Te Dirksland ging een schuur in vlammen op D KASTJES Achter Einde van gen wereldrijk Meditatie de grenspaal F^C. KORTEWEG s ZOON II Sommelsdijk ianuari]» jaargang Vrijdag 26 januari 1968 No. 3656 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond GEMEENTE MIDDELHARNIS De burgemeester, de heer P. W. Hordijk, is met ingang van 1 februari 1968 benoemd tot burgemeester der gemeente Naaldwijk. Op 30 januari a.s., zal aanvang 19.30 uur, in de aula van de Rijks H.B.S. aan de Burgemeester Mijslaan een bijeenkomst worden gehouden. In die bijeenkomst is er voor de verenigingen, organisaties en de bevolking gelegenheid van de burgemeester afscheid te nemen. MIDDELHARNIS, 26 januari 1968. Fruitmanden en Fruitbakjes „De Fruitcentrale" Buschauffeur - kort na diensttijd - overleden Nevelspuit - indien eerder gealarmeerd had kwaad kunnen bezweren Oud-Middelharnisser G. Boogerman bij brand omgekomen J. met laden en deuren. Voor 1000 en 1 artikelen. YToNINGINRICHTm»: BOUWMATERIALEN N. SNOEI Dirksland Telef. 333 pglNS HENDHIKSTBAAT 14 - POSTBOX 8 - MIDDEUHARNIS kedactle en advertenties: Kantoor Langeiweg 13, Sommetedjjlc (01870) 26 29, na 6 uur 's avond* TeL 202S Glio 167M0 ABONNEMENTSPRIJS t 3,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 16 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. if! lals reeds menigmaal in de loop van (wereldgeschiedenis is er nu (in be- i'el) een eind gekomen aan het be- van een eertijds machtig wereld- het Britse imperium (The British lire) is in liquidatie. Toen premier ^on op 16 januari in het Lagerhuis beÉnd maakte, dat Engeland zich uirerlijk in 1971 zal terugtrekken uit Bjit nog resterende rijksdelen in Azië _.|ehalve Hongkong betekende dit, daé daarmee de laatste resten zullen verawijnen van wat eens het wereld- oiMpannende Engelse rijk was. Zulk ee3 schouwspel heeft de mensheid in de looé der eeuwen meermalen aan- luwd: de Oudheid heeft de ineen- ng gezien van de Assyrische, Ba- ische, Grieks-Macedonische en leinse wereldrijken; eeuwen later het Spaanse wereldrijk, waarin de Inooit onderging, te gronde; de rij- van veroveraars als Napoleon en r gingen in bloedige oorlogen ten :r, maar ook de koloniale imperia Engeland, Frankrijk en Nederland in uiteen, zij het dan dat dit pas lurde in de periode na de Tweede ildoorlog, toen de z.g. dekolonisatie onweerstaanbare kracht zich over 'ereld deed gelden. Nederland ver- Oost-Indië met Nieuw-Guinea, rijk, Indo-China en al zijn Afri- ise gebiedsdelen en Engeland, dat ,945 ook al vele gebieden verloren moest nu, gedwongen door de aak van harde bezuinigingsmaat- en en zijn deplorabele economische itie, het besluit nemen al zijn troe- en vlooteenheden terug te trekken lOsten van de Rode Zee. Dit bete dat de Britse militaire macht in igebied van de Perzische Golf, in ipore en andere streken tot het iden gaat behoren. Het betekent dat deze gebieden straks militair aritiem volledig op eigen benen moeten staan, want zij dreven het defensie volledig op de Britse lerming. Ingeval van een Chinese entueel Japanse veroveringsoorlog ttannië niet meer in staat zijn koloniën en dominions bij te staan. aftakeling van Engeland, dat zo- idereen nu wel weet in een zware imisch financiële crisis verkeert dus verstrekkende gevolgen voor Ie wereldsituatie. Het gebied van idische Oceaan wordt een machts- m. De Amerikaanse regering heeft irklaard niet van plan te zijn dat edig op te vullen. Ook de V.S. moeilijkheden te over om nog verplichtingen op zich te nemen: e oorlog in Vietnam heeft het zijn [en vol en ook de binnenlandse si- is niet zo rooskleurig. Veel