vaak. Candidaten hebben. Wel een zware taak. Staan voor hete vuren. Valt nog niet zo mee. Het examenbootje, Gaat wel vroeg in zee. TIJMEN. voorgekomen, dat het te De Bilt in maart op een groter aantal dan twee dagen warmer dan 20 graden was ge weest. Maart 1968 is echter met drie van dergelijke dagen uit de bus geko men. Bijna waren het er vier geweest, ware het nieit, dat zaterdag 30 maart een koelere, westelijke wind juist voor de „grensoverschrijding" het Instituut had bereikt. Hoger dan 18.7 gr. C. kwam de temperatuur daar toen niet. lir -iV Het is zo, dat er in het verdere ver loop van het voorjaar vermoedelijk nóg wel enkele perioden met zacht weer zullen komen. Maar die zullen dan steeds worden gevolgd door kou- de-invallen, een verschijnsel, dat trou wens karakteristiek is te noemen voor lente en voorzomer. Het gevaar van scherpe nachtvorsten blijft ons dus boven het hoofd han gen. Ook in de jaren 1945 en 1961 hadden hoge maart-temperaturen zo'n minder gewenste nasleep. In laatstge noemd jaar bevroren er van 27 op 28 maart zelfs nog een aantal hectaren met aardappelen. Heit is zeker niet toevallig, dat onze voorvaders ons het veelzeggende rijmp je: „Een koude april is des boeren wil" hebben nagelaten. (Nadruk verboden) Deelname staat voor iedere veehouder open In 1966 heeft N.V. Mengvoeder Ü.T.- DELFIA voor het eerst de zogenaamde Gouden Halster Wedstrijd georgani seerd. De deelnemers aan deze wed strijd waren veehouders, die in 1966 met hun kalveren uitkwamen op &en jongveekeuring en daar prijzen won nen. Dat waren dus die veehouders, die het het verst hadden gebracht in de kust van de kalveropfok. De wedstrijd had zo'n succes, dat UTD besloten heft dit jaar weer een Gouden Halsterwedstrijd te houden. De in 1966 opgedane ervaring is ge weest, dat de veehouders een derge lijke sportieve wedstrijd op prijs weten te steUen. Bovendien kwam het be lang van een goede kalveropfok hel der in het voetlicht te staan. En een goede kalveropfok is de brug van een goed kalf naar een beste melkkoe. Niet voor niets besteden de Rijks voorlichtingsdienst en de voorlichters van o,a. de mengvoederbedrijven zoveel aandacht aan een goede kalveropfok. Bij het opstellen van het reglement voor de Gouden Halsterwedstrijd 1968 heeft UTD de zeer gewaardeerde me dewerking van verschillende instanties, die nauw bij de jongveekeuring zijn be trokken, zoals het Stamboek, het Cen traal Veevoederbureau, de Centrale Melkcontrole Dienst en andere onder vonden. Aan de Gouden Halsterwedstrijd 1968 kan iedere veehouder in Nederland deelnemen, die dit jaar met kalveren uitkomt op een jongveekeuring. Aan hen, die wensen deel te nemen vsrordt door U.T.-DELFIA, Maarssen tij dig een deelnemerskaart en een wed strijdreglement toegezonden. Op de deelnemerskaart vermelden de deelne mers de door hen op een bepaalde keu ring behaalde prijzen. Deze kaart dient dan mede te wor den ondertekend door een lid van het bestuur van de Fokvereniging of door een lid van de commissie voor de Jong veekeuring of door een lid van de ju ry van de keuring. Voor de Gouden Halsterwedstrijd worden in totaal 6 massief Gouden Halsters die als broche kunnen wor den gedragen beschikbaar gesteld en wel in ieder van de navolgende distrikten: IJsselmeerpolders. 2. Overijssel, Gelderland, Noord-Bra- bant en Limburg. 3. Noord-Holland, Zuid-Holland, Zee land en Utredht. Om zowel de grotere als de kleinere bedrijven in deze wedstrijd zoveel mo gelijk gelijke kansen op een prijs te geven, w^orden de deelnemers per dis- trikt in twee groepen verdeeld en wel bedrijven van 115 koeien en be drijven met meer dan 15 koeien. Als juiste aantal koeien wordt aange nomen het aantal dieren, dat de deel nemer per 1 juli 1968 in de melkcon trole heeft. Voor de puntentelling van dit reg lement komen in aarmieriking de prij zen, die de deelnemer aan de Gouden Halsterwedstrijd heeft behaald op een ■enkele plaatselijke of regionale keu ring met zijn kalveren, die na 1 sep tember 1967 zijn geboren. Tenslotte is er in gezamenlijk overleg een puntentelling opgesteld voor een eerste prijs, een tweede prijs, de titel van kampioen enz. Veehouders, die van plan zijn aan deze aantrekkelijke Gouden Halster- wedstrijd deel te nemen, kunnen zich per briefkaart opgeven aan de N.V. Mengvoeder U.T.