;en nieuwe Zwarte dag voor verkeer in Zeeland Nieuws COALITIE Restauratieplannen voor panden in Kerl(straatje te Sommelsdijii Is het niet ZO Technologische op leiding op Flakkee Icho OKKER's ZADEN Damkampioen Tony Sybrands was ze voor 97% de baas! m Plaatselijk Nieuws Werden varkens vergiftigü? Vijf mensen gedood Un ÜS KEUKEN INGEZONDEN jaargang Dinsdag 5 maart 1968 No. 3667 I De f^ koioi Iters, pden pek het Jdoor let de'i prt. De] opetic Mlijk (ng betij kolotij - zenöj egering,] J desbi |ossum prschott LiNS HENDRIKSTKAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Ldactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk L (0187O) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEIUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weeh dinsdag- en vrijdagavond 1 - [et laatste opzienbarende nieuws van 'politieke fiont is ongetwijfeld de Icdeling van de fractieleiders der christelijke partijen, dat z^ in de lomst geZameniyk tot een nieuw ka lt zullen toetreden of er gezamen- biuten zullen blöven, m.a.w. dat de 'P., de A.R.P. en de C.H.U. voortaan lijn zullen trekken bij kabinetsfor- ies, dus daarbij in feite als één par- zullen optreden. Deze afspraak is r onze mening van zeer verstrek- de tjetekenis en het lijkt ons wel jg ons te verdiepen in de vraag, irom deze concentratie noodzakelijk tilt en welke consequenties eraan bonden zijn. ooraf willen we vaststellen, dat hier leltere zin sprake is van een nieuw it coalitie. De politiek meelevenden er onze lezers, met name de ouderen inneren zich de historische coalitie het laatste deel van de vorige en begin van deze eeuw. Het was een ifuwerkingsverband tussen de R.K. itspartij, de A.R.P. en na 1894 ook de C.H.U. De naam „coalitie" is het Latijn afkomstig; co betekent jien" en alescere „opgroeien". Men staat eronder een samengaan van s of meer politieke partijen, die een leenschappelijk doel nastreven, irbij echter elk eigen vrijheid be idt. Deze samenwerking kan meer of ider breed of intensief zijn en ze is stal van tijdelijke aard. Met „de'' nmoetï» |v. Hooi idelharn aug. V veel o zaak V Zij' sla Ituren h |chool. B het ki lebben. alle aa lan het t 1 H.A.V.C Slotwooi :gesproki ees er |hr. ond( waai iet zingf Lag( Iferd op Rkkelini lenen eenvoi ild h; Jstoftt, [het in p zo g( pt het fschot zouden will J beter lat de nulp be i'erre v Ipverlen fkkelde ptaat rrn op d( uitdn [•efreffen voedi J zullen |rd moet fhodes Ihtlng 01 pn word( I Jezus fn bandi op wel litie wordt steeds bedoeld de samen- peren spi rking, die van 1880 tot na 1930 sen de bovengenoemde drie christe- e partijen bestond. Zij omvatte zo- 1 een stembus- als een regeringscoa- t, Dit betekent, dat men bij een ver- [ing onder het districtenstelsel el- K kandidaten steunde en zo moge dus na een verkiezingszege, samen nieuw kabinet vormde. De bekend- coalitie-kabinetten waren die van ckay (1888-1891), Kuyper (1901-1905) Heemskerk (1908-1913), alle drie on- leiding van een anti-revolutionair. de twintiger en dertiger jaren zijn er enkele geweest onder leiding van fs de Beerenbrouck (R.K.) en Coiijn. oorlog heeft een eind gemaakt aan coalitie-kabinetten, want na 1945 gaf K.V.P. de voox'keur aan samenwer- met de P.v.d.A. Sedert dien waren gemengde kabinetten. Iet ontstaan van de oude coalitie is te voeren op de schoolstrijd. De ijd voor het bijzonder onderwijs idzaakte ertoe, maar in het algemeen de christelijke coalitie eigerüijk een ijenconcentratie tegen het libera le, dat ook inderdaad door deze coa- ie is verslagen. De grote mannen uit periode waren dr. Kuyper (A.R.), dr. ipman (R.K.) en De Savornin Loh- (C.H.). a