J)h albert: heijn folklore Rcr.ibrandt n EEN PONSTYPiSTE B EEN RECEPTIONISTE Premie-van-de-Maand Club introduceert dankzij een totaal nieuwe reproductietechniek Van Gogh Karel Appel Jan van der Heyden Jan Davidsz.de Heem Aert van der Neer Folder met afbeeldingen-in-kleur in Uw AH-winkel Verkoopkantoor Voluma-Excellent toont haar electronlsche l orgels cheques per reproduktie KONINKLIJKE ZEELUNDia H. J. DOELEMIIN N.V. Nieuws uit Zeeland (Exclusief voor de PMC) Rembrandt jonge vrouw over onderdeur kükend 1|' Jonge vrouw over onderdeur kijkend Afm. 61X 51 cm. Bestelnummer C-411 Witte rozen in groene pot Afm. 51X 66 cm. Bestelnummer C-412 Abstract Afm. 61x49 cm. Bestelnummer 0-413 De Heerengracht te Amsterdam Afm. 37,5x44,5 cm. Bestelnummer C-414 Vaas met bloemen, fruit en oesters op een tafel Afm. 54x51 cm. Bestelnummer C-415 Riviergeziclit bij winter Afm. 51X 63 cm. Bestelnummer C-416 Gedrukt op canvas f 1.-voor de Vereniging Rembrandt Uw interieur veri;ijken Honderd jaar evangelie - verkondiging en TAAL giro gg8 maart 1968. „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 op canvas ClubprijsflOr De reprodukties van de PMC wor den vervaardigd volgens een spe ciale techniek van de Amerikaanse Donald Art Comp. Inc., waarbij niet op papier maar op schilders- linnen wordt gedrukt. Drukkerij Senefelder in Amsterdam heeft deze techniek met de allergrootste zorg toegepast. Zo ontstonden weer galoze- reprodukties, die qua kleur. structuur en sfeer het origineel benaderen als nooit te voren. Voor de samenstelling van de PMC Reproduktiecollectie gaf de Vereni ging Rembrandt bijzonder gewaar deerde adviezen. Deze vereniging stelt zich tot taak Nederlandse kunst voor ons land te behouden of naar ons land terug te brengen. Van elke verkochte reproduktie draagt da PIVIC daarom f 1,- af aan de Ver eniging Rembrandt. Donald Art reprodukties zijn stuk voor stuk prachtige wanddecora ties. U kunt ze op een spieraam zet ten en.laten inlijsten of op spaan- of meubelplaat plakken. DTT IS HET INSIGNE dat de ziekenverzorgster draagt, die na een 2- jarige opleiding in HET VERPLEEGTEHUIS „TER VALCKE" TE GOES het staatserkend diplomia behaald heeft. Op 1 mei as. begint weer een vooropleiding. Voorwaarden zyn: In de maand mei tenminste 17 jaar oud zijn. Na het basis-onderwijs enige jaren voortgezet onderwijs geno ten hebben (huishoudschool, mulo enz.) Wy bieden: Een prettige werkkring in een mo dern verpleegtehuis met revalidatie- afdeling. Een salaris tijdens de proef tijd van 2 maanden van 317,89 per maand bruto -f- vrije kost en inwoning (netto loon 226,78). Daarna een netto loon van 279,50 (hier is de onregelma tigheidstoeslag inbegrepen). 2e jaars leerlingen netto 299,11 (hier is de on regelmatigheidstoeslag inbegrepen). Aanvangssalaris voor gediplomeerden: Bruto per maand 557,50. Na aftrek van kost en inwoning en verdere lasten netto 308,42 honorering van onre gelmatige diensten. De direktrice verstrekt inlichtingen (tel. 01100 - 7140). Sollicitaties te richten aan de Stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland", Rouaanse Kaai 36, Middelburg. TWEE PREDIKATIES, uitgegeven ter gelegen- heid van het 100-jarig bestaan der Geref. Ge- meente te Dirksland. s De eerste betreft een intreepredikatie van ds. W. C. Huizer over 1 Cor. 2 2, gehouden 7 sept. 1867 1 bij de totstandkoming van de Geref. Gem. te g Dirksland. In deze weldoorwrochte predikatie komt ook een persoonlijke getuigenis voor van s zijn bekering en roeping tot het leraarsambt. s De tweede is van ds. P. Blok over Ps. 77 12 en s 13 uitgesproken bij de herdenking 100-jarig be- staan op 7 sept. 1967. Met foto van de kerk en g van beide predikanten. Priüs: TWEE GULDEN, f Bestellingen te richten aan: 1 KI. van den Hoek, Dlederick van Ziierikzeelaan 12 1 DIRKSLAND