-DELFIA, Maarssen, of zich melden bij de plaatselijke UTD- handelaar. YERSEKE Bedankt. Ds. Chr. v. d. Poel heeft voor het beroep naar de Geref. Ge meente te Rijssen (vacature ds. J. v. Haaren) bedaükt. Vragen over Ruslanil Sedert onze terugkeer van de Russi sche reis heb ik heel wat lezingen ge houden over die trip. Er is vaak ont zaglijk veel belangstelling ervoor. In Amsterdam sprak ik vorig jaar voor een vereniging, er waren ongeveer 240 toehoorders in de zaal, die me duidelqk maakten na afloop hoezeer ze van de dia's en van wat er by verteld werd, hadden genoten. In Den Haag sprak ik voor een andere vereniging, Ideiner, de zaal was stampvol, en onder de aanwe zigen wiaren Russen en Cliinezen. Ik laat de reacties die we elders verkregen nu maar rusten, maar dit doet zich vaak voor, in een geanimeerd nagesprek Is dit nu allemaal wel juist w,at U ons te zien en te horen geeft? Vorige week in Zeeland hield ik een lezing over Rusland. Na afloop zei de voorzitter in zijn eind-speech: Hebt U ons Rusland niet een beetje te mooi voorgesteld. Uw foto's van Moskou la ten ons prachtige kerken zien die in tussen geen kerken, doch staatsmu- seums zijn met gouden koepels. De straten zijn keurig netjes, de mensen behoorlijk gekleed. U laat vakantiegan gers in Yalta zien, die van een zonnig strand genieten, van een dorp in de Oekraïne, die niet door de Duitsers ver woest werd en waair het goed wonen moet zijn. Dan is mijn antwoord: Dit is Rusland een facet van het hedendaagse in ontwikkeling zijnde Rusland. Het is het Rusland, waar de regering naar toe werkt. Ér zijn nog heel veel achterge bleven gebieden, waar we niet mogen komen. Ik laat in die dia-serie een foto zien van een dorp en we hebben dit gepubliceerd bij een van de artikelen in deze serie waar de huizen hersteld zijn van de oorlogsschade, doch de stra ten bestaan uit ongeplaveide met door de regen'vol modderpoelen. Zo zijn nog duizenden dorpen in Rusland men heeft er het geld nog niet voor, om die te verbeteren, om de straten te maken zo zij dat zelf zouden willen, Rusland is nog in ontwikkeling. Dit is het thema, waar ik nogal eens in deze artikelenserie op gewezen heb, bij alle voor onze gevoelens gemaak te fouten men gaat door. Wij moeten niet kijken, naar de dingen, die nog op ontwikkeling wachten. Het gaat er nog allemaal heel erg stroef en dat komt vooral door het systeem. Alleen wie üd is van de Communisti sche partij kan een functie krijgen bij de overheid. Het systeem is star, vanuit Moskou worden de instructies gegeven, hoe te handelen. Wie in het bestuurs apparaat zit, houdt zich zo star moge lijk aan die voorschriften. Wil hij zijn positie behouden. Alles wordt getoetst aan de leer van Lenin, en na Lenin aan die van Stalin en toen Stalin dood was, weer aan die van Lenin. De ambtenaren willen zich niet „branden" niet het on genoegen op de hals halen van de ho gere partij-functionarissen in Moskou, door zelfstandig beslissingen te nemen. Wij ondervonden dit aan de grens, waar men precies volgens voorschriften ons behandelde en de passage 5 uren min stens vertraging gaf, terwijl de gids van het toerisme geduldig moest toezien, tot de pontrole klaar was. Is daar iets aan te doen vroegen we hem later, hij zei neen, zij hebben hun voorschriften. Vroeger was het zelfs voorschrift, dat men vanuit Moskou bevel gaf, wanneer de oogst van het land gehaald mocht worden. Dat was wanneer de oogst bij Moskou rijp was. Maar bij de Witte zee was de oogst nog niet rijp en bij de Zwarte zee was het koren al uit de aren gevallen. Toen heeft men dit sy steem veranderd, en nu mogen de plaat selijke landbouwautoriteiten zelf