volg Raad Goedereede BltieBaiidisveni]euwd.Proef'tzelf! Nu zachter, nu fimer en rijker van smaaken...bo<KraevQlboiiwst«»f£en, vitamine en caroteenyoor de groei g gewacht en stil gezwegen rt tot half miljoen gestegen 611 dC StoeiClld£dl61?£li6 't'^'ï^krijgtutegeiiwooi^gnogzoveel^OQrzoi'^^ Niet eens met Jan Knape Oosiflakkee Ingezonden stukken Boekbespreking ijk en ten lange leste zqii en- iiden geleden de jaarrekenin- t.m. 1965 van het grondbe- jé voormalige gemeente Oude amengcsteld. Het werk was al in de slof gebleven en omdat jIj op afdoening aandrongen samenstelling opgedragen aan raal bureau voor Verificatie en e adviezen. B. en W. bereidden van Oostflakkee die vrijdag- rgaderde voor bij het voor- aststelling van de jaarrekenin- op „diverse onaangename ver- Er bleken etteiyke blunders emaakt die resulteerden in een us tekort van bijna een half Vooral dhr. P. Groenendijk eeft op een dergelijke gang van ftige critiek geleverd, hfl drong an op de aanstelling van een Je landmeetkundige opdat er Ibare misrekeningen meer zul- komen. „Van het thans gecon- tekort had zo'n ambtenaar 10 aid kunnen worden" wees dhr. dyk aan. B. en W. zien echter mogelijkheid om voor dit te- kingsmiddelen te zoeken aan voor Volkshuisvesting te ver- ogere grondkosten te accepte- in Oude Tonge gebouwde wo oningen wat uiteraard in geringe huurverhoging zou re- aan de raad gerichte schrijven en W. dat destijds de jaar- en over 1961 en 1962 niet geheel opgesteld en dat voorts zelfs 'md de rekeningen over 1963 en te stellen! Zij wijzen daarbij op ale bezetting op de secretarie ekomen ziekte... Uit de samen- door het Verificatiebureau t in 1962 in de gemaakte kost- keningen van de gronden een zijn gemaakt door tweemaal eter grond uit te nemen waar- verlies van 111.410,88 ont- ovendien was er vanuit gegaan "206 m2 grond kon worden ver- erwijl dat in werkelijkheid 1393 m^ was wat weer een ver- 152.429,41 opleverde! In 1966 et grondbedrijf opgeheven en de balans per 31 dec. 1965 be et tekort 495.368,—. missie tot nazien van deze re- adviseerde tot vaststelling en stelden voor het tekort in 10 e schrijven. Groenendijk die namens de ie rapport uitbracht verweet alige college van B. en W. een latigheid om de rekeningen zo- te laten lopen dat G.S. zelfs op dmaken daarvan moesten aan- Deskundig Landmeter! hij eerder in e raad van Oude gedaan zo drong dhr. Groe- thans weer aan op het in dienst an een deskundig landmeter, fde dat wanneer die in dienst eest misrekeningen als gecon- niet zouden zijn voorgekomen. die daarvoor verantwoordelijk dhr. Groenendijk dat niet nemen omdat zij in dat vak te 'jn geschoold. „Met het thans te erliesbedrag had zo'n ambte- jaar betaald kunnen worden". an Dam (s.g.p.) conformeerde eel aan het door dhr. Groenen- rokene, hij vroeg over een en dere opheldering. sitie van de gemeente wordt er elijk door verzwakt" geloofde lemond (p.v.d.a.) en dhr. Kroon stelde de vraag of ook verhaal culiere woningen mogelijk is of "en gedaan. Ook College ontsteld. „Wij hadden geen juichkreten ver wacht en ook wij zijn ontsteld!" ver klaarde de voorz. burg. v. d. Harst. De voorz. verklaarde dat bij het berekenen van de kostprijs van de gronden in plan „Oost" uiteraard ook de normale weg bewandeld werd. B. en W. hadden zich laten adviseren door deskundige ambte naren van wie mocht worden verwacht dat ze geen fouten zouden maken. Het vertrouwen in hun capaciteiten werd nog gevoed omdat de grondprijs zelfs hoger kwam te liggen als in omliggende gemeenten. Ook in de functionaris die belast was met de administratie van het grondbedrijf hadden B. en W. zo verklaarde de voorz. het volste ver trouwen gehad, en de cijfers werden geboren mede in samenwerking met het hoofd van de Technische Dienst. Echter verklaarde de voorz. ook dat meerdere factoren aan het tekort debet waren. Zo had de toenmalige Minister voor de woningwetbouw een lagere grondprijs bedongen en Oude Tonge die de woningwétbouw hard nodig had nam het verlies dat op elke vierkante meter geleden werd voor haar rekening. Een tweede tegenvaller was dat de ta- xatieprijzen van de te saneren