V.V.V. Ouddorp bezorgd over hogere lasten voor recreatiebedrijven Plaatselijk nieuws Oprichter van jubilerend „Sparta" te Middelharnis werd danli gebracht nuto over de kop bij Haringviietbrug De rode intelligentsia Vestiging betonmortel- centrale op Goeree-Over- flal(l(ee en Scliouwen-Duiveland Veilingberichten Dinsdag 19 maart 1968 No. 3671 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Adhaesie aan verzoek tot opheffing van de tol Gymnastiekver. „Olympia" weer actief PBINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS fedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdyk lel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. n deel van de intelligentsia, speci- onder de studenten, dus links-radl- en half- of heel-communistische enten, roert zich geducht via de- traties etc. Ook gaan ze zich te ■jen aan opzettelijke belediging van ident Johnson van de Verenigde ten, die men een oorlogsmisdadiger Bit Hun voorkeur gaat sterk uit Mao van China, Ho Tsji Min van rd-Vietnam en Fidel Castro van a, allen fervente communisten. Bij laatste is onlangs een aantal van heren op bezoek geweest o.a. Han mers, bekend journalist en lid van p.v.d.A. behorende tot de groep uw Links. Uit alles blijkt, dat de in Vietnam door de rode propa- in zeer sterke mate wordt uitge- tom verkapte en ook wel openlijke laganda te maken voor het commu- 'e en daarvan worden vele jongeren en ook wel ouderen die een goede stelijke ondergrond hebben, het htoffer. Het is merkwaardig, hoeveel erlanders een totaal verkeerd beeld ben van de achtergronden van de tnamese oorlog. Zij weten niet meer de oorlog begon n.l. Noord-Vietnam t zijn infiltraties in het Zuiden; ze ijnen niet te weten, dat de opzet van Tsji Min was en is heel Vietnam er de macht van het communisme brengen en daarna voort te gaan t de usurpatie van alle landen van d-Oost-Azië. Dat ziet ook de rode eEigentia over het hoofd of wat arschijnlijker is: dat juichen ze toe, nt hun sympathieën liggen duidelijk j de kant van het internationale Bimunisme. &n symptoom van deze rode men- iteit is ook de antipathie van deze 'en tegen Amerika. Waaruit zijn hun anti-Amerikaanse gevoelens te ■klaren? Primair uit hun onberede- rde haat tegen het .kapitalisme", dat Amerika zijn hoogste triomfen viert, vervolgens vanwege hun voorkeur r een communistische maatschappij, k al geven sommigen dit niet direct Aangezien de Verenigde Staten de e macht ter wereld vormen, die in is gebleken het communisme ach- het IJzeren en Bamboe-Gordijn te den, wordt alle rode haat op dat geconcentreerd. In plaats dat men baar is voor de enorme offers die "erika brengt in de strijd tegen het eldcommunisme, offers van miljar- dollars en sinds enkele jaren ook r het verlies van duizenden jonge Maten in de jungle van Vietnam, kie- vele verdwaasden, die geen goede 'cipiële ondergrond hebben, tegen vrijheid en vóór Moskou en Peking, rdat ze onder de beïnvloeding zijn tomen van de propagandisten uit het ten en hun handlangers hier in Ne- dand, speciaal in Amsterdam. Wij vragen ons af, waarom Jonhson oorlogsmisdadiger genoemd wordt Ho Tsji Min een soort idool van de- lieden is geworden. De verklaring 'wan hebben we hierboven gegeven. t is meer dan schandalig, dat in ons d, dat zoveel aan Amerika te danken ■ft zowel in als na de oorlog man als Jonhnson op een dergelijke me manier beledigd wordt. Daaraan n nota bene zelfs predikanten mee! t is wel altijd ongeveer dezelfde b, die zich achter soortgelijke ac- s stelt, maar ze slepen allicht een "tal mensen, die de gave des onder- eids op principieel gebied