Jeugd van Oostflakkee kreeg een pluimpje! Plaatselljli mmw$ e taalstrijd n België Raad Goedereede vergadert Duto over de kop, bestuurder lichtgewond Brandweerkorps Sommelsdijk krijgt uitstel van executie Eclitpaar D. Neels- van der Velde 50 jaar getrouwd Veilingberichten Ooltgensplaat Dinsdag 20 februari 1968 No. 3663 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschiint tweemaal •per week: dinsdag- en vrijdagavond CONCERT IN DE GKOTE KERK TE OUDE TONGE Crediet voor Spuiboezemplan •k Plantsoenen worden door hen gespaard Contactavond werd druk bezocht PRINS HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Kedactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tel. (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 Gelijk reeds zovele malen in de Bel- sche geschiedenis is momenteel de alstrijd weer eens hevig opgelaaid, jns naar aanleiding van de situatie op universiteit van Leuven. Tot goed -gjip van deze kwestie willen we arop een korte toelichting geven. Zoals men weet is België op taalge- 'ed geen eenheid. Als we de één pro nt Duitstaligen aan de oostgrens van- ege hun gering aantal uitschakelen n men zeggen, dat het een tweetalig nd is. In het noordelijk deel wordt aams of Nederlands gesproken en in t zuidelijk deel Waals of Frans. De rcentages staan niet precies vast, om- t er ook een deel van de Belgen twee- lig is, maar men kan zeggen, dat on- veer SSVo van deBelgen Vlaams en •/o Frans spreekt. De Vlamingen zijn in de meerderheid. Het zou ons te r voeren na te gaan hoe deze situatie ontstaan. Wel staat vast, dat het land aarschijnlijk al sinds de Romeinse tijd rizontaal doorsneden wordt door een 'grens, ten noorden waarvan de Vla- 'ngen het Germaanse element verte- nwoordigen en tot het Nederlandse gebied behoren, terwijl ten zuiden deze lijn de Walen het Romaanse ment vertegenwoordigen en tot het anse taalgebied behoren. Een uitzon- ring moet gemaakt worden voor de ofdstad Brussel, die weliswaar in het aamse gebied ligt, maar waar over- -gend Frans gesproken wordt. Ze was rspronkelijk ook Vlaams, maar na 00 en vooral in de tweede helft van 19e eeuw werd ze verfranst doordat regering er zetelde, de leidende stan- er woonden en de stad een steeds langrijker internationale positie ee^. et is merkwaardig, dat de taalgrens de loop der eeuwen vrijwel niet van ats veranderde. Ze loopt in het Dos te beginnen, vanaf de Nederlandse -ns tussen Maastricht en Eysden, "wel oost - west halverwege tussen terloo en Brussel naar de Franse -ns ten zuiden van Kortrijk. De pro- cies Henegouwen, de kleinste helft Brabant, Luik, Namen en Luxem- -g zijn dus Waals, terwijl West- en st-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg het grootste deel van Brabant ams zijn. en Belgische taal bestaat er dus niet, nmin als een Zwitserse. In Zwitser- d spreekt men drie verschillende ta- n.l. Duits, Frans en Italiaans, maar tegenstelling tot België horen we ar nimmer van moeilijkheden. Toen 1815 tot 1830 België en Nederland Itoninkrijk vormden onder Willem I en er ook al moeilijkhedene maar zijn in de loop van de tijd steeds iger geworden. De gedachte ligt voor hand of het niet beter geweest was anderenland maar bij Nederland en "lonië, het Walenland, bij Frankrijk oegen. Maar dit is nooit gerealiseerd het zal ook wel nimmer gebeuren. danks hun gespletenheid op taalge- d voelen de Belgen zich één volk, al er in beide groepen wel voorstan- s van een dergelijke oplossing Sedert stichting van de huidige Belgische at in 1830 hebben Vlamingen en Wa- ondanks de taalkwestie een zekere mhorigheid gekregen. Deze was trou- 's in de voorgaande