bepa len, wanneer de oogst binnengehaald moet worden. Het Russische Communisme is star, de staatstheorie, waarmede men meen de in 1917, dat dit het Russische volk een paradijs zou geven past niet meer in de wereld van 1968. Wij zien het he den ten dage bij de woelingen in Tsjecho-Slowakije, in Polen, het feit, dat Roemenië zich tot het Westen keert. Al aan de opstand der Hongaren voor 10 jaren aan Oost-Duitsland. Het gist er overal. Men aanvaardt het gedwon gen. Voor enkele jaren verscheen een in teressant boek op de wereldmarkt: De Penkowsky Documenten. Kolonel Pen- kowsky was verbonden aan de Russi sche generale staf. Hij was het niet eens met de Sowjetkoers en gaf via ge heime kanalen bij de Cuba-crisis ad viezen door aan president Kennedy. Men meent, dat liij hierdoor een derde wereldoorlog heeft voorkomen. Hij is door de Russen gegrepen en gefusilleerd Wanneer men dit boek doorleest dan komt men de stelling tegen die Pen kowsky over het huidige regiem heeft. Namelijk dit: Een revolutie is in Rus land, zoals dat gegaan is bij de om wenteling van 1917, toen de tzaar ge vangen genomen werd en het volk in massa opstond onmogelijk. Een re volutie is in Rusland alleen mogelijk, als de tegenstellingen in de regering, in de partij en in het leger zo groot ge worden zijn en hij zag een steeds groeiende onenigheid dat men op het hoogste niveau een omwenteling tot stand brengt. Anders gezegd, wanneer een groot deel van de hoge autoriteiten de dictatuur van de Communistische partij-bonzen zo beu zijn, dat ze grijpen naar de macht en een ander, menselij ker regiem zullen proberen ingang te laten vinden. Het communisme is geboren in ter reur. Dat is niet helemaal vergeten bij de grote massa. De bosjiwiki waren in 1917 in de minderheid toen de Tsaar af stand deed van de regering en eerst de regering werd gevormd onder leiding van Kerinski. Het scheen toen te wor den een socialistische staat onder diens leiding. Maar Lenin heeft toen terreur groepen georganiseerd en wanneer dan de Douma, de Tweede Kamer van Rus land, bij elkander komt, zijn er zovele niet Bosjiwiki in den nacht voor die vergadering vermoord of gedwongen niet op die vergadering te zijn, door terreurgroepen van Lenin, dat in die vergadering het voorstel van Lenin om een conmaunistische staat te vormen, aanvaard moet worden. Zo is heel globaal hpt Communisme ingevoerd. Met terreur. Over die eerste tijd van het Communisme spreekt men niet gaarne meer. Ik heb, in mijn bibU- otheek een klein boekje, ooggetuigen verslagen van de revolutie. Laat ik er een kleine geschiedenis uit navertellen. Het is burgeroorlog, de wreedste oorlog die er kan bestaan. Burgers van een zelfde land, die elkander vermoorden willen. De bolsjiwiki hebben een dorp veroverd of bezet. De „Kapitalisten" worden allemaal gevangen genomen. Ze moeten een grote kuil graven. Ze weten hun lot al. Als de kuil klaar is, moeten ze op de rand gaan staan. Er komt een vuurpeloton, vuur, en allen storten in de kuil. Eén is er, die licht gewond is. Hij houdt zich dood, in de avonduren tracht hij uit de dodenkuil te ontsnappen. Doch de Russische wacht ziet hem. Ka meraad zegt de gewonde: Laat me gaan. Ik had niets misdreven. Doch de wacht schiet hem dood. De Russische schrijvers staan onder streng toezicht van de partij. Is het wonder! Hebben niet vorige generatie schrijvers onder het tsaristische sy steem herhaaldelijk geschreven over het werkelijke Rusland! En zouden heden daagse schrijvers niet eens de fout kun nen begaan te schrijven over de ge beurtenissen van en na 1917, zo zij dat zouden optekenen van hen, die nog le ven en die tijd hebben meegemaaktI Daarom mogen de Russische schrijvers niet schrijven, zo zij zouden kunnen schrijven. Hun taak is, en dat wordt geregeld bij al die schrijversprocessen naar voren gebracht, te vertellen over de opbloei en de toekomstige paradijzen van een wereld onder sowjet-commu- nistische leiding. Dat schrijven, dat zij ook zouden moeten