EIIAnPEn flIEUWS Nieuw raadhuis Goedereede kriigt archief hoven stormvioedhoogte PREMIE SPAABFLAN Veertigjarig bestaan Geref. Gemeente te Middelharnis „Hondemastate" ee Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarpian! NtSUWS HUlj Puni er achter 2e blad Dinsdag 2 april 1968 No. 3675 - 58781 Mijn vrouw en ik zijn aandeelliouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarpian en l<open nu jaarlijl<s voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Basis poor persoonlijk bezit Kerkgebouw (Chr. de Vrieslaan) op 3 april 1928 in gebruik genomen UIT DS KEHKSN chtingen hinehuis Zoom. ,Een raadhuis bouwen doe je maar eens in je leven" zei donderdagavond Ijurg. Smith, de naad van Goedereede presiderend. In maart 1966 nam de raad het besluit tot de bouw van een nieuw raadhuis waarom het B. W. alles ffaard is dat het toekomstige huis der gemeente zo effectief mogelijk zal zyn, waarom zfl de raad een programma van eisen in verband met de bouw vian dit raadhuis voorlegden w:aarbg de raad zich gaarne aansloot. Een van de pun ten waarbij in het schetsplan rekening dient te worden gehouden is dat het gemeentebestuur niet een archiefkelder maar juist een archiefruimte boven stormvloedhoogte verlangt 1 Desgevraagd deelde de voorz. nog mede dat het gemeentehuis voldoende ruimte zal bieden voor de administratie van een gemeente van 10.000 zielen, derhalve wordt een „overcapaciteit" van 2000 zielen aangehouden.. Waarschijnlijk zal er ook een ruimte beschilcbaar zijn voor een V.V.V. post die in de toekomst wanneer zowel Stel- lendam als het Grevelingenbekken zeer belangrijke recreatiecentra zijn, cen traal zal zijn gelegen. „We zullen wel wat moeten toegeven op het oude raadhuis" veronderstelde dhr. Kr. Grinwis. „Zouden de hogere instanties in 1980 niet het standpunt innemen dat een ge meente van 12000 zielen niet levensvat baar is" vroeg dhr. Visser waar de voorz. tegenoverstelde dat het helemaal aan de raad is zoveel bestuurskracht te tonen dat elke tegen de gemeente uit gestoken vinger schielijk wordt terug- lUI I gehaald. Ilff I „In Stellendam toonden we ook be stuurskracht maar toch werden we weggevaagd" mopperde dhr. Visser nog na e Tonge 3) 'an de pn ;ring, o )esIoot gei tl deze pn )reken vi K het B, itregel. T Oostöakki i en nu ni )etrekkel; ïnselijk e< nisters vi lanciën o üt het g( ld jaar ti ehoeve vï mieregelii ing. icheldinge ;gelende van onde ;ntepennii jediging restatie [ebeurteni en and dergelijk ig daarm dt gediei iet gewen stellen ook uit ersonen. ig kent a gemeenti verdienst' et aldt tikel 8 ai idoelde m< Waartoe geven'' dit geval Hij ve ander vi innen vo' er gebiec de her< ■roenendi d ;nb. UX.i leerling* in-yerkin: dient cursusja_ gebreid. amd op 1 27.500: lokalen vorden ehuurd. accoord. door h onkruidf onkruidf ijes hebbf kamille, waterpep ;ling in h onkruid! en wordf bestrede ing gezoc end mida< Krediet t.b.v. wegenaanleg. De raad besloot ten laste van de kapitaaldienst een crediet van 996.000,— beschikbaar te stellen voor de aanleg van de weg d 1, die een zeer belangrijk onderdeel vormt van de ver keersruit rond Ouddorp. De weg loopt vanaf de Provinciale weg, langs de Speeltuin richting strand. Door het Technisch Adviesbureau Ver. Ned. Ge meenten is reeds een plan tot aanleg van deze weg opgesteld maar zo de len B. en W. de raad mede eerst nadat G.S. een principe uitspraak t.a.v. de aanwijzing als quartaire weg in de zin van de wet uitkering wegen en de provinciale verdelingsverordening is verkregen en nadat vaste