II SPREIEN Muiitenvondst In Goes m Luchtfoto?.... van Goeree-Havenhoofd iDe rode intelligentsia Bouwfonds is actief op liet eiland Mr. Klaasesz opent sporthal te Oude Tonge J. KEUYELAflR Sommelsdijk F^C. KORTEHEG k ZOON Bezorger gevraagd in Ouddorp Dr. Dupuis spreekt voor Vrouwenbond „Goeree" Oostflakkee verzoekt opheffing van tolgelden Haringvlietbrug jaargang Vrijdag 15 maart 1968 No. 3670 CHR. STREFTKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond velours - chenille - zijde ^BrOlcmt X MOBIL-BENZINE X MOBILSTATION X »De Ronde Boom" S. V. d. Valk BOUWMATKRIATvEN Dirksland ^prjjtntie .Zondagsdienst artsen VOOR BETER f- Fruitmanden en Fruitbakies „De Fruitcentrale'' ijlNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS IBedactie en advertenties; Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk Ifel, (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. -1 - Ins rustige Nederland is de laatste lliet beeld gaan vertonen van een dis hoger golvende zee op het ge- j van de binnen- en buitenlandse ïjiek, althans wat betreft de bewe- Ln.'die diverse groepen zijn gaan »rzaken. We denken aan het op- Oen van de z.g. radicalen, maar niet Jijer aan degenen, die met grote Jrachtigheid van de oorlog ui Viet- 1 gebruik maken om extremistische, litisüsche en heel of half communis- [lie activiteiten te ontplooien. Ons li wordt thans in rep en roer ge- Ittit door een betrekkelijk kleine bp fanatici, die via de diverse publi- Èitsmedia ons volk proberen te drin- in een sterk linkse richting, die 1 kenmerkt doof ultra-radicale kri- op onze huidige maatschappij on- 'is de kennelijk heersende welvaart, lor felle aanvallen op de Amerikanen hun optreden in Vietnam en ir een bijzonder vriendelijke houding iopzichte van de Sovjet-Unie en haar Iti-Westerse politiek. De kern van de lonruststokers moet men zoeken bij 1 deel van onze Nederlandse inteUi- Jntsia. ■jlet de term „intelligentsia" wordt Tioeld de stand van intellectuelen, larvan de kern uiteraard bestaat uit Ierse soorten academici. Het is eigen- k een Russisch woord, dat al honderd bestaat. Onder het tsarenregiem Iraiden ze daar een groep, die naaf ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS lancipatie streefde. Ze waren liberaal, :ialist of anarchist en in principe re- ilutionair. Onder het bewind van Le- en Stalin, dus na 1917, waren ze bij communisten echter niet geliefd en werden gedeeltelijk geliquideerd of Iver- we- iwel Ihien ïrnse het |men de De term „intelligentsia" nu is in onze (sterse talen overgenomen en daar- ie worden dan bedoeld de vooruit wende intellectuelen, die zich geor- iniseerd hebben in allerlei linkse groe- lingen. Men kan er ook aan toevoe- in de nog niet afgestudeerden, dus de Bdenten, die zich blijkbaar, omdat ze tendeels volwassen zijn, gerechtigd tóen zich tot de intelligentsia te reke- n en ten dele mee te doen aan de ac- liteiten van intellectuele groeperin- Onder deze rode en ultra-rode intel- ttuelen treft men allerlei soorten aan. i studenten zijn meestal de uitvoer- irs van de acties, zoals bij optochten, jes, ophitsing tot gewelddadig- iden en het aanbrengen op muren, bij iorkeur van ambassadegebouwen, van ledigende plakkaten. Zij besteden fer tijd aan hun politieke activiteiten aan hun studie, zodat velen voortij- is afvallen of veel te lang over hun «die doen, waarvoor wij als belasting- talers moeten opdraaien, want een Went kost aan de schatkist heel wat ■tó. Met name de Amsterdamse stu ften spelen hierin een zeer grote rol. "isterdam is niet voor niets onze rode 'ofdstad. De meesten zitten uiteraard K de Gemeentelijke Universiteit, waar a groot aantal rode professoren col- geeft, maar we moeten de Vrije niversiteit zeker niet overslaan. Ook iar doceert een brede groep hooglera- ■B, die zeer progressief zijn. Men den- slechts aan De Gaay Fortman (thans ïtor magnificus), Verdam (oud-minis- t) etc. Vervolgens is er een groot aan- il predikanten, meest Hervormde, die '1 de anti-Vietnam