IIAnDEn tllEUWS Beleidsnota 1968 gem. Dirksland geeft duidelijic overzicht Achter Echtpaar 9. Stander-S. Helleman te Oude Tonge in het goud Forellen in Veersemeer Je grenspaal 't Is Holdert Krotopruiming wordt dringende zaak Plaatselijk nieuws maart blad Vrijdag 8 maart 1968 No. 3668 OOR BABY'S HUIDJE Het nauwkeurigste polshorloge ter wereld Marktbericht bloembol leri'^bloemen Ettense Veemarkt Oude Tonge Varkesis zijn intelli genter dan denkt Goed jaar voor vliegende schotels Nieuws uit Zeelano [et is nog niet zo lang geleden, dat lEze rubriek onze aandacht werd ge- jien door de reis van minister Luns f Boedapest, waar o.m. een cultu- overeeiikomst met de communisti- regering van Hongarije werd ge- Üans staat Boedapest opnieuw in de iiigstelling en nu vanwege de con- ,(tie van de communistische partij- uit de gehele wereld. Enkele partij- liebben verstek laten gaan, omdat (lao's rode boekje van hogere waar- jchten dan de „wetten" van Moskou. e partijen, tot welke ook de C.P.N. joort, keren de Sowjet-Unie steeds (r de rug toe. Wie een aantal jaren jijen in ons eigen Nederlandse par- Jent liad durven zeggen, dat Paul de lot Moskou zou „afzweren" zou zijn rjlachen, maar ja, diezelfde De Groot i)lc op zijn retour en nagenoeg uit- ;erd. Maar Marcus Bakker, de corhmunistenleider in de Twee- ÏCamer, kon enkele jaren terug nog loftrompet over de heersers in het Eiiilin steken, maar nu: Peking is Wat je ver haalt, is lekker «n oud-Nederlands gezegde. De Ne- andse communisten schijnen het een irheid als een koe te vinden. ju, de Nederlandse communisten zijn t naar Boedapest gereisd. De Cu- len waren er evenmin. De Albanezen ;hten er niet over om te gaan, al is ipest voor hen niet ver en ook de idslaviërs hadden laten afweten, nals Noord-Korea enNoord- (nam. Over China behoeven we enlijk geeneens te praten, want waar oskou" de lakens uitdeelt, is „Pe- g" absent, 't Is wel een „fraai" ge- schap, dat de communisten van Ne land hebben gekozen...... Afbrokkelende eenheid. at is dan de „eenheid" van de com- nistische wereld, waarop Moskou zo t gaat. Van de ongeveer 90 commu- tische partijen in de wereld waren geen zeventig in Boedapest. Des- ^jnks spraken de organisatoren van 1 duidelijke demonstratie van „een- :d". Enkele partijen uit westers Euro- je landen hadden eisen gesteld, n.1. tmen vrij uit zou mogen spreken, in zijn kritiek. Die kritiek is geko- :n en wel van de Syrische af gevaar den, die Roemenië aanvielen over de ding van dit land in de zesdaagse van vorig jaar. Roemenië had 's direct na het uitbreken van de tussen Israël en Egypte gewei- 'd Israël als aanvaller te brandmer- n, terwijl Roemenië ook niet had "gedaan om Egypte te steunen. ue Roemeense afgevaardigden had- 1 eerder ter conferentie hun gram- ap uitgestort over het plan dat de sen om aan het einde van dit jaar 1 topconferentie van communistische 'ders in Moskou te beleggen. Toen dit rstel aan de orde kwam, verweten Roemenen de Russen, dat dezen reeds hadden geregeld voor een rgelijke conferentie, aan plaats en d viel niet meer te tornen en de Koe nen vonden, dat ingaan tegen het 1 van de conferentie van Boedapest, bespreking van de mogelijkheden een communistische topconferentie organiseren. Alles was al voor elkaar. N.aar huis gegaah. Bit nu en de aanval van Syrië op emenië waren voor de afgevaardig- n van dit land aanleiding om naar «s te gaan. Er was voor hen, naar zij iden, geen reden meer om te blijven. it was een nieuwe breuk in het com- iinistische kamp. De hechtheid van de «imunistische wereld kreeg opnieuw n deuk. Maar het weglopen van Roe- Hüë is wel een duidelijk bewijs, dat machthebbers van de Sowjet Unie !t toch nog voor het zeggen hebben. at in het Kremlin wordt gedecreteerd, Polshorloges