lEAnDEn niEuws $mmfm keent de mepj! ZEISS Rbb 100 GULDEN Nieuws Bronchiletten .Hondemastate" Kieviten kunnen vroeg zijn na zo'n slappe v/inter zoveel kan Mef modder meer Mans alleen de ri-ha u bieden. Fa. Bernard Zn. Düjes en Daijes Een zeem voor iedereen 1967 was een jaar vol „flower power" blad Vrijdag 23 februari 1968 No. 3664 IGER hel i^ ir UÊT DS KERKEN GEREF. KERKEN J. Keuvelaar WEERPRAATJE snel bespeelbaar! het klinkt geweldig! betaalbaar! Kade 7—9 MTODELHARNIS Telefoon 2172 it ir it Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. mwtdrqnK in tobl«tvorrit9Sc^ Eenheid en waarheid Breedte en diepte Verwactitingen loor de derde en voorlopig voor de kte maal willen we samen naden- 1 over de Oecumenische Beweging, [zagen vorige week dat het streven eenheid van allen die de Naam Christus belijden, op zichzelf een waardig streven is. De verscheurd- I en de verdeeldheid van de Chris- lice Kerk is een zonde die we niet 2g kunnen bewenen. En het zou elijk een zegen zijn wanneer de Eje bü elkaar zou brengen wat by lar hoort. Maar dat neemt niet weg we tegen de Oecumenische Bewe- zoals die heden ten dage functio- E't, grote bezwaren hebben. En over I bezwaren wilden we het vandaag elkaar hebben. laar is allereerst het bezwaar dat de heid wordt bevorderd ten koste van raarheid. Er wordt zó geroepen om iieid dat de vraag naar de waarheid ledig wordt overstemd. En een een die niet in de waarheid is gewor- f is geen werkelijke eenheid. De pstanders van de Oecumene spreken Kaatste tegen. Die zeggen: „Waar de jieid is, daar is ook de waarheid". Ih dat moeten we op schriftuiirlijke Men ten enenmale bestrijden. De Irheid wordt niet geboren uit de heid, maar de eenheid wordt gebo- I uit de waarheid. Met andere woor- men kan organisatorisch één zijn, ijl er toch over allerlei fundamen- dingen verschillend wordt gedacht. |dat geval is er slechts een schijn- heid. Maar ook: wanneer er nog verschil is over de grondslagen, het Christelijk geloof, dan behoeft eenheid eigenlijk niet eens gezocht vorden, dan is die eenheid ec In dat is meteen het tweede bezwaar fen de Oecumenische Beweging van tijd, dat men kunstmatig bezig is [eenheid te zoeken, terwijl de een- niet gezocht behoeft te worden, ht de ware eenheid is er. Wij geloven heilige algemene Christelijke Kerk, Igemeenschap der heiligen... Die éne pk kunnen wij niet organiseren, die met eerbied gezegd door God If georganiseerd. foals ook de Heidelbergse Catechis- het zegt: „Dat de Zoon van God het ganse menselijke geslacht Zich gemeente vergadert, in enigheid waren geloofs, van het begin der ^eld tot aan het einde..." Deze oecu- ne is veel groter dan de oecumene I kunstmatig tot stand moet komen. Oecumenische Beweging van onze 1 zoekt het in de breedte, zij zoekt de fcheid tussen allerlei kerken en ge- jenschappen. Maar de ware oecumene Ikt het in de diepte, zij weet zich ver- pden met de Christenen van alle tij- met Paulus en Augustinus, met Ither en Calvijn, kortom met allen die [Heere Jezus Christus liefhebben en gehad hebben in onverderfelijkheid. I dat is geen zaak die ons op wereld- tigressen kan worden aangepraat, |ar die door de Heilige Geest in het is gewerkt Dat wil dus niet zeggen dat we nu I kerken en kerkjes in ons vaderland daarbuiten maar langs elkaar heen nnen leven. De verdeeldheid zou ons fen moeten benauwen en beklemmen. |ar eenheid zoeken buiten het woord en buiten de belijdenis om, dat is zinloze, en ik dacht zelfs zondige figheid. Dat werkt de uitholling van Evangelie in' de hand. Dat zien we luwens ook bij de Oecumenische Be- Iging, waarin veelal het Evangelie is pmald tot een boodschap van sociale fechtigheid en