acties meedoet en Ss zover ging, dat ze dezer dagen een *f aan de Minister van Justitie richt- i waarin ze als hun mening uitspraken „de president der Verenigde Staten 1 de verantwoordelijke militaire lei- ps ter zake van de oorlogvoering in 'etnam zich gemeten aan de te «renberg en Tokio aangelegde maat- Wen schuldig maken aan oorlogs- •sdaden". Ze vragen de minister zelfs Sen hen een strafvervolging te doen 'Stellen, omdat ze welbewust president *nson als oorlogsmisdadiger kwalifi- 'fen! Tot hen behoren o.a. dr. J. J. '"skes (het zou wel vreemd zijn als die 'niet tussen zat), ds. Diekerhof, prof. 'Graaf (een hoogleraar in de ethiek in ««ht), de bekende ds. Kater en ds. '«on, die altijd bij dergelijke acties te "Jden zijn en vele anderen. Het zijn ojwel allemaal socialisten, pacifisten '(crypto) communisten. Velen onder «n hebben een merkwaardige voorlief- voor Moskou of Peking en zijn zeer anti-Amerikaans, niet alleen vanwe- de Vietnamese oorlog, maar omdat "lerika z.g. kapitalistisch is. Zij prefe- *en dus de communistische „heilstaat" |*en de duidelijke welvaart van het «sten. Het is echter vreemd, dat al «e Heden toch maar temidden van dat ''Pitalisme" blijven leven. ta die uiterst linkse kringen bestaat ■1 groot aantal kleine organisaties van Jttlei soort, verkapt of openlijk com- 'ïnistische en vooral veel pacifistische. *f deze laatste hebben verbindingen «Moskou, dat allesbehalve pacifis- is. Zij laten zich gemakkelijk be hoeden door de Russen en naar ver- hebben de P.S.P.-Kamerleden *^]es, Van der Spek en Van der Lek ede relaties met de Sovjet-ambassade 'I'en Haag. Onze universitaire wereld is de laat ste tijd in een toestand van,felle bewo genheid, veroorzaakt door het optreden van allerlei linkse professoren zoals Delfgaauw en Röling in Groningen, De Graaf in Utrecht en anderen in Am sterdam en Leiden, die niet alleen in geschriften en redevoeringen, maar ook op hun colleges pogen de studenten ach ter zich te krijgen. Delfgaauw heeft zelfs samen met zijn collega's De Graaf en Rasker nota bene hoogleraren in de theologie (ethiek) een telegram gezonden aan het presidium van de Op perste Sovjet in Moskou om het bewind aldaar geluk te wensen met de herden king van de oktoberrevolutie van 1917, toen de bolsjewisten in Rusland door een revolutie aan het bewind kwamen! Zij wensten de rode leiders zelfs toe, dat hun idealen verder ook in andere landen (lees: ook in Nederland) verwe zenlijkt mogen worden. Ook onder de studenten is de geestes- verwarring enorm. Een zeer gevaarlijke studentenorganisatie is de Studenten Vakbeweging, de S.V.B, die in elke universiteitsstad haar afdeling heeft. Zij is zeer links gericht, althans wat haar leiding betreft. De oprichters streefden naar een politiek-ideologische beweging Sedert de oprichting in 1963 voeren ze felle acties naast de behartiging van de studentenbelangen met aanvallen op de westerse maatschappijstructuur en ze kenmerken zich door een fanatiek anti amerikanisme. De S.V.B, verleent medewerking aan het Vietnam-actieco- mité en maakte propaganda voor h^t belachelijke Vietnam-tribunaal in Stockholm, waar de Amerikanen wer den „veroordeeld". Men sympathiseert met Fidel Castro van Cuba en is in één woord extreem-links opgesteld. Hoe wel van de leden slechts 5 a 10 procent communist is voornamelijk in Am sterdam hebben deze een onevenre dig grote invloed weten te verkrijgen en ze zijn ook geïnfiltreerd in allerlei kleine studentenverenigingen. Er is dus in de universitaire wereld tegenwoordig heel veel aan de hand, dat ons met grote zorg moet vervullen. Wanneer zelfs de eertijds zo principiële Vrije Universiteit meegezogen wordt in de stroom van extreemradicale rich tingen, waar blijft dan de rest? De ziek te, waaraan thans een deel van onze in telligentsia laboreert, zowel onder de leidslieden als onder de studenten, is geestelijk van aard. Zij wordt een le vensgroot probleem voor onze maat schappij. Gelukkig zijn Nederlanders