financierings middelen zijn aangetrokken, kan aan het Tech. Adviesbureau opdracht kan wor den gegeven tot het bestedings gereed maken van het plan. De kosten zijn door het Adviesbureau op 996.000,ge raamd. Voor de kosten van het omleggen van kabels en leidingen, grondaankopen en openbare verlichting zullen aparte cre- dieten worden gevraagd. Aan G.S. zal worden verzocht om op basis van het onderhavige plan een uitspraak te doen m.b.t. de plaatsing van de weg op de lijst van quartaire wegen. Na het verkrijgen van een po sitieve uitspraak en de medewerking ter verkrijging van vaste financierings middelen zal opdracht worden gege ven tot het bestedingsgereed maken van het plan. Grondaankoop. T.b.v. de aanleg van bovengenoemde weg werd van de heer L. P. Akershoek een perceel grond gekocht, groot 0.78.75 ha voor de prijs van 2,40 per ca. Voor hetzelfde doel werd met de heer P. Voogd een grondruil aangegaan. De door de gemeente aangeboden gronden zijn gelegen in het plan „Molentienden". Bouwrijp maken. Een bedrag van 51.200,werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp- maken van een gedeelte van het uit breidingsplan „den Aanwas" te Stel lendam. Het betreft de ontsluiting van een terrein, waardoor de bouw van plm. 40 woningen mogelijk zal zijn. Een bedrag van 22.356,werd be schikbaar gesteld voor de aanleg van tussenpaden en de aansluitingen van de dienstleidingen op het hoofdriool in „den Aanwas". Herstel Ver. gebouw Goedereede. Nu het bestuur van de stichting Ver. gebouw Goedereede voornemens is aan het door haar geëxploiteerde Vereni gingsgebouw diverse voorzieningen te treffen o.a centrale verwarming en een ventilatiesysteem teneinde dit gebouw beter aan haar doel te laten beantwoorden, werd aan de raad voor gesteld een crediet van 15.158,75 be schikbaar te stellen, zijnde de helft van de totaal te maken kosten. Ook aan het Anjerfonds en het Kon. Julianafonds zal een bijdrage worden gevraagd; wan neer die niet wordt verleend zal e.v. de gemeentelijke bijdrage worden ver hoogd. Dhr. Visser zag graag wat ramen aan gebracht zodat het in he^t gebouw lich ter en gezelliger wordt maar dat zal zo dacht de voorz. moeilijk te ver wezenlijken zijn. Het gebouw werd uit zeer beperkte middelen gebouwd waarom ook de mo gelijkheden beperkt zijn. GROOT TEKORT OP ZWEMBAD STELLENDAM Alhoewel het zwemseizoen 1967 bij uitstek gunstig is geweest er werd aan intree en lesgeld een bedrag van 10.772,ontvangen heeft in dat jaar de exploitatie van het bad toch een na delig saldo van 33.630,17 opgeleverd! Niettemin menen B. W. niet af wijzend te mogen staan tegenover de openstelling van het bad ook in 1968, omdat het bad in een redelijke behoefte blijkt te voorzien. B. W. stelden tevens voor naast het normale exploitatie-crediet een cre diet f 6106,beschikbaar te stellen voor het treffen van diverse voorzienin gen. O.m. betreft dat een uitkijkpost voor de badmeestèr teneinde een beter overzicht te hebben over de bezoekers die zich in het bad bevinden. Het al of niet openstellen van het bad was in handen van de raad Mevr. Grinwis-Blok verklaarde dat met de komst van hét bad de leefbaar heid in de gemeente weer was bevor derd, „we kunnen oiis geld alleen maar slechter besteden" vond zij. „Het moet absoluut niet dicht, maar er zijn grenzen" stelde dhr. Komtebed- de die vooral de post „wedde badmees ter" wel erg zwaar voelde drukken, spr. herinnerde zich de toezegging dat de man buiten het seizoen bij een der gem. diensten zou werken. De voorz. had niets