niet be en, mee. Er is nu eenmaal een deel ,n ons volk, al is het gelukkig niet "t, vooral onder de socialistisch okenden, dat vaart op het kompas van tgelijke warhoofden. Gelukkig is de ttgrote meerderheid van ons volk chter en principieel genoeg om de ■"'e lijn te volgen. Onlangs bleek nog t een opinieonderzoek, dat 86% van volk voorstander is van de N.A. ■0.! Hieruit blijkt, dat de linkse pro- "Sanda onder de grote massa van ons Ik niet inslaat. Maar het is en blijft r te betreuren, dat een deel van on intellectuele „elite", ook uit chris- 'jke kringen, zelfs uit die van de 'U., met deze acties meedoet. Over het woord en begrip „oorlogs- ^dadiger" schrijven we nog een apart ikel, maar nu reeds willen we als "e mening kenbaar maken, dat niet linson, maar Ho Tsji Min en de ach- fhem staande communistische vrien- 1 de aanstichters zijn van de gruwe- ke oorlog in Vietnam. Daarom is het 'er dan ergerlijk, wat de rode intelli- "tsia thans presteert. Zij poneert de 'Hing „dat de president van de V.S. de verantwoordelijke militairen ter ,ke van de oorlogvoeilng in Vietnam 4 gemeten aan de te Neurenberg Tokio aangelegde maatstaven uldig maken aan oorlogsmisdaden." Vergaderingen en bij betogingen wdt deze valse beschuldiging uitgeba- 'id, In onze grote steden kan men i'ral kleine papierstrookjes aange- lakt vinden met de woorden „Johnson rtogsmisdadiger". De politie en de ^'itie doen vrijwel niets. De Minis- -f Van Justitie weet niets beters te .sn dan met Delfgaauw c.s. te pole- "seren over de strafbaarheid van de ■'alificaties. De Eerste Kamer debat er dezer dagen over en kwam j* de conclusie behalve een lid van Boerenpartij dat het maar beter geen vervolgingen in te stellen! i'rteden week moest een viertal stu iten voor de Utrechtse rechtbanli ver fijnen, omdat zij voor het raam van flat met grote letters bovengeci- fde belediging hadden aangebracht. De officier eiste schuldigverklaring en een boete van f 25,We zijn be nieuwd naar de uitspraak. De officier hield rekening met de omstandigheid, dat zij beïnvloed waren door één van hun professoren! En weet u, wie deze heren verdedigde? Natuurlijk Mr. Cam- melbeeck, de bekende advocaat, die meermalen voor radio en t.v. verschijnt en zich zo langzamerhand heeft doen kennen als een uiterst linkse socialist met zeer radicale, aan het communis me grenzende ideeën. Ook hij is een prominente vertegenwoordiger van de rode intelligentsia. Op uitnodiging van een paar purper rode Amsterdamse studentenclubs kwam onlangs een uit Oost-Duitsland afkomstige studentenleider via West- Berlijn, waar hij een soort communis tische actie voert onder de studenten, naar Amsterdam. Daar zei hij op een bijeenkomst van de jonge rode intelli gentsia o.a.: „Ik ben blij nu hier te zijn als Duits sociaal-revolutionair en de lange rij Duitse fascisten van Himm- ler tot en met Claus von Amsberg te kunnen aflossen." Deze mijnheer Dutsch ke kreeg dus als buitenlander de gele genheid hier ondermijnende activiteiten te ontplooien en een lid van ons Ko ninklijk Huis te beledigen. Hij werd niet over de grens gezet en niet gear resteerd. De autoriteiten zijn blijkbaar bang voor de reacties van onze rode intelligentsia. Prof. Delfgaauw, die pre sident Johnson, een bevriend staats hoofd, beledigde, wordt ongemoeid ge laten. Hij had zelfs de brutaliteit mi nister Polak te waarschuwen, dat als deze doorgaat personen, die kreten sla ken over Johnson, te laten vervolgen, er nog ernstiger situaties zullen ont staan als in de zomer van 1966 en dat er dan zelfs een revolutie zal worden ontketend! En zulk