medemenselijkheid, en lar de liefde tot de naaste vaak alleen lar bestaat uit hulp aan de onderont- Kkelde gebieden... En de I.C.C.C. dan? U weet, dat is 1 organisatie van Christelijke Kerken, een soort tegenhanger tegen de We- Idraad van Kerken, en in deze orga- |atie wordt een zwaar accent gelegd I Schrift en Belijdenis. Dat is uiter- fd te waarderen, maar toch heb ik |en deze I.C.C.C. ook ernstige bezwa- Al was het alleen maar het feit dat I voor het grootste deel bestaat uit kerken, die zich om een of andere re den van andere kerken afgescheiden hebben, en daardoor in de oppositie en dikwijls ook van de oppositie leven. Zoals de lezers weten (dat was im mers de aanleiding tot het schrijven van deze artikelen) zal de Assemblee van de Wereldraad dit jaar voor de vierde maal bijeengekomen, ditmaal in Uppsala in Zweden. Daar zullen onder meer de volgende onderwerpen aan de orde worden gesteld: De eenheid van de kerk in een kleiner wordende wereld; De Kerk en de Zending; De rol van de kerken in de sociale en economische ontwikkeling; De rol van de kerken in de internationale betrekkingen; en De eredienst in een gesaec\ilariseerde tijd. De verwachtingen van deze bijeen komst zijn nogal hoog gespannen. Voor al het feit dat op de vorige bijeenkomst in New Delhi werd besloten, de Inter nationale Zendingsraad in de Wereld raad te laten opgaan, alsook de veran deringen die zich beginnen te voltrek ken in Rome geven hoop op een verder naar elkaar toegroeien. Het is misschien beter onze verwach tingen niet zo hoog te spannen. We kun nen alleen verwachting hebben van die God, Die door al het mensenwerk heen bezig is Zich een gemeente te vergade ren. En die gemeente is één, ook al zou zij over honderden kerken verspreid zijn WAARNEMER. Er wordt in Melissant gesjouwd, 'n Bejaardencentrum moet gebouwd; een bouwwerk, voor Flakkee uniek 't wordt daar beslist wel magnifiek, al is daarvan nog niets te zien. Maar dan toch volgend jaar misschien. Men werkt er op, 't moet spoedig klaar al duurt 't nog wel het hele jaar. Maar toch... het gaat verbazend snel, en 't is beslist de moeite wel daar eens te kijken hoe het gaat. Het bouwterrein, nog niet bestraat is werkelijk een brei-moeras, echt zoiets als het eertijds was voor 't werd ontworsteld aan de zee. 't Valt voor de mensen daar niet mee te baggeren door de taaie brei der beruchte Melissantse klei. Want al verzet je maar een been dan ben je slik van „top tot teen". Zo is 't met al een heel getob, te werken daar is heus geen job. Nochtans staat men gewoon versteld. En daarom mag niet onvermeld... het ganse „bouwvak-personeel" presteren hier toch wonderveel. Men sprak mij aan: „geloof me man, je wordt er „Sikkeneurig" van; die klei zit ons hier danig dwars, en wat j' ook doet, het helpt geen snars. Je ziet nu zelf hoe of 't hier gaat, het is in één woord „desolaat". Toch werkt men, ondanks tegenspoed weer rustig verder; 't gaat op moed. Het gaat op hoop van droger weer, vanzelf presteer je dan ook meer. Eén ding staat vast, op Melissant bouwt men dit huis echt niet op zand. En als straks, na verloop van tijd dit „modderbad" is geplaveid dan zegt men: ('k breek beslist geen lans) „men is op Melissant veel Mans". NED. HERV. KERK Beroepen te Valburg A. Baars te Pa- pendrecht; Delf shaven J. de Bruyn te Krimpen aan de Lek; Hardinxveld K. Schipper te Middelharnis; Dussen G. Smeling te Schoonrewoerd; Capelle a. d. IJssel N. Kleermaker te Rotterdam; Woerden G. v. Estrik te Genemuiden. Bedankt voor Nunspeet L. Blok te Ridderkerk; Kampen, Oldebroek en Wijk bij Heusden J. H. Vlijm te Krim pen a. d. IJssel; Ouddorp E. Schimmel te Harderwijk; Ede J. Boogaard