met een tot dusver on- i grote nauwkeurigheid hebben ïe maand in de test, die het Obes- torium van Neuchatel in Zwitserland Sflijks organiseert de eerste tien latsen veroverd. Deze test duren an- rhalve maand; het standaard-uur- ■A waarmee de ingezonden horloges Tden vergeleken is een atoomklok accuraat is tot op één miljoenste tonde per jaar. De horloges, die zulk uitzonderlijk fraaie resultaten boek- 1 Waren vervaardigd door het Centre 'ctronique Horloger S. A. en zij "ikten hun buitengewone prestaties de aanwezigheid in het uurwerk 1 een kwarts kristal in plaats van balans. Het kwartskristal vond Ms jaren toepassing in nautische en 'oere precisie-uurwerken maar het 'S tot dusver niet mogelijk het zeer i»mpliceerde systeem in de zeer *ine ruimte van een polshorloge on- te brengen. Dat is thans gelukt. constructeurs hebben in de ruimte ongeveer een halve kubieke cm. aantal componenten ondergebracht I talrijk als in verscheidene transistor- J'o's tesamen worden gebruikt, plus .Kristal zelf en een minuscuul batte- l'je. De grote nauwkeurigheid van nieuwe horloges is een gevolg van feit, dat het kwarts kristal niet min- 'f dan 10.000 impulsen per seconde *tt: een balans in.een gewoon horlo- J^sft vijf miljoen impulsen en een ««risch uurwerk 500. (DIA) schijnt nog altijd een soort wet van Meden en Perzen te zijn. Roemenië moet daar niets van hebben en pleegde dus openlijk rebellie tegen de confe- rentieplannen van Moskou. En zal het bij Roemenië blijven? Dat is de vraag. In Tsjecho-Slowakije wordt zo lang zamerhand ook een streven naar meer vrijheid merkbaar. De tegenwoordige „heerser" in Praag, Doebcek belooft zijn volk meer en meer vrijheden, zo dat er een „liberale" wind waait in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Bij zijn bezoek aan Praag ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de com- mimistische revolutie in dat land zal de Russische partijleider Brezjnew vast wel een hartig woordje over dat Praag se „vrijheidsbeginsel" hebben gesproken Moskou zou moeilijk een „afval" van Praag tolerereri na de vrijheid welke Roemenië zich al enige tijd aanmatigt. Dat zou al te ver gaan en wel eens kun nen leiden tot een afzwakking van de communistische invloed in Oost-Europa. Groepsvorming. Rusland heeft wel zijn zin gekregen in Boedapest wat de topconferentie be treft, maar het is gebleken, dat de over heersende positie van de Sowjet Unie bezig is te tanen. Er zijn groepen ont staan in de communistische wereld. Het moet zelfs de vraag worden geacht, of Rusland ooit zijn zin zal krijgen om China openlijk uit te stoten. Dan zullen de Russen tegen een sterke stroom moe ten oproeien. En de kritiek van de Zuid-Amerikaanse partijen op Cuba zegt ook genoeg. Rusland gaat de greep op de „satelieten" verliezen. Misschien moet wel de vraag worden gesteld, of de komende topconferentie wel zal doorgaan. Het drijven van Mos kou zou de Russen misschien duur kun nen komen te staan, want eer „afvalli gen" terugkeren moet er heel wat ge beuren en bovendien zal China van de ontstane situatie een gretig gebruik maken. Daarvan kan men verzekerd zijn. Doet men de hele dag z'n plicht, en 't eind der dagtaak is in 't zicht, „vooral als men zwaar werk verricht" dan zucht zo'n werker zeer verlicht... 't is Holdert. Maar tevergeefs zoekt men dit woord in woordenboeken en zo voort of wat voor bron ook aangeboord, slechts op Flakkee wordt het gehoord., 't is Holdert. Men duidt hiermede aldus aan, het werk is voor die dag gedaan, door allen wordt het ook verstaan, en niemand zal die roep ontgaan.... 't is Holdert. In Dirksland, keurig tot en met, verrees een riant zusterflat, waarop in letters, o zo net, ook deze naam straks wordt gezet.... 