te nuch ter en velen ook principieel genoeg om zich niet te laten vergiftigen door een kleine minderheid van geestelijk losge slagen intellectuelen, die in de chaos op het gebied van de beginselen geen onderscheid meer weten tussen goed en kwaad, maar feit is, dat wij ons moeten voorbereiden op een felle publieke strijd, waarin de hoogste principia van godsdienst, wereldbeschouwing, binnen- en buitenlandse politiek op het spel staan. Het is nodig, dat wij dit goed inzien, opdat Nederland niet de prooi wordt van een ideologie, die ons land geestelijk, politiek en economisch naar de ondergang voert. >N0NINGINRICHTIHWJ I chique om te dragen waardevast om te bezitten 1 |an|er|VERLOVINGSRING j 0v.a.1Q8.- runott WINKELCENTRUM' BINNENWEG 45 TELEFOON 11.66.15-ROTTERDAM Grindschip voerde oude munten aan In Goes zijn vorige week op twee plaatsen oude zilveren munten gevon den. Ze bleken aangevoerd te zijn door een grindschip, die een gedeelte loste bij de betonfabriek Waco N.V. en de rest bij de firma de Dreu, een handel in bouwmaterialen. De munten waren aangevoerd door het binnenschip „Variatie" die gebag gerd had op 30 meter diepte in de Maas bij Roermond. Scholieren roerden de gehele grind- hoop om, om de muntjes te vinden. Volgens het Penning-Kabinet in Den Haag stamen de gevonden munten uit de tijd van Lodewijk de Vrome, de jongste zoon van Karel de Grote, die van 816840 Keizer was van het Fran kische Rijk: De namen van Lodewijk de Vrome en Lotharius komen er op voor. De waarde van de zilveren munten is niet zo groot als van de gouden munten die te Serooskerke zijn gevon den. Op de terreinen is nu een bord met verboden toegang geplaatst. Uitgeplo zen wordt wie wettelijk recht op de vondsten heeft. MINDER liters, MEER kilometers! 4 En uw motor „sp(r)int" van 4 genoegen! T Ook uw bromfiets! CHR. OPLEIDING KLEUTER LEIDSTERS TE MIDDELHARNIS EXAMENS C.K.O. Aan de Christelijke Opleidingsschool voor Kleuterleidsters te Middelharnis, werden deze maand de godsdienst-exa mens voor het diploma Chr. Kleuteron derwijs afgenomen. Zes leerlingen na men daaraan deel. Zij slaagden allen Dit waren de dames: A. D. van Dalen uit Dirksland, J. Klink uit Stellendam, S. Koppenaal uit Achthuizen, W. Korte weg uit Ooltgensplaat, B. Mijs uit Den Bommel. leiet. 338 MIDDELHARNIS Geref. Gemeente. A.s. dinsdagavond 19 maart hoopt om half acht voor ons voor te gaan, student de Boer van Ridderkerk. ZIJN ARRESTATIE ONS VRIJGELEIDE. „Indien gg dan mij zoekt, zo laat deze heengaan". (Joh. 18 8b) Mensen zijn op zoek naar de Zoon van God. Daar kijken we toch wel even van op. „Er is niemand die God zoekt", wist de psalmdichter. Heeft hij zich daarin vergist? Nee, toch niet. Deze mensen zoeken Jezus niet om dóór Hem verlost te worden, maar om van Hem verlost te worden. Zij zoeken Zijn handen niet om daardoor gezegend te worden, maar om die in boeien te slaan. Nu ja, wat waren dat ook voor men sen? Enkele handlangers van de over- priesters en een aantal Romeinse sol daten, het geheel onder leiding van Judas, de verrader. Véél minder kan het ook ai niet Dacht U dat wérkelijk? Bent U ef niet bij geweest? Herkent U uzelf niet in die vrome Joden en in die wrede Romeinen? Zijn we niet allen familie van de vorsten der aarde, die zich ver heffen tegen de Heere en Zijn Gezalfde? Verstaan we niet de verlegenheid van Pilatus, die vroeg; „Maar wat moet ik dan doen met Jezus?" En hebben we toen niet allen in koor meegeroepen: „Laat Hem gekruisigd worden!"