dan lof over de badmeester die zijn werk met hart en ziel doet alsof het zwembad zijn eigen kind is! De man kan moeilijk aan het opstel len van de gemeentebegroting worden gezet; hij heeft trouwens omdat hij het bad geheel alleen verzorgt weinig on productieve tijd. Enkel dhr. Grinwis verklaarde zich tenslotte tegen het voorstel; hij vond dat degene die wil zwemmen dan ook maar betalen moet. Het verweer van de voorz. dat dat toch gebeurt en dat er bovendien een opvoedkundig element in het geding is deed dhr. Grinwis niet van mening ver anderen. Misschien is tiet Premie Spaarpian ook Iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinsohri]vingen,garantiekredietaflosslngen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstelllngsfondsen, Hypotheekbanken, Bouw^fondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaalschappijen, aésurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Op 3 april a.s, zal het veertig jaar ge leden zyn, dat het kerkgebouw der Ge reformeerde Gemeente te Middelharnis in gebruik werd genomen. De gestichte gemeente was toen een onderdeel van de Gereformeerde Gemeente te Dirks- land. Dit heeft echter niet lang geduurd, want in juni 1928 werd het een zelf standig geïnstitueerde gemeente. De herdenking van dit 40 jarig bestaan zal op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben, in een speciale dienst, diie D.V. geleid zal worden door de consulent, Ds. P. Blok te Dirksland. Reeds in de vorige eeuw waren er leden uit Middelharnis - Sommelsdijk lid van de Geref. Gemeente te Dirks land, toen nog Geref. Gemeente onder 't kruis. Eigenlijk al sinds honderd jaar, toen ds. W. C. Huizer (in 1867) voor heen predikant te Middelharnis, naar Dirksland vertrok. Er ging toen een groepje mensen met hem mee. Met de komst van ds. Makkenze in 1893, van wie als prediker grote roem uitging, nam het ledental sterk toe; iedere zon dag waren er een groot aantal mensen die weer en wind trotseerden en er een uur gaans over vaak slechte wegen voor over hadden om te Dirksland ter kerke te gaan. Omdat de afstand ver was, kwamen er in 1894 reeds voorstel len, om te Middelharnis een eigen ge meente te stichten; dit moest echter worden afgewezen omdat de kerkeraad te Dirksland er geen voldoende levens vatbaarheid in zag. Wel werd de ker keraad uitgebreid met leden uit de bei de gemeenten; als eerste de diakenen C. van Wezel (later naar Stellendam vertrokken) en P. van den Nieuwendijk, die beiden in 1895 in hun ambt werden bevestigd. Ds. A. Makkenze vervulde ook een wekelijkse predikbeurt te Middelhar nis en wel in de Zondagsschool, toen gevestigd op de plaats waar nu het Sporthuis Centrum (Holland - Zeeland) staat. Er werd door ds. Makkenze in dezelfde Zondagschool ook Catechisatie gehouden, waar veel ambitie voor was. Soms waren er wel tachtig catechisan- RIJMEN VAN TIJMEN Kalmpjes aan, dacht Kapper Stoffel. 't Bijltje er bij neergelegd. Ook al voel ik m' aan de scheerstoel, Aan heel 't kappersvak gehecht. Voortaan ook geen kleremaker. Alles is voorgoed voorbij. Men verzet op tijd de bakens. Al verloopt soms niet 't getij. Er werd zoveel lange jaren, Met het scheermes omgegaan. Kapper Stoffel wist gedurig, Goed z'n mannetje te staan. Ja, het was hier klein maar dapper. Vakman met schaar, naald en draad. Daarmee was heel Herkingen, Vele jaren zeer gebaat. Prijzen stegen allerwegen. Maar het was nog niet te duur. Hier past echt een ridderorde. Maar dit strijdt met 's mans natuur. Voortaan steviger berichten, Voortaan groter