EIIAIIDEn niEUWS Hinderplaat; Winter uit, winter Naar grotere sirooiers? VEILIG VOORDELIG KOSTELOOS GEHEIM toekomstige zandplaat in mond van Haringvliet NUTSSPAARBANK Aardbeien in de winter Ooltgensplaat blad Vrijdag 29 maart 1968 No. 3674 Eb-afvoer is weinig eflectief 9 miljoen m^ bezinksel per jaar! En de toekomst te verwachten ontwikkeling: stuk voor stuk positieve punten om een rekening bij de Nutsspaarbank te openen. De Nutsspaarbank beperkt zich niet tot het alleen beheren van spaargelden. Zij doet meer U kunt er terecht voor AL UW FINANCIëLE ZAKEN. Vlot en deskundig regelen wij ze voor U. VOORSTKAAT 36 Bijk. Langeweg 15 MÏDDELHARNIS Ooltgensplaat FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Onder de titel: „De invloed van de fjterbouwkundige werUen op de kust (jn Z.W. Nederland" wordt in het drie- jaandeiyks bericht „Deltawerken" ook landacht besteed aan de te verwachten itwikkeling ten gevolge van de afslui- ig van het Haringvliet; de auteur init tot een voor de leek verrassende (inclusie. De afsluiting van het Haringvliet zal koraberging in de mond, oostwaarts tan de lijn Zwarte Hoek. Kwade c, terugbrengen van ongeveer 300 iiiljoen tot ca. 40 miljoen m« per getij. pe uitwateringssluizen zullen altijd ge- iloten zijn als de waterstanden buiten joger zijn dan op het Haringvlietbek- jeti. De helft van de tijd zullen de siui- jn ook bij eb nagenoeg gesloten blij- ren. Gedurende de andere helft van de tijd !ii!len de sluizen bij eb zoet water af- (oeren. De maximale afvoeren per ge- zullen variëren van 10000 m^ per se conde tot 20000 m^ per seconde bij zeer i opperwaterafvoer. Op het tijdstip lan sluiting van het Haringvliet zullen havendammen van de Europoort hun ■ootste lengte al hebben bereikt. De gevolgen van deze veranderingen loUen in de eerste plaats de onderzee- Jelta betreffen. Door de verminderde afvoeren verliezen de getij stromen na- jeg alle transportcapaciteit, zodat de ondiepe, tamelijk vlakke delta van het Haringvliet de invloed van de golven gaat overheersen. Reeds golven van minder dan 1 m hoogte zullen daar een schoorwal vormen. De invloed van leze golven is evenwel niet te verge lijken met die van de branding. Deze laatste zal gedurende bijna 20"/o van de op de onderzeedelta voorkomen. Door refractie (golfbreking) zal de branding zich concentreren op de on diepten en het bodemmateriaal aldaar lodanig in beweging brengen dat de schoorwal snel zal worden gevormd. Het proces zal naar verwachting ver lopen zoals bij de vorming van de Westplaat voor de mond van de Brielse Maas, waarbij binnen één jaar de bo dem van de Maasvlakte en van enkele anders gerichte platen werd omge vormd tot de Westplaat. Kortheidshalve Eoemen wij de plaat, die in de toekomst in de mond van het Haringvliet zal worden gevormd, nu al de Hinderplaat. In de branding zullen aanzienlijke koeveelheden zand voor de opbouw van Je Hinderplaat beschikbaar komen. \aar analogie van de sneUe vorming van de Westplaat wordt verwacht, dat ie Hinderplaat eveneens In slechts en kele jaren na de afsluiting van het Ha ringvliet gevormd zal worden. De eb- ifvoeren door de Haringvlletsluizen fflllen de ontwikkeling van de Hinder- t wel beïnvloeden, m^r niet in overwegende mate. Het gemiddelde sedimentgehalte (be zinksel) van het zeewater ter plaatse is len gevolge van de golfslag ten minste mg/l, drie maal zo hoog als in het Bieer afgeschermde Brielse Gat; de vloed zal in het gebied van de Hinder plaat dus ten minste 9 miljoen m^ se- faent per jaar aanvoeren. De Hinderplaat zal ten hoogste 12 miljoen m^ zand bevatten. De eb zal weinig sediment uit de kom achter de Hinderplaat meevoeren, terwijl bij ge sloten uitwateringssluizen alle sediment in de kom zal bezinken. Bij open sluizen stroomt relatief schoon water van het Haringvliet door de kom, waardoor de Seulen aan beide zijden van de Hin- lierplaat in stand zullen worden gehou den. Waarschijnlijk