Problemen bij grens-passeringen KuideAha-edfe Neem óók TWIN mts Wie beweert, dat het water niet zo nat is omdat hij TWIN rookt, overdrijft natuurlijk sterk prettig rollen, lekker roken! Door de bril van Han en Rien Boomsma Lief? Of progressief Jaarverslag N.Y. Slavenburg's Bank Fa. C. KIEVIT Zn. Bij hondeweer of zonneschijn: neem in elk geval TWIN. U rookt er voortreffelijk van. NEDERLAND KATTENBURG NV MIDDELHARNIS Westdijk 39-41 Kijlc mtl daar komt weer een stuk satelSiet Centrale Verwarming Leest de advertenties! -------o------- Autotas maakt het be stuurder gemakkelijk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 29 maart Wie na het einde van de tweede we reldoorlog naar het buitenland wilde gaan moest zorgen voor verschillende visums om in die landen te mogen rei zen. Daarbij kwam nog toewijzing voor deviezen en, wanneer men dan op reis was, dan liep men gerede kans, dat de treindouane je uit de trein haalde om je te onderwerpen aan lij f svisitatie je kon jezelf poedelnaakt uitkleden in presentie van een douanier, je kleren werden onderzocht, of je niet smokkelde of je geen spionage-foto's had enz. Voor de mannen was een mannelijke visitatie-ambtenaar, voor de dames gelukkig een vrouwelijk lid van die dienst. De trein wachtte heel geduldig, tot de laatste reiziger weer in zijn cou pé zat, en dan kon men verder reizen. Dat heeft nog jaren geduurd, de reizen den onderwierpen zich aan die behan deling. Zoals een van onze mede-reizig- sters, die uitgekozen werd voor lijfs visitatie opmerkte dat is nu al de derde keer, dat ik over de grens ga, dat me dit overkomt, ik reken er gewoon al op, dat ik me uit moet kleden... Het passeren van grenzen is na de oorlog voor sommige landen een prach tig probleem. Vooral de „nieuwe lan den" hebben er een cultus van gemaakt, een waardigheids-cultus, een erken- ningscultus. Je staat in lange rijen in de hallen van het station-van-aankomst, de politie behandelt je vaak alsof je smokkelaar bent, je koffers worden helemaal overhoop gehaald, je moet dan maar zelf zien, dat je de boel er netjes inkrijgt. Als je dan eindelijk weer thuis komt, bij de Nederlandse douane, die je alleen vraagt, „wat aan te geven", en, alleen als ze denken, je beduvelt me, pak maar eens uit, dan voel je toch dat je eigen Holland toch een heel groot tikje meer beschaafde mensen bezit on der de grensbeambten, dan al dat goud galon, van vreemde nasnuffelaars in je kpffers. Daar kan het je overkomen, dat na afloop van een controle een buiten landse politie-man zegt, kunt U me aan wat dollars helpen, ik geef een goede prijsDan moet je dat beslist niet doen, omdat je de man niet in verzoe king moet brengen zijn eigen lands- deviezen-bepaling te minachten, doch ook niet, omdat je niet weet of het een poging is je een strafbaar feit te laten verrichten, waardoor een kans komt om kennis te maken met de gevangenis... Voor het verkrijgen van het Russi sche visum had de directie van de Duitse bus-onderneming gezorgd. We behoefden zelf niet naar Den Haag of een andere stad te reizen. We betaal den meen ik vijftig gulden voor de visa van Tsjecho-Slowakije, Polen en Rusland en waren van al de sousah af. Er werd een fout gemaakt, voor Rus land was een speciaal inlegvel nodig met de portretten van mijn broer en mij. Welnu, de portretten werden bij de namen verwisseld we hadden het direct in de gaten gekregen, en waren nieuwsgierig of de Russische grens wacht het zou ontdekken. We gelijken als tweeling nu eenmaal heel sterk op elkander. Doch de Russische politie zag het ogenblikkelijk en von den de fout, van de Russische ambas sade in Berlijn, niet erg. De grens-overschrij dingen van Oosten rijk naar Tsjecho-Slowakije ging vrij vlot maar van Tsjecho-Slowakije naar Polen hadden we een uur of drie vertraging. Het kwam