Uw koopcentrum Sjaloom" te Miiliielhariiis geopenil odehuis NIPIUS H. Acliter de grenspaal Reddingsstation Ouddorp beschikt over snelle boot 1 Aan afd( w^eJL ik-eieJi tiiet duuAxleA 2e t ^- BevRijöinq (Publicatie Middenstandsvereniging Middeiharnj IVlarktbericht bloemboiiesi-^bloemen ÏJ Fiaatselijk Fiieyws Oe witte mw stsisnt I NEBOH NELSSSE TeL 2088 - Middelharnis X th Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 29 maart WMiddelharnis.... Hoe explosief de toestand in het Mid den-Oosten nog steeds is, kwam vorige week tot uiting in de Israëlisciie mili taire actie op Jordaans grondgebied. Koning Hoessein van Jordanië achtte de toestand zelfs zo kritiek, dat een klacht werd ingediend bij de Veilig heidsraad. Hoessein bevindt zich niet in een ge makkelijke positie temidden van de Arabische staten. Hij zal thans wel on der druk worden gezet om zijn gematig de houding t.o.v. Israël te laten varen. „Zie je wel", zullen Egypte en Syrië wel zeggen, „dat moet je nu ervaren van hen, die je tegemoet wilt komen". "Want inderdaad wil Hoessein in tegen stelling tot bijv. Egypte, Israël de hand toesteken. Niet dat hij met een ferme handdruk te wisselen met president Eskjol van Israël een streep onder het verleden wil zetten, maar toch zou Hoessein met Israëlische onderhande laars aan.^de tafel willen gaan zitten. Welbewust streven. Daarmede streeft koning Hoessein welbewust een politiek doel na. Zijn land heeft zeer veel van de oorlog in 1967 te lijden (gehad). Een groot gebied is in handen van Israël gevallen en ook Jeruzalem wordt thans geheel door Is- raëliëers beheerst. Dit betekent dat Jordanië een vruchtbaar gebied moet missen en bovendien veel inltomsten uit het toerisme naar Jeruzalem, dat vooral op kerkelijke feestdagen zeer in trek was. Het ziet er niet naar uit dat de Israëlische troepen aanstalten ma ken om zich spoedig of in de nabije toekomst uit de bezette gebieden terug te trekken. Beslist niet en zeker niet uit Jeruzalem, welke stad vermoedelijk nooit meer aan Jordanië zal worden afgestaan. Het was Israël immers een doorn in het oog, dat vroeger een ge deelte van „zijn" Jeruzalem tot het Arabische buurland behoorde. Koning Hoessein moet deze ontwikke ling met lede ogen aanzien en zou met Israël willen praten om tot een zij het voorlopig vredesverdrag te ko men. Daar is zijn gematigde politiek op gericht, zeer tot ontstemming van de overige Arabische landen. Bij de on derhandelingen, zo redeneert Hoessein blijkbaar, zou ook de ontruiming van de bezette gebieden ter sprake moeten ko men en hij hoopt dan te kunnen be reiken, dat althans een gedeelte van zijn land wordt teruggegeven, al weet hij zeer goed, dat Jeruzalem voor hem „verloren" is. De El Fatah. De overvallen, die herhaaldelijk op Israëlische posten in het bezette gebied en in de grensstreken worden gedaan, zijn niet bevorderlijk om de weg tot on derhandelingen te openen. Dat beseft de koning ook wel, maar die overvallen worden niet uitgevoerd door Jordaanse troepen, doch door een verzetsorganisa tie, de El Fatah, en Hoessein heeft meer dan eens die overvallen openlijk afgekeurd. De El Fatah zijn eigenlijk vreemde troepen, want ze zijn afkom stig uit Syrië, welk land in de juni- oorlog een legertje naar Jordanië stuur de om dit land te helpen. Wat hiervan in Jordanië is blijven „hangen" heeft de steun gekregen van felle tegenstanders van Hoesseins gematigdheid en zo tre den zij als ongeregelde benden op om terreurdaden tegen Israël te bedrijven. Zij ontzien niets en niemand en in de afgelopen maanden werden de terreur daden