regeltal. Zodat men de krant nog liever Lezen en herlezen zal. Si)eurend, spiedend gaat de kapper. Dagelijks het dorp nu rond. En is er eens iets bijzonders. Wel, dan weet men het terstond. Dat kan vast nog heel wat worden. Een volleerde journalist. Heeft niet zoveel nieuws vergaderd. Vaker achter 't net gevist. Dan die kapper die zo'n beetje, Aan het rentenieren gaat. Op de leeftijd van zes kruisjes. Is zoiets nog niet zo kwaad! ten. Ds. Makkenze heeft dit echter om gezondheidsredenen moeten opgeven. In 1899 werd de kleermaker F. Vijf- huize te Sommelsdijk door de kerke- raad te Dirksland als ouderling toege voegd. Het was een man met grote ga ven van hoofd en hart, die in vakature- beurten voortreffelijk kon preeklezen. In 1901 werd Elbert Beket diaken en in 1906 volgde Jan Vroegindeweij uit Mid delharnis hem op. Zelfstandige gemeente. Meer en meer kwam er aandrang om te Middelharnis een eigen gemeente te stichten; de voetreis van een uur, bij allerlei weer en gelegenheid, bracht vooral voor oude mensen en kinderen grote moeilijkheden. Op 17 maart 1927 werd te Sommelsdijk een bijeenkomst gehouden waar 23 manslidmaten aan wezig waren, om te komen tot formatie van een zelfstandige gemeente. Deze bij eenkomst werd gepresideerd door ds. A. de Blois, predikant te Dirksland. Er werd een commissie benoemd voor kerkbouw en financiële zaken, bestaan de uit F. Vijf huize (ouderling); J. Vroeg indeweij (diaken); J. Ie Comte, M. v. d. Boom, A. Mans, T. van Heemst en S. van Groningen. Van deze commissie is alleen laatstgenoemde nog in leven. Besloten werd tot kerkbouw, waar voor gemeentegrond werd aangekocht aan de Chr. de Vrieslaan te Middelhar nis. De kerk kwam daar op een gun stig punt te staan, zowel voor de leden uit Middelharnis als uit Sommelsdijk. De bouw werd uitgevoerd door de aan nemers J. Ie Comte en T. van^Heemst. De kosten bedroegen met de grond mee plm. 16.000,Deze kerk, die toen plm 350 zitplaatsen bevatte, kwam in 1928 gereed en werd zoals reeds gezegd veertig jaar geleden op 3 april in ge bruik genomen. Daar ds. A. de Blois ziek was, werd de ingebruikname geleid door ds. H. Kieviet te Veenendaal met de woorden uit Jesaja 14 32: Wat zal men dan antwoorden de boden des volks? Dat de Heere Sion gegrond heeft, opdat de bedrukten Zijns volks een toevlucht daarin hebben zouden". Ds. de Blois was, hoewel nog niet geheel hersteld toch in deze dienst aanwezig en hield na afloop van deze predikatie een toe spraak, waarin hij o.m. de commissie dank zegde voor het vele gedane werk. De gemeente was daarmee een station van de Geref. Gemeente Dirksland ge worden. Dit duurde maar kort, want op 10 mei 1928 werd op de classis te Rot terdam een verzoek behandeld van de kerkeraad te Dirksland om Middelhar nis zelfstandig te maken, wat werd in gewilligd. Op 17 mei 1928 werd een zelfstandige kerkeraad gekozen, be staande uit F. Vijfhuize en M. v. d. Boom als ouderling; J. Vroegindeweij en T. Verhage als diaken. De institue- ring tot zelfstandige gemeente had plaats op 24 juni 1928 door de consulent ds. A. de Blois, met de woorden uit Handelingen 2 42, in welke dienst ook de eerste kerkeraadsleden werden be vestigd. Begin 1929 werd N. H. Bever sluis de derde ouderling. Dit is in het kort de geschiedenis van het ontstaan der Ger. Gemeente te Mid delharnis. In 1957 is de kerk geheel ver bouwd en kreeg een ander exterieur, zoals op de foto te zien is. De kosten waren toen meer dan een ton. De kerk bevat 420 zitplaatsen. Van 1950 tot 1954 is deze gemeente bediend door ds. G. Zwerus; vanaf 1964 tot 1967 door ds. G. Mouw. De pastorie bevindt zich Hobbemastraat 6 te Mid delharnis. De gemeente die thans va kant is, telt volgens het Kerkelijk Jaarboek 269 leden en 225 doopleden. De herdenkingsdienst hopen wij t.z.t. nader bekend te maken en daarvan verslag te brengen. NED. HERV. KERK Beroepen te Eemnes A. v. d. Vlist te Andel. 