KitideAho-tkft I bruidsfoto'sl Bid- en dankdagen gaan achteruit Over de streep gesproken ORQelS m öe „gouöen oelu" Fotograferen ,,om de hoek" Zeeuwse wandelingen Diijes en Daijes VOLKSWAGEN- en OCCASION-VERKOOP SHOW Siellendam, Ned. Herv. kerk Een preekpaar dat een oude knol is geworden t J. ZANDSTRA HOOF 4PPARA" liENTRi AG [UÏFdëTi te ko< ir Bezoekt onze iedere zaterdag. •I. li. de JLIONIi: - »0]M:M£I^!>IDI.IK Tel. (01870) 23 43 INRUIL - FINANCIERING - GARANTIE ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«-♦♦^ Ook voor FOTOGRAFIE 1 SOMMELSDIJK II ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦"l #GSTRAAT lurfstroo galov garas Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 8 maart 8 maart li In de slappe 18e eeuw is er verval ge komen in het naleven van deze dagen, eigenlijk al op het laatst van de lYe eeuw. In de Gouden Eeuw was er flink verdiend, men ging rusten op zijn lau weren, de spirit was er uit, ook op geestelijk gebied. Achteruitgang. Geen wonder dat er eens een biddag is uitgeschreven tegen de zonden van overdadige weelde, zingenot, zedenbe- derf en wulpsheid, waardoor deze eeuw zich kenmerkte.. Toen er in 1756 een biddag werd uitgeschreven tegen een ramp zoals de grote aardbeving in Lis sabon werden er 's morgens toen de mensen naar de kerk gingen, ook hier lichte aardschokken gevoeld. Er werden dus nog wel zulke dagen van veroot moediging of dankbaarheid uitgeschre ven. In 1682 b.v. te Zierikzee een dank- dag na een grote watervloed. In 1732 een biddag om het kwaad van de paal- worm, die de zeeweringen vernielde, te bezweren. Maar de kerken werden steeds slech ter bezocht. Het werk ging soms ge woon door. Of als men niet werkte, hield men op die dag in sommige plaatsen kermis of paardenmarkt. De overheid gaf ook niet altijd een goed voorbeeld. Het is gebeurd dat juist óp zo'n dag de Staten van Holland ver gadering hielden. In 1783 werd er een bidstond uitge schreven tijdens de 4e Engelse oorlog. Maar een spotter die meer verwachtte van een sterke vloot dan van een krach tig gebed, maakte dit vers: „Bedestonden, stomme honden! Doden genen Engelsman. Maar een vloot in zee gezonden. Dat is 't wat ons redden kan." Zo dachten er velen in die tijd over, onder invloed van de geest van ongeloof in Frankrijk, die ook in ons land door drong. Ons volk werd in meerderheid Frans gezind. Toen de Fransen in 1795 ons land binnentrokken (en Prins Wil lem V er uit moest vluchten), werd er een dankdag uitgeschreven om God te loven dat Hij de wateren met een ijs korst had bedekt, zodat de Franse vrienden gemakkelijk ons land hadden kunnen binnenkomen. De echte vrome vaderlanders zullen wel niet meege- dankt hebben. Later werden er ook biddagen gehou den om de overwinning af te smeken vooi' de legers van Napoleon. De laatste eeuw. Na de Franse tijd was de band tussen kerk en staat losser geworden. Reeds de Fransen hadden vrijheid van gods dienstoefening geschonken aan alle ge zindten. Men behoefde ook geen lid meer van de Ned. Herv. (Geref.) kerk te zijn om een staatsbetrekking te kunnen vervullen. De bid- en dankdagen wer den dan ook niet meer door de regering, maar door de Synode der Kerk uitge schreven. Soms op verzoek van de vorst, zoals Koning Willem I dat deed nadat ons land weer vrij was van de Franse heerschappij. Daar volgde een dankdag op voor de verkregen vrijheid. In 1847 na een paar mislukte aardappeloogsten een dankdag voor de rijke