PESCH bij 4 pakjes nu 40 extra zegels per pakje 42 ROZQIOmiJIUII numet 30 extra zegels per pot 120 i CAMERA'S )ók reert, p op Itaat .hij |ookt,(ü ijft [lijk Ackter de grenspaal Wegwijzer met aanduiding Hellegatsplein" verdwijnt i )llen, ken! Hondemastate" iddorp - Middelharnis X g|< 'Opleiding Ziekenverzorgster ubiieum dokter Buth Felijk »LAAT-en SPUITWERK 'I met dubbel aantal zegels met dubbel aantal zegels Prachtige O Ook voor FOTOGRAFIE J. ZANDSTRA SOMMELSDIJK [januari 19|H, 23 januari 1968. „EILANDEN-NIEUWS" Bladz. 3 Speciaal ingericht voor goed Vlotte afwerking. i - g.^uC^U-.X SHAG lEEGINR. „DER BÖEDE K0UDEKERKE(W> |1 maart a.s. begint weer een nieuwe voorop- voor het staatserkend diploma ziekenver- Sster. atingseisen: in de maand maart ten minste 17 jaar oud zijn en enige jaren voortgezet onderwijs hebben genoten (huishoudschool, ULO e.d.) [oden wordt: een prettige werkkring en een gedegen opleiding. Tijdens de vooroplei ding van 2 maanden (tevens proeftijd) een bruto salaris van 435,89, daarna 450,89 per maand. Tevens kunnen nog enkele assistenten in de huishouding worden geplaatst. Leeftijd vanaf 15 jaar. Salariëring naar leeftijd en ervaring. Voor het verrichten van onregelmatige diensten wordt een extra toeslag verstrekt. Vijfdaagse werkweek. 6% vakantietoeslag. In- of extern. '5 Inüchtingen: wórden verstrekt door de direktrice Zr. A. van Rooyen (tel. 01185 - 216). citaties: te richten aan de Stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland", Rouaanse- kaai 35, Middelburg. Deze chintz-poplin slaapzak, met 1200 gram Acrylvulling, met poplin binnenkant, is volledig in ruiten doorgestikt, zodat de vulling niet kan verschuiven. De slaapzak is rondom voorzien van ritssluiting en mede door de royale maat n.l. 160 cm, bij 190 cm. (snijmaat) kan ze tevens als deken of sprei gebruikt worden. Zolang de voorraad strekt. (vervolg van pag. 2) 3e in D( IMÉfcift Kk2 ^■nn jjBroE .woning was en is een centrum lp en genezing en dat zullen de .lenaren nooit vergeten" verze- 'Öe'spr. Hij bood dokter Buth een leelte van de gehouden receptie aan wenste hem een goede verdere pe- ie in Den Bommel: „U bent nog jong ijft alsmaar nog jong..." Ijkzuster, zr. Vrij die tien jaar in nmel werkt wist uit hoofde van Iroep hoe grote consequenties de ïvan dorpsarts meebrengt. „Door samenwerking die is ontstaan is er i band ontstaan en dat doet mij ook t delen in de vreugde van vandaag" ld Zr. Vrij. Zij herinnerde aan de %pnma ng^e bij genezingen en het gevoel ag. 1 onmacht, wanneer een zieke niet er herstelt. tollen, ai Tvenste de dokter en zijn gezin fneden is. jaren van voorspoed en geluk 1 I namens het comité overhandigde foken, hen een reischeque! engd is. huisarts een ongelofelijk moei- beroep heeft verzekerde ook dokter izeveld uit Ouddorp, sprekend na ns de afdeling Goeree-Overflakkee i de Kon. Ned. My ter bevordering OXy 1 de geneeskunst. „Er wordt veel van Jr dokter gevraagd en hij heeft veel fiïrlf veel kennis en opofferings- j indheid nodig" wist dokter Ruize- d. Hij overhandigde zijn jubilerende JW lega een platenbon. Ihr. G. A. Winkels sprak namens het I 'Jj.. Gele Kruis te Achthuizen. Hij prees 111QL. to Buth mede voor zijn belangstel- l op sociaal gebied. Dhr. Winkels m hoeveel waarde wordt ge- ht aan „wat de dokter zegt". I tele woorden van een arts hebben ^31 een geweldige betekenis. „Mis- ien is het wel eens lastig als u weg- oepen wordt maar weet dan dat aan >s wat U doet heel veel waarde wordt lecht" verzekerde dhr. Winkels. Hij gj" ld de dokter een boekenbon aan. 