zal afhangen hoe de oorlog in Viet- eindigt. Wanneer de communisten slagen tot een soort compromis met de Amerikanen te komen en zeer waarschijnlijk op de duur zal staan met een overwinning n is het hek geheel van de dam. anneer de toestand in communis- iscS China nog eens gestabiliseerd voift, dan worden de gevaren voor M&ost- en Zuid-Azië, ja zelfs voor Vusfcalië en Nieuw-Zeeland zo levens- STQf;, dat de hele wereldsituatie gron- lig |ou kunnen veranderen. i^:^ Hft besluit van de Britse regering peelt dus de rode machten, zowel Chi- 'I ia als do Sovjet-Unie, danig in de kaart 3e Rii en voeren momenteel een literst tiovaarlijke wereldstrategie en lis zij via de Rode Zee kans zien de '""jsche Golf te bereiken valt ook de sche olie in hun handen. De En- 1 gaan die streek verlaten en ook ideïi ~-ven ze op. Dit alles vanwege mn ar.noede! Er moet drie miljard rulden in 1968 bezuinigd worden. Het irootsti.' deel daarvan moet komen uit fensie. De ongeveer 40.000 militai- an land-, zee- en luchtmacht, die gelsen in Zuid-Azië gestationeerd n, gaan met al hun materieel, loten en oorlogsschepen dat ge- erlaten. Zo zal Engeland na 1971 lilitaire bases meer hebben buiten i.uropa en de Middellandse Zee. De 'lootsti riite wordt ingekrompen: vlieg- ^schepen worden afgeschaft. Het vraag zijn of het land zijn Atlan- verplichtingen nog wel zal kun- akomen. Ook in de Middellandse ■s de Britse maritieme kracht aan tet-Veiv.wakken, terwijl de Russen, die ggide, er sedert enige tijd een vloot ^fcestig oorlogsschepen hebben ge- Hpneerd, die een tweede front moet «MTvormen tegen de zuidflank,van de Onze nutJe republiek der Zeven Vere- Jgae ..üderlanden heeft in de zeven- «nae euw enige malen een zeeoorlog !T^"' ^^Sen Engeland. Als we de ver- daarover lezen zijn we automa- anti-Engels en verheugen we ons de nederlagen, die De Ruyter, en anderen in de Vierdaagse ,ig en bij Chattam het toebrachten. and was immers onze grote han- [vaal. Nu' zjjn de verhoudingen geheel anders. In en na de twee- (■reldoorlog is Engeland onze bond- !t geweest en het is dat nog via de O. Het rode gevaar uit het Oos- racht vijftien landen bijeen en j-Bnttannië was daarvan één der ^'^^''en- Helaas is zijn naoorlogse edenis een aaneenschakeling van 'lagen en moeilijkheden. Amerika als de machtigste mogendheid uit ™g, maar voor Engeland bleek ae inspanning te zwaar geweest ^■n' 1een schuldenlast te ^fn gekregen* en een oorlogsschade nerstellen, die het uiterste van het MARANATHA Jgrziscl Ksc „Die deze dingen getuigt, zegt: Ja, ik kom haastig. Amen. Ja, kom Heere Jezus". Openbaring 22 20. 1 Wij weten dat Jezus komt. Zijn afscheid van deze wereld was niet voorgoed. De oud-christelijke kerk heeft dat ook geweten. Zij heeft echter ook uit deze wetenschap geleefd. In haar verdrukking leefde zij aan op Jezus' komst. Zij leefde in verwach ting! Maranatha. De Heere komt! Dat was haar wachtwoord. Dat was tegelijk haar gebed. Maranatha. Kom, Heere Jezus! Dit was haar troost, in druk haar toe gezegd. Gaf aan haar hart vertroosting, geest en leven. Wij weten, dat Jezus komt. Zijn wij daarom ook getroost? Verwachten wij Hem? Verlangen wij naar Hem? Hij komt dichterbij. Hij staat voor de deur. De tekenen van Zijn verschijning zijn duidelijk waarneembaar. Maar wij willen ze niet zien. Wij zijn onverschil lig. Wij kennen geen heimwee. De liefde ontbreekt. Daarom zijn wij niet blij. Wij zijn bang. Ja, Ik kom haastig. Dat zegt Christus Zelf. Johannes, als tolk van de gemeen te, geeft antwoord. Hij bidt: Ja, kom Heere Jezus. Op het „ja" van Christus zegt de gemeente in de verdrukking ook „ja". Van beide partijen is dit het „ja woord" van de liefde. Bruidegom en bruid geven elkaar hun „ja-woord". Dat „ja" is gedragen door de liefde. Het is gevuld met groot verlangen. Het welt op, diep uit het hart. Zeggen wij ook „ja"? Wij weten, dat Jezus komt. Hij heeft „ja" gezegd. Nu moeten wij het ook zeggen. Of zeggen wij „neen"? Zeggen wij „nog niet"? Als Jezus komt? U zegt: ik moet er niet aan denken. Dat Jezus komt? God zegt: u moet erom bidden! U moet wak ker blijven! U moet wakker blijven. U moet wa ken. Anders verslaapt u zich. Evenals de dwaze maagden. Zij werden pas wakker, toen de Bruidegom kwam. Ja, kom de Heere Jezus. Dat zegt de liefde, die het zonder Hem niet stellen kan. Dat zegt de mens, die zonder Je zus niet kan leven. Heeft dóarom de oude kerk niet he vig naar Jezus' komst verlangd? Zij had Hem lief. En deze liefde werd in spanning gezet door de verdrukking. Haar geschiedenis werd geschreven met bloed en tranen. De arena stond voor haar open. Zij droeg het kruis. Zij werd door het vuur beproefd. Daarom wordt de echo van dit gebed altijd weer gehoord in dagen van ver volging. Waar de strijd ontbrandt om Christus' wil, daar doet de liefde ver langen naar Zijn komst. Zouden wij daarom zo vreemd zijn aan dit heim wee, omdat wij deze spanning niet ken nen. Wie het huidige vaderland goed ge noeg vindt, zoekt niet het betere. Wie in deze wereld thuis is, verlangt geen andere. Wie in het heden opgaat, is bang voor de toekomst. En hij vergeet, dat het werkelijke behoud alleen in de toekomst ligt. De troost van Jezus' komst doet al leen staande blijven. Dat is geen schrale troost. Dat is de enige troost. Indien wij alleen in dit leven op Je zus hoopten, dan waren wij de ellendig ste van alle mensen. Deze troost doet de mens strijden, tot bloedens toe. Deze troost doet volharden. Niet, omdat de wereld vergaat. Niet, omdat de hemelen door vuur ontstoken zullen worden. Niet, omdat de elementen brandend zul len versmelten. Maar, omdat Jezus komt. Geliefden, nu zijn wij kinderen Gods, en het is nog niet geopenbaard, wat wij zijn zullen. Maar wij weten, dat als Jezus geopenbaard zal zijn, wij Hem gelijk zullen zijn. Want wij zullen Hem zien, gelijk Hij is. En een iegelijk, die deze hoop op Hem heeft, die reinigt zichzelf, gelijk Hij rein is. (wordt vervolgd.) Polsbroek. Ds. E. F. Vergunst. ■■V, land vergen. Daarbij komt, dat de En gelsen in oorlogstijd taaie vechters zijn, waardoor ze van juni 1940 tot juni 1941 moederziel alleen tegenover de Hitler- macht stonden en stand hielden, waar door ze de dank verdienen van alle door de nazi's geusurpeerde en onderdrukte volken van het continent. Maar de En gelsen hebben blijkbaar na de oorlog niet voldoende beseft, dat de naoorlogse periode een even grote, zij het anders- soortige inspanning zou vergen om de gevolgen ervan te boven te komen. De continentale staten hebben dat beter begrepen. Het zo zwaar geteisterde Duitsland kwam er door het z.g. Wirt- schaftswunder weer snel bovenop en ook ons gehavende en doodarme Neder land is al sedert jaren een welvarende staat. Met Engeland liep het anders. Ruim twintig jaar na het einde van de oorlog ligt het amechtig terneer met een zwakke economie, deplorabele finan ciën, verdeeld onmachtig zich weer op te richten en niet meer in staat de zwa re lasten van een imperium te dragen. Blijkbaar hebben de Engelsen niet vol doende ingezien hoe precair de toestand werd. Daarbij komt, dat ze vanwege hun eeuwenlange isolement op hun eilanden nog altijd verouderde instel lingen en gewoonten erop na houden. De mentaliteit van de vakbondsleiders