't Harde G. Broere te Dinteloord. Genderen G. Voordijk te Mastenbroek. Groot Ammers K. Schipper te Middel harnis. Aangenomen naar Oldebroek J. W. de Bruyn te Krimpen aan de Lek. Heteren C. Baart te Nieuvsrpoort (voorheen te Heteren). Bedankt voor Emmeloord J. W. de Bruyn te Krimpen aan de Lek. Ede J. den Besten te Huizen. H. Schuuring t- In de leeftijd van 57 jaar overleed de eerw. heer H. Schuu ring, hulpprediker te Garderen. De heer Schuuring behaalde in 1951 zijn akte godsdienstonderwijzer. Hij woonde toen te Nijkerk; waar hij direct benoemd werd tot bijstand in het pastoraal. En kele jaren later werd hij als zodanig te Garderen te werk gesteld. In de loop van zijn 17-jarige bediening, ging hij in tal van gemeenten en Evangelisaties voor in de dienst des Woords en was een gaarne beluisterd prediker. GEREF. KERKEN Beroepen te Bodegraven, Leeuwarden en Makkum E. Warnink te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Blij a en Oudemirdum J. Be- zemer, kand. te Zwijndrecht. Oude We tering M. Kievit te Westerlee. Bedum en Emmen G. Assies te IJmuiden. Ma kassar P. Pilon te Bussum. Rotterdam T. V. Houten te Aalsmeer. Hardegarijp H. Makkinga te Kouderkerk. Emmen P. V. Dijk te CreU. Aangenomen naar Veenwoudersterstal S. V. Til te Houlerwijk. Makassar P. PUon te Bussum. Leimuiden D. Aveers, kand. te Osterwald (Did.) Bedankt voor Lioessens en Veenhui zen S. V. Til te Houlerwijk. Baarland, Bunde en Schoonoord D. Averes, kand. te Osterwald. Zowel te Apeldoorn, als te 's Gra- venhage (moerwijk) is een predikants- plaats opgeheven, wegens het teruglo pen van het ledenaantal der kerken. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Enschede (als zendings predikant) kand. J. Kruidhof te Hattem. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam J. P. v. d. Boomgaard te Sneek. Baarn Th. Ruiters te Nijmegen. Urk H. v. Leeuwen te Rot terdam. Gouda J. P. Geels te Haarlem, 's Gravendeel P. N. Ribbers te Ensche de. Bedankt voor Kornhom J. Plantinga te Rozenburg. Zaandam H. Biersma te Stadskanaal. Veenendaal: Wegens vertrek naar Hamilton (Canada), nam ds. J. Keu- ning afscheid van deze gemeente met Galaten 1 11. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis J. van Haa- ren te Amersfoort. Oud Beijerland C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Hoofddorp, IJsselmon- de, Zoetermeer A. Hoogerland te Wer kendam. Ridderkerk J. van Haaren te Amersfoort. Beekbergen, Enschede en Kootwijk C. Wisse te Elspeet. Scheve- ningen A. Verhoef te Barneveld. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Rhenen J. Pannekoek te Temeuzen. MIDDELHARNIS Voor filatelistsn. Het postkantoor te Middelharnis zal voortaan tweede vrij dag in de maand tussen 19 en 20 uiu: geopend zijn voor filatelisten. Er zullen postzegels te verkrijgen zijn van de Ne derlandse Antillen en Suriname. De eerste vrijdag zal zijn die van 12 april. In een eerdere mededeling noemde we verkeerde data. MELISSANT Ger. Gem. Donderdagavond 7.30 uur hoopt voor ons voor te gaan ds. P. Blok. VERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK 51 Zij had het meisje niet dóór. Zeker, beleefd en vriendelijk, al