zullen slechts twee Seulen aan weerszijden van de plaat «verblijven, omdat daar reeds nu de Srootste diepten worden gevonden, zo- iat de middengeul eeder kans heeft om te verzanden. Terwijl alle geulen in dè mond van te Haringvliet dus in omvang zullen ifnemen zal er ook enige erosie (afslij- üng van het land) van de oevers op treden als gevolg van de aanpassing tan de geulen aan de overheersende verhangen. De Voornse oever zal ten westen van strandpaal 12 nog meer worden aange vallen door stroom dan op het ogen- lilik door golfslag. Hoewel de erosie Vermoedelijk enigszins geremd zal wor- feti door de kleilaag die bijna overal op U 5 m diepte aanwezig is, zullen er op ileti duur toch maatregelen nodig zijn "n de oever te beschermen. Afslöting? Minder zeker Is de situatie langs de Goereese kust. Indien de sedimentatie de geul Inderdaad de vorm zal aan- temcn van spekkoeklagen, zoals wordt vermoed, kan b\j zeer grote afvoeren van de sluizen en een onzekere afvoer- verdeling tussen de geulen langs Voor- en langs Goeree erosie optreden zo- M van de Hinderplaat als van de »6vcr van Goeree. In de kom achter de Hinderplaat zal ">oral slib worden afgezet. Afhankelijk Van de mate van consolidatie van het Jvlerslib op,het Haringvlietbekken zal Jet bij grote sluisdebieten gedeeltelijk 'Unnen worden meegevoerd, doch de totale slibaanvoer uit de rivieren zal in vergelijking met de huidige toestand verminderen. Desalniettemin zal de aanslibbing waarschijnlijk een of enkele millioenen m^ slib per jaar bedragen. Het is dan ook waarschijnlijk dat op de stranden achter de Hinderplaat plaatselijk slibafzettingen voorkomen, terwijl het onzeker is of de relatief zwakke golfslag in de kom deze stran den schoon kan spoelen. Indien er geen maatregelen zouden worden getroffen, zoals onderhouds- baggerwerk, zou de vaardiepte in de monding van de twee restgeulen te klein worden voor grotere schepen. Vermoedelijk zou in dat geval op de drempels geen grotere diepte dan N.A. P. 4 m en mogelijk zelfs minder dan N.A.P. 3 m overblijven. Verbindingsdam? De nadelige gevolgen van de afslui ting van het Haringvliet zouden gro tendeels kunnen worden weggenomen door de ontwikkeling van het kustge bied te versnellen en gedeeltelijk te corrigeren. Het hinderlijke gevolg, de aantasting van de oever van Voorne, zou men kurmen voorkomen door een verbinding tot stand te brengen tussen de Hinderplaat en een stuifdijk te bou wen. Indien in dit werk 4 a 6 miljoen m^ zand werd ingebracht, kon het met aanstuiven in enkele jaren de storm vloedhoogte bereiken. Door op deze manier de kombergings- afvoer en de gehele afvoer van de uit wateringssluizen in een enkele geul ter plaatse van het Slijkgat te concentreren zou het in den vervolge eenvoudig zijn om deze geul te stabiliseren, en groten deels te voorkomen dat de stroomerosie de kust van Goeree bij zeer grote Rijn- afvoer aantast. De minimale diepte van N.A.P. 5 m ten behoeve van de scheepvaart zou gemakkelijk kunnen worden onderhouden. De afsluiting van de noordelijke geul zou de verdediging vereisen van de aan getijstromen en aan golven zeer geëx poseerde punt van de Hinderplaat. Deze punt zou moeten worden opgebouwd tot een bastion. Het is echter vrijwel zeker, dat dit werk niet duurder zou zijn dan de verdediging van het ca. 2 km lange kustgedeelte van Voome dat anders door strandhoofden zou moeten vrorden beschermd. De aansluiting van de Hinderplaat op de kust van Voome kan echter ook andere mogelijkheden openen. De figu ren geven slechts voorbeelden van mo gelijke geleide ontvidkkellngen in de mond van het Haringvliet. Een verbin dingsdam naar de Kinderplaat is slechts één van de mogelijkheden ter voorko ming van nadelige gevolgen van de Deltawerken voor het gebied zeewaarts van de afsluiting van het Haringvliet. Voor de definitieve prognose van de consequenties van het menseiyk ingre pen zal een nader kustmorfologisch