de oorlog groeiden de drie partij- uit elkaar. Van een eensgezinde ge- [agslijn was geen sprake meer. Stem- icoalities waren al lang niet meer 'ig vanwege de evenredige vertegen- lordiging en doordat de K.V.P. steeds 'icaler werd, prefereerde ze aanvan- Bjk samenwerking met de socialisten. Iter kwam er een periode, waarin de jde drie rechtse partijen niet langer meerderheid in het parlement had- zodat een christelijke coalitie niet staat' was zelfstandig een kabinet te men. Wilde men niet meer met de ialisten samengaan, dan was men igewezen op de V.V.D., hetgeen in ele kabinetten ook is geschied (De 'ay, Marijnen, De Jong). Het ziet er niet naar uit, dat de drie ofessionele partijen nog eens samen 1 absolute stemmenmeerderheid in parlement zullen halen. Momenteel bben ze 69 zetels, dus 7 te weinig. ivendien kan men niet regeren met te kleine meerderheid. Daarbij is nu komen, dat na de val van het kabinet '*ls de K.V.P. in grote beroering ram, velen voor de partij bedankten, ftige onenigheid ontstond tussen de Mocraten" (Schmelzer) en de „radi- len" (Bogaers), wat hoogstwaarschijn- k Wei hierin zal resulteren, dat enige dicale Kamerleden ontslag zullen ne- n en bij een volgende verkiezing de ^■P- nog meer zal teruglopen. Bij de fkiezingen van 1967 verloor ze van de zetels er 8 en het ziet ernaar uit, dat 'K terugloop nog niet tot staan is ge- ""en. Er is de laatste jaren in Room- tring een ingrijpende evolutie aan de "S op alle gebied en dit zal onge- 'ijfeld ernstige repercussies hebben jor de K.V.P. in deze zin, dat velen noodzaak van een confessioneel-ge- Ijiden partij niet langer erkennen. Dit ■tekent een ernstige verzwakking van 'Positie der rechtse partijen als een- tegenover de niet-christelijke. De oclusie uit dit alles moet zijn, dat *r deze ontwikkeling de inspraak van "confessionele partijen in de politieke "Jd geringer wordt. h deze gewijzigde situatie nu horen plotseling van de heren Schmelzer, JKheuvel en Mellema, dat de leiding 'f drie partijen besloten heeft tot een •Paalde samenwerking bij de vorming nieuwe kabinetten. Het betreft hier niet een permanent samengaan op hele terrein van de politiek zoals fr, de hel met Bi las vej V( ord m hun kil len zovi pngen mj igelie, z( oofd. Va Vi jterscho eerst 0( J kennis |de lage ïioofd i een si kort bi leven I de laats reeds V. Hom ïiddelhai er 1 a" toet" we geschied! Étte hü Jgeformi |gang ïs in tot c lorden hi lassen >choolvoi het ooi loofd ïm blijke [gezet leest g< e nieuW der tiji van O' coördi de Maio n ondel ïan VOO" onder*! if altha" ■lar warf de Of CW ^g we» l"'] de oude coalitie het geval was, ddel slechts op een bepaald punt n.l. t een "1 ^^geringsvorming. Maar dit is nu ortdeJ J'^' één van van de voornaamste, in •''e het belangrijkste. Het domineren- yerka* 'n de politiek is tenslotte hoe ons ■loot deï f geregeerd wordt. De richting die sebed- kabinet volgt op allerlei gebied, "icipieel, sociaal, economisch, finan cieel etc. is van doorslaggevende bete kenis voor ons volksleven. De mededeling van de drie fractielei ders omtrent hun toekomstige wijze van handelen bij kabinetsformaties is ge heel onverwacht gekomen. Niemand had dit voorzien en men tast nog ge heel in het duister omtrent de beweeg redenen. Zelfs de Kamerfracties van de drie partijen schijnen slechts summier ingelicht geweest te zijn. Het bleek een grandioze politieke verrassing zowel voor de eigen aanhangers als voor de andere partijen, omdat niemand op zulk een mededeling, die van grote beteke nis kan zijn voor onze toekomstige Ne derlandse politiek, had gerekend. Wie de „auctor