Ouddorp's Middenstandsbeurs verwacht veel bezoek Een verkiezings- onderzoek Middelharnis heeft serieuze plannen voor de bouw van een sporthal De II.R. Hulpcentrale vergadert lüruno# Meditatie I Kruider Bankstellen J. KEUYEianR i^ Burg. Smith: In collectief verband beraden op de toekomst. FüC.KDRTEHEGkZOOH 40e jaargang Vrijdag 5 april 1968 No. 3676 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond 1 Laat deze nu plaatsen. 1 Erkend Luxaflex dealer: I Oostdijk 53^61 I SOMMELSDIJK In volgende vergadering afgerond voorstel BOUWMATERIALEN Dirksland Telef333 Sommelsdijk Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale'' MIDDELHARNIS 'BriUant PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per nun. Bij contract speciaal tarief. Door het bekende grootste dagblad van Nederland, de „Telegraaf" is via het Bureau Veldkamp - Marktonder zoek een opinieonderzoek ingesteld naar de vraag hoe Nederland momenteel zou stemmen wanneer er nu verkiezingen zouden plaats hebben' voor de Tweede Kamer, dus ruim een jaar na die van 1967. Daarbij werden ruim 2300 stemge rechtigde Nederlanders ondervraagd. Velen staan nogal sceptisch tegenover dergelijke enquêtes, maar de ervaring heeft bewezen, dat de uitslag daarvan meestal toch niet zo heel veel afwijkt van een werkelijke stemming, zodat er wel degelijk waarde aan kan worden gehecht. Het is een feit, dat onze Nederlandse politiek zich in een zeer instabiele situ atie bevindt. Bij de verkiezingen van februari 1967 bleken zich aanmerkelij ke verschuivingen te hebben voorge daan. De P.v.d.A. viel terug van 43 op 37 zetels, de K.V.P. van 50 op 42, de C.H.U. van 13 op 12, terwijl de A.R.P. steeg van 13 op 15, de V.V.D. van 16 op 17, de B.P. van 3 op 7, de C.P.N, van 4 op 5 en D'66, dat voor het eerst mee deed, met 7 uit de bus kwam. De andere partijen bleven gelijk. Se dertdien is de ontwikkeling doorgegaan: grote beroering in de K.V.P. met af splitsing van de Radicalen, moeilijkhe den in diverse partijen met linkse groe peringen enz. Dit alles gaat nog steeds aEBO ZANDPAD 32 UIDDELHARNIS door, maar het is toch wel interessant thans kennis te kunnen nemen van een moment-opname van de huidige ver houdingen en verschuivingen. Voor de genen, die politieke belangstelling heb ben en wellicht de cijfers niet hebben gelezen, willen we deze hier gaarne ge ven en er tevens een aantal conclusies aan verbinden. Men kan namelijk uit dergelijke onderzoekingen, vooral wan neer deze gecompleteerd worden door andere, die betrekking hebben op de aard en de richting der verschuivingen, zeer interessante en leerzame gevolg trekkingen maken. Partü zetels »/o zetels «/o 1967 1967 1968 1968 K.V.P. 42 26,5 36 23,1 P.v.d.A. 37 23,6 37 24,1 V.V.D. 17 10,7 17 10,9 A.RP. 15 9,9 13 8,9 C.H.U. 12 8,2 12 8,0 B.P. 7 4,8 6 4,4 D'66 7 4,5 13 8,9 CP.N. 5 3,6 5 3,5 P.S.P. 4 2,9 3 2,6 S.G.P. 3 2,0 3 1,9 G.P.V. 1 0,9 1 1,1 Radio. 4 2,6 CONCLUSIES: 1. De K.V.P. heeft een nieuwe grote aderlating ondergaan. Ze is niet meer de grootste partij. 2. De P.v.d.A. is gestabiliseerd en is de grootste groep in het parlement ge worden. 3. De V.V.D. is eveneens stabiel. 4. De A.R.P. ging achteruit en viel te rug op haar sterkte van vóór 1967. 5. De C.H.U. bleef ook op peil wat het aantal zetels betreft. Wel een klein verlies in percentage. 6. De B.P. is blijkbaar over haar hoog tepunt heen en liep terug. D'66 is nog steeds in opmars en ver dubbelde bijna. 8. De communisten hielden liun zetels, maar verloren een fractie in hun 8. De P.S.P. loopt achteruit. 