Russen in hun vakantie-oord Yalta KitideAda-e^e Re Door de bril van Han en Rien Boonnsnna izen door zijn zeer hoge produktie uitstekende brouwkwaliteit regelmatige korrel met weinig 2e soort stevig maar vooral veerkrachtig stro Van de nieuwe rassen is ZEPHYR het enige dat onbeperkt als brouwgerst wordt ingenomen door de Nederlandse Mout- en Brouwindustrie. ZEPHYR wordt tevens gevraagd voor export. Ouddorp Bladz. Z „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag 23 febru; Yalta ligt op het Krim-schiereiland. Niet minder dan 1500 kilometer van Moskou. In de tsaristische tyd -n^as het, wat nu Scheveningen is voor veel Ne derlanders, wat de Waddeneilanden en Zeeland zyn voor vele Duitsers, anders gezegd, de badplaats. Het klimaat pleegt er zomerser te zijn dan dat van Moskou, het zeewater, waarin rivieren lopen als Dnjeper is er frisser en kouder dan het water van de Middellandse Zee. Aldus onze ervarin gen. De zon is er overigens, om je alle on aangenaamheden van een Russische winter graag te willen laten vergeten. Dwars over het Krim-schiereiland gaat een bergrug van ongeveer 1.000 meter hoogte. De wind, uit die bergen, heeft de onaangename eigenschap af en toe neer te ploffen op de zomerse badgas ten van Yalta, dan wordt het kil en moet je oppassen voor longontsteking. Het is een vrij vervelende affaire, als je opeens ontdekt dat de temperatuur zo plotseling dalen kan. Wat de Krim bezit is zuivere zeelucht. De Russen houden evenals wij van de frisse lucht aan zee. We zijn geneigd te veronderstellen dat de lucht in Rusland met die vele bossen toch wel zuiver zou zijn, doch in de zomer is het droog, en dan is de lucht onwillekeurig vol stof. De Russen wisten ook al vroeg, dat de Krim een lekker klimaat heeft, er groei en druiven en indertijd hebben de Tar taren zich hier gevestigd, om er de wijnteelt te beoefenen. Stalin had vre selijk het land aan Tartaren en heeft hen, zonder bekendmaking om welke reden, toenmaals verbannen naar Sibe rië, wat, ondanks de schijnbaar nu op komende welvaart, in wezen een ver banningsoord was sedert eeuwen, doch Chroestjev heeft hen weer terug doen brengen naar de Krim, waar ze weer wijnboeren zijn en, we hebben het mo gen proeven, weer voortreffelijke pitti ge wijn produceren. De Krim was vroeger altijd het va kantie-uitje van de Tsaar en de Rus sische adel, als de laatste grote groep niet in de zomer verhuisde naar Frank rijk, de Riviéra en Monte Carlo, waar die grootvorsten geziene gasten waren met hun toenmaals echt gouden roebels aan de speeltafels. Voor de tsaar was een gouden uit stapje naar de Franse riviéra met alle frivoliteiten die er zijn, niet mogelijk. Hij droeg de loodzware last van tsaar zijn en, zoals alle vorsten betekent dit, leven in een ivoren kasteel. Hij ging dus naar de Krim, heel vroeger met de troika, de wagen met de drie paarden ervoor, over stoffige wegen, met vrouw en kinderen een hele stoet bedienden, vijftienhonderd kilometer door stof, overal deftig ge- en begroet door zijn onderdanen langs die grote weg. Later kwam er de trein, die ging dan ten minste al heel snel, wel zo'n zestig ki lometer, hetgeen toch altijd nog bete kende, dat je zo'n 25 uren onderweg bent van Moskou naar je paleisje op de Krim. Na een paar maanden Krim- vakantie vakantie voor zover een vorst met zijn loodzware taak vakantie kan nemen, weer terug, met je vrouw en kindertjes, bedienden koffers en heel de ratteplan, tot je weer opgesloten zat in het Kremlin en je een nieuw middel punt werd voor het volgende seizoen van winter en voorjaar, tot je weer eens uit kon gaan. Simferopol is de grote, voorname stad in het midden van het Krim-schier eiland. De spoorlijn van Moskou buigt dan naar de havensteden, waar wij, als vreemdelingen niet mogen komen. Wie naar Yalta moet, neemt de trolley-bus, zoals je die in Nederland ook in Gro ningen vindt. Keurig netjes. Simferopol zag er even netjes