intellectualis" (geestelijke vader) van de gedachte is, weten we niet. We vermoeden de heer Schmelzer omdat hij in de enorme moeilijkheden, die hij intern en extern thans door maakt, best een steun in de rug kan gebruiken. Wanneer we met de weinige gegevens waarover we thans beschikken, één en ander gaan zeggen over de afspraak van de drie christelijke fractieleiders, dan kiinnen onze beschouwingen niet anders dan voorlopig en vrijblijvend zijn. Allerlei vragen doen zich aan ons voor. Waarom ging de mededeling uit van de fractieleiders en niet van de drie partijbesturen? Is er al of niet rug gespraak met deze geweest? Waarom komt zij op dit moment? Welke over wegingen liggen eraan ten grondslag? Wat zullen de consequenties ervan zijn voor de praktijk van de kabinetsforma ties. Hoe zullen de partijverhoudingen erdoor beïnvloed worden, speciaal de positie van de P.v.d.A.? Welke gevol gen zal de nieuwe gedragslijn hebben voor de houding der rechtse partijen inzake de steun aan de op deze wijze tot stand gekomen kabinetten? Zal het leiden tot een grotere stabiliteit van onze regeringen, dus tot het verminde ren van het aantal tussentijdse kabi- netscrises? Ligt er een mogelijkheid in tot een permanente samenwerking van de drie bij de instandhouding van een met hun medewerking gevormd kabi net? Zo zijn er nog wel meer aspecten aan deze zaak, Het is wel de moeite waard daarover nog eens wat te filoso feren, want het gaat hier ongetwijfeld over een kwestie, die ingrijpende ge volgen kan hebben voor de toekomstige regering van ons land. Voor aJ «w ZADFN Ooitgensplaat Tel. (01873) 350 - 203 DIRKSLAND Grofvuil ophaaldienst. In verband met biddag, zal het grofvuil inplaats van op woensdag 13 maart op woens dag 29 maart worden opgehaald. HERKINGEN Predikbeurten. A.s. zondag 10 maart hoopt in de Ger. Gemeente voor te gaan des v.m, 10 en des avonds 6 uur onze vroegere plaatsgenoot student A. den Boer uit Ridderkerk. Kerkelijke huwelijksbevestiging. A.s. vrijdag 8 maart zal in de Herv. Kerk des n.m. om 3.45 uur het huwe lijk kerkelijk worden bevestigd van R. van Putten en T. Tanis door de plaat selijke predikant ds. H. Kraaij. Zondagmorgen heeft de varkenshou der Joh. Bakelaar, wonende in de Oost dijk te Goedereede in een van zijn var- kenshokken twee dode dieren aange troffen. Zes anderen vertoonden ook ziekte verschijnselen doch zij zijn in middels hersteld. Een onderzoek door de veearts heeft uitgewezen dat er spra ke is van gif gebruik. De dode dieren en het nog aanwezige voedsel en water zijn in het gerechtelijk laboratorium op de aanwezigheid daarin van gif on derzocht. De 17-jarige (langharige) Nederlands en Europees damkampioen Tormy Sy brands uit Amsterdam heeft het op de gisteravond - maandag - in hotel Spee te Sommelsdijk gehouden simultaan wedstrijd opgenomen tegen vijftig ge oefende dammers. Tonny toonde zich een kampioenschap waardig; hij ver sloeg er 47 en met de laatste 3 speel de hij remisie. Het waren de heren F. Noordijk uit Sommelsdijk, W. Peeman uit Middelharnis en J. Quakelaar uit 's Gravenpolder die tot het bittere ein de stand hielden. De wedstrijd werd om 8.00 uur door de voorz. van de organiserende dam- club „Denk en Zet", dhr. A. v. d. Sluijs ingeleid. Reeds om 9.00 uur vielen de eerste slachtoffers en om half twaalf, na een spannende damavond capituleer de de laatste speler. Het bleek dat dhr. Sybrands voor elke partij plm. 4 mi nuten had nodig gehad. In juni a.s. hoopt hij mee te spelen om het we reldkampioenschap samen met de 15- jarige Harm Wiersma welk evenement zal plaats vinden in Bolzano, Italië. Als groot overwinnaar