te Emst Rijssen A. Noordergraaf te Oldebroek. Ds. R. de Bruin te Lunteren is voor een rustkuur in het ziekenhuis te Ben- nekom opgenomen. Ook na zijn ontslag uit 't ziekenhuis zal hij nog geruime tijd zijn werkzaamheden niet kunnen her vatten. Bond voor Inw. Zending op G.G. Deze bond zal D.V. 24 febr. a.s. haar jaarvergadering houden in het C. B. gebouw te Utrecht. De aftredende Hoofdbestuursleden Ds. J. C. Terlouw te Lage Vuurse; Ds. J. Vermaas te Huizen en de heer G. v. Rossum te Amersfoort zijn herkiesbaar. Ds. A. Noordegraaf te Oldenbroek zal refereren over „De be kering als organisatorisch probleem". Te Huizen overleed Mevr. M. E. Neel, weduwe van wijlen Ds. B. Batelaan, in de leeftijd van 86 jaar. Ds. Batelaar stond in het laatst van zijn leven te Huizen, waar hij tijdens een kerkdienst, waarin hij voorging plotseling overleed. Dit gebeurde in 1932. Hij was destijds een zeer begeerd predikant, welke grote bekendheid genoot in de kring der Ger. Bond. Beroepen te Hoorn en Zwartsluis A. v. d. Zwaag te Den Boer (voorheen te Stad aan 't Haringvliet); Wormerveer G. v. d. Veere te Hardegarijp; Luttelgeest T. Dillingh te Fernaard; Leimuiden D. Averes, kand. te Oosterwold; Broekster- woude - Donkerbroek - Geesteren - Hantum - Holwerd - Krabbendijke - Molenaarsgraaf - Hardinxveld - Tholen en Zwammerdam A. Dronkert, kand. te Leiden; Amsterdam (als docent aan de Theol. School te Djakarta) L. Oranje te Baarn; Ouderkerk a. d. Amstel W. Ob- bink, kand. te Amsterdam; Leeuwarden H. Dijkstra te Spijk; Oude en Nieuwe Wetering J. de Hoop te Zwartebroek. Aang. naar Amsterdam L. Oranje te Baarn; Hattem T. v. d. Wey te Emmen; Vinkeveen P. Paal kand. te Amsterdam. Bedankt voor Gerkesklooster J. de Ruiter te Haikema; Ds. W. Koele te Ens (N.O.P.) is benoemd tot legerpredikant in lang verband. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Grootegast en Gerkes klooster H. Mosterd te Harderwijk; Loe- nen aan de Vecht A. Kamer te Hyken; Marum en Pernis E. Teunis te Monster. Bedankt voor Axel en Berkum R. te Velde te Schildwolde. Utrecht - Voorburg: Ds. M. J. C. Blok nam afscheid Van de kerk te Utrecht met Joh. 14 27 en deed intrede te Voorburg met Matth. 28 30, na beves tiging door ds. C. Trimp te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam B. Bijleveld te Bussum; 's Gravenhage en 's Gra- venzande J. v. Amstel te Middelburg; St. Thomas (Canada) J. Westerink te Haamstede; Deventer H. Biesma te Stadskanaal. Prof. J. J. v. d. Schuit, die onlangs voor de tweede maal werd geopereerd, maakt het boven verwachting goed. Hij hoopt binnenkort het ziekenhuis te ver laten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's Gravenhage-Z. en Vlis- singen J. v. Haaren te Amersfoort; Joel den C. V. d. Poel te Yerseke; Veenendaal en Z.-Beijerland A. Hoogerland te Wer kendam; Waardenburg C. Wisse te El- speet. Bedankt voor Rijssen C. Harinck te Utrecht; Oosterland C. Wisse te Elspeet; Middelharnis D. Hakkenberg te Dord recht; Enschede P. Honkoop te Kam pen; Rilland Bath G. v. d. Noort te Ca pelle a. d. IJssel. Op de classisvergadering van Tholen kwam o.m. ter sprake de bezwaren die sommige ambtsdragers hebben tegen het reizen van predikanten op zondag om elders een predikdienst te vervullen. De classis besloot om deze bezwaren kenbaar te maken op de Particuliere Synode. Tot zover dit bericht. Wij teke nen hierbij aan dat het ons bevreemdt, dat er wel bezwaren zijn om het Evan gelie op zondag elders te prediken, maar blijkbaar niet om het elders te beluiste ren. Hiervan wordt reeds jaar en dag een overvloedig gebruik gemaakt. BRILLENGLAZEN by de speciaalzaak Zandpad 32 - BUddelhamls van onze