reportages! tri Nieuws KitideAho-tfcj^t Goed ORQelS m óe „qouóen óelu" VAI KOI BUIJSSE nieuws Zang en orgelspel te Oude Tonge Sommelsdijk, Ned. Herv. Kerk Bondsdag jeugd Geref. Gemeente'^ CEl VEi STIJLGROEP [Hervori Vrijdag 1 maanK^^g 1 maar] UIT DE KERKEN Uiv Modehuis Ooitgensplaat 1. xxxxxxxxxxxxx De witte pomp steunt Ut NEBOH MELISSE voor Ook FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK Uw Door dè PLAATI zoals ONGl aELM zaken van m< On ver VrI mei Technil OUD Nobels^ Tel. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" NED. HERV. KERK Beroepen te Brandwijk - Den Bom mel - Eemnes - Langerak - 't Harde - Lopik - Melissant - Nieuw Lekkerland - Groot Ammers en Zegveld kand. H. Veldhuizen te Bilthoven; Giessendam J. Nolles te Ridderkerk; Noord Oostpolder A. V. Eyk te Bergsenhoek; Huizen C. Treure te Hasselt. Benoemd tot: Legerpredikant in Lang verband J. A. de Waard te 't Harde. Aang. naar Huizen J. Koppenhol te Haaften. Bedankt voor Bleskensgraaf en Woer den G. V. Estrik te Genemuiden; Wezep K. Schipper te Middelharnis; Oud Beyerland A. Noordegraaf te Oldebroek Ede en Waddinxveen J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; Nieuw Beyer land S. W. Verploeg te Leerdam. Nunspeet: Wegens vertrek naar Al- blasserdam, nam Ds. J. Wieman af scheid van deze gemeente met 1 Thess. 3 12-13. Alblasserdam: Gekomen van Nun speet, deed Ds. J. Wieman intrede al hier, na bevestigd te zijn doof Ds. R. J. V. d. Hoef te Papendrecht met Coll. 1 28. De intrede tekst was Coll. 1 10. Ds. G. H. V. Kooien te Delft is al enige tijd wegens ziekte verhinderd zijn ambtsbezigheden te verrichten. Ds. J. J. Poot te Woerden gaat per 1 maart met emeritaat, wegens gezond heidsredenen. Ds. Poot werd in 1910 te Bodegraven geboren en werd in 1935 predikant te Bunschoten. Vervolgens diende hij de gemeenten te Ameide (1939-1946), Barneveld (1946-1951), Belft (1951-1958), De Bilt (1958-1963) en Woerden (1963-1968). Bleiswyk: In „De Waarheidsvriend" het officieel orgaan van de Geref. Bond kwam het volgende bericht voor om trent de Ned. Herv. Evangelisatie te Bleiswijk. „Naar wij vernemen zijn en blijven er moeilijkheden in deze gemeente. Na allerlei samensprekingen en voorstellen ook van de zijde van het Hoofdbestuur der Geref. Bond is nog geen weg ge vonden tussen de kerkeraad en de evan gelisatie. Enkele leden van de evangelisatie vsnllen hun kinderen in een andere ge meente laten dopen, maar worden daar in door de kerkeraad verhinderd. De betreffende commissies van de kerk staan voorhands aan de zijde der ker keraad. Dat dit de verhoudingen onder ling bemoeilijkt, laat zich verstaan. Het is bijzonder jammer, "dat de verhoudin gen daardoor verslechteren en de evan gelisatie vooralsnog zal blijven bestaan. Totdat er een nieuwe verhouding tus sen kerkeraad en evangelisatie ontstaat, zal het niet te ontgaan zijn, dat, hoe verdrietig deze zaak ook is, de Evange lisatie door ons wordt gesteund. Tot zover het bericht van de zijde van het Hoofdbestuur der Geref. Bond. Deze Evangelisatie kwam in febr. 1966 tot openbaring. De eerste dienst werd ge leid door de vroegere predikant van Bleiswijk Ds. W. Vroegindeweij te Bergambacht. Ds. L. Vroegindeweij te Delft is mentor. Het pastorale en