kon dhr. Sy- bamds na gedane arbeid huiswaarts. De afgelopen zaterdag staat in de rij van zwart gemarkeerde data in de verkeersgeschiedenis van Schouwen- Duiveland" zegt de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode terecht. Op de weg van de Zeelandbrug naar Zierikzee vonden vijf mensen de dood bij een frontale botsing tussen een uit Goes afkomstige Renault-personenwa- gen en een Ford, afkomstig uit Nieu- werkerk. Bij het ongeluk kwamen vier inzittenden van de auto uit Goes om het leven; de chauffeuse de 22-jarige uit Goes afkomstige lerares mej. H. H. Stel, de 52-jarige mevr. A. G. Stel- Versteeg uit Eindhoven, de 10-jarige Jacoba J. Stel uit Eindhoven en haar vriendinnetje de 14-jarige Nellie W. Lindenberg uit Goes. De inzittende van de andere auto, de uit Nieuwerkerk afkomstige mevr. J. Flikweert-Dalebout (31) kwam eveneens om het leven. Haar man de heer H. M. Flikweert, die de wagen bestuurde werd ernstig gewond, evenals de beide zoons van het echtpaar. Zij werden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee. Uit de Goese auto werd zeer ernstig gewond het tweelingzusje van de omgekomen Jaco ba J. Stel. Zij werd overgebracht naar een ziekenhuis te Rotterdam. Het ongeluk ontstond door een overigens correct uitgevoerde in haalmanoeuvre. Ter hoogte van de weg naar het Stelletje haalde mej. Stel rij dend in de richting Zierikzee, een auto in, bestuurd door de heer G. te Middel burg. Na de passage reed zij terug naar de rechterweghelft, maar op dat mo ment begon de auto op onverklaarbare wijze te slingeren, zodat de auto weer op de linkerhelft van de weg terecht kwam en in volle vaart frontaal botste op de uit Nieuwerkerk afkomstige auto, met het bovenvermelde zeer noodlottige gevolg. NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen, Bleskens- graaf en Groot Anamers kand. H. Veld huizen te Bilthoven. Ede A. Noorde- graaf te Oldebroek. Brakel W. v. Hen- nekeler te Zwartebroek. Ede J. den Besten te Huizen. Woerden C. A. Ko- revaar te Rotterdam. Rijssen J. Bogaard te Emst. Aangenomen naar Huizen J. W. L. Koppenaal te Haatten. Bedankt voor Schoonhoven en Vlaar- dingen A. Noordegraaf te Oldebroek. Bleskensgraaf en Woerden G. v. Estrik te Genemuiden. Wezep en Hardinxveld K. Schipper te Middelharnis. Zalk C. Baart te Nieuwpoort. Kampen: Wegens vertrek naar Eist, nam ds. J. v. Malenstein afscheid van deze gemeente met een prediking over Hebr. 3 20 en 21. Eist: Na bevestiging door ds. A. Son- neberg van Kampen met Joh. 4 30, deed ds. J. v. Malenstein, gekomen van Kampen intrede alhier met Ps. 65 10b. Visitotor Generaal: In plaats van ds. W. Tukker te Zwolle, die hiervoor be dankte, is tot visitator-generaal be noemd ds. G. Biesbroek te Oudewater. GEREF. KERKEN Beroepen te Sellingen A. Dronkert, kand. te Leiden. Baarland D. Averes kand. te Osterwald (Did.) Heemse F. de Jong te Maasland. Maassluis J. Gold- schmeding te Dussen. Murmerwoude J. Bats te Marknesse. Veenwoudsterstal I. V. Til te Haulerwijk. Hoorn A. v. d. Zwaag te Ten Boer. Luttelgeest F. Dil- lingh te Ternaard. Aangenomen naar Hoorn A. v. d. Zwaag te Den Boer (voorheen te Stad aan 't Haringvliet). Overleden: In de ouderdom van 75 jaar overleed ds. H. Smit, em. pred. te Drachten. Deze predikant werd in 1927 in het ambt bevestigd te Rottevalle en diende daarna van 1948—1966 de kerk van Alteveer. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Grootegast H. Mosterd te Harderwijk. Bunschoten: Wegens vertrek naar Groningen, nam ds. H. Nijenhuis af scheid met Openb. 22 18. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle M. de Boer te Amsterdam. Almelo J. Plamtinga te Rozenburg. Aangenomsn naar Utrecht-N. W. Heerma te Enschede. Bedankt voor Alphen aan de Rijn P. Sneep te Axel. St. Jansklooster P. Seg- gelink te Woerden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem C. Harinck te Utrecht. Veen G. Schipaanboord te Apeldoorn. Zoetermeer A. Hoogerland te Werkendam. Kootwijkerbroek C. Wis se te Elspeet. De classis Goes verklaarde dat zij op principiële gronden elke zondagsarbeid moet afwijzen. Dit speciaal met het oog op arbeid in de nieuwe fabrieken in het Sloe gebied. Eén van de onschatbare voordelen van een verhaal, een roman, een be toog of een lezing is de inwerking op de lezer of luisteraar. Men gaat na denken en er ontstaat een zekere mate van meeleven. Wordt in het geschre vene of in het gesprokene positie ge kozen dan komt er naderhand meestal een kritische beschouwing die op zijn beurt soms uitmondt in een contra. Nooit mooier is de strijd der geesten als daarbij geen wapenen aan te pas komen en wij mogen elkaar hier ge lukkig prijzen dat zowel het bestuur van Melishof als de redaktie van Ei- landen-nieuws er ruime gelegenheid voor hebben geboden. Zo weet men in onze streek dat de heer Jan Knape Mzn. ook getracht heeft, om in geschrift onze streek en vooral haar bevolking de meest ob jectieve glans te geven die haar rech tens toekomt. Jan Knape, zo wordt hij op Flak- kee door vrijwel iedereen genoemd, is daar niet altijd in kunnen slagen. Kna pe zelf is immers op Flakkee geboren en verbleef er zijn hele verdere leven. Dan loopt men zo gauw de kans dat men een te subjectieve touch" aan het eigen omschreven karakter geeft. Maar ook van buitenaf (a la Tom Pauka die even met bevende hand op Flakkee een kiekje nam) ontkomt men niet aan het gevaar der subjectieve be nadering van een streek of haar bevol king. Veelal is men van buitenaf te kort in een streek en men moet het dan uitsluitend van informatie hebben. De beleving zelf echter stelt ons in staat onze streek, onze medemensen een diepere betekenis te geven. Wij moe ten daarbij natuurlijk niet overgaan tot een soort van streek-introspectie. En wie de moed heeft (een schrijver heeft meer moed dan een prater want een prater kan ontkennen iets gezegd te hebben, terwijl het geschrevene nooit meer kan liegen, valse vertalingen daargelaten) wie dus de moed heeft om over zijn eigen omgeving te sclprijven, loopt het risico van allerlei diskwalifi caties. Dat is niet zo erg want een zui ver hart worstelt zich daar wel boven uit. Jan Knape is een figuur. Niemand zal dat ontkennen. Maar hij heeft als elk ander mens de ups en downs van het 'j^leven ook moeten aanvaarden. Downs zijn hem niet bespaard gebleven maar evenmin zijn ups en ik ben zo vrij van mening te zijn, dat Knape zijn ups heeft geringschat. Vanwaar spreekt de heer C. Gebraad dan dat Jan Knape een verbitterd mens is? Dat trof mij niet weinig omdat ik zelf ook weet dat Knape dit is gewor den. Geworden, omdat het leven, het grote mensenleven (zie Ditte een men senkind van Nex) in een veel te lang zaam tempo zich, ontdoet van wat wij ondeugden noemen. Zo het zich wil ontdoen! Toch staat de mens centraal. In een oorlog wordt de mensheid uit het leven gecentrifugeerd. Zie de internationale activiteiten om tot praten te komen daar in dat mooie Oosten waar twee partijen elkaar thans uitmoorden. En pas daar, waar de mens een me demens ontmoet, begint voor iedereen de moeilijkheid om hem te aanvaarden, om hem te conterfeiten zoals hij is. Een schrijver wordt vaak voor gek verklaard en Jan Knape zegt zelf dat hij ook vaak voor gek is versleten. Dat is natuurlijk