weerkundige medewerker) Een weervoorspeller is de Kievit niet, maar wel een juiste barometer van het vroege of late lenteweer. Blijft het lang koud dan kan zij haar ei niet kwijt; zijn februari en begin maart opvallend warm dan riskeert zij alle eventueel nog volgende koude golven en Maartse bui en, dan kan zij niet langer wachten en „moet" zij haar ei kwijt. De datum, waarop het eerste kievitsei in ons land wordt gevonden, hangt nauw samen met het gemiddelde temperatuurverloop, zo wel van februari als van begin maart. Vanaf 1897 (dus al zo'n 70 jaren lang) heeft men van deze vinddata van het eerste ei aantekening gehouden. Zo werd het record-vroegste ei op 4 maart 1961 bij Vaassen (Gld.) gevonden. Ver wonderlijk déze datum niet, want fe bruari had een gemiddelde temperatuur van ruim 4 graden boven normaal te zien gegeven, hetgeen de kievit tot deze record-vroege leg heeft gebracht. Zij heeft het daarna in dat jaar niet altijd even gemakkelijk gehad, want al was zij dan haar eerste ei kwijt, later in maart kwam er toch nog een koudegolf met sneeuw en 's nachts matige vorst. VROEGE EN LATE EIEREN In een bijzonder koude maart met meer dan 20 vorstnachten komt de kie vit heel laat „op leg", zoals in 1955 bleek toen het eerste ei record-laat, n.l. op 28 maart werd gevonden. In 1959 op 11 maart; 1960 op 15 maart 1961 (record vroeg) 4 maart; in 1962 veel later als gevolg van veel nachtvorst n.l. 24 maart. De strenge winter van 1963 verdween eerst op 5 maart, maar daar na werd het snel zacht weer, waardoor het eerste ei niet bar laat werd ge vonden n.l. op 17 maart te Denekamp. In 1964 op 25 maart te Ederveen; 1965 20 maart te Oosterzee (Fr.) en Schagen (N.-H.), 1966 op 7 maart bij Amsterdam en verleden jaar ook op 7 maart bij Tilburg. De fenologische afdeling van het K.N. Dankzij het aantal voetmaten (toonhoogtes) zijn alle Ri-ha or gels zeer gemakkelijk te bespe len. Ri-ha biedt u 5 toonhoogtes per toets. U kunt hem desnoods met één vinger bespelen. Door meer kontrast in klankkleur en de grotere volheid van toon. Mede hierdoor heeft het Ri-ha orgel een toonaangevend karakter gekregen. Dankzij de grote produktle met export naar alle werelddelen kun nen In Ri-ha orgels veel meer speelmogelijkheden Ingebouwd worden voor een lagere prijs. Voor f 1.995,- heeft u reeds een volwaardig Ri-ha produkt (4-korig en Preset-registratie. Keuze uit 8 modellen en 3 houtsoorten. M.I., die zich ook bezig houdt met het voorspellen van de bloei van appel- en perebomen in ons land (dit aan de hand van het tijdstip van bladontplooiing bij de wilde kastanje), voorspelt vaak de vinddatum van het eerste kievitsei. SLAPPE WINTER Al zullen eerst eind volgende week de officiële wintercijfers bekend wor den, (de klimatologische winter ein digt op de laatste februaridag) zeker is al, dat deze winter, evenals die van ver leden jaar, als een wat slappe winter kan worden geboekt. Het enig opmer kelijke is geweest de korte maar in de oostelijke helft van ons land zeer in tense vorstperiode in de tweede januari- week, met in het noorden, oosten en zuiden van ons land meer dan 20 gra den vorst, hetgeen maar zelden in een zo korte vorstperiode voorkomt. Na half januari is de ontwikkeling weken achtereen zodanig geweest, dat we haar maar het beste snel kunnen vergeten. Door de weinig vorst is de temperatuur van het Noordzeewater ook aan de hoge kant gebleven. In echt strenge winters zoals in 1963, heeft de Noordzee eind februari nog een tem peratuur dicht bij het vriespunt, mo menteel wordt er door de lichtschepen voor onze kust 5 soms zelfs zes graden gemeten, hetgeen boven normaal is te noemen. Na zoveel gekwakkel is