steeds talrijker, waarbij vanuit Karame, een groot vluchtelingenkamp voor Arabieren, werd geopereerd door de guerilla's. Israël had al gewaar schuwd, dat een vergeldingsactie niet zou uitblijven, want de Israëliërs wer den elke dag opnieuw door de over vallen getergd. Die vergelding is nu vorige week ge komen en in een bliksemactie heeft Israël afgerekend met de El Fatah. Het opmerkelijke is, dat Hoessein nu opeens „moord en brand" schreeuwt. Hij gaf zelfs vorige week legercommuniquees tiit, waarin werd gesproken van een oprukken van Israëlische troepen, ge steund door tanks en vliegtuigen, alsof er weer een „juni-oorlog" (1967) was uitgebroken, op kleinere schaal dan. Niets was minder waar, want na en kele uren hebben de Israëliërs zich weer teruggetrokken op eigen grondge bied. Terwijl zat koning Hoessein met zijn kabinet zich nog te beraden over de „zeer kritieke situatie" ontstaan door de Israëlische „agressie", waarbij de Jordaanse troepen moedig weerstand boden, volgens Jordaanse berichten en Israël ernstige verliezen leed. Afkeuring. De Veiligheidsraad in New York be handelde de klacht van Jordanië en debatteerde urenlang over resoluties. De westerse mogendheden keerden zich tegen een resolutie van India en andere leden van de Veiligheidsraad, waarbij Israël eenzijdig de schuld werd gege ven. Daarmede gaven de V.S. en Enge land blijk te beseffen, dat Israël niet maar voor niets ingreep al keurden zij het optreden van Israël af. De actie van Israël is ook niet goed te praten, al kan iedereen begrijpen, hoe Israël er toe gekomen is. Actie wekt nu eenmaal reactie en beide zijn in het onderhavige geval verkeerd, zowel de terreurdaden als de vergeldingsmaat regelen. In de resolutie, die tenslotte werd aanvaard, is niet alleen afkeuring uit gesproken over de actie van Israël, maar ook over alle daden die het be stand in het Midden-Oosten in gevaar kunnen brengen. De Russen en ook koning Hoessein zagen in de resolutie als belangrijkste punt uiteraard de ver oordeling van Israël en zij doen hun ogen en oren dicht, wanneer gesproken wordt over terreur van de Arabische El Fatah-groepen. De uitspraak is Hoessein wel welkom, al breekt hij zich nog het hoofd over het in de hand houden van de terreur groepen in zijn land. Hun optreden kon wel eens fataal voor hem worden, zo dat hij zijn eigen positie in gevaar brengt met zijn gematigd heid, wan neer hij deze niet zou opgeven. In elk geval zal er in de nabije toe komst niets komen van onderhandelen tussen Jordanië en Israël, dat zich niet zal laten ophouden door resoluties van de Veiligheidsraad. Trouwens wat hel pen resoluties of uitspraken van deze raad, wanneer de eigen leden zelf die uitspraken negeren, of van het veto recht gebruik maken, indien een reso lutie niet naar hun zin is? Het Russi sche „njet" (neen) heeft maar al te vaak in New York geklonken om niet te doen beseffen, dat het recht struikelt op de straten, indien niet de enige maat staf des rechts, het Woord Gods als uitgangspunt en basis voor dat recht wordt aanvaard. Maar naar dat Woord wordt steeds minder geluisterd, zo het al niet geheel wordt verworpen, ook door Israël helaas. Gladiolen: Aflopend LISSE Op de Coöp. Bloembollen veiling H.B.G. loopt het nu wel dui delijk ten einde met de gladiolenvei- lingen. Het loopt zelfs ten einde met de hoge prijzen die tot nog toe voor de schraal aangevoerde leverbare gladio len betaald werden, want de afgelopen week toonde een dalende prijstendenz. Datzelfde gold ook voor het plantgoed, met uitzondering van enkele soorten, al was hier nog een