Echtpaar bij auto-ongelul( gedood „Nou eerlijk zijn ifurgemeesiei* 1" i visserij in het Parlement Plaatselijk nieuws Botsing op Rijksweg G revel ingendam Besprelcing over Coniaciavond in Achihuizen Dinsdag 6 februari 1968 No. 3659 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond apen rmte war- s te tand ;hul- ator .tras. ie' »0.- Dodelijlc ongeluic bij Kapelie Zeven gewonden in liet ziekenhuis Bezwaarschrift Geref. Gemeenten aan de IViinister over zedenbederf stabiliteit vissersvaartuigen Aciithuizen lieeft gerechtvaardigde Iclacliten Staatkundig Gereformeerde Partij februari Us HENDRIKSTRAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDELHARNIS Hactie en advertenties: Kantoor Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 26 29, na 6 uur 's avonds Tel. 20 25 Giro 167930 ABONNEMENTSPRIJS 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. aroensdag 24 januari is in de vaste Issie voor de visserij in de Tweede f gedurende de morgen- en mid- Igadering de problematiek van de landse visserij besproken ter ge leid van de begrotingsbeiiande- \n de minister van Landbouw en i Lardinois. Daarbij zijn allerlei p-nen op dit gebied door de Ka len ter sprake gebracht. In de felingen van de Staten-Generaal" ftenografisch verslag) beslaan de lies 27 dubbelkoloms pagina's. We f er datgene uit overnemen wat Jrijk is voor de visserij van Goe ie (Stellendam, Goeree en Oud- |en van Zeeland. Vanwege de luimte moeten we ons beperken Isprekers Ir. H. van Rossum (S.G. I Van Bennekom (A.R.P.) en de brden van de Minister. Jiet punt „beveiliging van vissers- In" zeiden beide sprekers het vol heer Van Bennekom (A.R.P.) Ier de Voorzitter! ^eerst wil ik mijn bijzondere er- ijkheid betuigen aan het adres Minister voor de maatregel, die rijfeld mede door zijn toedoen tot Es gekomen tot beveiliging van de ischepen, tot verhoging van de [eit door verlenging van deze ti; bovendien zijn door de Rege- linanciële tegemoetkomingen in ft gesteld. Het is de Minister en len uiteraard bekend, dat dit een vas, dat lang heeft gehangen en I heeft gewogen. Ik ben er dank- |oor, dat het de Minister is gelukt punt iets te doen voor de be- Jig van onze vloot, want wij erva- Bkens weer met angst en schrik, II ongelukken met vissersschepen len. Ik zou aan de Minister op dit Pillen vragen, of het hem bekend Iveel schepen gebruik hebben ge lvan de mogelijkheid om op deze jen financiële tegemoetkoming te ■gen. Is er al enige peiling van de pelling die er bestaat dank zij etroffen maatregel? peer Van Rossum (S.G.P.): er de Voorzitter! Ook ik wil be- met mijn erkentelijkheid uit te voor het feit, dat de Minister Igelen heeft genomen voor de Ering van de veiligheid van de gchepen. goed ben ingelicht, geldt in Ne- nog steeds een maximale trek- Ivan de motoren van visserssche- beciaal wat betreft de garnalen- |ine zeevisserij. In de „Visserij van 5 oktober 1967 wordt me- jeld, dat er bepaald sprake is van pjving tussen de Belgische en de andse vissers. De Belgische vis- jn niet aan bepalingen gebonden, 1 de Nederlandse vissers wel ge- zijn aan een bepaalde trek- van de motoren. Misschien is iets te doen. nedewerking van de vorige Mi- jean Landbouw en Visserij is voor Êrij op de Noordzee een systeem Ide plaatsbepaling ontwikkeld, |or de schade aan de netten be- wordt beperkt, n.l. het Decca- De „Visserijwereld" heeft er |ir tegen, dat er wel een zender is naar en Delfzijl, maar dat er in den van de Noordzee geen zender Bt doel is. Men hoopt, dat daar |op 's Rijks kosten een zender zal iter Lardinois: Mijnheer de jter! In de eerste plaats wil ik de "an Bennekom, Van Rossum en :an dank brengen voor hetgeen en gezegd over de maatregelen, genomen ter bevordering van ;ere stabiliteit van de vissers- Het was inderdaad moeilijk ;e beslissing te nemen, omdat ook bepaalde principiële kan- itzaten en niet zozeer vanwege nciële middelen, die