een onruststoker en oproerkraaier, die nota bene de profes sor onze jonge intelligentsia moet op leiden, kan rustig zijn gang gaan, om dat hij zo handig is zijn beweringen zo in te kleden, dat de juristen bang zijn hun vingers te branden bij een ver volging. De juristerij wordt wel ver ge dreven! Het links-socialistische weekblad „Vrij Nederland", ultra radicaal van inhoud, schreef onlangs het werpen van een bom naar een ambassade van een dic- tatuurstaat „een goede daad" te vin den. De knalrode redacteuren van dit blad begrijpen niet, dat juist het optre den van de rode intelligentsia op de duur een zodanige reactie in ons volk zal veroorzaken als n.l. het anti-rode deel ontwaakt uit zijn passiviteit dat de rollen worden omgekeerd en er op hardhandige en radicale manier een eind gemaakt wordt aan de rode anar chie. Laten ze niet vergeten, dat zowel in Spanje als in Portugal de huidige dic tatuur een rechtstreeks gevolg is ge weest van de chaos, die rode regimes er hadden aangericht. Als raadslid heeft dhr, J. C. Komte- bedde de door de gemeenteraad inge voerde woonforensenbelasting en de verhoging op de leges voor de kam- peerplaatsenvergunnlngen al eerder verfoeid, op de vrijdagavond gehouden alg. ledenvergadering van de V.V.V. te Ouddorp heeft dhr. Komtebedde als voorz. van deze Ver. zijn bezwaren nog eens extra onderstreept. Vooral de laatstgenoemde vond hij een onbillijke belasting omdat enkel eigenaren van zomerhuisjes en kampeerplaatsen ge troffen worden terwijl hotels, pensions en kamerverhuurders buiten schot biy- ven. Dhr. Komtebedde voorzag dat op deze manier de verblijfsrecreant betaalt voor de voorzieningen die voor een groot deel voor de dagrecreant getrof fen moeten worden. Spr. zag in de be lastingheffing ook het gevaar dat diie gaat dienen als sluitpost voor de ge meentebegroting en dat het de animo de vakantie in eigen land door te brengen zeker zal verminderen. Met zorg constateerde dhr. Komte bedde dat vorig jaar door Nederlanders in het buitenland 350 miljoen meer is uitgegeven dan door buitenlanders in ons land en te vrezen is dat dat „tekort" dit jaar tot maar liefst 500 miljoen zal oplopen! Spr. zag daarin de eis het va- kantiehouden in eigen land zo aantrek kelijk mogelijk te maken wat men ze ker niet bevorderd door het verblijf in eigen land duurder te maken. Ook moest z.i. de gemeente inzien dat de recreatie een stuk werkgelegenheid meebrengt. Overigens wilde hij niet alle schuld op de gemeente schuiven, het is de Rijksoverheid die meer geld beschik baar' zou moeten stellen voor de open bare voorzieningen t.b.v. de recreatie. Bijzonder positief liet dhr. Komte bedde zich uit over een andere door het gemeentebestuur genomen maatregel n.l. die van het ophalen van huisvuil van de terreinen. De te plaatsen con tainers zullen wekelijks door de ge meente worden opgehaald en geledigd. „Een grote verbetering die uiteraard aanmerkelijk meer zal kosten" vond dhr. Komtebedde die de aanwezigen voorbereidde op een mede dientengevol ge nodig geworden aanpassing van de tarieven op het V.V.V. kampeerterrein. Ontspanning. Met waardering zag dhr. Komtebed de terug op het verrichte werk door de recreatie - ontspanningscommissie wel ke bereid is haar activiteiten nog uit te breiden. Overigens vond spr. dat er meer „leuke" ontspanning moet kunnen worden geboden omdat een vakantie ganger uit is en de gelegenheid moet hebben zich op een aangename manier te verpozen. Spr. wilde het zeker niet zoeken in de richting van een mondaine badplaats, maar hij wilde „voor elk wat wils". Het bestuur gaf als