flinke aanvoer en ook een zeer bevredigende, belangstel ling. Maar het zal niet langer meer duren of het veilingseizoen 1967/68 is defini tief achter de rug en dan is alle aan dacht gericht op de groene veilingen. De bloemprijzen, die op de Vrije bloemenveiling H.B.G. de afgelopen week op 'n redelijk peil bleven, hebben na j.l. zondag, de eerste zomerse dag van dit jaar een bijzondere gevoelige tik gehad. Zo moest men b.v. maandag j.l. al een hele beste bos tulpen hebben om Ter assistentie van de reddingsboot heeft het reddingsstation Ouddorp dé beschiklting gekregen over een snelle boot, een zgn. R.F.D. Zodiac. De 35 pk Mercury buitenboordmotor zorgt voor een snelheid van maar liefst 40 km. per uur. Bij ontvangen alarm kan direct met een bemanning van twee man worden uitgevaren. In de voorgaande zomers werd meermalen met dq grote boot uit gerukt om te zoeken naar afgedreven vletjes en luchtbedden maar ze bleek voor dit doel minder geschikt. Met de nieuwe Zodiac is een veel snellere actie mogelijk; het is mogelijk in een klein uur de gehele kustlengte af te zoeken! (vervolg van voorpagina) Blijde dag. Van „een bijzonder prettige en blijde dag" gewaagde ook ds. van Hensbergen. Ds. herinnerde eraan dat de wens om tot een tehuis als „Sjaloom" te komen al vanaf de vijftiger jaren dateert. Met de stichting van de B.L.O. school was een belangrijke stap gedaan maar toen was reeds duidelijk dat er nog geen punt achter het werk kon worden gezet. De aanleiding tot een grotere ac tiviteit was een artikel in het weekblad „de Spiegel" geweest waarin de vinger op een bepaalde wonde werd gelegd. Thans, nu heel veel werk is verricht kon ds. van Hensbergen verzekeren dat de opzet ten volle is geslaagd. Echter is het God Zelf die de mens de taak van de zorg voor zijn naaste oplegt waarom men niet te gauw tevreden mag zijn. Ds. verheelde niet dat er ook nu nog wen sen zijn o.a. het verlangen uit te kun nen breiden om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Bijzonder verheugd toonde ds. zich over de interkerkelijke samenwerking bij de stichting van „Sjaloom". Ds. wees erop dat de naam „Sjaloom" een diepere betekenis heeft dan „vrede", als zou het tehuis een centrum van pa cifisme zijn. Uitgaand van de Bijbelse gedachte betekent het dat iets intact, gaaf, geheel is, in het Oude Testament impliceert het een optimaal functione ren binnen het raam van het Verbond. „We kunnen ons streven enkel realise ren als we leven uit Zijn Genade en bij Zijn Verbond, dat betekent niet de han den vroom in de schoot te leggen maar juist de handen uit de mouwen te ste ken. Het geloof roept ons te streven naar sjaloom opdat de gehandicapte medemens zoveel mogelijk van dat gave, intacte, naar ziel en lichaam moge er varen" verklaarde ds. van Hensbergen. Met grote waardering sprak ds. over de bezielende leiding van mej. Bax de directrice en haar staf die overigens nog uitbreiding behoeft. Hij ging te vens in op een eerder gehoorde vraag of „Sjaloom" ook bewoners van buiten het eiland heeft. Dat bleek het geval, naar alle kanten was een oproep uit gegaan. Flakkee bleek ook in dezen eerst liever de kat uit de boom te kij ken. Ds. verklaarde dat het bestuur in dezen meent naar recht en billijkheid te hebben gehandeld. Ds. besloot met een heilwens voor zowel bestuur, de leiding en verzorgster als voor de be woners van „Sjaloom" waarna hij een hartelijk danliwoord sprak tot allen die aan de totstandkoming hebben mede gewerkt. Rij van sprekers. Namens het gemeentebestuur werden door weth. van Eek, loco burgemeester, wethouder van