't is Holdert. De stand is daar ook reuze zeg, men bouwde wel met overleg, gaat d' afbouw verder zonder pech, dan klinkt spoedig aan de Boezepiweg.... 't is Holdert. Verpleegsters uit het Ziekenhuis, 't Zij blond of bruin; 't zij slank of struis, voelen zich straks bijzonder pluis, zij vinden hier een eigen thuis.... 't is Holdert. Al is 't misschien in het begin, nu niet direkt naar ieders zin, men groeit geleidelijk er in, en spreken spoedig... ik bemin... 't is Holdert. Als zij hun taak hebben volbracht, 't zij op de dag of in de nacht, dan weten zij, waar rust hen wacht, herhalen in hun slaap nog zacht... 't is Holdert. Voor het verplegend personeel „soms dag en'nacht in het gareel" in 't Huis Bethesda en Van Weel, staat nu reeds als een pronkjuweel... 't is Holdert. J. S. LISSE De leverbaar-veilingen van gladiolen bij de Coöp. Bloembollen vei ling H.B.G. te Lisse gaan nog steeds door. De aanvoer wisselt, maar de be langstelling van koperszijde blijft on veranderd, zodat de prijzen op peü blij ven tenminste voor de grote maten. In de maat 8/10 is een daling te bespeu ren. Voor de plantgoed-veilingen is de belangstelling buitengewoon groot, het geen ook al invloed heeft op de prij zen. Flinke aanvoeren van partijen van uitstekende kwaliteit bepalen het beeld van deze veüingen. Ook deze week waren er op de Vrije Bloemenveiling H.B.G. weer veel bloe men, de prijzen zijn op het ogenblik vrij stabiel en alle handel gaat vlot van de hand. Tulpen worden op het ogenblik in 'n groot sortiment aange voerd, de kwaliteit is over het algemeen prima, alhoewel we de laatste dagen toch meerdere partijen tegen komen met pokken erin. Narcissen worden ook in diverse soorten aangevoerd, maar het grootste gedeelte blijft toch Carlton, de prijzen die hiervoor besteed worden zijn nog steeds best. Op de veemarkt van woensdag 6 mrt. 1968 werden aangevoerd 178 runderen, 5 stuks kleinvee en 2 paarden. Het aanbod van runderen was zeer ruim, de handel willig en de prijzen onveranderd. Het aanbod van slachtvee was groot, met vlugge handel en de prijzen aan de hoge kant Prijzen: melk- en kalfkoeien 950 1450; guste koeien 850—1200; kalf vaar zen 9001425; pinken 500725; gras- kalveren 350525; paarden 700—1000; vette koeien 3,603,90 per kilo ge slacht. NIEUWE TONGE Ger. Gem. De biddag zal op 20 mrt. a.s. gehouden worden. In de diensten van half drie en zeven uur hoopt ds. de Ridder van Nunspeet voor te gaan. ---------------------------------------i------------------------------------- Burgemeester en Wethouders van de gemeente Dirksland geven in hun zo juist gereedgekomen beleidsnota 1968, wiaarvan de inhoud op de op 20 msLari a.s. te houden raadsvergadering zal worden besproken o.m. hun visie het huidige „huis der gemeente". Zy vinden dat de voorgevel van het naast het oor spronkelijke gemeentehuis gelegen bij gebouw er zeer onverzorgd uitziet, dien tengevolge steeds meer in verval raakt en het aanzien van de Voorstraat ont siert. „Dat zulks van een gemeentege bouw moet worden gezegd is op zich zelf een bedenkelyke ?aak" vinden B. W. Nu de nieuwbouwplannen vian vóór de Gem. herindeling door een ver bouwing van het gemeentehuis niet meer urgent xyn hebben B. W. zich beraden op de vraag welk standpunt moest worden ingenomen m.b.t. een de finitieve voorziening inzake het ge meentehuis; B. en W. leggen him conclusies gaar ne aan de raad ter overweging; de con clusies zijn: De huidige situatie kan bestendigd blijven voor een periode van ten minste 10 jaar. Gedurende deze periode zal het be stemmingsplan „Dorpskern" zijn be slag krijgen en in uitvoering worden genomen in welk plan een definitieve plaats van het gemeentehuis aan de orde komt. Het is niet verantwoord de thans geldende bezwaren te laten