gebruikte ze niet veel Woorden; niets op aan te merken, ook niet wat de betaling betrof, maar vreemd... vreemd. Alsof zij een slag ontvangen had, die zij niet te boven kon komen. Directe vragen werden vaag beantwoord. Had de juffrouw geen familie? Zij bekeek de brief van alle kanten, alsof die opheldering zou geven. Een gewone blanco enveloppe; het adres geschreven met keurige hand; poststempel niet te ontcijferen. Zij meende Lo te zien, maar dat was dan ook alles. Toen Lucie van de wandeling terug kwam en de brief op haar kamer vond, begreep zij onmiddellijk (wat kon het anders zijn?) dat het schrijven uit Lo- chem kwam. De inhoud was heel kort: alles was in orde; zij werd zo spoedig mogelijk verwacht, om „haar opleiding tot verpleegster te voltooien". Of zij Wilde berichten, wanneer zij zou arri veren. Ruim een week later was Lucie opgenomen in het leven van het zieken huis „De Berg" te Lochem. Na verloop van een week of vier zat, zoals wel vaker gebeurde, dokter Jan- sonius een kopje koffie te drinken in het werkvertrek van de directrice. Hij was een goede vijftiger, joviaal en vol humor. Hij was afkomstig uit Gronin- gerland. „Vertel me eens, wat is dat eigenlijk voor een exemplaar, die leerlinge Van Adrigem?" „U bent hier niet onder de echte botte Groningers, dokter. U kon wel iets be leefder spreken over één van onze beste verpleegsters. Wat is dat voor een exemplaar! Mooie uitdrukking!" „Excuseer. Dat meisje interesseert mij Intelligent tot en met. Hoe gaat het met haar lessen in Zutfen?" „Uitstekend". „Dacht ik wel. Bij mij ook. Met een beetje harder werken kan zij best een jaar van de cursus overslaan. Tenmin ste wat de theorie betreft. Ze is niet meer zo jong voor een leerlingverpleeg- ster. Hoe is zij in de praktijk?" „Een prima kracht". „Die indruk heb ik ook. Maar nu weet ik nog niet, wie zij is. Niet een gewoon meisje van twaalf in een dozijn, dunkt me. Zij is beschaafd, zeer beschaafd. Van goede familie? Wat doet zo'n meisje dan hier?" „Voorzover mij bekend van goede fa milie. Niet onbemiddeld. Salaris kon haar niet schelen, al ontvangt zij dat natuurlijk wel. Verder is zij wees. Met heel weinig familie. Misschien helemaal niet. En meer weet ik niet van haar. Of liever, want ik sta wat te jokken, meer vertel ik niet". „Met andere woorden: verdwijn! Ik ben al weg, hoor. Dank voor de koffie, 'k Heb ze wel eens beter gehad". HOOFDSTUK XXVIII „Hallo, Offringaatje!" begroette dok ter Jansonius de directrice, die in de corridor liep, toen hij binnenkwam. „Wat zullen we nu beleven! U lijkt wel een kwajongen inplaats van een deftige dorpsdokter! Wat is er aan de hand?" „Nou, nou, kwajongen! Die kwalifica tie neem ik niet, meisje. Maar ik ben wel zo blij als een kind. Vrijdag ga ik weg. Donderdag kom ik hier mijn op volger voorstellen". „Nu geen gekheid, dokter. Want dat is natuurlijk nonsens. Ik ga weg! Op volger! Kom nou!" „Loop even met me mee. Even maar. 't Is heerlijk buiten". „Ja, dat wist juffrouw Offringa. Alle ramen stonden wijd open. De tuin was één bloemenzee. Lochem lag in de dich te bossen verscholen, 't Was volop zo mer. En wat een zomer! Dag in dag uit straalde de zon uit een wolkloos, hel blauwe lucht. „Ja, ja, maar 'k heb geen tijd hoor, dokter". „Ik ook niet. Een paar minuten maar. Het grote nieuws moet rustig verteld worden". „Nou, u is nogal rustig", spot te de directrice, die zich toch liet mee- tronen. Vlak naast de hoofdingang, nu in de zon, stond een fraaie bank. „Kom, hier gaan we even, heel even