haar over tuiging te kennen dat de terreinhouders over het algemeen berekend zijn voor hun taak en dat men de gasten zoveel mogelijk terwille tracht te zijn. Spr. deelde voorts mee dat er dit jaar een nieuwe adreslij st, een plattegrond van de gemeente en een nieuwe kaart van het eiland zullen verschijnen. Terugblik. Terugziend op het vorige seizoen met een ouderwetse zomer! had dhr. Komtebedde geconstateerd dat er niet zo'n grote toeloop was geweest als dat voor enkele jaren terug het geval zou zijn geweest, dit als gevolg van het feit dat er de laatste jaren steeds meer vas te staanplaatsen worden verhuurd en ook omdat het aantal caravans zo is toegenomen waardoor men niet meer zo afhankelijk is van het weer. Wanneer de Duitse vakanties niet voor een deel na de Nederlandse waren gevallen dan zouden de financiële resultaten zeker minder goed zijn geweest. Nu in het komende seizoen de vakanties in beide landen grotendeels gelijk vallen was dhr. Komtebedde met de directeur van de Katwijkse V.V.V., die die vrees in een T.V.-uitzending uitsprak, er bang voor dat het in juli een grote chaos gaat worden. Hij betreurde het dat van een nodige vakantiespreiding niets is terecht gekomen. Ook Zorgen. Ook in het jaarverslag van de secre taris dhr. Joh. Koek praevaleerde de zorg boven het optimisme. Hij verze kerde dat het bestuur in de afgelopen winter niet in een rustige dommel bij een was geweest maar dat ze integen deel een aanloop had genomen tot een nog grotere activiteit. Het verheugde dhr. Koek dat ook de gemeente recrea- tieplannen gaat realiseren. Hij verge leek daarbij dat vroeger vrijwel nie mand zijn grond aan recreatie wenste te besteden, „thans wil zeker van de grondeigenaren dolgraag met hun land in de recreatiegebieden liggen" verze kerde dhr. Koek. Sprekend over de door de gemeente ingestelde belastingen be greep dhr. Koek dat de gemeente veel voorzieningen moet treffen die ze uit eigen middelen moet betalen, anderzijds betreurde hij het dat de recreatiebedrij- ven een flinke last wordt opgelegd ter wijl bovendien de eisen scherper wof- den gesteld. Voor dhr. Koek gold dan ook de vraag of deze ontwikkeling zich ongestraft kan voortzetten. Het leden tal bleek mede door een wervings actie van de nieuwe administrateur, de heer Hameeteman met 50 te zijn ge stegen. Een flink deel daarvan komen uit Goedereede en Stellendam. Dhr. Koek deed daarbij mededeling van het verdwijnen van de noodlijdende V.V.V. van Goeree waarvan de leden naar Ouddorp zijn overgekomen. Aan het eind van zijn verslag wenste hij de le den een mooi zomerseizoen, prettige gasten en een goed resultaat toe! Begroting 1968. Niet zozeer over het eindresultaat maar eerder over de samenstelling van de begroting 1968 waren de terzake kundigen minder goed te spreken. Het geraamde overschot noemden zij „ge flatteerd" omdat in de begroting ook het bank-, kas- en girosaldo is ver werkt. Enkele heren stelden er dan ook prijs op in het vervolg een meer con crete en gedetailleerde begroting te ont vangen. Het bestuur zegde dat gaarne toe al zullen naar zij verzekerde de cijfers zeker niet anders komen te liggen. Op de begroting is een inkom sten- en uitgavenpost geraamd van 9000,voor recreatiebelasting welk be drag na ontvangst door de V.V.V. aan de gemeente moet worden overgedra gen. Verhoging. Teneinde het V.V.V. terrein zo goed mogelijk te kunnen onderhouden dien den de tarieven te worden verhoogd, een verhoging waarmee de vergadering zonder protest accoord ging omdat ze nog slechts een deel zijn van wat elders moet worden betaald. Eigenaren