Soc. zaken en voorzitter van „Binnenhof", gelukwensen aange boden. In zijn felicitatiewoord wees de heer van Eek op de grote contrasten die er in de wereld voorkomen, terwijl het hier „vrede" is wordt elders een wrede oorlog gevoerd. De Alg. Bijstandwet be schouwend waarmee het Rijk een taak van de diaconieën overnam wees dhr. van Eek erop dat daarmee niet een eind aan het diaconale werk is geko men, doch dat dat juist het begin kan zijn van het diaconale werk. Met grote waardering sprak dhr. van Eek over de stichting van „Sjaloom". hij hoopte dat er vormende - lïrachten van zullen uit gaan ten dienste van de gehandicapte medemens. Bijzonder gelukkig" toonde zich ook dr. Frets. Spr. hoopte dat de mogelijk heden die „Sjaloom" biedt ten volle worden benut, het mag niet enkel een zaak zijn van „in het huis" zijn maar de bewoners moeten duidelijk geholpen worden in een verdere ontwikkelingv Over de gedemonstreerde samenwer king tussen de verschillende kerken was drs. Cox bijzonder verheugd. De kerk was er zicli van bewust als een grote familie te staan om de in nood verkerenden bij te kunnen staan. ,,In de wijze waarop u dit trachtte te ver wezenlijken mag u zien hoe God tot de mensen komt, zo zinspeelde drs. Cox op een gelijknamige titel van een boek. „Anderen zullen ervan «profiteren maar als wij oog hebben voor de noden van anderen, dan krijgen wij ons loon hon derdvoudig terug". Nog niet het eind. Dat de diaconieën van de gezamelijke kerken zich jarenlang in hun nieuwe taak hadden verdiept, daarvan wist ds. van Wakeren als oud-voorzitter van de Stichting het best. Ds. verklaarde zich bijzonder verheugd dat het voornemen thans was verwezenlijkt. Hij verklaarde zich als lid van de Ver. Herv. inrichtin gen voor geestelijk hulpbehoevenden nog steeds de vertegenwoordiger van Flakkee te gevoelen; dat bleek ook nog mogelijk omdat de diaconieën van het eiland nog niet aan het eind zijn van hun acties op het verzorgingsterrein van de geestelijk hulpbehoevenden, waarbij ds. de verwachting uitsprak dat nog dit jaar met de bouw van de zwakzinnigeninrichting te Middelharnis kan worden begonnen. Spr. wenste lei ding en personeel wijsheid bij het be heer en vreugde' bij de arbeid toe. tot de prijs van 80 et tot een gulden te komen. Ook de kasnarcissen zijn laag in prijs en alleen de topkwaliteit gaat nog weg voor 0,90 tot 1,00 per bos. Narcissen van buiten zijn goed koop en alleen goede rauwe partijen met een behoorlijke lengte komen tot prijzen van f 3,00 tot 3,50 per/100. SOMMELSDIJK Domuitslagen damver. „Denk en Zet" te Sommelsdijk van maandag 18 maart. Afd. II: C. Polder A. v. d. Sluijs 0—2 J. V. Es A. Knape 11 Afd. III: T. V. Brussel L. v. d. Veer 2—0 M. Breeman J. Verbiest O2 J. V. Nimwegen W. v. Dongen O2 A. Dubbeld W. v. Dongen 0—2 J. v. Nimwegen A. Dubbeld 2O J. Verlioeckx A. v. Gulik 11 C. V. Binsbergen A. Jongejan 2O A. Dubbeld M. Breeman 0—2 OUDE TONGE Kerkdienst Ger. Gem. Voor de Ger. Gem. alhier hoopt a.s. maandagavond 1 april des sav. om 7.00 voor te gaan ds. Chr. van Dam van Werkendam. OOSTFLAKKEE Herinnering voor dienstplichtigen Dienstplichtigen van de gemeente Oostflakkee, die een oproep voor de keurig hebben ontvangen worden er aan herinnerd, dat zij op 5 april a.s. voor de keuring moeten verschijnen. U steunt toch ook de witte pomp? Benzine- en oliehandel Nieuwe Tonge i^ MEER GARANTIE GEBRUIKTE AUTO'S In Den Haag is opgericht de Stich ting Automobielgarantie met het doel het publiek een zo groot mogelijke ga rantie te verlenen bij het kopen van gebruikte auto's. Daarvoor werd een 10.000 