overvloedige oogst, een echte dankdag voor het ge was dus. Geen nationale biddagen, voor heel ons volk, waren het die de kleine, ver drukte groep der Afgescheidenen in 1834 en volgende jaren hield. Deze bid stonden bleven beperkt tot deze kleine kring, die hevig vervolgd werd en geen kerkdiensten mocht houden naar de eis van Gods Woord en de oude belijdenis, der kerk. Ook de geloofsgenoten in het buitenland baden mee. Op 28 november 1918, na het einde van de eerste wereldoorlog kwam er een oproep van de regering (ministerie Euys de Beerenbrouck) om met het oog op de tijdsomstandigheden in overleg met de kerkgenootschappen een algemene bid stond te houden. „De nood der tijden, die zich ook in ons land zo zeer doet gevoelen, dringt in het bijzonder tot verootmoediging en tot het inroepen van Gods hulp", stond er in de oproep. De dankstonden in 1945 na de bevrij ding van de Duitse tyrannie zullen zich velen van ons nog wel herinneren. Voor het gewas. Nu hebben we nog de jaarlijkse bid dag en dankdag voor het gewas, ten minste in sommige delen van ons land, zoals bijvoorbeeld in Zeeland. De 2e woensdag in maart en een woensdag in november zijn daarvoor bestemd. Vroe ger de eerste woensdag, nu op de mees te plaatsen de laatste. Sedert de ver bouw van de suikerbieten was men be gin november nog lang niet klaar met het landwerk. In de meeste plaatsen in Zeeland wordt de hele dag kerkdienst gehouden, in enkele alleen "s avonds of op een zondag. Van het sluiten van winkels en herbergen en het nalaten van het werk zoals een paar eeuwen terug is zo goed als niets meer overgebleven. De naam biddag (dankdag) voor het gewas spreekt trouwens heel wat men sen niet meer aan, vooral de stedelingen niet. Dat is een dag voor de boeren, zeggen ze. Inplaats van „gewas" spreekt men in de vissersplaatsen over „de vis serij." Op andere niet-agrarische plaat sen over: „voor gewas en arbeid", „voor gewas, handel en industrie", „voor het dagelijks brood." De naam doet er eigenlijk niet toe. Wat voor werk we ook doen, we hebben allen Gods zegen nodig en behoren Hem onze dankbaar heid te betonen. Toen de dichter Willem de Merode een boer bezig zag, maakte hij dit bid- dagvers: „We hebben weer de harde grond geploegd, de kluiten mul gemaakt en 't zaad gestrooid. We hebben naar Uw wil zwetend gezwoegd: geef nu Uw zegen, of ons loon komt nooit." Middelburg. L. van Wallenburg. U kunt tegenwoordig „om de hoek" fotograferen en dat is niet eens een kostbare aangelegenheid. Voor een 75 gulden kunt u in de Verenigde Staten een apparaat kopen dat, aan de lens voor uw toestel wordt bevestigd en dat het mogelijk maakt een persoon of voorwerp te vereeuwigen, dat zich naast inplaats van vóór het front van de camera bevindt. Door een opening in de zijkant van het apparaat en een ingenieus stelsel van prismatische spie gels wordt namelijk het te fotograferen object, dat zich in een rechte hoek ge rekend van het front van de camera bevindt, voor de lens gebracht, en de man die het toestel hanteert kan door de zoeker ook precies zien wie of wat zich daar bevindt. Voor liefhebbers van de candid camera en de foto, waarvoor bepaald niet geposeerd wordt een grote aanwinst. (DIA) De verwarrende strepensituatie die er tot voor kort heerste is er in niet ge ringe mate oorzaak van geweest, dat de weggebruiker zich over die strepen to taal geen zorgen maakte, ze zelfs vol maakt veronachtzaamde. Met name het negeren van