10. De S.G.P. bleef op 3, maar verloor 0,l«/o en het G.P.V. won 0,2i'/o. 11. De roomse Radicalen verwierven slechts 4 zetels. Dat de K.V.P. sterk achteruit zou Saan lag in de lijn der verwachting. De oppositie tegen Schmelzer-Aalberse van te radicalen, met name van degenen, fc nog steeds woedend zijn over de Val van het kabinet-Cals, is groot. Toch zijn er meer radicalen in de partij ge- Meven dan er zijn uitgetreden naar de sp Aarden-Bogaers. De K.V.P. is dus "ok nu nog een sterk verdeelde partij Met een rechter- en linkervleugel plus fen centrum. De A.R.P. heeft het Zijlstra-effect van 1967 verloren. Een deel van de kiezers, 'oornamelijk radicalen, is overgegaan jjaar D'66 en de P.v.d.A. Vermoedelijk ^eeft ook het G.P.V. geprofiteerd van toevloeiing van rechtse A.R. De P.v.d.A. heeft ongetwijfeld ver tezen geleden naar de kant van D'66 en Radicalen, maar dit is gecompen- *erd door gedeserteerde P.S.P.'ers en radicale confessionele kiezers. Aan de geënquêteerden werd ook de taag gesteld hoe men dacht over de Samenwerking met andere partijen en speciaal of men een kabinet-De Jong Prefereert, dat steunt op de K.V.P., ^■R.P., C.H.U. en V.V.D. of een kabinet- Den Uyl, waarin samenwerken de P.v. JA., D'66 en de Radicalen. Het resul taat was, dat 44»/o zijn stem gaf aan het *abinet-De Jong en 31''/o aan het kabi- Jet-Den Uyl. Het huidige kabinet had *s een behoorlijke voorkeur. Overigens *as de vraag niet goed gesteld, want '^n kabinet-Den Uyl van genoemde sa- ■"enstelling is totaal onbestaanbaar, DE KLEDEREN AFGENOMEN Joh. 19 23, 24. Het is een heel opmerkelijk feit, dat er aan sommige (in ons oog) details van de kruisiging zoveel aandacht wordt geschonken in de bijbel. Ik denk nu hieraan dat we zo na drukkelijk lezen dat de klederen Chris tus zijn afgenomen en dat deze erfenis aan de voet van het kruis is verdeeld. Het is wel heel opvallend dat we dit vijfmaal in de bijbel kunnen lezen. In Psalm 22 en bij alle vier evangelis ten. Van de zeven kruiswoorden is er niet één bij alle vier evangelisten terug te vinden. Het kost zelfs heel wat moeite om de juiste volgorde te bepalen. Maar het feit, dat Christus klederen Hem werden afgenomen, vindt U bij allen terug. Dat geeft toch te denken. Dat Christus ontkleed aan het kruis heeft gehangen, dat heeft dus kennelijk een heel bizondere reden. De Vlaamse dichter Guido Gazelle heeft het wel heel kort onder woorden gebracht: schamel en bloot, stierf Hij de dood. Wij kunnen de betekenis hiervan te weten komen, als we heel ver terug bladeren in onze bijbel. Genesis 3. Op een gegeven ogenblik horen we daar, als we goed luisteren, het geluid van een stervend dier. En als we dich terbij komen zien we dat geen mensen hand dit eerste dier heeft doodgeslagen, maar Gods eigen hand. Als namenlijk Adam en Eva in zonde zijn gevallen, is het eerste wat ze ont dekken: „zie, ik ben naakt". En als dan Gods stem door het paradijs klinkt: „Adam, waar zijt gij"... dan verbergt hij zich achter het struikgewas. Want zie, ik ben naakt. En als hij dan wel te voorschijn móét komen, dan verbergt hij zich achter een schort van vijgenboombladeren. Want zie, ik ben naakt. En als dan God Zelf dat schort gaat vervangen (want alle mensenwerk is ontoereikend) door rokken van vellen (vandaar dat geluid van dat stervende dier), dan zegt ook God Zelf daarmee: want zie, gij zijt naakt. Daarom nu moest Christus, de tweede Adam, ontkleed worden. Daarom nu moest Hij op die vrijdag in die felle oosterzon zó Zijn laatste lijdensuren doorbrengen. Want zie, ik ben naakt, moest ook Déze Adam op Golgotha zeggen. Tegen de herders heeft indertijd de engel nog gezegd: „en dit zal u het te ken zijn, gij zult het Kindeke vinden in doeken gehuld..." Maar op Golgotha moet diezelfde engel zeggen: „Gij zult de Man van smarten vinden van alle windselen ontdaan"... Christus moest ontkleed worden. Waarom? Wel, omdat er voor Gods heilig aan gezicht geen enkele bedekking is te vinden. Niets is, o oppermajesteit, bedekt voor Uw alwetendheid. Maar er is nóg een reden. Denkt U nog eens aan dat stervende dier in de Hof van Eden. Dat werd door Gods eigen Hand ge dood, om Adam's en Eva's naaktheid te bedekken. Zo sterft Christus op Golgotha, ont kleed, om al zijn kinderen te kunnen bekleden met de witte klederen der ge rechtigheid. Bent U al in Gods pas-kamer geweest? Daar gaat ons kleed van eigenge rechtigheid, van hoogmoed, van zorge loosheid, van eigen meningen uit. Want het witte kleed van Christus' gerech tigheid kan niet over iets anders (van ons!) worden aangetrokken. Er is maar één weg: moede kom ik arm en naakt, tot de God die zalig maakt. Die weg is de waarheid en het leven. O. P.V. omdat het slechts zou steunen op 54 van de 150 leden! De vraag had zo ge steld moeten zijn, dat men tegenover het kabinet-De Jong een soort kabinet- Cals of Den Uyl had moeten stellen, steunende op de K.V.P., de P.v.d.A., D'66 en de Radicalen, eventueel ook nog de A.R.P. Een zeer voornaam punt hebben wij altijd gevonden hoe de voorliefde ligt in de confessionele partijen van een sa mengaan óf met de V.V.D. óf met de P.v.d.A., dus in een kabinet a la Cals of in één a la De Quay, Marijnen en De Jong. In de K.V.P. bleken meer voorstanders te zijn van een combinatie met de V.V.D. dan met de P.v.d.A., al was het verschil maar klein n.l. 31 en 29''/o. In de A.R.P. is de groep, die met de V.V.D. wil samengaan echter veel groter, resp. 25 en W/o, terwijl 42"/o duidelijk uitsprak beslist niet met de P.v.d.A. samen te willen regeren. Men ziet dus hier weer eens de bevestiging van het verschijnsel, dat we al meer malen hebben gesignaleerd, dat er in de A.R.P. onder de kiezers en evenmin on der de partijleden een meerderheid is voor een a.r. - socialistische samenwer king in een regering. De partij verlangt in meerderheid een rechtse 'oriëntatie, terwijl de partijleiding sterke sympa thieën heeft voor een kabinet met so cialisten. Daardoor heerst er D^omenteel in de A.R.P. op dit punt een grote span ning. Mr. Biesheuvel verklaarde na kennisneming van de uitslag der Tele- graaf-enquête, dat hij „verrast was over het hoge percentage van de A.R.- kiezers, dat samenwerking met de V.V.- D. voorstaat en een kabinet met de P.v.d.A. pertinent afwijst". „Ik wist niet", zo zei hij, „dat dit percentage'zo hoog was. Ik vind overigens, dat deze uitslag geen aanleiding geeft voor een ander beleid van de partij. Ik ben nog altijd bereid te zeggen, dat de A.R.P. door de bocht is. Onze partij blijft een vooruitstrevende partij, vooral in de leiding". We zullen hieraan geen com mentaar verbinden. Ieder kan er zijn eigen conclusies mt trekken. Van de C.H.-stemmers wenst 31°/o sa menwerking met de V.V.D. en slechts 14 met de P.v.d.A. Het blijkt dus wel, dat in de beide Prot. Christelijke par tijen een grote meerderheid vóór sa menwerking met de V.V.D. is. Dit moesten de leiders van beide partijen eens goed in hun oor knopen. Wanneer de uitslag van echte verkie zingen thans of later dezelfde zou zijn als van deze enquête, dan zou het er wat de vorming van een regering be treft niet best voorstaan. Een combina tie zoals we die nu hebben, zou in de Kamer slechts 78 zetels tellen en dat is te weinig om te regeren, omdat de mar