,,Sialoom" werd geopend! Hei nieuwe monumentale orgel voor De Doelen ie Roiierdam De oorlogs misdadiger Meditatie Tapijt tegels ^I^i Ouddorp krijgt weer Middenstandsbeurs Blijde bewoners verleenden vocale" bijdrage! Sommelsdijk J. KEUVELaSlR Organist Arie J. Keyzer v/h te Middelharnis Middenstandsvereniging ,Ouddorp' komt tot actie l Vrijdag 29 maart 1968 No. 3674 PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Redactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij, contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond BOUWMATERIALEN Dirksiand Heuga - Tretford - Desso Forto - Tapisom lt>NbNlNGINRICHT»W^ ZANDPAD 32, MinDELHARxis Een beschrijving van dit prachtige instrument dat gisteravond officieel in gebruik werd genomen treft U aan op de binnenzijde van dit blad. -A ir -k -k Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" k -k k ir -k 2 De echte misdadige oorlogvoering in moderne tijd is ontketend door jitler en zijn trawanten. De gruwelen, "ie in de tweede wereldoorlog gepleegd ijn, waren van hogerhand bevolen. fan een in wezen misdadig regiem, dat 10 terreur aan de macht kwam, is ook 'jet anders te verwachten. Wie tegen jgen volk zonder scrupules tekeer gaat, joit vanzelfsprekend tegenover andere Ie remmen los. Wat de Duitsers in dit ipzicht onder aanvoering van het nazi- tgiem gepresteerd hebben, heeft zijn feerga in de wereldgeschiedenis niet ïhad. Wij vergeten gauw en zij die de jrlog niet bewust hebben meegemaakt jlnog niet geboren waren, weten er he- tnaal niets van als zij de literatuur jover nooit hebben gelezen. Wat ech- ir het Hitlerregiem heeft gedaan dient jdereen te weten en daarom is het er één en ander uit naar voren te lalen. Reeds in november 1943, dus midden 11 de oorlog, gaven de geallieerde grote logendheden, het Verenigd Koninkrijk ilngeland), de Verenigde Staten en de ioïjet-Unie een verklaring uit, waarin lerd medegedeeld, dat zodra de wapen- jilstand een feit zou zijn, een vervol zou worden ingesteld tegen allen I verantwoordelijk waren voor aller- ki gruweldaden, massamoorden en te- itchtstellingen: de leden van de nazi- ij, maar ook Duitse officieren en sWaten. In de eerste plaats behoorden iaartoe de z.g. grote oorlogsmisdadigers 'ie berecht zouden worden door een temationale Militaire Rechtbank. Na 'e oorlog, op 20 november 1945 werd in et Paleis van Justitie in Neurenberg i openingszitting gehouden. Er waren iier rechters n.l. van Engeland, Ame- 'a, Frankrijk en de Sovjet-Unie, met xeuit. 333 lier plaatsvervangers. Voorzitter was de igelsman Lord Lawrence, die met Tachtige hand de zittingen leidde. Het roces heeft 218 dagen geduurd, dat in okio tegen de Japanse oorlogsmisda- 417 dagen. Dat was het grootste roces uit de wereldgeschiedenis. Men weet, dat drie van de grootste uitse misdadigers zich in de dagen, it de oorlog afliep, van het leven ïbben beroofd en alzo de menselijke rechtigheid ontliepen: Hitler, Goeb- en Himmler. De andere leiders rden gearresteerd en in Neurenberg |)gesloten. Het waren Goering, Hess, im Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, «enberg, Frank, Frick, Streicher, uk, Schacht, Dönitz, Roeder, Von tirach, Sauckel, Jodl, Von Papen, yss Inquart, Speer, Von Neurath en tsche. Bormann had men niet te Jften kunnen krijgen. Er waren drie soorten misdrijven, arvan deze topleiders werden be- huldigd: a. misdrijven tegen de vrede n.l. het aken van plannen en het voorberei- n van aanvalsoorlogen. oorlogsmisdrijven zoals moord, ishandeling, deportatie, slavenarbeid, 'ien van krijgsgevangenen en gijze- !rs, plundering, vernietiging van ste rn en dorpen, die