de mid- denstreep leidde veelvuldig tot zeer ern stige ongevallen. Hoewel sinds 1 juli van het vorig jaar voorlichting is ge geven over de wettelijke consequenties van het overschrijden van de doorge trokken streep kan een korte samenvat ting van belang zijn, temeer daar thans aangenomen wordt dat de weggebrui ker zich voldoende vertrouwd heeft kunnen maken met de strepensituatie en er vanaf heden door de politie stren ger dan voorheen zal worden opgetre den tegen overtreders. Sinds 1 juli 1967 geldt het verbod om een doorgetrokken streep te over schrijden. Dit geldt zowel binnen- als buiten' de bebouwde kom. De wegge bruiker mag een dergelijke streep onder geen voorwaarde overschrijden: zelfs, zo heeft de officier van justitie mr. S. J. van der Hoeven bepaald, als er in het betrokken vak een wegojjbreking is dan is de weggebruiker nog strafbaar als hij de streep overschrijdt. Niet al leen betekent de doorgetrokken streep een verbod tot overschrijden, maar ook indien deze over een kruising is door getrokken een verbod tot linksafslaan. Ook is, indien voor een uitrit de streep is doorgetrokken, het linksaf slaan voor de uit een uitrit komende bestuurder niet meer mogelijk. Tenslot te heeft de doorgetrokken streep nog consequenties ten aanzien van het par keren, dat ter hoogte van een doorge trokken streep verboden is, indien de vrije ruimte tussen het geparkeerde voertuig en de streep minder bedraagt dan 3 meter. Indien de rijstrookverdeling geschiedt door twee naast elkaar liggende stre pen, dan mogen deze slechts worden overschreden indien de streep onmid dellijk links van de bestuurder een on derbroken streep is. Waar van politiezijde ook nauwlet tend op zal worden toegezien is het juiste gebruik van de opstelvakken voor een stoplicht of wegkruising. Indien in deze vakken pijlen zijn aangebracht mogen bestuurders op de kruising of splitsing geen andere richting volgen dan die welke door de pijlen is aange duid, ook al bemerkt men dat ver keerd is voorgesorteerd. Verwisselen van opstelvak is dus niet toegestaan. In een dergelijk geval is „een blokje om" de enige juiste oplos sing. Is er door middel van strepen op het wegdek een aparte rijstrook voor de bus aangebracht, dan mag die rijstrook alleen door zgn. lijndienstbussen (even tueel politie-, brandweer- en ziekenwa gen) worden gebruikt. Tenslotte dient men bedacht te zijn op de belijning waarmee kunstmatige fietspaden (herkenbaar aan een wit ge schilderd fietsje op het wegdek) zijn aangegeven. Fietsers en bromfietsers zijn verplicht dit afgescheiden gedeelte RIJMEN VAN TIJMEN. Breken, breuk, gebroken. Neen, het valt niet mee. 't Is zover gekomen, In de K.V.P. De geleerde heren, Gingen uit elkaar. En de radicalen. Staan dus nu ook klaar. Wat het nog zal worden. Is ons niet bekend. Maar we zijn in dezen. Nog niet aan het end. Anderen zullen volgen. Naar wel wordt vermoed. Splitsen en verdelen. Zit ons wel in 't bloed. Ener kan tenslotte, Ook nog wel iets bij. Vele radicalen. Zijn van de partij. Onze mooie appels. Draait men grif er door. Het zijn weggeef prijzen. Dat is jammer hoor. Zeldzaam lage prijzen, Voor ons gave fruit. Hoe komt menig kweker, Er nog tussenuit? Er is voor een schijntje. Dag aan dag gewerkt. Och het gaat tenslotte, Soms ook ongemerkt. Maar dan valt het tegen. Als het zo moet gaan. Om nu winst te maken. Dat kan niet bestaan. De heel hoge prijzen. Lokken ook niet aan. Maar zoals het nu