ge te klein is (3). Bovendien kurmen er gemakkelijk een aantal roomse of pro testantse radicalen „uit de boot" vallen bij een bepaalde stemming. Zoals we zagen kan links helemaal geen meer derheid opbrengen. Een regeringsmeer derheid is alleen bestaanbaar als de P.v.d.A. ingeschakeld wordt b.v. in een combinatie met de K.V.P. en de A.R.P. Zouden de leiders van de laatste dit doordrijven, dan zou dit o.i. beslist een revolutie in de partijen opleveren. Ons land wordt dus dat moet de conclu sie zijn zo langzamerhand onregeer- baar en wel dank zij het opdringen der radicalen. Aluminium jaloezieën Waarschijnlijk in de in mei a.s. te houden raadsvergadering zal de raad van Middelharnis een afgerond voor stel worden aangeboden om te komen tot de bouw van een sporthal. De meest geschikte plaats daarvoor wordt het terrein achter de beide ulo scholen gedacht. Op de daar aanwezige ruim te is voorts een open zwembad, een sportte-n'ein en de mogelijkheid tot aan leg van een of meerdere tennisbanen geprojecteerd. Een en ander staat te lezen in een uitgebreide bespreking die b. en w. gaven aan een van het bestuur van de Middenstandsver. „Mid delharnis" ontvangen schrijven. Genoemde vereniging heeft inder tijd het initiatief genomen om te ko men tot de oprichting van een ge bouw dat geschikt zou zijn om ge bruikt te worden als sporthal, gym- nastiekruimte, verenigingsgebouw, ex positieruimte en het houden van cultu rele evenementen. B. en w. hebben zich toen op het plan en op de moge lijkheid van het verlenen van een of andere vorm van medewerking bera den. Zij moesten toen na gedegen informatie elders te kennen geven dat de medewerking beperkt moest blijven tot de inbreng van de grond en de aanleg van de noodzakelijke par keergelegenheid. In geen geval zou zo stelden b. en w. het financiële risico ten laste van de gemeente kun nen worden gebracht of de gemeente garant kunnen worden gesteld voor de aan te gane geldlening; ook kon de gemeente uit financiële motieven niet voor het e.v. exploitatietekort aan sprakelijk worden gesteld. Toen in de door de middenstandsver. overlegde stukken bleek dat men was uitgegaan van een gemeentelijke garantie voor de betaling van rente en aflossing van de geldlening is door b. en w. dan ook te kennen gegeven daaraan geen mede werking te kunnen geven. „Wil een hal in deze gemeente fi nancieel haalbaar zijn dan zal met het oog op de uitkering op grond van de financiële Verhoudingswet Rijk-Ge- meenten het accent moeten liggen op het geven van gymnastiekonderwijs" zo oordeelden b. en w. „Een hal van de grootte en het gebruik zoals de Mid denstandsver. zich had voorgesteld is slechts te exploiteren in of in de on middellijke nabijheid van grote bevol kingscentra, was de mening van het college nadat ze zich op de hoogte hadden gesteld van de exploitatiecijfers van grote sport- en tentoonstellings hallen o.a. in Schiedam en Maassluis. Accent op gym-onderwijs De conclusie is dan ook dat, tenein de het exploitatietekort zo klein mo gelijk te houden, bij de bouw de na druk dient te worden gelegd op het ge bruik door scholen bij het geven van lichamelijke opvoeding, wil de belang rijke uitkering op grond van de finan ciële Verhoudingswet worden toege kend. Het gebouw dient derhalve aan strenge eisen te voldoen en b. en w. verwachten dan ook niet dat het in één gebouw onderbrengen van activiteiten van verschillende aard te verwezenlij ken is. Hun voorkeur gaat duidelijk uit naar de bouw van een specifieke sporthal, temeer omdat er voor het geven van les in lichamelijke oefening bij alle vormen