eeuwen ook al eliere mate aanwezig; de zogenaam- Zuidelijke Nederlanden vormden al de Bourgondische, Spaanse en Oos- "ijlcse tijd een eenheid. de loop der tijden heeft echter het ns altijd sterk gedomineerd. Het ft er zelfs naar uitgezien, vooral de ste tijd na 1830, dat de Vlaamse luur ten dode was opgeschreven. en onder de Vlaamse elite waren landstaal ontrouw geworden, vooral die in overheidsdienst waren. De ~e staat bezigde in bestuur, onder- E, rechtspraak en leger uitsluitend s, zodat dit de officiële taal van het d werd. Dat hiertegen echter een ctie ontstond, is begrijpelijk, want betekende niets meer of minder dan aanslag op de meest elementaire ten van de Vlaamse volksgemeen- p. Daardoor ontstond de zogenaam- Vlaamse beweging. Deze was aan- elijk cultureel van aard, waarbij adruk viel op de taalkwestie, maar reidde zich ook uit op politiek, we- chappelijk, sociaal en economisch ein. e kunnen er niet aan denken in een tenartikel het gehele verloop van taal- en cultuurstrijd in België te tsen. Het is het verhaal van de cipatiebeweging der Vlamingen n de hegemonie van het Frans-spre- d volksdeel, dat eeuwenlang hen had heerst. Dat dit mogelijk was on- "s de numerieke meerderheid van Vlamingen zat voornamelijk in de tandigheid, dat de Waalse Belgen 't algemeen veel meer intellect den in hun groep en daartegenover "amingen een heel eind achterston- in de ontwikkeling. De Walen heb- steeds laatdunkend op Vlaamse eburgers neergezien. Zoals alle s-sprekenden beschouwen ze hun als superieur boven andere en met e het Vlaams vonden en vinden ze inferieur Nederlands dialect. Op de echter kon hun overwicht geen d houden. De bewustwording van Vlaamse volk ging wel langzaam en emancipatie nog moeizamer, maar en strijd van meer dan een eeuw u toch vrijwel dë gelijkgerechtigd- bereikt. Het gevolg hiervan is ech- dat er in België een algemene sdualiteit (tweeheid) bestaat, die op gebieden urordt erkend. Deze dua- treedt vooral op cultureel gebied naar voren. Het principe van de eenta ligheid, n.l. Nederlands in Vlaanderen en Frans in Wallonië (Brussel gemengd) ligt ten grondslag aan het onderwijs van hoog tot laag, aan de administratie d.i. het regeringsapparaat, aan de recht spraak en het leger. Er bestaan Vlaamse en Franse koniriklijke academies van wetenschappen, de radio en televisie zijn gespleten in Vlaamse en Franse uit zendingen. De universiteiten van Brus sel en Luik zijn Frans, die van Gent werd in 1930 vernederlandst en die van Leuven is tweetalig, maar in deze zin, dat de opleidingen gescheiden zijn. De Vlamingen zijn met dit laatste echter niet tevreden. Leuven ligt ten noorden van de taalgrens, dus in het Vlaamse gebied. Daarom eisen ze, dat de Franse afdelingen van de imiversi- teit naar Wallonië gaan verhuizen en in Vlaanderenland uitsluitend Vlaamse instellingen voor hoger onderwijs zete len. Wat er thans in Leuven en in heel België gaande is over dit probleem, waaruit zelfs een zeer moeilijk oplos bare kabinetscrisis is voortgekomen, be treft de totale scheiding van de beide delen. Deze kwestie speelt al jaren, maar wordt af en toe in de actualiteit getrokken door één of andere actie. De universiteit staat onder het bestuur van de R.K. bisschoppen, die onder leiding van de kardinaal Sunens weinig of niets voelen voor decentralisatie en voorstan ders zijn van een „unitaire" vorm. Zij leggen het accent dus op de eenheid en doen dit nogal autoritair, hetgeen bij de roomse Vlamingen tot heftige veront waardiging leidt. Professoren en stu denten, culturele organisaties etc. spra ken zich radicaal uit voor de verhuizing van de