voortbe staan waarom het bijgebouw bouw kundig aan het hoofdgebouw dient te worden aangepast; kosten be groot op 35.000,—. Ter verbetering van de verbinding tussen hoofd- en bijgebouw dient een verbindingsgang te worden ge maakt, kosten begroot op 5000, Staartje.». Door architect de Valk te Zwijndrecht is destijds op basis van „no cure no pay" een verbouwplan voor het ge meentehuis ontworpen; dhr. de Valk heeft er derhalve geen vergoeding voor ingediend. Echter gold de afspraak niet voor het „Boezemplantsoen" waaraan zo zeggen B. W. eveneens veel architectonisch werk is verricht. Dhr. de Valk heeft daarvoor een declaratie ingediend van 30.000,—. Onder het hoofdstuk „Ruimtelijke Ordening" attenderen B. W. op de voorbereiding van een structuurplan waarin het hoofdaccent ligt op het Gre- velingenproject. Ook andere instanties houden zich daarmee bezig en B. en W. en de commissie Ruimtelijke Ordening kunnen instemmen met wat in dit sta dium bekend is. Met vertrouwen zien zij het resultaat van deze studie tege moet en verwachten dat het ontwerp plan in de loop van dit jaar kan wor den aangeboden. De brandweer. „Na een jaar ervaring met de brand weer-organisatieverordening kan ge zegd worden dat het korps vrijwillige brandweer tot tevredenheid functio neert" verklaren B. en W. verder. „Er is in het gehele korps een goede wil tot samenwerking die nog in de hand is gewerkt door het gemeenschappelijk optreden van de 3 bluseenheden bij de bestrijding van een tweetal belangrijke branden; daarbij is zo stellen B. en W. gebleken dat de bluseenheden niet slechts om bestuurlijke redenen dienden te worden ondergebracht in één korps maar ook, en vooral dat men op elkaar aangewezen is bij de bestrijding van branden van enige omvang. B. W. vinden dat een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar de volledige eenwording van het gehele korps, een eenwording die niet geforceerd moet worden afgedwongen maar die langs banen van geleidelijkheid wordt nage streefd, in goede harmonie met de le den van het korps zelf. „Wij hechten in het kader van een vrijwillige brandweer meer waarde aan een goede korpsgeest dan aan een perfecte organisatie" verklaarden B. W. die zich tegen deze achter grond hebben beraden op de vraag wat er, onder de huidige omstandig heden, aan de technische voorzie ningen van de brandweer dient te worden verbeterd. Zij menen dat kan worden volstaan met het uitrusten 'van de manschappen trek- kerwagen van de bluseenheid Dirksland met een hogedrukpomp waarmee een bedrag van plm. 13000,— zal zijn ge moeid. Sirenes weg. Het college is van mening dat nxb.t. de alarmering, het gebruik van sirenes met al zijn hinderlijke neven effecten zo spoedig mogelijk dient te worden af geschaft en vervangen door een om roepsysteem met individuele ontvan gers. Zwemgelegenheid. In de nota wordt ruime aandacht be steed aan de gebleken behoefte aan een goede zwemgelegenheid. Door architect Koole is een plan gemaakt voor de in richting van een overdekt zwembad op het terrein voor het gemeentelijk sport veld aan de Philipshoofjesweg, in com binatie met een sporthal. Echter omdat de begroting, zelfs onder de meest gun stige voorwaarden, een jaarlijks tekort van 40.000,laat zien heeft het col-i legQ terzake nog geen voorstellen aan de raad gedaan. Toch doorgaan. Deze tegenslag in de verwachtingen heeft B. W. er niet van weerhouden naar andere mogelijkheden uit te zien. Nu de mogelijkheid aanzienlijk is ver ruimd dat een project of een combina tie van projecten in aanmerking komt voor subsidiëring in het kader van de aanvullende werkgelegenheid gaan de gedachten van het college uit naar het vinden van een zodanig object dat in hoge mate arbeidsintensief is maar dat daarbij