overigens il enige kopzorg hebben gekost 'e vinden, te meer omdat zij uit aande fondsen van de Departe- van Verkeer en Waterstaat en w en Visserij moesten worden M. Ik verheug mij erover, dat atregelen bij uw commissie een tig onthaal hebben gevonden, etreft de belangstelling bij het even moet ik u zeggen, dat de- sinds enige tijd open is en dat e dagen geleden reeds een tien- ragen waren binnengekomen, bepaald niet beneden de ver- g. Wij menen echter, dat dit in teel pas een begin is, ook gezien 'rag, dat daarvoor in eerste in- door ons is geschat, n.l. dat aan 'emie een 6 a 7 ton zal worden uitbe- ald; hieruit blijkt ook, dat wij wel de irwachting hebben, dat dit inderdaad '1 begin is en niet meer. De hierbij betrokken schepen worden F.SS^'^'^ss^svelijk geheel onderzocht en [t uiteraard ook niet allemaal in eken. inister antwoordde verder nog ;en van dhr. Van Rossum: ier Van Rossum heeft gesproken eilijkheden tussen de Belgische 'ederlandse gamalenvissers. Er iespreking met Belgische verte- 'digers in België binnen van de wederzijdse bevissing w Al.rraUBK."^'^^^'^^^^ Belgische territo- ^;^'„w,. 'y^teren, opdat voor België en Ne- ?^^^^Z-f^ dezelfde regeling kan worden -'troffen. Sedert 1965 is de visserij op geoiea. .malen voor Belgische vissers slechts baar doo- .egestaan indier; de trekkracht van )9bUb }^''j[^mtnig niet groter is dan 2000 kg. mistratie l^Hlen proberen, de moeUijkheden Z274 rmerJc :in >0 irdag krijgt derhe- !7) die ;rk, Chr. fi de Gemeen'! diskussie 1. sportbe' de orde kt* thema-nui verp: „OnsJ er?" Mede> zijn dr. A- J. Smits ethiek va' in overleg tot een oplossing te brengen. De heer Van Rossum heeft in dit ver band over de zenders gesproken, met name over de „Decca-chain", die onze zeevissers een belangrijke faciliteit biedt. Ondanks vroegere afspraken zal de opbouw van dit systeem, dat thans gedeeltelijk is gerealiseerd, voor 100 pet. door de overheid worden betaald. Inderdaad hebben bepaalde vissers op de Noordzee, b.v. voor onze kusten, niet hetzelfde voordeel hiervan als andere, dat komt door de plaats. Doch vrijwel overal is men door deze faciliteit erop vooruitgegaan. Vervolgens kwamen de oester- en mosselculturen ter sprake. Allereerst sprak hierover Ir. van Rossum. De heer Van Rossum (S.G.P.): Mijn heer de Voorzitter! Zodra wij spreken over de oester- en mosselcultures moe ten wij dit zal duidelijk zijn be ginnen met de schaderegeling. Op 8 mei 1958 is de Deltawet in het Staats blad verschenen, dus al bijna tien jaar geleden. In artikel 8 van deze wet staat dat de schade aan belanghebbenden op basis van nadere wettelijke bepalingen zal worden vergoed. Tot op heden is er alleen een voorlopige wet voor de oes terkwekers, maar de andere wetten hebben de Kamer nog niet bereikt. De primaire verantwoordelijkheid hiervoor ligt weliswaar bij de Minister van Ver keer en Waterstaat, maar vanmorgen hebben wij dat in een ander verband ook gehoord deze Minister is toch wel als één van de grote belangheb benden bij deze schadekwestie betrok ken, omdat het een zuivere visserij aan gelegenheid is. Heeft de Minister bij zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat al vorderingen gemaakt bij het tot stand brengen van deze schaderege ling? De wet voor de regeling van de scha de van de oesterkwekers is wel tot stand gekomen, in enkele gevallen zijn er ook wel voorschotten verstrekt, maar nog geen enkele regeling is definitief af gesloten. Hierover heerst nogal onge rustheid. Bovendien levert de regeling zelf ook nogal wat moeilijkheden op die in nauw verband staan met de visserij die in stand blijft. Hoe wordt de schat ting van de oestervoorraden, die in de wet is geregeld, verricht? Wordt daar bij rekening gehouden met het verschil tussen de prijs van de zaaioesters in 1957 en in 1962? Worden deze en andere factoren voldoende in aanmerking ge nomen? Verder heeft ons