op donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 april in Garage POORTVLIET aan de Broekwe^*^""''* I Voor alle verzekeringen „De Vogel" A. C. Pape I I GESCHENKEN Bezoekt onze zuivel- stand op de beurs C. Moerkerke BI ai Ri Bejaardencentrum te Ouddorii ■(rijgt pyramide-vorm vaiL Nog voor Voo r al uw A. DE REUS MAGAZIJN „VIA" Lanib Het nieuwe „Doelen-orgei" te Rotterdam een riikdom van klank en schoonheid eof Voorjaarsbeurs 4«5-6 april 10% KORTING! r BEZUY PAPE, HOBU Assurantiekantoor Afdeling Ouddorp gepresenteerd door t Dorpsweg 31 - Ouddorp Vele soorten KAAS zijn daar te zien en een demonstratrice zal U gratis laten keuren. DORPSWEG 2 OUDDORP BIER en FRISDRANKEN SKOL - HERO - ORANJEBOOIVI BUBBLE UP etc. TEL. (01$78) 2 32 Wij tonen U hier weer de nieuwe kollekties BEDDEN LEDIKANTEN DEKENS SPREIEN BEDSETS enz. Tevens brengen wij de Souvenir: Baddoek van Goeree Overflakkee/ Haringvlietbrug in 4 kleuren Wijs POO TEL. OP DE BEUBS DEMONSTREREN WIJ „Marklin'' treinen en Autobanen BOUWPAKKETTEN „FAULER" „AURORA" Tevens kunt U kennis maken met onze Hengelsportcollectie „1968'' Tiians groter dan ooit Dit is onze eerste beurs in Ouddorp. Daarom worden uw bestel lingen thuisbezorgd met TELEF, 403 OUDDORP Ook de BI SPECL! L. HC ^♦♦♦♦♦♦♦4 Bewoners worden verwend met veel comfort -^ Bouw begint misschien nog dit Jaar Groots concert tijdens officiële ingebruikname OOK TELOEF Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag 2 april binsdag 2 aj Middenstandsbeurs OUDDORP iotoHAM] V M. Bezuijen 5t!)CTS«!SS5SS Heel misschien giaat in Ouddorp nog dit jaar de eerste paal voor een prachtig bejaardentehuis de grond in! Burg. H. J. Smith, die met hart en ziel achter het werk van de toekomstige beheerder, de Stichting voor Maatschappelijk en Sociaal werk in de gemeente Goederee- de staat, durft in een spoedige start te geloven. Hij heeft alvast een ma quette die precies laat zien hoe het in de nu nog onbebouwde hoek Ooster weg - Hofd^ksweg worden gaat. De totale bouwtyd kan op twee jaar wor den gesteld. Ouddorp krijgt daarmee een lande lijke primeur doordat het gebouw een zgn. pyramide-vorm krijgt. De twee bo- ven-woonlagen hebben daardoor een uitloop op het dak van de onderliggen de woonlaag en elke bewoner heeft derhalve zijn voor„tuintje" op onder- buurmans dak! Het laat zich verstaan dat, om tot een dergelijke vorm te ko- Zo gaat het worden. Rechts boven staat het bejaardencentrum. Links daarvan ziet men de bejaardenwoningen. De pijl onderaan wijst in de Noord-richting. De meest linkse weg is de nieuwe verbinding van de Prov. weg naar het strand. men, de onderste woonlaag vrij breed moet zijn, waardoor in het hart van het gebouw een vrije ruimte ontstaat die benut kan worden als bergplaats, stal lingsruimte en andere centrale voorzie ningen. De architecten, de heren T. Boer en G. Gelderblom te Boskoop hebben in hun ontwerp dat j.l. donderdagavond aan de gemeenteraad werd getoond de in dergelijke complexen nogal eens voorkomende uniformiteit en eentonig heid zoveel mogelijk vermeden. Zo krijgt elk blok van zes woningen in het complex een eigen „straat" en het is aan de fantasie van de bewoners om de eigen straat ook een eigen karakter te geven. De architecten zijn er ook van uit gegaan dat elke bewoner zoveel mo gelijk privacy geniet. Bovenop de der de verdieping komen de verblijven voor het personeel, waarschijnlijk compleet met een zonneterras! Ook de ligging van het complex is uniek. Het centrum van het dorp met winkels en kerken is gemakkelijk te bereiken. Vanuit de recreatiezaal en de eetzaal ziet men uit op een prachtige waterpartij en twee drukke Icruispun- ten. De lijndienst van de R.T.M, zal