Franstaligen uit Leuven naar Wavre, een plaats even ten zuiden van de taalgrens dicht bij Leuven. Tot dus ver is het er echter nog niet van geko men, omdat ook de politiek een woord je meespreekt. De Belgische liberalen zijn n.l. Frans georiënteerd en daar zij in de coalitie-regering-Van den Boey- nands zitten kon binnen het kabinet geen overeenstemming worden bereikt. Zo zit België voor de zoveelste maal in het tweetalenprobleem. Op zaterdagavond 24 februari a.s. zal er in de Nederl. Herv. Kerk te Oude Tonge weer een zang- en orgeluur wor den gehouden. Dit concert wordt gege ven door Arie J. Keijzer (orgel) met so listische medewerking van de sopraan Mevr. Charlotte van Oss-Èybergen. Aanvang van het concert is 7.30 uur n.m. Door de concertgevers is een mooi programma samengesteld. De raad der gemeente Goedereede zal a.s. donderdagmiddag om 2.00 uur in openbare raadsvergadering bijeen ko men. Maar liefst 33 agendapunten wachten op afhandeling. Daaronder is o.m. het voorstel tot verkoop van het pand Raadhuisstraat 4; het vroegere gemeentehuis, aan de Amro Bank te Rotterdam; het voorstel tot verlenen van garantie voor de bouw van 24 premiewoningen in het plan „Hermansweg"; het voorstel tot vast stelling voorbereidingsbesluit vaststel ling bestemmingsplan Ouddorp-be- bouwde kjom; en de voorstellen tot het beschikbaar stellen van credieten voor de uitvoering werkzaamheden bestem mingsplan „den Aanwas" te Stellen- dam; het slopen van „de Eendracht" te Ouddorp"; het herstel van het ri oolgemaal te Goedereede; het verleg gen van wegen in het plan „Hermans weg"; aanleg kampeerterrein te Oud dorp en het aanbrengen van een toren uurwerk te Goedereede. OUDE TONGE De gemeenteraad die vrijdagavond vergadert zal worden voorgesteld een aanvullend crediet van f 47910,be schikbaar te stellen t.b.v. het Spuiboe zemplan in Oude Tonge. In het kader van dit plan moeten nog de in het uit breidingsplan „Ebbe en Vloed' gepro jecteerde opritten worden aangelegd, het wandelpad verlegd, het nodige puin worden aangebracht en een beplan- tingsplan worden opgemaakt. De kos ten hiervan zijn geraamd op f 105.000. Daar het het gemeentebestuur is gelukt het plan in aanvullend werk te doen uitvoeren zal een subsidie van f 57090,- worden verkregen. CoöP. TÜINBOinWEILING DER Z.H.E. Afd. laroDELHARNIS Vienveiling van dinsdag 20 fehr. 1968 Klasse I: Grove 12,19, Middel 12,19; Drielingen 11,—; Picklers 11,13. Klasse II: Grove 10,79; Middel 10,75; Drielingen 10.05. Aanvoer 33.000 kg. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Heden dinsdagavond te 7.30 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan ds. C. Molenaar van Amsterdam-Noord. Vrijdagavond is de heer J. Meijer uit Ouddorp in de Fortuinweg met zijn Fiat 500 Giardinaire over de kop gegaan. Het ongeluk gebeurde tijdens een sneeuw- jacht. Het wagentje ramde een boom en kwam zoals de foto laat zien in de sloot terecht, dhr. Meijer kon op eigen kracht zijn wagen verlaten. De dokter die eer ste hulp verleende constateerde een ge broken sleutelbeen en schaafwonden. De auto is totall-loss. Burgemeester v. d. Harst heeft op de gisteravond gehouden contactavond met de burgery van Ooitgensplaat en het gem. bestuur de heren voorbereid op een nieuwe uitgave uit de gemeentekas. Nu eens niet weer voor een plan maar voor een nieuwe kast om al de plannen op te kunnen bergen. Weer zetelden, nu eens in een warme zaal, burgemeester en wethouders, de directeur van 'gemeeri- tewerken, de gemeentesecretaris en de chef van de afdeling financiën achter de tafel om de vragen te beantwoorden en geruchten en veronderstellingen die