on derzoek moet dienen, zoals trouwens ook geldt ten aanzien v,an de voorspel ling van de natuurlijke ontwikkeling. Niet alleen in het buitenland, ook op de onlangs gehouden tentoonstelUng „Het Landbouwwerktuig" bleek dat van de zijde van de fabrikanten meer aan dacht wordt besteed aan kunstmest- strooiers met een grote bakinhoud. Hoewel de kleine strooiers, zoals cen trifugaal en pendel al sinds jaren een begrip zijn, is er ook een groep gebrui kers die, bijvoorbeeld gewend aan een 5 meter schotelstrooier, de voorkeur geeft aan een grotere bakinhoud. Wij zien hierin een normale ontwik keling naar grotere eenheden. Nog niet zo veel jaren geleden werd het veevoer in zakken of dozen afgeleverd, olie werd geleverd in een vaatje en zo zijn er meer voorbeelden. Veevoer, en denk maar aan de kui kenmester, wordt in silo's opgeslagen, olie gaat in tanks en het buik-trans port is één van de belangrijkste takken van het wegtransport. Er is dan ook bij de kunstmestfabrie- ken de vraag gerezen, hoe in de toe komst de aflevering en transport van de meststof zal plaatsvinden. De huidige bewaring en opslag in plastic zakken heeft grote voordelen.' Schone reukloze zakken, geen vocht- aantrekking, men kan de zakken dagen lang op de kopakker laten staan, als 's morgens bij nachtvorst juist even ge strooid kan worden. Er zijn ook nadelen De verpakking kost geld aan materiaal en vulkosten. Zak voor zak moet wor den losgesneden en de lege rondzwer vende zakken raken in de sloten en verstoppen duikers en riolen. Los geleverde kunstmest kan voorde- Jen bieden, zeker als vervoer en opslag gerealiseerd kunnen worden. Een kostenbesparing op de kunst- mestpost maakt het mogelijk een in vestering te doen in materiaal. Strooiers met grote bakinhoud kun nen machinaal geladen worden met be hulp van de frontlader, of wanneer men reeds zo ver is, uit e ensilo. Een metho de die in Duitsland en Frankrijk toe gepast wordt is: laden met de graanele- vator die gevuld wordt vanuit een enorme landbouwwagen met 7 ton laad vermogen. Door de strooier in de schuur te laden en de meststof direkt uit te rij den kan veel tussentransport vermeden worden. In Duitsland zijn containers in omloop die voor vervoer en opslag van losse meststof geschikt zijn. Dit zijn ku busvormige bakken met schuine bo dem, waarvan er drie op een zogenaam de „Ackerwagen" staan en waaruit door middel van een schuif de kunstmest- strooier gevuld kan worden. Eenzelfde soort container van een andere firma is ook te gebruiken voor los graan. Afgezien van de gemakkelijke manier van machinaal laden, wordt een verkor ting van de vultijd bereikt. Ook bij het huidige gebruik van zakken. Bij een bakinhoud van bijvoorbeeld 2000 kg vraagt het vullen een zekere tijd, deze is echter niet 5 x langer dan bij het vullen van een bak van 400 kg. Integendeel, het totaal van de zoge naamde leeglooptijd bij gebruik van een grote strooier, is minder. Een ander pluspunt is het feit dat men meerdere hectaren aan een stuk kan afstrooien, soms drie a vier ha, en dat men ook gemakkelijker werkt op lange percelen. Daarom kan de grote bakinhoud ook nu interessant zijn bij het gebruik van gezakte kunstmest. In tegenstelling tot het rijden met een grote bakinhoud gedragen in de hefin- richting, is het prettig rijden met een getrokken machine die geen invloed op de besturing van de trekker uitoefent. Uiteraard zijn er een aantal techni sche punten waar men op moet letten bij de aanschaf van een grote strooier. In de eerste plaats letten op de ge wichtsverdeling en de stand van de ach teras. Een ideale positie is die waarbij de lading tussen de achteras en de trek haak ligt. Op deze wijze is er een goede gewichtsoverdracht op de achterwielen van de trekker. Ook is het belangrijk dat de spoor breedte te verstellen is. Vooral bij een overbemesting op aard appelen is het noodzakelijk dat de wie len tussen de ruggen lopen. Een