9- n lost-Duitsland opqels Meditatie Bedd en Acfiter ae grenspaal Qouöen öelta Restauratieplannen voor molen van Stad Sommelsdijk J. KEUYELRAR in 6e Zandpad te Middeiharnis krijgt nieuwe verlichting r^C. KORTEHEGZOON ►♦♦♦^M jaargang Vrijdag 1 maart 1968 No. 3666 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond tis hulp,] |L877) ■TTE [Ihaml rERK (de D.D.R.) Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" V3 van uw leven brengt U op bed door. Koop dus een goed bed. 'Bxillcint MOBIUBENZfNE MOBÏLSTATION „De Ronde Boom'' S. V. d. Valk BOUWMATERIALEN N. SNOEI Dirksland Telef333 IpBlNS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS iBedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk iTel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. ha in II Iwe Tonga Bvies vanl bmmissie f Inds voor| I voorwaal ten kaïii I de koopif maart il (O1870) i lit het m Izicht hebf l)je gees'3 heesten "l Iwakzin mindefj Z-dip' lop prij*^ nader s (uitef assisterfl [ring e" j ie militaire verhoudingen in West- I Midden-Europa door de terugtrek- jg van een deel der Amerikaanse en Lse N.A.V.O.-troepen uit West- Itsland en de steeds sterker worden- 1 Sovj et-macht achter het IJzeren tdijn voor het vrije Westen steeds Egiiger worden willen we de positie j Oost-Duitsland te midden van dit ichtenspel der grootmachten eens wat Her bezien. loals men weet strekte het oude Itsland van vóór 1939 zich uit van de Jderlandse, Belgische en Franse grens iiet Westen tot aan de grens met het j Polen in het Oosten. De provincie t-Pruisen grensde zelfs aan Litauen BZ. de Russische Westgrens lag toen Ier dan duizend kilometer af van de Èerlandse Oostgrens. Nu is het zo, de Westgrens van de Russische sa- èietstaat Oost-Duitsland zich slechts leen afstand van 250 km bevindt van fee grens. Hoe dit allemaal zo geko- In is gaan we hier niet beschrijven. I huid gezondheid en zuiverheid 'hebben dat een aantal jaren geleden L gedaan in een artikelenserie „Hoe tam Berlijn achter het IJzeren Gor- |n". Kort gezegd was het een gevolg grenzeloze brutaliteit van Stalin [de onbegrijpelijke toegeeflijkheid 1 Roosevelt en Truman. Maar wij zit- I intussen nu al 23 jaar met dit pro llen weet, dat na de overwinning op Itler het oude Duitse rijk in vier be- Itingszones werd verdeeld. Stalin had |ten te bereiken, dat de Westgrens de Sovjet-Unie enige honderden lometers naar het Westen opschoof 1 koste van Polen, dat echter aan de liitse kant gecompenseerd werd met bied tot aan de Oder-Neisse lijn. rest was dus het geamputeerde litsland. Polen werd praktisch een Issische satellietstaat. Maar nog was Blin niet tevreden. Hij maakte handig pruik van de omstandigheden dat het grgebleven Duitse gebied in bezet- Bgszones werd verdeeld en door de lergaloos domme politiek van de Inerikanen kwam dit hierop neer, dat [Russen opschoven tot op 250 km van [ze grens. Ook de oude hoofdstad Ber- i kwam diep in de Russische zone te Igen en werd aanvankelijk evenals de Idere zones onder militair bestuur ge patst. De status van bezet gebied voor Jlitsland kon natuurlijk niet blijven Istaan. In 1949 kwam er een eind aan. zones van Amerika, Engeland en tankrijk werden verenigd tot de luitse Bondsrepubliek" met de hoofd- Kd Bonn en de Oostzone, die Russisch BS, werd de „Duitse Democratische Ipubliek (D.D.R.). De eerste werd een ptstandige staat, de tweede een nieu- satellietstaat van de Sovjet-Unie. is het eertijds zo machtige Duitsland, |t vóór de oorlog een land van 16 maal grootte van Nederland vormde, ge- ptst in een democratisch land van 7 Jial Nederland met 60 miljoen inwo- Irs en een communistisch land van 3 pal ons land met 17 miljoen inwoners, pn moet zich dus Oost-Duitsland niet een grote staat