de groenteman ,aan de huisvrouw ver telt tot hun juiste proporties terug te brengen. Veel bleek overigens „een kwestie Vian geld!" Het vervoers probleem werd door dhr. P. Bom aangesneden. Dat de bus op de Blaaksedijk soms te lang wacht heeft tot gevolg dat passagiers voor O.Plaat de bus aan de Schaapsweg mis sen waarvan de chauffeur op tijd ver trok. Graag wilde hij dat het gemeen tebestuur dit ter kennis brengt van de directie der R.T.M. Burg. V. d. Harst was ter kennis ge komen dat de bus naar Ooltgensplaat zelfs 25 minuten speling heeft; voor de chauffer is er dan ook geen enkele re den om niet even op de bus uit Rot terdam te wachten. Een bescheiden wachthuisje op de halte Schaapsweg vond dhr. Bom drin gend nodig. Hierop kon de burg. antwoorden de de streekvervoersmaatschappijen hun service niet verder doorvoeren dan het betalen tot de helft van de goedkoopste gelegenheid al was het de voorz. niet ontgaan dat in Oude Tonge een prach tige gelegenheid wordt- gebouwd zon der ook maar enige financiële conse quenties voor de gemeente. „Misschien dat een vriendelijk briefje helpt hoopte de voorz. Ook wilde dhr. Bom graag politie begeleiding van begrafenisstoeten. Burg. V. d. Harst stelde daarbij dat de verkeers regelende taak in dezen nog slechts miniem was omdat de prak tijk leerde dat men respect heeft voor een dergelijke stoet. De politie verricht te dan ook nog slechts een decoratieve taak." De strook in de Esdoornstraat zag dhr. Bom graag veranderd in een keu rig plantsoen; al wist hij dat de jeugd een eerdere poging verijdelde, toch wil de hij een hernieuwde poging waarbij de medewerking van de jeugd kan worden ingeroepen. De ervaringen van de voorz. met de Plaatse jeugd waren echter beter. Ook dhr. Goudkamp was zeer tevreden over het gedrag van de jeugd, de mens kiest zijn natuurlijke pad maar spr. nam er stelling tegen dat de jeugd althans die van Oostflakkee vernie lend optreedt. De plantsoenendienst plant bij voorkeur geen bloemen waar het voor de hand ligt dat ze vertrapt worden. „De jeugd gedraagt zich voor beeldig!" prees dhr. Goudkamp. M.b.t. de voorgenomen verbreding van de Langeweg waarvoor in 1965 al land is onteigend hoopte dhr. Bom dat het zo snel mogelijk kan worden aange pakt. De onteigening moet zo stelde de voorz. als begin van uitvoering wor den gezien. Uitvoering is inderdaad ge wenst door meerdere factoren o.m. het voornemen van de Drinkwaterleiding Mij. langs de Langeweg een grotere drukleiding aan te leggen. Gehoopt wordt dat het werk nog in 1968 wordt uitgevoerd. Laag conjunctuur Het woord „laag conjunctuur" kwam dhr. A. Pieterse in deze tijd wat on waarschijnlijk voor. „Dat is de reden van onze laag conjunctuur?" vroeg hij. „Waar het gaat om het doen van in vesteringen en het doen van een be roep op de kapitatalmarkt heerst laag conjunctuur" stelde de voorz. vast. De gemeenten die tekorten hebben zitten onder een zeer streng toezicht". I.v.m. de schaarste op de kapitaalmarkt kan ^•■de Min. van Binnenlandse Zaken slechts een heel krap urgentie schema hante ren." Dhr. Pieterse vond dat er bij het ve le verkeer door de Wilhelminastraat maar weinig „magistratische" figui^n passeren, hij dacht dat de straat er an ders wel beter bij zou liggen. Het antwoord stelde dhr. Pieterse dik tevreden: „Over 3 weken krijgt U een nieuwe straat" werd beloofd; de materialen waren al besteld. Straten sahoon Dhr. Geerts vond vooral Nieuwe Tonge er „fris" uitzien; van de Plaat kon hij dat niet zeggen en graag riep hij de bevolking op de straat schone^ te houden. Het wandelpad vond dhr. Geerts ook niet meer zo fraai waarom hij daarin