het te hopen dat februari nog de kortste weg naar het voorjaar gaat aanwijzen, zodat maart zich eens weer als een gunstige lentemaand kan gedragen. RIJMEN VAN TIJMEN 't Aantal sigaretten Dat gerookt wordt, stijgt. Zodat iedere roker, Hier zijn trek wel krijgt. Zes en zestig pakjes. Rookt nu elk per jaar. Dat is 't dus gemiddeld. Wie is de sigaar? Vrouwelijke rokers, Roken weer veel meer. Want daar is de stijging 't Sterkste deze keer. Anti-rook-reclame, Geeft al weinig baat. Daar men immers toch niet Al dat roken laat. Als dat zo blijft doorgaan, Zal het rookgordijn, In nabije toekomst. Nog wel dikker zijn. Zes en zestig pakjes. Voor 'n elk per jaar. Nog niet meegerekend, d' Extra f eestsigaar! Delft is wel zeer kostbaar, Ziend' op 't onderwijs. De T.H. ter plaatse. Wordt van zorg haast grijs, 't Loopt in de miljoenen. Wat het daar wel kost. En toch is 't gelukkig. Nog geen schadepost. Want het is een prachtig Nuttig instituut, 't Kost driehonderd gulden, ledere minuut. Reken dat eens even, In één jaar dus na. Tientallen miljoenen, Hebt ge dan aldra. Toch is Delft onmisbaar. Er wordt gestudeerd. Zodat dit geval daar. Nog steeds goed floreert. Sijmen zal wel dokken. Kosten geen bezwaar. Ingenieurs, men maakt ze Daar goed kant en klaar. Wegenbouwers kunnen, Straks goed aan de slag. Nieuwe wegennetten, Komen voor de dag. Splinternieuwe bruggen, Legt men strakjes aan. Op dit bouwprogramma. Blijkt heel veel te staan. Binnen vijftien jaren. Alles kant en klaar, 't Wroeten als de mollen, Komt straks openbaar. Goede rechte wegen. Zijn een eerste eis. Een en ander tegen Een vrij hoge prijs, 't Wegenbouwprogramma, Toont zeer duidelijk aan, Dat men in die zaken, Heus niet stil kèn staan. Spaarvormen (evl. te combineren): spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotlieekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering- maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. Eigenlijk hebben wij dat eerste kie vitsei niet eens nodig. Ook al zou het niet gelegd worden, dan barstten wij bij het eerste lentekrieken toch al los in een onstuitbaar klop-veeg-en-zuigwerk. De schoonmaakdrift bruist ons nu een maal door het bloed. Dat is nooit tegen te houden. Dan is er geen stofdoek, die nog een ogenblik rust krijgt, geen boender en geen spons, die nog eens ontspannen in een hoek kurmen liggen. Een belangrijk attribuut in deze tijd van stofwolken en schuimbergen is de zemenlap. Een delicaat artikel, waar voorzichtig mee wordt omgesprongen: het is immers duur, en het moet „lang mee". Zelfs vader, die de zeem zo graag gebruikt om de laatste hand aan zijn pas gewassen automobiel te leggen, wordt vaak op z'n vingers getikt. Sinds kort brengt de AKU echter een synthetische zeem op de markt, die een stuk goedkoper is dan het klassieke produkt, en die bovendien langer mee gaat. De door de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen goedgekeurde zeem heeft een flink formaat (44 x 37 cm) en is bestand tegen wasmiddelen, ammoniak, azijn en spiritus. Bovendien is hij niet gevoelig voor bacteriën en kan dus niet rotten. Voor automobilisten zal de zeem bin nenkort in de handel gebracht worden in een speciaal voor het vochtig bewa ren vervaardigde plastic koker. Vader en moeder kunnen dan fijn ieder hun eigen zeem hebben. Uit de jaarcijfers van Fleurop-Inter- flora-Nederland over 1967 blijkt over duidelijk dat bloemen vorig jaar een zeer grote rol hebben gespeeld in ons leven. Zo zonden de Nederlanders elkaar bij na 30.000 bloemengroeten méér, dan in 1966 het geval was, namelijk 734.929. (In 1966 705.067). In geld uitgedrukt gaf de Nederlan der in 1967 S.so/o méér uit aan het