voorstellen. Talloze liitsers uit het Oosten zijn vóór de op- ws van de Russen in 1945 naar het lesten gevlucht, in totaal wel 12 mil- pn. Zo hebben thans Sleeswijk-Hol- pn en Mecklenburg wel 30% vluch- lingen onder hun bevolking, pais men weet is de grens van Oost- [litsland naar het Westen afgesloten lor het z.g. IJzeren Gordijn, waardoor luchten vrijwel onmogelijk gemaakt is. is Oost-Duitsland in feite één grote Ivangenis. De bevolking berust nu ^ar in het rode regiem, maar men kan zeker van zijn, dat de overgrote leerderheid er vandoor zou gaan, wan- ^r daartoe de mogelijkheid bestond. fe man die er de lakens uitdeelt is |t staatshoofd Walter Ulbricht. Hij ^ft zijn residentie bij het dorp Schorf- fide, 50 km ten noorden van Berlijn, Jar ook de andere communistische pers wonen. Deze nederzetting wordt |g en nacht zwaar bewaakt door 160 |an politie en soldaten. In feite is de ip.R. een politiestaat, waar duizenden Pitieke gevangenen in de cel hun le- fi) slijten. De hoofdstad van Oost- Jiitsland is volgens de leiders Berlijn, oude hoofdstad. Deze is zoals men |eet in 1961 in tweeën verdeeld door beruchte Muur, die nodig was om it steeds meer Oost-Berlijners naar |t Westen vluchtten. Nu is dat prak- pch onmogelijk. Er worden nog wel Gij weet, dat na twee dagen het Pascha is, en de Zoon des mensen zal worden overgeleverd om ge kruisigd te worden. (Matth. 26 2) Christus spreekt in de tekst van Zijn aanstaand lijden. Zijn leven op aarde neigt naar het einde. De tijd v/anneer Hij van Zijn aanstaand lijden spreekt, is als Hij als de grootste Profeet van Zijn kerk voorzegd heeft wat in de twee vorige hoofdstukken staat opge tekend. Dat staat in verband met Zijn wederkomst op de wolken des hemels. De toekomst van het volk, dat Hij Zich ten erve verkoren heeft, dat in de tijd door Zijn Geest zal worden ingelijfd in de Wijnstok, welke Hij Zelf is. Maar ook van hen die de Zoon ongehoor zaam zijn, wat in de vruchten zich open baart. Scherp is de scheidslijn getrok ken. Alle verwachting van een aards Koninkrijk is afgesneden. Als de groot ste Profeet leert Hij de toekomst van het Koninkrijk Gods en van deszelfs volmaking. „En als Hij deze woorden geëindigd had, is het geschied, dat Hij tot Zijn discipelen zeide: „Gij weet, dat na twee dagen het Pascha is". Had Hij tot hiertoe Zich meer in Zijn profetische bediening geopenbaard, nu gaat Hij als de geheel enige Hoge priester spreken van Zijn offerande. Hij gaat ze leren hoe Hij dat Koninkrijk zal moeten ingaan door een weg van bitter lijden. Het leven aan Zijn kerk beloofd, kan alleen geschonken worden in een weg, waar Hij Zijn discipelen voor gaat inwinnen. Een weg van gehoor zaamheid, van bloed, van sterven. De ergernis van het kruis moet voor Zijn kerk weggenomen worden. En de nood zakelijkheid moet worden doorleefd. Waarom? Wel, de discipelen zijn nog zo blind voor het borgwerk van Christus, dat Hij Zijn leven gaat afleggen naar de eis van Gods recht, schuldenaar on der dat recht. Om Zijn kerk door het recht een recht ten eeuwigen leven te verwerven. Is deze overgang voor de discipelen dari niet te groot? Zo juist hebben zij gehoord hoe Hij als Overwinnaar we derkomen zal. Maar moet dat dan in zo'n weg, eerst sterven? Neen, dat kun nen zij niet bekijken. De weg naar de kroon eindigt niet op de Thabor, zoals ze het verwacht hadden. Van heerlijk heid tot heerlijkheid. „Zie, uw Koning komt!" Maar zo ging het ook niet. De weg naar de kroon is door het kruis, de uit gang is Jeruzalem. Ook dat was hun voorzegd. Jeruzalem de bloedstad, die de profeten doodt en stenigt (dat is nog precies eender). Door lijden zou het tot heerlijkheid gaan. Meermalen waren de discipelen daarop voorbereid. In Matth. 