'roede woorden ook werden gespro- 1 door de directeur van de CLANAG, itrolelaboratorium van de Neder- Het overlijden van de president van Zuid-Afrika, dr. Th. E, Donges, heeft in de pers niet veel aandacht gehad. Dit is niet zozeer gekomen door het feit, dat dr. Donges maar kort aan het be wind is geweest, doch o.i. hebben de be richten over de harttranplantaties in zijn land en in de Ver. Staten het heen gaan van Zuid-Afrika's eerste burger naar de achtergrond verdrongen. Theophilus Ebenhaezer Donges is nog geen jaar president geweest. Op 28 fe bruari 1967 werd hij tot het ambt ge roepen, toen hij president Swart op volgde. Hij behoorde tot de Nationale Partij, die reeds jaren aan de macht is landse Apotheekhoudende geneeskundi gen en namens het Alg. bestuur van het ziekenfonds W.Z.E. De dankbetuigingen aan dokter Buth gericht gingen verge zeld van een mooi geschenk. Een deputatie van de beide lagere scholen bood haar gelukwensen in dichtvorm aan met een prachtige fruit mand, daarna kwam Zr. Vrij nog eens aan het (dicht)woord waarbij zij een terugblik gaf op de voorbije 25 jaren. Zeer royaal. Dokter Buth sprak een hartelijk dankwoord voor de wat hij noemde „zeer royale" huldiging. Hij zegde de verschillende woordvoerders allen dank voor de gesproken woorden en de ont vangen geschenken. Het aandeel van zijn vrouw in zijn werk achtte hij van zeer grote betekenis. Ook het tegen woordige en vroegere huispersoneel werd door dokter Buth hartelijk dank gezegd voor hun werkzaamheden en het adviseren die hen tot ware E.H.B.O.'ers maakte! Tot slot van de middag kreeg de bevolking gelegenheid de dokter en gezin de hand te drukken. Het werd een prachtige middag. en nam tal van jaren een vooraanstaan de plaats in de politiek in. In 1941 werd hij parlementslid en zeven jaar later kreeg hij zitting in de regering als mi nister van financiën. Als zodanig ijver de hij voor een krachtige ontwikkeling van de Zuidafrikaanse economie, want hij begreep goed, dat men het commu nisme op een doelmatige manier kan bestrijden door een volk omhoog te brengen. Tijdens zijn ministerschap deed hij veel voor zijn land om de industriali satie te bevorderen om de gekleurde bevolking van zijn land arbeid te ver schaffen. Hij was een voorstander van de apartheidspolitiek, hoewel hij daarin volgens sommigen van zijn politieke medestanders een gematigd standpunt vertolkte. Hij was wat de rassenaange- legenheden betreft nogal soepel, het geen echter niet wegnam, dat hij toch verschillende apartheids wetten van vrij verstrekkende aard door het parlement zag aangenomen, toen hij van de rege ring deel uitmaakte. Veel verwachting. Men had juist van president Donges veel verwacht, doch al vrij spoedig na het aanvaarden van zijn ambt, namelijk in april van vorig jaar, werd hij door een beroerte getroffen. Hij herstelde aanvankelijk langzaam, maar het zou nog lang duren voor hij zijn ambt weer kon uitoefenen. In het najaar werd hij getroffen door een hersenbloeding, wel ke na verloop van tijd de dood tenge volge had. Dr. Donges heeft niet als president zijn grote verdienste gehad voor zijn land, doch als minister en tijdens dat „bewind" is Zuid-Afrika met sprongen vooruit gegaan. Hij was een warm voorstander van goede betrekkingen met ons land, waarom hij het betreurde, dat Nederland een vrij koele houding inneemt t.o.v. Zuid-Afrika. Dat was in vele opzichten een teleurstelling voor dr. Donges, die ondanks de kritiek in de Verenigde Naties en in de wereldpers met vaste hand de juiste koers voor zijn land bepaalde en die consequent volgde. Zware taak. Hij moest destijds na de dood van dr. Verwoerd in 1966 korte tijd diens taak overnemen, totdat een nieuwe premier was gekozen en toen hij vorig jaar tot het hoge ambt