het bericht bereikt dat er nogal wat verschil is tussen het feit of en zo ja hoe de alternatieve ar beid van de oesterkweker en zijn per soneel al dan niet wordt aangewend. Vooral voor de visserij die in stand blijft, maakt dit veel uit. Wij hebben van de Minister al gehoord, dat in deze branche de traditie een nogal belang rijke rol speelt. Vele mensen zijn er ook aan gehecht om op het water te blijven werken. Dan moet er echter ook een ze kere stimulans zijn, waardoor zij kun nen overgaan bij voorbeeld naar de mossel- of gamalencultuur. Lezen wij de wet goed, dan kan men daaruit con cluderen, dat degenen die het minste doen de hoogste vergoeding krijgen. Ik heb daarvoor een voorbeeldje met ge tallen opgesteld. Het lijkt mij beter, dat dit als noot in de Handelingen wordt opgenomen. Bij een gelijke startbasis met, bij voorbeeld, een oestervoorraad ter waarde van 190.000,— krijgt de gene die zeer actief is een uitkering van 80.000,en degene die minder actief is van 160.000,—. Dat wil zeggen, dat men dus eigenlijk zo min mogelijk moet doen. Mij lijkt dat een dergelijke pre mie bepaald niet behoeft te worden uit geloofd. Hoe wil de Minister zich ten aanzien hiervan opstellen? Fiscaal kan het nog wel eens anders uitvallen, omdat de fiscale kant in dit voorbeeld nog niet is meegerekend. Zijn de Minister de moeilijkheden van fiscale aard bij liqui datie van het bedrijf bekend en zo ja, kan hij hierop wat dieper ingaan? (Zie vervolg pag. 2 eerste kolom) Zondagmorgen om half twee had en kele honderden meters voor de kruising Rij ksweg Gre velingendam-Tonisseweg te Oude Tonge een frontale autobotsing plaats. Er waren wonder boven wonder geen gewonden. Dhr. V. J. Stedehouder uit Vlaardingen remde komend van de Grevelingendam wat af voor de kruising die hij naderde. Hij raakte daardoor in een slip en botste frontaal op de wagen van dhr. H. J. v. d. Es /lit Rotterdam. De materiële schade was aanzienlijk. GOES De 21-jarige A. de Koning uit Zeist is vrijdagmiddag dodelijk gewond bij een verkeersongeval op rijks^weg 58. De auto, die hij bestuurde, botste op een tweewielige aanhangwagen van een vrachtauto, die door nog onbekende oor zaak was losgeschoten en op de linker- weghelft was terechtgekomen. De heer De Koning overleed na aan komst in het ziekenhuis in Goes. De 30-jarige M. Vierhout uit Driebergen, die naast de bestuurder zat, werd ern stig gewond. Het echtpaar Ary Johannes van der Vliet (45) en Maatje van Markesteyn (40) uit Oude Tonge hebben zondagmor gen om één uur bij een ernstig ver keersongeluk nabij Oude Tonge het le ven verloren. Zeven van de acht inzit tenden van de andere bij het ongeluk betrokken wagen moesten in het zieken huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer en mevr. van Vliet na familiebezoek in Achthuizen naar huis reden. Ter hoogte van de kruising met de Kranendijk slip te hun wagen een Taunus 17 M Su per en met een snelheid van naar schatting 50 km gleed de wagen in dwarsrichting op een naderende V.W. bus af. De bus ramde de personenwagen ter hoogte van de bestuurdersplaats en de beide inzittenden moeten vrijwel op slag zijn gedood. Bij dhr. v. d. Vliet werd een zware schedelbasisfractuur en bij mevr. v. d. Vliet een gebroken hals wervel geconstateerd. Ook de V.W. bus werd zeer zwaar beschadigd. De acht inzittenden, allen leden van de band „The Rotations" uit Alblasserdam raak ten op één na allen gewond. De meesten hadden een arm, been of schou der gebroken en een had een zware hersenschudding. In de wagen werd het een ware ravage door het vernielde in strumentarium dat werd meegevoerd. De ene die niet naar het ziekenhuis hoefde was zo geschokt door het ge beurde da^ hij moest worden gekal meerd. Beide wagen zijn totall-loss; ze wer den door garagebedrijf Nijsse geborgen. Ook de gemeente Oude Tonge is door het gebeurde diep geschokt. Het omge komen echtpaar laat