gaat, Kan het ook niet gaan. Wie bijt gaarne door een Zure appel heen? Vele telers klagen. Heden steen en been. Drink geen Vermeet, Als U vermoedt. Dat U nog heel vèr moet. Die leuze stond te lezen. En zeker was t'ie goed. Geef ons maar nuchtere rijders. Geef z' ons in overvloed. Het zijn de wegpiraten. Die zorgen voor veel leed. Er dient aan deze mensen. Meer aandacht nog besteed. Ze zijn totaal niet nuchter. Ze vormen een gevaar. Als ze zich gaan vertonen Liefst in het openbaar. Ze kunnen niet vermoeden, De kracht van de Vermoet. Dat blijkt bij de controle. Al spoedig mt het bloed. TIJMEN. te volgen. De overige weggebruikers mogen deze baan beslist niet gebruiken indien de afscheiding bestaat uit een doorgetrokken streep. Is de streep on derbroken dan mag wel van het (fiets pad" gebruik worden gemaakt, mits men daar geen fietsers en bromfietsers hindert. Beste meisjes en jongens! Het raadsel voor deze week werd in gezonden door een onbekende uit Oud- dorp. Laatst hebben we van deze in- zendster of inzender ook een raadsel geplaatst, zoals jullie nog wel zult we ten. Hier komt dan: MAARTRAADSEL 2 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X ,10. X '11. X 12. X 1. Bewaarder der vrouwen (Ester). 2. Legerplaats van Israël (Num. 33). 3. Discipel van Jezus. 4. Koning van Egypte (2 Kron.). 5. Dienstmaagd van Sara. 6. Joodse- overpriester (Handel.). 7. Eén der kleine profeten. 8. Nakomeling van Ruben (1 Kron. 5). 9. Zoon van Zerah (1 Kron. 6). 10. Stad die Rehabeam bouwde, 2 Kron. 11. Wetgeleerde (Titus). 12. Medicijnmeester (Koloss.). Op de kruisjeslijn, van boven naar beneden, komt de betekenis te staan van de naam Nathanaël. BRIEVEN. Hanna de J. Ouddorp. Wat ben jij vlug aan je brief begonnen! Daarom krijg je ook zo gauw antwoord. Het was echter een gedwongen thuis zitten. Drie keer griep, dat valt niet mee. Maar dan was het misschien toch niet in erge maat. Twee dagen had je tóch vakantie gehad. Gerrie K. Middelharnis. Nog een vlugge inzendster. Een hele week kro kusvakantie hebben niet veel kinderen. Er bloeiden nog niet veel krokussen toen jullie vrij hadden. Fijn, dat het in orde was op de ouderavond; ja, je tong heb je niet voor niemendal gekregen natuurlijk. Je begrijpt me wel, hè? Voor allen de groeten terug. Els van G. Middelharnis. Overdrijf je nu niet een beetje? Duizend keer bedankt, is wel wat aan de hoge kant, maar afijn, het is beter zo dan dat de prijs niet naar genoegen zou zijn. Het komt nogal eens uit: als je het over iemand hebt, dat hij of zij dan ineens vóór je staat. Zo ging het nu met Lena en Ike. Dat zal je niet dikwijls meer beleven. Greet je de J. Ouddorp. Ben je na die griepperiodes gezond gebleven? Echt mooi februariweer was het niet, om wat op je verhaal te komen, na het binnen zitten. Lenie heeft jullie brie ven niet vergeten te posten; ze kwamen heel vroeg op de bestemde plaats. Jannie L. Meliskerke. Eerst je versje maar, en dan zal je wel genoeg hebben. Voor Jannie. Op dit laatste lege blad schrijf ik als je oom nu wat, en je poesie is bezet. Fijn, mijn versje kon nog net. 't Laatste is het raarst gedicht. Vind je 't niet een raar gezicht, als je dat op 't eind ziet staan? Maar 'k heb aan je wens voldaan: Zwarte letters uit de krant, en die zijn van ome's hand. Maart 1968. Oom Ko. Lenie de V. Domburg. Wat zal broer tje blij zijn geweest met die tractor met wagentje! Kan hij er al een beetje mee spelen? Je moet maar een goeie oom hebben! Hebben jullie zoveel koeien? Dan wordt er toch wel machinaal ge molken, denk ik. Anders zouden jullie het moeilijk één kunnen. Elly S. Rotterdam. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Elly! En ook met de ondertrouw van Jan. Ja, ik weet nog goed dat hij meedeed. Wat worden mijn kinderen al groot! Vond jij de test erg gemakkelijk? Dat komt wel uit, want je had gemiddeld een kleine negen! Dat heb je goed gedaan, meisje! Magda P. Den Bommel. Je hebt het postpapier van begin december niet gauw moeten aanspreken; je kan nog vooruit, zie ik wel. Over die richter heb je in de oplossingen wel gezien wat de bedoeling was. Natuurlijk reken ik niet iets fout, wat voor tweeërlei uitleg vat baar is. Ja, het is gezond, elke dag zo'n fietstocht. Ina S. Nw. en St. Joosland. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag ik hoop dat je die dag mag beleven en nog vele keren nadien. Het zal een'hele drukte worden, als ik dat zo lees. Je wordt maar één keer tien ook, wat zeg jij daar van! Leuk, om een beetje lan ger met moe op te mogen blijven. Ria de V. Vrouwenpolder. Komt de krant wel eens een keertje te laat? Dat kan geen fout zijn van de drukkerij, want daar gaan de kranten op tijd de deur uit. Informeer maar eens op het postkantoor. Wat was jij goed af, zeg, met die prijs van „De boerderij"! En hoe gaat het met het mooie jonge stier tje? Lenie D. Zoutelande. De aanhef van je brief was niet zo optimistisch: jij hebt veel pijn gehad, en je vader zo lang ziek! Dat zijn dingen, die heus niet meevallen. Wat is de gezondheid toch een grote schat! Is het bij jou nog terug gekomen? En hoe is het nu met vader? Scheepsrampen zijn verschrikkelijk, maar de dagelijkse ongelukken op de weg zijn ook vreselijk. De groeten aan Kees; zijn naam staat onderaan je brief. Hoe oud is hij? Henk P. Vlaardingen. Gelukkig is er toch wat beterschap gekomen. Mis schien is zusje, nu je dit leest, wel thuis. Ik hoop het. Nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, of heb ik dat al ge daan in een vorig hoekje? Ja, de zen- dingsdag gaat ook weer al naderen. Aan vakantie kun je nu nog niet den ken; het is nog zo ver! Piet K. H. I. Ambacht. Je hebt net jes geschreven, hoor Piet. Houd zo maar vol. Had je moeite met de oplossingen? Toen je schreef, ging het goed thuis; bij ons ook, hoor! Geen verder nieuws in H.I.A.? Teun van G. Ooltgensplaat. Hartelijk welkom, Teun! Het is weer al een poos je geleden, dat er een neefje of nichtje uit jullie plaats meedeed. Heb je in stilte voordien al meegedaan? Maar nu is het dan de eerste keer dat je schrijft, en ik hoop, dat het nog vele keren zal mogen. Zou je ook graag tuinder wor den? Jij zal er al veel van weten, denk ik. Er is altijd veel werk te verrichten. Anke L. St. Philipsland. Nee, ik weet ook niet meer wat ik de vorige keer heb gevraagd. Rijssel is een grote stad in het noorden van Frankrijk. Ik geloof dat die plaats ook wel Lille wordt ge noemd. Dat weet ik nog zo'n beetje van de aardrijkskunde van vroeger op school. Ben je daar wel eens geweest? Je vertelt er maar eens iets van. Beijke den B. Herkingen. Toen je schreef, waren er een dozijn lammetjes maar nu zal dat getal wel een heleboel groter zijn. Zijn ze er niet vroeg dit jaar, of loopt dat niet veel uit mekaar? En wat hebben jullie veel kalfjes! Wat een veestapel alles bij elkaar! En wat een verzorging vraagt dat! Nellie L. Emmeloord. Heb je die gro te puzzle al