van onderwijs in de gemeente grote behoefte aan ruimte bestaat. Zo'n hal zal gedurende de schooluren een volledige bezetting krij gen waardoor een sluitende of bijna- sluitende exploitatie verwacht mag worden. Zeker nodig Het college acht ook de stichting van een gebouw zoals de Middenstandsver. dat voorstaat zeker nodig, maar zij zien weinig mogelijkheden voor een verantwoorde exploitatie. De gemeen telijk medewerking die het zeker verdient zal echter niet zo ver kun nen gaan dat de gemeente voor het tekort aansprakelijk wordt. Overigens zou i.v.im. de financiële positie van de gemeente een dergelijk besluit niet de goedkeuring van de toezicht houdende instanties krijgen. B. en w. menen dan ook dat de voor bereidingen t.a.v. de bouw van een sporthal verder voortgezet moeten wor den. Bij die bouw en dan speciaal bij de constructie van de vloer zal ge tracht moeten worden een en ander zodanig te maken, dat onder bepaalde beperkingen ook ander gebruik moge lijk is. Te allen tijde zal echter voorop moeten staan, dat de belangen van het onderwijs moeten praevaleren. Voor de zaalbalsportverenigingen brengt dit voor het gebruik tijdens de buiten schoolse uren geen bezwaren met zich. te kust en te keur bij y/ÖNINGINRICHTO^ Zoals wij reeds berichtten hoopt de Hulpcentrale van A.R. Kliesvereniigin- gen op Goeree-Overflakkee a.s. maan dagavond om 7.30 uur in „Jeugdha- ven" te vergaderen. Het 2e kamerlid dhr. M. W. Scha kel zal spreken over „De politiek in Stroombeweging". Zeker kan in de politiek gesproken worden van een stroombeweging, zelfs wel van een stroomversnelling. Wij leven in een tijd waarin herwaardering van „beginselen" en her groepering van partijen luidkeels ge propageerd wordt. Zo roept de huidige politieke situ- aitie bij velen ongetwijfeld vragen en bedenkingen op. Het zal dan ook de moeite waard zijn dhr. Schakel hierover zijn mening te horen geven. Ieder is hier hartelijk welkom.' Er zal gelegenheid zijn voor discussie. Voor deze vergadering zijn ditmaal geen persoonlijke uitnodigin gen verzonden. Men zie de advertentie in dit nummer en verzuime niet deze belangrijke vergadering. De Ouddorpse JVIJddenstandsbeurs die vorig jaar zo'n 5000 bezoekers trok, heeft gistermiddag, donderdag, haar poorten weer geopend. De deelname is weer groter dan vorig jaar en verwacht mag worden dat de beurs die van vorig jaar weer overtreft, een wens die ook burgemeester H. J. Smith, die de ope ning verrichtte te kennen gaf. Overi gens meende burgemeester Smith dat Ouddorps Middenstand zich in meer collectief verband op de toekomst dient te beraden en dat moet zien te berei ken wat in Westerschouwen is bereikt. Maart Bezuijen, de voorzitter bleek niet zo gelukkig met dat vergelijk: „Wijs me in Renesse, Burgh of Haam stede maar eens een zaak aan die het tegen ook maar een zaak in Ouddorp op kan nemen stelde hij daar tegenover. Overigens had burgemeester Smith alle waardering voor het nu al negen jaar geleden genomen besluit zich als middenstand regelmatig met de pro- I ducten aan den volke te tonen. In het feit dat het met de jaarlijkse beurzen steeds weer excelsior gaat zag de bur gemeester het bewijs van de stelling dat de opzet geslaagd is. Wijzend op de te verwachten recrea tieve ontwikeling zag de burgemees ter daar in het onmiskenbare bewijs dat door de verdergaande openlegging van ons gebied een toenemende druk op de middenstand zal worden gelegd, Een reëele becijfering neemt aan dat in 1985 maar liefst 200.000 mensen aan de zuidkant van het eiland het werkgebied van ook Ouddorps mid denstand! zullen