woningen duurder uitvielen als was berekend. Omdat B. en W. er toch niet gerust op waren werd de uit te geven grond met 5,per m^ in prijs verhoogd. Naast deze verklaarbare redenen bleek zo stelde de voorz. er ook nog een ern stige administratieve misrekening te hebben plaats gehad. Hij verzekerde bij de betreffende ambtenaren meermalen op afdoening te hebben aangedrongen maar het moest tenslotte toch aan de ambtenaren worden overgelaten..." Op de suggestie van dhr. Groenendijk een landmeetkundige aan te trekken e.v. in samenwerking met de overige ge meenten dacht de vooi^. dat als deze vraag thans actueel zou zijn toch weer ontkennend moest worden beantwoord. Ook de andere gemeenten hebben het nooit als een noodzakelijkheid gesteld temeer omdat de metingen van eigen Techn. Dienst meestal juist zijn. „In derdaad zou die ambtenaar van het te kort tien jaar betaald kunnen zijn maar ook na die tien jaar blijft hij in dienst". „De gemeente Oostflakkee zal dit te kort hebben te lijden, er zal niet anders op zitten dan bij de hogere autoriteiten te vragen met deze erfenis uit het ver leden rekening te houden en te beschou wen als een niet te voorziene conse quentie van de gem. herindeling" stelde de voorz. Desgevraagd verklaarde hij dat de last van de tekorten niet zal drukken op nieuwere woningwetwonin gen. „Het voormalige Oude Tonge was misschien net iets te klein voor een grondbedrijf" dacht de voorz. „Hoe kleiner hoe gemakkelijker" stel de dhr. de Jonge daar tegenover. „B. en W. zijn toen te lankmoedig ge weest, die ambtenaar had al lang ont slag moeten hebben" oordeelde dhr. Kroon en dhr. Winkels vroeg zich af welke dekkingsmiddelen er moeten worden gevonden als de Minister niet met het voorstel accoord zal gaan. Betonnen rechtspositie. „Met die lankmoedigheid van B. en W. viel het wel mee maar als er een situatie ontstaat waarin het buigen of barsten is dan ontmoet je bij de amb tenaren een betonnen rechtspositierege ling" verzekerde de voorz. „Overigens zijn er wel eens omstandigheden die ge billijkt moeten worden waarbij de zaak niet op de spits kan worden gedreven". De verdere discussie werd door dhr. P. Groenendijk besloten: „De raaddsleden zijn toen verkeerd voorgelicht" concludeerde hij. De Eendracht. t door het hoofd van gemeente- opgemaakte rapport over de ■'ge chichoreidrogerij „de Een- Wijkt dat het een zeer slecht k is. Geconcludeerd wordt dat zijnen die in gebruik zijn als opslagplaatsen van materialen 'k kunnen blijven maar dat de nt te worden afgebroken. De constructie van de drogerij et onverantwoord deze nog te en. Een bedrag van 2500,— blikbaar gesteld voor de sloop afwerken van de buitenmuur s binnenmuur. e Jonge informeerde of er niet jculier is die het gebouw wil 6t wordt onderzocht. net aanbrengen van een ge- ^systeem in het rioolgemaal Mofddijk te Goedereede werd 'et van 3000,— beschikbaar Nieuw kampeerterrein. in 1966 besloten werd de pacht- omsten van de betreffende niet langer te verlengen zijn en gelegen nabij de Klepper- uddorp, ter grootte van plm. 4 ter vrije beschikking van de gekomen. De gronden zijn be- oor recreatieve doeleinden en B. en W. gewenst voor de zodanig van beplanting te ^3t ze als kampeerterrein kun den gebruikt. Het ontsluiten onden en het voorzien van be- Korat op een bedrag van *elk bedrag beschikbaar werd Jd antwoordde de voorz. net latere beheer nog niet te «raden. Gebruikelijk is dat 'n eigendom bij publiekrech- «lamen in een Stichting wor- ^rgebracht. Later zal daar een over volgen. plan, er zijn al zoveel dui- esteed" vond dhr. Grinwis, hij zich tegen. fz- verzekerde echter dat het "■^er goede belegging is die zijn rendement dubbel en dwars zal ople veren! Dhr. G. Tanis drong erop aan eerst de bestemming vast te leggen al vorens beplanting aan te brengen. Vruchtbare hoek. Een bedrag van 3000,werd be schikbaar gesteld voor het uitvoeren van werken om het bestemmingsplan „Hermansweg", noodzakelijk geworden omdat er in het plan wijzigingen wa ren gekomen o.m. de plaats van de kleuterschool was veranderd. Inmiddels is goedkeuring ontvangen en de bouw zal spoedig kunnen