van huisjes die niet worden verhuurd betalen voor staangeld 40, per jaar meer, voor huisjes die wel ver huurd worden gaat het staangeld met 20,omhoog. Voor wel verhuurde tenthuisjes, ten ten en caravans moet 20,meer wor den betaald, voor niet verhuurde 10, Het kampgeld wordt voor volwassenen met 0,25 en voor kinderen met 0,10 verhoogd. Adhesie. Staande de vergadering besloot de Vereniging op initiatief van de se cretaris dhr. Koek adhesie te betui gen aan het binnenkort door B. en W. van Oostflakkee uit te zenden verzoek adhesie te betuigen aan him voorstel MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Bijeenkomst N.C.V.B. De N.C.V.B houdt a.s. donderdag 21 maart een bij eenkomst in Jeugdhaven; aanvang half acht. Over het onderwerp: „Vermoeidheid en de gevolgen" zal worden gesproken door dokter Rtiizeveld van Ouddorp. DIRKSLAND Jn het kader van het lOO-jarig be staan van het K.N.G.V., heeft de Gym. Ver. „Olympia" zijn langdurig zieke en gehandicapte dorpsgenoten verrast met een fruitschaaltje of bloemen. Zaterdagmiddag één uur vertrokken leden van de vereniging om een beetje vreugde te brengen aan die zieken die dikwijls tot de vergeten groep behoren, in een dorpsgemeenschap. Eén van „Olympia" bestuursleden zei: „We ke ken er van op toen we tot de ontdek king kwamen dat er zoveel mensen zijn, die door ernstige ziekten niet aan het normale leven kunnen deelnemen. Wij komen altijd in onze sport in aanra king met gezonde levenslustige men sen, we mogen dankbaar zijn voor on ze gezondheid. Dankbaarheid was ook dan de uitgang van onze actie, wij die altijd vreugde beleven in onze sport, wilden een beetje vreugde geven aan onze zieken. De actie is bijzonder geslaagd te noe men. De Gym. Ver. „Olympia" heeft het afgelopen jaar vele moeilijkheden gekend, het zo goed als nieuwe bestuur heeft bewezen weer actief te willen zijn. Zij verdient weer ten volle de aan dacht van de Dirkslandse bevolking. DIRKSLAND Waarschuwing door b. en w. was terecht Toen de raad van Dirksland in haar vergadering van 31 jan. 1.1. aan een aanvrager ontheffing van een verbods bepaling krachtens de conserverings- verordening verleende terwijl b. en w. die geweigerd hadden waarschuwden b. en w. dat de raad bedenkelijke prece denten schiep. Het college deelt de raad die a.s. woensdagavond vergadert mede dat deze voorspelling niet ongegrond is geweest. Er zijn twee aanvragen om een bouwvergurming die in strijd zijn met de verordening n.l. één van J. L. Guldemeester, Burg. C. Zaayerlaan 65 voor de bouw van een gladiolendrogerij op het woonerf van aanvrager en één van C. Bakker, Emmalaan 6 voor de bouw van een witlofloods op zijn woon erf. Gelet op de gang van zaken bij de behandeling van eerder bedoeld be roepschrift komt het b. en w. voor dat de raad in deze zelf de verantwoorde lijkheid dient te dragen voor de uit voering van zijn verordening. Volle digheidshalve wijzen zij de raad erop dat voor een drogerij bovendien een vergunning ingevolge de hinderwet no- dog is. Daartegen is reeds een bezwaar schrift van één der omwonenden bij voorbaat ingediend. MELISSANT Speeltuin moet nodig verbeterd B. en w. van Dirksland delen de ge meenteraad mede dat de speeltuin in Melissant een verbetering behoeft. Er zijn moeilijkheden bij het afvoeren van regenwater tengevolge waarvan bij re gen het binnenterrein één grote mod derpoel is. Er is al aan verbetering ge werkt, echter tot op heden zonder re sultaat. De raad wordt een crediet van f 2000,gevraagd om een grondige op lossing te bereiken. Zaterdagavond 7.00 uur hoopt in het kerkgebouw der