een dochtertje van 15 jaar na. De begrafenis zal a.s. don derdagmiddag te Oude Tonge plaats hebben. Na het protest van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland hebben de Gereformeerde Gemeenten nu een be zwaarschrift gericht aan minister Klom- pé betreffende de IKOR-CVK-Oude- jaarsavonduitzending en de zedenver wildering in het algetmeen. Ook hebben de Gereformeerde Gemeenten in een bezwaarschrift aan minister De Block (economische zaken) gevraagd om een wettelijk verbod van handelsbeurzen op zondag. In hun eerste brief constateren de de- putaten bij de hoge overheid van de Gereformeerde Gemeenten, dat tegen uitzendingen per radio en televisie, wel ke naar hun oordeel zedenbedervend zijn en een ontzettend gevaar meebren gen, in het bijzonder voor de jeugd, door de rechter niet wordt opgetreden alzo geen strafvervolging wordt inge steld, terwijl ook de minister van jus titie geen opdracht geeft om procesver baal op te maken. Hieruit blijkt dat dit alles getolereerd wordt, zo schrijven zij, Deputaten noemen als voorbeelden naast de „Liedjes aan de kerk" ook de uitzendingen Hoepla en Sextant. Godonterende en zedekwetssnde lectuur „Dit alles en nog zoveel meer wij denken aan uitgaven van boeken onder andere van Jan Kremer en Van het Reve, waarvan de inhoud zo uitermate krenkend, Godonterend en zedekwet- send is doet ons met veel zorg be zet zijn, aangezien de overheid, als Gods dienares, haar van Gods wege opgeleg de roeping verzaakt, waardoor het kwaad voorteet als de kanker. Deputaten, dit alles met droefheid konstaterend en God biddend, dat ons volk van dit verwoestend, Godonterend en met Zijn heilige Wet in strijd zijnde zondekwaad moge verlost worden, doen bij deze een beroep op Uwe Excellen tie, dat het U behagen moge zulke maat regelen te treffen of te bevorderen, dat zulke maatregelen worden getrof fen dat een einde wordt gemaakt aan God tergende en zedenverwoesten- de uitzendingen, en dat van overheids wege worde opgetreden tegen het uit geven van zedeloze lectuur", aldus de brief aan minister Klompé (cultuur, re creatie en maatschappelijk werk). Geen Jaarbeurs op zondag Aan minister De Block betuigen de putaten hun dankbaarheid voor zijn toe zegging, dat hij al het mogelijke zal doen, om de directie van de Jaarbeurs op haar besluit tot openstelling op zon dag te doen terugkomen. Mocht dat ech ter niet tot overeenstemming leiden dan vragen zij om een wettelijk verbod. Zij gronden dit op het vierde gebod alsmede op sociale overwegingen. Beide bezwaarschriften zijn onderte kend door ds. L. Rijksen te Rotterdam en A. J. Schot te Middelburg, respec tievelijk voorzitter en secretaris van het deputaatschap bij de hoge overheid van de Gereformeerde Gemeenten. MIDDELHARNIS Kerkdienst. Zaterdag 10 februari, des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. Ge meente alhier voor te gaan student A. Snoep te Utrecht. Poging tot brandstichting. Na an derhalf jaar is weer gepoogd bij de fa. P. Kievit te Middelharnis brand te stichten. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd weer brandend materi aal aangetroffen tegen de deuren van de werkplaats. De dader S. is voor de Off. van Justitie geleid. Brand in woonwagen. Zaterdagmid dag is brand uitgebroken in een woon wagen staande op het woonwagenkamp Een deel van de inboedel brandde uit; het was niet verzekerd. HERKINGEN Vorige week is een lading ijzeren mallen verzonden door schipper W. van der Vliet, die zijn vervaardigd door het Landbouwmechanisatiebedrijf van fa. de Lignie, ten behoeve van een slui- zencomplex te Rozenburg. Nog meer dere ladingen liggen gereed ter ver zending. Aftredend. Aan de beurt van aftre den als bestuurslid van de Chr. School op Ger. Grondslag alhier zijn dit jaar de heren J. C. Kalle en J. C. Melissant. De heer Melissant stelt zich niet meer herkiesbaar. Collecte. De collecte voor de zit plaatsen heeft opgebracht in de Geref. Gemeente f 168,68. Aanrijding. Zaterdag had een aan rijding plaats tussen de nieuwe Daf van de heer Bakker uit Dirksland en de Mercedes van R. van Putten. Toen de heer R. links een inrit vrilde inrijden kon dhr. Bakker die er achter reed, niet verhinderen deze te ontwijken, waar door beide wagens deerlijk werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. NIEUWE TONGE Ger. Gemeente. Donderdagavond half acht hoopt voor ons voor te gaan Ds. Weststrate van Meliskerke. Tevens be vestiging Ambtsdragers. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ouderavond O.L.S. J.l. vrijdag werd een Ouderavond gehouden in 't Tref punt van O.L. School te Stad aan 't Haringvliet. De voorzitter Jac. v. Nieu- wenhuizen opende de avond en heette He ouders van harte welkom. Ondanks dat er veel zieken zijn in de gemeente was de zaal nog goed gevuld. Op deze avond werd een inleiding gehouden door dhr. A. G. Castermans, Rector aan het Rijksatheneum en Havo te Middelharnis over het onderwerp „De Mammoethwet". Duidelijk gaf dhr. Castermans hier over een goede toelichting. Daarna hebben de oudste leerlingen enige ge dichten voorgedragen wat bij de ouders wel in de smaak viel. In de pauze had bestuursverkiezing plaats, aftredend en herkiesbaar waren de heren W. Mackloet en Ant. v. Dru- ningen. Er was een demonstratie met de nieuwe filmprojector, die de ouders hebben geschonken aan de school, er werden schoolfilms gedraaid om de ouders te laten zien hoe de kinderen de leerzame stoffen van land- en tuinbouw en van de gehele industrie in Ons land te zien krijgen. Het hoofd der school dhr. Tanis gaf een uiteenzetting over het Schoolfonds, waarna de avond besloten werd. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag. Woensdag 7 febr. des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaarden samenkomst ge houden worden. Kerkelijke huwelijksbevestigingen. Vrijdag 9 febr. a.s. zal te 2.30 uur nam. in de Hervormde Kerk van Langstraat de huwelijksbevestiging plaats vinden van Teunis Brandt te Bleskensgraaf en Hester de Berg te Langstraat, door de weleerw. heer ds. P. Vermaat. Om 4 uur nam. zal in de Herv. Kerk van Ooltgensplaat de huwelijksbevestiging plaats hebben van Comelis Vis te Som melsdijk en Johanna M. Korteweg, al hier, eveneens door ds. P. Vermaat. N.a.v. de mededelingen die door ver schillende schippers-eigenaren van kot ters van de scheepvaartinspectie worden ontvangen als zouden sommige schepen qua stabiliteit ver beneden de wenselijk heid geacht worden wordt a.s. zater dagmiddag, om 2.30 uur een voorlich tingsmiddag gehouden in het Ver. ge bouw te Ouddorp. Burg. Smith wil hiermede een eind maken aan de onrust die een dergelijke mededeling verspreidt mede in het licht van de recente ongelukken bij de kot ter vloot. Het leek burg. Smith nuttig een vergadering te beleggen waarop de problemen vrijuit kunnen worden be sproken terwijl dat ook het gezag van de scheepvaart-inspectie die alle in bedrijf zijnde kotters toch goedkeurde! ten goede kan komen. Er zal een forum worden gevormd waaraan o.m. medewerken de hoofd inspecteur van de scheepvaartinspectie dhr. Doorn, dhr. Thurmer, hoofd van ie afdeling productie aangelegenheden van de directe visserijen van het Minis terie van Landbouw en Visserij en hun medewerkers. Ook de bemanningen zijn op deze middag welkom. Achthuizen dat het vroeger moest „bewerkstellingen in twee gemeente raden" en nu naar burgemeester v. d. Harst verzekerde in de raad van de nieuwe gemeente (Jostflakkee een zeer goede vertegenwoordiging heeft, heeft gisteravond het gemeentebestuur op de gehouden contactavond kunnen atten deren op die dingen die misschien aan hun aandacht zouden kunnen ontsnap pen. Burg. V. d. Harst wilde met de Achthuizenaren gaarne ook over het ontwerp uitbreidingsplan spreken, welk plan aan de buurtschap een duidelijker