recreëren. Echter had burg. Smith de indruk dat de mid denstand van Ouddorp deze ontwik keling nog teveel onderkent. „Vergeet u niet dat men even gemakkelijk kan doorrijden naar Westerschouwen, want als men de dienstverlening en de win kelstand daar vergelijkt met de onze dan valt het vergelijk in ons nadeel uitwaarschuwde burg. Smith. Hy raadde daarom op tijd een ade quaat verzorgingspatroon op te bou wen om te voorkomen dat de recre anten te gemakkelijk de weg naar Wes terschouwen nemen. Daarom bracht dhr. Smith het werk van de Stichting Ontwikkeling en Sa nering voor het middenstands en klein bedrijf onder de aandacht welke Stich ting bereid is met de middenst. samen een onderzoek te plegen naar wat mo gelijk en wenselijk is teneinde een in zicht te krijgen in het behoeftepatroon van de zeventiger jaren. „Wat we nu doen is te individueel, er is geen vaste lijn in te ontdekken terwijl er ruim schoots plaats is voor een collectief optreden" meende de burgemeester. Hij zegde bij voorbaat alle mogelij ke medewerking van het gemeente bestuur toe. Spr. besloot met de wens op het welslagen van de beurs waar van hij hoopte dat de daaraan besteed de moeite en zorg ruimschoots be loond zal worden. De openingsdaad speelde zich af in het „atelier" van de pottenbakster mej. Hameeteman die tijdens de beurs die Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 Mej. Hameeteman aan het werk! tot en met zaterdagavond gehouden wordt een demonstratie pottenbakken zal geven. De burgemeester kreeg de gelegenheid op de draaischijf een potje te vervaardigen, het was en bleef een vormeloos klompje Wijs me er één! De heer M. Bezuijen kwam daarna terug op wat door burgemeester Smith was opgemerkt. Dhr. Bezuijen meen de dat Ouddorps middenstand al heel veel heeft weten te bereiken. Het ver gelijk tussen de winkelstand in Oud dorp en Westerschouwen sprak dhr. Bezuijen weinig aan. „Wijs me in Re nesse, Burg of Haamstede maar eens een winkel aan die het tegen één zaak in Ouddorp kan opnemen??" vroeg hij. „We kunnen er gemakkelijk nog tien duizend recreanten bij hebben!" ver zekerde hij. Ook de samenwerking tussen de middenstanders vond dhr. Be zuijen „buitengewoon". „Dan zo maar doorgaan" raadde bur gemeester Smith. I chique om te dragen ivmardevast om te bezitten |an|er| VERLOVINGSRING f—I v.a.l08.- WINKELCENTRUM' BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM VOOR BETEB ---------NflflR DE MIDDELHPRNIS-TCL:Z32Ö HERKINGEN Gevallen. Tijdens het bezoeken van haar man in het ziekenhuis te Dirks land kwam mevr. Drooger-van Oosten de zodanig te vallen dat zij een ge kneusde knie bekwam en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Verzilvering. Van 5 aprü tot 13 april bestaat er gelegenheid tot het verzil veren van vakantiebonnen voor de Landbouw tot een bedrag van f 180, Zitting hiervoor zal gehouden worden door de penningmeester der N.C.A.B. dhr. Jn. Looij des avonds van 67 uur op zaterdag 6 april in de Herv. school. Euvel verholpen. Meldden we in ons vorig bericht dat de verwarmingsin stallatie in het Bejaardencentrum de fect was, van deskundige zijde is ons medegedeeld dat een kleine technische storing voor korte tijd de installatie buiten werking heeft gesteld. Het is inmiddels hersteld. DEN BOMMEL A.s. Zaterdagavond om half acht wordt in de Ned. Herv. kerk te Den Bommel een langspeelplaat opgenomen van een 12-tal door de gemeente te zingen psalmen. De gemeente wordt dan ook dringend verzocht in groten getale op te komen, zodat het een goe de kerkzang moge worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1