van president werd ge kozen, besefte hij zeer goed, dat een zware taak op zijn schouders werd ge legd, een zware taak door de wereld situatie en door de houding, die het merendeel van de landen in de V.N. te genover zijn land innam en nog in neemt. Het Hooggerechtshof van Zuid-Afrika dat onlangs moest constateren, dat dr. Donges zijn ambt niet langer kon uit oefenen en deswege voorbereidingen trof voor nieuwe presidentsverkiezin gen, zal deze beslissing niet gemakke lijk hebben genomen. Het hof zal het ongetwijfeld gedaan hebben in het be sef, dat Zuid-Afrika veel dank aan Donges, de zoon uit een eenvoudig pre dikantsgezin, verschuldigd is. Ogen op Kaapstad gericht. Het heengaan van president Donges viel samen met het feit, dat de ogen van de gehele medische wereld op Zuid- Afrika, op Kaapstad zijn gericht. In hetzelfde ziekenhuis, waar dr. Don ges stierf, genaamd „Groote Schuur", verrichtte dr. Barnard de tweede hart- plantatie, die zovele pennen en tongen in beweging heeft gebracht. Na de eer ste hartoperatie, waarbij het hart van een dode in het lichaam van een ander mens werd overgeplant, en die helaas niet tot gevolg had dat die ander in leven bleef, wordt nu in spanning af gewacht, of de tweede wel het behoud van het leven van dr. Blaiberg zal be tekenen. Wij kunnen de uitspraken van ds. G. A. Zijderveld uit Middelburg, die vorig jaar Zuid-Afrika uit eigen ogen heeft aanschouwd, en die in het S.G.P. week blad „De Banier" schreef, dat Neder land trots kan zijn op het Zuid-Afri kaanse broedervolk, zeker goed begrij pen. De medische wereld is thans tot veel in staat en dat is verheugend te noemen. Maar aan een harttransplan- ir Naam oorzaak van veel misverstanden. De uit 1964 daterende A.N.W.B. weg- wijzers met de aanduiding „Hellegat- plein", welke naam zoveel verwarring heeft gesticht dat de P.Z.C, het Helle- gatplein „het plein der misverstanden" noemt zullen spoedig allemaal verdwe nen zijn. Langs de „bruggenroute" zul len wegwijzers worden geplaatst die en kel de plaatsnamen „Rotterdam en Vlis- singen" dragen. De aanduiding „Hellegatplein" die sinds de opening van de Haringvliet- brug op de wegwijzers van en naar Flakkee werd gebruikt heeft tal van automobilisten met een gemiddelde geo grafische kennis voor een probleem ge steld. In de verste verte konden velen niet bevroeden dat met het Hellegat plein het toekomstig verkeersplein aan de Westzijde van de Haringvlietbrug werd bedoeld. Zekerheidshalve hebben tal van automobilisten het plein gela ten voor wat het was en een andere route naar Zeeland genomen. De A.N.W.B. die al spoedig na de op stelling van deze borden klachten ont ving verwachtte aanvankelijk dat het begrip „Hellegatplein" wel voldoende tatie zit niet alleen een medische, maar ook een zedelijke, ja een godsdienstige kant. Wij worden hier vanuit Zuid- Afrika voor vragen gesteld, welke niet maar zo direct zijn op te lossen en die ook bij het licht van de H. Schrift dienen te worden onderzocht en beantwoord. Want de God van leven en dood moet ook in dit vraagstuk het laatste woord hebben. bekendheid zou krijgen en in zou bur geren. Nu dat niet het geval blijkt, heeft de A.N.W.B. besloten tot opheffing van de borden. Eerder is de A.N.W.B. de automobilist al tegemoet gekomen door extra aanduidingsborden waarop ver meld; „Vlissingen via Hellegatplein" e.a. De P.Z.C, herinnert in haar bericht aan het contact dat hieromtrent is geweest tussen R.W.S. en de A.N. W.B. Op de achtergrond speelden daarbij ook de teleurstellende cijfers van het gebruik van de Zeelandbrug mee. De exploitanten van deze tol verbinding over de Oosterschelde waren ervan overtuigd, dat meer automobilisten de nieuwe route zou den kiezen, wanneer op de richting wijzers een onmiddellijk herkenbare naam zou staan. Dat zal na 1 mei overal het geval zijn. MELISKERKE Beroepen. Ds. J. C. Weststrate alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ger. Gemeente te Boskoop. !».