uit als Moskou ik heb het al meer gezegd voor ons mensen in het westen is het onbegrij pelijk hoe een heel volk deelneemt aan de propaganda van de staat, „houdt Uw stad rein". Want dat doen ze in Rusland, de afvalbakken staan er niet voor niets, en het lijkt me, dat een stad veel ge makkelijker schoon te houden is, als de bevolking al die overbodige papieren, die we in Holland verkrijgen van patat zakjes na de Hollandsche snoeplust, in zulk een bak deponeert, dan zo maar op straat te smijten en uit te gaan van de stelling, we betalen reinigingsbelasting, en laten ze het nu maar voor ons op ruimen! In Simferopol stappen honderden Russische arbeiders, die voortreffelijk werk hebben verricht in hun fabrieken en deswege, als beloning toegewezen krijgen een, door de staat gedeeltelijk gefinancierde vakantie te houden, over op die trolleybus. Wij reden met onze eigen, zij het Duitse bus over goede we gen, over de bergen naar de zeekust, tot we in Yalta kwamen, waar de lucht diep blauw was. Er ligt over Yalta echt de sfeer van uit te zijn. De rus is niet uitbundig. Wanneer ik even terugdenk wat voor een lawaai een groep Nederlanders kunnen maken op een kampeerterrein aan de Rijn zulk een lawaai, die eindigde dat die hele ratteplan Neder landers de volgende dag bericht kregen, dat ze zo gauw mogelijk het terrein moesten verlaten, dan vinden we in Rusland weer een mooi voorbeeld, hoe het wel kan. Vakantiehouden in Yalta is een dure aangelegenheid, ook al betaalt de staat of de directie van de staatsfabriek 60% van de reis, en mogelijk verblijfskosten. Je kunt niet zo maar in je werk-pakje van de fabriek naar Yalta toe, dus je koopt een overhemd, dat minstens 60 gulden kost en een goede broek waar voor je het dubbele betaalt van de prijs van je overhemd. En goede schoenen moet je ook hebben, en schoenen zijn duur, men vertelde ons, dat b.v. een typiste wel twee weken werkt voor een paar schoentjes van 150, Je krijgt zo echt het idee, dat het communistisch paradijs nog wel iets verder weg ligt voor de Rus dan het kapitalistische paradijs in Europa dat de Russen zo verfoeien, voor de Euro peaan. Een arbeider neen laten we het woord werknemer nemen, uit het westen heeft een heel wat betere va kantie met zijn drie weken vakantie- vrijheid en vakantiegeld. Want die va- kantievrijheid is voor de werknemer daarheen te gaan, waar hij heen wil, naar Frankrijk of Italië, naar Noorwe gen of naar de Wadden. Het is hele maal geen voorgeschreven staatsvakan- tie. En het vakantiegeld van die wes terse kapitalist aan hun werknemers te betalen is heel wat groter, dan de Yal- ta-vakantie, die de Russische arbeider verkrijgt, met BO"/» van de vakantiekos ten. Voor mij ligt nog altijd het te be reiken paradijs van werknemers in Europa ten westen van het IJzeren Gor dijn, die muur is naar onze smaak meer opgericht om het onnozele feit, dat de Russische werknemers maar niet zul len zien, hoe goed de westerse werkne mer het heeft, al klaagt deze weer dat de lonen te laag zijn en de prijzen te hoog. We hebben genoten van Yalta. We hadden een heel plezierige gids en hij moet met plezier gezien hebben, dat we van Yalta genoten. We wisten al lang, dat de Russen vreselijk rustige mensen zijn in de omgang. Ze tonen dat in Yal ta ook. Ze weten te genieten van hun vakantie aan het strand. Foto 1: Ze weten te waarderen, dat er een zon is, ze zonnen behagelijk op de planken aan het overvolle strand, omdat het Yalta-strand wel zonnig, maar niet zandig is. Er zijn in Yalta een paar dingen die je bekijkt, de stad, het strand, liever gezegd, de vele stranden, en dan twee grote gebouwen, die indertijd door de adel opgericht zijn. Het eerste is het buitenverblijf van de Russische gezant, die eens in Engeland heeft gewoond en een Engels architect het ontwerp heeft laten maken voor een buitenverblijf, dat je reinste Engelse kasteeltje is. Eigenlijk foei lelijk in dit