i BAKKERIJGRONDSTOFFEN ZIERIKZEE vraagt voor Indiensttreding per 1 april: voor mechanische administratie; voor ontvangst bezoekers en licht administratief werk. Voor beide functies is mulodiploma gewenst, doch niet vereisl GEBODEN WORDT: llr aantrekkeiyk aanvangssalaris i^ reiskostenvergoeding ie deelname in jeugdspaarfonds ■A: prettig werk temidden van jonge mensen op een modem kantoor Sollicitaties aan: Koninklijke Zeelandia, Poststraat 11 te Zierikzee. met de zuivere PIJPORGELKLANK en enorme speelmogelij kheden Model 8741: twee 5-oktaafs klavieren en 30-tonig pedaal, verstelbare registers en een groot aantal stemmen; Model 622: als boven, doch met 4-oktaafs kla vieren en 25-tonig pedaal; Model PRELUDE: twee 4-oktaafs klavieren en vast 25 tonig pedaal; prijs voorlopig slechts 3175,kompleet; Model FLARELLO: het elektronische orgel met meer mogelijkheden, fraaie kleine kast in noten of teak, prys slechts 1975, in Bruinisse Ned. Herv. Ver. gebouw, Deestraat op maandag 11 en dinsdag 12 maart van 4-10 uur in Middelharnis Geb. „Vita Nova", v. Aerssenstr. (Sommelsdijk) op donderdag 14 maart van 4-10 uur; in Goes zaal Westerkerk, Westwal 4 op vrijdag 15 maart van 4-10 uur en zaterdag 16 maart van 9-5 uui'. ALLE INSTRUMENTEN ZIJN VOLLEDIG GEGARANDEERD. VOLLEDIGE SERVICE DOOR EIGEN ONDERHOUDSDIENST. Vraagt dokvunentatie en dealer-lijst. VERKOOPKANTOOR VOLUMA-EXCELLENT OOSTEREND - TEXEL Oesterstcaat 21 Tel. (02223) 436 2e serie 163 REACTIES OP OPROEP 7 In het laatste nummer over Herkin gen staat een drukfout, die Ik herstel len wil: „De mannen verzamelden zich op de Vracht" moet zijn: op de Wacht (een herinnering aan een wachtpost in de Franse tijd). Drie lezers boden mij „de Nederland- sche Stad- en Dorpbeschrijver" door Rs. Bakker te leen aan, waarvoor ik ze vriendelijk dank zeg. Ik had het boek al uit de bibliotheek van het Provincie huis in Den Haag. Het kwam eind acht tiende eeuw uit in losse bladen met de beschrijving van de dorpen in „Voome, Putten en Overflaque". Sommelsdijk is er niet bij, dat behoorde tot 1805 bij Zeeland. Van ieder dorp is een aardige gravure met een versje als onderschrift. Ik geef enkele voorbeelden. Het dorp Oude Tonge is oud, Vrij groot en zindelijk bebouwd; Aardappelen, Meekrap en het Graan Brengt de Ingezeet'nen voordeel aan. Het dorp hier door de Kunst vertoond. Is Nieuwe Tonge, klein bewoond, Dog mild en Graan en Meekrap mede 't Heeft dikwerf fel door brand geleden Zoals men ziet zijn de versjes zeer eenvoudig. Zo zijn ook de beschrijvin gen van de gebouwen, in zonderheid de kerken, de middelen van bestaan, de regering en speciale bijzonderheden. Ik moet nog even terug komen op de dood van de politieagent I. Dubbeld. Ik kreeg over die kwestie weer een paar brieven. In een ervan staat, dat twee stropers uit Nieuwe Tonge er met de lichtbak op uitgetrokken waren om een paar hazen te verschalken. Ze werden onverwachts overvallen door twee po litiemannen uit Middelharnis, Dubbeld en Zaayer. De eerste greep plotseling het geweer, dat de stroper over de arm droeg, het schot ging af en de volle la ding trof hem in de borst. Hij heeft nog even geleefd en de mannen sloegen op de vlucht. Ze werden later opgehaald en zijn in Middelharnis langdurig verhoord, 's- Zondagsmiddags werden ze vrijgelaten. Men was er van overtuigd, dat het een zuiver ongeluk was en daarom werd geen vervolging tegen hen ingesteld. Wel kregen ze een proces-verbaal vre- gens stropen. Deze briefschrijver verklaart nadruk kelijk, dat het zich zo heeft toegedra gen; hij begrijpt niet, dat anderen een ander verhaal opgedist hebben. In ieder geval blijkt mijn eerste bericht, dat de asent Dubbeld door stropers zou zijn doodgeschoten, onjuist geweest is. Ik heb weer heel wat brieven van be langstellenden gekregen. Een oud- Dirkslandse