12 39 waren zij gewezen op het teken van Jona. Later was hun de plaats ge wezen waar Hij lijden en sterven moest. Hun was geleerd hoe het geschieden zou. Hij zou overgeleverd worden aan de overpriesters en ouderlingen des volks. Nauwkeurig heeft Christus Zijn jongeren voorbereid voor de w^eg, die nodig was om een vertoornd God tegen de zonde te voldoen. Eerst het feit, dan de noodzakelijkheid, toen de zwaarte, maar ook de uitkomst. Na 3 dagen zal Hij opstaan. In de tekst bepaalt Hij nauwkeurig de tijd, na twee dagen. Hoe onmogelijk is dit voor de disci pelen. Het gejubel van de scharen klinkt nog in de oren: „Gezegend is Hij, Die daar komt in de Naam des Heeren". De inkomst in Jeruzalem is nog in hun gedachten, en nu dit. Sterven? Terwijl Jeruzalem in feeststemming was, en ook de oversten van het volk druk be zig zijn met hun voorbereidingen voor het feest? En toch, hoe blijkt in deze Zijn profetisch ambt. Hij voorzegt dit komende lijden. Als waarachtig God zijn alle dingen van eeuwigheid Hem bekend. Niet alleen de weg Zijns lij- dens, maar ook hoe, wanneer en waar toe. Na twee dagen. Van dit lijden was Hij Zich bewust. Niet als een weerloos martelaar, maar rustig de tijd bepalend die van eeuwigheid was vastgesteld. Ze is nu aanstaande, over twee dagen zal de Zoon des mensen overgeleverd wor den. Niet de vijanden bepalen de tijd, maar Hij, Die macht heeft Zijn leven' af te leggen en weder te nemen. Hoe komt de 'grootheid van Christus hier openbaar als Hij als het ware Lam de zonde Zijns volks torsend, de volle gramschap Gods dragend, in alle ge willigheid, ja in volstrekte gehoorzaam heid aan de opdracht Zijns Vaders de weg gaat die Hem is voorgesteld. Hij wist dat Zijn uur gekomen was, waar in de helse pijnen geleden moesten worden. Dat de dood overwonnen, de prijs betaald, die Hij in de plaats Zijns volks voldoen zou, om uitgestoten van de aarde, terwijl de hemel Hem gesloten was, de Godsverlating voor Zijn kerk te doorleven. En toch trad Hij gewillig de lijdensweg op. Dewijl Hij de Zijnen heeft lief gehad tot het einde toe. Opmerkelijk is dan ook de tijd, die Hij vaststelt: Over twee dagen. Eerst zal Hij alles nog spreken wat voor Zijn kerk nodig is. Hoe dikwijls zij Hem ook doden wilden, het was tevergeefs. Hoe satan ook gebriest heeft en aange stookt om Hem van de aarde te verdel gen, het was onmogelijk. Zijn bediening i op aarde was nog niet vervuld. En Zijn kerk was nog niet voorbereid. Zijn profetisclie bediening was nog niet voltooid. Hoewel Hij die bediening ook vervulde onder het oude verbond, en ook nu nog door Woord en Geest onder de nieuwe bedeling, betreft het hier Zijn persoonlijk onderwijs aan Zijn jongeren. Als de Zoon Gods, de Gezalfde, maak te Hij de veelvoudige wijsheid Gods be kend. Alle schatten der wijsheid waren in Hem verborgen. Hij verklaarde de wet, paste de profetiën toe. Hij leerde als machthebbende. Hij is gezalfd met de Heilige Geest zonder mate. De dis cipelen hadden veel gezien, veel gehoord, maar toch in deze voorzegging van Zijn lijden en Zijn sterven, deze overgang in het kennen van Hem in Zijn pries terlijke bediening, dat verheerlijkt zal worden als Hij als het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt, ja Zichzelf Gode zal opofferen tot een w^el- riekende reuk, dat is hun een verbor genheid. Zeker, in geheel Zijn optreden was Hij in Zijn ambten verklaard. Hij is Profeet, Priester en Koning. Doch het profetische was het meest op de voor grond getreden. Nu worden ze voorbe reid op Zijn priesterlijke bediening, om straks Hem te leren kennen als hun Koning. Hier worden zij dus ingeleid in de verborgenheid van Zijn priester schap. Van Hem, Die Zich van eeuwig heid gegeven had. Zie in de rol des boeks is van Mij geschreven. Ik heb lust, o Mijn God, om Uw welbehagen te doen, en Uw wet is in het binnenste Mijns ingewands. Zie toch de volmaakte orde in het werk van Christus, Hij volvoert het welbehagen Zijns Vaders, als Hij Zich in de tijd openbaart, plaats bereidt voor Zijn werk, wat Hij van eeuwigheid had aanvaard. Dirksland. Ds. P. Blok. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdyk 36 MIDDELHARNIS VKONINGINRlCHTlH^ pogingen gedaan, maar het aantal do den, ,dat daarbij viel, loopt al in de honderden. Ulbricht, een buitengewoon fanatiek communist, in wezen nog een Stalinist, wil de Oost-Duitsers ervan doordringen, dat een verenigd democra tisch Duitsland voorgoed is uitgesloten. Hij heeft zijn land geheel op het Oos ten georiënteerd. Meer dan 70% van de uitvoer gaat naar het Oosten en de toe risten moeten het ook noodgedwongen in die richting zoeken. Een aantal jaren geleden hebben we Berlijn eens bezocht, even voor de Muur werd opgericht. De toestand in Oost- Berlijn, waar men toen nog vrij in mocht, was opvallend verschillend van die in West-Berlijn. Het Westen was al grotendeels weer opgebouwd, maar in Oost gaapten overal de ruïnes ons nog aan. Er is nu sedert dien wel veel ver beterd en de levensstandaard is er ook tamelijk omhooggegaan. Maar het aller ergste is gebleven: de communistische druk en terreur. De Westduitse steden bruisen van leven en zijn 's avonds ge zellig, maar in het zogenaamde arbei dersparadijs aan de andere kant is het een saaie beweging. Het verveelt de mensen gruwelijk onophoudelijk te moeten luisteren naar de rode ideologie, die op pleinen en in straten de Oost- Berlijners in de oren wordt getoeterd. Er zijn in heel Oost-Duitsland veer tig dagbladen. Deze staan, zoals in elke communistische staat, vol partijfrazen en propaganda en ze zijn voor vrijheid- lievende mensen ongenietbaar. Alles wordt eenzijdig voorgesteld, het nieuws eveneens. Wie als schrijver niet voor zichtig is of wie zich ietwat vrij uitlaat over politieke zaken komt al heel gauw in grote moeilijkheden. Met Duitse „Gründlichheit" wordt de hele staat in boeien geslagen en men „maszregelt" er in het kwadraat. Van alle Oost-Euro pese satellietstaten is thans Oost-Duits land het minst vrij dank zij de fana ticus Ulbricht en zijn trawanten. Wij hier in het Westen vinden de be ruchte Muur een duivelse uitvinding van een dwangregime dat zich nota be ne ook nog democratisch noemt. Hoe merkwaardig het ook lijkt, juist door die muur is het land er, ondanks alle schaduwzijden, beter aan toe dan een jaar of wat geleden. Vóór de bouw van de muur in augustus 1961 hadden velen van de knapste arbeiders, technici, dok toren en wetenschapsmensen zich aan gesloten bij de ruim drie miljoen Oost- Duitsers, die tussen 1945 en 1961 erin geslaagd waren naar het Westen te vluchten. In de zeven jaar dat nu de Muur bestaat, is dat slechts aan 25.000 met grote moeite gelukt en velen heb ben er het leven bij gelaten, terwijl an deren, wier vlucht mislukte, thans zuchten in een concentratiekamp. Ul bricht houdt dus nu met geweld zijn prominente en meest onmisbare burgers binnen zijn grenzen en daardoor kan hij zijn economie versterken. Ofschoon de Russen Oost-Duitsland hebben leegge plunderd en nog steeds schadevergoe dingen eisen, is de levensstandaard er opmerkelijk omhoog gegaan en is de industrie weer op weg de ruggegraat van de economie te worden. We zijn er echter vast van overtuigd, dat desondanks bij een afbraak van de Muur en van het IJzeren Gordijn Oost- Duitsland vrijwel zou leeglopen. Men zou de vrijheid verkiezen boven het 1 rode „paradijs". In de afgelopen maand februari is er op internationaal niveau druk gecon fereerd. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is op reis geweest om te trachten de Amerikanen en de Vietcong aan de conferentietafel te krijgen. Hij heeft steun voor zijn plan gezocht in Moskou, bij Johnson, bij pre mier Wilson en hij heeft tenslotte in Parijs gesproken met vertegenwoordi gers van Noord-Vietnam. Het resultaat is slechts nihil geweest, want juist in die tijd heeft de Vietcong de zwaarste aan vallen in Zuid-Vietnam gedaan sedert het begin van de Vietnamese oorlog. Ook in Europa hebben de staatslieden van de E.E.G. druk overleg gepleegd. Na het bikkelharde standpunt van pre sident De GauUe, n.l. het „neen" tegen Engeland ter zake het verzoek van de Britten om toelating tot de Europese Economische Gemeenschap, werd het wel duidelijk, dat zonder verder overleg de standpunten zouden worden „be vroren" en toenadering zeker uitgeslo ten zou zijn. Nu zijn de Benelux-landen direct ac tief geweest en in onderling overleg is een plan gerijpt, dat een weg zou moe ten banen om Engeland toch nader tot de E.E.G. te brengen. Maar niet alleen Engeland zou hiervan moeten kunnen profiteren, ook de andere landen, die geporteerd zijn voor het E.E.G.-lidmaat- schap zouden hierbij betrokken moeten ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS worden. Het plan beoogt een samen werking, speciaal op technologisch ge bied, doch eveneens op economisch ter rein, terwijl zelfs een politieke toenade ring en samenwerking in het plan is opgenomen. Bonn's moeite. De Duitse regering had, zo bleek uit de reacties, nogal moeite met het Bene lux-plan. „Bonn" meende in het plan een 'anti Franse geest te ontwaren. En indien Duitsland ergens bang voor is, dan is het wel om de Frans-Duitse vriendschap in gevaar te brengen. Niet dat die vriendschap zo hecht meer is dan zij onder de grondvester van die vriendschap, Konrad Adenauer was, maar de huidige Bondskanselier Kie- singer gaat toch niet zo ver als zijn voorganger, Ludwig Erhard, die De Gaulle durfde weerstaan. Wat deden de Duitsers? Er werd in Parijs geconfereerd en natuurlijk is daarbij van Duitse zijde tegen De Gaul le gezegd, dat, indien Frankrijk in zijn starre houding zou blijven volharden, „Bonn" genoodzaakt zou zijn een an dere houding aan te nemen. De Duitsers begrepen zeer wel, dat de Beneluxlan- den en Italië zich niet langer zouden laten ophouden door „Parijs" en des noods op eigen houtje met Engeland aan de tafel zouden gaan zitten. Niet alleen Engeland, maar ook de overige kandidaat-leden voor de E.E.G., n.l. Ierland en de Skandinavische landen, waren en zijn met het Beneluxplan in genomen. Tussen twee „vuren". Men moet niet vergeten, dat West- Duitsland min of meer als buffer fun geert tussen Frankrijk, dat ver gaat in de toenadering tot het Sowjet-blok, en Oost-Duitsland, dat door Polen en Rus land wordt geruggesteund, letterlijk en figuurlijk. De Gaulle onderhoudt zeer vriendschappelijke betrekkingen met de Sowjet-Unie en met Polen, waar De Gaulle vorig jaar tijdens een bezoek als geen ander staatman ooit ten deel is gevallen, op grootse wijze werd inge haald. Dat heeft men in Bonn goed ont houden en nu Willy Brandt, de Duitse minister van Buitenlandse Zaken een zgn. actieve „Oost-politiek" tracht te voeren, kan hij moeilijk anderzijds De Gaulle voor het hoofd stoten door „dwars" te doen ten aanzien van de ,K.E.G. Men schijnt derhalve in Parijs naar een soort compromis te hebben ge streefd, waarbij De Gaulle zijn gezicht niet behoefde te verliezen en evenmin Duitsland tegenover de Benelux een zwenking behoefde te maken. Bonn is bezig het voorlopig „plan van Parijs" nader uit te werken en daarop moet dan ook worden gewacht. Maar een ding is wel zeker, het Benelux-plan is van verdere strekking dan het Parij se plan. Inmiddels is Italië nog weer met een derde plan op tafel gekomen. Dit werd woensdag bekend, een dag voor de E.E.