niet van militaire :lekenis waren. E. misdrijven tegen de menselijkheid: troeiing der Joden, onmenselijkheden jen de burgerbevolking en politieke ïenstanders etc. Ter dood veroordeeld werden Goering ïmann (bij verstek). Frank, Frick, A\, Kaltenbrunner, Keitel, Von Rib- ïitrop, Rosenberg, Sauckel, Seyss In- 'art en Streicher. Vrijgesproken wer- 'A Fritsche (journalist en radiospre- Von Papen en Schacht (financier), tvangenisstraf, levenslang of een aan- J jaren: Dönitz (admiraal), Funk, Hess Neurath (diplomaat), Raeder (ad- iraal), Baldur von Schirach (jeugd- Jier) en Speer (hoofd bewapenings- 'tetrie). Van de laatste categorie zit na 23 jaar nog alleen Rudolf Hess, ■plaatsvervanger van de „Führer". Het zou ons te ver voeren allerlei bij- «derheden omtrent de misdaden van ■!e lieden hier te gaan opsommen. Wie Srvan meer weten wil, verwijzen we ;»r het uit het Duits vertaalde boek ■Pmars naar de galg". Dat geeft een a uitvoerige beschrijving van het ïces en een overzicht van de ergste isdaden. ïen uitzondering willen we maken Seyss Inquart, de rijkscommissaris 1 Nederland. Samen met de S.S. Füh- Rauter heeft hij een nietsontziende ■teur toegepast met name tegen het izet. Hijzelf omschreefdit als „Ver- htung" (vernietiging) van het verzet. liet gijzelaars terechtstellen, velen 9r concentratiekampen brengen, Tde politierechtbanken in, pleegde otscheepse roof en plundering van ?flerlandse eigendommen, liet een half 'joen dwangarbeiders naar Duitsland ren, maakte zich schuldig aan Jo- vervolging door 110.000 Joden naar •schwitz e.a. kampen te deporteren, "Waar er slechts 6000 terugkeerden enz. 'n de nacht van 16 oktober 1946 had terechtstelling van de ter dood ver- Weelden plaats, behalve van Goering. e had n.l. kort voor de executie moord gepleegd door cyaankali, een „ONVERGELIJKE SMART" „en ziet of er een smart zij gelijk mijn smart Klaagliederen 1 12m. Er is grote smart over Jeruzalem ge komen. De stad is in brand gestoken en de tempel ligt in puin. De straten zijn eenzaam en verlaten als een park in de herfst. Haar inwoners zijn door de vij and als ballingen weggevoerd. Dat alles is aan de profeet Jeremia niet voorbijgegaan. Hij is er ten nauw ste bij betrokken, want hij behoort im mers zelf ook tot dat volk? En zijn smart is het allerzwaarst, omdat hij zo goed weet, wat de oorzaak van al deze ellende is. Het was niet nodig geweest, wanneer het volk geleefd had naar de rechten en inzettingen des Heeren. De zonde weegt hem het zwaarst. Deze droefheid brengt hij tot uiting en klaagt en ziet of er een smart zij gelijk mijne smart. En weet u wat ook vast staat voor de profeet? Dat het uiteindelijk de Heere is, die al dit kwaad heeft laten komen en daarvoor de vijand als een middel in Zijn handen gebruikt heeft. Op de puinhopen van Jeruzalem klinkt zijn klacht dat de Goddelijke hand het volk bezocht heeft vanwege de zonden en overtredingen. Hij roept anderen op om op dezelfde wijze mèt hem te klagen. Gaat het ulieden niet aan, gij allen die over de weg gaat? Schouwt het aan en ziet! Daar zijn vele voorbijgangers, maar omdat zij niet rechtstreeks betrokken zijn geweest met deze rampspoed, zien zij het wel, maar gevoelen er de zwaar te niet van. Er zijn spotters, er zijn on verschilligen, er zijn er ook die met een vluchtig medelijden zijn vervuld, maar het aanstonds weer vergeten. Maar de profeet zegt hier, dat zij allen er bij betrokken zijn. Allen staan zij immers schuldig tegenover God. Wat hier aan Jeruzalem is overkomen, kan ook hèn zo spoedig treffen. In dit woord is ook profetie. Profetie van de lijdende Christus. De lijdende Borg heeft