stuurde me het Flakkeese Vnlksland, dat ik destijds al in F. en T. heb opgenomen. Het is gemaakt door wijlen Maarten van Immerzeel, geboren te Melissant, destijds onderwijzer aan de Openbare lagere school in Dirksland. De heer H. T. Borgman maakte de melodie. Kan een der lezers me die doen toekomen? De schrijfster vertelt me nog een en ander over een oud gebruik in Dirks land van ongeveer 55 jaar geleden. Op tweede Paasdag kwamen na kerktijd de grote jongens en „meisen" tot in de twintig jaar op de Voorstraat touwtje snrinKen, De longens draaiden de mee gebrachte dikke touwen en de vrouw tjes in rokken en mantels tot op hun hielen sprongen er in. De hele straat hadden ze nodig en aan de kant ston den de burgers, jongen en ouden, te ge nieten van het festijn. Ik heb indertijd al eens geschreven over zulke volks- vermaken in Stad. Kwamen ze ook in andere doipen voor? Deze mevrouw schrijft ook, dat ze getuige was van de wegvoering van Doomheim uit Melissant. Hij zat boven op een kar en iedereen kon hem voor 't laatst zien. Hoevelen zijn als hij door de Duitsers meegevoerd om nooit meer terug te keren? Ik heb weer een groot aantal gege vens gekregen, over medewerking be hoef ik niet te klagen. Op de aan de gemeentebesturen gerichte vragen, kreeg ik van drie hunner al antwoord, waarvoor ik graag mijn dank betuig. Andere instanties stuurden me verschil lende gegevens of zegden me die toe. Maar wat me het meest getroffen heeft zijn de brieven van particulieren. Uit de laatste artikelen in Folklore en Taal hebben de lezers kunnen zien, hoeveel ouderen uit Herkingen en Melissant me zo ongeveer alles van hun dorpen ver teld hebben. Niet ieder wenst zijn naam in de krant te zien, vragen me dat of schrijven anoniem. Maar van elk dorp liggen er in ieder geval een aantal brie ven op mijn schrijftafel. Zo kreeg ik een massa gegevens over Dirksland van de oud-landbouwer M. J. den Boer, waarop ik in een der volgen de artikelen terug kom, als ik nog de toegezegde inlichtingen over het Zie kenhuis en 't Oude Hof ontvangen heb. Wat ik vooral weten wil is: welke landbouwproducten het meest ver bouwd worden in een gemeente? Hoe staat het met de veeteelt? Ik weet, dat vele stallen, die 's winters vol stonden, nu leeg zijn. Dan stonden er melkkoei en, jonge vaarzen en wat ossen. In de stal van Joppe in Sommelsdijk stonden prachtige lakenvelders, heeft men daar nog interesse voor! In Ouddorp liep veel geschaard vee in de duinen, in Flakkee op de gorzen. Dan ging men in Mhs. met paard en wagen op 't gors melken! Is dat nog zo? Hoe is het met de var- kensteelt? Met de pluimveehouderij? Met de tuinbouw en de bloementeelt voor bollen en zaden? (Welke bloemen?) Vroeger had bijna iedereen een eigen hoofje, nu nog? Wat voor industrieën zijn er op het eiland? Er is vaak een vertekend beeld van 't eiland gegeven, door buitenlandse journalisten, die hun gegevens kregen van een willekeurig gekozen aantal eilanders, zijn de mensen op 't eiland, die daar hun mening over willen kunnen geven? Schrijft men iets over zijn dorp, dan graag een opgave van de verandering, over oude gebou wen, opschriften, enz. enz. Van een onbekende kreeg ik nog enige oude toververhalen. Op een mooie zomeravond liep ik een >o kom over de brug 7600 Uw hart is bewogen. U zou willen gaan waar in allerlei nood en in vele leemten nog voorzien moet worden. Maar u bent niet bij machte. U kunt slechts geven. Slechts? Nee, u kunt geweldig geven! Want uw gave betekent: aandacht meeleven bemoediging vriendschap en uw gave helpt daadwerkelijk geweldig. De aktie KOM OVER DE BRUG vraagt voor assistentie aan het werk dat de kerken overzee verrichten voor uw „verre naasten" l»/o van uw jaarinkomen. Zo kunnen 140 projekten die 21 miljoen gulden kosten, verwezenlijkt worden. Op 18 maart