tevens mogelijkheden openlaat voor het uitvoeren van materiaal inten sieve neven objecten. Ijsbaan. Reeds is een basisplan ontwikkeld voor de aanleg van een ijsbaan op de z.g. Boezemweiden. De aanleg daarvan kan als arbeidsintensief worden aange merkt waaraan tevens kan worden ge koppeld de inrichting van een e.v. op temperatuur te brengen openlucht zwembad dat op zijn beurt weer com binatiemogelijkheden bevat voor een overdekt zwembad. Volkshuisvesting. Op de lijst van woningzoekenden staan 150 gegadigden. Vijftig personen willen in aanmerking komen voor een bejaardenwoning. In Melissant is een bejaardencentrum in aanbouw, in Dirksland een in voorbereiding. In Dirksland kunnen dit jaar 36 en in Her kingen 8 nieuwe woningwetwoningen worden betrokken. B. W. wijzen op de wenselijkheid de mogelijkheden om het woningbezit te vergroten zoveel mogelijk uit te brei den. Een groot aantal woningen in Dirks land komt voor krotopruiming in aan merking. Daarbij doet zich de moeilijk heid voor dat vele van deze woningen worden bewoond door eigenaren die 'daarin ook willen blijven v/onen, wat tot gevolg heeft dat onbewoonbaarver klaring tegen hun zin zou plaatsvinden. B. en W. menen dat in het huidige stadium een consequente verbetering van de volkshuisvesting het noodzake lijk maakt ook deze categorie van wo ningen voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking te doen komen, dit in het algemeen huisvestingsbelang maar ook om zodanige eigenaren-bewoners die dikwijls erbarmelijk gehuisvest zijn te gen zichzelf te beschermen. Wanneer de raad deze mening deelt dan kan dit jaar een aanmerkelijk aantal voorstellen tot onbewoonbsarverklaring tegemoet zien. Verder wordt de raad uitvoerig geïn formeerd over de dienst gemeentewer ken en onderwijs. In de aanbiedings brief spreken B. en W. het vertrouwen uit dat deze nota de basis zal vormen van een zodanig gemeenschappelijk be raad dat daaruit op kortere of langere termen tastbare resultaten voor de ge meente en haar bevolking waarneem baar zullen zxjn. Alg. Ledenverg. Coöp. Kaiffeisenbank. Oude Tonge Onder grote belangstelling is dinsdag avond j.l. in Café Kreeft de vergadering van de Raiffeisenbank gehouden. Er waren 97 leden aanwezig. Uit het voorgelezen jaarverslag bleek dat het jaar 1967 voor velen een matig maar voor nog meerderen een slecht jaar is geweest, het heeft geen opleving gebracht maar een verslechtering van de economische toestand, met als ge volg sluiting van bedrijven, gepaard gaande met een stijgende werkloosheid. Ook in 1968 werd weinig uitkomst ver wacht, ook de landbouw zit geheel in de malaise evenals de tuinbouw. De bank vertoont dan wel niet de ge volgen van de ernstige conjunctuur-da ling, doch het bestuur ziet zich mede gesteld voor de taak om een blijvend voortbestaan van tijdelijk in moeilijk heden komende bedrijven te helpen be vorderen met behulp van de toever trouwde spaarmiddelen. Een en ander bleek toch nog te resulteren in een gun stig eindresultaat op de verlies- en winstrekening. De winst over 1967 was 22.140,87; wat voor de bank zeer be vredigend genoemd mag worden. De omzet bedroeg 25.097.114,68. Er werden 24 nieuwe leningen geslo ten, terwijl 26 leningen totaal werden afgelost. Eind 1965 bedroeg het bedrag aan termijn spaargelden 795.000, zijde 14.93''/o van het totaal bedrag aan spaargelden. Het aantal leden bedraagt 294. De bank heeft een pand aangekocht in de Voorstraat 20. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd dhr. C. A. van Loon met 75 stem men herkozen. Ook dhr. W. J. van Dis werd als lid van de Raad van Toezicht herkozen. Na de vergadering vertoon den de heren Boomsma dia's over Me- sopotamië. iVIaandag 11 maart a.s. hoopt het echtpaar A. Stander (73) - S. Stander- Holleman (op de dag af ook 73!) te Oude Tonge het gouden huwelijksfeest te vieren in de kring van hun 4 kinderen, 16 kleinkinderen en 4 achterkleinkinde ren en verdere familieleden en hun vele bekenden. Dhr. Stander moest al vroeg aanpak ken, hij werd reeds op 7 jarige leeftijd koeienwachter, waarna hij in de land bouw terecht kwam. Ook heeft de heer Stander de tijd van de „kaaigasten" van nabij gekend en aan den lijve on dervonden zowel bij het laden van bieten als het lossen van kolenschepen die toen met de hand gelost werden en de vrachten op de rug uit het schip naar het opslagterrein zo'n 300 m. verder werden gedragen. Daarna is Stander in dienst gekomen bij de ge meente Oude Tonge. Na eerst 6 jaar in losse dienst te zijn geweest kwam hij gedurende 31 jaar in vaste dienst bij de gemeente. Tijdens de tweede wereldoor log is de fam. Stander woonachtig ge weest in Middelharnis en Nieuwe Tonge daar zij het eiland niet mochten verla ten wegens te verrichten gemeentedien sten. Ook bij de ramp van 1 febr. '53 heeft Stander een grote bijdrage gehad in het in veiligheid brengen van de be volking met de gemeenteboot genaamd „de modderleeuw". Na 37 jaar gemeentedienst als voor man gemeentewerker, grafdelver en als bakenmeester nam hij in okt. 1959 op 65 jarige leeftijd afscheid van zijn werkzaamheden bij de gemeente. Men raadde dhr. Stander aan de nodige af leiding te zoeken en het heeft er waar lijk niet aan ontbroken! Vanaf die tijd is hij a.h.w. in dienst geweest bij zijn kinderen. Bij verbouwen nam hij zo wel metselwerk als timmerwerk en te gels zetten ter hand. Ook mevr. Stan der ging op zeer jonge leeftijd de land bouw in tot na haar trouwdag. Voor ziekten zijn zij in het huwelijk niet ge spaard gebleven. Mevr. Stander heeft op 29 jarige leeftijd een jaar in het gipsbed moeten liggen. Beiden hebben lief en leed altijd sa men gedeeld. Zij hopen nu hun gouden huwelijksfeest te herdenken op 11 mrt. in het verenigingsgebouw aan de Kolfweg. SOMMELSDIJK Mannenkoor „Ons Koor". Ingezete nen van Middelharnis en Sommelsdijk, gooi uw oude kranten en tijdschriften niet weg. Wij komen ze ophalen. Eens per 14 dagen, te beginnen, zaterdag 16 maart, dit alles ten bate van ons uni formfonds. Telefonische melding voor papier (01870) 20 91. Bij voorbaat onze dank. Mannenkoor „Ons Koor". DIRKSLAND Lectuur voor Rode Kruis. De op brengsten van lectuurhuisje en bezor ging bij het depot geven het volgende beeld te zien: Tijdschriften 1967 2052 kg, Tijdschriften 1966 1397 kg. Boeken 1967 269 ex. Boe ken 1966 121 ex. Goede tijdschriften en boeken worden gaarne ontvangen bij dhr. P. Zoon Wz., Achterweg 15. OOLTGENSPLAAT Verloren en gevonden. Bij de rijks politie te Ooltgensplaat zijn als verlo ren aangegeven: hoes van een dames- parapluie; 1 paar rolschaatsen en 2 bankbiljetten van 10,Als gevonden zijn aangegeven: 1 paar groene nylon wantjes; 1 bankbiljet van 10,zil veren kettinkje met bedels en wollen wantje. Inlichtingen bij genoemde rijks politie. Familie IJspeert vertrekt naar Am sterdam. De fam. IJspeert, die 2 jaar werkzaam is geweest voor de Stichting Bejaardenhulp „Ooltgensplaat" is van daag naar Amsterdam vertrokken. 