voorziening om dan de strooier hoger te plaatsen is eveneens belangrijk daar hiermee bereikt wordt dat de strooischijf op de pendel dezelfde af- Over het heilig lijden en sterven van onze Heere en Zaligmaker, Jezus Christus. Ach, Uw lijden, waar ik kom, maakt mij stom. Kon ik mijn gedachten uiten! Droefheid maakt mij onbekwaam, die ik saam zal met zucht en traan besluiten. Zoete Jezus, ik beken, dat ik ben d' allerschuldigste van allen, waarvoor Gij, zo vol geduld, zónder schuld, in dit lijden zijt vervallen. Sla dan nog, mijn ziel, uw oog eens omhoog. Zie daar hangt Hij nu verheven. Daar, daar vliedt het levensnat, 't heilzaam bad, dat Aaron niet kon geven. Ja, dat bloed en anders geen, dit alleen, doet u 't eeuwig heil genieten. Dit alleen betaalt uw schuld en vervult al het lange bloedvergieten. Nu Heer Jezus, 't is volbracht, en de macht van de duivel is verwonnen Hierdoor werd ons heil bekend en volend 't grote werk bij U begonnen. Gij alleen, Heer Jezus, Gij stelt ons vrij; die de afgrond hebt besloten, 's Vaders toomigheid gesust, 't vuur geblust, en de hem,el werd ontsloten. Wet en zonden, hel en dood. zijn ontbloot van verdoemelijke machten: Heden werd ons zaligheid toegezeid, dat wij door 't geloof verwachten. Daarom buig ik needrig. Heer, voor U neer. Laat, ach, laat mij toch verwerven, dat de kracht van dit Uw bloed in mij doet d' oude mens der zonden sterven. Leer mij, die onwaardig ben, en U ken, d' eigen waardigheid verdoemen; dat ik eigen wil en kracht, gans veracht, niet dan Uw kruis mag roemen. Doe mij door Uw lijdensbaan tot U gaan, en mijn liefde opwaarts zenden, opdat ik in vaste hoop mijne loop hier beneden mag volenden. Dat ik ook in tegenspoed welgemoed dan Uw komste mag verbeiden, wetend dat geen druk zo groot, noch de dood, mij van Uwe liefd' zal scheiden. Maurits Magwits. OUDE TONGE Geslaagde demonstratie O.K.K. Gymnastiekvereniging O. K. K. heeft donderdag j.l. het publiek gedemon streerd op welke manier zij haar leden bezighoudt. Zij is in deze poging goed geslaagd. Ze heeft tevens laten zien, welke enoime mogelijkheden de sport hal biedt voor dergelijke evenementen. De opmars met de drumband „Vooruit" voorop was indrukwekkend voor oog en oor. Het is prettig te weten, dat de jeugd bij een dergelijke vereniging on der vertrouwde leiding een sportieve opvoeding krijgt. De volle tribune ge noot van de verschillende oefeningen. Door bijna alle toestellen afwisselend te gebruiken, bleef het een boeiend pro gramma. Klein en groot deed zijn uiter ste best om goed voor de dag te komen. Hoewel alle onderdelen van het pro gramma van een uitstekend gehalte wa ren, vormden de rekstokoefeningen van de jongens, de openbare les van de he ren en tot slot de vrije oefening van de ruim 50 damesleden de hoogtepunten. O.K.K. heeft hij het verrijzen van de Sporthal haar taak begrepen en biedt honderden wekelijks een uur goede vr ij etij dsbesteding. stand tot de top van het gewas heeft als normaal tot de bodem. In dergelijke grote strooiers wordt de meststof via een vijzel naar het strooi- orgaan getransporteerd. Als regel zal er meststof in de bak achterblijven, daar de vijzel ruimte langs de bodem of wanden moet hebben Deze hoeveelheid mag niet meer dan 25 d 30 kg bedragen en om deze hoe veelheid met de hand binnen het be reik van het strooimechaniek te kunnen brengen is het gemakkelijk als de vijzel snel uitgenomen kan worden Vanzelfsprekend is het, dat naast de ze technische opsomming de strooier goed werk levert, en dat dit op eenvou dige wijze te bereiken is. Aardbeien kan meri tegenwoordig ook in de winter eten. Ze komen dan na tuurlijk niet van eigen bodem, maar worden ingevoerd uit landen met een milder kUmaat dan het onze, speciaal uit Israël, Mexico en de Canarische eilanden. De aardbeien uit Israël wor den meestal aangevoerd in doosjes van 250 gram; de doosjes zijn stootvast en de inhoud komt dan ook meestal