krijgt u een folder met enveloppe thuisbezorgd die op 22 maart weer wordt opgehaald met uw offer. U mag contant geven, gireren (postgiro 7600 Amsterdam) bankchèques insluiten of toezegging doen van een gift in termijnen. Hoe u het ook doet KOM OVER DE BRUG! einde buiten het dorp. Toen ik bij een klein huisje kwam, vloog ineens de deur open en sprongen drie katers, zo groot als geiten te voorschijn. Op twee ervan zat een vent, op de derde een wijf. Ze liepen zo hard, dat de aardkluiten in 't rond vlogen. Wat in de weg stond, werd opzij geduwd. Als er een vreemde aan 't huisje kwam vlogen de katers tegen een ladder de zolder op. Op een vroege ochtend kwamen twee visboertjes met hun kar uit Middelharnis voorbij het huisje, hun honden bleven pal staan en waren niet van hun plaats te krijgen voor de zon aan de hemel stond. Op een boerderij met een groot stal met „beesten" ('t vee) zagen de knechts, toen ze 's morgens in de schuur kwa men, dat de staldeuren open waren en alle koeien buiten op de mesthoop ston den. Ze hadden de avond te voren alle deuren secuur gegrendeld maar een heks was door 't sleutelgat van de schuiurdeur gekropen en de beesten door de geopende staldeuren gejaagd. Bij dezelfde boer werkte een knecht, die 's morgens vroeg een heks boven aan de ladder zag staan. Hij was echter niet bang, hij trok zijn klompen aan en gaf haar een paar flinke trappen. Toen hij buiten kwam, liep een buurvrouw hinkend rond, blijkbaar de vrouw die een heks was. Hij vroeg haar, wat er aan scheelde en kreeg ten antwoord: ik binne van den trap gevalle. Maar ze maakte hem nooit meer als heks aan 't schrikken. In een dorp was een kind „betoverd". De ouders gingen er mee naar een „hel derziende" in Rotterdam. Die zei: de man die jullie vanavond op 't dorp het eerst tegen komen is de dader. Dat was juist de man, die velen op 't dorp aan zagen voor iemand, die wat kon. Het publiek heeft het hem zo moeilijk ge maakt, dat hij zich genoodzaakt zag het dorp te verlaten. Het zijn oude verhalen, maar nog steeds zijn er mensen op 't eiland die aan heksen en tovenaars geloven. Wassenaar. F. den Eerzamen. TOTALE VOEDSELPATROON BELANGRIJKER Denkt u, dat er luchtvaartmaatschap pijen zijn die wel eens hebben overwo gen een vliegtuig lichter te maken door de asbakjes eruit te verwijderen? Met deze vraag demonstreerden Amerikaan se voedseldeskundigen de poging, door vervanging van suiker door zoetstof tot gewichtsafname te komen. Een groep onderzoekers van de Har- vard-universiteit heeft onlangs het re sultaat gepubliceerd van langdurige en grondige proeven op dit gebied. Drie jaar lang hebben 147 proefpersonen zich onderworpen aan éénzelfde dieet, met dien verstande dat een groep normaal suiker, een tweede alleen zoetstof ge bruikte. Van de 147 namen 96 personen in gewicht af. Van die 96 gebruikten er 47 zoetstof en 49 suiker in het overigens imiforme dieet. De resterende 51 bleven ongeveer op hetzelfde gewicht: daarvan gebruikten er 25 zoetstof en 26 suiker. Het bleek dus ook hier evenals met de hier te lande genomen proeven met ratten dat het totale voedselpatroon veel belangrijker is voor de vraag of men dikker of slanker wordt dan het al dan niet consumeren van normale hoe veelheden suiker. De Amerikaanse voedselexperts, die de proef hadden ge organiseerd, waren niet verrast over de uitslag. Zij hadden dat resultaat ver wacht. Zij wijzen er bovendien op, dat geen nadelige neveneffecten van suiker- gebruik bekend zijn, terwijl het nog een open vraag is, of men dit ook van chemische zoetstoffen kan zeggen. DIA BRUINISSE Kerknieuws. De Oud Ger. Gemeente te Bruinisse houdt op woensdag 13 maart biddag om 10 en 5 uur. Voor ganger Ds. L. Gebraad van St. Philips- land. Bevestigen van lidmaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 11