worden begonnen. „Ik vind de plaats van die school verre van ideaal" gaf dhr. Visser te kennen, waarop de voorz. hem erop wees dat hij de klacht bij de vaststel ling van het bestemmingsplan had moe ten uiten. „Ik dacht dat het juist midden in de broedplaats ligt" vond dhr. de Jong. „In de richting van dhr. de Jong is het anders ook nogal vruchtbaar" kaatste dhr. Visser terug. Recht van optie misbruikt. Voorgesteld werd tot intrekking van het raadsbesluit waarbij aan dhr. Smeets te Oude Tonge recht van optie werd verleend op plm. 884 m^ bouwter rein in „Den Aanwas" te Stellendam. Nadat G.S. het hadden goedgekeurd heeft dhr. Smeets te kennen gegeven op uitvoering van het raadsbesluit geen prijs meer te stellen. De voorz. had weinig waardering voor een dergelijke handelswijze. Hij ver klaarde dan ook in het vervolg de echt heid van een dergelijk verzoek te be proeven door de aanvrager een bepaald bedrag in de gemeentekas te laten stor ten. Demping van de sloot.... Het college was verheugd de raad te kunnen mededelen dat de heer W. Ven- neman te Ouddorp bereid gevonden is zijn medewerking te verlenen aan het dempen van de sloot voor zijn woning onder voorwaarde dat van gemeentewe ge een deugdelijke afrastering wordt Nu du lel lekker iUZ/S'M-S/U Met belangstelling, doch ook met eni ge verbazing las ik in ,Eilanden-nieuws' van 16 febr. j.l. het verslag over de le zing, die Jan Knape voor de culturele commissie te Mehssant hield. Knape is teleurgesteld over de litera tuur over het eiland Flakkee. Ten eer ste is daar te weinig van en ten tweede is datgene wat er over is geschreven veelal vertekend en geeft een te geringe beschrijving van de mens. Streekromanschrijvers liggen volgens Knape wel bloot voor vertekening van de bevolkingsgroep Rudolf van Reest heeft het volgens hem daarin wel erg bont gemaakt. Is dat nu wel zo heer Knape? Wat ik van Rudolf van Reest heb gelezen vond ik niet in alle opzichten onjuist t.a.v. de geest die op Flakkee onder een groot deel van de bevolking naar voren kwam. Met de levensopvatting van „Rudolf van Reest" verschil ik nogal wat. Dat is aan de heer Knape wel bekend. Tom Pauka schreef enige jaren terug in Vrij Nederland een artikel over een zondagmorgen in Middelhamis en Som- melsdijk. Wat hij daar waarnam strookt vol gens P. niet met het levenspatroon zo als dat elders in Nederland is. Onver bloemd schreef hij zijn gedachten neer. Dit was voor meerderen niet aange naam. Ook van Jan Knape niet en hij klom in de pen. aangebracht. Destijds met de aanleg van de riolering in de Havenweg kon met dhr. Venneman geen overeenstemming worden bereikt, waarna de gemeente een schrikhek aanbracht. Een crediet van 850,werd be schikbaar gesteld. Wie had er nu gelijk? Persoonlijk dacht ik dat Pauka dichter bij de wer kelijkheid was dan Knape. De streekromans van Jan Knape zelf. Het is al lang geleden dat ik ze las, maar ik herinner me ze wel (in de ramp verloren gegaan) en ik vond ze niet onaardig, maar was er toch niet weg van. De Flakkeese mens vond ik er in elk geval niet in terug. Wel enkele dorps mensen uit de directe omgeving van Knape. Maar die figuren waren gete kend zoals Knape die meende te zien. Er waren ook wel soortgelijke figuren als door Knape beschreven, maar dit was niet de gemiddelde Flakkeeënaar. Een paar jaar geleden las ik in een uitgave van de Ned. Boekenclub een verhaal over de watersnood 1953 „God schudde de wateren" was de titel. De schrijver? 'k Geloof dat hij zich Maas noemde. De baarlijke onzin die ik in dit ver haal las, was meer dan erg. Middelhar- nis liet hij op tien gemeten liggen. Over het vuile gat, het water tussen Zuid- Beijerland en tien gemeten, liet hij een dokter moederziel alleen een met de hand voortbewogen veerpont, waarop hij zelf en zijn auto in de zware storm oversteken. Biddende mensen aan de wal smeekten met succes de overtocht af. Zover' ik weet maakte niemand te gen de onwaarachtigheden in het boek openlijk bezwaar, maar toen Jan de Hartog schreef over de ramp in Zee land en Flakkee en daar de mensen, ondanks alle leed en ellende kwam daartegen wel