landschap. Maar het is iets bizonders, als je er binnen komt. Deze bojaar had zijn lijf eigenen want het moet dateren van voor 1860, toen er nog lijfeigenen waren naar het buitenland gestuurd om daar te leren schrijnwerken. Het hele ge bouw is een prachtig voorbeeld van handwerkkunst. Ongelooflijk mooi en nauwkeurig is alles gemaakt. Daaren boven is er een mooie verzameling schilderijen o.a. van Oud-HoUandse meesters, waar menig Nederlands mu seum trots op zou zijn. De tuin, die men ons liet zien moge de bewondering heb ben van de Russen, ons zegt dit niets, want in ons eigen vaderland vindt men veel mooiere. Maar dat gebouw van bin nen, dat is uniek, de edele handwerks- kunst en schrijnwerkerskunst op het hoogste niveau. En dan is er een twee de gebouw, het paleisje van de Tsaren, liggende 200 meters boven zee. Het ge bouw Livadia. Waar de tsaren eens rust trachten te vinden. Nu, na de bolsjiwis- tische machtsovername met nog zo'n 280 andere gebouwen, bezit van de staat en deswege uitgegeven, net als de an dere gebouwen, aan corporaties of ste den als vakantieverblijf voor hun me dewerkers. Dit gebouw Livadia behoort aan de staat en wordt bewoond door boeren-op-vakantie. We mogen er niet in, want de vakantiegangers waren thuis. Het enige, wat we zagen is de buitenkanten de bank, waarop in dertijd Stalin, Churchill en Rooseveld hebben gezeten, toen hier de Yalta-- conferentie werd gehouden op het laatst van 1944 tot februari 1945 (foto nr. 2). De Yalta-conferentie Over die Yalta-conferentie heb ik be loofd in mijn vorig artikel iets te ver tellen. We moeten in gedachten terug naar de zomer van 1944. De Russen zijn aan de winnende hand, maar het kost enorme hoeveelheid mensenlevens. We weten het nu, dat lO'/o van het gehele Russische volk in deze oorlog omgeko men is, dat wil zeggen iets meer dan de bevolking van Nederland en België sa men. Het is te begrijpen, dat een paar maanden voor de conferentie op Yalta begint Stalin heel ongeduldig zegt: waar blijft dat invasiefront van het westen. Dan moeten Churchill en Rooseveld antwoorden, dat tweede front komt. Wanneer de Yalta-conferentie begint, is dat tweede front een feit geworden. Nu komt het er op aan, de richtsnoer te vinden, om tot een vrede te komen. Rusland heeft enorm veel terrein ver overd, op dat moment valt Hongarije in hun handen. Stalin speelt het spel, dat Rusland het meest bijgedragen heeft voor de komende overwinning en uit die besprekingen op Yalta komen verschil lende bepalingen uit de bus, waarvan „het weten" hiervan voor de huidige mens zeer nuttig is, om de toestand in Europa te beoordelen. Een van de bepalingen is geweest, dat Rusland er op aandrong dat er invloed sferen zouden komen. Zo verkreeg Rus land als invloedssfeer Polen, Hongarije, Roemenië, Tsjecho Slowakije, Bulgarije. Wat betekende die invloedssfeer? Dat in die landen een democratische rege ring zou aangesteld worden. En wat is het geworden, een democratische rege ring waaraan dus precies voldaan werd aan de Yalta-voorwaarden doch naar de invloedssfeer van de Rus- Beste meisjes en jongens! Deze week komt het laatste raadsel weer al in de maand februari. En dan weten jullie het al: inzenden! FEBRUARIRAADSEL 4 Zoekt uit de volgende zinnen een woord, zó, dat de woorden tezamen een tekstgedeelte vormen uit het Bijbelboek Lukas, hoofdstuk 18, tussen de verzen 1 en 30. 1. Laat ons dan heengaan naar Bethle hem. 2. Ik ben de ware Wijnstok en Mijn Vader is de Landman. 3. Jezus dan zeide: Kinderkens, hebt gij niet enige toespijs? 4. Kom herwaarts tot Mij, die vermoeid en belast zijt. 5. Die tot Mij komt, zal Ik geenszins uitwerpen. 