leefbaarheid zal geven. Spoedig bleek dat Achthuizen nog tal van gerechtvaar digde wensen heeft. „Hoe kunnen wij met een begrotings tekort van f 388.000,— nog wat vra gen?" stelde de eerste spr., hij had ge noeg verlangens zoals bejaardenwonin gen en uitvoering van het riolerings- plan maar hij vroeg zich af wat de ge meente met zo'n tekort nog te bieden heeft. Burg. V. d. Harst voerde daartegen aan dat het gemeentebestuur niettemin het verzorgingspeil dient te handhaven en zo mogelijk dient te verbeteren. „Goed wonen, goed werken en goed ontspannen zijn belangrijke zaken." Spr. zei het geduld waarmee de be volking het gemis aan een riolerings- -telsel draagt te bewonderen. Reeds is een plan opgemaakt waarvan de uitvoe ring een half miljoen zal kosten terwijl daar geen enkele uitkomst tegenover staat. „Er moeten uit geldleningen e.d. eerst centen komen om een en ander te realiseren" stelde de burg. vast. „Dat dat allemaal niet gemakkelijk gaat mag het gemeentebestuur niet ver leiden bij de pakken neer te gaan zit ten" vond de burgemeester. Slecht onderkomen Dhr. Moerenhout vond het patro naatsgebouw waarin de contachtavond werd gehouden verre van ideaal, het is ongezellig en koud en spr. vond dat de jeugd en bevolking er maar een slecht onderkomen aan heeft. Burg. V. d. Harst kon het daarmee roerend eens zijn. Hij herinnerde aan een eerder plan het vroegere klooster tot jeugd- en verenigingsgebouw te be stemmen maar de bestemming is later veranderd in een zusterhuis terwijl er toch voor f 32000,in was geïnves teerd voor het Sociaal culturele leven. „Er wordt hard gewerkt aan plarmen die in deze situatie verbetering kun nen brengen; de behoefte aan een goed gym- en verenigingslokaal is groot,, wist de burgemeester. „Er is een plan netje in beraad maar mocht dat niet lukken dan zal het patronaatsgebouw een opknapbeurt worden gegeven." be loofde hij. Woningnood Dhr. de Waal klaagde over zijn wo ning aan de Kranendijk. „Ik zit in een koud huis met zijn achten. We slapen in één slaapvertrek; ik zit al 8 jaar in de Woningbouwvereniging maar steeds zie ik jonggetrouwden voorgaan!" mop perde hij. „Woningen moeten in beginsel wor den gebouwd ter leniging van de wo ningnood" verklaarde de voorzitter, er op wijzend dat de Woningbouwver. niets of nauwelijks rekening houdt met „nood". Zij is bovendien gebonden aan haar statuten. De gemeente die een taak heeft volgens de w^oonruimtewet moet verdelen naar „nood". „De urgen- tielijst in Achthuizen is groot" wist de burgemeester. Je kunt Achthuizen al- lezen maar uit de nood helpen door gelijk een contingent woningwetwonin gen te bouwen; plannen voor de bouw van 52 woningwetwoningen werden ech ter afgewezen. De Waal: „Vindt U het dan recht vaardig dat ik al acht jaar wacht en jonggetrouwden in een nieuwe woning trekken!" Een grief van dhr. de Waal was ook dat er door de ouders be taald moet worden voor reiskosten voor de kinderen. Hij vond het niet fraai dat de gemeente er niets aan wü be talen De conclusie was dat het verzoek van de Waal was afgewezen en omdat hij toen teveel verdiende; hij gaf toe dat hij toen „een rijke schurk" was maar nu lagen de zaken anders. Dhr. de Waal sprong weer over op zijn slechte be woning: „We slapen in één vertrek, als ik met de vrouw op bed lig kan ik een jongen van 18 jaar zo een hand geven." „Erbarmelijke toestanden" vond de voorz. maar dhr. de Waal vond dat geen antwoord. „We kunnen goed willen en doen als er mogelijkheden zijn" verklaarde de voorz. nader. „Een toestand als U inzit moeten we proberen te voorkomen door er bij de Woningbouwver. begrip voor te kweken dat dat geen toestanden zijn „Uw klacht heeft die waarde dat het goed tot ons doorklinkt; we zullen er de Woningbouw-ver. op attenderen en in versterkte mate op een oplossing aansturen" verzekerde de voorz. Raad durft zich niet uitspreken? Dhr. Moerenhout