in elkaar kunnen krijgen? Daar zal je wel uurtjes mee zoet zijn. Heb je dat raadsel zelf gemaakt? Dat is mooi. Ik hoop het in het vervolg wel eens een plaatsje te geven. Maar Nellie, nu zie ik toch weer nergens je leeftijd staan! Opletten, hoor! Jacobien de J. Middelburg. Verheug je je nu al op de schoolreis? Ik kan dat begrijpen, want zo was ik vroeger ook. Het zal een reis worden naar een streek waar je zo dikwijls niet komt. Met het ijs is het niets meer geworden, hè? Dan maar met de rolschaatsen! En dat wordt veel gedaan, schrijf je. Wanneer ik je raadsel zal plaatsen, kan ik nog niet zeggen: er zijn zoveel raadsels ingezon den. Jan de B. Geldermalsen. Ik zou nu niet graag op visite komen met die ver bouwing; ik zou wel niet welkom zijn in die rommel. Ik denk dat jij wel eer der klaar zal zijn met je bouwwerk. Misschien is het duivenhok al gereed gekomen. Een mooie duif staat er al in je briefje. Ik denk dat de leeuw op het bord ook wel mooi geweest is. Magda N. Sommelsdijk. Ik wil het wel voor je hopen, maar ik vxees er toch voor, dat je deze winter nog zal schaatsen. Laten we nu maar de lente inwachten. Ziet je repetitiekaart er nog al aardig uit? Probeer hem goed te hou den, hoor! Alles staat nu zwart op wit. Nellie S. Nieuwe Tonge. Hoe gaat het met die stoeltjes en tafeltjes op school? Misschien leren jullie nu wel beter, of kun je daar toch niets van merken? Nog gefeliciteerd met Corrie's verjaar dag. Ik merk dat Andrea elke dag wat bijleert. Allemaal de vriendelijke groeten van OOM KO. Voor de watersnood van 1953 stond in de Ned. Herv. Kerk te Stellendam een één-klaviers orgel van de bouwer Dekker te Goes, dit instrument ging door de ramp verloren en 1954 plaatste de Fa. van Leeuwen uit Leiderdorp het tegenwoordige orgel. Het heeft één klavier en pedaal. (Manuaal C - f 3, pedaal C - d I). De dispositie is als volgt: Manuaal: Prestant 8 Holpijp 8, gedeeld in discant en bas Salicional 8, gedeeld in d. en b. Octaaf 4 Fluit 4, gedeeld in d. en b. Octaaf 2 Dulciaan 8, gedeeld in d. en b. Mixtuur III - IV sterk, gedeeld in d. en b. Tremulant Pedaal: Subbas 16. Pedaal - Koppeling. Vaste combinaties: P (Piano), MF (Mezzoforte), F (Forte) T (Tutti), O (Oplosser). De Salicional 8 is in de bas gecombineerd met de Holpijp 8 (C-B). Het orgel is volgens het pneumatisch systeem gebouwd. (Buispneumatiek). De speeltafel bevindt zich aan de linkerzijde van de orgelkas, (zie foto), De registers zijn direct boven het manuaal geplaatst en als trekkers uit gevoerd. De registers Ventiel en Calcant hebben hier alleen een „versie rende" functie. Vroeger gebruikte men in mechanische orgels het register „Ventiel" (Generaal Ventiel - Windlozing of Sperventiel) om, wanneer een manke ment voorkwam, de windtoevoer af te sluiten en zo de door de storing ontstane bijgeluiden te doen verstommen. (Door een dergelijk register wordt dan één geheel klavier uitgeschakeld). Het Calcantregister (Calcare treden) diende in vroeger tijden als waar schuwing voor de orgeltrapper om met het „treden van de balgen" te beginnen. Dit register, dat ook wel Calcantenklok, of Calcantenklingel werd ge noemd, deed een belletje of soms een knuppel bewegen en werkte op dezelfde manier als een ouderwetse huistrekbel. Door de toepassing van de electromotor is het werk van de orgeltrapper (de calcant) overbodig geworden. (Soms wordt op een in onze tijd ge bouwd orgel een „calcantregister" geplaatst, dat bij het