6. Ik hef mijn ogen op naar de bergen, vanwaar mijn hulp komen zal. Goed begrepen dus? Uit elke regel één woord, en die woorden vormen het ge vraagde tekstgedeelte. Dit raadsel werd ingezonden door Marflke van Dyke, Zoetermeer. BKIEVEN Magda N. Sommelsdqk. Zo'n onver wachte vrije dag is altijd welkom, maar het mag toch niet te vaak voorkomen, want dan zou het leren er onder lijden. Dat is een aardige fietstocht van jullie naar Goedereede. Ik wed dat je zus heel blij was, toen jullie daar aankwamen op de fiets. Jantje H. Ouddorp. Jammer dat de spruitjes niet lekker waren. Wat dat jouw schuld of had een ander die klaar gemaakt? Verschrikkelijk zoute gehakt is ook niet lekker, en niet goed voor het lichaam ook. Maar het eten is toch ook wel eens anders, denk ik. Alles moet geleerd worden. Was Els blij met het postpapier? Vind je het niet flauw om voor zoiets flauw te vallen? Jan van S. SteUendam. In Hoek van Holland is veel te zien; daar komen de grote zeeschepen dicht langs je heen. Het is er meestal heel druk met uitva rende en inkomende schepen. Een neef van jullie dominee heeft ook lange tijd meegedaan, maar de laatste tijd zie ik hem niet meer. Hoe gaat het nu met moeder? Diny G. Borssele. Nog hartelijk gefe liciteerd met je verjaardag, al is het een beetje te laat. Vind je dat de tijd tegenwoordig zo vlug gaat? De tijd gaat altijd even snel, hoor, maar het komt zeker omdat je veel te doen hebt. Het is een hele rij geschenkjes; is er later ook nog iets bij gekomen? Jan de B. Geldermalsen. Dat is een lange brief, Jan! Je schrijft nu zeker voor twee, nu Anton verstek laat gaan. Nog gefeliciteerd met je grootmoeder, hoor! Is er veel bezoek geweest? Uit Flakkee ook? Had je de les niet af, dat je moest schoolblijven? Is het nu zeker dat er een nieuwe kerk komt? De plan nen waren er al zo lang, heb ik wel eens horen zeggen. Het zal nu wel raar zijn dat de bomen weg zijn. Ik wist niet dat er nu al enkele kikkers waren, maar ik loop niet langs slootkanten. Wat heb je die poolse postzegel mooi getekend! Moet dat beest een salamander voor stellen? Toos Q Tholen. Heeft de bof lang ge duurd? Het valt niet mee, hè? Ik vind het jammer dat de raadsels nogal moei lijk waren. En vond Henk ze ook niet zo gemakkelijk? Als je de oplossingen ziet, zal je wel moeten zeggen, dat het toch wel meeviel. Ineke G. Borssele. Ja, dat is een hele toer om zo'n brief te tikken; vooral de oplossingen vallen niet mee om die net jes in verband te zetten. Nu weet ik waarom oma die fruitmand kreeg; dat was mij onbekend. Is het druk geweest op de verloving? Ja, tegenwoordig is het bij zo'n gelegenheid haast even druk als op de huwelijksdag. Ineke Z. Krabbend^ke. Toen je schreef was je ziek, maar ik hoop dat het niet van lange duur is geweest. Je kan hoge koortsen hebben bij keelont steking; dat zal bij jou ook wel zo zijn geweest. Is Joris weer de oude? Katten kunnen nogal wat hebben. Welke ex cursie was het in Rotterdam? Was het mooi? Henk Q. Tholen. Ik hoop dat de vol gende inzending beter zal zijn. Waren de februariraadsels ook moeilijk? Een druk- en schrijffout zal vaak voorko men; waar mensen werken, worden fou ten gemaakt. Maar de brief is op de be stemming gekomen. De brief zal nog in mijn brievenbus glijden, als je alleen zet „Oom Ko, Eilanden-nieuws". Dat moet je natuurlijk niet doen; het is maar bij wijze van spreken. Joost V. Öostdqk. Fijn, dat je de vrije dagen kan benutten om je vader te hel pen; die zal er wel blij mee zijn, als het tenminste niet te dikwijls voor zou val len. Ik hoop niet dat je de schaatsen nog veel gebruiken moet. En je vader zal dat ook wel wensen. Laat het nu maar een beetje lente gaan worden; vind je ook niet? Lenie D. Zoutelande. Het was alleen een brief met oplossingen en groeten, met het onderschrift: brief volgt. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, is die brief nog niet in mijn bezit, zodat ik de nieuwsloze brief maar beantwoord. Er is altijd geen tijd om een brief te schrij ven, maar je oplossingen waren goed. Er waren kinderen, die met de raadsels moeite hadden gehad, maar dat was bij jou niet het geval. Els van G. Middelharnls. Je schrijft wel „een kort briefje", maar ik vind dat het wel gaat. En je hebt nog versiering aangebracht ook. Gelukkig dat je repe- titiekaart er nog goed uitziet. Probeer die zo maar te houden. Maar dan zal er gewerkt moeten worden, maar dat wil je wel, want je hebt er een grote hekel aan om achter te komen. Beijke den B. Herkingen. Tot mijn spijt heb ik je raadsel niet op tijd ge plaatst. Er zijn nogal inzendingen van nieuwe raadsels, en ik heb eerlijk niet aan de uitkomst van jouw raadsel ge dacht, dat dit al' weer voorbij is. Maar toch zal het raadsel worden geplaatst; het geeft niet welke tijd het is, blij dat ik maar even gebeld hél) zodoende is het met de prijs in o; komen. Ada van 't L. Krabbendijke, Ada, wat heb jij veel getypt! je veel werk aan gehad hebben, J Jammer dat de letters een beett hoofd zijn. Wist je dat kunstje v^ neer K. nu ook maar, dan zou i^ voorvallen. Gaat het nog niet naaj met die kiezen? Dat zal je toch et gen de tandarts moeten zeggen, dat mag toch niet voorvallen. He| sel mag je best nu al inzenden, vieren die dag toch niet. Loes N. Dirksland. Wat zal geweest zijn met die nieuwe a^ maar zorgen dat hij een beetje blijft. Dus goed onderhouden; mankeert het nog wel eens aan.'j: ook veel aan klinkende munt zeg! Is opa al naar Leiden? Hij w wat een ziekenhuis is! Sjaan H. Ouddorp. Nu je bijn; maal achten hebt, moet je eens ren van die twee zevens ook acr' maken. Voor het vak, waar je verstand voor moet hebben, kan' een acht halen. Welk merk is die' groene fiets? Zal je er zuinig op Jan G. Krabbendyke. Uit eec van één van je nichten heb ik h; al gehoord, dat er een ongelult i beurd. Maar gelukkig is het niet- als het geweest had kunnen zijn lie zullen ook wel geschrokken Vind je dat de tijd vlug opschiet? vader zal het nu maar langzaam denk ik. Joke H. Ouddorp. Die enkele o[ laten woordjes heb je wel in dei singen gezien, hè? Heb jij ooit i goede verjaardag gehad? Nog ge teerd, hoor! Je raadsel zal weikon Het kan misschien nu bij het im al bijgestopt worden. Henk G. Krabbendijke. Heb jes de felicitatie gelezen? Ik heb t goed aan gedacht. Ja, ik heb w; beetje meer te schrijven dan jij; ik een hele lap pennen, en dat kom week terug, terwijl het bij jou eens per maand moet. Gertjan K. Borssele. Was je erg van de mazelen? Soms kun je er koortsen van hebben. Ik merk een echte verzamelaar bent: visse ten, vogels, alles is welkom. Heti leuk. Heb je nu alles ingehaald school? Jan P Middelburg. Was je p; eerste dag uit bed, toen je schreef! dan kan ik geen lange brief verva Daar staat je hoofd en je hand dai naar. Toch goed dat je geschreven al is het dan half ziek nog. Zijn nu beiden weer beter? Ik hoop hfi Corrie G. Krabbendijke. Deze moest het een beetje vlug gaan, s moest de bus nog halen. En t wachten niet op meisjes die niel zijn. Maar het is er toch nog vai komen. Je vader wordt bedankt vo bijgeschreven regeltjes. Zou hij i lijk ook niet mee willen doen? denk je?. Allemaal inzenden! De harteli; groeten van OOM KO. RIJMEN VAN Tl, sen, dus een Communistisch Socialis tische republiek. Dan werd er bepaald, dat zover de Russen zouden doordrin gen in Duitsland, dat eveneens invloeds sfeer van de Russen zou worden. Wat gebeurde er nu! Na de ineenstorting van Duitsland gingen de Russen zo ver mo gelijk Duitsland in, tot aan de Elbe. Volkomen volgens de overeenkomst van Yalta werd toen in dat veroverde Duits land een volksrepubliek opgericht, ook al weer naar Communistisch-Socialis- tisch inzicht. Het is de D.D.R. Verder werd in die Yalta-conferentie bepaald, dat Berlijn de zetel zou zijn van de geallieerde regering. Ook daar aan is voldaan. Wanneer Churchill niet op het laatst had ontdekt, dat de Rus sen bezig waren geheel Duitsland te willen inpikken en Berlijn bovenal, dan was er van een vrij Berlijn helemaal geen sprake geweest. De Russen hebben hun spel meesterlijk, maar voor het westen en vooral voor Duitsland zelve noodlottig