cate- chetische werk wordt verricht door de eerw. heer C. J. Kesting te Dirksland. De diensten worden bezocht door on geveer 160 kerkgangers. Er is grote of fervaardigheid. Zo bracht de laatste dankstondcollecte 3400,op. GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast - Rhoon en Uithuizen A. v. d. Zwaag te Ten Boer; Siddeburen K. Reenders te Bedum; Waddinxveen C. Bruning te Nieuwlan- de; Sittard J. v. Drie te Leiderdorp; Alphen aan de Rijn F. de Jong te Maas land; Beltgum - Rottevalle - Z. Beijer- land A. Drontert, kand te Leiden; Rhe- nen J. Goldschmeding te Dussen. Aang. naar Siddeburen K. Reenders te Bedum; Wezep G. v. d. Veere te Har- degarijp; 's-Gravenmoer H. VoUmuUer, kand. te Vianen; Monster P. de Kleer te Scheveningen; Veendam F. de Jong te Appingedam; Hillegom J. Hartkamp te Den Helder. Bedankt voor Nijkerk en Wormerveer G. V. d. Veere te Hardegarijp; Bruinisse Rottevalle en Ten Post H. VollmuUer, kand. te Vianen; Leet, Ommen, Nijver dal, Rotterdam, Uithuizen en Veenen- daal F. de Jong te Appingedam; Huizen H. J. Bavinck te Heemstede. Dr. J. J. Buskes em. pred. van de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, was één dergenen die in 1926 de Geref. Ker ken verlieten n.a.v. de uitspraak van de synode van Assen betreffende de histo riciteit van Genesis 1-3. Onlangs heeft de Gen. Synode dit be sluit herroepen als uitvloeisel daarvan mocht Dr. Buskes thans voorgaan in de Rafaëlkerk te Amsterdam-Z. Dr. Bus kes preekte over een gedeelte van Jo hannes 17. Er waren officiële vertegen woordigers van de synode in deze kerk dienst aanwezig. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidwolde T. Dekker te Goes; IJmuiden G. Zemer te Groningen; Utrecht R. Houwen te Hattem. Bedankt voor Rotterdam-Z. R. te Velde te Schildwolde. Deputaten voor de uitzending van radio-kerkdiensten stellen er prijs op te verklaren dat zij slechts verantwoorde- kerkdiensten via de Radio, uitgaande lijkheid dragen voor de uitzending van van het Convent van Kerken. Voor andere activiteiten van het con vent, al of niet in samenwerking met het I.K.O.R. of de Rooms Kath. Kerk dragen zij geen verantwoordelijkheid. Dit n.a.v. de geruchtmakende uitzending op Oudejaarsavond 1967. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Almelo J. Plantinga te Rozenburg en R. Hofstra te Mussel. Beroepen te Sliedrecht en Soestdijk B. Bijleveld te Bussum; Zwolle M. de Boer te Amsterdam; Drogeham J. Kie vit te Hoogeveen; Almelo J. Plantinga te Rozenburg. Bedankt voor Utrecht-N. W. Heerma te Enschede; IJmuiden M. Nieuwenhuy- zen te Delft; Gorinchem J. Bijkerk te Oud Beijerland. Prof. J. J. V. d. Schuit mocht uit het ziekenhuis naar huis terugkeren. Hij zal voorlopig nog rust moeten houden. Ds. S. v. d. Molen em. pred. te Middel burg is ook herstellende van een zeer zware operatie, welke hij onderging. Hij hoopt eerlang weer te kunnen voorgaan in de dienst des Woords. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Nieuw Beijerland K. de Gier te 's-Gravenhage; Goudswaard en Oud Beijerland A. Hoogerland te Wer kendam; Poortugaal D. Hakkenberg te Dordrecht; Rotterdam-Zuidwijk J. C. Weststrate te Meliskerke; Terwolde A. Verhoef te Barneveld. Bedankt voor Borssele en Emmeloord- A. Hoogerland te Werkendam; Bieze- linge en Kruiningen C. Wisse te Elspeet; St. Annaland C. v. d. Poel te Yerseke; Rotterdam-Zuidwijk en Scherpenisse J. C. Weststrate te Meliskerke; Gorinchem en Oostkapelle P. Blok te Dirksland; Tholen J. Karens te Nieuwerkerk. Veel begeerd: Ds. P. Blok, bedankte dezer dagen voor het 129ste beroep, dat op hem werd uitgebracht. Dit zal wel een unicum zijn in de Nederlandse kerkgeschiedenis. De ban. In de classis Utrecht, vroeg de kerkeraad van Utrecht advies over een oude tuchtzaak. In der tijd werden twee mensen afgesneden door de ban. Zij gaan sinds geruime tijd trouw naar de Ned. Herv. Kerk en willen daar lid worden. Dit gaat niet zonder opheffing zuiier schtcnvol GRONINGEN NATUURLIJK BIJ MIDDELHARNIS der ban. Zij hebben nu spijt betuigd we gens hun destijds aangenomen houding en vragen opheffing der ban. De classis sprak uit dat deze mensen verkeerd hebben gehandeld maar dat de kerkeraad de tucht weinig liefdevol heeft toegepast. Zij adviseerde de ker keraad om te verklaren dat de ban als niet uitgesproken beschouwd moet wor den en dit aan de gemeente mede te de len. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Bedankt voor Chilliwack (Canada) T. Mallan te Veenendaal. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Capelle aan de IJssel J. V. d. Poel te Ede. Aang. naar Stavenisse J. v. Prooijen te Grafhorst. Bedankt voor Giessendam M. Mieras te Krimpen aan de IJssel. VARIA „Geen juk met een ongelovige". In een advertentie van „Het Nieuwsblad voor het Noorden", was het volgende te lezen: „Jonge vrouw zoekt kennisma king met jonge man van 25-30 jaar. Slank, met geloof. Bedrijf beëindigd. Per 28 februari j.l. heeft dhr. R. C. van Putten, wegens sanering zijn Groenten- en Fruithandel beëindigd. Vanaf 1945, dus 23 jaar heeft hij de Plaatse gezinnen van het nodige voorzien, zowel in de winkel als in de wijk. De f am. Van Putten heeft na de oorlog, terugkerend van de evacuatie zich als zodanig gevestigd in een win kel van dhr. J. Overbeeke aan het Weespad. Geschoold in de tuinbouw, zowel in het Westland als op het eigen bedrijf in Ooitgensplaat, was dhr. Van Putten met het vak bekend. Een groot gedeelte van de producten werden door hem zelf geteeld; in de loop der jaren werd het assortiment uitgebreid. De laatste tijd kon men op Weespad 19 ook een bloemetje kopen. In al die jaren zijn er door de eigenaar pei' bakfiets heel wat kilometertjes door de Plaatse straten afgelegd. Dat hoort ook weer tot het verleden. De winkel wordt ge sloten en zal in een woonkamer veran deren. Dat gaat zo bij een sanering. Beste meisjes en jongens! Wij zijn juist een nieuwe maand be gonnen en dan is de beurt aan het eer ste raadsel voor deze maand. Zoals jul lie wel zult begrijpen, zullen er in maart 5 raadsels geplaatst worden, als wij ge zond mogen zijn. Nu komt het eerste: MAARTRAADSEL I 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 1. Andere naam voor de maand die juist voorbij is. 2. Stad in Klein-Azië; bete kent broedergemeente (Openb.). 3. Een legerplaats van Israël; betekent gra naatappelboom (Num. 33). 4. Bijbelboek van de apostel Johannes. 5. Edelsteen (Exodus 28). 6. Een stad van de Levieten in het gebied van Ruben (Joz. 13). 