open trekken de motor van de windvoorziening inschakelt). De Fa. Van Leeuwen uit Leiderdorp (tegenwoordig gefuseerd met Pels te Alkmaar) plaatste in de Ned. Herv. Kerk een orgel dat in 1904 door Steenkuyl en Recourt (Amsterdam) voor een andere kerk was gebouwd. Het instrument is in een diepe kas geplaatst en voor reparaties en onder houdswerkzaamheden door een zijdeur te bereiken (rechts op de foto zichtbaar). Het 19e eeuws front bestaat uit twee driehoekige zijtorentjes die elk een engelen figuur dragen, een met een opengeslagen Bijbel bekroonde ronde middentoren, en twee horizontaal verdeelde, vlakke tussenvelden (breed!). Boven de pijpen, en aan de pijpvoeten is snijwerk met bloemmotieven aangebracht, evenals links en rechts aan de buitenlijsten van de zijtoren tjes. Door het snijwerk aan de horizontale onderlijst van de kas is een grotere samenhang van de frontdelen bereikt. Het boven het front uitstekend gedeelte van de kasconstructie werkt storend op het geheel en versterkt de indruk dat het pneumatische in strument achter een reeds bestaand front is opgesteld. Bas Wijnands Onlangs heeft „WOORD EN DIENST" veertiendaags orgaan voor het her vormde kerkewerk, uitgaande van de Hervormde Raad voor Pers en Publici teit, een nummer gewijd aan de kerke- raad. Daarin heeft de hoofdredacteur, ds. J. T. Wiersma te Wassenaar, over „De kerkeraad en de preek" het vol gende artikel geschreven: „Hoe het zicht op de betekenis van een protestantse kerkdienst ook aan- wijzigingen onderhevig mag zijn, de prediking daarin blijft een hoofdzenuw. Is het niet een symptoon van liefde loosheid jegens de Here God, de ge meente en de wereld als wij ons met een Jantje van Leiden van de preek met voorbereiding afmaken. Dat kan in sommige situaties heel gemakkelijk. Na jaren preken, of misschien al eerder, hebben wij genoeg routine opgedaan om een tekst als kapstok te gebruiken voor een vlot verhaal, of een aantal gedach ten. Of wij kunnen een preekpaard van stal gaan halen dat inmiddels een oude knol is geworden. Een poetbeurt met de roskam kan enige glans brengen maar geen originele kracht. Wij kunnen ook het oor van de gemeente strelen met cliché's die we altijd wel voorradig hebben. Een heel gemakkelijk begaan bare weg is een nummer populaire dog matiek weggeven. En het allergc kelijkste is misschien hoewel meiijk vermoeiend een gewei stem op te zetten. Dat kweekt v(fl daarvoor ontvankelijke zielen een M van ernst, al is het in werkelijkheid e^ schijnernst, een schertsvertoning. Hl is beschamend zoiets neer te schrijvtf maar er is veel mogelijk". STAD AAN 'T HARINGVLIET 14^ maart Biddag Ger. Gem. door Blok 's middags 2.30 uur, 's avonds' uur. N.B. De biddag wordt dus niet S als in De Saambinder vermeld op maart, maar op 14 maart gehouden. HOOGSTE kautomaten v.s ^combinaties v il- en iangzaai V.! Jtrifuges v.a. WAANDE Ruilstraat 4 tel. 25.58.; Itterdam en Vi IrieUe, teL 0188 l.f'k-.O'l" REG BtNI) iltKENFDNDSLI ,.t3.min. van Audio ..Cenirum fay bet O- 'ÉLvf1122Z2 RO JOR SIER- GROENTETt |in pakken en |zakken. INTURF |in plastic zakk ERTUINKOMP |in plastic zak pevat tevens Ifen (ook speci [schikt voor ga ]0ok thuis bez IMIDDELHARI 1^(01870) 22 De [tuin te Middel 1 lepenlaan 6, iP; kad. bek. Iddelharnis, se ^'- (Voorzien v fwarming). Ja; ften 156 verkregen to B -w van direct te ptreeks 1 april Pchtingen ten Y\ notaris J. FKsland. Tel

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6