km-garantiepolis ontworpen, die via de bonafide handel in gebruilcte auto's aan de koper wordt verstrekt. De garantiepolis zal, naar de stichting ineent, de algehele verkeersveiligheid bevorderen. In de polis staat dat de koopovereen komst wordt ontbonden en volledige restitutie van de koopsom plaats heeft als de koper binnen een bepaald aarital dagen aantoont dat de gebruikte auto voor de datum van aankoop zodanige aanrijdingsschade heeft gehad dat hier door blijvende gebreken zijn ontstaan. Voorts omvat de polis o.a. de volgende punten: volledige vergoeding van on kosten ten gevolge van verborgen ge breken, materiaal- en constructiefouten, zowel van arbeidsloon als van de be nodigde onderdelen, mits de reparatie wordt uitgevoerd bij het bedrijf van de verkoper. Kan dit laatste niet geschie den dan bedraagt de vergoeding van de kosten 75 procent vermeldt ook dat de koper een gratis onderzoek door de KNAC kan krijgen als er tussen koper en verkoper meningsverschillen moch ten ontstaan over de juiste uitvoering of interpretatie van de garantiebepa lingen, voor zover deze geschillen al thans niet door bemiddeling van de Stichting automobielgarantie zijn opge lost. Als de koper bij een onderzoek door de KNAC in het gelijk wordt ge steld zullen alle door de KNAC aange geven voorzieningen aan de auto wor den getroffen zonder lïosten voor de koper. Ook opent de stichting de mo gelijkheid tot rekeningcontrole en in dien noodzakelijk vaststelling van een redelijke prijs voor reparatie- en on derhoudswerkzaamheden na het ver strijken van de garantieperiode die prijsbindend zal zijn. De stichting beoogt met de garantie polis zowel koper als verkoper te die nen, door de koper een zo groot moge lijke zekerheid en de handelaar een groter vertrouwen in het kopend pu bliek te geven. waarin het beeld van Christus getoond moge worden. Notaris Hempenius te Middelharnis gewaagde ook van een zeer bijzondere samenwerking bij de opstelling van de statuten en het verkrijgen van het pand Er was een ogenblik geweest waarin moeilijkheden dreigden bij het verkrij gen van een erkenning in de zin van de krankzinnigenwet doch zo verklaarde de notaris de secretaresse van dr. Buis en de secretaresse van de Staats secretaris hadden ervoor gezorgd dat de erkenning binnen drie dagen ver strekt werd!! Spr. bood het bestuur uit waardering een voorzitterskamer aan. Namens bouwers. Dhr. P. L. A. Tieleman te Melissant sprak een woord van dank namens de hpofd- en onderaannemers. Dhr. Tiele man sprak van een schitterend resultaat wat te danken is aan het overzichtelijke plan van architekt Koole. Hij bood me vrouw Bax een couvert met inhoud aan waarna dhr. Tieleman nog een geluk wens sprak namens de diakenen. De bijeenkomst werd hierna door dhr. J. J. C. la Fleur besloten waarna in „Jeugdhaven' werd gerecipieerd. Aan dr. Buis was daarna de eer de feestelijk versierde voordeur van huize „Sjaloom" met een in een gouden sleu tel geborgen sleutel te openen. ^.♦♦♦«►'^♦'S Re l Afdeling W' X El A\ Toelatin Tc de 4 m« 3e w« D« 5 kl( ge X Inschrijf Tc a. DEELNEMER MEI-ACTIE MIDDELBURG Vê Gé winkel. Het architectenbureau Elling te Amsterdam heeft aanbesteed het bouwen van een Vé Gé winkel aan de Beiënsteeg. De inschrijvingen 'wa ren, fa. J. Verhage, Vlissingen f 101,300,-, fa. K. Walraven en Zn. Middelburg f 98.800,— en aann. Bedrijf Hegink n.v. te Vlissingen f 96.000,—. Rijksweg 58. Door de rijkswaterstaat zal 1 mei worden aanbesteed het bou wen van 3 viaducten in gewapend beton en 9 viaducten in gewapend en voor gespannen beton in en over rijksweg 