doen, over de strijd van 1917, bekeken van de andere kant, van de strijd van de Oekraïne, die zelf bestuur wenste, over de Wit-Russen, die een ander regeringssysteem hadden willen brengen dan dit communisme, dat alles mag niet. Zij, die het zouden kunnen, schrijven niet, zij, die het mee gemaakt hebben, houden hun mond. Er zal een brok heel interessante wereld geschiedenis verloren gaan. De commu nistische partij wenst geen geschiedenis die hen onaangenaam kan zijn. Om iets van Rusland te begrijpen moet men het land zelf bezocht hebben. Theoretici die er nooit waren verheer- hjken een systeem, dat zij niet kennen. Laten we afstand nemen van al die terreur bij de beoordeling van het he den. De grote politieke vraag momen teel is: wat kunnen we van Rusland verwachten. De Russische propaganda voor eigen land is: vertrouw de mensen uit het Westen niet, vertrouw de Amerikanen niet. Men vergeet helemaal dat Ameri ka en Engeland Rusland ontzaglijk ge holpen hebben in de Tweede Wereld oorlog, door het zenden van wapenen, tanks, vliegtuigen. De Russen zeggen, dat was eigen be lang van jullie. Inderdaad, maar ook Russisch belang. Hadden de geallieer den dit niet gedaan, dan was Rusland verloren geweest. Zij hebben veel wa pens gekregen en politiek is het hele maal niet te bezien, wat de consequen tie was geweest, als de geallieerden dat eens niet hadden gedaan. Veronderstel, dat Rusland was bezweken onder de Duitse aanvallen en dat Duitsland vre de had aangeboden aan het westen na Rusland verslagen te hebben, dat de be zette gebieden vrij zouden komen en dat de geallieerden genoegen moesten ne men met de verovering van de Oekraï ne en de Oeral en samenvoeging bij Duitsland. Die mogelijkheid heeft er dik ingele- gen in die oorlogsjaren. Men heeft zich in de eerste jaren na de oorlog bezig gehouden met deze politieke vraag: Wat zouden Engeland en Amerika en Frank rijk in 1940 hebben gedaan, als Duits land na de verovering van Polen Rus land was birmengevallen en Rusland toen had veroverd! De Swjet-regering blijft nog altijd even star op zijn standpunt staan dat het Westen en Amerika een gevaar is voor Rusland. Ikzelf geloof niet aan het verlangen dat het Westen of Ame rika Rusland zou willen aanvallen. Het wachten momenteel is alleen op dit feit, dat we in Rusland meer jongeren in de regering krijgen. Al die oude heren, al die oude theoretici over het communis me doen de wereld veel kwaad. Wat we nodig hebben en niet alleen in Rus land, doch ook in vele andere landen, frisse, jongere piUtici, die elkander een hand durven geven, met als thema, hoe kunnen we naast en met elkander leven in vriendschap. Maar van dit ideaal zijn we nog ver weg. De koppige oude heren zitten nog op de regeringskussens. Een merkwaardig Nederlands bedrijf heeft eind maart zijn hoofdkantoor ge opend in Londen, dat de basis zal vormen van een groot aantal vestigin gen in het Verenigd Koninkrijk, maar vanwaar ook de operaties elders wor den geleid. Het is het grootste uitzend bureau in Europa met nu al twintig vestigingen in vele landen. De ont wikkeling van dit bedrijf vertoont Amerikaanse trekken. Van een con ventioneel uitzendbureau verwacht men zulk een ontwikeUng niet. De N.V. Randstad, in Nederland reeds enige jaren werkzaam, wordt gedreven door twee economen, die als student reeds besloten zich op de organisatie van de voorziening met tijdelijke personeel te werpen. Zij kozen beiden als onder werp voor een scriptie de werkzaamheid van uitzendbureau's waaromtrent zij ook in de praktijk al ervaring op de den in hun studenten tijd. Eenmaal hun doctoraal achter de rug begonnen zij in ernst met de organisatie van een uitzendbureau op wetenschappelijke basis: de cliënten bezodhten ze per fiets en hun vrouwen deden de admi nistratie. Na vele strubbelingen vooral financiële moeilijkheden slaagden zij erin naast de plaats van hun vestigingen (Amsterdam en Am stelveen) kantoren elders in Nederland te openen. Hun wetenschappelijke