7. Landstreek van Bethlehem. 8. Afstam meling van Kaïn; zong een wraaldied. 9. Offerplaats van Abraham. 10. Eerste letter van het Hebreeuwse alfabet; zie o.a. Psalm 119. 11. Eén van de vrouwen van Ezau (Gen. 36). 12. Stad in Egypte, door Nebuliadnezar verwoest (Ezech. 30) 13. Letter. Bij vraag 2 moet de naam in de oude spelling staan. De kruisjeslijn naar beneden laat het zelfde woord zien, dat gevraagd wordt bij 1. Dit raadsel werd ingezonden door Beijke den Boer, Herkingen. OPLOSSINGEN. II D e b i r IgomOrra rUben ikoNium abihu nehEmia risSa wijnstok geesT galllea leliE aalMoes mamRe jefUnne orNan mesSias zlmri S i m e a III Lithostrotos, Ofra, Omega, Farao, Theres, Dagon, Evilmerodach, Nim rod, Havila, Efraïm, Ebed-Melech, Rots, Eikendal. Looft den Heere. IV Laat de kinderkens tot Mq komen. BRIEVEN Ineke R. Rotterdam. Nu ben ik er een beetje achter gekomen, hoe het mogelijk is, dat jij zulke lange brieven schrijft: de Scripties zijn bij jullie niet van de lucht! Een scriptie van 25 foliokantjes is de moeite waard, zeg! En dat had je al een poos vóór het inleveren klaar. Ik zou over geschiedenis ook maar op schieten, want je kan er maar van af zijn. Worden zulke opstellen zo laag ge honoreerd? Dan is een zes een betrek kelijk goed cijfer. Aan de andere zijde begrijp ik ook weer niet, dat je kans ziet om geregeld een brief klaar te maken! Je ijver moet ik beslist prijzen! Miineke K. Sommelsdijk. Jij had je aandeel wel in die ouderavond: een ge-- dicht opzeggen en twee maal op het or gel spelen! Dat zou mooi zijn om een paar dagen te kamperen in Walcheren. Is het nog niet zo heel zeker? Het is best te doen op de fiets. Ik heb op dat eiland ook wel eens mijn vakantie doorgebracht. Leintje M. Serooskerke. Ik zal maar dadelijk aan je poesievers beginnen: Voor Leintje! Dat is raar gegaan met 't vers: eerst op een papiertje schrijven, dan dat schrijven naar de pers. 't Liep wel over vele schijven, want die krant moest weer gepost, dan gestuurd naar Serooskerke. 't Heeft veel inspanning gekost, velen moesten er aan werken. Maar nu heb je wel je zin, want het versje staat er in. Maart 1968. Oom Ko. Jacobien de J. Middelburg. Dat was aardig van dat oude vrouwtje om jouw tas te dragen. Nu kon jij je des te beter ontfermen over Ruth Christine, die niet langer meer wou lopen. Je zou er haast een boekje over kunnen schrijven. In je brief staat dat jullie vijftien visjes hebben, maar dat getal verandert wel eens vaak: Zij zijn maar zwak en daar door sterven er wel eens; ook w^orden ei* wel jongen geboren. Ik heb er niet veel verstand van en 4 U steunt toch ook de witte pomp? 4 Benzine- en oliehandel 4 Nieuwe Tonge X ik ken echt geen kegelvlekjes. Leni K. Sommelsdqk. Dat was een mooi werk: bedienen op de ouderavond! Konden jullie al in het f rans zingen? Dat zullen al de aanwezigen wel niet hebben verstaan, maar ze zullen het wel prachtig gevonden hebben. Die andere verzen, die jullie verder hebben gezon gen, zijn ook mooi van woorden en me lodie. En dan zet je nog aan het slot van je brief, dat je niet zoveel beleefd hebt deze maand! Margreet van B. Middelburg. Het is bijna een maand geleden, maar toch nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Is het nog doorgegaan