deze klacht tot de Zijne ge maakt, toen Hij in een geheel enig lij den, de zonde van Zijn volk gedragen heeft. Daarom, als er al hoop is voor I Sion, dan ligt die geheel en alleen in dat plaatsbekledend lijden van Hem. I En als we dit verstaan, dan gaat de lij dende Christus gestalte voor ons krij gen. Is er een smart als Zijn smart? Jesaja noemt Hem de Man van smarten en Zijn gehele leven heeft in het teken van 1 smart gestaan. Hoe vaak lezen we, dat de Heere Jezus geweend heeft. Ge weend over de natuurlijke, de geestelij ke en eeuwige dood van de mens. Het is onvergelijkbare smart wanneer Hij in de hof van Gethsemané kruipt als een worm, als Hij bespot wordt voor het hof van Herodes en gemarteld door de dienstknechten van Pilatus. Onuitspre kelijke smart, wanneer Hij als een ge vloekte hangt aan het kruis van Golgo tha en daar zelfs de nabijheid van Zijn Vader moet missen. En volkomener als bij Jeremia, heeft bij Jezus de wetenschap geleefd, dat dit alles om der zonde wil moest doordra- gen worden. In deze lijdensweken komt toch wel inzonderheid de roep uit onze tekst tot ons: Gaat het ulieden niet aan, gij allen die over de weg gaat? In de prediking wordt 'ons weer voorgesteld het name loos lijden van Sions Borg. Past daar het woord niet: schouwt het aan en ziet of er een smart is gelijk Zijne smart, die Hem aangedaan is, waarmede de Heere Hem bedroefd heeft ten dage van de hittigheid Zijns toorns. Hier spreekt de vreselijkheid der zon de, de rechtvaardigheid van het oordeel en de liefde Gods. De vreselijkheid van de zonde maakte het noodzakelijk, dat er zulk een offer tegenover kwam te staan. Niets anders kon de Heere vol doen. Wanneer we in Christus, de plaatsvervanger van de mens zien, dan moeten we ook uitroepen dat aïles ver diend was, wat daar over Hem kwam, maar dan verdiend door ons. Het von nis was gans rechtvaardig. Maar juist, omdat de Heere dit vonnis nu wilde voltrekken aan Zijn eigen lieve Zoon en niet aan schuldige zondaars, glanst hier ook Gods liefde in zulk een onuitspre kelijke mate. Die nameloze smart van de Borg, ge tuigt tegen ieder van ons, maar wil ook ieder troosten die geen raad weet met zijn zonden. Want dezulken mogen in Hem hun eeuwige verlossing aanschou wen. Hun schuld was zo groot, dat er aan hun kant geen weg meer overbleef. Maar dan komt Hij, Die het gezegd heeft: Ik ben de weg en de waarheid en het leven. Dan blijft er alleen maar aanbidding over bij Gods gunstgenoten. Schouwt het aan! En wat zien we dan? Een smart als gene smart. Hij dragende de volle last van de toorn Gods tegen de zonde. Dan staan daar de Vader en de Zoon tegenover elkan der. Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten? Dan zien we echter ook een liefde als geen liefde, waar Christus voor ons ge storven is toen wij nog zondaars waren. Dan zien we een zaligheid als geen an dere zaligheid, want de hitte van Gods gramschap is geblust in het bloed des j Lams en nu is er voor degenen die door^'' Hem tot God gaan, uitzicht op leven, eeuwig leven! Gij hebt o Heer' uw land die gunst betoond, dat Jacobs zaad opnieuw in vrijheid woont. Gij vindt in gunst en niet in wraak Uw lust, de hitte van Uw gramschap is geblust. Dirksiand. C. J. Kesting. zeer zwaar vergif, in te nemen, dat hem door een S.S.-generaal in handen was gespeeld ondanks de zeer sterke bewa king. De executie geschiedde in een zaal van de Neurenbergse gevangenis. Er was een platform, dat men langs een trap moest bestijgen. De terechtstelling had als volgt plaats: de delinquent moest op een valluik stappen, dan werd de strop aangebracht, het valluik geopend en door de val werd de strop dodelijk aangehaald. Twee Amerikaar).