bizonder slecht uit, omdat de bussen al verlaat waren en we, in plaats van des avonds 8 uur op het kampeerterrein om 11 uur des avonds aankwamen en de volgende morgen naar voorschriften van de politie al weer om zeven uur vertrek ken moesten. De grensoverschrijding naar Rusland liep helemaal in het hon derd, het grensverkeer is er niet druk. Vlak voordat wij over de rivier, die de grens vormde van Polen met Rusland, reed een andere auto over de brug heen en was dus het eerste bij de douane. Waarom die visitatie van die auto nu een uur moest duren weten we niet, maar het was tegen twaalf uur, dat on ze autobus voor mocht rijden. Toen vertelden de grensambtenaren, dat we tot 2 uur moesten wachten, want men hield er rust van 12 tot 2 uur. We moesten allemaal in de autobus blijven zitten, een Russisch soldaat lummelde wat heen en weer, of we ons wel aan dat voorschrift hielden. De chauffeur ging na een poosje met een emmer de bus uit en vroeg omdat er zoetjes aan nogal dorst was bij de bus-passa- giers of we wat water konden krijgen om te drinken. Inmiddels was ook onze gids-door-Rusland binnengekomen, en die ging eens praten met de grens-be- ambten of het niet mogelijk was, dat we de bus mochten verlaten en wat heen en weer mochten wandelen. Dat werd toegestaan en we konden tenmin ste in de schaduw van een paar bomen verkoeling zoeken. De tweede bus van ons gezelschap had halt moeten houden op de brug, stond helemaal in de brandende zon. Die mensen mochten de bus niet verla ten, onze chauffeur bracht hen toen onder bewaking van een Russisch sol daat een emmer drinkwater. Om twee uur begon heel langzaam de controle, paspoorten, alle koffers open, alle bagageruimten in bus en slaap wagen-aanhanger open. Enfin, toen de controle klaar was kwam bus nr. twee voorrijden. Onze bus moest een paar honderd meter oprijden en bus nr. 2 kwam voor de controle. Duurde ook weer enkele uren. Net als bus nr. 2 voor staat komt uit Rusland voor grenscontrole een Belgi sche bus met allemaal Amerikanen en Engelsen, die een tocht door Rusland hebben gedaan. De chauffeur en de reisleider zijn ziedend, dat ook zij moe ten rekenen op enkele zeker 5 uren wachten en controle. Zij zouden willen doorrijden naar Warchau, waar het hotel besproken was voor die avond. Zij hadden al zoveel wacht-uren gehad bij controles. De Belgische busonderne mer luchtte zijn hart tegen ons, we be talen per persoon vier dollar per dag voor visum, maar de medewerking om iets te zien is hopeloos, en dan die on zinnig scherpe controle. Je staat heel den dag al onder coïitrole van je Rus sische gids, je zou niemand kunnen ver bergen, om naar het westen te smok kelen je denkt er bovendien niet aan ook, om jezelf en je medereizigers aan dat gevaar bloot te stellen, maar al die staatsdiensten hebben hun eigen voor schriften, hun eigen belangen, hun eigen idee, hoe ze de Russische staat kunnen beveiligen tegen vreemde en vooral be smettelijke ideeën van het westen. De reisleiding had gerekend op een oponthoud van een paar uur aan de grens, het werden er tegen de zes. Toen reden we verder, al weer kwamen we veel te laat het was al 1 uur des nachts op het kampterrein en de vol gende morgen konden we tenminste even uitslapen, want nu lag de leiding bij de Russische gids die na de ken nismaking een heel plezierig mens bleek te zijn en min of meer excuses maakte over dat strenge grensoptreden. Het grensverkeer is in Europa wat gemakkelijker dan vroeger in 1946 was het streng, in 1953 was het nog even streng. We gingen toen na de stormramp van februari in de zomer met een autobus mee nasir Yougoslavië. In Yougoslavië konden we onze eigen reisroute uitkiezen we hadden onze tent meegenomen en de bus moest over Italië naar het land toe. Welnu, de controle in Yougoslavië was erg lang erg vervelend, maar in Italië even lang en vervelend. In grote dikke boeken werd nagekeken of je niet op de inter nationale lijst stond van spion of bank rover of vrouwenmoordenaar of valse Beste meisjes en jongens! Deze week komt dan het laatste raad sel voor deze maand. Het is dan nu in zenden. De oplossingen van de maart raadsels mogen nu ingezonden worden. MAARTRAADSEL 5 1. Hebreeuwse naam voor Lithostrotos (naam in verband met het lijden van Christus). 