zitten en dan zal ik u eens wat vertellen Weet u, wanneer ik met vakantie ben geweest?" „Elk jaar toch zeker?" „Ha, ha, dat kan een zuster wel. Maar ik niet. Als je het precies vnlt weten, het is drie jaar geleden". „Nee, toch!?" „Ja toch! Geen vervanger kunnen krijgen. En je kunt je patiënten toch niet in de steek laten?! Dus gingen mijn vrouw en kinderen op familiebezoek en zo en ik ploeterde maar verder. Ik ben heus hard aan rust toe. Maar ik vrees de, dat het weer niet zou gaan". „Er gaat bij mij een lichtje branden. Dit jaar lukt het dus wel?" „Geraden! Een collega in Utrecht heeft kunnen zorgen voor een vervan ger. Pas afgestudeerd arts. Hij moet een pientere jongeman zijn, die met glans alle examens haalde. Alles is al voor elkaar. Hij komt woensdag. Zijn naam is Fottema. Snap je nou, waarom ik zo uitgelaten ben als een kind? Ik snek naar enkele weken rust". „Die hebt u dan ook wel verdiend". „Zo is het. Maar nu ga ik weer aan het werk". „En dat werk goed doen, hoor, al wegen de laatste loodjes het zwaarst", plaagde de directrice. „Tot donderdag dan". Die donderdag brak spoedig aan. Jan Fottema was 's woensdagsmor- gens heel vroeg op de fiets gestapt, om de lange tocht naar Lochem te onder nemen. Nog diezelfde avond lichtte dok ter Jansonius hem in over de patiënten. „Twee patiënten liggen in het zieken huis hier. Dit zijn hun namen. Zo nu en dan zoek ik die eens op. U hebt er niets aan te doen dan een praatje ma ken. In noodgevallen belt de directrice van het ziekenhuis, juffrouw Offringa, mij op en verleen ik diensterL Maar dat komt niet vaak voor. Zoals u ziet, zijn er niet veel patiënten, 'k Hoop, dat u het rustig zult hebben. En ik ben blij, dat ik er eens uit kan". „Ik zal mijn best doen, dokter..." „Ho, ho, we zijn collega's!" „Goed", lachte Jan. „Collega dan. Ik zal mijn best doen. Maar, eerlijk gezegd, ik zie er wel wat tegenop". „Dat hoor ik liever dan dat iemand met veel bravour zegt: het komt voor elkaar. Maar u redt het wel. Nu nog de apotheek bekijken. En tja, u zult het wel saai hebben, zo drie weken alleen in dit huis. Maar vrouw Saalmink zal gegarandeerd goed voor u zorgen". Het doktershuis zou geheel verlaten worden. De werkster, vrouw Saalmink, zou zorgen voor het schoonhouden en had beloofd, de maaltijden voor dokter Fottema te zullen verzorgen. Die avond kon Jan Fottema moeilijk in slaap komen. Hij voelde zich een zaam in deze vreemde plaats, al was hij dankbaar, dat hij alvast drie weken zelfstandig de praktijk van dokter Jan sonius kon waarnemerL Die waarne ming werd nog goed betaald ook. Dat geld kon hij wel gebruiken. Hij had, nu het artsexamen met goed gevolg achter de rug was, wel een mijlpaal bereikt, maar zijn toekomst was nog zeer on zeker. Een praktijk kopen, zo er een mogelijkheid bestond, was niet te be talen. Zich ergens vestigen, zonder meer liep ook in de papieren. De installatie kosttte nogal wat en je moest het kun nen uitzingen. Zijn oom - geldschieter was overleden. Van hem was geen hulp meer te verwachten. Zijn twee neven, de zoons van de overleden oom, hadden er spontaan genoegen mee genomen, dat het geleende geld in gedeelten zou wor den terugbetaald. Maar dan moest hij het eerst verdienen! En zijn ideaal; direct door gaan studeren in de chirur gie was ook in rook vervlogen. De volgende morgen maakte hij het spreekuur mee en ging met dokter Jan sonius enkele min of meer ernstige pa tiënten langs, waarna zij naar het zie kenhuis peddelden. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5