en de arbeiders remt ook in hoge mate de opbloei van de economie. De situatie, waarin Engeland nu ver keert en de grondige aftakeling van zijn eertijds zo roemruchte Empire zijn ze ker geen reden tot leedvermaak. Zij verzwakken in hoge mate de positie van het Westen, die toch al steeds moeilij ker wordt door het opdringen van het communisme en de vijandigheid van een deel der arme landen. Het leedver maak moeten we maar overlaten aan De GauUe, die in zijn blinde haat tegen alles wat Angelsaksisch is niet inziet, dat de ontbinding van het Britse we reldrijk voor de Westerse wereld, ook voor Frankrijk, vergaande consequen ties zal hebben. Speciaal in het opmaken van B. V. d. VEER Telefoon 2682 Westdqk 36 MIDDELHARNIS De 25 jarige Gerrit Boogerman, zoon van de houthandelaar A. Booger man te Middelharnis is gistermorgen donderdag in het ziekenhuis te Zierikzee overleden. Dhr. Boogerman, die eerder zeevarend was, exploiteerde in Scharendijke op Schouwen-Duive- land een café-pensionbedrijf. In de nacht van woensdag op donder dag is in de bovenverdieping w^aar de heer Boogerman alleen sliep (zijn vrouw logeerde elders) brand uitgebro ken die om 3.30 uur door omwonenden werd ontdekt. Toen de brandweer de deur forceerde werd dhr. Boogerman bewusteloos in de gang aangetroffen. Met spoed werd hij naar het ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Het mocht echter niet meer gelukken de levens geesten op te wekken. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. MIDDELHARNIS De heer P. van Krieken te Stad aan 't Haringvliet is dinsdagmiddag door personeel van de R.T.M, dood aange troffen in zijn eigen auto weermee hij naar huis wilde rijden. Dhr. van Krie ken had kort tevoren zijn dienst beëin digd toen hij met de bus vanuit Rotter dam in Midelharnis was aangekomen. Vermoedelijk is hij aan een hersenbloe ding overleden. De overledene laat een vrouw en twee dochters na. Hij werd 48 jaar oud. Zaterdag zal hij leraarde worden besteld. MIDDELHRRNIS-TEL:Z3Z8 De kapitale landbouwschuur van „de Torenstee" aan de Blindeweg te Dirks land, in pacht bij dhr. J. Mijnders, is gisteren donderdag geheel in vlammen opgegaan. Terwijl de brand weer van Dirksland maichteloos toezag zocht het vuur zich gretig een weg door de met o.m. zevenduizend pakken stro gevulde schuur. Toen de brandweer hoogstens vijf minuten na het ontvan gen brandalarm .arriveerde bleek er niet voldoende bluswater aanwezig te zijn. De sloten gaven w.at modderwater waardoor het vuur gelegenheid kreeg zich uit te breiden. „Wanneer al direct i water voorradig was geweest dan zou de brand tot een klein deel van de schuur beperkt gebleven kunnen zijn" is de algemeen gehoorde gedachte. 's Morgens om half elf werd de brand ontdekt, eigenlijk omdat er nog geen spoor van brand te zien was enkel nog maar verondersteld, door Ad Joppe die alleen in de schuur aan het werk was. Zekerheidshalve rende dhr. Joppe ech ter naar het woonhuis waarna Mevr. i-.Iijndcrs de brandweer alarmeerde. Toen die vijf minuten later arriveerde was van buiten af nog geen vuur te zien, zelfs in de schuur was slechts een klein brandhaardje. De slangen werden ontrold maar helaas er kwam enkel wat modderig drap en met lede ogen moes ten de brandweermensen toezien dat het vuur zich snel verspreidde. Voor behulpzame handen was er dan ook volop tijd de schuur zoveel moge lijk te ontruimen. Landbouwmachines werden naar buiten gebracht en een tiental koeien werden uit de stallen ge haald. Waardevolle machines konden in veiligheid worden gebracht; het red dende bluswater echter bleef uit De bevelvoerder