verbetering vroeg. Graag wilde dhr. Geerts in de Plaat een terreintje waarop de jeugd zich eens lekker kan uitleven, spr. begreep dat er niet veel grond beschikbaar is maar met een beetje goede wil Het wandelpad lo-ijgt een snoeibeurt en in gedeelten een bitumen pad. Naast het oefen-voetbalveld ligt een niet gebruikte punt wat mag worden gebruikt. Alg. Bijstandwet Het principe van de Alg. Bijstand- wet was door dhr. J. W. Duim een on ding gevonden omdat blijkt dat de Sociale toestand zo is dat er nog aan vullingen nodig zijn. Hij vond dat de mentaliteit m.b.t. het aankloppen om van deze wet gebruik te maken in het dorp sterk verdeeld is. „Laat de men sen die het nodig hebben maar komen maar breng anderzijds ook een rem aan". Zorg bij een begrafenis voor een nette begrafenis maar ga niet zover dat de nabestaanden van de uitkering in een auto kunnen rijden" maande dhr. Duim. Weth. de Vos, voorz. van het Col lege van Bijstand verklaarde dat de huidige normen zijn gebaseerd op de minimum lonen. Spr. wist dat het voor gekomen was dat bij het College van Bijstand de hulp van kinderen aan ouders werd gedeclareerd, dergelijke gevallen worden niet meer geaccep teerd en naar gezinszorg verwezen. De gevallen dat bijstand genietenden toch een om. in aanmerking te komen te groot bezit hebben- zijn beperkt; overigens bestaat er een regeling die in gesignaleerde gevallen terugbetaling verplicht. Zelf had dhr. de Vos meer dere malen voor de rechter gestaan en ook al de mensen die met de uitvoe ring van de wet belast zijn achtte hij voor hun taak berekend. Dhr. Y. Vos herinnerde aan de bran den in Hoogvliet; was dat voor de ge meenten geen aanleiding om reclame te maken; „kom naar Oostflakkee, hier zit je heerlijk en rustig?" vroeg hij. „We konden ze niet aan een passen de huisvesting helpen" betreurde de voorz.", als ze met zijn duizenden waren gekomen hadden we geen raad met ze geweten; onze lijst van woningzoeken den is nog zo lang G&en aansluiting? Dhr. Duim had gehoord dat de aan sluiting bij Stellendam nooit zal door gaan; het zou verband houden met en MIDDELHARNIS Bedankt. Ds. K. Schipper, Ned. Herv. predikant alhier heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. van Wezep bedankt. DIRKSLAND Winterconcert. Op vrijdag 23 febr. a.s. geeft de muz. ver. „Amicitia" onder leiding van haar dir. dhr. M. de Bonte haar Winterconcert voor donateiu-s en begunstigers in het Ver. gebouw „de Schakel" des avonds om 8 uur. Allen die hun rebus uit het „Amicitia"- Nieuws door eventuele omstandigheden nog niet hebben ingeleverd kunnen dit voor vrijdag 23 febr. nog doen bij het bestuur. MELISSANT Ouderavond. Vrijdag 23 febr. wordt ouderavond in de school met de Bijbel te Melissant gehouden. Aanvang half acht. Spreker Drs. C. v. d. Zwet over het onderwerp „testen van leerlingen". Ieder is van harte welkom. HERKINGEN Kerkdienst. A.s. zaterdag 24 februari des avonds om half acht hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Stu dent Bogaard uit Nisse. Ger. Gem. Nieuws. De collecte voor het Kindertehuis te Nunspeet heeft in de Ger. Gemeente opgebracht 160,33. A.s. donderdag 22 febr. des avonds om half acht zal er Jaarvergadering der Ger. Gemeente worden gehouden, dan zal er verkiezing zijn van ambtsdragers candidaten zijn: voor ouderling: de he ren J. den Boer, J. W. de Geus Mz. (aftr.) C. Kieviet (aftr.) en A. Soeteman. Voor diaken de lieren: M. de Geus (aftr.), C. Huizer Hz. (Aftr.), K. G. Nieuwland en C. C. Ras. in strijd zijn met de Rotterdamse ha ven en haar plannen er een „reuze haven" te maken. „Hoe zit dat nu?" vroeg hij. „Het Deltaplan wordt