- se artsen stelden de dood vast. Beul was de Amerikaanse sergeant Woods met twee assistenten. De eerste geëxecuteer de was Von Ribbentrop en de laatste Seyss-Inquart. De lijken werden naar München gebracht, daar in een crema torium verast ei\ daarna werd de as „in een rivier ergens in Duitsland ge strooid" om te verhinderen dat Duit sers wellicht bedevaarten naar de dode leiders zouden gaan doen. Men weet nu, dat die rivier de Isar was en ook de plaats. Een gedenkteken hebben de Duitsers nog niet durven oprichten. Dit was het einde van de grote Duitse oorlogsmisdadigers, die in Nederland 260.000 en over de gehïle wereld naar schatting 30 miljoen slachtoffers hebben gemaakt. En met deze menselijke mon sters wordt nu door ^verdwaasde paci fisten en communisten de Amerikaanse president Johnson op één lijn gesteld vanwege de oorlog in Vietnam. Ieder weldenkend mens weet, dat er geen sprake van is, dat er onder verant woordelijkheid van Johnson in Vietnam van Amerikaanse zijde dingen geschie den, die te vergelijken zijn met de mis daden van de Duitse oorlogsmisdadigers. Natuurlijk wordt er een keiharde oor log gevoerd, ook door de Amerikanen. Maar als er van oorlogsmisdaden sprake is, geschieden deze van de zijde van de Vietcong, die o.a. alle autoriteiten van de plaatsen waar ze binnendringen, ver moorden en allerlei andere gruwelda den bedrijven. Zij oefent met name op het platteland een terreur uit, waardoor 700.000 vluchtelingen gedwongen wer den huis en woonplaats te verlaten. Zij voert een „smerige" oorlog en trekt zich niets aan van het oorlogsrecht. Dat moet men van communisten ook niet verwachten. Dat het in Nederland mogelijk is on gestraft een bevriend staatshoofd te be ledigen er wordt vrijwel niets tegen gedaan is een teken des tijds. Wij zijn uiteraard tegen S.S.-methoden van overheid en politie, maar de lankmoe digheid, waarmee men hier de rode warhoofden en de langharige jeugd hun gang laat gaan, is ook meer dan erger lijk. De grote kwaal van onze demo cratie is, dat ze tot in het absurde wordt doorgetrokken. Ook deze democratie heeft haar grenzen. Worden deze niet gehandhaafd dan komen we tenslotte in de chaos terecht. Wij zouden daarom willen zeggen: regering, regeer! Treedt zo nodig op met harde hand, zowel te gen een rode professor als tegen, de los geslagen jeugd van de straat. Op donderdag, vrijdag en zaterdag a.s.; 4, 5 en 6 april, zal in garage Poort- vliet te Ouddorp weer de jaarlijkse mid denstandsbeurs worden gehouden. De beurs zal donderdagmiddag om 3.00 uur door burgemeester Smith worden geopend. Er hebben zich weer meer deelnemers gemeld als in voorgaande jaren en de beurs beloofd daarom nog gezelliger en informatiever te worden als voorheen. Een nieuwe attractie is de doorlopende demonstratie pottenbakken door mej. Joke Hameeteman. De detaillisten en handelaren zullen in hun stands een volledig assortiment in hun branches tentoon stellen. Zaterdagavond komt zelfs de muziek er nog aan te pas; o.m. zal dan een rondgang door de gemeente worden gemaakt. »j De opening Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS In de Middenstandsvereniging „Oud dorp" bruist het van actie. Op de woensdagavond gehouden ledenverga dering is besloten dat Ouddorps win kelstand zich in het komend zomersei zoen meer dan ooit zal laten gelden. Zij presenteert zich met een fraaie gekleurde verlichting van de zakenpan- den en bij de entree van het dorp, ter hoogte van het verenigingsgebouw komt een verlichte boog met aan een zijde een „welkom" en voor hen die het dorp verlaten een „tot ziens". In het vacantieseizoen worden een reeks acties gevoerd waarvoor de mid denstandsver. financiën beschikbaar stelt. De organisatie daarvan is in han den van de recreatie-commissie. In sep- teinber/oktober van dit jaar zullen de acties besloten worden met enkele leu ke kindermiddagen. Bij de officiële ingebruikname van het gezinsvervangend tehuis, huize „Sja- loom" te Middelharnis, die j.l. woens dagmiddag plaats had, werd een duide lijke climax bereikt. De vele goede woorden die tijdens de in de Gerefor meerde Kerk gehouden bijeenkomst werden gesproken heeft hen die de stichting van het tehuis mogelijk heb ben gemaakt zeker goed gedaan; ont roerd zullen ze zijn geweest bij het ho ren van het loflied tot God dat de be woners van „Sjaloom," aanhieven toen de deur van „hun" huis door dr. C. Buis, geneesk. Insp. van de geestelijke Volksgezondheid in Z. Holland en Zee land werd geopend. De diaconieën komt een woord van warme dank toe, echter werd voorgesteld dat de hulp aan de geestelijke gehandicapte medemens geen goedheid maar een duidelijk opgelegde christenplicht is. Welkom aan velen i Door ds. Van Hensbergen, voorz. van de Prot. Chr. Stichting voor Geestelijke en Sociale Zorgen aan hulpbehoeven den op Goeree en Overflakkee werd een hartelijk welkomstwoord gesproken. In zonderheid verwelkomde ds. Dr. Buijs, dr. F. W. Frets, hoofd der Stichting Geestelijke Volksgezondheid Zuid Hol land; drs. B. Cox, van de diaconale Ka mer van Zuid Holland, ds. P. van Wa keren te Schalkwijk, voormalig voor zitter van de Stichting en der Ver. voor B.L.O.; dhr. W. J. Zoet, rijkscon sulent van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de colleges van b. en w. van de gemeenten op het eiland, predikanten en afgevaardigden van kerkeraden. Ter opening van de bijeenkomst las ds. Van Hensbergen het Schriftgedeelte Jacobus 2 vanaf vers 14. Eind nijpervd probleem Dr. Buis achtte met de realisering van „Sjaloom" een eind gekomen aan een nijpend probleem, n.l. het tegemoet komen aan de zorgen van de ouders die een zwakzinnig kind hebben dat der halve door de geringe gaven des ver- stands minder weerbaar is in de strijd om het bestaan en dat zich zonder de steun van zijn ouders of van anderen niet in de maatschappij zou kunnen handhaven. Spr. wist ook dat de ouders reeds vroeg bezig zijn met de vraag of er later anderen zullen zijn die zich om hun kind bekommeren. De begeleiding „Er dienst" zo stelde dr. Buis „naar te worden gestreefd dat de zw^ak- begaafden anderen in vrede tegemoet treden maar ook dat ze vrede met zich zelf hebben ondanks hom handicap. Liever dan over geestelijk gehandi capten wilde dr. Buis i.v.m. het karak ter van „Sjaloom" spreken over zwak begaafden temeer omdat er bij de be woners een vorm van zelfredzaamheid is. Dr. Buis besloot met de wens dat in „Sjaloom" velen in bescherming zullen worden genomen die anders slachtoffers van de huidige maatschappij zouden zijn geworden, een ontwikkeling en een bloei die spr. gaarne van dichtbij zal volgen. Het vervolg van dit verslag vindt U op binnenzijde van het 3e blad „De allerergste zonde, die de mensen ooit begaan hebben, is de kruisiging van de Vorst der heerlijkheid. Het was onmogelijk een verfoeilijker zonde te be drijven. En nochtans is, uit deze grove misdaad, door de wijsheid Gods be stuurd, het grootste goed ontstaan, dat de mensen ooit van de hemel ontvan gen hebben, namelijk, de weldaad van de verlossing. God heeft zich bediend van een der grootste zonden, om ons het allergrootste goed te laten toeko men." JOHAN d' ESPAGNE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1