2. Hofmeester (1 Kon.). 3. Va der van Samuel. 4. Medearbeider van Paulus; heeft hem later verlaten (File- mon). 5. Moeder van Timotheüs. 6. Ko ningin die verstoten werd; in haar plaats kwam een Joods meisje. 7. Ko ning van Juda; zijn vader was een zeer wijs koning. 8. Woord dat vaak in het boek Prediker voorkomt. 9. Andere naam voor Thomas. 10. Kopersmid (Ti motheüs). 11. Richter. De beginletters vormen de naam van een bekende dag uit de lijdensweken. Dit raadsel werd ingezonden door Joke Voortman, Ouddorp. BRIEVEN Ineke R. Rotterdam. Zachtjesaan ging je toch wel denken dat ik je had ver geten, niet? Maar je brief komt aan bod, zoals je ziet. Jij noemt die brief maar kort, doch wil je wel geloven, dat het de langste is van het hele stelletje? Als ik alles zo lees over school, dan ga ik me afvragen: wat doen jullie eigenlijk op school, als er zo geweldig veel huiswerk te maken is. Wat sjou wen jullie daar dan? Het meeste werk moest toch op school gebeuren? Je lacht me misschien uit en denkt: die oom heeft er helemaal geen verstand van. Hoe gaat het met kleine Gert jan? Corrie G. Krabbendyke. Dat zijn leu ke avonden van die kinderkoren. Dat is weer eens iets anders dan geregeld elke week repeteren. En dan weet je waar voor je oefent. Ik geloof dat je al aar dig wat weet van de keukengeheimen; jij zal wel een smakelijke maaltijd kun nen bereiden, als je er later zelf voor staat. Je raadsel bewaar ik nog even; nu moeten andere raadsels eerst een beurt hebben. Joost V. Oostdök. Nu je dit leest, is het examen weer al een poos achter de rug. Je kunt nu meteen in je brief er over schrijven. Ik vermoed, dat je wel geslaagd bent. Je getypte brief bevat niet veel fouten tenminste. Heb je nog tijd om geregeld op het kinderkoor te zijn? Lijdt je schoolwerk er niet onder? Jan G. Krabbendijke. Er stonden mooie dingen in je brief: met een auto naar Aagtekerke, een prijs van de was serij en dan nog de rolschaatsen, die eigenlijk weinig geld kosten. Jij staat er van de krant tevreden? Ik denk dat je goed op, hoor! En was je met de prijs alles goed gebruiken kan. Leintje M. Serooskerke. Waren vader en moeder tevreden over je werk op de ouderavond? Of lag er geen werk ten toongesteld? Ik geloof, dat ze dat tegen woordig overal zo'n beetje doen. Wat heeft jullie klas eigenlijk gedaan op die avond? Daar schrijf je niets van. Ik wil deze dingen altijd graag weten. Henk G. Krabbendyke. Als je een oom hebt die bakker is, dan ontbreekt er op een verjaardag niet veel. Ik merk uit gaat; toch is het van langeduur, dat dat het met je vader zachtjesaan voor- wel te verwachten was. Die orgelma ker heb ik wel eens ontmoet. Ik ben voor zaken ook wel eens in zijn werk plaats geweest. Maarten J. Serooskerke. Je brief is toch nog gekomen; je hebt woord ge houden. De bof en een griepje, het zijn dingen, die niet meevallen. En je bent U mag kiezen. Kiezen hoe u zijn wilt in het jonge voorjaar. Jong van hart, jong van kleding, energiek of klassiek, Ijef of progressief, Nederland f Kattenburg laat de keus. Kom eens kijken, voor het voorjaar weer eenjaar verjaard is; onze complete collectie jonge, vrolijke, olijke, verleidelijke, vrije, levensbhje lentekleding is binnen. Komt u gauw? munter. Enfin wij stonden er niet bij of liever, onze naam stond niet op die lijst. Maar een van ons gezelschap bleek een