gesteund en gedragen door heel Nederland" ver klaarde de voorz. Alle organische le vensvormen zijn nu voorwerp van stu die geworden; ze kunnen niet alle tege lijk worden opgelost en het ligt voor de hand dat belangengroepen de toe komst terdege verkennen en dat men overlegt en studeert en zijn verlan gens kenbaar maakt. De belangen moe ten een concentratiepunt hebben waar over diverse bestuurslichamen zich heb ben uit te spreken. Er is behoefte aan een inter provinciaal structuurplan waar in de belangen worden vastgesteld en waarvan slechts bij hoge uitzondering wordt afgeweken. De kleine gemeenten moeten zich zo dacht de voorz. verenigen tenein de haar gezamenlijke belangen geza menlijk te kunnen bespreken om tegen de belangengroepen weerspraak en e.v. inspraak te hebben. De begroting bestseller? Dhr. Dorsman informeerde naar de mogelijkheid een gemeentebegroting te verkrijgen. Die mogelijkheid is er; hij kost f 50.-. „Duur" vond dhr. Dorsman. „Als het een bestseller wordt verla gen we de prijs" beloofde de voorz. Voort zei dlir. Dorsman het hinder lijk te vinden dat er „besloten zittin gen" worden gehouden omdat er dan punten behandeld worden waarin de raadsleden zich bloot moeten geven; hij vond het voor de kiezers wel prettig als ze juist dan de standpunten zou kennen. „Ze worden voortaan tot een minimum beperkt" beloofde de voorz. Dhr. Joh. Breeman hij had aan vankelijk ook burgemeester willen wor den informeerde naar de stand van zaken m.b.t. de inpoldering van de Hel- legatsplaten. „De budgettaire toestand van het be treffende Ministerie staat uitvoering in de weg" verklaarde de voorz. Het bij een brengen van 2 miljoen uit particu liere bron slaagde evenmin omdat con cessies die werden verlangd niet kon den worden. Het laatste gegeven is dat de dijkver hoging nog slechts f 450.000,— hoeft te kosten waardoor de inpoldering nog minder aantrekkelijk wordt. Op de vraag van dhr. Breeman of Ooltgensplaat al financiële voordelen van de gem. herindeling heeft kon de burgemeester kort zijn. „Geen enkele" antwoordde hij; ieder een is er stU vanconstateerde hij. „Jammer dat Jan Knape er niet is...." vond dhr. Dorsman; de Flakkeeër en ook mensen van de overkant zijn wel degelijk voor de belangen vail Flak- kee in de weer." Dhr. Dorsman vroeg naar de moge lijkheid een circulaire te verspreiden n.a.v. de inhoud van de bouwverorde ning waarop staat wat wel en niet zon der vergunning mag. De voorz. vond dat moeilijk uitvoer baar, hoogstens kunnen algemene richt lijnen nader bekend worden gemaakt. Prettig slot Dhr. Jac. Fun kon maar liefst vijftig jaar terugzien. Als hij de gemeente van nu met toen vergeleek vond hij het mooi; kelf en schoon behalve achter het Boomgaardpad bij het bungalow park' aan de Roode Kruislaan waar het een modderpoel is. Dhr. Goudkamp stelde hem gerust; de straat is pas aangelegd en in het voorjaar zal het terrein met gras in gezaaid. ■A" „Ze mag spuit nog versiyten" Wanneer de thans 15 jaar oude brand weerwagen van Sommelsdjtjk naar het oordeel van de Districtsinspecteur van het Brandweerwezen niet meer aan de eisen voldoet en derhalve dient te worden afgevoerd zal dat het defini tieve einde van het brandweerkorps v,an Sonunelsdgk betekenen. Dat is de strekking van het besluit v,an Gedepu teerde Staten waarvan zy by brief van 24 jan. aan het gemeentebestuur van Middelharnis mededeling hebben ge daan. Concentratie. G.S. geven te kennen op grond van de door het college van B. en W. van Mid delharnis en de Districtsinspecteur van het Brandweerwezen daarvoor aange voerde argumenten de voorkeur te blij ven geven aan één