het gevolg van zijn schrijvende pen. Hoeveel en wat er door een mens wordt geschreven, daar van blijft altijd wat achter; voor som mige kan dat een schrijvend bezinksel zijn voor anderen de gezochte stut. Wij maken op Flakkee echter een fout, de fout van zelfoverschatting. Wij den ken dat óp Flakkee een volk van wer kers woont met een arm van staal en elders met een arm van een minder waardig soort legering. Wij denken dat hier de bodem de meest vrucht bare is, dat hier de gewonnen veld- vruchten de edelste zijn enz. En terug tot de flakkeese mens komende bij de beschaving, ja, dgn valt het weer in eens zo tegen. Duizenden voorbeelden bevestigen dat. De ene mens is vriendelijk, de andere onvriendelijk, de ene mens is spaar zaam, de andere niet, wéér één is volg zaam de ander eigenzinnig, er zijn stre bers, piraten, fantasten en zo heel erg verder met tegenstellingen van andere aard, plus nog de combinaties en nu ances. Dit alles maakt dat de mens ook op Flakkee niet als flakkeese mens te schilderen is. Heeft dan verder het isolement van eilandbewoners geen parten gespeeld op het mensenbewustzijn? Welnee. Ook op Groenland niet (zie „Mijn le ven onder de eskimo's" van dokter P. Freuchen wat nu eindelijk een bestsel ler gaat worden!). Ook daar weer de bekende wisselwer king tussen deugden en ondeugden. De deugd wil winnen maar zij botst soms dodelijk middels een hopeloos protest. Henriëtte Roland Holst zegt „de zachte krachten zullen zeker winnen" maar ook zij, levende langs een gevaarlijke zee die dezelfde zee is als waaraan wij wonen, moest haar eigen tegenstrijdig heden bekampen. Knape een figuur, ja! Ook Gebraad, ja! Maar de krachten liggen bij zulke mensen nog steeds verdeeld, allemaal het gevolg van het onbegrip, milieuaf- komst en milieubegrenzing. Maar het meest tergende voor een mens is, als men hem in woord noch geschrift ant woorden wil. Als het compromis niet geboren mag ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de donderdagavond te Middelhar nis te houden raadsvergadering zal de raad beslissen op het voorstel van b. en w. de drie nog niet gerestaureerde pandjes in het Kerkstraatje Sommels dijk te doen restaureren, dit, teneinde het karakter van het straatje, waarin ook het Streekmuseum is gevestigd te behouden. Het is de bedoeling de gehele gevelwand in zijn oude luister te doen herleven. Al in 1966 werd op verzoek van het gemeentebestuur door ir. de Wilde te Breda een kostenbegroting opgemaakt. De begroting f 67100,werd inge zonden aan de Minister van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk die thans te kennen heeft gegeven zich met het overlegde plan te kunnen vereni gen. Echter dient i.v.m. gestegen kosten en lonen het begrotingsbedrag tot 80. 320,te worden verhoogd. Gerekend kan worden op een subsidie tot een to taal van f 36.230,40 zodat een bedrag van 44.289,60 ten laste van de gemeen te blijft. De raad wordt gevraagd tot uitvoering van het werk over te gaan en het benodigde krediet beschikbaar te stellen. worden. Als de mens weer terug móet zinken tot zijn alleenstaande figuratie van gevaarlijke apathie. Wij willen naar Mars maar feitelijk dienen we ons so lidair te verklaren met de eenvoudi ge, gelukkige herders van Accadia. Ouderen geven zich te vroeg over aan de geschiedenis maar op de dag van vandaag kunnen zij het nog wel. Voorbeelden te over. Zeker wanneer zij zich gezinspeeld voelen door jongeren. De hedendaagse problematiek ligt prin cipieel niet anders dan gisteren. Het is het grote verlangen naar een gezond maatschappelijk lichaam en het ver langen naar de ontmaskering van zo