naamgenoot te hebben die ofschoon geen familie van hem toch nog al wat op zijn kerfstok had. Hoe veel bewijzen hij moest aanvoeren, dat hij niet die gezochte man was, weet ik niet. Doch hij wist het wel, geboorte bewijs, verklaring van de politie uit zijn woonplaats enz. enz. En wij maar wachten, tot hij klaar was, en hij zich excuseren, dat hij er niets aan doen kon, dat hij een naamgenoot had, die een internationaal beruchte naam had. Net zo'n scherpe controle als wij van Russische zijde hadden gekregen toen we binnenkwamen, eenzelfde scherpe controle zouden we genieten bij ver trek. De reisleiding had er al op ge rekend, er was extra brood ingeslagen, dat we niet zouden verhongeren als het weer een uur of vijf zou duren. Het werd misschien een kwartier kor ter, vast niet meer. Alle Duitsers moes ten voor controle voorkomen, passen nakijken, jasje uit, wat zit er in de bin nenzakken, wat staat er in de notitie- boeken. Hebt U brieven van Russen voor hun familieleden in het buiten land. Smokkelt U soms kostbaarheden uit Rusland weg. Enfin. De controle ging nu over de twee bussen gelijk, en mijn broer en ik kregen de aanzegging van de reisleiding, dat wij het aller laatst aan de beurt zouden zijn. En wij maar wachten en zien, hoe de Duitsers gecontroleerd werden. Nie mand behoefde mee in de controlecel om zich uit te kleden. Al stonden er mannen en vrouwen gereed om dat werkje te ondernemen. Toen allen klaar waren gingen wij, met onze vier koffers naar de Russische grenswacht. Van alle deelneemsters en -nemers hadden wij de meeste foto's genomen. Zo ongeveer tegen de 700 kleurenfoto's. De spoeltjes waren netjes ingepakt en lagen in de koffer. Dan waren er ontwikkelde films bij 6 X 6 opnamen. Van deze opnamen publiceer ik er af en toe een paar in deze artikelen. Wij hadden gelezen dat een Nederlands journalist, die een paar maanden tevoren in Rusland was ge weest tot de onplezierige ontdekking was gekomen, dat de Russische geheime politie in zijn hotelkamer was geweest en alle zwart-wit films, door middel van infra-rood of andere belichting, onbruikbaar had gemaakt. Ik had daar om naar Rusland meegenomen in mijn koffer een opvouwbare donkere kamer, ontwikkel-tonnetje, ontwikkelaar en fixeer en onderweg telkens de opgeno men zwart-wit films ontwikkeld. Hele maal perfekt was dat niet gelukt, de omstandigheden waren heel wat min der gunstig dan als je thuis werkt, maar ik had vele goede negatieven. Dan had ik meer fototoestellen bij me, dan geoorloofd was geweest. Op de heenreis hadden een paar Duitse dames een fototoestel voor me bewaard, zodat toen alles klopte. Maar nu klopte het niet. In ieder geval, als nu de controle eens erg scherp was, dan had ik alle moeite om me vrij te pleiten. Met die loodzware last van de grote kans, dat alles in beslag zou worden ge nomen, de twee Leica's zouden over gaan in Russisch staatsbezit, de beide 6x6 apparaten eveneens verloren zou den gaan gingen we de politie-post bin nen. We deden beiden of de koffers licht waren, alleen maar kleren inhielden. We gaven onze paspoorten, zeiden in ons beste Russiscli Hollandski. En daar op in het Duits, we zijn Nederlanders. Het hoofd van de dienst keek ons aan. Toen zei hij het bevrijdend woord: Doorlopen. Zonder controle konden we Rusland verlaten. De koffers wogen als een veertje, de Duitsers keken ons aan, dat we zo gauw klaar waren. We zeiden nonchalant: zo goed is nu de naam van Nederland hier, we konden zonder de koffers open te maken weer weg ineens zo achter geraakt op school daardoor, nietwaar? Dan zie je eens wat er in een dag wordt gedaan. Je mag gerust een brief in het zeeuws schrij ven; ik zal die wel kunnen ontcijferen. Nu waren het slechts enkele gezegden uit het walcherse land. Het was best wel een gezellige boel met die zes jon