opstelplaats voor het brandweermateriaal in Middelharnis- Sommelsdijk, bestaande uit een lage- en een hogedruk-eenheid, te stationeren in de brandweerkazerne van Middelharnis. G.S. hechten derhalve geen goedkeu ring aan het door de raad van Middel harnis op 7 sept. genomen raadsbesluit dat een wijziging van de eerder vast gestelde Verordening reorganisatie Brandweerkorpsen beoogde in die zin dat de bltiseenheid van Sommelsdijk zou blijven voortbestaan. Nog niet urgent. Aangezien echter de Districtsinspec teur de aanschaf van een hogedruk-een heid naast een lagedruk-eenheid eerst urgent acht als de „thans nog in goede staat verkerende" bluseenheid van Sommelsdijk voor vervanging in aan merking komt, hebben G.S. er geen be zwaar tegen dat de eenheid van Som melsdijk blijft gehandhaafd totdat ze moet worden afgekeurd. Wanneer dat het geval is, dan ware, zo zeggen G.S. de aanschaf van een hogedrukpompin- stallatie aan de orde te stellen. Nu de spuit van Sommelsdijk derhalve niet aan Nieuwe Tonge vervalt geven G.S. te kennen tegen aanschaf van een een voudige brandweereenheid voor Nieu we Tonge geen bezwaar te hebben. G.S. verzoeken B. en W. te bevorde ren dat de raad haar besluit van 7 sept. intrekt en de op 1 juU 1967 in werking getreden Verordening aanvult met een bepaling als bovenbedoeld. Een dezer dagen is het 50 jaar geleden dat Adrianus Neels en Jannetje van der Velde op het Raadhuis te Middelharnis door burgemeester Ulbo J. Mijs in de echt werden verbonden. Dhr. Neels kwam van Ooltgensplaat, waar hij als landbouwer zijn bedrijf had. Vanzelf moest zijn vrouw mee naar De Plaat, maar in die 50 jaar heeft ze toch altijd nog een klein plaatsje in haar hart voor Middelharnis overgehouden. Het echt paar (beiden 74 jaar), wonende Voor straat 34, Ooltgensplaat, geniet nog een goede gezondheid en neemt in de dorps gemeenschap een voorname plaats in. Met name dhr. Neels heeft zich op velerlei terrein bewogen en doet dit nog Hij beweegt zich vooral op kerkelijk ge bied. Vanaf de oprichting in 1934 is hij lid van de hervormde mannenvereni- ging. Van 1927 tot 1940 was dhr. Neels Notabel van de hervormde kerk, in 1940 werd hij gekozen als kerkvoogd en in 1966 in de vacature van wijlen dhr. G. H. L. de Bruin als president-kerkvoogd. Ook fungeerde hij geruime tijd als kol- lektant. Meer dan 50 jaren is dhr. Neels lid van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" en gedurende meer dan 25 jaar bestuurslid. In het bestuur van de Chr. Nat. School had hij zitting van 1941 tot 1956 en in het bestuur van de Weipolder - Alteklein bekleedde hij de ze functie tot aan de samenvoeging van de polder Sint Adolfsland. Als echte Oranjeklant heeft dhr. Neels veel Oran- jefeesten op touw helpen zetten. Hoe wel mevr. Neels vanzelf voor haar ge zin zorgde, bleef er altijd nog wel tijd over voor enig kerkelijk werk. Zij was aktief lid van de vrouwenvereniging, etc. Bij de familie Neels klopt men nooit tevergeefs aan. Dankbaar zijn beiden voor genoten weldaden. Dhr. Neels is driemaal ern stig ziek geweest maar mocht weer ge heel herstellen. Als landbouwer en vee houder heeft hij ook nog 16 jaar, samen met wijlen dhr. W. J. Buth in de vee handel gezeten. Dinsdags ging het met de vroege tram (4 uur) naar de markt te Rotterdam. Dat is nu wel geheel an ders geworden. Vrijdagmiddag en avond zal het echt paar met hun kunderen (twee zonen) en kleinkinderen recipiëren in het Ver enigingsgebouw „'t Centrum". Met deze gouden bruiloft wensen wij hen van harte geluk. Het zal hen zeker niet aan belangstelling ontbreken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1