met die wereldbol? Misschien niet, want die dingen zijn nogal duur. Vind jij aard rijkskunde zo'n fijn vak? Dat vond ik vroeger ook, maar nu weet ik er niet veel meer van. En franse en engelse versjes heb ik nooit op de lagere school geleerd. Jullie worden vast veel geleer der dan wij. Annie K. Rotterdam. Vreemd heb ik niet opgekeken, want ik verwacht ei genlijk elke maand, dat er een paar kinderen afzwaaien, in verband met de leeftijd en het vele werk dat wacht. Zo is het bij jou ook het geval. Ik wens je sterkte bij de verdere studie en ik hoop dat het je goed mag gaan. Fijn, dat jul lie toch vooruit zijn gegaan met de nieuwe woning. Wil je in het vervolg nog eens een keertje iets van je laten horen, dan mag dat gerust. Je brief wordt vast beantwoord. Dag Annie! Allemaal. Van de februari-inzending heb ik nog geen brief beantwoord. De Antwoorden, die jullie nu gelezen heb ben, hadden nog betrekking op de ja- nuaribrieven. Ik hoop volgende week aan de nieuwe zending te beginnen. Er zal me weer ve'el te wachten staan, want er zijn niet veel achterblijvers de laatste maanden. Tot volgende week dan, zullen wij ho pen. De hartelijke groeten van OOM KO. RIJMEN VAN TIJMEN Goeree's oude toren. Wordt gerestaureerd, Zodat er dus strakjes. Niets meer aan mankeert. 't Wordt een hele heisa. Ja, dat kost een duit. Maar het oude stadje, Gaat er op vooruit. Nu al te beginnen. Neen, dat valt niet mee. Eerst dient men te wachten. Op Stad Zierikzee. Daar wordt ook de toren, Goed gerestaureerd. Als het klaar is gaat het In Goeree gesmeerd. Want de vele palen. Komen dan naar hier. Dan geeft iedere stelling. 't Nodige vertier. Ja, dan turen bouwers. Over 't Haringvliet. Zo heel hoog te klimmen. Is zo mis nog niet. Maar een brok historie. Ze herleeft alsdan. Daar die oude toren, Veel vertellen kan. De Goereese glorie. Is al lang voorbij. Maar in 't oude stadje. Leeft men frank en vrij. En men wil niet gaarne. Wezen ieders knecht. Men is aan de vrijheid, O zo erg gehecht. Dus in Goedereede, Trots op deze Dom. Als - ie uit het lood ging. Viel hij spoedig om. En dat dient voorkomen. Dus, gerestaureerd. Van oud nieuw te maken. Is niet zo verkeerd. TIJMEN. Het concert j.l. zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge, dat werd gegeven door Arie J. Keyzer (or gel) en Mevr. Charlotte v. Os-Eybergen (sopraan) droeg het kenmerk van een zekere eenvoudigheid. Het programma bestond nu eens niet uit hoog Barokke en Polyphone orgel- en zangkunst, maar overwegend uit bekende klassieke en romantische muziek, die door mooie vertolkingen het concert een geslaagd geheel gaven. Arie Keyzer opende het concert op het Frobenius-orgel met Pachelbel's fraaie bekende en prachtig belijnde Cia- conna in d. Dit typisch Zuid-Duitse werkje dat bestaat uit diverse variaties, opgebouwd tegen een steeds terugke rend basthema, vraagt een rijk regis tratie schema. De organist gaf het kleur en fleur. De zeer bekende variaties over: Het gebed des Heren van Mendelssohn Bar- tholdy lieten zich op het orgel goed vertolken. In verschillende variaties be luisterden wij mooie gave voordrachten Louis Vierne (1870-1937), organist van de bekende orgels van de St. Sulpice en de Notre-Dame te Parijs, schepper van