58 gedeeltelijk in wegvak Biezelinge- Sloedam, over ringspoorlijn in de ge meenten 's Heer Arendskerke, Hein- kenszand, 's Heer Abtskerke, Kloetin- ge en Kapelle en voorts het aanleggen van een gedeelte auto-snelweg op Zuid Beveland tussen km paal 28.100 en km paal 47.000 in de gemeenten Kapelle, Kloetinge, 's Heer Abtskerke, Goes, 's Heer Arendskerke en Heinkenszand. Bejaarden verzorgingshuis. Door ar chitect prof. ir. P. H. Taubers te Alk maar werd namens bestuur Roggeveen huis te Middelburg aanbesteed het bou wen van een bejaardenverzorgingshuis. De inschrijvingen waren: fa. A. Peters, Vlissingen f 2.599.000,— of 2.635.000,—, B. Hegink n.v. Vlissingen f 2.418.000, of f 2.448.000,—, Aann. Bedrijf Dura, Rotterdam f 2.339.000,— of f 2.367.000,—, fa. Korteweg, Breda f 2.309,500,— of f 2.340.000,— en n.v. Maco Middelburg f 2. 266.000,— of f 2.296.000,—. Het eerste bedrag is zonder verre kening en het tweede met verrekening van verhoging soc. lasten en lonen. ST. ANNALAND Uienveiling van dinsdag 26 maart. Uien middel, eerste soort 14,50. Res tant opgehouden voor 12,50. Uienprijs per honderd Idlogram. Aanvoer vier ton. ST. MAARTENSDIJK Kerkdienst Donderdag 4 april des avonds 7.00 uur hoopt voor de Oud Ger. Gem. alhier voor te gaan ds. G. v. d. Breevaart van H.I. Ambacht. SCHERPENISSE Gunning. Het bestuur van Cal. Wa terschap Scherpenisse heeft het onder houd over 1968 van het polderwerk gegund aan Aann. Bedrijf A. van der Werf f en Zn. te St. Maartensdijk voor de som van f 90.500,—. THOLEN „Kom over de brug". De actie „Kom over de brug" heeft in Tholen f 3020,65 opgebracht en in Poortvliet f 1150, Met het inkt van Golgotha Schreef Gij: 't is voldaan! Ik verwierf voor u gene Vrij kunt gij nu gaan Door de u gestelde tijd In dit korte leven Gans van zonde en schuld bevrijdt Blij het hoofd geheven! Gaan wij zo dit leven door? Als bevrijde mensen? Zo dat and'ren zien ons spoor En het ook zo wensen? Met het inkt van Golgotha Schreef Hij, 't is voldaan. Laat ons juichend in gena Dankend voorwaarts gaan. LANERW. Evenals m.et onz M. VA Vroonw POORTVLIET Verkoping. Het in het openbaar ver kopen van een woonhiiis van de heer G, de Wilde met schuren, erf en tuin ter grootte van 15.60 are bracht f 30.000 op en werd gekocht door de heer D. Bur gers te Tholen. Een perceel boomgaard van 1.59.81 ha werd door de heer L. Hoek ui' Poortvliet gekocht voor f 8500 per h» De heer A. Andriesse kocht f 12.000 ha een perceel bouwland van 2.20.0( Een ha boomgaard werd voorts verkoclit aan de heer J. Uil te Scherpenisse v f 10.000,—. OUD VOSSEMEER „Kom over de hrug". De actie Kott over de brug bracht in Oud Vossemee' f 5065 op en in Stavenisse f 2170,-- OOSTERLAND Bij de rayoncommandant der rijks politie te Oosterland zijn inlichtinge» te verkrijgen omtrent de navolgen* gevonden voorwerpen: 1. Een bru'"' jas met gebreide kraag. 2. Herenp'»'' temonnaie met drie sleutels. 3. Rugza' met tiiermofles en brood. 4. Nieuws metalen duimstak. 5. Rood geldeur* jongensfiets. WESTKAPELLE Brandje. Dinsdagavond omstreeks half tien werd de gemeente opgeschnk' door het geluid van de brandsiren'' De brandweer moest uitrukken vo* een brandje op het terrein van W' slopersbedrijf van de gebr. de W»'^ waar op de afvalverbrandplaats h' vuur te grote vormen had aangenomen De brandweer had het vuur met b^^ hulp van de lage druk spuit spoedi» onder de knie. Twijf schatbare Veri voor 1</2 Dull aanwijzing Beta of bl] vooi 341224. Alle bestel Laboratorlur in de ra kenverp Sollicita verkrijg weg 29

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6