ver zenden van bloemengroeten. Was tot voor kort de meimaand met moederdag een topmaand voor de 1450 Fleurop-bloemisten; de decem bermaand is nu topmaand geworden, met bijna 90.000 bloemengroeten, die wij elkaar binnen 's lands grenzen toe zonden. Uit de cijfers blijkt voorts, dat de bloemenchèque „Kijk in m'n hart" snel aan populariteit wint. Hiervan werden er in twee jaar tijd ruim twee maal zoveel verzonden n.l. 1329 in 1965 tegen 3413 in 1967. [ERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK m nam afscheid, de hand van Lucie _s langer vasthoudend. Maar dat Irkte zij niet eens op. |Dag, Lucie. Binnenkort schrijf ik, Ipoed, Jan". fnkeie ogenblikken later reed Ga- lelle, opgewekt pratend (Lucie kon goed zien door de ruit, al was die beslagen) de oprijlaan door, de weg ff Westgouwe op. Zij verliet het vertrek. Tranen brand- Ji m haar ogen. „Nog koffie, kind?" |Was om te gieren, als er niets on- iispellends in lag. Dat was al te Pendelijk. Wat voerde dat mens in |ar schild? ^0 gauw de gelegenheid er voor was gon mevrouw Van Adrigem, met haar |n alleen, te informeren. jEen aardige jongen, die Fottema. Is bevriend met Lucie?" |.0, die twee kennen elkaar al jaren. J3 Kwam hiei; in de vakanties heel |aK. Maar dat is nu afgelopen. Je hebt f gehoord. Hij kwam afscheid nemen. Ja, een aardige jongen. Maar de hoofd zaak is, dat hij intelligent is. Daar zit een kop op. Hij zal vlugger voor arts klaar zijn dan normaal. En dan is hij nog niet tevreden". „Wat dan?" „Hij hoopt direct door te kurmen gaan voor chirurg. Maar tja, het geld speelt een rol. Een oom zorgt nu voor zijn studie, want zijn vader kan die niet be talen. Een vrij groot gezin. En een pre dikant verdient niet te veel, heb ik wel eens gehoord". „Wat is eigenlijk de bedoeling?" vroeg zij langs haar neus weg. „Moeten Lu cie en hij een paar worden?" Hij haalde de schouders op. „'k Weet er niets van. Zij gaan kame- raadschappelijk met elkaar om. Maar van verloving is tot nu geen sprake. Janny had het graag gezien, maar in vloed heeft zij er nooit op uitgeoefend". „Zou jij het wel willen zien?" „Och ja, waarom niet? Maar ik be moei me er niet mee. Nu hij hier niet meer komt bloedt die vriendschap van zelf dood". Mevrouw Van Adrigem dacht er an ders over. Hoewel Fottema niet luid had gesproken, had zij duidelijk ver staan, dat hij tot Lucie zeide: „Binnen kort sclirijf ik, hoor". „Aardige vent, hé, Gabrielle? Ten minste, dat vind ik". 't Was in de namiddag van die no vemberdag. Het tweetal zat weer in de huiskamer. Lucie was boven, Emil aan het lesgeven. „Ja, leuke jongen. En dan dokter". „Chirurg, bedoel je". „Chirurg?" „Ja, 'k heb met vader over hem ge praat. Hij wordt chirurg". „Nu, dan boft Lucie wel". „Lucie? acht je, dat er tussen die twee iets bestond? Volgens haar vader niet in het minst. Gewoon vriendschap. Die Fottema is nu net een party voor jou, Gabrielle. Beter dan Ribbius. Je vond hem leuk, heb ik gemerkt. Je hebt hem zó". „Wie? Ribbius?" vroeg het meisje, met afkeer. „Ben je mal! Ribbius! Hoe kom je er bij!" „Die moet ik tenminste niet". Gabrielle had op een feestje in Zee stad kennis gemaakt met Henk Ribbius van de firma Ribbius, een kleine rederij die twee motorboten bezat, welke een vrachtgoederendienst onderhielden tus sen Zeestad en Rotterdam en Amster dam. Henk Ribbius was een van de twee firmanten, vader en zoon. Van Adrigem mocht beiden graag, maar Ga brielle moest niets van de hofmakerij van de zoon hebben. Nu, het zal je weinig kosten, Fotte ma te winnen". „En Lucie dan? Ik wil hem niet van haar aftroggelen". „Och, mallerd, dat doe je niet. Er is niets tussen die twee. Maar het kan natuurlijk