trai ning maakte het mogelijk tot een zo danig efficiënte werkwijze te komen, dat ze spoedig hun werkzaamheden konden uitbreiden en zich ook in het buitenland konden vestigen. Nu is ook Groot-Brittanië aan de beurt. De werk zaamheden van Randstad beslaan een veel groter terrein dan het simpelweg uitzenden van kantoorpersoneel dat wel een paar dagen wil komen assisteren als het werk uit de hand loopt. Zeer binnenkort zal ook de computer worden ingeschakeld bij de selectie van per soneel; thans is er al een ter assis- tie in de administratie. (DIA). Jaarvergadering Woningbouwver. Donderdagavond 11 april om 8 uur houdt de Woningbouwvereniging Mid delharnls in de aula van de techni sche school te Middelharnis, haar jaar vergadering. Er zal een bestuursver- kiezing worden gehouden, waarbij de heren J. Appel en A. van der Sluijs aftredend en herkiesbaar zijn, In de conamissarisvergadering zijn de heren J. J. C. la Fleur en E. A. Scheijgrond aftredend en eveneens herkiesbaar. Het bestuur van de woningbouwver eniging zal met nieuwbouwplannen ter tafel komen; zij zal haar leden mach tiging vragen tot aankoop van 'grond voor nieuwbouw en voor het sluiten van geldleningen. Tevens zal de uitloting plaats heb ben van 20 premdewoningen per 6 augustus 1968. Na de vergadering zullen de heren gebr. Boosma een lezing houden (met dia's) over Mesopotamië. De leden kun nen hun echtgenoten of andere huis genoten ter vergadering meebrengen. N.C.V.B. De N.C.V.B. Middelharnis houdt a.s. dinsdagavond 9 april om 7 uur in Jeugdhaven haar Paasavond. De heer C. J. Kesting te Dirksland zal de Paasmeditatie verzorgen. Door mevr. van Huizen te SteUendam zullen enkele liederen worden gezon gen en zij zal enkele paasgedichten voordragen. Op 10 april houdt de afd. Dirksland haar' volgende vergadering in „Onder de Wiek" om 7.30 uur als spreker zal Ds. R. J. V. d. Hoef uit Papendrecht komen, met als onderwerp: „Toekomstverwach ting". Daar deze avond tevens in 't licht van het Paasgebeuren staat, zal mej. Kievit solo en de leden gezamelijk enkele liederen zingen. Na een jarenlange voorbereiding, waarbij behalve de drie nationale kruisverenigingen, de Geneeskundige Hoofdinspectie, alsmede vertegenwoor digers van het departement van Soci ale Zaken en Volksgezondheid en het departement van Onderwijs en Weten schappen betrokken zijn geweest, zal met ingang van september a.s. op een drietal plaatsen in ons land de nieuwe opleiding tot verpleegkundige in de maatschappelijke gezondheidszorg van start gaan. Dit zal gebeuren in: het Algemeen Opleidingsinstituut voor maatschappelijke gezondheidszorg „Sparrenheide", uitgaande van de Al gemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis", Melvül van Cambee- laan 73 te Driebrgen; de Algemene Opleiding voor maat- sdhappelijke gezondheidszorg „Oost- Nederland", p.a. Katholieke Sociale Aca demie, Hengelosestraat 98 te Ensche de, en de Opleiding voor Verpleegkundige in de maatschappelijke gezondheidszorg Katholieke Hogere School voor Verple- genden, Erasmuslaan 6 te Nijmegen. De nieuwe opleiding, die om finan ciële redenen voorlopig voor een jaar tot deze drie instituten beperkt moet blijven, zal in schoolvorm worden ge geven. Zij zal 22 maanden duren en ze komt in de plaats van de bestaande cursorische opleiding tot wijkverpleeg- ster, welke tien maanden vergt. Deze week wordt de mogelijkheid tot aanmelding van leerlingen voor de nieuwe opleiding die in september be gint, officieel open gesteld. Op de wereldkiampioenscliappen ploe gen die vrydag 26 en zaterdag 27 april in Rhodesië worden gehouden zal de Flakkeeër Ruilof van Putten de natio nale eer verdedigen, samen met dhr. Schoonen uit Eindhoven. Een speciale Rumptstad wedstrqdploeg is inmiddels vooruitgestuurd. Dhr. van Putten is drie-voudig Flak- kees kampioen en in 1961 bracht hij het zelfs tot Nederlands kampioen. In 1963 ging hij over op rondgaande ploegen waarmee hij al in de „inwerkperiode" successen behaalde. Twee