«»«..•- |7 1 1 E SHAG ERVOLGVERHAAL door HERMAN DE MUINCK e zult er wel van opkijken, dat je tweede moeder krijgt. Ja, ik ben wel_ zeker van, dat deze gedachte n pijnlijk voor je zal zijn. Maar ik 'P vurig, dat je niet denkt, dat ik e lieve dode vergeten ben. Mevrouw nourez kan dat ook wel begrijpen. SS^ is zij ook weduwe. Geloof mij, ■^^wel voor jou als voor mij, dat 3ze stap besloten heb. Ik weet, |an mij heel weinig zoudt heb- ik alleen zou terugkomen, mgezien mijn gezondheidstoe- iel goed is, ik gevoel mij zo fit zou ik mij weer in de zaken >n jij zou als een eenzame op lastate" verblijven. Ik voelde, dit niet ging. Je moet gezelschap 'ben van een Ueve, ontwikkelde uw, die ook jou leiding kan geven, mevrouw Dumourez is, evenals je ïder was, lief. Anders natuurlijk, it geen twee mensen zijn gelijk. Ook wikkeld. Ik tA^ijfel er niet aan, of jullie zullen het met elkaar kunnen vinden. Daar komt nog iets prettigs bij. Mevrouw Dumourez is niet alleen. Zij brengt een dochter mee, Gabrielle, die twee jaar ouder is dan jij. En dan is er nog een zoontje, Emil, jammer genoeg wat zwak en iets misvormd, 'k Heb hem verteld, dat hij een goede kameraad aan jou zou hebben. Nog een paar mededelingen. Mevrouw Dumourez is niet een Francaise, al spreekt zij vloeiend Frans. Zij is een puur echte Hollandse. Haar eigen naam is Haagmans en zij is afkomstig uit Utrecht. Dhr. Dumourez bekleedde een hoge functie op een departement in Parijs. Vandaar, dat Agnes, dat is haar voornaam, een flink pensioen geniet, dat nu natuurlijk komt te vervallen. Zij kon behoorlijk leven, royaal zelfs. Toch bevredigde de situatie haar niet. Zij wenste te hertrouwen. Ik zal vandaag Janus schrijven en hem opdracht geven, dat alles half sep tember in orde is. Zijn vrouw moet er voor zorgen, dat er 1 september of, zo het niet anders kan, een week later, een keukenmeisje en een binnenmeisje zijn zoals verleden jaar. Je nieuwe ma ma wil het misschien later iets anders, maar dat zullen we dan wel zien. Het is misschien wel goed, dat jij ook naar vrouw Jonker schrijft, om haar instruc ties te geven. Je bent per saldo in mei nog een weekje op „Hondemastate" geweest. Ik stel er prijs op, dat je uiterlijk eind augustus thuis bent. Dan heb je alle tijd een wakend oog te laten gaan over de voorbereidingen, die getroffen worden, om je aanstaande mama en mij behoorlijk te kunnen ontvangen. Zend spoedig een brief terug. Heus, ik verlang er naar. Het adres van mijn hotel vind je beneden deze brief. Als ik gelegenheid heb, want mevrouw Du mourez krijgt het druk met inkopen en zo, schrijf ik je aan het eind van deze maand naar Schouwenburg, want dan zul je daar wel zijn. Nu, kind, het beste met je. Ik hoop, dat deze brief je niet in de war brengt, al kan ik mij wel voorstellen, dat hij een verrassing voor je is. Maar ik weet, als je even aan de gedachte gewend bent, dat je mijn beweegredenen zult begrijpen en dat je je nieuwe mama vriendelijk en lief tegemoet zult treden. Ik weet zeker, dat je haar aardig zult vinden en jullie goed met elkaar kun nen opschieten. Tot ziens, meisje. Je liefh. vader. Als wezenloos staarde Lucie door het raam, dat op een binnenplaats uitzag. Alles had zij, bij wijze van spreken, kunnen vermoeden of verwachten, maar dit Dan evenwel vermande zij zich. Het werk wachtte. „Wat zie je bleek, wat heb je?" vroeg een