van het korps van Dirksland heeft al vrij vlug na aan komst aan een politieman gevraagd het korps van Melissant die over een nevel spuit beschikt ter assistentie te vragen. In Melissant werd echter pas om kwart iver elf alarm gegeven. Toen Melissant ie a la minute over 1500 liter water beschikte arriveerde was de schuur een laaiende vuurzee en was er geen redden meer aanBij aankomst van het korps van Herkingen werd in aanjaag- verband gewerkt; de ruim 1 kilometer lange toevoer zorgde toch nog voor 800 a 900 liter per minuut. Het kon enkel nog voor de nablussing worden ge bruikt Toen wij donderdagmorgen met dhr. Mijnders een gesprek hadden waren we getuige van een begin van brand in het woonhuis van de Fam. Mijnders. Dhr. Mijnders meende een brandlucht te rui ken en bij een snel onderzoek bleek een electriciteitsbuis in de keuken rood gloeiend te staan! Snel werden de zeke ringen uit de meterkast verwijderd maar de verwachting dat de buis zou afkoelen werd niet bewaarheid en de ■gloeiende buis vrat verder aan de verf. Emmers water werden tegen het pla fond gesmeten maar niets hielp. De zoon van de fam. Mijnders bezwoer het gevaar door de hele buis van het pla fond te trekken. Hij kreeg daarbij een flinke schok maar de brand was voor komen. De leiding bleek ondanks het feit dat alle zekeringen verwijderd waren toch onder spanning te staan. Dat plaatste zelfs de aanwezige monteurs van de Emgo voor een raadsel! Met dit gebeuren wordt weer duide lijk de noodzaak van de aanwezigheid van een waterwinplaats aangetoond. In eerste instantie ligt de zorg daarvoor bij de eigenaar van de boerderij. In kor te tijd is het op het eiland enkele malen voorgekomen dat de brandweer door het niet aanwezig zijn van bluswater voor een hopeloze opdracht stond. „Wanneer de nevelspuit direct na het constateren van de brand had kunnen uitrukken dan hadden we het gered" is de stellige overtuiging van brandweer commandant A. J. Baart uit Melissant. Burgemeester en Wethouders zullen in een volgende maand te houden con tactbijeenkomst met de korpsen zeker de mogelijkheid bij een boerderijbrand gelijk de nevelspuit uit te laten rukken bespreken. Ook de brandweerwagen van Dirksland is voor opbouw van een hogedruk installatie met een tank van 750 liter geschikt. Ons dunkt dat ge zien de recente ervaringen een in vestering daartoe zeker verantwoord is. De schuur van de „Torenstee" brand de ook op 30 jan. 1936 geheel af. Een groot aantal dieren, paarden en koeien kwamen toen in de vlammen om. OEXftO ZANDPAD 32 MIDDELHARNIS Hoe sterk de positie van premier Wil son van Engeland is, bewijst wel het ■feit, dat hij vorige week zijn grote be zuinigingsplan in het Lagerhuis erdoor heeft gekregen. De socialist Wilson heeft met de drastische maatregelen, welke zijn regering heeft genomen, En geland nu definitief tot een tweede- rangs-mogendheid gemaakt. Straks over enkele jaren, zal Groot Brittannië geen militaire bases meer bezitten buiten Europa zullen vliegkampschepen geen deel meer uitmaken van de eens zo machtige Britse marinevloot en zal de luchtmacht niet kurmen beschikken over moderne jachtbommeiiwerpers. De ontluistering van het Britse defen sie-apparaat is wel de meest ingrijpen de bezuiniging, welke wordt doorge voerd. En dat voor het eens zo machtige Britse rijk, dat vroeger de suprematie ter zee heeft bezeten, en welks vlag, de Union Jack, in alle werelddelen, ja tot aan de uiterste einden der aarde, zo fier heeft gewapperd. Moed voor nodig. Harold Wilson heeft in elk geval de verdienste, dat hij dit plan heeft aange durfd. Het kabinet heeft