dicht langs het bejaardencomplex lei den. Capaciteit. De capaciteit van het tehuis telt 81 bedden. De kaniers zijn voornamelijk 1 persoons, slechts wordt op zes tweeper soonskamers gerekend. Het gerief dat de bewoners krijgen gaat verre uit bo ven dat van andere centrums in onze omgeving. Elke kamer krijgt een aparte slaapgelegenheid en sanitaire voorzie ningen. Het geheel wordt centraal ver warmd. In de onmiddelijke nabijheid van het bejaardencentrum worden 38 bejaar denwoningen gebouwd, alle in groepen van 3. De architecten zijn bovendien zo voortvarend geweest in het plan de bouw van 115 eengezinswoningen op te Een zijaanzicht van het complex. Links onder ziet men een doorsnede waarin de pyramide-vorm zich doet herkennen. nemen. Ook van deze woningen is een nouveauteit te melden! De hoofdingang komt niet 'zoals gebruikelijk aan de voorzijde maar aan de achterzijde van de woning waarlangs ook de straat loopt! Hierdoor wordt bereikt dat de voorzijde niet wordt ontsierd door hek jes en paaltjes waarvoor een groene grasmat in de plaats komt. Er wordt in dat plan voor 115 (zo mogelijk over dekte) parkeerplaatsen gezorgd en een ruim aantal garages. Overigens ver keert dit plan nog niet in het verge vorderde stadium van het bejaarden centrum. Het is voor burg. Smith een grote geruststelling en voldoening dat het met de personeelsvoorziening voor de Stich ting voor Maatschappeiyk en Sociaal werk nu gaat vlotten. Reeds konden er G helpsters worden aangetrokken en in februari van volgend jaar kunnen weer vier meisjes gediplomeerd zijn. Een pluspunt is ook dat de Minister een subsidie heeft toegezegd voor een on beperkt aantal ook ongediplomeerde gezinshelpsters. Veel is op de herindeling van ge- melenten al „afgegeven". De oprichting van de Stichting en straks de daaruit voortvloeiende stichting van het unieke bejaardencentriun mag duidelqk als een pluspunt van de samenvoeging worden gezien omdat de gemeenten in hun vroegere zelfstandigheid niet tot derge lijke grote zaken in staat zouden z^jn geweest. Het was donderdagavond in de „Doe len" te Rotterdam een indrukwekkend ogenblik toen de oud-Flakkeese musi cus Arie J. Keyzer (sinds verleden jaar al benoemd als vaste organist van het nieuwe Doelen-orgel) achter de fraaie stijlvolle speeltafel plaats nam, en ons de klankschoonheid van Dick Flentrops' schepping liet horen. Op dit belangrijke ogenblik had de „orgelwereld" enige ja ren gewacht. Wordt men ge-imponeerd door de prachtige concertzaal en het grote brede orgelfront met de glanzende horizontaal opgestelde trompetten, de kennismaking met de klank is altijd het voornaamste, ook hier kan de eerste in druk de beste zijn, en het heeft onze verwachtingen en ons vertrouwen in de Zaandamse orgelmaker beslist over troffen. Het is een echt orgel gebleven, een instrument met karakter. Vanzelf sprekend was het niet mogelijk tijdens het eerste concert, het gehele instru ment dat een universeel karakter draagt in al de verschillende klank- en stijl- mogelijkheden te demonstreren. Wij kregen een summier overzicht van dit kolossale instrument en hopen het t.z.t. in de vertolkingen van div. stijlperio den te mogen beluisteren, hoe bijv. de Spaanse orgelmuziek, Cesar Franck; Max Reger, enz. op het „Doelen-orgel" zullen klinlcen. Bach en Messiaen lieten zich heerlijk vertolken, en vormden m.i. als zelfstan dig orgelspel beslist het hoogtepunt van dit eerste concert. Het is o.i. een goede gedachte geweest ook naast de vaste or ganist Arie Keyzer, diens oud-leraar George Stam als organist uit te nodigen, daar Stam een stimulerend figuur is in het Rotterdamse orgel- en muziekleven Ook had men geen betere keuze