zei de indruk te hebben dat de gemeenteraadsleden op de raadsvergaderingen zich niet goed durven uitspreken, het leek hem ook dat men het publiek liever weert. Er zijn slechts ongemakkelijke banken beschik baar en spr. geloofde dat, wanneer de raad daarop moest zitten de raadsver gaderingen niet zo lang zou duren! Ook beslotingen zittingen vond hij taboe en dienend om het publiek te weren. Dhr. Moerenhout vroeg zich voorts af waarvoor het nodig is dat de cafe's om 1 uur 's nachts dicht gaan; hij vond het een onzinnige besluitvorming en dacht dat het best wat later kon. Aan geen der raadsleden had de burg. gemerkt dat hij niet kwijt durfde wat hij wilde. Hij verklaarde er altijd voor te hebben geijverd ieder het zijne te laten zeggen mits het terzake was, ten einde geen „oeverloos" gesprek te krij gen. Wanneer een punt tijdens de be handeling niet voldoende tot zijn recht zijn gekomen dan resteert nog altijd de rondvraag. Het was de burgemeester opgevallen zo verklaarde hij dat er na de gem. herindeling meer belangstelling op de publieke tribune is als daarvoor. Hij vond het leerzaam dat de opmerking is gemaakt, de raad kan zich dan zo ze de opmerking terecht vindt wat meer uitsprekenop straffe van „Daar heb je het al" repliceerde dhr. Moerenhout. Samengaan „De besturen van de bouvsrverenigin- gen zoeken naar vormen van samen werking ook m.b.t. de bouw te Acht huizen. Een moeilijkheid is dat ze elk een lijst hebben die met de anderen moeten worden samengesmolten" ver klaarde de voorz. desgevraagd. Op de klacht van dhr. Moerenhout dat er weinig wordt gedaan aan de be vordering van de leefbaarheid er is geen kapper of manufacturier wees de voorz. op het ontwerp uitbreidings plan waarin ook een plaats voor win kels is geprojecteerd. Uiteraard gaan zakenmensen pas tot vestiging over als ze er brood in zien." Die kruising Een andere spreker attendeerde nog eens op de voor de schoolkinderen ge vaarlijke kruising van de Prov. weg. Hij wist enkele particulieren die wanneer het gemeentebestuur een twee de hands busje ter beschikking stelt gratis met die auto willen rijden; de kosten berekende spreker op f 2,per kind per week. Een ander suggereerde een door de kinderen zelf te bedienen stoplicht te plaatsen. De voorz. herinnerde aan het feit dat de raad f 30000,voor een tunneltje voteerde. R.W.S. wil de helft in de kos ten bijdragen maar zij vreest dat het i.v.m. de aanleg van een toegangsweg e.d. wel het dubbele zal kosten. Het plan wordt nader uitgewerkt. Het plan van het V.W. busje vond de burgemeester sympathiek waarbij hij er overigens op wees dat een voertuig waarmee personen worden vervoerd aan zeer strenge eisen moet voldoen. Na een uitgebreide bespreking was wel duidelijk dat het inleggen van een busje niet uitvoerbaar is. Aan een zelf te be dienen stoplicht wil de Provincie geen medewerking verlenen. De burgemees ter hoopte dat het tunneltje toch kan worden gerealiseerd. Eindelijk abri's Een kwiek grijs dametje vroeg hoe het nou zat met de abri's. Ze had er al eerder naar gevraagd en een antwoord gekregen maar nog waren ze er niet. „En nou eerlijk hoorwaarschuw de de burgemeester. De abri's bleken reeds besteld; over een maandje zullen ze er wel staan „Fijn" zei het vrouwtje. „Fijn" zei de burgemeester. PROVINCIALE VERENIGING IN ZUID-HOLLAND De jaarvergadering van de Zuid-Hol landse kiesverenigingen zal D.V. gehou den worden op zaterdag 10 februari in de kerkzaal van de Geref. Gemeente, Rotterdam-Zuid. Aanvang 2.30 uur n.m. Het slotwoord zal gesproken worden door ds. G. Bouw, Chr. Geref. predi kant te Scheveningen. CoSP. TUINBOUWVEILING DER Z.H.E. Afd. MIDDELHARNIS Uienveiling v/an dinsdag 6 febr. 1968. Klasse I: Grove 12,30; Middel 13,46; Drielingen 13,19. Klasse II: Grove 11,—; Middel 11,—; Drielingen 12,—; Picklers 11,09. Aanvoer 28 ton.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1