bezwaar. Maar Jan de Hartog schreef zoals het was. Ik heb dat zelf in 1953 ervaren. En nu waar het mij in hoofdzaak om gaat. De Flakkeese bevolking lijdt aan minderwaardigheidsgevoel en het be sturen van verenigingen en gemeenten en andere instellingen laat men aan overkanters over. Negen van de elf commissarissen van de N.V. Brugverbinding „Haringvliet" zijn burgemeesters. Als Knape dit zegt dan proef ik uit zijn betoog verbittering. In tegenstel ling met Knape ben ik van mening, dat de Flakkeese bevolking voortreffelijke bestuurders heeft. Knape weet dat waarschijnlijk niet zo. Maar hij zou de besturen van de vakbondsafdelingen moeten kennen. In de crisisjaren deden die vakbonds afdelingen middels de bestuurdersbond vaak voorstellen de gemeenteraden ter bestrijding van de werkloosheid. De pleitbezorgers van die voorstellen wa ren de leden van de S.D.A.P. raadsfrac tie. De andere raadsleden Flakkeeë- naars meest boeren, lieten het afwe ten en de voorstellen werden verworpen Dat de voorstellen goed doordacht wa ren blijkt wel uit het feit, dat de mees te werken, die in die voorstellen waren genoemd, nu zijn uitgevoerd, zij het dan ontzaggelijk veel duurder dan dat ze toen zouden hebben gekost. En welke richting of godsdienst de tegenstanders waren toegedaan, maakte geen verschil. Ze waren er tegen. De eenzijdige richting waarin men het economisch leven op Flakkee toen liet bewegen, betekende voor een groot deel van de bevolking bittere armoede. Hoevelen leefden van de steun. Knape weet daar veel, erg veel zelfs van. Als ambtenaar was hij er zeer nauw bij be trokken. Die werklozen van toen waren ook verbitterde mensen heer Knape en misschien niet altijd even redelijk. Thans wil men nog wel proberen de economie zo eenzijdig op Flakkee te houden. Flakkee moet groen blijven hoort men alom. Maar ook boeren pas op. Over 20 jaar is er op 100 ha. land nog één man nodig voor de bedrijfsvoering. Dat er wel eens overkanters in een of ander bestuur zitting heeft is natuur lijk juist. Maar welk bezwaar als de man of vrouw de capaciteiten heeft? En dat burgemeesters alle mogelijke pos ten bezetten is iets waar ook ik me vanaf het begin tegen heb gekant. Maar het is ook wel eens zo, dat het haast niet anders kan. Ik geloof, dat ik het op dat punt met dhr. Knape wel eens zal zijn. Maar dat de Flakkeese bevol king een minderwaardigheidsgevoel heeft weiger ik te aanvaarden. Ik ken de Flakkeeënaars een klein beetje. We zouden daarover uren kunnen praten heer ICnape. Of dat in Melissant is ge beurd weet ik niet, uit het verslag blijkt het niet. Het had naar mijn smaak wel nodig en nuttig geweest. Ridderkerk. C. Gebraad. „Dien roaren Agestien", door Jan Kousemaker. Uitgever^ G. W. den Boer, Middelburg. Als nummer 7 in de serie Land en Volk der Scheldemonden, verscheen dit mooie in Zuid-Bevelands dialect ge schreven boekje, dat werkelijk een aan winst kan worden genoemd in de rij van Zeeuwsche geschriften. „Dien roaren Agestien" is een dorps- verhaal uit het laatst van de vorige of heel in het begin van deze eeuw, dat zich afspeelt in West-Zuid-Beveland. De schrijver, die geboren is te 's-Heer Hendrikskinderen, is door en door ver trouwd met de streektaal en weet zich daarin uitstekend uit te drukken. Hij is bovendien een boeiend verteller en weet zijn figuren voortreffelijk uit te beelden Het is een zeer aantrekkelijk verhaal en het zal bij Zeeuwen en ex-Zeeuwen en ongetwijfeld herinneringen oproepen uit eigen jeugd, daar ieder dorp wel een bepaald type had, dat met „dien roaren Agestien" overeenkomt. Het boeit van a tot z door afwisseling van humor en tragiek. Wij noemden het een aanwinst in de rij van Zeeuwse geschriften, te meer, omdat het Zeeuwse dialect langzamer hand door inmenging van buiten af veel van het oorspronkelijke verliest. Daar om heeft dit boekje grote waarde. Er zijn spreekwijzen in vastgelegd, die thans al niet meer worden gehoord. Dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg, bekend door het Woordenboek der Zeeuwse dia lecten, heeft het van een voorwoord

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 3