kunnen maken om als eerste kennismaking Bach's monumentale e moll Preludium en dubbelfuga te nemen. De grote Tho mascanto uit Leipzig heeft zijn stempel gedrukt op de orgelcultuur, niet alleen in zijn tijd, ook nu nog worden compo nisten geïnspireerd door Bachs' onge kende compositorische gave, die ook voor de hedendaagse organist-compo- waarde. Arie J. Keyzer gaf deze Prelu- nist bouwstoffen zijn van ongekende dium in Fuga een stijlvolle vertolking, wat zich ook nu weer kenmerkte door duidelijke articulatie en fraaie muzika le voordracht, wat vooral in de fuga sterk naar voren kwam. Ook in Messi- aen's bekende „Dieu parmi nous" wat zich kenmerkt door boeiende ritmen, en snelle passages maakten wij kennis met de grote technische beheersing van de concertgevers, die dit werk een spran kelende muzikale vertolking gaf, met een grandioos slot, waarin hij de enor me klankrijkdom van het orgel ten toon spreidde. In de vrije improvisatie op een leuk vlot thema van zijn oud leraar Piet van der Kerkhoff bouwde Arie Keij zer na een rustige inleiding een mooi gedachte trio met fraai gekozen re gistraties waarna hij na een muzilcaal dansant deeltje eindigde met een groots opgezet slotdeel, waarin wij ook kennis maakten met de „Spaanse trompetten". George Stam vertolkte drie bekende orgelkoralen van Joh. Seb. Bach n.l. diens snelle Bici- nium over „Allein Gott in den Holi' sei Ehr, het rustige en hier en daar wee moedige „Wir glauben all' an einem Gott, en de overbekende „Wachet auf, ruft uns die Stimme". Stam zijn spel klonk nogal eens onrustig, vermoede lijk heeft enige onbekendheid van het instrument hem parten gespeeld. George Stam trad ook op als solist tijdens de vertolking van het pittige 4e Orgelconcert opus 4 in F van Handel, door het Rotterdams Philharmonisch Orkest dat onder leiding stond van de nog jonge dirigent Edo de Waard. De verschillende delen kregen een fraaie stijlvolle vertolking. Arie Keyzer was solist tijdens de eer ste uitvoering van „Changement for or gan and orchesta, van de Brabantse organist - componist Louis Toebosch, die dit werk in opdracht schreef van de Rotterdamse kunststichting en het speciaal voor de gelegenheid van de in gebruikname van het nieuwe orgel com poneerde. Deze compositie is opgedra gen aan de orgelbouwer D. A. Flentrop. Dit moderne driedelige werk n.l. Toc cata Passacaglia en Toccata is geba seerd op een a-tonate of dodecafonische grondreeks, waarin orgel en orkest el kaar regelmatig afwisselden. Het werd geopend en gesloten met de toccata's die evenals het gehele werk beslist boeiden door de mooie thematische ver werking van de tonenreeks om te be- De gemeent ooraan; ande en van de zi •et schoonma de riooUe and gebeurt. fop dat dat t ezigheid gaa «g lieten va If uitgiaive va Het „Doelenorgel" mag gezien wor den als een waardige representant van het Rotterdamse, maar ook Nederlandse orgelbezit, maar zeer zeker ook als een toonbeeld van hedendaagse Nederland se orgelbouwkunde. T. Stolk Middelharnis Wanneer er 'inden zijn d «nnenl. Zaks anschaf een ïebben geadv 1,^. gemeente Jie het evenw sluiten met een groot massaal slot van besr<liiM«J orkest en orgel. Deze technisch zeer '«i-iuKDa moeilijke serieële muziek vraagt hoge eissen van het orkest en de organist Edo de Waard gaf het een bezielende vertolking. Telkens viel ons op dat het nieuwe orgel prachtig helder en leven dig blijft, dat de stemmen ook in h« volle werk met de prachtige trompetten beslist doorzichtig van klank blijven. Jer verstoren 'Wkoombaar Jen gevraagd. W. een voo De raad wil tot ze ove iiiormeerd wi «'gd was VE fPloitatieove Was er een ro

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 2