on geschonden aan. De Mexikaanse aard beien zijn goedkoper, maar ze zijn niet zo goed verpakt en het feit dat men ze meestal in kartons van 5 kg verzendt draagt ook niet bij tot een onberispelij ke overkomst en leidt niet zelden tot beschadiging van de onderste lagen van de vruchten. Els soort aardbeien is in tussen voortreffelijk van smaak. (DIA) SCHAAKVERENIGING „ZWARTE PION" Uitslagen d.d. 22 maart. Ie Afdeling: C. Poortvliet R. Wolters C. Littel J. de Jager A. v. d. Waal G. de Jager A. Visser P. Lesuis 2e Afdeling: N. V. Bracht C. Vis J. Noordijk K. v. Lint M. V. d. Waal H. de Zout J. Keuvelaar M. Moerland H. Meijer H. v. Ardenne Jeugdafdeling om de Visser-trofee voor G.-O.: T. Grinwis H. Koese G. -Doedens A. v. d. Waal 0—1 0—1 0—1 V2-V2 V2-V2 0—1 1—0 0—1 1-0 1-0 Jaarvergadering „Volksonderwös". Op vrijdag 22 maart werd in gebouw „'t Centrum", alhier, de feestelijke jaarvergadering gehouden van de vere niging „Volksonderwijs" afdeling Oolt gensplaat e.o. De voorzitter heette de vele aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzonder dhr. J. Volwerk, die namens het Fede ratie-bestuur de avond bijwoonde. Ver volgens kon de verheugende medede ling gedaan worden dat de afdeling nu 150 leden telt, waarop de aanwezigen hartelijk applaudiseerden. Dhr. J. van Renswoude te Oude Ton- ge hield een causerie over het vele baanbrekende werk dat „Volksonder wijs" doet voor goed onderwijs in het algemeen; waar men toch allen zo nauw bij betrokken is. Daarna werd het blijspel „De Be moeial" opgevoerd, dat mede door de goede vertolking zeer in de smaak viel van het publiek. U bent waarschijnlijk blij, dat uw kinderen net uit de winterkleren zijn, en dat zo langzamerhand de nopjesjiu:- ken en gestreepte hemdj es de kast weer uitkomen. Voorlopig denkt u niet meer aan dikke duffeltjes en aan bontlaarsjes Toch zijn er in ons land een heleboel mensen, die dat op dit ogenblik wèl doen. Zij maken zich nu al weer druk over het warme jurkje, dat u in het aanstaande najaar voor de kleine Truus gaat kopen, en de kleurige truien voor Keesje zijn zelfs al een paar weken klaar. Wij kunnen het dan ook niet na laten, nu vast met u over die komende kindermode te spreken. En mode is het, al zult u geen echte Bonnies en Clydes naar de kleuterschool zien gaan. Lange rokken bestaan immers voor kinderen niet meer. Nooit meer. Evenmin als de loodzware stoffen in treurige kleuren. Integendeel, het lijkt wel alsof de moderne synthetische vezels speciaal zijn uitgevonden voor het kind. Het zijn stoffen waarin het zich kan bewegen, sterk en toch licht, soepel en warm, stoffen die moeder zelf kan wassen. In het komende herfst-seizoen zal vooral wat betreft de bekende vezel draion de kleur in de kinderkleren een voorname rol spelen. En dan ook kleur in de ware zin van het woord: Twee gemakkeiyiie japonnetjes van dralon. De Bayer-aktie „De bonte wereld van het kind" zorgt ervoor, dat u straks, als het wat kouder wordt, kousjes of een maillot kunt kopen, die in kleur precies passen by de weefstof van het jurkje. vrolijk, attraktief. Bovendien zullen dit jaar de kleuren in de gewezen dralon- stoffen meer dan ooit zijn afgestemd op de kleuren in het breigoed. Dit dankzij een bijzondere samenwerking met de fabrikanten van de bonneterie, van de geweven stoffen en de konfektie. Zo zal het mogelijk zijn, om voor uw kind een kompleet ensemble op te bouwen uit ar tikelen van verschillende fabrikanten. Een overgooiertje bijvoorbeeld van ge ruite dralon in verschillende kleuren. Bij iedere kleur, die in deze ruit voor komt, is een passend jumpertje te krij gen. En een passende maillot, of kous jes. Ook een sjaal in dezelfde kleur, een muts en wanten. Om maar eens iets te noemen. Op deze manier ontstaat voor kleu ters zowel als voor grotere kinderen een ware bonte wereld, die de ontwikkeling in de kindermode typeert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5