verschillende orgel-symphonieën, com poneerde ook het leuke vrij bekende „Carillon de Westminster", waarin het bekende thema van de Westminster- klokken wordt verwerkt, en dat zich afwisselend laat horen op de manualen en het pedaal. Dit werkje kreeg o.i. een fijnzinnige vertolking met mooi gedach te registraties. De soliste Charlotte v. Os-Eybergen zong na Handels „Lascia chio piaga" het „Laudati Dominium" van W. A. Mozart, dat de luisteraars zeker heeft geboeid. Klonken enkele passages wat onzeker overigens mag gezegd worden dat de sopraan zeker verdienstelijk ook het „Nun beut die Flur" van Joseph Haydn en het romantische „Herr schic- ke was die willt" van Hugo Wolf heeft gezongen. Arie Keyzer besloot dit concert met een Improvisatie op een opgegeven the ma van Bas Wijnands, de nieuwe orga nist van de Herv. Kerk te Oude Tonge. Na een korte inleiding met een medita tief karakter werd het thema verwerkt in verschillende vormgevingen, waar van de leuke Trio en de Fuga, zeker geslaagd waren, en een mooie afsluiting vormden van dit concert. Middelharnis. T. Stolk. SCHAAKVER. „ZWARTE PION" TE MIDDELHARNIS Uitslagen d.d. 23 februari 1968. Ie afdeling. W. Markwat J. Boeter O1 R. Wolters C. Poortvliet 1—0 P. Lesuis A. C. Baas 1O A. Visser C. Littel 1—0 A. V. d. Waal W. Peeman V2—V2 2e afdeling. K. Bakelaar A. v. Loon O1 H. V. Ardenne M. L. v. d. Waal 1O N. V. Bracht H. de Zout 0—1 J. Keuvelaar J. Noordijk 1O Jeugdschaken: Om de Visser-trofee voor G. - O. G. Doedens J. Breen 1O A. V. d. Waal M. Breen O1 K. Kreeft H. Koese 0—1 Rotterdamse Schaakbond. De definitieve uitslag na arbitrage: Spangen 3 - Zwarte Pion 1 6i Het orgel van de Ned. Herv. Kerk werd in 1821 door de Utrechtse orgel.] maker Abraham Meere gebouwd en heeft thans de volgende dispositie: Man I (C-F III) Prest. 16 D Discant.) Bourdon 16 Prest. 8 Holpijp 8 Octaaf 4 Fluit 4 Oct. 2 Trompet 8 B D Bas Discant.) Sexquialter II Cornet IV D Mixt. B III - IV D V - VI Man II (C-F III) Prest. 4 Gemsh. 4 Bourdon 8 B D Fluit traver(s) 8 D Quintadeen 8 Waltfluit 2 Flageolet 1 Vox Hum. 8 (tongwerk) Sifflet IV2 Carillon III D Systeem: mech. sleepladen. Ped. C-c^ aangehangen Copling Bas (I-II B) Copling Dis (I-II D) Tramblant (tremulant) II Afsluiting onderclav. Afsluiting bovenclav. Windlosing (vast) De orgelbouwer: Abr. Meere was in zijn tijd een beroemd orgelmaker. In 1821 kreeg hij b.v. opdracht voor de bouw van het orgel voor de Lau-1 renskerk te Rotterdam. Deze opdracht was wel zeer eervol, omdat reeds in 1792 aan de Rotterdamse bouwer Wolfferts opdracht tot het maken I van een nieuw orgel voor genoemde kerk was gegeven, Wolfferts leverde 1 pas in 1798 een gedeelte van het orgel op (R.W.) dit was echter zo slecht gebouwd dat hij werd ontslagen, en aan Freytag, orgelmaker te Groningen opdracht werd gegund. Helaas overleed Freytag kort na deze opdracht, en pas in 1821 vond de nu wel zeer voorzichtig geworden kerkvoogdij een I orgelmaker die zij in staat achtte dit werk af te maken. Abr. Meere bouwde in de Laurenskerk een orgel met drie manualen ped., dit zeer tot genoegen van zijn opdrachtgever en leverde dit in 1828 op. In 18451 bouwde Batz (Utr.) het 4e man. (echowerk) en vergrootte het instrument tot een orgel met 72 