gespeeld. Het westen verkreeg als invloedssfeer Griekenland misschien hoopten de Russen toen, dat de telkens oplaaiende burgeroorlogen dit oude Helleense Rijk nog eens in de armen van Sowjet-Rus- land zou voeren. Dan was er nog een bepaling in die Yalta-overeenkomst. Dat was, dat de Yalta-conferentie bepaalde, dat het vooral de bedoeling was om het Hitler- Duitsland ten val te brengen en vooral het nationaal socialisme. Sedert mei 1945 is er heel wat ge beurd. Engeland en Amerika hebben Duitsland bezet, West-Duitsland weer op de economische en technische krul geholpen, van West-Duitsland een wel varende staat gemaakt. Rusland heeft Oost-Duitsland in zijn levensbeschou wing omgebogen. Het schijnt er zoetjes aan wat beter te worden, maar de D.D. R. moet precies doen wat Rusland wil. Met Polen is het precies eender. Er zijn Russische troepen, die zorgen dat er geen boze gebeurtenissen de Russen kunnen overvallen. En tenslotte, moeten al die landen ook nog betalen voor die Russische hulp en oppertoezicht. Dat hebben de Engelsen en Amerikanen en Nederlanders en Belgen en Fransen die in Duitsland gelegerd zijn, ter bescher ming van Duitsland niet gedaan. Die betalen de bezettingskosten grotendeels zelf. En nu nog iets. Laten we terug komen op die bepaling, vernieling van het na tionaal socialisme. Rusland zit op rozen in die D.D.R. en andere gebieden. Als er werkelijk vrede zou komen, dan moet de status van de D.D.R. bepaald worden en aan zo iets hachelijks wagen de Rus sen zich niet. De andere partners van Rusland in de wereldoorlog hebben Duitsland laten weten, dat ze de oor logstoestand als beëindigd hebben be schouwd. Een vreemde vrede, zonder dat Duitsland veel schadevergoeding heeft behoeven te betalen. Maar Rus land bekijkt het anders. Rusland volgt heel nauwkeurig de Duitse politiek. Nog altijd vindt men daar resten van het na tionaal socialisme. Al zegt de Duitse regering, dat is maar een groepje kwa jongens of verwaten mannen, Rusland weet al te zeer, dat er in Duitsland nog velen zijn die hopen op revanche van de verloren oorlog, die voelen voor een terug-veroveren van de D.D.R. die een stuk van Polen weer willen hebben, R.T.M. is stellig, Nog niet vleugellam. Ze heeft nieuwe plannen, 't Gaat omi Rotterdam. Men kan langs twee wegen, Naar de Maasstad hoor. Eventjes nog wachten. En dan gaat het door. 't Haringvliet biedt kansen, Die men nog niet had. Als de dam daar klaar is. Kan men naar de stad. Heinenoordse tunnel, Is dan ook wel klaar. En dan is het ritje, Maar vrij kort, nietwaar? Er zijn mogelijkheden Dan in overvloed. Zodat men voor reisjes, Dan maar kiezen moet. 't Westen gaat natuurlijk, Over deze dam, Terwijl dan het oosten, 't Liefst de brug maar nam, 't Zal niet veel ontlopen. Alles gaat zo vlug. Denk aan d' oude toestand. Eventjes terug. Varen en dan tremmen, Vanuit Hellevoet. Tijd om wat te dutten. Ja, dat ging echt goed. En dan naar het eindpunt, In de Rosestraat. Af en toe gemopperd. Af en toe heel kwaad, Dat dat „ding" gedurig Tergend langzaam ging. Alles is nu anders. Die herinnering Zal al meer vervagen, 't Gaat nu wondersnel. Nu is ieder ritje. Echt maar kinderspel. TUI Kerkdiensten. A.s. zondag hoopte de Geref. Gem. alhier 's morgens 10 en 's avonds half 7 voor te gaaJ^ dent R. Bogaart van Nisse (Z,). omdat dit vroeger Duits is. RusW stelt zich op het standpunt, zolanf gedachte nog leeft in Duitsland, wij geen vrede sluiten, blijven wi- tig zitten in D.D.R.-Berlijn en tret we ons niets aan van alle protests het westen. Als U in Duitsland bent, dan ku' nog heel wat mensen horen, die f Duitsland zouden willen inlijven 1 huidige West-Duitsland, maar de i geren beginnen al te denken, latet de toestand nemen, zo die is. Maa' dat hardop durft te zeggen, is zoiel' een landverrader Dat is het grote probleem in E* voortvloeiende uit de Yalta-confer tie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 6