gens. Dat ene cijfertje, dat niet zo hoog was, vind ik niet zo erg. Het is trou wens voor een vak, dat er niet zo be paald op aankomt. Mia B. Middelharnis. Heel leuk dm mij op te bellen en je cijfers te laten horen. Ik vind die heel mooi. Tot ziens, Mia! Gertjan K. Borssele. Is dat spel niet een beetje gevaarlijk, met die geweren en pistolen? Ze zijn toch niet echt ge laden? En misschien zijn die wapens wel van hout. Dat zie ik wel eens meer bij jongens. Niet te wild, hoor, want dan droom je er van 's nachts. Hoe gaat het met je stukje grond? Het is nog wel een beetje te nat om te zaaien misschien, of heb je er krokussen in? Jeamiet S. Krabbendijke. Wat die vraagteken moest zijn, heb je in de op lossingen wel gezien, hè? Vind je het kerkgebouw in Aagtekerke maar klein? Ja„ jij bent ook aan zo'n groot gebouw bij jullie gewend! Leuk, dat Ineke in jouw klas zit; zij doet ook mee met de raadsels, .zoals je wel weet. Jammer dat het met taal niet zo best ging. Komt er nu al een beetje verandering ten goede? Goed opletten en eerst denken voordat je iets neerschrijft. Allemaal proberen jullie dus zo gauw mogelijk de oplossingen van het maart- werk in te zenden, hè? Jullie weten nu precies wat er wordt geëist: volledig adres met de leeftijd, en de brieven worden geadresseerd aan: „Oom Ko, Eilanden-nieuws, Middelhar nis. De hartelijke groeten voor allemaal en tot de volgende week, OOM KO. Wanneer het nog drukker wordt in de ruimte rondom onze planeet wordt het risico, dat overblijfselen van sate- lieten op aarde terechtkomen uiteraard groter. Toen de ruimteproeven begon nen leek die kans niet zo groot, omdat het eventueel afgestoten materiaal van ruimteschepen meestal verbrandt, dankzij de enorme wrijvingswarmte die ontstaat wanneer zo'n stuk metaal in de atmosfeer terechtkomt. Maar al een paar jaar zijn afgestoten delen van sa tellieten die op aarde terugkeren niet meer zo zeldzaam. Kort geleden is er in Finland een fragment van een satelliet naar beneden gekomen, dat niet min der dan ^0 kg woog en grote schade had kunnen aanrichten, warmeer het in een bewoonde streek was gevallen. In tussen is, nu men een overzicht heeft van berichten over „ruimteafval", ge bleken dat in een veel groter aantal landen dan men aanvankelijk veron derstelde fragmenten van ruimtesche pen zijn neergekomen. Langzaam maar zeker wordt dit een probleem waarmee ernstig rekening moet worden gehou den. Weliswaar is de satelliet lanceren de mogendheid aansprakelijk voor schade, als een stuk ruimtevaartuig op het territoir van een andere staat valt, maar tot dusver is het bijzonder moei lijk gebleken om deze bepaling te ef fectueren. De Russen hebben tot dusver elke claim van die aard afgewezen, omdat niet bewezen kon worden dat de brokstukken van Russische afkomst waren. (DIA). Ook in 1967 zijn de resultaten van onze instelling over de gehele linie gun stig geweest. De beschikbare winst be droeg 10,2 miljoen tegenover 9,4 miljoen in 1966 en vertoonde dus een stijging van bijna g'/o. Dit resultaat werd behaald ondanks de wederom sterk gestegen kosten 12,1 miljoen te genover 10,5 miljoen in 1966). Over het verhoogde kapitaal, dat steeg tot 26.500.000,— zal een dividend van W/o (Wo in contanten en 2°/o in aandelen uit de agioreserve) worden uitgekeerd. Vo rig jaar werd een dividend van 10% uitgekeerd (8°/o in contanten en 2''/o in aandelen). Uit de winst zal 781.293,68 (vorig jaar 776.088,57) worden afgeschreven op gebouwen etc, aan de algemene re serve zal worden toegevoegd 865.907,04 (vorig jaar 730.000,de interne re serves zullen worden vermeerderd met 3.272.244,27 (vorig jaar 2.957.591,70) en voor de voorziening voor de belas tingen wordt bestemd 2.657.500,— (vorig jaar 2.600.000,—). De aan de bank toevertrouwde mid delen namen met ca. 33 miljoen toe (een stijging van ca. 8%), terwijl de de- biteurensaldi en de verstrekte leningen met 28 miljoen 8''/o) stegen. In april 1967 werd een overeenkomst gesloten met de First National Bank of Chicago, waarbij deze bank een belang van 11% in het a'andelen-kapitaal van onze instelling heeft genomen, met vol ledig behoud van zelfstandigheid on zerzijds. Op velerlei gebied werd reeds geprofiteerd van het prettige contact en de stimulerende samenwerking met de ze groot-aandeelhouder, die tot de grootste tien banken van de Verenigde Staten behoort. - Het verslag vermeldt voorts, dat in begin 1967 het effecten kantoor Taams en Keyzer in 's-Gravenhage werd over genomen. In dit kantoor werd een bij kantoor van de bank gevestigd. Voorts werd een nieuw kantoor in Stadskanaal geopend, terwijl in Rijssen en Winters wijk agentschappen werden gevestigd. SOMMELSDIJK Telefoon (01870) 2609 Door de afdeling v. d. Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" zal op zaterdag 30 maart a.s. een internationale ruilbeursdag worden georganiseerd. Gelet op de grote belangstelling in september j.l. zal deze dag thans in 3 zalen van gebouw „Patrimonium" a. d. Lange Breestraat 24-26 te Dordrecht worden gehouden en wel van 10.00 tot 17.00 uur. Voor de vele liefhebbers die het verzamelen van postzegels, munten, sigarenbandjes, lucifersmerken, speld jes, sleutelhangers, suikerzakjes, prent- briefkaarten enz. enz. tot hun hobby hebben gemaakt een unieke gelegenheid om hun verzameling uit te breiden, daar hier contact kan worden gelegd met verzamelaars uit alle delen van Neder land en België. Met het oog op de te verwachten grote belangstelling van de zijde van de prentbriefkaart verzamelaars, is voor dit doel een aparte zaal gereserveerd. De Afd. Dordrecht hoopt op vele ver zamelaars van de Zeeuwse- en Zuid- Hollandse eilanden te mogen rekenen. CAROUSSELGROEP BELGISCHE RIJKSWACHT OP Z.L.M. - TENTOONSTELLING Op zaterdagmiddag 22 juni 1968 zal in de grote demonstratie-ring van de Z.L. M.-, Land- en Tuinbouwtentoonstelling ter gelegenheid van het 12S-jarig be staan der Z.L.M, een spectaculaire show gegeven worden door het elite-ruiter corps van de BELGISCHE RIJKS WACHT. Het corps bestaat uit 40 ruiters, dat in samenwerking met de muziekkapel van de Rijkswacht op een terrein in het centrum van het geweldige werktuigen arsenaal der tentoonstelling een optre den zal verzorgen van circa 3 kwartier. Verwacht mag worden, dat dit corps, dat ook grote successen heeft bereikt in Aken en Rotterdam juist op deze jubi leumtentoonstelling de belangstelling zal trekken, die het verdient. Een zeer praktische tas, die op de voorbank van de auto naast de be stuurder wordt geplaatst dient zowel als bergplaats voor alle documenten en geldwaarden die hij bij. zich heeft als tot armsteun. De tas is zodanig gecon strueerd dat zij aansluit op de vorm van de voorbank in de meest gebruikelijke merken auto. In de tas zijn afzonder lijke ruimten voor autopapieren, rijbe wijs, bankpapier en geldstukken bene vens een blocnote en potlood of ander schrijfmateriaal. Er is bovendien nog ruimte genoeg om kaarten, documenten, een thermosfles (die bij de tas gele verd wordt) een spiegeltje en iets voor onderweg in te bergen. Niet alleen een gemakkelijk en praktisch ding, maar ook een dat de gevaren op de weg be perkt: de bestuurder hoeft niet meer in de compartimenten van de auto te zoeken naar wat hij daarin pleegt op te bergen. Alles kan in deze „car-caddy". De tas kan afgesloten worden en heeft een handgreep zodat de bestuurder als hij de auto verlaat haar gemakkelijk mee kan nemen. (DIA). TWIN is alleen een prima half zware shag. Prettig om te rollen, omdat hij lang gesneden is. Lekker om ie roken, omdat hij goed gemengd is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 10