Ger. Gem. (Beatrix- laan) op uitnodiging van het comité tot behoud van Statenvertaling te spreken ds. E. Venema van Zwijndrecht. HERKINGEN Diepvries ontvreemd. Diverse per sonen die hun diepvriesproducten uit de bakken in de diepvriesinstallatie wü- den halen, kwamen tot de onaangena me ontdekking dat een ander hun voor was geweest, o.a. slachtproducten en groenten waren ontvreemd. Tot nu toe nog geen spoor van de daders. Aan de heer S. Tuinstra is vergun ning verleend tot het bouwen van een bungalow aan de Peuter dijk. De Herv. Vrouwenvereniging „Niet in eigen kracht" hoopt a.s. donderdag 21 maart des avonds om half acht haar jaarvergadering te houden in het Herv. verenigingsgebouw. OUDE TONGE Kerkdienst. Woensdagavond 20 mrt. hoopt om 7.00 uur voor de Ger. Gem. voor te gaan ds. Hage van Krabben- dijke. Koperen jubileum. De vrouwenver. „Weest een Zegen" bestaat 12V2 jaar. A.S. woensdag om 3.30 uur wordt dit ko peren jubileum op gepaste wijze ge vierd, Klokken, worden geluid. Bij het op halen van de enveloppen van de aktie „Kom over de Brug" op vrijdag 22 mrt. a.s. zullen van vijf minuten voor tot 10 minuten over 8 uur de klokken wor den geluid. het Ryk te verzoeken de Haringvliet- brug over te nemen waarmee de tolhef fing kan vervallen. Er volgde een spon taan applaus op de e.v. goede .afloop. Het was dhr. Dries Kerkhof die 60 jaar geleden de gymnastielcvereniging Sparta oprichtte. Dat gebeurde op de Flakkeese Drukkerij, waar de heer Kerkhof werkzaam was. De jongelui die daar werkten, werden in de gym nastiek geïnteresseerd toen ze boekjes drukten over gymnastiek beoefening in Zweden. Bovendien kwam een poosje later in de drukkerij in dienst, de heer Karel Cohen, die meer van gymnastiek afwist dan de zetters en drukkers. In een middagpauze werd besloten een vereniging op te richten en aan te slui ten bij het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond. Met 20 jongelui werd gestart in een gymnastieklokaal in de ambachtschool. Om wat af te kunnen kijken en ideeën op te doen bezochten deze jongelui gymnastiekuitvoeringen in Rotterdam. De eerste leider werd Hendrik Cator, die eveneens op de drukkerij werkte. Hij was „in dienst" geweest en had daar voornamelijk gymnastiek moeten beoefenen. Dat is thans 60 jaar geleden en het is De oprichter en eerste voorzitter van Sparta ontvangt uit handen van de tegenwoordige voorzitter, de heer L, Vroegindeweij, een enorme fruitmand. 100 jaar geleden dat het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond werd opgericht. Daarom werd Dries Kerkhof zaterdag middag in zijn kamer in het rusthuis te Sommelsdijk gehuldigd door het te genwoordige bestuur van Sparta en door de KNGV. Een enorme fruit mand werd hem aangeboden door de voorzitter, de heer L. Vroegindeweij, die vergezeld was van de andere be stuursleden, de heren A. Hoogzand, G. Jongejan en mevr. Wielhouwer. Tevens werd de heer Kerldiof uitge nodigd aanwezig te willen zijn bij de viering van het 60-jarig bestaan van Sparta in mei. Met graagte zal hij daar zijn en het bestuur heeft hem een versierde stoel en een ereplaats toegezegd. STELLENDAM In de week van 18-23 maart zal de Aktie „Kom over de Brug" gehou den worden. Wij bevelen deze aktie van harte aan. Verjaringsfonds. Het verjarings fonds in de Ned. Herv. Kerk bracht over febr. f 312,30 op. Biduur. In de Geref. Kerk hoopt men D.V. a.s. woensdagavond bidstond te houden. Voorganger is ds. 