stemmen. In 1940 ging het Rotterdamse orgel verloren. Het orgel van Sommelsdijk: Het pijpwerk van de beide manualen I en II is boven elkaar opgesteld in 1 een vrij diepe orgelkas, en niet volledig van elkaar gescheiden. Het front bestaat uit drie ronde torens, met vlakke tussenvelden. (5-delig front in Frans aandoende Rococo-stijl). De beide zijtorens dragen ieder een met een leeuwenkop en bladranken versierde tuinvaas. Op de middentoren staat een beeld dat de harpspelende en zingende 1 koning David voorstelt. Opmerkelijk zijn de kroon en staf aan de voeten van de koning die zo als het ware aUe tekenen van zijn waardigheid aflegt als hij voor zijn Heer zingt. Boven de frontpijpen en aan de pijpvoet is snijwerk aangebracht (blad motieven) terwijl het front aan weerszijden versierd is met een zeer 1 natuurgetrouw snijwerk dat een voorstelling van aan linten hangende muziekinstrumenten geeft. Binnen in de orgelkas is de volgende inscriptie te lezen: „Op den 25 Nov. 1820 is deze pijp geplaatst door Johannes 1 Jacobus Hendrik Papet, zoon van den Heer A. J. Papet, door vwen aUen ijver tot opbouw van dit orgel betoond is. Niet alleen, maar ook heeft op zig genome het orgel te bespelen tot tijd en wijlen men een vast organist zal hebben aangesteld. Gelijk ook door eerstgenoemden is gelegd den eersten steen 1 der fundamenten." De speeltafel is aan de linkerzijde van de orgelkas geplaatst, (zie foto) De registertrekkers bevinden zich in een dubbele rij boven de lessenaar. De registers van de bovenste rij moeten bij in- en uitschakelen worden vastgezet, (inkeping in de trekker). Hoewel dit aan een springlade doet 1 denken is ook de lade van het bovenmanuaal gebouwd als sleeplade, de overbrengingsmechaniek maakt dit vastzetten echter noodzakelijk. Door 3en klein luikje, (nog juist op de foto zichtbaar) kan de organist in de kerkruimte kijken. Hoewel de vi/indvoorziening van het orgel momenteel door een electrisclie ventilator wordt verzorgd, is de oorspronkelijke balgenkamer nog vrijwel geheel intact aanwezig. Deze balgenkamer die zeer interessant is en een restauratie waard, bevindt zich achter het orgel in de toren. De balgen zijn omgeven door een schutting. Er zijn drie grote spaanbalgen boven elkaar gezet, waarvan de drie treden terzijde uit de schutting steken, ooli de leuning, waaraan de orgeltrapper zich vasthield is nog aanwezig. De vele namen, handtekeningen en data tonen wel dat hier in het verleden heel wat eenzame uurtjes zijn doorgebracht. Bas Wijnands. betaling v| Geen gelei Vul dan bil naar de afJ VEROLMEl Postbus ól nemen wijl ■Onze bekende gehele land zo pbreid met e thans is vers Psalm 24 4 Cant 2: Psalm i?an de eerde PP aanvraag Al onze De prijs revens verkri; ten. Deze map goud van h Tijs 2,95. 3e levering, z( Ichiedt franko De bond van jeugdverenigingen der Gereformeerde Gemeenten houdt zater dag 9 maart in Tivoli zijn jaarlijkse bondsdag. Het thema van de dag is „Nationale synode van Dordrecht: 1618- 1968". Ds. K. de Gier spreekt over f historie, ds. C. Harinck over haar* en ds. A. Vergunst over haar apP^'' deze dag vindt tevens het slot va»| Aktie Opbouw plaats. Schriftelijke ^an bovenstaa U kunt ook

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6