veel vragen. Waarom die slavernij, waar om die w^erkloosheid en armoede, en waarom toch die overheersing en bloeddorstigheid. Wij kijken te weinig naar de kinde ren. Zij vechten hevig doch even daar na gaan ze met de armen over hun schouders naar school. Wie had er nu gelijk? En het blijft zo. Wij blijven infantiel eenvoudigweg om onze zwak- en onjuistheden niet te erkennen. Wij blijven een eigen weg zoeken van het betere ik wat weer een gevolg is van de omstandigheden waarin wij als plantje mochten kiemen. Mijn moeder zei altijd „soort zoekt soort" ofschoon zij dit duidelijk waar neembare feit afkeurde. Er is geen flakkeese mens of sahara mens, er is geen zwart ras of blank ras. Josephine Baker zegt „there are no races but only the human race." En vanuit dat universeel menselijk standpunt begroeten wij elkaar te wei nig. Te veel bijkomstigheden beschouwt men als onoverkomelijk in verhouding tot de naaste. Wij zijn kunstmatig verdeeld (lees onnatuurlijk verdeeld) in flakkeese mensen, enz.: alle verdere details leven niet echt in gemeenschap. Het etiket van groepsvorniing dient te vergelen. Zie de arts aan ons bed, hij vraagt aan zijn gereformeerde of katholieke patiën ten alleen wat er voor klachten zijn! Dat we daarenboven nog landsgrenzen hebben getrokken is alleen ter beveili ging van onze eigen economie respec tievelijk voorraadschuur. Ook deze 'grenzen zijn weer kunstmatig getrok ken waaraan men nu begint te slopen, zie E.E.G. Dat wU niet zeggen dat we nooit meer naar ons zelf in de spiegel be hoeven te kijken of dat we een dia van de heer W. de Wit niet moeten bewon deren. Integendeel. Ons eiland is mooi en ik durf te zeg gen dat te veel mensen ook van eigen bodem niet eens weten hoe mooi dat eiland wel is. Wie dit chauvinistisch noemt is armgeestig. En de mensen, de flakkeese mensen? De klacht over een te geringe aandacht in literair opzicht acht ik ongegrond. Alleen tegen het feit dat wij soms in een verkeerd daglicht worden gesteld moeten we ons verdedigen. Daarin heeft Jan Knape gelijk. De mens moet eerlijk zijn en de dwang die vaak op ons uitgeoefend wordt om eerlijkheid met drie e's te spellen moeten we te lijf gaan! Te lijf gaan door middel van deel name aan die schier hopeloze zaak, al komt men er niet onder uit als een verveloze vlinder te zullen eindigen. David Hoogzand. Het is niet uitgesloten dat Flakkee een nieuwe tak van onderwijs zal krij gen: een dependance van de Technolo gische school te Rotterdam. Deze zou een plaats kunnen krijgen in de lagere Land- en Tuinbouwschool te Sommels dijk, die haar aantal leerlingen de laat ste jaren heeft zien dalen tot 60. Het is begrijpelijk, want de landbouw geeft te weinig perspectief en de tuinbouw wordt nog te weinig intensief bedreven. In het overblijflokaal van de school in Sommelsdijk heeft de consulent voor Zuid-Holland van de Landelijke Stich ting Beroepsopleiding Levensmiddelen industrie en landelijk coördinatie-orgaan voor het technologisch onderwijs, een lezing gehouden voor een groot aantal ouders van leerlingen, die de landbouw school bezoeken. Men kan deze grote belangstelling zien als een teken aan de wand voor de landbouw. De jongens en meisjes, die deze school willen bezoeken, moeten in het bezit zijn van het diploma Lagere Land bouwschool, Technische School 3 jaar Havo en ten minste 3 jaar Mavo. Be zitten ze het diploma VGLO, dan zul len ze een schakelklas af moeten lopen. Dat geldt ook voor jongelui, die hele maal geen diploma hebben. Na afloop van de schakelklas, zullen ze geselec teerd moeten worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1