'sGraven- deel van Zwartewaal. NIEUWE TONGE Biddag Ger. Gem. Woensdag 20 maart zal de biddag worden gehouden door ds. de Ridder van Nunspeet. Aan vang diensten n.m. 2.30 en sav. 7.00 uur. DEN BOMMEL De N.C.V.B. vergadert De N.C.V.B. afdeUng Den Bommel vergadert donderdag 21 maart a.s. Spreekster voor deze avond is mevr. E. Beerman-de Ros, kinderarts te Rot terdam over het onderwerp: „Hoe kun nen vrii onze kinderen geestelijk be naderen." Aanvang half acht in de consistoriekamer der Ger. Kerk. Belangstellenden hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Kerkdienst. Vrijdag 22 maart a.s. des nam. 7.30 uur zal voor de Geref. Ge meente voorgaan ds, G, Mouw van Oudemirdum (Fr.) De steeds verdergaande ontwikkeling in de bouw doet de vraag naar, en de be hoefte aan beton steeds toenemen. In vrijwel het gehele land is betonmortel als gereed produkt op niet al te grote afstand verkrijgbaar. Voor de voorma lige eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland was dit echter nog moeilijk omdat het alleen geleverd wordt nadat het over een grote afstand was aangevoerd. Uiteraard kan de betonmortel ook door de aannemers zelf op de werken worden vervaardigd zoals dit tot nu toe steeds gebeurde. De meeste bouwers ge ven er echter de voorkeur aan, indien betonmortel voor een redelijke op niet te grote afstand verkrijgbaar is, dit ar tikel klaargemaakt te kopen. Teneinde aan de behoefte te voldoen is thans de N.V. Betonmortel „Greve- lingen" opgericht waarin o.a. wordt deelgenomen de N.V. Mebin te Amster dam, de Fa. C. Esselink Zn. te Mid- Maandagmiddag is op de Rijksweg, enkele kilometers voor de Haringviiet brug een auto enkele malen over de kop gegaan. De bestuurder dhr. E. Dufourne uit Capelle a.d. IJssel was in een schrikreactie in de berm te recht gekomen. Bij de buiteling die volgde werd mevr. Dufourne gewond; zij werd voor nader onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. De auto werd vernield. delharnis en de Kalkfabriek v.h. van Dijk Co. te Zierikzee met het doel het stichten van betonmortelcentrales en leveren van betonmortel. Na veel voorbereidingen zal binnen kort worden begonnen met de bouw van een centrale op het terrein van de Fa. C. Esselink Zonen aan de Oost- havendijk te Middelharnis en ook een centrale op het terrein van de Kalkfa briek v.h. van Dijk Co. N.V. aan de Scheepstimmerdijk te Zierikzee. Beide zijn bedoeld als tijdelijke vestigingen in afwachting van het beschikbaar komen van een geschikt terrein voor definitie ve vestiging. Het is n.l. zeer belangrijk dat het terrein waarop een betoncen- trale wordt gevestigd, ligt aan diep vaarwater. Alle grondstoffen voor betonmortel, njl. cement, zand en grind zijn er op aangewezen om per schip te worden aangevoerd. Naast de voordelen die klaargemaakte betonmortel voor de aannemers geeft zoals het werk uitvoe ren met minder personeel, vlugger wer ken enz. is ook een belangrijk punt dat goede kwaliteit wordt geleverd. Dit is ook een belangrijk voordeel voor direk- ties en architekten van de bouwwerken. De betonmortel die door een centrale klaargemaakt wordt geleverd, staat voortdurend onder controle van de Be- tonvereniging in Nederland. Bovendien worden de installaties door deze vere niging gekeurd zodat aan alle zijden wordt gewaakt voor levering van een kwaliteitsartikel. Wanneer t.z.t. een of beide installaties zover gereed zijn, dat met de aflevering kan worden begonnen, zal nog nader' een gedetailleerd verslag volgen. C08P. TUINBOUWVEELING DER Z.H.E, Afd. MIDDELHARNIS Uienveiling van dinsdag 19 maart 1988 Klasse I: Grove 20,20, Middel 20,10; Drielingen 19, Klasse 2: Grove 19,22; Middel 16,—; Picklers 11,20. Aanvoer 11 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1