collega, toen beiden enkele patiën ten geholpen hadden en op de corridor liepen, om naar een andere kamer te gaan. „Och, 't gaat wel over. Ik voel me niet erg prettig". „Geen zieke kindertjes, hoor", lachte de ander, „'t Is toch al poot-aan werken nu er nogal met vakantie zijn". „Ik voel me niet ziek", antwoordde Lucie. Neen, ze voelde zich niet ziek. Ze was het ooli niet. Maar zij kon niet onder woorden brengen, wat haar, na het le zen van de Parijse brief, nu eigenlijk scheelde, 't Was een soort verdoving. Ze kon er ook niet goed over nadenken. In de loop van de morgen ontmoette zij de directrice. „Kan ik u vanmiddag even spreken?" „Wel natuurlijk, Lucie. Hoe komt het uit met het werk? Tegen theetijd?" Lucie knikte alleen en liep door, na gestaard door de directrice, die het in- bleke gelaat uiteraard ook had be speurd en haar gedrag vreemd vond. Enfin, 't zou wel blijken, wat er aan de hand was. Dat vernam zij die middag. „Wat heb je, Lucie?" „Mijn vader wil, dat ik deze maand thuiskom. Hij zelf komt ongeveer half september". „Dat is jammer. Voor ons allen hier. Maar voor jou in de eerste plaats. Je was hier al aardig gewend en, ik kan dat nu wel zeggen, ik hoor van jou al leen goeds. Maar ja, 't was te verwach ten. En ik moet me aan onze afspraak houden. Als je vader terug zou komen, was het hier afgelopen. Wanneer denk je te gaan?" „Ik blijf zo lang mogelijk. Maar eind van deze maand moet ik thuis zijn". Lucie had moeite, haar tranen te be dwingen. „Wat is er toch, kind?" vroeg de di rectrice. „Trek je het je zo aan, dat je hier vertrekt? Of... 't Is toch wel goed met je vader?" „Papa maakt het, volgens zijn brief, die ik vanmorgen ontving, heel goed. Maar hij komt niet alleen terug". Zuster Van Abeele zette vragende ogen op. Het antwoord drong aanvanke lijk niet zo goed tot haar door. „Zodra de papieren in orde zijn, trouwt Papa in Parijs". Ja, ik kan me levendig voorstel len, dat je dat niet prettig vindt, 't Is nu, als ik het wel heb, ongeveer een jaar geleden, dat je moeder overleed. Maar je moet het geval niet overtrek ken, Lucie. Zoiets komt toch in het leven veelvuldig voor? Het is toch ook niets onwaardigs of wat ook? Natuur lijk is die mevrouw je moeder niet, maar zij kan toch wel lief voor je zijn? Is zij weduwe?" Lucie vertelde in enkele woorden. De directrice luisterde alleen en dacht: o. een dochter en een zoontje, daar wordt de situatie niet beter van. „Nu, kind, we bepraten nog wel, wan neer je weggaat. En wacht nu eens af, hoe het geval zich zal ontwikkelen. Het kan nog best meevallen. En, Lucie, je weet wel, dat ik niet van preken liou, maar dit moet ik toch zeggen, je weet even goed als ik, er gaat niets buiten Gods wil, ook dit niet". Lucie knikte alleen maar. „Sterkte meid". Een krachtige handdruk en Lu cie stond weer op de corridor. Bij oom Jochem en tante Suze ver telde zij de volgende dag geen nieuws. Er was een kort briefje van haar vader gekomen, waarin hy van zijn aanstaand huwelijk gewag maakte. Geen bizonder- heden. Maar die wist Lucie dus mee te delen, hoewel zij gereserveerd was. Ze was nog niet van haar ontroering be komen. Ze vertelde op een opmerking van haar tante, dat mevrouw Dumourez niet een Frangaise, maar een Hollandse was van afkomst en dat er een dochter en een zoon waren. Bij de Van Adrigems was verande ring ingetreden. Hermien had, na het gebeuren met Heleen, de sfeer in huis zo onaangenaam gevonden, dat zij, tot genoegen van haar vader, maar onder heftig verzet van haar moeder, een kan toorbaan gezocht en gekregen had. Met Heleen was het raadselachtig gesteld. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1968 | | pagina 3