? Hierin heeft de zonde haar hoogte punt bereikt Dat we van God zijn ^gevallen, is erg. Dat we de schuld dagelijks groter maken, is nog erger. Maar dat we het énige Middel tot behoud afwijzen, dét is het allerergste. „Dit is het oordeel, dat het licht in de wereld gekomen is, en de mensen heb ben de duisternis liever gehad dan het Licht". Zó blind zijn we dat we onze banden voof vrijheid houden en onze vrijheid voor banden. En omdat we zo graag vrij willen zijn, daarom moet de Zoon van God, de Enige Die ons werkelijk vrij kan maken, gebonden worden. Deze bandeloosheid zou in de eeuwi ge dood geëindigd zijn, wanneer Hij Zich niet vrijwillig had laten binden. Hij behoeft niet als een misdadiger te worden gearresteerd. Hij behoeft niet door de sterke arm te worden overmeesterd. Van eeuwigheid had Hij Zich vrij willig gemeld bij de Vader: „Zie, Ik kom, o God, om Uw wil te doen". Nu meldt Hij Zich vrijwillig bij zijn vijan den: „Wie zoekt gij?" „Jezus, de Naza- rener". „Ik heb u gezegd dat Ik het ben" Wie is Hij? Hij was bij de Vader vóór alle eeu wen, maar Hij heeft ons vlees aange nomen. Hij is de Heere van de schep ping, maar Hij lag daar tot de dood bedroefd in het stof. Hij kan met één machtswoord die bende tegen de aarde slaan, en toch Laat Hij Zich gewillig binden. Hy heeft geen gedaante, noch heer lijkheid, en toch is Hij de Schoonste van alle mensenkinderen. Moet Hij dan gebonden worden? Dat Een foto van Goeree - Havenhoofd als hierbij afgedrukt kon tot voor enkele weken niet genomen worden. Sinds echter een 10 meter hoge zandrug het uitzicht van „het Hoofd" op het Haring vliet belemmerd is de mogelijkheid tot het maken van een „luchtfoto ruim schoots aanwezig. Het kunstmatig duin dat momenteel wordt aangelegd wordt plm. 12 meter N.A.P. hoog; er zijn 2V2 miljoen ku bieke meters zand voor nodig. De bewo ners van het Havenhoofd zijn er ove rigens niet erg gelukkig mee; ze vrezen dat ze vooral bij een Oostenwind veel hinder van stuifzand zullen hebben wat ook hun tuingrond geen goed zal doen. De tijd zal 't leren Links op de foto is het resterende deel van de haven te zien waarin tot voor enkele jaren de Goereese vloot haar ligplaats had. Van zaterdag 16 maart v.m. 12 uur t.m. maandag 18 maart v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk: Dienst heeft dokter dr. v. d. Peppel, tel. 2117, Middelharnis. DirJcsland-Herkingen-Melissant: Dienst heeft dokter Huisman, telef. 01877-412, Melissant. Oostflakkee: Dienst heeft dokter Kramers, telef. 01873-201, Ooltgensplaat en dokter de Jager, tel. 01875-301, Nieuwe Tonge. DIENST WIJKVERPLEEGSTER Melissant-Dirksland-Herkingen: Van vrijdagavond 6 uur tot maandag ochtend 8 uur Zr. Koppejan tel. 01877- 234, Melissant. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dienst heeft dierenarts Levy, telef. 2897, Middelharnis. THOLEN Zondagsdienst artsen. Zondag 17 mrt hebben voor de gemeenten Poortvliet, Tholen, Nieuw Vossemeer, St. Philips- land en Oud Vossemeer dienst dokter Duinker, tel. 01660-500 of 458, Tholen en dokter Menger, tel. 01677-500 St. Phiiipsland. zal toch niet gebeuren? Petrus wil Hem wel verdedigen, desnoods zelfs met Hem sterven. Het is niet nodig, Petrus, Hy zegt het Zelf: „Indien gy dan My zoekt, zo laat deze heengaan". Dat is het Evangelie van de plaats vervanging. De leeuw uit de stam van Juda is een Lam geworden, gebonden voor de slachtbank. Opdat Zijn schapen, die met het mes op de keel liepen, voor eeuwig vrij zouden zyn. „Laat deze heengaan". Dat is geen verzoek, dat is een bevel. Hy kan niet gedwongen worden, Hy laat Zich vrijwillig arresteren. Maar Hy kan zyn vijanden wél dwingen, de zijnen een vrij geleide te geven. En indien de Zoon u zal vry ge maakt hebben, dan zult gy waariyk vry zyn. Hoe komt u ooit los van de boeien van zonde en dood, van ongeloof en twyfel, van aanvechting en bestrijding? Door één blik te slaan op het Lam Gods, Dat Zich vrijwillig liet binden, om de zynen in vryheid te stellen. Ligt u machteloos gebonden, gekneld in banden van de dood? Om het bloed des Verbonds heeft Hy de gevangenen uit de waterloze kuil uitgelaten. Zulk een Hogepriester be taamde ons: Hij kocht ons vrij met Zijn bloed. Zulk een Koning hebben wy: Hy gaf ons zyn vrygeleide. „Dit zegg' elk die gered Door Hem van slaafse banden En vryheid is gezet Uit 's weerpartyders handen". Oude Tonge W. van Gorsel. NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:23Z8 Op vier plaatsen op ons eiland wordt