1 februari 1966 werd mevr. IJspeert-Hei- da aangesteld als Bejaardenhelpster door genoemde stichting waar een veel omvattende taak haar wachte. Met haar man heeft zij het bejaardenwerk opge bouwd, dat begon met het organiseren van diverse hulpakties, o.a. het ver strekken van warme maaltijden, hulp bij verpleging, het beleggen van samen komsten en vervolgens de verpleging van invalide bejaarden in het verzor gingshuis. Met veel ambitie en grote zorg werd het werk in die twee jaar verricht. Met ingang van heden is me vrouw IJspeert benoemd in het Bab- tisten Bejaardencentrum te Amsterdam, waar zij ook een organisatirische func tie heeft. Proeven om de intelligentie van huis dieren te meten zijn een fascinerende bezigheid voor de geleerden, die er zich mee bezighouden. De dieren blijken in het algemeen veel slimmer te zijn dan men vroeger dacht. De deskundigen hebben honden en kleine knaagdieren zover weten te krijgen dat zij op het vernemen van bepaalde signalen zelf hun voedsel uit een afgesloten ruimte wisten weg te halen en dergelijke za ken meer. Wanneer het dier eenmaal met de vastgestelde routine vertrouwd is geraakt, geeft het verrichten van be paalde handelingen geen enkele moei lijkheid meer. Bij proeven in Engeland is thans gebleken dat men ook varkens bepaalde handelingen zelfstandig kan laten verrichten. In een afgesloten ruimte neergelegd voedsel, dat door een bepaalde handeling door het dier be reikt kan worden bleken de varkens snel te kunnen vinden. Iets nieuws is, dat men er ook in slaagde de varkens te lereii, door het indrukken van een knop met hun snuit een verwarmingsinstal latie in werking te stellen als ze het koud hadden, (DIA) De organisatie voor vérbetering van de binnenvisserij heeft besloten begin mei 40.000 Deense forellen uit te zetten in het Veersemeer. Dit besluit werd ge nomen na een periode waarin proeven werden genomen; de verwachting is, dat het meer belangrijk zal worden voor de vangst van forellen. Ten behoeve van wetenschappelijk onderzoek zal een deel van de forellen worden gemerkt; het ministerie van landbouw en visserij zal voor elke ge vangen gemerkte forel een rijksdaalder betalen. Leden van de hengelsportvere niging Deltavissers zullen het gehele seizoen op forel kunnen vissen, niet- leden zullen tegen betaling van tien gulden per week hun geluk mogen be proeven. (N.R.Crt.) Het jaar 1967 was een goed jaar voor hen, die aan het bestaan van vliegende schotels geloven. Volgens een medede ling van de Britse minister van defen sie in antwoord op een vraag uit het Lagerhuis waren er dat jaar bij het ministerie 362 meldingen van UFO's binnengekomen. Unidentified Flying Objects (niet-geïdentificeerde vliegende voorwerpen), kortweg UFO's is de naam die men thans in de kringen van de se rieuze waarnemers algemeen gebruikt voor allerlei verschijnselen in het lucht ruim, waarvoor de waarnemer niet aan stonds een verklaring kan geven. De minister had tevens een statistiek je bij de hand dat het aantal meldingen bij zijn departement sedert 1959 bevat, toen men met de verzameling van gegevens begon. Daaruit blijkt, dat in 1967 meer waarnemingen van UFO's werden ge daan dan in de zeven voorafgaande ja ren tezamen. Elke gemelde waarneming werd onderzocht. In verreweg het grootste aantal gevallen bleek zij terug te voeren op vliegtuigen, satellieten of delen daarvan. Maar er bleven toch in totaal 84 gevallen over, waarin men geen redelijke verklaring van het ver schijnsel kon geven. Dat zouden dus nog vliegende schotels geweest kunnen zijn, bemand door Marsmannetjes of anders zins. (DIA) YERSEKE Beroepen» Ds. Chr. v. d. Poel alhier heeft een beroep ontvangen naar de Geref. Gemeente te Rijssen. (vacature ds. J. V. Haaren). GOES Viaducten in rijkswegenplan. Door de rijkswaterstaat wordt een plan ont worpen van 4 te maken viaducten in het rijkswegenplan in de gemeente 's- Heer Arendskerke. KRABBENDIJKE Spaarbank Coöp. Raiffeisenbank. Bij de spaarbank van de Coöp. Raiffeisen bank te Krabbendijke werd in de maand februari ingelegd 838.845,04. Opgenomen werd een bedrag van 623.403,04 zodat het totaal ingelegde tegoed per ultimo febr. 14.129.077,22 bedroeg. Er werden in dezelfde maand 43 nieuwe spaarders ingeschreven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 9