nog komen. Jij moet haar vóór zijn, dat is alles. Tussen die twee moet geen briefwisseling zijn of komen. Je moet op je qui vive zijn". „Wat kan ik daar nu aan doen?" vroeg Gabrielle. „Hij komt hier niet eens meer, heeft afscheid genomen". „Je kunt hem eens opzoeken in Utrecht. Zijn adres worden we wel ge waar. En zij mag geen brieven ont vangen. Dan bloedt het hele geval dood" Gabrielle keek haar moeder scherp aan. „Is u weer wat van plan? U zet altijd door. Zonder scrupules. Altijd ge daan". „Toe, laten we daarover niet praten. We komen er toch niet verder mee. Er is nu eenmaal verschil in temperament. En, ik wilde jullie goed opvoeden; ook laten leren. Het salaris van je vader, nu, dat was te weinig om van te leven en te veel om van te sterven. En toen dat onnozele pensioentje. Ik moest wel, ook voor jullie". Gabrielle lachte, min of meer smalend. „U redt u er aardig uit. Maar enfin, u hebt gelijk, er niet meer over te wil len praten. Maar hengelen om een man te krijgen, neen..." „Waarom niet? Dat is toch heel ge woon. Ik verg toch niet van je, dat je doet, wat ik gedaan heb?" „Dat zou er nog bij moeten komen", smaalde Gabrielle. „Dan wierp ik mij nog liever in de Seine. Maar ik wil op die manier Lucie niet in de wielen rij den". „Dwaas! Dat doe je niet. Het zijn de eigen woorden van je vader, dat er niets tussen die twee is. Vond je Lucie sorhs erg enthousiast, toen hij er was?" „Helemaal niet. Stom vervelend". „Juist, het kon haar weinig schelen, dacht ik. Maar je kunt nooit weten op de duur. Vooral als er geregeld brief wisseling komt. Dat mag niet. Die brie ven moeten onderschept worden. Dat kan hier gemakkelijk genoeg..." „Maman!" „Nu, je behoeft het niet te doen. Je moet het zelf weten. Maar je laat je een goede kans ontglippen". Hierbij bleef het gesprek, dat wil zeggen: voor die dag. Wat mevrouw Van Adrigem zich in het hoofd zette, liet zij evenwel niet los. De eerstvol gende dagen kwam zij er steeds op te rug. „Als die twee geen contact meer met elkaar hebben, heb je een gemak kelijke overwinning. Hij vond je aardig en jij még hem. Nu, dan komt het toch voor elkaar, Gabrielle. Je kunt geen betere partij doen". Gabrielle zwichtte voor de overtui gingskracht van haar moeder. Dat was niets bizonders. En niet voor de eerste maal. Daarbij kwam nog, dat zij voor het idee heel veel voelde. Hij was toch een aardige, sympathieke jongen... „Je hebt dus anders niets te doen dan de post nazien en als er een brief van hem mocht zijn, die onderscheppen. En ook opletten, of zij hem niet schrijft. Dat is alles". Het was eerst na kerstmis, dat er een brief voor Lucie uit Utrecht was. Even aarzelde Gabrielle, legde de brief terug, maar pakte die weer op en liep er mee weg. Op haar kamer wierp zij het schrijven, zonder het geopend te hebben in het vuur. Alleen het adres in Utrecht dat achter op het couvert stond, noteer de zij. Er verliepen enkele weken. Toen was er bij de uitgaande post een brief van Lucie aan hem. Die zou Utrecht nooit bereiken Haar aanvankelijke bezwaren waren weggenomen, nu zij al twee maal een brief had onderschept. Nadien, met wel vier, vijf weken er tussen, kwamen er nog twee brieven uit Utrecht. En toen was het afgelopen. Lucie schreef blijkbaar niet meer. HOOFDSTUK XXII 't Was vinnig koud. Een scherpe oos tenwind had de wateren gestold en op de stadsgrachten van Zeestad werd druk gereden. Even buiten de Nagelpoort, aan de weg naar Schouwenburg waren enkele niet al te grote landhuizen gebouwd, in één waarvan Van Stralen was gaan wo nen, toen hij eenmaal mededirecteur van het Van Adrigem N.V. geworden was.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 5