de mogelijkheid geboden om een één gezinswoning met bemiddeling van het Bouwfonds te realiseren, te weten in: Ouddorp (uitbr. pi. Hermansweg) Dirksland (aan de Margrietlaan) Oude Tonge (uitbr. pi. Ebbe en Vloed) Sommelsdijk (aan de Azaleastraat) Voor elk bouwplan heeft het Bouw fonds een vergadering of zitting georga niseerd, waarop men alle mogelyke in lichtingen zal kunnen verkrijgen, zowel op financieel als op het bouwtechnisch gebied. De nieuwe subsidieregeling, die per bouwplan wel verschillend is, maar va rieert van 5500,— tot 8800,— in 10 jaar, zal die woningbouw zeker stimu leren. Voor meerderen is het met be hulp van het Bouwfonds mogeUjk een eigen huis te bezitten. Gezien de huurverhoging die op 4''/o per jaar gesteld zyn en de nieuwe rege ling voor de financiering van de wo ningwetbouw wordt het eigen woning- bezit meer aantrekkeUjk. Het Bouwfonds zal zelf voor het tech nisch toezicht zorgen by de bouw. Op die kwaliteitswoningen wordt een 10 ja rige schriftelyke garantie gegeven. Voor het plan aan de Azaleastraat te Sommelsdyk zal maandag a.s. een zit ting worden gehouden in Café de Kok Sommelsdyk en voor het bouwplan te Oude Tonge een vergadering a.s. woens dag. Aanvang 7.30 uur in het vereni gingsgebouw te Oude Tonge. Het initiatief van de Bouwfonds, om in de vier gemeenten de particuliere premiebouw te stimuleren zal hen die woningzoekend zyn, of bouwplannen hebben, welkom zyn. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westd^k 36 MIDDELHARNIS STELLENDAM „Kom over de brug". Het actiecomité van Stellendam deelt mede dat in onze gemeente de enveloppen van „Kom over de brug" huis aan huis bezorgd zullen worden, zy die niet by één der plaat selijke kerken zyn aangesloten worden dus ook in de gelegenheid gesteld hun bydrage te geven. Nu de fam. Jac. Bakelaar de be zorging van ons blad te Ouddorp per 29 maart a.s. beëindigt, zoe ken wij contact met iemand die tegen een aantrekkeUjke ver goeding dit werk wil beharti gen. Geïnteresseerden gelieven z.s.m. contact op te nemen met de directie van de N.V. Eilanden- nieuws. Postbus 8, Middelharnis; tel. 01870-2629. Ook kurmen by de fam. Bakelaar en onze corres pondente Mevr. Wed. Moerkerk inlichtingen worden ingewonnen. Dokter P. J. F. Dupuis, huisarts en sexuoloog te Rotterdam hoopt a.s. don derdag 21 maart op uitnodiging van de Chr. Plattelandsvrouwenbond „Goeree" te spreken over het onderwerp: „De sexuele aspecten van de opvoeding". De avond wordt gehouden in de Chr. Landbouwhuishoudschool „Westvoorn" te Ouddorp, aanvang 8.00 uur. TegeHjk wordt deze avond de ouderavond van de huishoudschool gehouden. De gemeenteraad van Oostflakkee zal in haar eerstvolgende vergadering, op vrijdag 29 maart, een voorstel van b. en w. behandelen, waarin het college een verzoek naar alle gemeenten op Goeree-O verf lakkee wil laten uitgaan om instemming te betuigen met de in houd van een brief, die is gericht ,aan de ministeries van verkeer en water staat, sociale- en binnenlandse zaken. In deze brief staat een verzoek om de tolbrug over het Haringvliet over te nemen, waardoor geen tolgeld meer be hoeft te worden betaald. Een dergelyk verzoek had het p.v.d.a.-raadslid A. Kroon in de vorige raadsvergadering by de rondvraag gedaan. Hij noemde toen als motief de vergryzing van de Flak- keese bevolking en het uitblijven van industrie. ---------O--------- Op zaterdag 27 april, vermoedehjk in de morgenuren, zal de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, de nieuwe sporthal in Oude Tonge officieel openen. De hal is al een paar maanden in gebruik. De verenigingen in en rond Oude Tonge maken er een druk ge bruik van. Verschillende evenementen hebben reeds plaatsgehad. Voor de openingsdag is een nationaal programma opgesteld. Men zal meerde re prominente figuren uit de sportwe reld aan kunnen treffen. Zowel de ope ning als de daaropvolgende belangryke wedstryden zyn groots opgezet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1