- G.- ministerraad in Brussel zou bijeen komen. Italië, dat toetreding van Engeland zeer zou toejuichen zag een compromis tussen het Benelux-plan en het Frans- Duitse plan. Het behelst wel een econo mische en politieke samenwerking, doch van minder verre strekking dan de Be nelux beoogt. Het is nu maar de vraag welk plan tenslotte zal worden aan vaard en zal worden uitgewerkt in con creto. Er zijn al zoveel plannen geweest, dat men zich kan afvragen of het niet eens tijd wordt, dat daden worden ge steld, onafhankelijk van wat De GauUe wenst af doet. Maar wie durft dat nu te doen? Dat zal een vraag zijn, welke ons en vele anderen waarschijnlijk nog lang zal bezig houden. Onder dit kopje presenteren wij in dit nummer het eerste van een serie artikelen over ke.rk- orgels in de „Gouden Delta", het gebied tussen 'Waterweg en Schelde. In dit gebied heeft de organist Bas Wijnands te Oude Tonge ais deskundige tal van prachtige orgels ..ontdekt" en graag bieden wij hem de gele genheid zijn bevindingen aan on ze lezers, waarvan er velen in ons orgelbezit geinteresseerd zul len zijn, door te geven. Wanneer uit reacties blijkt dat de artikelen op prijs worden ge steld dan is het niet onwaar schijnlijk dat de afleveringen t.z.t. in boekvorm gebundeld zulten verschijnen. Mede met het oog daarop roepen wij de medewer king van organisten en kerkbe sturen in teneinde de documen tatie zo volledig mogelijk te ma ken. Het ligt in de bedoeling dat in de loop van de tijd alle ker ken, klein en groot, door dhr. Wijnands worden bezocht. Gaar ne spreken we de wens uit dat de serie tot veler genoegen mag zijn. Reacties kunnen aan de redac tie worden gericht. (De rechten van foto's en tekst blijven aan Eilanden-nieiiws voorbehouden). II chique om te dragen '0§y/aardevast om te bezitten 1 JMI lanjerl VERLOVINGSRING P WINKELCENTRUM' BINNENWEG 45 ?m TELEFOON 11.66.15 - ROTTERDAM De granieten lantaarnmasten langs het Zandpad te Middeiharnis zullen spoedig verdwijnen. De masten gaan scheuren en gaten vertonen (zie foto), veroorzaakt door het oxyderen van het ijzer waarmee het graniet gewapend is. De nieuwe masten die door de N.V. Em- go worden geplaatst zullen van ijzer zijn; weer zal een licht zowel op het Beneden als Boven Zandpad zijn ge richt. VOOR BETER l*"^ ■-------NAAR DE MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 MINDER liters, MEER kilometers! En uw motor „sp(r)int" van genoegen! Ook uw bromfiets! De uit 1746 daterende korenmolen van Stad aan 't Haringvliet zal waar schijnlijk spoedig worden gerestau reerd. De molen werd al in 1965 in ver- brallen staat aangekocht door het toen malige gemeentebestuur van Stad aan 't Haringvliet dat de restauratiekosten op f 45000,begrootte. Thans hebben D. en w. van Middeiharnis een kosten- begroting laten opmaken van het te verrichten molenwerk welke een be drag van f 28297,— beloopt. De Min. van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft desgevraaga medegedeeld zich met de voorgenomen restauratie van de korenmolen te kun nen verenigen. Zij meent dat het in 1965 begrootte bedrag van f 8500,voor te treffen bouwkundige voorzieningen aanmerkelijk dient te worden ver hoogd, zelfs tot f 14.800,waarmee het totale restauratiebedrag, inclusief de stijging van lonen en materiaalprijzen op totaal f 47410,komt. Verwacht kan worden dat hiervan een bedrag van f 26074,an subsidies van Rijk en Ge meente wordt terug ontvangen. B. en w. van Middeiharnis vragen de raad die a.s. donderdag vergadert het bedrag van f 47410,beschikbaar te stellen omdat het noodzakelijk is dat met spoed aan de werkzaamheden kan worden begonnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1