achtereen volgende jaren werd hij bij de gehouden nationale kampioenschappen derde en het daaropvolgende jaar tweede welke plaats hem kandidaat stelde voor deel name aan de wereldkampioenschappen. De twee Nederlandse ploegers ver trekken op 19 april a.s. met de team leider met het vliegtuig naar Rhodesië waar ze de volgende dag hopen te ar riveren. De daarop volgende dagen kan nog geoefend worden tot op vrijdag de eerste wedstrijddag aanbreekt. Die dag wordt op hennep-stoppel geploegd, de volgende dag wordt grasland bewerkt wat een aparte techniek vereist. Nog die zaterdagavond worden de winnaars bekend gemaakt. De wereldkampioen ontvangt de beker en een gouden ploeg. Na de ongetwijfeld spannende wed strijddagen gaat de ploeg op foto-safa ri vanuit Rhodesië tot aan Johannes burg vanwaar ze op 3 mei weer huis waarts keren. Graag wensen we dhr. van Putten zoveel succes dat straks het gouden ploegje en de beker mee naar Dirksland kunnen worden gebracht. HAARKNIPPEN PER MINUUT Wij weten niet of het systeem veel opgang zal maken, maar willen niet na laten het curiositeitshalve te vermelden. In Bamberg in de Bondsrepubliek is een kapper begonnen in zijn herensalon de klanten te knippen met behulp van een stopwatch. Wanneer men zich in de stoel neerzet drukt de kapper de knop van de chronometer in en begint zijn werk. Per minuut betaalt de klant twintig pfennig of wel achttien cent. Op het ogenblik dat de klant geknipt is wordt het horloge weer stilgezet en de totaalprijs vastgesteld. Maar de klant zelf kan natuurlijk ook op het horloge kijken en kan dus bijvoorbeeld tot de kapper zeggen: Het is nu mooi genoeg, ik ben al drie gulden kwijtEen moeilijkheid lijkt ons verder, dat de ene kapper snel met tondeuze, schaar en kam is, maar zijn collega aanzienlijk langzamer. Maar misschien knipt de laatste mooier(DIA) „Huishouding der gemeente en verantwoording aan de gemeente raad" door Prof. Mr. J. v,an der Hoeven. Uitgave N. Samson N.V., Alphen aan de R^n. Deze uitgave verscheen als nr. 56 in de serie: Recht - Bestuur - Economie. In dit geschrift wordt de verantwoor dingsplicht van het college van b. en w. aan de gemeenteraad onder de loupe genomen; inzonderheid de vraag of deze plicht ook geldt voor in zelfbestuur verrichte bestuursdaden. Vooraf wordt op de betekenis van de woorden „huis houding der gemeente", die in de ge meentewet op enkele plaatsen voorko men, breedvoerig ingegaan. Dan volgt een hoofdstuk „verantwoording van het college aan de raad", waarna nog een apart aspect van het vraagstuk wordt belicht, n.l. de betekenis der ver antwoordingsplicht in de relatie tus sen de burgemeester en de gemeente raad. De prijs is 4, „Stemmen uit Geneve", Preken, artikelen, brieven enz. van Johan nes Calvqn. Bundel III Uiitg. van De Gereformeerde Biblio theek te Meeuwen (N. Br.). De derde bundel van „Stemmen uit Geneve" is verschenen. Deze bundel be vat: a. Calvijn's brief aan Kardinaal Sadolet; b. Calvijn's verklaring van Ro meinen 11 en c. Enkele citaten van Calvijn. Er was in de aankondiging vóór het drukken van dit deel bekend ge maakt, dat deze een verklaring over Genesis I zou bevatten; doordat men echter van plan is, om de Commentaren (Schriftverklaringen) van Calvijn uit te geven in afleveringen van 96 blz. en bij Genesis wordt begonnen, heeft men dit nagelaten, om verdubbeling te voor komen. Met deze uitgaven begint Calvijn weer onder ons te leven. Wij juichen deze uitgaven zeer toe, vooral ook voor onze jonge mensen. Laten zij deze ge schriften lezen en bestuderen om in de Waarheid gefundeerd te worden. Men is ook bezig aan de vertaling in het Nederlands van 159 preken van Calvijn over het boek Job. Ook denkt men de door Calvijn opgestelde Cate chismus van Geneve uit te geven. Een en ander belooft dus nogal wat. De bundels zijn niet duur. Ze kosten slechts 2,50 per stuk. Deze bundel beslaat 72 bladzijden. Hartelijk aanbe volen!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9