er lang aan „gedokterd" (naar men zegt, is het ka binet in zes dagen ongeveer 30 uren bijeen geweest om de maatregelen te bespreken). Hieruit moge echter blijken, dat de voorgenomen bezuinigingen niet direct door iedereen zo maar zijn aan vaard, want de kritiek in eigen gelede ren is heftig geweest. De maatregelen dragen alle het spoor van overijling. Toen twee maanden geleden besloten werd tot devaluatie van het pond ster ling, dacht men, dat deze beslissing op korte termijn zou bijdragen tot enig Jierstel van de Britse economie. Niets is minder waar gebleken en de hard heid waarmede nu is toegeslagen, is het duidelijke bewijs, dat Wilson zijn man nen geen wonderen van die devaluatie hebben verwacht. Troetelkinderen. De Britse premier heeft de moed ge had het mes erin te zetten. Het mes in als het ware „troetelkinderen" van het socialistische program. De nationalisatie van de gezondheidsdienst heeft een deuk gekregen nu weer geld voor me dicijnen zal moeten worden betaald en de tandartstarieven worden verhoogd. Gratis melk op de middelbare scholen is er niet meer bij en de sociale wo ningbouw wordt beperkt. Volgens Wil son moest er snel worden gehandeld, welke uitroep voor de Conservatieven aanleiding was om een hoongelach in het Lagerhuis aan te heffen. Die snel heid is er dan ook naar, zo'n twee maanden na de devaluatie, welke ook al was bedoeld om de „Engelse ziekte" te bestrijden. De brand onttakelt de kapitale schuur. Omstanders kregen regel matig een regen van stukken springend asbest over zich heen. Donderdagavond zijn de voor- en achtergevels ingestort. Burg. Bos bij de brand. Manneke Pis van Dirksland.. Wilson heeft de „welvaartwind" niet mee. Een bezuiniging van 2,6 miljard gulden op de begroting 1968-'69 moge dan maar enkele procenten zijn van het totaal, in volgende jaren zal meer wor den bezuinigd. Die maatregelen hebben ook weer gevolgen, want straks zullen de Britse militairen, die bijv. nu nog in het Verre Oosten zijn, naar huis te rugkeren. Dan moeten zij werk hebben en moeten er woningen voor hen zijn. Positieverzwakking. Andere gevolgen en deze zouden wel eens ernstig kunnen zijn, zijn de ver zwakking van Engelands positie in de wereld en de verandering in de machts verhoudingen in het Verre Oosten, waar ieder wellicht agressieve elementen hun voordeel zullen doen. De Verenigde Staten zullen de rol van het Britse „emperium" daar niet kunnen overne men vanwege de verplichtingen, welke zij nu al hebben, nog afgezien van het feit, of zij het wensen. Het boekt dan ook geen verwondering, dat diverse landen, zoals Maleisië, Singapore en Australië reeds hun bezwaren tegen te rugtrekken van de Britse troepen heb ben laten horen, evenals trouwens ook de Verenigde Staten. West-Duitsland daarentegen is verheugd, dat het Britse Rijnleger (vooralsnog) blijft gehand haafd. Tot Europa beperkt. Opmerkelijk is trouwens, dat Wilson de verplichtingen in Europa niet aan tast. Dit zal wel verband houden met de vurige wens van Engeland om toe te treden tot de E.E.G. Wilson wenst dus kennelijk de band met de E.E.G., ja met Europa te versterken, hetgeen er dus op neerkomt, dat Engeland de rol, wel ke het altijd in de wereld heeft gespeeld beperkt tot Europa. Premier Wilson is deze week in Rus land geweest en is in Moskou hartelijk .ontvangen, geen wonder, want Rusland zal de kans, welke het nu wellicht krijgt in het Verre Oosten beslist be nutten en wanneer .Moskou daarbij de - vriendschap met Engeland kan vasthou den, is dit temeer een overwinning voor de Sowjet-Unie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 1